MENÜ

Siber saldırı

Siber saldırı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Siber saldırı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Siber saldırı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.466 Siber saldırı haberi bulunmuştur.

Siber saldırı Haberleri

Dünyanın 3 milyon siber güvenlik uzmanına ihtiyacı var

Dünyanın 3 milyon siber güvenlik uzmanına ihtiyacı var

Yeni teknolojiler gelişiyor, siber tehdit alanı genişliyor ama buna cevap verecek siber güvenlik becerilerine sahip kişilerin sayısında büyüme sancıları yaşanıyor. ESET Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Stephen Cobb’un derlediği bilgilere göre, küresel siber güvenlik personeli açığı 3 milyona yaklaşmış durumda. En büyük açık ise Asya-Pasifik bölgesindeki gelişen ülkelerde.

31.01.2019Teknoloji
Saldırganlar 180 bin dolarlık kripto para çaldı

Saldırganlar 180 bin dolarlık kripto para çaldı

Yeni Zelanda merkezli kripto para birimi borsası Cryptopia’ya 14 Ocak’ta düzenlenen saldırının ardından siber saldırganlar, kripto cüzdanlarındaki 180 bin dolar değerindeki kripto para birimini kendi cüzdanlarına taşıdı.

30.01.2019Teknoloji
Trumpın eski danışmanı suçlamaları reddetti

Trump'ın eski danışmanı suçlamaları reddetti

ABD Başkanı Trump'ın seçim kampanya döneminde danışmanlığını yapan ve Rusya soruşturması kapsamında gözaltına alınan Roger Stone, savcılığın kendisine yönelttiği suçlamaları reddetti.

30.01.2019Dünya
Yeni bir siber saldırının maliyeti 89 milyar dolara ulaşabilir

Yeni bir siber saldırının maliyeti 89 milyar dolara ulaşabilir

Birleşik Krallık sigorta borsası Lloyd's of London'ın siber risk yönetimi raporuna göre, gerçekleşebilecek büyük bir siber saldırının ABD'ye 89 milyar dolarlık zarar verebileceğini ortaya koydu.

29.01.2019Teknoloji
ABDye siber saldırı olursa maliyeti 89 milyar dolara ulaşabilir

ABD'ye siber saldırı olursa maliyeti 89 milyar dolara ulaşabilir

Lloyd's of London'ın raporu, ABD'ye yönelik olası büyük siber saldırının büyük kayıplara neden olabileceğini ortaya koydu.

29.01.2019Ekonomi
16 milyon dolarlık kripto para soygunu

16 milyon dolarlık kripto para soygunu

Yeni bir raporda, Yeni Zelanda merkezli kripto para birimleri borsası Cryptopiaya geçen hafta düzenlenen siber saldırı sonucundaki kaybın, 16 milyon dolar ile, sanılandan daha fazla olabileceği ileri sürüldü.

23.01.2019Ekonomi
Milyonlarca e-mail adresi internete sızdı Tehlike kapıda...

Milyonlarca e-mail adresi internete sızdı! Tehlike kapıda...

Hacker'ların siber saldırıları her geçen gün artıyor ve pek çok kullanıcı bu saldırılar sonucu ya hesaplarını kaybediyor ya da dolandırılıyor. Son olarak internete sızan 770 milyonu aşkın e-posta adresi şaşkınlık yarattı. Öyle ki, bu e-postalar arasında şifrelerle eşlenmiş olanlar bile bulunuyor.

18.01.2019Teknoloji
Valilere seçim genelgesi... Provokatif paylaşımlara yakın takip

Valilere seçim genelgesi... Provokatif paylaşımlara yakın takip

İÇİŞLERİ Bakanlığı, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi 81 il valiliğine ‘seçim tedbirleri’ konulu genelge gönderdi.

12.01.2019Gündem
Son dakika: Bakan Soylu imzası ile seçim güvenliği genelgesi yayımlandı

Son dakika: Bakan Soylu imzası ile seçim güvenliği genelgesi yayımlandı

İÇİŞLERİ Bakanlığı, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi 81 il valiliğine “Seçim Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. İçișleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla gönderilen genelgede, seçim koordinasyon merkezlerinin kurulması, elektrik, doğalgaz merkezlerinden önlemler alınması, siber saldırılar ve sabotaj eylemlerine karşın tedbir alınması istendi.

11.01.2019Gündem
Almanya İçişleri Bakanı’yla dalga geçiyor; 80’li yıllardan beri internet kullanıyormuş

Almanya İçişleri Bakanı’yla dalga geçiyor; 80’li yıllardan beri internet kullanıyormuş

Almanya’yı sarsan siber saldırı ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen İçişleri Bakanı Horst Seehofer, 90 yıllarda Almanya’da yaygılaşmaya başlayan interneti 80’li yıllardan beri kullandığını açıklayarak sosyal medyayı salladı. Almanya’nın diline düşen Seehofer’la ilgili sosyal medyada binlerce espri paylaşıldı.

10.01.2019Avrupa
Dünya Ekonomi Forumu Güvenlik Merkezi’nin kurucu ortağı oldu

Dünya Ekonomi Forumu Güvenlik Merkezi’nin kurucu ortağı oldu

Fortinet, Dünya Ekonomi Forumu Siber Güvenlik Merkezi’nin ilk kurucu ortağı olduğunu ve şirketin CEO’su Ken Xie’nin merkezin Siber Güvenlik Danışma Kurulu’nun bir üyesi olarak görev yapacağını duyurdu.

9.01.2019Teknoloji
İsrailde seçimlere müdahale girişimi iddiası

İsrail'de seçimlere müdahale girişimi iddiası

İsrail'in Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, pazartesi günü bir açık oturumda konuşan Şabak Başkanı Nadav Argaman, adını paylaşmadığı yabancı ülkenin, sosyal medya sitelerinde asılsız haberler yayma yoluyla genel seçimlere müdahale çabasında olduğunu söyledi.

9.01.2019Dünya
Ülkeyi sarsan korsan aşırı sağcı çıktı

Ülkeyi sarsan korsan aşırı sağcı çıktı

Almanya’da sadece AfD hariç cumhurbaşkanı dahil siyaset, sanat ve müzik dünyasından ünlülerin kişisel bilgilerini internette yayınlayan korsanın aşırı sağ görüşe sahip olduğu idia edildi. Eleştiri yağmuruna tutulan İçişleri Bakanı Seehofer’e olayın bir an önce aydınlatılması için baskılar artıyor.

6.01.2019Avrupa
Merkel’in kişisel bilgileri de çalındı

Merkel’in kişisel bilgileri de çalındı

Almanya yeni yılın üçüncü gününde siber saldırı şokunu yaşadı. İnternet korsanları ülkedeki tüm partilere mensup milletvekillerinin kişisel bilgilerini ele geçirdi.

5.01.2019Dünya
Son Dakika... Almanya, ABDden yardım istedi

Son Dakika... Almanya, ABD'den yardım istedi

Alman yetkililer yaşanan siber saldırı sonrası ABD'den yardım istedi.

4.01.2019Dünya
Merkel dahil yüzlerce politikacının kişisel bilgileri ele geçirildi

Merkel dahil yüzlerce politikacının kişisel bilgileri ele geçirildi

Almanya’da çok sayıda Federal Meclis ve eyalet milletvekillerinin özel bilgilerine ulaşan hackerlar, bazı bilgileri internetten yayınladı.

4.01.2019Avrupa
İtibar kaybına karşı verinizi koruyun

İtibar kaybına karşı verinizi koruyun

Hard diskinizin eskimesi, cep telefonunuzun ya da bilgisayarınızın fiziksel darbeye uğraması, yangın ve sel gibi doğal afetler ile cihazlarınızın zarar görmesi ya da bir siber saldırı sonucu verilerinizi kaybetmeniz mümkün.

2.01.2019Ekonomi
Amerikan gazetelerine siber saldırı düzenlendi

Amerikan gazetelerine siber saldırı düzenlendi

ABD’deki bazı gazeteler, bir siber saldırının ardından geçen cumartesi günü basım ve dağıtım sorunları yaşadı.

31.12.2018Dünya
Kapak kızları

Kapak kızları

BU yıl 45’inci kez düzenlenen Pantene Altın Kelebek Ödül Töreni’nde, “Pantene Yıldızı Parlayanlar” kategorisinde ödüle layık görülen Afra Saraçoğlu, Aslı Bekiroğlu ve Merve Çağıran, InStyle Türkiye’nin yeni sayısına kapak oldu.

28.12.2018Magazin
Erdoğan’ın sözleriyle gündeme gelmişti Detaylar ortaya çıktı…

Erdoğan’ın sözleriyle gündeme gelmişti! Detaylar ortaya çıktı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözleriyle gündeme gelen milli siber güvenlik çözümü "Ahtapot"un kullanımı yaygınlaştırılacak. 2016'dan beri Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde hizmet veren sistem, kamu kurum ve kuruluşlarıyla belediyelerde de test ediliyor. Ahtapot tarafından korunan siteler şubat ayındaki siber saldırıları başarıyla savuştururken, sistem NATO tatbikatındaki senaryoların tümünden de başarıyla geçti.

27.12.2018Gündem
Türkiyenin siber kalkanı Ahtapot yaygınlaştırılacak

Türkiye'nin siber kalkanı "Ahtapot" yaygınlaştırılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözleriyle gündeme taşınan milli siber güvenlik çözümü "Ahtapot"un kullanımı artırılacak. 2016 yılından itibaren Türk Silahlı Kuvvetlerine hizmet veren sistem için kamu kurum ve kuruluşlarıyla belediyelerde test çalışmaları yapılıyor.

27.12.2018Teknoloji
Siber saldırılar en çok finans sektörünü korkutuyor

Siber saldırılar en çok finans sektörünü korkutuyor

Antivirüs ve internet güvenliği kuruluşu ESET tarafından ABD’de gerçekleştirilen araştırma, kişilerin en çok finans sektörüne yönelik siber saldırılardan endişe duyduğunu ortaya koydu.

27.12.2018Teknoloji
Eski Mossad Başkanından flaş Trump açıklaması

Eski Mossad Başkanı'ndan flaş Trump açıklaması

İsrail’in istihbarat servisi Mossad’ın eski şefi Tamir Pardo, Rusya’nın 2016 yılında ABD’de gerçekleşen seçimlere müdahale ederek Donald Trump’ın başkan olmasını sağladığını ileri sürdü.

25.12.2018Dünya
Hackerların ilgisini çeken 3 sektör

Hacker'ların ilgisini çeken 3 sektör

Her ne kadar tüm şirketlerin siber saldırılardan etkilenme ihtimali oldukça yüksek olsa da, bazı sektörler günümüzde siber korsanların gözdesi haline gelmiş bulunuyor. Güvenlik çözümü üreticisi Komtera Teknoloji’nin uzmanları, siber korsanlar için en ilgi çekici olan 3 sektörü sıralayarak olası saldırılara karşı önerilerde bulunuyor.

19.12.2018Teknoloji
Veri koruma yasaları şirketleri zorlayacak

Veri koruma yasaları şirketleri zorlayacak!

Bitdefender Antivirüs, 2019 yılında öne çıkacak siber saldırı türlerine yönelik öngörülerini açıkladı. Siber güvenlik açısından oldukça çalkantılı geçen 2018’in ardından 2019’da siber saldırıların artacağını ve karmaşık hale geleceğini vurgulayan uzmanlar, 2019’a yönelik 10 siber güvenlik tahminini paylaşıyor.

19.12.2018Teknoloji
Michael Flynn hakkında verilecek hüküm ertelendi

Michael Flynn hakkında verilecek hüküm ertelendi

Beyaz Saray eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in Rusya soruşturması bağlamında alacağı cezanın açıklanacağı karar duruşmasından sonuç çıkmadı.

19.12.2018Dünya
Denizde ‘siber korsan tehlikesi

Denizde ‘siber' korsan tehlikesi

Küresel ticaretin omurgasını oluşturan denizcilik sektörü dijitalleşmenin getirdiği yeniliklerden faydalanırken siber saldırganların da radarına takılıyor. Aon Türkiye Eş CEO'su Ferhan Özay, son yıllarda siber saldırıların denizcilik sektöründe 300 milyon doları aşan kayba neden olduğunu belirtti.

18.12.2018Ekonomi
Siber saldırganlar yapay zekayı saldırı için kullanmaya başladı

'Siber saldırganlar yapay zekayı saldırı için kullanmaya başladı'

Kasım ayında Wyndham Grand Levent Otel’de gerçekleşen Fortinet Güvenlik Zirvesi kapsamında İstanbul’da bulunan Fortinet’in Uluslararası Gelişen Pazarlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Joe Sarno ile dijital dönüşüm çağında gelişen siber güvenlik tehditleri, Nesnelerin interneti (IoT), 5G hazırlığı, yapay zeka kullanımı gibi trendler ve Fortinet’in çözümlerini konuştuk.

7.12.2018Teknoloji
TEM Daire Başkanının ifadeleri kan dondurdu

TEM Daire Başkanı'nın ifadeleri kan dondurdu

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığı Karargahı'ndaki eylemlere ilişkin davaya devam edildi.

6.12.2018Gündem
Teknoloji devi Delle siber saldırı şoku

Teknoloji devi Dell'e siber saldırı şoku

Dev teknoloji şirketleri siber saldırılara hedef olmaktan kurtulamıyor. Dell, Kasım ayının başında çevrimiçi alışveriş sitesinin bir güvenlik açığı nedeniyle saldırıya uğradığını açıkladı.

3.12.2018Teknoloji
NATOdan siber savunma tatbikatı

NATO'dan siber savunma tatbikatı

NATO'nun siber savunma alanında en kapsamlı tatbikatı olarak bilinen "Siber Koalisyon Tatbikatı"nın 11'incisi Estonya'da gerçekleştiriliyor.

30.11.2018Teknoloji
NATOdan siber savunma tatbikatı

NATO'dan siber savunma tatbikatı

NATO'nun siber savunma alanında en kapsamlı tatbikatı olarak bilinen "Siber Koalisyon Tatbikatı"nın 11'incisi Estonya'da gerçekleştiriliyor.

28.11.2018Dünya
Güvenli internet hizmeti 8 yılda 6,3 milyon aboneye ulaştı

Güvenli internet hizmeti 8 yılda 6,3 milyon aboneye ulaştı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 2011'de verilmeye başlanan güvenli internet hizmetinden yararlanan abone sayısı 6,3 milyona çıktı.

28.11.2018Teknoloji
Güvenli internet hizmeti 8 yılda 6,3 milyon aboneye ulaştı

Güvenli internet hizmeti 8 yılda 6,3 milyon aboneye ulaştı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 2011'de verilmeye başlanan güvenli internet hizmetinden yararlanan abone sayısı 6,3 milyona çıktı.

27.11.2018Ekonomi
The Wolf: True Alpha yayınlandı

The Wolf: True Alpha yayınlandı

HP Inc. The Wolf kısa film serisinin True Alpha adlı üçüncü bölümünü duyurdu. Daha önce de duyurduğumuz gibi The Wolf serisi, kurumsal ağların siber saldırganlar tarafından nasıl ele geçirilebileceğini ve şirketlerin bu saldırılardan korunmak için neler yapması gerektiğini anlatıyor. Lost in Translation, Robot & Frank gibi filmlerin başarılı yönetmeni Lance Acord'un yönettiği The Wolf: True Alpha'da, Mr. Robot ve King Cobra gibi filmleriyle göz dolduran ünlü aktör Christian Slater, Breaking Bad ve Better Call Saul dizilerinin yıldız aktörü Jonathan Banks ve The Wolf'a bu bölümde dahil olan Wonder Woman filminin başarılı aktrisi Betty Adewole yer alıyor.

23.11.2018Teknoloji
Siber güvenlik uzmanları yapay zekaya ne kadar güvenmeli

Siber güvenlik uzmanları yapay zekaya ne kadar güvenmeli?

Yapay zekanın temas ettiği alanların artması, siber güvenlik uzmanlarının aklında çeşitli soru işaretleri oluşturuyor. Peki, siber güvenlik ve yapay zeka, özellikle de makine öğrenmesi bileşimi yakın gelecekte nasıl bir etki oluşturacak?

21.11.2018Teknoloji
Hedef artık milyonlarca kişi değil, milyonlarca dolar

Hedef artık milyonlarca kişi değil, milyonlarca dolar!

Sophos 2019 Yılı Tehdit Raporu yayınlandı. Raporda siber suçluların alışılageldik yaygın tehditlerden öte, zengin kurumlardan para koparmak için hedefe özel tasarlanmış karmaşık saldırılara yöneldiği dikkat çekiyor. Tespit edilmesi son derece zor olan bu saldırılar, kurumlarda milyonlarca dolarlık fidye bedeli ve iş gücü kaybına neden oluyor.

20.11.2018Teknoloji
2019’un siber tehditleri işletmeleri yeni önlemler almaya zorlayacak

2019’un siber tehditleri işletmeleri yeni önlemler almaya zorlayacak

Forcepoint, yetenekleri ve kullanım alanı artan yapay zekayı 2019 siber güvenlik tehditleri raporunda ele aldı. Önümüzdeki yıl, yapay zeka odaklı siber saldırıların ciddi zararları gündeme gelebilir.

13.11.2018Teknoloji
100 milyon siber saldırı

100 milyon siber saldırı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, bakanlığa yönelik, aralarında Truva atı gibi zararlı yazılımların da olduğu siber saldırıların sayısının 100 milyonları bulduğunu belirterek, “Ciddi nitelikte olan saldırıların 23’ü gerekli önlemler alınarak Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM)’ne bildirilmiştir” dedi.

28.10.2018Gündem
Siber saldırı grubu kritik altyapıları hedef alıyor

Siber saldırı grubu kritik altyapıları hedef alıyor

Ukrayna ve Polonya'daki enerji şirketlerine yönelik siber saldırıları inceleyen ESET, BlackEnergy APT grubuna ilişkin çeşitli detayları ortaya çıkardı. ESET tarafından GreyEnergy (Gri Enerji) olarak adlandırılan bu tehdit aktörü, keşif faaliyetlerine yoğunlaşarak büyük olasılıkla gelecekteki siber sabotaj saldırılarına hazırlanıyor.

25.10.2018Teknoloji
Kaşıkçı cinayeti Çöldeki Davosu vurdu

Kaşıkçı cinayeti "Çöldeki Davos"u vurdu

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim'de ülkesinin İstanbul'daki başkonsolosluğunda öldürüldüğünün ortaya çıkmasının ardından, Suudi Arabistan'da bugün başlayıp 25 Ekim'e kadar sürecek "Geleceğe Yatırım Girişimi (FII) Konferansı"nın boykotların gölgesinde geçmesi bekleniyor.

23.10.2018Ekonomi
Akıllı ağ saldırılarının yeni oyuncusu Mısır

Akıllı ağ saldırılarının yeni oyuncusu Mısır

Dünya çapında akıllı ağlara yapılan saldırılar gittikçe artmaya devam ediyor. Şimdiye kadar saldırıların kaynaklandığı ülkelerde birincilik Rusya ve ABD arasında sürekli el değiştirirken, Mısır beklenmedik bir şekilde 3. sıraya yükseldi. Diğer yandan zararlı yazılım aileleri arasına yeni katılan GandCrypt etkisini göstermeye devam ederek tehdit listesinde WannaCry’dan sonra ikinci sıraya yükseldi.

16.10.2018Teknoloji

Yazar Sonuçları

‘Dünya beşten büyüktür’e sürpriz Merkel desteği

HERHALDE bu yılki Davos’un en önemli konuşmasını önceki gün Almanya Şansölyesi Merkel yaptı.

25.01.2019

Üniversiteye bir yılda 200 bin siber saldırı

2018’de ABD, Fransa, Hollanda, İngiltere ve Almanya kaynaklı yaklaşık 200 bin siber saldırı ile karşı karşıya kalan Ankara Üniversitesi, hackerların bir adım önüne geçti. Alınan önlemler sayesinde saldırılar püskürtüldü.

5.01.2019