MENÜ

Siber saldırı

Siber saldırı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Siber saldırı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.022 Siber saldırı haberi bulunmuştur.

Siber terimi sibernetik kökeninden gelmektedir. İlk olarak 1958 yılında, canlılar ve/veya makineler arasındaki iletişim disiplinini inceleyen Sibernetik biliminin babası sayılan Louis Couffignal tarafından kullanılmıştır.

İnternetin tam karşılığı olarak kullanılan siberuzay (cyberspace) terimiyse ilk olarak Kanadalı ünlü bilim kurgu yazarı William Gibson tarafından bir bilgisayar korsanının matrix adı verilen bir bilgisayar sistemine sızarken yaşadıklarını anlatan Neuromancer adlı romanda kullanılmıştır. Bu ünlü roman aynı zamanda sanal gerçeklik (virtual reality), yapay zekâ (artificial intelligence) ve genetik mühendisliği (genetic engineering) gibi kavramların da ilk olarak işlendiği eserdir.

İnterneti anlatan sanal âlem ve siber âlem kavramlarının ikisi de doğru birer önermedir. İnternet, iletişim yöntemi açısından siber, yarattığı ortam açısından sanaldır.

DEVAMI

Siber saldırı Haberleri

ABDden İran konusunda iki flaş hamle

ABD'den İran konusunda iki flaş hamle

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'ı ve bu ülkeyle yapılan nükleer anlaşmayı çok sert sözlerle hedef alan açıklamaları ve Devrim Muhafızları'nı yaptırım listesine almasının ardından iki kurumdan önemli açıklamalar geldi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) bölgedeki tüm kuvvetlerin ve planların gözden geçirildiğini açıkladı. ABD Hazine Bakanlığı ise Devrim Muhafızları'nı küresel terörizme destek olduğu suçlamasıyla yaptırım listesine aldı.

13.10.2017Dünya
Facebook kullanıcıları dikkat Hesabınız hedef olabilir

Facebook kullanıcıları dikkat! Hesabınız hedef olabilir

Siber güvenlik alanındaki son gelişmelerin yer aldığı McAfee Labs Tehditler Raporuna göre; Facebook önemli bir siber saldırı platformu haline geldi ve sosyal medyada gözlemlenen yeni zararlı yazılım örneklerinde %67 artış kaydedildi.

13.10.2017Teknoloji
Alman istihbaratı siber saldırılara ‘hack-back’ istiyor

Alman istihbaratı siber saldırılara ‘hack-back’ istiyor

Almaya istihbarat teşkilatları, Federal Meclis’in gizli istihbarat komisyonunda ifade verdi. Federal Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Hans-Georg Maaßen, Rusya’nın Almanya seçimlerine müdahaleden son anda vazgeçtiğini söyledi. Maaßen “Görünen o ki Moskova böyle bir adımın faturasının, getirisinden daha ağır olabileceği kanaatine vardı” dedi.

6.10.2017Dünya
Sürücüsüz araçlar sigortacılık sektörünü nasıl etkileyecek

Sürücüsüz araçlar sigortacılık sektörünü nasıl etkileyecek?

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY sürücüsüz araç teknolojilerinin sigortacılık sektörü üzerindeki etkilerini araştırdı. Rapora göre; 2020’de trafik kazalarının önlenmesini sağlayacak bir teknoloji piyasaya sürülecek. Bununla birlikte otomotiv sektöründeki teknolojik ilerlemelerin gelecekte sigorta primlerinin düşmesi ve araç garanti sürelerinin uzaması gibi etkiler yaratması bekleniyor

6.10.2017Teknoloji
Siber saldırılar KOBİleri vuruyor

Siber saldırılar KOBİ'leri vuruyor!

Ponemon Institute tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, 2017 itibariyle tek bir siber saldırı bile küçük bir şirketin faaliyetlerini sonlandırmasına neden olabilir. Araştırmanın bulguları, global güvenlik yazılımları şirketi Bitdefender Antivirüs’ün 2017 yılında kurumsal ağların zayıf güvenliğinden dolayı saldırıların artacağını öngörülerini doğruluyor. Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs hızla yayılan fidye yazılımlara karşı küçük ve orta ölçekli şirketleri uyarıyor.

5.10.2017Teknoloji
Sadece Eylül ayında 130 binden fazla siber saldırı oldu

Sadece Eylül ayında 130 binden fazla siber saldırı oldu

Uluslararası siber saldırı istihbarat ağı ATLAS, Türkiye’de Eylül ayında dakikada 3, günde 466 saldırı gerçekleştiğini rapor etti. Bu saldırıların yüzde 30’u Amerika kaynaklıyken, yüzde 29’u Türkiye içinden gerçekleşti. Saldırıların en büyük diğer iki kaynağı yüzde 21 ile Hollanda, yüzde 20 ile Almanya oldu. Eylül 2017 süresince 130 binden fazla siber saldırı yaşanan Türkiye, özellikle online erişimi engellemeye yönelik saldırılar alanında dünyada en fazla saldırıya hedef olan ilk 8 ülke arasına girdi.

5.10.2017Teknoloji
ABDde kredi raporlama şirketleri tartışılıyor

ABD'de kredi raporlama şirketleri tartışılıyor

Bazı Amerikalı politikacılar, kredi raporlama şirketlerinin federal hükümet tarafından denetlenmesi ya da kapatılması gerektiğini düşünüyor.

4.10.2017Ekonomi
Myanmar devlet sitelerini Türk hackerlar çökertti

Myanmar devlet sitelerini Türk hacker'lar çökertti

Cyber-Warrior TIM Akıncılar adlı Türk Hacker Grubu Myanmar Hükümeti Web sitesine ve bir çok resmi devlet sitelerine siber saldırı düzenledi.

4.10.2017Teknoloji
Yahoonun tüm kullanıcılara ait 3 milyar hesabı çalındı

Yahoo'nun tüm kullanıcılara ait 3 milyar hesabı çalındı

İnternet şirketi Yahoo, 3 milyar olan tüm kullanıcı hesaplarının bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildiğini duyurdu.

3.10.2017Teknoloji
Siber saldırılar sosyal medyada yoğunlaştı

Siber saldırılar sosyal medyada yoğunlaştı

Siber güvenlik alanındaki son gelişmelerin yer aldığı McAfee Labs Tehditler Raporu: Eylül 2017’ye göre; zararlı yazılım Faceliker Trojan’ın elde ettiği başarı doğrultusunda Facebook önemli bir siber saldırı vektörüne dönüşüyor. Faceliker Trojan’ın etkisi ile birlikte yeni zararlı yazılımlar 2. çeyrek dönemde %67 oranında arttı. Sektörler bazında ise sağlık, kamu ve eğitim en çok saldırı alan sektörler oldu.

29.9.2017Teknoloji
Katar Emiri Al Sani: Katarın hemen diz çökeceğini sandılar

Katar Emiri Al Sani: Katar'ın "hemen diz çökeceğini" sandılar

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, ülkesinin ve halkının, komşuları tarafından 5 Haziran'dan beri uygulanan haksız ambargo altında olduğunu belirterek, "Buradan karşılıklı egemenlik haklarımıza saygı göstererek ön koşulsuz diyalog çağrımızı yineliyorum." dedi.

19.9.2017Dünya
Kart sahiplerine çok önemli uyarı

Kart sahiplerine çok önemli uyarı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), sosyal medyada çok sayıda güvenilir markanın unvan, logo ve benzeri kurumsal kimlik bilgileri kullanılarak ve internet siteleri taklit edilerek sahte kampanya kurgularıyla yapılan dolandırıcılık girişimlerine karşı tüketicileri uyardı. BKM, tüketicilere bu tür girişimlerden korunmaları için kampanya içeriğini ilgili markanın orijinal ve güvenilir internet sitesinden kontrol ve teyit etmelerini öneriyor.

13.9.2017Ekonomi
Bankalararası Kart Merkezi tüketicileri dolandırıcılara karşı uyardı

Bankalararası Kart Merkezi tüketicileri dolandırıcılara karşı uyardı

Bankalararası Kart Merkezi tüketicileri dolandırıcılara karşı uyardı

13.9.2017Merkez
Beyaz Sarayda sular durulmuyor Şimdi de Trumpın damadı...

Beyaz Saray'da sular durulmuyor! Şimdi de Trump'ın damadı...

ABD Başkanı Donald Trump'ın bazı avukatlarının, Rusya soruşturması sürecindeki açıklamaları nedeniyle Trump'ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner'in Beyaz Saray'daki görevini bırakmasını istedikleri ileri sürüldü.

12.9.2017Dünya
ABDde siber şok: Her 5 kişiden 2sinin bilgileri dışarı sızdı

ABD'de siber şok: Her 5 kişiden 2'sinin bilgileri dışarı sızdı

ABD'li kredi raporlama şirketi Equifax, bir siber güvenlik olayı nedeniyle ülkede yaklaşık 143 milyon müşterisinin bilgilerinin etkilediğini duyurdu.

7.9.2017Teknoloji
BTK Başkanı Sayan: 3 bine yakın zararlı bağlantıyı tespit edip engelledik

BTK Başkanı Sayan: 3 bine yakın zararlı bağlantıyı tespit edip engelledik

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, siber saldırı amacıyla kullanılan 3 bine yakın zararlı bağlantı URL, IP, domainin tespit edilerek altyapı seviyesinde erişiminin engellendiğini bildirdi.

24.8.2017Teknoloji
Router gibi akıllı ev cihazları siber suçlular için açık hedef

Router gibi akıllı ev cihazları siber suçlular için açık hedef

Trend Micro, açıkladığı “2017 İlk Yarı Akıllı Ev Ağı Güvenlik Özeti” raporunda günümüz tehditlerinden ev routerlarına dikkat çekerken, bu yöntemle en çok siber saldırıya maruz kalan 10 bölgeyi de belirledi. Bu konuda son altı ayda tüm dünyada 1,8 milyonun üzerinde siber saldırı yaşanırken, en fazla saldırıya maruz kalan bölge ise; Amerika Birleşik Devletleri oldu.

14.8.2017Teknoloji
Venezuelada hükümete siber saldırı

Venezuela'da hükümete siber saldırı

Venezuela'da kendilerini hükümet karşıtı bilgisayar korsanları olarak tanımlayan bir grup, hükümete ait internet sitelerine siber saldırılar düzenlemeye başladı.Bilgisayar korsanları hedeflerinin Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve 'kurduğu diktatörlük' olduğunu ifade ediyor.

8.8.2017Dünya
Game of Thronesun yeni bölümü internete sızdırıldı

Game of Thrones'un yeni bölümü internete sızdırıldı

Dünyanın en çok izlenen dizilerinden Game of Thrones'un (Taht Oyunları) yeni sezonunun pazar günü Amerikan televizyon kanalı HBO'da yayımlanacak 4. bölümü internete sızdırıldı.

4.8.2017Televizyon
Son dakika... ABDden 3 ülkeye yeni yaptırım kararı

Son dakika... ABD'den 3 ülkeye yeni yaptırım kararı

ABD Temsilciler Meclisinde kabul edilen yeni bir tasarı, Rusya, İran ve Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar getiriyor. Tasarıya göre Başkan Donald Trump yönetiminin Rusya'ya mevcut yaptırımları hafifletmeden veya kaldırmadan önce Kongre onayını alması gerekecek.

25.7.2017Dünya

Ön lisansta çift diploma fırsatı

İstanbul’da yeni kurulan bir vakıf üniversitesinin rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, meslek yüksekokullarında öğrenim gören ön lisans öğrencilerine de çift anadal diploma programına devam etme hakkı getirildiğini belirtti. Durman üniversitelerinde de bunu uygulayacaklarını söyledi.

21.7.2017Eğitim
İnternette botnet tehlikesine dikkat

İnternette botnet tehlikesine dikkat!

Sayıları her geçen gün artan fidye yazılım saldırıları ve nesnelerin interneti BotNet'leri, internet kullanıcılarını tehdit ediyor.

20.7.2017Teknoloji
Siber saldırıların faturası 53 milyar doları bulabilir

Siber saldırıların faturası 53 milyar doları bulabilir

Lloyd`s of London global bir siber saldırının küresel ekonomiye, 53 milyar dolar zarara yol açabileceğini açıkladı.

18.7.2017Teknoloji
ABD basını: BAE Katar’ı hack’ledi

ABD basını: BAE Katar’ı hack’ledi

AMERİKAN Washington Post gazetesinde yer alan ve adı açıklanmayan ABD’li istihbarat yetkililerine dayandırılan habere göre, Katar krizine neden olan sürecin arkasında BAE yer alıyor.

17.7.2017Dünya
ABD basınında flaş iddia... Krizin ardında o ülke mi var

ABD basınında flaş iddia... Krizin ardında o ülke mi var?

ABD'li istihbarat yetkililerine göre, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yönetimi, Katar hükümetinin resmi haber ajansı QNA'nın internet sitesine siber saldırı yoluyla yanlış bilgiler eklenmesini organize ederek Katar krizinin ortaya çıkmasına zemin hazırladı.

17.7.2017Dünya
İranlı gazeteciden ortalığı karıştıracak iddia... Türkiyede elektrikleri İran Siber Timi kesti

İranlı gazeteciden ortalığı karıştıracak iddia... Türkiye'de elektrikleri İran Siber Timi kesti

İranlı rejim muhalifi gazeteci Ruhullah Zam, Türkiye genelinde 31 Mart 2015 günü meydana gelen elektrik kesintisinin, İran tarafından düzenlenen bir siber saldırı olduğunu iddia etti. İddiaya göre İran 2015'te 3 farklı siber saldırı gerçekleştirdi.

14.7.2017Dünya
Nijeryalı dolandırıcıların görüntüleri

Nijeryalı dolandırıcıların görüntüleri

Uluslar arası ticaret yapan şirketlerin e-posta hesaplarına siber saldırı düzenleyip ele geçirerek vurgun yapan 15'i Nijeryalı 23 kişilik dolandırıcılık çetesi çökertildi. Uluslar arası alanda "Man in the middle"(aradaki adam) adıyla bilinen dolandırıcılık yöntemiyle çetenin milyonlarca liralık vurgun yaptığı belirlendi. Çetenin paraları yurtdışındaki lüks eğlence merkezlerinde yediği belirlendi. Uluslar arası ticari faaliyette bulunan şirketler, ödeme sisteminde kullandıkları e-posta adreslerinin siber saldırıya uğraması sonucu, iş yaptıkları şirketlerin hesapları yerine farklı hesaplara para transferi yapıklarını farkettiklerini söyleyerek savcılıklara başvuruda bulundu. İstanbul Siber Şube Müdürlüğü ekipleri, yapılan başvuruların ardından başlattığı çalışmada, çoğunluğu Nijeryalılar'dan oluşan çeteye ulaştı. Çetin AYDIN/İSTANBUL

13.7.2017Haber
Emniyetten Nijeryalı çeteye operasyon Paraları eğlencede yemişler

Emniyetten Nijeryalı çeteye operasyon! Paraları eğlencede yemişler

Uluslar arası ticaret yapan şirketlerin e-posta hesaplarına siber saldırı düzenleyip ele geçirerek vurgun yapan 15'i Nijeryalı 23 kişilik dolandırıcılık çetesi çökertildi. Uluslar arası alanda "Man in the middle"(aradaki adam) adıyla bilinen dolandırıcılık yöntemiyle çetenin milyonlarca liralık vurgun yaptığı belirlendi. Çetenin paraları yurtdışındaki lüks eğlence merkezlerinde yediği belirlendi.

13.7.2017Gündem
Çinden siber saldırılara karşı kuantum ağı

Çin'den siber saldırılara karşı kuantum ağı

Çinli bilim adamlarının güvenli internet iletişimi sağlanması amacıyla geliştirdiği kuantum ağının test aşamasının başarıyla tamamladığı ve ağustos sonunda hizmet vermeye başlayacağı bildirildi.

13.7.2017Teknoloji
Yetersiz siber güvenlik sanayiye yılda 497 bin dolar ödetiyor

Yetersiz siber güvenlik sanayiye yılda 497 bin dolar ödetiyor

Sanayi kuruluşlarının büyük bir kısmı siber güvenlik olaylarına karşı iyi bir şekilde hazırlanmış olduklarını düşünse de, bu güven sağlam bir temele dayanmıyor olabilir. Geçtiğimiz sene içerisinde endüstriyel kontrol sistemleri (EKS) alanında faaliyet gösteren her iki şirketten biri, bir ila beş saldırıya maruz kaldı. Kaspersky Lab’ın araştırmasına göre, sanayi kuruluşları yetersiz siber güvenlik sebebiyle yılda ortalama 497.000 dolar kaybediyor.

6.7.2017Teknoloji
BTKdan Petya salgını uyarısı

BTK'dan Petya salgını uyarısı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK), küresel siber saldırılardan etkilenmemek için Windows sistemlerinde güncellemelerin ve güvenlik yamalarının yapılması, güncel bir antivirüs kullanılması, phishing e-postalarına karşı dikkatli olunması ve eklerinin açılmaması uyarısında bulunuldu.

29.6.2017Teknoloji
Petya saldırısına karşı işbirliği

Petya saldırısına karşı işbirliği

Bankalar, telekom şirketleri ve merkezi kamu kuruluşları başta olmak üzere 200'ün üzerinde büyük kuruluşa teknoloji tedariği, danışmanlık, eğitim ve personel alımı gibi farklı alanlarda destek veren Innovera, SocPrime ile güçlerini birleştirdi.

28.6.2017Teknoloji
Bilgisayarlar yoğun saldırı altında... Türkiye de etkilendi

Bilgisayarlar yoğun saldırı altında... Türkiye de etkilendi

Geçen Mayıs ayında yaşanan ve yaklaşık 200 bin bilgisayarı etkileyen fidye yazılımına benzer bir yazılımla uluslararası çapta bir siber saldırı daha gerçekleştirildi. Dünya çapında bilgisayar sitemleri saldırı altında. Etkilenen ülkeler arasında Türkiye'nin de bulunduğu iddia ediliyor.

27.6.2017Ekonomi
2. büyük siber saldırı

2. büyük siber saldırı

GEÇEN ay, işletim sistemlerindeki bir açıktan faydalanarak 74 ülkedeki bilgisayarları ‘WannaCry’ adındaki zararlı yazılımla kilitleyen korsanlar, bu kez farklı bir saldırı türüyle birçok ülkeyi etkilemeyi başardı.

27.6.2017Ekonomi
İki ülkede dev siber saldırılar

İki ülkede dev siber saldırılar!

Ukrayna ve Rusya'da bu sabah saatlerinden itibaren çok sayıda devlet ve özel kuruluşa ait internet sitesine siber saldırı düzenlendi. Ukrayna’da kitlesel bir virüs saldırısı sonucu bankalar, basın kuruluşları ve bazı kamu hizmetlerine ait internet siteleri çalışmaz hale geldi. Rusya’nın en büyük petrol şirketi Rosneft'in de internet sitesinin hacklendiği açıklandı.

27.6.2017Dünya
Anonymous: NASA uzayda yaşamı açıklamak üzere

Anonymous: NASA uzayda yaşamı açıklamak üzere

Anonymous NASA ile ilgili önemli bir iddiada bulundu. Siber saldırı olaylarında ismi sıkça duyulan ünlü aktivist grup Anonymous, NASA'nın yakın zamanda Dünya dışında yaşam bulduğuna dair açıklama yapacağını iddia etti

26.6.2017Dünya
DEAŞ, ABDde siber saldırı düzenledi

DEAŞ, ABD'de siber saldırı düzenledi

ABD'nin Ohio Eyaleti'nde, Vali John Kasich'in internet sitesi dahil birçok site bilgisayar korsanlarının saldırısına uğradı.

26.6.2017Dünya
Siber saldırı faturası 1.3 milyar dolar

Siber saldırı faturası 1.3 milyar dolar

Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) İnternet Suçları Şikayet Merkezi'nin (IC3) yayınladığı rapora göre siber suçlardan kaynaklanan zarar 2016'da yüzde 24 artarak 1.33 milyar dolara ulaştı.

22.6.2017Ekonomi
Körfez satrancı... Son hamle Katardan: El Arabiya ve SkyNews...

Körfez satrancı... Son hamle Katar'dan: El Arabiya ve SkyNews...

Londra merkezli Carter-Ruck Hukuk Bürosu, El Arabiya ve SkyNews Arapça kanalları hakkında İngiltere OFCOM otoritesine şikayette bulundu. Katar Dışişleri Bakanı da ablukanın kalkmasıyla diyalog görüşmelerinin başlayabileceğini söyledi.

19.6.2017Dünya
‘Yargıyı engelleme’ soruşturması

‘Yargıyı engelleme’ soruşturması

Washington Post gazetesine göre hafta başında hakkında bir yolsuzluk iddianamesi mahkemeye sunulan ABD Başkanı Trump’a yönelik bu kez “yargıyı engelleme” iddialarıyla ilgili soruşturma açıldı. Trump ise Twitter’dan “Amerikan siyasi tarihindeki en büyük cadı avına şahit oluyorsunuz” diye tepki gösterdi.

15.6.2017Dünya
Sessionsdan Rusyayla gizli ilişki cevabı: Ürkütücü ve iğrenç bir yalan

Sessions'dan 'Rusya'yla gizli ilişki' cevabı: Ürkütücü ve iğrenç bir yalan

ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions, seçim kampanyası döneminde Ruslarla ilişkisi olduğu ve görüşmeler yaptığı iddialarını redderek, "Arada gizli bir ilişki olduğunu söylemek ürkütücü ve iğrenç bir yalandır" dedi.

13.6.2017Dünya
Siber saldırıların maliyeti artıyor

Siber saldırıların maliyeti artıyor

Akıllı televizyonlardan buzdolaplarına kadar her alanda siber saldırıya maruz kalınabilecek bir döneme girildi.

12.6.2017Teknoloji
Siber saldırıların maliyeti 2.1 trilyon dolar

Siber saldırıların maliyeti 2.1 trilyon dolar

IBM Türk Güvenlik Ülke Lideri Engin Özbay, siber saldırıların dünyaya maliyetinin 2.1 trilyon doları bulabileceğini söyledi.

11.6.2017 Ekonomi
Trump’ı bombaladı

Trump’ı bombaladı

ABD Başkanı Trump tarafından geçen ay sürpriz bir şekilde görevden alınan eski FBI Başkanı James Comey, dün Senato İstihbarat Komitesi’nde ifade verdi. Trump’ın bağımsız olması gerekirken kendisinden ‘sadakat istediğini’ iddia eden Comey, Başkan’ın istifa etmek zorunda kalan Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn dosyasının kapatılmasını talep ettiğini de söyledi. Eski Başkan Obama ile iki kez, Trump ile 4 ayda 9 kez görüştüğünü söyleyen James Comey, ‘yalanla’ suçlanacağını hissettiğinden her detayı not ettiğini belirtti. Muhalefetteki Demokratlar iddiaların ve Comey’nin görevden alınma biçiminin şoke edici olduğunu söyledi.

8.6.2017Dünya
FBI eski başkanı Comeyden çok önemli açıklamalar

FBI eski başkanı Comey'den çok önemli açıklamalar!

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) eski Direktörü James Comey, ABD Kongresindeki ifadesinde, Donald Trump yönetiminin "görevine son verildikten sonra kendisini karaladığını" ve "FBI hakkında yalan söylediğini" öne sürdü. Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Sarah Sanders ise, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) eski Direktörü James Comey'nin, ABD Başkanı Donald Trump'ı kastederek "FBI hakkında yalan söyledi" sözlerine tepki gösterdi. Sanders, "Çok net olarak söyleyebilirim ki Başkan yalancı değil." dedi.

8.6.2017Dünya
Trump’tan Katar mesajı: Ziyaretim işe yaradı

Trump’tan Katar mesajı: Ziyaretim işe yaradı

7 ülkenin Katar’a abluka uygulama kararının ardından arabuluculuk girişimleri sürerken ABD Başkanı Trump da Twitter’dan konuyla ilgili paylaşım yaptı. Riyad’a yaptığı ziyarete atıf yapan Trump, radikal ideolojiye mali yardımın sonlanması gerektiğini söylediğinde liderlerin kendisine Katar’ı işaret ettiğini belirtti. Trump, “Kral ve 50 ülkeyle Suudi Arabistan ziyareti daha şimdiden işe yaradı. Belki de bu, terörizm dehşetinin sonunun başlangıcı olacaktır” diyerek tecrit kararına destek verdi. İngiliz Financial Times (FT) gazetesi ise Körfez ülkelerinin Katar’la tüm ilişkileri kesmesine neden olan olayın nisan ayında Doha yönetimi tarafından El Kaide bağlantılı eski adı Nusra Cephesi olan “Tahrir el Şam” örgütü ile İran destekli Şii milislere yapılan toplam 1 milyar dolarlık fidye ödemesi olduğunu yazdı.

6.6.2017Dünya

Yazar Sonuçları

Digital Ekonomide Güvenlik

21. yüzyılda veri ne ise, 19. yüzyılda petrol de oydu; potansiyeli henüz anlaşılamamış bir büyük değer!

18.9.2017

Yapay Zeka ile Silahlanmış Hackerlar Geri Sayımda

Siber saldırganlar ellerine geçtiğinde, konvansiyonel silahların verdiği zarardan daha yıkıcı ve çok daha güçlü bir aracı keşfettiler: Yapay Zeka!

14.9.2017

Silahlanma yarışı tehlikeli bir hal alıyor

Soğuk Savaşın sona ermesinden sonra dünya üzerinde başgösteren yeni sorunlar, tehditler ve sıcak çatışmalar  yaşadığımız dönemin çok da güvenlikli olmadığını gösteriyor.

12.7.2017

Yatırımda pay kaybettik

Küresel Yatırım Raporu’na göre Türkiye’ye giren doğrudan yabancı yatırım 2016’da yüzde 31 geriledi ve 17.2 milyar dolardan 11.9 milyar dolara indi. Aynı zamanda Türkiye’nin uluslararası doğrudan yatırımlardan aldığı pay da yüzde 2.3’ten yüzde 1.9’a düştü.

7.6.2017