MENÜ

Siber Güvenlik Merkezi

Siber Güvenlik Merkezi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Siber Güvenlik Merkezi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 618 Siber Güvenlik Merkezi haberi bulunmuştur.

Siber Güvenlik Merkezi Haberleri

Üniversiteden geleceğin yöneticileri için eğitim programı

Üniversiteden geleceğin yöneticileri için eğitim programı

Türkiye’de yönetim kurulu üyelerine özel olarak hazırlanan ilk eğitim programı olmasıyla dikkat çeken Executive on Board, Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) ve PwC Türkiye iş birliğiyle devam ediyor. Kendi alanlarında lider ve öncü iki kuruluş, iş dünyasının başarılı ve fark yaratan yöneticilerini güçlendirmek ve gelecek yüzyıllara hazırlamak amacıyla «Executive on Board» programının yeni dönemini başlattı. Yönetim kurulu üyeleri, üye adayları ve C-Suite yöneticileri için başlatılan program, katılımcıların yönetim kurulu fonksiyonlarının yanı sıra, teknoloji, inovasyon, vizyon, gelecek ve dijitalleşme alanlarında kendilerini geliştirmelerine odaklanıyor.

27.11.2018Kampüs
Bakan Dönmezin ASELSAN ziyareti

Bakan Dönmez'in ASELSAN ziyareti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ASELSAN'ın askeri ürünler üretmek amacıyla yola çıktığını ancak sivil uygulamalar için de proje geliştirdiğini belirterek, "Şirketin enerji, güvenlik, ulaştırma, sağlık gibi konularda milli teknoloji geliştirmesi, bu alanlardaki hareket kabiliyetimizin artması adına oldukça önemli." ifadesini kullandı.

16.11.2018Ekonomi
HAVELSAN’dan Katar’a çıkarma

HAVELSAN’dan Katar’a çıkarma

ORTADOĞU’nun en büyük savunma fuarlarından biri olan Milipol Katar Sivil Savunma Fuarı ve Konferansı (Milipol Katar) bu yıl 12’nci kez başkent Doha’da kapılarını açtı.

29.10.2018Ekonomi
Çin’de inovasyon merkezi

Çin’de inovasyon merkezi

Türkiye İş Bankası, Şanghay’da inovasyon merkezi açtı.

29.10.2018Ekonomi
İş Bankası, Çinde inovasyon merkezi açtı

İş Bankası, Çin'de inovasyon merkezi açtı

Türkiye İş Bankası'nın Silikon Vadisi’nden sonra dünyadaki ikinci inovasyon merkezi Çin'de açıldı.

29.10.2018Teknoloji
100 milyon siber saldırı

100 milyon siber saldırı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, bakanlığa yönelik, aralarında Truva atı gibi zararlı yazılımların da olduğu siber saldırıların sayısının 100 milyonları bulduğunu belirterek, “Ciddi nitelikte olan saldırıların 23’ü gerekli önlemler alınarak Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM)’ne bildirilmiştir” dedi.

28.10.2018Gündem
Siber saldırılarda sosyal medya tuzak olarak kullanılıyor

Siber saldırılarda sosyal medya tuzak olarak kullanılıyor

Türkiye’de siber güvenlik çalışmalarıyla bilinen kurumlarından STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.‘nin Teknolojik Düşünce Merkezi “ThinkTech”in Temmuz Eylül arasını kapsayan yeni Siber Tehdit Durum Raporuna göre; “Sosyal Medya” üzerinden maddi ve manevi kayba neden olan sahte reklam kampanyaları, oltalama e-postaları ve mobil uygulamalara sızan zararlı uygulamalar pek çok noktada dijital tuzaklar kurarak her geçen gün daha fazla kullanıcıya zarar veriyor.

27.10.2018Teknoloji
Yerli teknolojiyle küresel büyüme hedefleri ödül getirdi

Yerli teknolojiyle küresel büyüme hedefleri ödül getirdi

ATAR, Cyber Defense Magazine tarafından verilen Cyber Defense Global Awards ödüllerinde “Son Teknoloji SOAR” ödülünü aldı.

24.10.2018Teknoloji
Anaokulu zorunlu oluyor

Anaokulu zorunlu oluyor

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu'nda yer alan bilgilere göre; beş yaş zorunlu eğitim kapsamına alınacak. Şartları elverişsiz okullarda erken çocukluk eğitimi alan çocukların beslenme ihtiyacı karşılanacak, ailelere materyal desteği sağlanacak. Liselerde alan seçimi 9'uncu sınıfta başlatılacak, 12'nci sınıf ise pilot bölgelerden başlamak üzere yükseköğretime hazırlık ve oryantasyon programı olarak düzenlenecek. İlkokul çocuklarının gelişimsel özellikleri dikkate alınarak teneffüs süreleri artırılacak. Gelecek eğitim-öğretim yılı itibarıyla İngilizce eğitiminde 2'nci sınıflardan başlayarak kademeli olarak yeni bir yaklaşım ortaya konularak, Türkiye genelinde, seviye ve okul türlerine göre çeşitlendirilmiş dil eğitim programları uygulanacak. Nitelikli yabancı dil eğitimi için 'Ulusal Yabancı Dil Eğitimi Konseyi' oluşturulacak.

23.10.2018Eğitim
KKTCnin teknoloji üssü için geri sayım başladı

KKTC'nin "teknoloji üssü" için geri sayım başladı

Kuzey Kıbrıs'ı teknoloji adasına dönüştürmek üzere projesi hazırlanan ve iki yıldan kısa sürede tamamlanma aşamasına gelen ODTÜ Kalkanlı Teknoloji Vadisi, (KALTEV), 2019 Ocak itibarıyla faaliyete geçecek.

22.10.2018Teknoloji
Gözcü, Bariyer ve Kalkan; Katarı koruyacak

Gözcü, Bariyer ve Kalkan; Katar'ı koruyacak

HAVELSAN, siber güvenlik alanındaki birikimi ve özgün ürünleriyle Katar'ın bu alandaki ihtiyaçlarını karşılayacak.

20.10.2018Teknoloji
Önemli inovasyon projeleri İSTKA standında

Önemli inovasyon projeleri İSTKA standında

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA), MMG- 3. Ar-Ge & İnovasyon Zirvesi ve Sergisi’ne 8 proje ve bu projeler kapsamında geliştirilen birbirinden inovatif ürünlerle katıldı.

17.10.2018Ekonomi
Bakan Varanktan 81 ilde müjdeli haber

Bakan Varank'tan 81 ilde müjdeli haber!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: "Tersine beyin göçünü sağlamak adına Uluslararası Lider Araştırmacılar destek programını tasarladık. Bu program, araştırmacılara sağlanan imkanlar açısından dünyada yeni ve öncü olma özelliği taşıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı iş birliği ile 81 ilde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi kuracağız" dedi.

17.10.2018Ekonomi
Çin, ABDnin gördüğü en geniş en karmaşık tehdit

'Çin, ABD'nin gördüğü en geniş en karmaşık tehdit'

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Christopher Wray, "Çin, birçok bakımdan karşı karşıya kaldığımız en geniş, en karmaşık ve en uzun dönemli karşı istihbarat tehdididir." dedi.

10.10.2018Dünya
600 milyar Euro’luk uyarı

600 milyar Euro’luk uyarı

Avrupa bilişim politikalarını belirleyen ve Avrupa’nın bilişimde en büyük sivil toplum kuruluşu olan Avrupa Mesleki Bilişim Dernekleri Konseyi (CEPIS) ile işirliği yapan Türkiye Bilişim Derneği’nden Türk firmalara ihracat konusunda uyarı geldi.

10.10.2018Ekonomi
Dünyanın  başkomiseri kayboldu

Dünyanın başkomiseri kayboldu

INTERPOL başkanının eşi, Meng’in en son 29 Eylül’de Çin’e gitmek için yola çıktığını ancak uçağa binip binmediği konusunda bilgisi olmadığını, o günden beri 65 yaşındaki Meng’den haber alamadığını söyleyerek kayıp başvurusunda bulundu.

5.10.2018Dünya
Siber güvenlikte blok zinciri teknolojisinin kullanılabileceği 7 yöntem

Siber güvenlikte blok zinciri teknolojisinin kullanılabileceği 7 yöntem

Blok zinciri teknolojisinin sağladığı güvenlik, verileri korumada, depolamada ve değiştirmede efektif yollar arayan güvenlik sektörünün dikkatini gitgide daha fazla çekiyor. Bilişim güvenliği alanındaki dağıtım ve çözümleriyle pazarda lider konumda bulunan Komtera Teknoloji’nin güvenlik uzmanları, blok zincirinin artık başlı başına bir güvenlik aracı olarak kullanılmaya başlandığının altını çizerek veri güvenliklerini gerçekleştirmek için şirketlerin bu teknolojiyi nasıl kullanabileceğiyle ilgili 7 yöntem sıralıyor.

4.10.2018Teknoloji
Eğitimin geleceği bu konferansta konuşulacak

Eğitimin geleceği bu konferansta konuşulacak

Bu yıl ikincisi yapılacak olan GESS konferans ve fuarları 25-27 Ekim arasında düzenlenecek. Konferansta MEB YEĞİTEK desteğiyle yeni teknolojiler sergilenecek. Ayrıca üç güne yayılan katılım sertifikalı ve ücretsiz konferans programıyla eğitiminin geleceği fuara taşınacak. Uzmanlar, eğitimde Harezmi modeli, hibrit sınıflar, FATİH projesi, geleceğin sınıfları, eTwinning, siber güvenlik ve sosyal medya gibi başlıkları anlatacak.

4.10.2018Eğitim
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan öğrencilere burs müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan öğrencilere burs müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'nde konuştu. Erdoğan konuşmasında, "Buradan öğrencilerimize bir de müjde vermek istiyorum, Burs ve kredi miktarını; lisansta 500 lira, yüksek lisansta 1000 lira, doktora da 1500 liraya yükseltme kararı aldık" dedi.

3.10.2018Gündem
Hackerlar piste çıkıyor

"Hacker"lar piste çıkıyor

İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamında dünyanın dört bir yanından 2 bin 357 kişinin başvurduğu siber güvenlik yarışmasının finalinde, 10 bireysel katılımcı ve takım, ASELSAN'ın geliştirdiği sisteme karşı sınav verecek.

18.09.2018Teknoloji
CEBIT 2019’da geleceği günümüze getirecek

CEBIT 2019’da geleceği günümüze getirecek

Dünyanın en büyük bilişim fuarı “CEBIT” yapay zeka teknolojilerini yeni bir boyut kazandırmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl dijitalleşme sürecinde yaşanan değişim ve dönüşüme dair sunduğu projeksiyonlarla büyük beğeni toplayan fuar yakın tarihte piyasaya çıkmaya hazır yapay zeka, blok zinciri teknolojileri, pazarlama ve satış otomasyon teknolojilerinin günlük yaşama entegrasyonuna odaklanacak. CEBIT 2019 yılında dijital sektörler için Avrupa’nın lider karma sergi, konferans ve festival etkinliği konumunu daha da pekiştirecek.

17.09.2018Teknoloji
Continental siber güvenlik çözümlerini duyurdu

Continental siber güvenlik çözümlerini duyurdu

Dünyanın en büyük lastik ve orijinal ekipman tedarikçilerinden Continental, bugün ve geleceğin tasarımı tüm bağlantılı araçlarının elektronik sistemlerine yeni siber güvenlik çözümleri entegre ettiğini duyurdu.

13.09.2018Teknoloji
İranlı hackerlar üniversiteleri hedef aldı

İranlı hacker'lar üniversiteleri hedef aldı

Üniversiteler, siber saldırganlar tarafından kıymetli bir maden olarak görülüyor. Yüksek öğretim kurumlarını hedef alan çeşitli siber saldırılar hız kesmezken İranlı bir hacker grubunun, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 14 ülkedeki 76 üniversiteye büyük bir kimlik avı saldırısı yaptığı iddiası bugünlerde oldukça ses getiriyor. Bilişim güvenliği alanındaki dağıtım ve çözümleriyle pazarda lider konumda bulunan Komtera Teknoloji güvenlik uzmanları, üniversitelerin yaklaşan yeni okul döneminde siber saldırılardan nasıl uzak kalabileceğine dair önerilerde bulunuyor.

11.09.2018Teknoloji
Ticaret savaşlarının kazananı olmaz

Ticaret savaşlarının kazananı olmaz

Ankara ile Washington arasında başlayan gerilim Trump’ın açıklamalarıyla tırmanırken, Türkiye, hafta boyunca Amerika cephesinden gelen ekonomik dayatmalara karşın bir dizi önlem paketi açıkladı. Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi (EDAM) Başkanı Sinan Ülgen’e göre; Trump’ın siyasetteki önemli hedeflerinden biri Obama’dan farklı bir lider olduğunu kanıtlamak. ‘Yalnız kovboyluk’ Amerika ile beraber bütün dünyanın kaybedeceği bir yola girilmesine neden olabilir! Trump’ın politikalarının ardından AB ile yakınlaşmaya dikkat çeken Ülgen’e göre, Türkiye’nin AB ile ilişkilerde bundan sonraki diplomatik hedefi Gümrük Birliği’nin güncellenmesine yönelik müzakerelerin başlatılmasını sağlamak olmalı.

19.08.2018Gündem
Kod Adı 2023 projesinin kampı başladı

''Kod Adı 2023'' projesinin kampı başladı

Gençlik ve Spor Bakanlığının 81 ilde başlattığı ''Kod Adı 2023'' projesi kapsamında, Aksaray'da kamp düzenlendi.

9.08.2018Teknoloji
Bulut güvenliğinde doğru sanılan 5 yanlış

Bulut güvenliğinde doğru sanılan 5 yanlış

Bulut platformları artık son derece yaygın. Ancak yeni bir hizmeti buluta taşımadan önce yeterli seviyede güvenli olduğu düşünülen bu yapılar için söylenenleri kontrol etmekte fayda var.

7.08.2018Teknoloji
İlk ve son kararı verecek

İlk ve son kararı verecek!

Yüksek Planlama Kurulu’na (YPK) verilen yetkilerin büyük bölümü artık Cumhurbaşkanı’nda toplanacak. Özelleştirmelerde ilk ve son karar da Cumhurbaşkanı Erdoğan’da olacak.

2.08.2018Ekonomi
Kripto paralar ve güvenliğine dair merak edilenler

Kripto paralar ve güvenliğine dair merak edilenler

İşlem hacmi her geçen gün artan kripto paraların güvenliğine dair merak edilenleri sizler için derledik...

28.07.2018Ekonomi
ABD Senatosundan Rusyaya karşı yasa hazırlığı

ABD Senatosundan Rusya'ya karşı yasa hazırlığı

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinin, Rusya'ya yönelik yaptırımları artıran ve "Ulusal Rusya Tehdidine Karşı Koyma Merkezi" ile Dışişleri Bakanlığı bünyesinde "Yaptırım Koordinatörlüğü" kurmayı öngören bir yasa tasarısı hazırlığında olduğu bildirildi.

25.07.2018Dünya
Bilgisayarınız kripto para üretiminde kullanılıyor olabilir

"Bilgisayarınız kripto para üretiminde kullanılıyor olabilir"

Bilişim sistemleri ya da internet erişimi bulunan mobil cihazlara gizlice yüklenen zararlı yazılımların, bilgisayar ve akıllı telefonların işlemcilerini kripto para madenciliğinde kullanabileceği bildirildi.

23.07.2018Teknoloji
Fransız siber suç çetesi üyesi Tayland’ta yakalandı

Fransız siber suç çetesi üyesi Tayland’ta yakalandı

Avrupa Polis Teşkilatı Europol, siber suçlulara yönelik soruşturmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Kuruluş, son olarak ‘Rex Mundi‘ adlı siber gasp çetesi üyesi Fransız vatandaşını Tayland’ta gözaltına aldırdı. Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET, çetenin çalışmalarını ve ülkeler arasındaki suçlu takibini inceledi.

23.07.2018Teknoloji

Yazar Sonuçları

‘Kampanya Teknikleri’ konferansında gözler siyasetçileri aradı... Popülizm mi yoksa akıl ve bilim mi?

GEÇTİĞİMİZ hafta düzenlenen ‘Brand Week Istanbul’ festivali kapsamında çok önemli bir konferans yapıldı: Sınır Tanımayan Popülizm Çağında Kampanya Teknikleri konferansı...

15.11.2018

Dijital İpek Yolu ve Türkiye – 1

Son elli yıldır İnternet bir Amerikan mucizesiydi. Savunma Bakanlığı’nda bir projeden doğan ve etrafında endüstri ve akademi ile birlikte başarılı bir ekosistem oluşturan İnternet, bugün dünya nüfusunun yarısından fazlasını ve milyarlarca makinayı birbirine bağlıyor.

20.08.2018