MENÜ

Şerpalar

Şerpalar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Şerpalar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 12 Şerpalar haberi bulunmuştur.

Şerpalar Haberleri

Everest’te trafik ‘kazası’: 4 ölü

Everest’te trafik ‘kazası’: 4 ölü

Dünyanın tepesi Everest Dağı’nda tırmanış sezonu ‘ölüm rekoruyla’ açıldı. Dün, zirveye ulaşan onlarca dağcının oluşturduğu ‘sıkışıklık’ nedeniyle geri dönemeyen 4 dağcının donarak ya da aşırı yorgunluktan can vermesiyle, son bir haftada Everest’e tırmanırken hayatını kaybeden dağcı sayısı 8’e yükseldi.

25.05.2019Dünya
Dünyanın en riskli işini yapıyorlar 500 yıl önce göç ettiler, kazançları dudak uçuklatıyor...

Dünyanın en riskli işini yapıyorlar! 500 yıl önce göç ettiler, kazançları dudak uçuklatıyor...

Şerpalar Nepal'in dağlık bölgesinde yaşayan, etnik bir grup. İsimlerini Tibet dilinde doğu anlamına gelen 'şer' ve halk-insan anlamına gelen 'pa' ekinden alıyorlar. Onların görevi ise Everest'e çıkmak için bölgeye gelen tüm dağcılara yardımcı olmak. İşte ilginç yaşamlarıyla Şerpalar...

21.04.2019Seyahat
Dünyanın en ilginç köprüleri

Dünyanın en ilginç köprüleri

Bir yerden başka bir yere ulaşmak çoğu zaman çok kolay olmuştur. Ancak dünya üzerinde gelişmemiş veya çözüm üretilememiş yerlerde hala köprüler kullanılmakta. İşte o köprüler bu listede. Dünyanın en çılgın köprüleri…

7.05.2018Seyahat
Everestte çığın altında kaldılar

Everest'te çığın altında kaldılar

Nepal’de yaşanan deprem felaketinde Everest’e tırmanandağcıların yaşadığı zor anları gösteren görüntüler ortaya çıktı. Everest’intepesinde kamp kuran tırmanışçılar ve yardımcı şerpalar sakin bir güngeçirdikleri sırada yerin sarsıldığını hissediyorlar. Ardından saniyeler içindedağın tepesinden kopan kar kütlesinin altında kalıyorlar. Everest’te düşençığın etkisiyle Google’ın yöneticisi Dan Fredinburg’un da aralarında bulunduğu18 kişi yaşamını yitirmişti. Dün YouTube’a yüklenen video şimdiden 2.5 milyonuaşkın kez izlendi.

27.04.2015Haber
Everestte 16 dağcının öldüğü gün oradaydı, kurtuldu

Everest'te 16 dağcının öldüğü gün oradaydı, kurtuldu

Everest’in en kara gününde oradaydı. Gülnur Tumbat, 16 dağcının öldüğü kazadan kurtuldu ve ofisine, akademik çalışmalarına döndü. Peki oraya neden gitmişti? Riskin ne olduğunu öğrenmek için…

15.06.2014Seyahat
Kar çığı değildi tamamen buzdu

Kar çığı değildi tamamen buzdu

Everest Dağı’nda 16 kişinin hayatını kaybettiği çığ felaketinden sağ kurtulan Doç. Dr. Gülnur Tumbat dehşeti anlattı: “06.30 gibi duyduk çığı. Buzula yakın kamplardan birindeydik...”

8.05.2014Gündem
Dehşet anlarını anlattı

Dehşet anlarını anlattı

Everest Dağı’nda 16 kişinin hayatını kaybettiği çığ felaketinden sağ kurtulan Türk öğretim görevlisi Doç. Dr. Gülnur Tumbat yaşadığı dehşeti “Sabah 06.30 gibi duyduk çığı, tam gözümüzün önünde. Bizim kampımız buzula en yakın kamplardan biriydi. Helikopterler döndü, durdu. Sonra ölenler tek tek uzun bir halatın ucunda indirildi. Yaktı bizi. Ölenlerden 5’i bizim ekimizden... Perişan olduk” diye anlattı.

8.05.2014Gündem
Bu sene Evereste tırmanılmayacak

Bu sene Everest'e tırmanılmayacak

Nepalli Şerpa kılavuzlar eşyalarını toplayarak Everest’i terk ettiklerini ve bu yıl tırmanış gerçekleştirmeyeceklerini açıkladılar.

22.04.2014Dünya
Dünyanın çatısında yumruk yumruğa

Dünyanın çatısında yumruk yumruğa

Dünyanın çatısı olarak anılan Everest’in zirvesinde üç yabancı dağcı ile şerpalar (yerel rehber) arasında yumruklu kavga yaşandı.

29.04.2013Gündem
Nepalde monarşi yarın sona eriyor

Nepal'de monarşi yarın sona eriyor

Dünyanın tek ve son Hindu devleti Nepal'de 239 yıllık monarşi, yarın kurucu meclisin yapacağı oylamadan sonra resmen sona erecek ve iktidara Maocu gerillaların partisinin kontrolündeki bir hükümet geçecek.

27.05.2008Dünya
Dünyanın Çatısına 18. kez çıktı

'Dünyanın Çatısı'na 18. kez çıktı

Nepal’de Appa adlı bir şerpa, Everest’e 18. kez tırmanarak yeni bir rekora imza attı.

23.05.2008Dünya
Himalayalar’da dört gün

Himalayalar’da dört gün

Timur Özkan Ankaralı bir gezgin. 80’den fazla ülke gezdi. Gezi yazılarından oluşan Ankaralı Gezginler 1, 2 ve 3 adlı kitapların editörlüğünü yaptı. Kendi anılarını "Gezmek Yaşamaktır" adlı kitapta bir araya getirdi. Timur Özkan, Tibet gezisinin en ilginç bölümünü oluşturan Lhasa’dan Katmandu’ya 4 günlük cip yolculuğunu Hürriyet Seyahat okurları için yazdı.

11.05.2008Seyahat