MENÜ

Serap Torun

Serap Torun ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Serap Torun haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 104 Serap Torun haberi bulunmuştur.

Serap Torun Haberleri

Gelecek Nesnelerin İnterneti ile mi şekillenecek

Gelecek Nesnelerin İnterneti ile mi şekillenecek?

Akıllı telefonlar, akıllı evler ve akıllı arabalar, cihazları birbirine bağlayan, işlemleri otomatik hâle getirerek insan müdahalesini en aza indiren Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisinin örneklerinden bazıları. IoT kullanımı yayılmaya devam ederken bu sayede edinilen bilginin depolanması ve verinin yönetilmesi daha da önemli hâle geliyor. Bunlara ilaveten IoT’la birlikte sensör ve pil alanında yeni gelişmeler de ortaya çıkıyor.

21.10.2019Teknoloji
Marka oyunun içinde mi yoksa kendisi mi olmalı

Marka oyunun içinde mi yoksa kendisi mi olmalı?

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle görsel olarak zenginleşen, kullanıcı ile etkileşimi artan ve giderek daha keyifli hâle gelen mobil oyunların ekonomik değeri de giderek artıyor. Özellikle 5G ile beklenen yüksek hız, oyun sektörü için bir sıçrama noktası olabilir. Bu yıl yaklaşık yüzde 8,3 büyüyen akıllı telefon kullanıcılarının sayısı 3,2 milyar kişi olarak tahmin ediliyor. Küresel olarak bu yıl sonuna kadar 2,5 milyardan fazla insanın mobil oyun oynayacağı tahmin ediliyor. Peki bu kadar çok kişinin olduğu bir yerde sizin markanız nasıl konumlanıyor?

14.10.2019Teknoloji
Otonom araçlar için insan davranışı tahmin etme eğitimi

Otonom araçlar için insan davranışı tahmin etme eğitimi

Trafik kuralları konusunda artık sadece insanlar değil arabalar da eğitiliyor. Muhtemelen bu eğitimlere, sadece sürücüsüz araçlar değil kendi başına hareket etme kabiliyeti kazandırılan tüm otonom cihazların ihtiyacı olabilir. Biz çağırınca gelecek, kendi kendine tur atacak araçlara henüz kavuşamamış olmamızın sebeplerinden biri de trafik güvenliği. Trafik güvenliğini maksimum düzeye getirmek içinse, sürücüsüz otomobillerin insan davranışlarını tahmin etme konusunda eğitilmesi planlanıyor.

7.10.2019Teknoloji
Dijital sağlıkta neler oluyor

Dijital sağlıkta neler oluyor?

Sağlık alanında Al (Yapay zekâ) ve IoT (Nesnelerin İnterneti) sayesinde geliştirilen sistemler, teşhis ve tedavide kolaylık sağlamayı amaçlıyor. Bu cihaz ve sistemlere artan ilgi aynı zamanda güvenlik sorunları ve yeterlilik konularına odaklanılmasına neden oluyor. Bu hafta ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden yapılan bir güvenlik uyarısı, Microsoft’un yeni iş birliği ve sağlıkta yapay zekâ kullanımının fazla abartıldığını öne süren yakın tarihli bir araştırma dikkat çekiyor.

3.10.2019Teknoloji
E-eğitimi genişletilmiş gerçeklik şekillendirebilir

E-eğitimi genişletilmiş gerçeklik şekillendirebilir

Son yıllarda cazibesi artan online eğitim, e-eğitim kavramları 5G’den tam olarak yararlanabildiğimizde yerini görsel olarak daha zengin ve akıllı teknolojilere bırakabilir. Bu teknolojiler arasında özellikle AR (Artırılmış Gerçeklik) ve AI (Yapay zekâ) dikkat çekerken VR (Sanal Gerçeklik) ve MR’de (Karma Gerçeklik) adından sıkça söz ettiriyor. Dolayısıyla AR, VR, MR’yi kapsayan XR (Extended Reality – Genişletilmiş Gerçeklik) ön plana çıkıyor.

30.09.2019Teknoloji
Yapay zekâ eğitim sistemini değiştirebilir mi

Yapay zekâ eğitim sistemini değiştirebilir mi?

Tecrübeli bir eğitimci öğrencilerinin neyi, ne kadar ve nasıl öğrendiğini, öğrencisinin kendi dersine ait bilgi düzeyini tahmin edebilir. Oysa yapay zekâ (AI) aynı tahmini öğrencinin tüm verilerini işleyerek ileride hangi üniversitenin hangi bölümünü kazanabileceğini söyleyebilecek kadar ileriye götürebilir. Bu değerlendirmeyi milyonlarca öğrenci için yapabilir.

26.09.2019Teknoloji
Geleceğin markası olmanın yolu iyilikten mi geçiyor

Geleceğin markası olmanın yolu iyilikten mi geçiyor?

Markaların sürdürülebilir olması, kalite algısı pek çok farklı unsura bağlı olmakla birlikte kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) alanında yaptıkları projelerle de değerlendiriliyor. Sosyal sorumluluk o kadar ilgi görmeye başladı ki pek çok dünya markası artık kurumsal sosyal sorumluluk projeleri haricinde genel reklam politikalarını ve hatta yeni yatırımlarını da “iyilik” üzerine kurguluyor. Dünyanın gündeminde olan sağlık, eğitim, çocuk refahı, kadın hakları, şiddet, iklim değişikliği gibi kırılgan konular, markaların toplumda farkındalık oluşturmak için seçtiği alanlar arasında giderek önem kazanıyor.

23.09.2019Teknoloji
Yapay zekâ, siber güvenliğinizi arttırabilir mi

Yapay zekâ, siber güvenliğinizi arttırabilir mi?

İşletmeler, hükümetler ve tedarik zincirlerinin küresel bağlantısını artıran yapay zekâ, IoT (nesnelerin interneti) ve bulut sisteminin yaygınlaşması, siber riskleri de arttırıyor. Rakamsal olarak baktığımızda 2018 yılında, dünya çapında iki milyona yakın siber saldırının, yaklaşık 45 milyar ABD Doları maddi kayba sebep olduğu düşünülüyor. Bu riske karşı siber güvenlik çözümleri hatta daha ileri bir yöntem olarak siber güvenlikte yapay zekâdan (AI) faydalanmak için yazılımlar geliştiriliyor. Ancak saldırganların da aynı teknolojiden faydalanabileceğini unutmamakta fayda var. Eğer her şeye rağmen saldırıya uğrarsanız ve siber risklere karşı sigortanız varsa bu durum biraz da olsa içinize su serpebilir.

18.09.2019Teknoloji
Dijital sağlığın lokomotifi yapay zekâ olabilir

Dijital sağlığın lokomotifi yapay zekâ olabilir

Dijital sağlık alanında teknolojiye genel anlamda yatırımlar sürerken, ülkelerin AI (yapay zekâ) kullanımını yaygınlaştırmaya yönelik girişimleri dikkat çekiyor. Yapay zekâ yarışında ABD ve Çin rekabetinin dışında kalan ülkeler de giderek bu konuya yönleniyor. Geçtiğimiz yıl sağlıkta dönüşüm için 264 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığını duyuran İsrail, sağlıkta AI kullanımına yönelik ilave girişimleri olduğunu duyurdu.

17.09.2019Teknoloji
Dijital sağlık yatırımlarına yenileri ekleniyor

Dijital sağlık yatırımlarına yenileri ekleniyor

Dijital sağlık yatırımlarındaki artış dikkat çekerken, WEF (World Economic Forum) tahminlerine göre küresel sağlık harcamalarının 2020 yılına kadar 10 trilyon ABD Doları’na çıkacağı öngörülüyor. Dünya Bankası ise 2030 yılına kadar yaklaşık 8,5 milyara ulaşması beklenen küresel nüfus nedeniyle, günümüz sağlık hizmetlerinin orta ila uzun vadede sürdürülebilir olamayacağına dikkat çekiyor. Temelde yatan bu sebep başta olmak üzere sağlık alanını daha iyi ve ulaşılabilir kılmak için şirketler dijital sağlık dönüşümüne yatırım yapıyor.

12.09.2019Teknoloji
Büyük verinin güvenliği kimin elinde

Büyük verinin güvenliği kimin elinde?

Artık şehirlerdeki kameralar yüz tanıma sistemi ile güçlendirilmişse bizleri tanıyabiliyor ve takip edebiliyor, oynadığımız masum bir VR (Sanal Gerçeklik) veya AR (Artırılmış Gerçeklik) oyun, olası nörolojik problemlerimizi ve kimliğimizi tespit edebiliyor. Önemli olan ise buralardan elde edilen verinin doğru ellerde olması. Aksi hâlde aleyhimize kullanılabilir.

2.09.2019Teknoloji
Sosyal medyada çocukları bekleyen tehlikeler

Sosyal medyada çocukları bekleyen tehlikeler

Okulların açılmasına kısa bir zaman kaldı. Yaz tatilinin ardından okul dönemine geçiş sırasında pek çok aile için yeni düzene uyum sağlama süreci başlayacak. Bu süreçte, yaz aylarında daha fazla izin verilen video oyunlara, internete ayrılan süre kısıtlanacak ya da tamamen kaldırılacak. Video oyunlarını kısıtlarken çocuğunuzun cep telefonu veya bilgisayarı aracılığıyla sosyal medyada zaman geçirmesini kısıtlayamıyorsanız, ciddi bir sorun ile karşı karşıya olabilirsiniz.

29.08.2019Teknoloji
Teknoloji rekabetini yaratıcılık yönlendiriyor

Teknoloji rekabetini yaratıcılık yönlendiriyor

Son aylarda açıklanan pek çok rapora göre AI (Yapay zekâ) ve buna bağlı gelişmeler konusunda ABD hâlâ Çin’e karşı üstünlüğünü koruyor. Çin hükümeti, Huawei konusunda ABD’nin tutumu sebebiyle karşılaştığı sorunlara alternatif çözümler üretirken bir yandan da tedbir alıyor. Teknoloji şirketi Huawei, ABD ile yaşadığı anlaşmazlığın ardından kendi işletim sistemi ile gündeme gelmişti. Şimdilerde ise Çin, çip konusunda dışa bağımlılığı minimuma çekmek için yatırımlarını artırıyor.

26.08.2019Teknoloji
Eğitimde yapay zekâ yankı fanusu oluşturur mu

Eğitimde yapay zekâ yankı fanusu oluşturur mu?

Eğitimin geleceğinden söz ederken, yapay zekâ kullanımının ön planda olduğu ve bu alanda deneysel çalışmaların yapıldığını görüyoruz. Kaliteli, ulaşılabilir, kişiselleştirilmiş eğitim tüm dünyanın gündeminde. Amaçlar arasındaki “Kişiselleştirilmiş eğitim” özellikle dikkat çekiyor. Her çocuğun üstün yönlerine, yeteneklerine göre uyarlanmış bir eğitim fikri kulağa çok güzel gelse de kavram, çocuğu belirli bir kalıba yönlendirecek ve diğer yeteneklerini kaybettirecek gibi bir algıya da neden olabiliyor. Bu durum, öğrencinin bir çeşit yankı fanusuna girmesi olarak da düşünülebiliyor.

19.08.2019Teknoloji
Eğitimde yapay zekâ kullanımı yaygınlaşıyor

Eğitimde yapay zekâ kullanımı yaygınlaşıyor

Bugün ilköğretimde okuyan çocuklarımızın ileride çalışma arkadaşları robotlar, yapay zekâ (AI), sanal asistanlar, IoT cihazlar ve belki de şu an aklımıza gelmeyen farklı teknolojiler olacak. İşte bu yüzden dünyada 2030 eğitim hedefleri oluşturuldu ve eğitimde dönüşüm yaşanıyor.

15.08.2019Teknoloji
İklim değişikliği ve çevre sorunlarına çözüm kimde

İklim değişikliği ve çevre sorunlarına çözüm kimde?

İklim değişikliği günümüzün en öncelikli sorunlarından biri. Kutuplardaki buzullar insan yapımı kaynaklı olduğu düşünülen sebeplerden ötürü her geçen gün eriyor. Erimeyle birlikte daha da ısınan hava tüm atmosfer şartlarını etkiliyor. Bu etkiler ise artık daha görünür olmaya başladı. Sellerin, fırtınaların kuvveti arttı, sıcaklık dengeleri bozuluyor.

8.08.2019Teknoloji
Teknolojiyi doğru kullananlar kazanır

Teknolojiyi doğru kullananlar kazanır

Günümüzde her şey akıllı. Akıllı şehir yönetimi, akılı tarım, akıllı eğitim, akıllı turizm, akıllı enerji ve böyle devam ediyor. Teknoloji konusunda neredeyse her gün yeni bir fikir ve proje ile karşılaşmak mümkün. Bunların çoğu ürüne dönüştürülürken pek çoğu da henüz denenme aşamasında. Ancak kesin olan bir şey var, deneyimler ve ürünlerin gittikçe kişiselleştiği bir döneme giriyoruz. Teknoloji ile işletmelerde tasarruftan, maliyetlerin düşürülmesine, kişiselleşmiş ürün ve hizmetlere kadar pek çok soruna çözüm üretmek mümkün.

5.08.2019Teknoloji
Daltonlar’dan korunmak için siber güvenliğe dikkat

Daltonlar’dan korunmak için siber güvenliğe dikkat

Teknoloji çağına geçiş sürecinde insanoğlu sınırlarını zorluyor. Dünyanın her yerinde bir şekilde siber saldırılarla veri hırsızlığı yapılıyor ya da yapılmaya çalışılıyor. Her ne kadar yapılan siber suçlar ve suça zemin hazırlayanlar cezasız kalmıyorsa da kolay yoldan zengin olma peşinde koşanlar siber saldırılar yoluyla şanslarını denemeye devam ediyor. Dolayısıyla da siber güvenlik her geçen gün daha fazla önem kazanıyor.

1.08.2019Teknoloji
Teknoloji suça “Dur” diyebilir mi

Teknoloji suça “Dur” diyebilir mi?

Günümüzde ülkelerin pek çoğu, toplum güvenliğini sağlamak amacıyla teknolojiden faydalanıyor. Bu alanda kullanılan teknolojiler ise ülkeye göre değişmekle birlikte gittikçe akıllanan ve bağımsız hareket eden bir siteme doğru eviriliyor. Teknoloji, siber suçlara zemin hazırlayabildiği gibi çoğu zaman da zanlının tespitine, bulunup yargılanmasına yardımcı olabiliyor.

29.07.2019Teknoloji
Yapay zekâ bizim gibi olmaya ne kadar yakın

Yapay zekâ bizim gibi olmaya ne kadar yakın?

Yapay zekânın temellerinin atılmasının üzerinden yaklaşık 70 yıl geçti. Günümüzde yapay zekâ Go oyununda yenilmezliğini kimseye kaptırmıyorsa da henüz küçük bir çocuğun beyninin yapabildiklerinden çok uzakta. Peki bunun sebebi Moravec'in paradoksu ile açıklanabilir mi?. Sebep ne olursa olsun bilim insanları insansı özelliklere sahip yapay zekâ yapmakta kararlı. Bu süreçte, bilim insanlarının karşısında doğru veriye ulaşma ve etik problemleri olsa da zamanla taşlar yerine oturabilir.

26.07.2019Teknoloji
Yapay zekâya karşı sürekli eğitim şart

Yapay zekâya karşı sürekli eğitim şart

Endüstri 4.0 kapsamında iş yaşamı hızla değişirken henüz tam olarak anlaşılamayan AI (Yapay zekâ) insanların, işleri ile ilgili endişeler yaşamasına sebep oluyor. ABD’de 11 bin iş arayan birey ile yapılan ankete katılanların 5’te 1’i, işlerini gelecekte yapay zekânın alacağından korktuğunu belirtmiş.

22.07.2019Teknoloji
Her şey akıllanıyor, mükemmel beyinli insanlar geliyor

Her şey akıllanıyor, 'mükemmel beyinli' insanlar geliyor

Yakın gelecekte yapay zekâ tüp bebek işleminde en iyi embriyoyu seçmekte çalışabilecek. Bu mükemmel embriyodan çocuk sahibi olduğumuzu düşünelim. Onu beslerken birtakım katkılar içeren şişirilmiş gıdalar ile diyelim ki çocuğu bir tık daha zeki yaptık. Ama o da ne bir hastalığı var. Telaş etmeyin hastalıklar da yapay zekâ sayesinde erken teşhis edilebilecek. O da olmazsa en sonunda Elon Musk’ın çipi var. Peki gerçekten bu kadar mükemmel insanlara hazır mıyız? Herkes mükemmel ve akıllı insan olduğunda ne olacak?

18.07.2019Teknoloji
PWA, web ve uygulama sistemini birleştiriyor

PWA, web ve uygulama sistemini birleştiriyor

Çağımızda hızlı olmak, rakiplerden farklılaşma kriterlerinden biri. Web siteleri açısından, Google’da üst sıralara ulaşmanın temel taşları arasında bilindiği gibi mobil uyum ve hız önemli bir yer tutuyor. Öte yandan Ocak 2019’da yayınlanan bir rapora göre, 2018'de 194 milyar uygulama indirilmiş ve uygulama mağazalarında yaklaşık 100 milyar dolar harcanmış. Web ve uygulama talepleri göz önüne alındığında bu ikisini birleştiren karma bir sistem denilebilecek “Progressive Web App” kısaca “PWA” dikkat çekiyor. Google’ın yaklaşık 4 yıl önce ortaya çıkardığı PWA sistemine sosyal medya ağları, haber siteleri hatta oyunlar bile geçiş yapıyor. Peki PWA nedir ve ne gibi avantajlar sunuyor?

16.07.2019Teknoloji
Siber saldırılara karşı güvende misiniz

Siber saldırılara karşı güvende misiniz?

Teknoloji hayatımızı kolaylaştırırken öte yandan farklı riskleri de beraberinde getiriyor. Yayınlanan yeni bir rapora göre, 2018’de yaşanan iki milyon civarı siber saldırının dünya çapında yaklaşık 45 milyar dolar zarara sebep olduğu düşünülüyor.

11.07.2019Teknoloji
Sanal dünyaya taşınıyoruz

Sanal dünyaya taşınıyoruz

Teknoloji hayatımızı kolaylaştırırken yaşam tarzımızda da değişikliklere sebep oluyor. Büyük şehirlerde trafikte kaybedilen vakit, şirketlerin ev ofis çalışanlarının çoğalması, görüşme ve toplantıları giderek sanal dünyaya taşıyor. Her ne kadar e-ticaret ve perakende satış alanındaki yeni teknolojileri hızla benimsesek de toplantılar ve iletişim alanındaki yeniliklere aynı hızla adapte olamadık gibi görünüyor.

8.07.2019Teknoloji
Sağlığınız siber saldırıya uğrayabilir

Sağlığınız siber saldırıya uğrayabilir

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bir markanın bazı insülin pompası serilerinin, siber güvenlik riskleri nedeniyle geri çağırıldığını duyurdu. FDA, hastaların siber risklere karşı daha iyi korunan modellere geçmelerini önerdi. Yapılan açıklamanın ardından sağlıkta siber güvenliğin önemi de tekrar gündeme taşındı.

4.07.2019Teknoloji
Robotlar dünyayı nasıl değiştirir

Robotlar dünyayı nasıl değiştirir?

Sürücüsüz arabalar, ağır sanayide çalışan robotlar, haber sunan, temizlik yapan, çocuk bakan hatta polis ve eczacı robotlar derken işleri yavaş yavaş robotlara devrediyoruz. Yapay zekâ, makine öğrenimi, enerji depolama alanındaki gelişmeler robotların hayatımıza girişini hızlandırıyor. Geçen hafta Oxford Economics tarafından yayınlanan yeni bir rapor, şu an insanlar tarafından yapılan yaklaşık 2 binden fazla işin gelecek on yılda kaybolabileceğini, küresel işgücünün yaklaşık yüzde 8,5’inin 2030 yılına kadar robotlara devredebileceğini ileri sürüyor.

1.07.2019Teknoloji
Teknoloji yeni kuralları da beraberinde getiriyor

Teknoloji yeni kuralları da beraberinde getiriyor

Yeni teknolojiler yaygın olarak kullanılmaya başlandıkça hayatımıza farklı kurallar da dahil oluyor. Drone kullanma kurallarından tutun da internetten alışveriş yaparken yönlendirici içerik orijinal terimi ile “Dark pattern” kısıtlamalarına kadar saymakla bitmeyecek yeni kurallar ve yaptırımlar tartışılıyor.

26.06.2019Teknoloji
Yeni teknolojiler sigorta poliçelerini kişiselleştirir mi

Yeni teknolojiler sigorta poliçelerini kişiselleştirir mi?

Günümüzde ilgi odağı olan AR (Artırılmış Gerçeklik), nesnelerin interneti (IoT), 5G ve otonom araçlarla birlikte daha fazla kullanım alanına sahip olacağının sinyallerini veriyor. Yaşam şeklimizi değiştirecek gibi görünen AR teknolojisinin uygulanabildiği pek çok alan mevcut. Bunların içerisinde kullanma ya da ürün montaj kılavuzlarından, sürücüsüz araçların ön camına AR entegre edilmesine kadar uzanan geniş bir yelpaze var. Peki AR, IoT, AI ile donatılmış yeni uygulama veya ürünleri kullanırken yaşanabilecek olası aksilikleri sigortalar karşılayacak mı?

19.06.2019Teknoloji
Influencer pazarlama hayatta kalabilecek mi

Influencer pazarlama hayatta kalabilecek mi?

Sosyal medyanın yaygınlaştığı yıllardan bu yana dünya çapında reklam gelirleri düşen basın yayın kuruluşları, rekabet ihlalini sorguluyor. Hızla ilerleyen dijital gelişmeleri yakalayamayan yasalar buna zemin oluştururken, dünyadaki basın devleri sosyal medya platformları ile yarışamadıklarını kabul ediyor. Bunun başlıca sebebi ise Google, Facebook, Instagram, Pinterest, Twitter vb. platformlarda verilen hızlı reklamlar, Influencer pazarlama ve sosyal medya serbestliği.

13.06.2019Teknoloji
Teknoloji devleri mercek altında

Teknoloji devleri mercek altında

ABD Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Google, Facebook, Amazon ve Apple’ın da içinde olduğu teknoloji şirketlerini incelemeye hazırlanıyor. Komitenin, rekabet yasası ihlali ve anti tröst soruşturması için yetki aldığı haberinin gündeme düşmesi ile teknoloji piyasası bir defa daha karıştı. Haftaya hisselerindeki düşüş ile başlayan teknoloji devi şirketler, rekabet sorunları ve rekabete aykırı davranışlar çerçevesinde incelenecek.

6.06.2019Teknoloji
Dijital sanat 500 milyon dolara koşuyor

Dijital sanat 500 milyon dolara koşuyor

Her alanda yaşanan teknolojik gelişmeler ülkemizde hayalden çıkıp gerçeğe dönüştükçe farkındalığımız da giderek artıyor. Sadece sanayide değil her yerde artık teknoloji basamak atlama olarak görülüyor. Dijital medya, dijital müzik derken hayatımıza dijital resim de girdi. Algoritmalar artık pek çoğumuzdan daha iyi resim yapıyor. Bunu en iyi kullananlardan biri de Refik Anadol.  Fakat bu konuda Anadol tek değil. Dünyada dijital resim sanatı oldukça fazla ilgi görüyor.

29.05.2019Teknoloji
Google ve Huawei arasında soğuk rüzgarlar esiyor

Google ve Huawei arasında soğuk rüzgarlar esiyor

Hafta başında Android İşletim Sistemi’nin geliştiricisi Google’ın çatı şirketi Alphabet’in, Çinli teknoloji şirketi Huawei’e uyguladığı yaptırım gündeme oturdu. Trump’ın açıklamaları ardından gelen yaptırıma göre, Huawei’in Google’ın pek çok hizmetine erişimine izin verilmeyeceği açıklandı. Ardından yapılan görüşmeler ile Amerika, Çin’e 90 günlük geçici lisans ile süre tanıdı. Aslında olayların dayandığı nokta bir ticaret anlaşması.

22.05.2019Teknoloji
Dijital çağda alışveriş yeni yollar arıyor

Dijital çağda alışveriş yeni yollar arıyor

Türkiye’de e-ticaret sektörü 2018 yılında yaklaşık %42 oranında artışla 59,9 milyar TL’lik büyüklüğe ulaştı ve giderek artan bir grafik çiziyor. Bu durum, sadece Türkiye için değil tüm dünya için de geçerli.

15.05.2019Teknoloji
Mixed reality ile sanal buluşmalar

Mixed reality ile sanal buluşmalar

Sanalın ve gerçeğin iyiden iyiye birbirine karışacağı günlere hazırlanmaya başlamanın tam zamanı. Mixed reality (Karma gerçeklik) henüz hayatımıza yeni giriyor. Sağlık ve turizm alanında kullanılan bazı uygulamalar var. Tam anlamıyla sıçrama yapması ise internet hızının artması ile yani 5G’den sonra bekleniyor. Çünkü bu teknolojiden her alanda daha fazla faydalanabilmemiz için daha hızlı internete ihtiyaç var.

9.05.2019Teknoloji
Ses teknolojisi yayıncılığı ve pazarlamayı değiştirecek mi

Ses teknolojisi yayıncılığı ve pazarlamayı değiştirecek mi?

Ses teknolojisini kısaca tanımlamak gerekirse bu, bir makinenin dikte alma ve sözlü komutları yerine getirme yeteneğidir. Ses teknolojisi, akıllı telefon ses asistanları ve akıllı hoparlörler dahil birçok uygulamada kullanılıyor. Dolayısıyla her şeyi sesimizle kontrol etmemize çok fazla bir zaman kalmadı. Sesli asistanlar markaların, reklamcıların ve yayıncıların altyapı çalışmalarına şimdiden başlamalarını gerektiriyor.  

3.05.2019Teknoloji
Dersimiz Endüstri 4.0

Dersimiz Endüstri 4.0

Dijital dönüşüm, Endüstri 4.0 konusunda büyük şirketler hızlı ivme alırken orta ölçekli şirketlerin kafa karışıklığı sürüyor. Kabaca baktığımızda Endüstri 4.0 genellikle akıllı fabrika fikrini doğuruyor. Bu, üretimi tamamen robotlara geçmiş fabrikalar düşünmemize sebep oluyor. Ancak şunu unutmamak gerekiyor ki her alanda öncelikli olan müşteri. Siz müşterinin arzusunu ne kadar doğru, iyi ve hızlı şekilde yerine getirirseniz o kadar öne çıkacaksınız.

18.04.2019Teknoloji
Yapay zekâ destekli robot ordusu şizofreniyi yüksek doğrulukta teşhis etti

Yapay zekâ destekli robot ordusu şizofreniyi yüksek doğrulukta teşhis etti

Teknolojik gelişmeler ve Endüstri 4.0 ile dijital dönüşüm yaşayan dünya her alanda kabuk değiştiriyor. Hemen hemen her gün teknoloji konusunda yeni bir çalışma ya da farklı bir ürün haberi duyuyoruz. Bunların arasında en dikkat çeken gelişmeler ise yapay zekâ alanında yaşanıyor. Teknolojinin sağlık alanında kullanımı ise yeni değil. Bugün sonuçlarını gördüğümüz pek çok çalışmanın temelleri geçtiğimiz on yıllık sürece dayanıyor.

10.04.2019Teknoloji
Çocuk bakan robotlar mı geliyor

Çocuk bakan robotlar mı geliyor?

Telefonlar, tabletler derken artık çocuk gelişimi konusunda robotlardan da faydalanır olduk. Giderek bu yönde ilerleyen teknoloji neticesinde yakın gelecekte yeni çocuk bakıcılarımız robotlar olabilir mi? Aslında bu çok mümkün çünkü başta nörogelişimsel sorunları olan çocuklar için kullanılan bu robotlar giderek yaygınlaşıyor ve pek çok alanda çocukların gelişiminde rol oynuyor. Öncelikle otizm ve Celebral Palsy gibi sorunlar yaşayan çocuklar için geliştirilen uygulamalar, bugünlerde robotlara dönüşme yolunda. Robot arkadaşları çocuklar ile oynuyor, onlarla diyalog kuruyor en önemlisi de bu robotlar çocuklarla ilgilenmekten sıkılmıyor!

3.04.2019Teknoloji
Dijital dönüşüm PWA ile hızlanıyor

Dijital dönüşüm PWA ile hızlanıyor

Dijital dönüşüm veya Endüstri 4.0 olarak adlandırılan sistem tüm piyasaların yapısını, iş ve istihdamı önemli ölçüde değiştiriyor. Dijital dönüşüm tanımı son yıllarda sıkça karşımıza çıkıyor olsa da aslında temeli 90’lı yıllara kadar dayanıyor. Dünyada pek çok ülke şu an bu konuya ciddi bütçeler ayırıyor. Sektöre göre farklı olmakla birlikte artık yeni sistemler, yapay zekâ, robotlar, AR, VR, Mixed Reality, bulut, büyük veri, IoT, 3D yazıcıların kullanımı giderek yaygınlaşıyor.

29.03.2019Teknoloji
Neye ihtiyacımız varsa onu görüyoruz

Neye ihtiyacımız varsa onu görüyoruz

Siz de duymuşsunuzdur, “Arkadaşımla telefon almaktan söz ettik bugün, internete girdim telefon reklamları gördüm. İnternet kesin bizi dinliyor!” gibi efsaneler. Kişiselleşmiş, hedeflenmiş reklamlar gördüğümüzde hemen böyle düşünüyoruz. Evet internet sizi dinliyor ama sandığınız şekilde değil.

20.03.2019Teknoloji
Dijital dünyada güvende misiniz

Dijital dünyada güvende misiniz?

Medya okuryazarlığı konusunda Singapur, The Get Smart With Sherlock ile önemli bir adım attı. Siber ve dijital medya okuryazarlığı ile ilgili hazırlanan animasyon videolar YouTube ve çeşitli platformlar üzerinden halka sunuldu.

12.03.2019Teknoloji
YouTube yorumları kapattı; peki ya videolar

YouTube yorumları kapattı; peki ya videolar?

Türkiye'deki yaklaşık 50 milyon aktif sosyal medya kullanıcısının yüzde 92'si Youtube, yüzde 84'ü ise Instagram kullanıcısı olarak konumlanıyor.Çocukların sosyal ağlara erişiminin kolay olması sebebiyle internette çocuk güvenliği de giderek önem kazanıyor. Sosyal medya platformları da çocuk güvenliğini artırmak için yeni adımlar atıyor.

6.03.2019Teknoloji
Katlanabilir ekranlar reklam sektörünü nasıl etkileyecek

Katlanabilir ekranlar reklam sektörünü nasıl etkileyecek?

Katlanabilir telefon teknolojisi hayatımızı ve tercihlerimizi değiştirecek gibi görünüyor. Uzun süredir kullandığımız akıllı telefonlarımız şimdi daha şık, geniş, fonksiyonel, katlanabilir bir hâl aldı. Telefon üreticisi markalar ardı ardına katlanabilen ekranlarını tanıtıyor. Bu telefonlar aslında hayatımıza girecek olan yeni teknolojilerin de habercisi niteliğinde. Yakın gelecekte daha sık karşılaşacağımız AR uygulamaları ve 5G bu yeniliklerden bazıları.

4.03.2019Teknoloji
Yapay Zekâ yarışı hızlanıyor

Yapay Zekâ yarışı hızlanıyor

Çin ve ABD arasındaki yapay zekâ rekabetini sık sık dile getiren ABD Başkanı Donald Trump federal hükümet ajanslarından yapay zekâ (AI) konusunda Ar-Ge ve eğitim için daha fazla kaynak ayırmalarını isteyen bir yönetici emri imzaladı. Ancak bu girişimin, federal ajansların kendi bütçelerinden daha fazla bütçe ayırmalarını tavsiye ediyor olması eleştirileri de beraberinde getirdi.

15.02.2019Teknoloji
E-ticaretin AR hâli

E-ticaretin AR hâli

Mağaza dolaşıp alışveriş yapmaktan hoşlanmayanlar, vakit tasarrufu sağlamak isteyenler için e-ticaret büyük kolaylık. Oturduğunuz yerden alacağınız ürünü inceleyebiliyor ve sipariş verebiliyorsunuz. Bu konforu sağlayan e-Ticaretin cezbedici gücünü We Are Social ve HootSuite’in yayımladığı Küresel Dijital Raporu‘na şöyle yansımış.

8.02.2019Teknoloji
Yapay zekâ ruh sağlığı için çalışacak

Yapay zekâ ruh sağlığı için çalışacak

Yapay zekâ (AI), yaşamın ve iş hayatının her alanında değişim yaratmaya devam ederken, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) bu alandaki çalışmalara dayanan bir rapor yayımladı. Rapora göre, yapay zekâ ortaya çıktığından bu yana 2016’ya kadar yaklaşık 340 bin buluş için patent başvurusunda bulunuldu.

1.02.2019Teknoloji
Yapay zeka uçuruyor

Yapay zeka uçuruyor

Henüz insan beynini ve davranışlarımızın, seçimlerimizin altında yatan sebepleri tam olarak çözemediysek de kendi kurguladığımız yapay zekadan her alanda faydalanmaya çalışıyoruz. Gerçi Elon Musk ileride makinaların maymunu olmamak için insan zekasının da arttırılması gerektiği yönünde uyarılar yaptıysa da insanoğlu genellikle sorunla yüzleşince çare arıyor, biz şimdilik yapay zekayı her yere entegre etmekle meşgulüz.

25.01.2019Teknoloji
E-spor hızlı geliyor

E-spor hızlı geliyor

Gerek mobil gerekse AAA oyunlar konusunda sık sık yeni gelişmeler duyuyoruz. Hızlarına ayak uydurmak gerçekten zor. Her ne kadar biz bu oyunları son 15 yılın getirisi gibi görsek de aslında Dünya’nın ilk video oyunu 18 Ekim 1958 tarihinde oyunculara sunulmuş. O günden bu yana ise epey yol kat etti. Artık neredeyse gerçek gibi görünen grafikler, faklı boyutlar, interaktif ve çoklu oynanabilen oyunlar hayatımızın içine girmiş durumda. Oyunun evremi hızla devam ederken hayatımıza da yeni terimler yeni aktiviteler katılıyor. Bunlardan biri de e-spor. Bu neden mi önemli çünkü 2020 yılına kadar bu sektörün yaklaşık 23 milyar dolarlık bir pazara dönüşmesini bekliyor.

18.01.2019Teknoloji
Siber zorbalığa karşı harekete geç

Siber zorbalığa karşı harekete geç!

Bizler iyi ve mutlu bir dünya düşlerken şiddet ne yazık ki hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. Gün içerisinde okulda, iş yerinde, sokakta zorbalığa maruz kalabiliyoruz. Bu durum güvenli evimize geldiğimizde son bulabiliyor. Oysa siber zorbalık 7 gün 24 saat sürebiliyor.

7.01.2019Teknoloji