MENÜ

Sera-Bir

Sera-Bir ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sera-Bir haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.924 Sera-Bir haberi bulunmuştur.

Sera-Bir Haberleri

Dünya, Türk domatesinden vazgeçemiyor

"Dünya, Türk domatesinden vazgeçemiyor"

SERA-BİR Başkanı Müslüm Yanmaz, "Türkiye'de yaklaşık 12 milyon ton domates üretiyoruz. Bunun yaklaşık 3,5 milyon tonu seradan çıkıyor. Teknolojiyi kullanıyoruz, tüm akıllı sistemleri yapıyoruz. İyi tarım uygulamalarını uyguluyoruz, o yüzden domatesimiz dünyadan talep görüyor. Rusya başta olmak üzere, Romanya'dan Bulgaristan'a, Almanya'dan İsviçre'ye kadar domateslerimiz gidiyor. Rusya'dan sonra en büyük pazarımız AB ülkeleri içinde Almanya. Almanya'da yaşayan Türk vatandaşların özellikle bizim ürünlerimizi tercih ediyor olması orada ürüne olan talebi de artırıyor. Türk domatesine çok ciddi talep var aslında ve dünya, Türk domatesinden vazgeçemiyor" açıklamasında bulundu.

24.03.2019Ekonomi
Nebati: Çok büyük teşvikler verdik

Nebati: Çok büyük teşvikler verdik

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati "Üretimin artırılması noktasında seralara çok ciddi teşvikler verdik. Teşvikler neticesinde hem mevcut seraların iyileştirilmesi ve yeni teknolojilerle donatılması hem de yeni alanlar oluşturularak bu alanlarda seracılığın geliştirilmesi yönünde adımlar attık" dedi.

16.03.2019Ekonomi
Domatese zam yolda

Domatese zam yolda

Türkiye’deki sera domatesi üretiminde kalite ve ürünün artmasına rağmen maliyet artışı ve dış pazarın genişlemesinin fiyatları artıracağı belirtildi.

19.12.2018Ekonomi
Domates üreticisinin gözü aralıkta

Domates üreticisinin gözü aralıkta

SERA-BİR Başkanı Müslüm Yanmaz: "Kasım ayının ortalarından nisan ayına kadar domates Türkiye dışında neredeyse dünyanın hiçbir yerinde yok. O yüzden bugün itibarıyla ihracattan ümitliyiz. Şu anda piyasalarda domates fiyatlarında bir düşüş yaşanıyor. İç piyasadan salkım domates 3,5 liradan alıcı buluyor. Bu durum tüketiciler açısından sevindirici bir durum.12 bin dekarlık seralardan yaklaşık 200 milyon dolarlık bir ihracat hedefliyoruz. Ayrıca diğer üreticilerden de 100 milyon dolar geleceğini düşünürsek toplam kışlık domates üretiminden yaklaşık 300 milyon dolarlık ihracat bekliyoruz." açıklamalarında devam etti.

26.11.2018Ekonomi
Domates üreticilerinin 15 Ekim umudu

Domates üreticilerinin 15 Ekim umudu

SERA Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği (SERA-BİR) Başkanı Müslüm Yanmaz, son iki yıldır gündemde olan Rusya’ya domates ihracatına ilişkin, “Görüşmeler olumlu seyrediyor 1 Ekim olmasa da 15 Ekim gibi bu ambargonun kalkmasını bekliyoruz” dedi.

30.09.2017Ekonomi
Gözler 15 Ekimde

Gözler 15 Ekim'de

SERA-BİR Başkanı Yanmaz: "Kısa bir süre önce Rusya'dan bağımsız bir heyet Türkiye'ye geldi ve SERA-BİR olarak bizimle görüştü. Özel bir izinle kasım ve mayıs döneminde ilk olarak 10, sonrasında 50 ve son olarak 300 bin ton domates alacaklarını söylediler" açıklamasında bulundu.

30.09.2017Ekonomi
Domates üreticilerinde gözler İzmir Fuarında

Domates üreticilerinde gözler "İzmir Fuarı"nda

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç'in 18-22 Ağustos'ta gerçekleştirilecek İzmir Enternasyonal Fuarı'nda Türk yetkililerle domates ithalatının istişare edileceğini belirtmesi, yaş sebze ve meyve sektörü temsilcilerini sevindirdi.

26.07.2017Ekonomi
Domates üreticileri Canan Hocaya dava açıyor

Domates üreticileri Canan Hoca'ya dava açıyor

Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği (SERA-BİR) Başkanı Müslüm Yanmaz, "Domates zararlı değildir, tekniğine uygun yetiştirilen domates ömrü uzatır. Topraksız kültürde üretim yapan işletmeler olarak seralarımızda hiçbir şekilde hormon, ilaç veya insan sağlığına zararlı katkı maddeleri kullanılmamaktadır" ifadesini kullandı. Yanmaz, Prof. Dr. Karatay hakkında dava açmaya hazırlandıklarını kaydetti.

14.07.2017Ekonomi
Domates fiyatları 1,5 liraya kadar düşebilir

'Domates fiyatları 1,5 liraya kadar düşebilir'

Son dönemde artan fiyatıyla adından söz ettiren nisan ayının zam şampiyonu domatesin fiyatının baharlık ürünlerin piyasaya çıkmasıyla düşmesi bekleniyor. Türkiye Haller Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Akbaş yaptığı açıklamada "Sezon arası dediğimiz geçiş dönemlerinde bu tür olaylar olabiliyor ama 10 gün içinde yeni ürünlerin yetişmesiyle domates fiyatlarının normal bandına inmesini ve 1,5-2 TL arasından satılmasını öngörüyoruz" dedi.

7.05.2017Ekonomi
Ruslar, parayı domates tüketiyor

'Ruslar, parayı domates tüketiyor'

Rusya'nın, ihracatına yasak getirdiği Türk domatesini başka ülkelerden daha yüksek fiyata satın aldığı belirtildi.

27.03.2017Ekonomi
Seracılar pazar kaygısı taşımıyor

Seracılar pazar kaygısı taşımıyor

Seracılar, Rusya'nın bazı alanlarda Türkiye'ye yaptırım uygulamasının sektör açısından yeni pazarların ortaya çıkmasını sağlayacağını ve bunun bir fırsat olabileceği düşünüyor.

10.12.2015Ekonomi
Sizin hâlâ sanal mağazanız yok mu

Sizin hâlâ sanal mağazanız yok mu

Business to Consumer (İşletmeden Tüketiciye) e-ticaret hızla büyüyor. Bu yeni ve geleceğin satış kanalı, KOBİ’ler ve mikro ölçekli işletmeler sınıfındaki esnaf için adeta can simidi olmuş durumda. Peki henüz bu alana uzak duran işletmeler nasıl bir yol izlemeli. İşte size yol haritası.

7.10.2012Ekonomi
Seralar kimlik bunalımında

Seralar kimlik bunalımında

Tarım Bakanlığı’nın ‘sanayici’, Sanayi Bakanlığı’nın ise ‘tarımcı’ olarak gördüğü modern seracılar, muhatap olacak merci bulamadıkları için yatırımların durduğunu söylüyor.

19.12.2010Ege
Seracılara göre domates fiyatları böyle artıyor

Seracılara göre domates fiyatları böyle artıyor

Domates fiyatlarının son günlerde önemli oranda artmasına neden olduğu ileri sürülen domates güvesi zararlısıyla diğer hastalık ve zararlılarla mücadeledeki yetersizliklere, büyük ölçüde seraların mevcut yapısal sorunlarının yol açtığı ileri sürüldü.

22.10.2010Gündem
Seralar kimlik bunalımında

Seralar kimlik bunalımında

Tarım Bakanlığı’nın ‘sanayici’, Sanayi Bakanlığı’nın ise ‘tarımcı’ olarak gördüğü modern seracılar sahipsiz kaldı. Sektör temsilcileri bu yüzden yatırımların durduğunu söyledi.

27.08.2010Ege
Dünya alkışladı

Dünya alkışladı

Cumhurbaşkanı Gül’ün Ermenistan ziyareti, uluslararası medyada geniş yer buldu. Yabancı ajans, gazete ve televizyonlar, ziyaretin "olumlu bir açılım" olduğu ve gerisinin geleceği konusunda hemfikir.

7.09.2008Gündem
Rahiplere saldırılar hep ’münferit’ oluyor

Rahiplere saldırılar hep ’münferit’ oluyor

On gün önce, Türk Protestanlar Birliği, Show TV’de yayınlanan "Kurtlar Vadisi Pusu" dizisiyle ilgili RTÜK ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir şikayette bulundu.

17.12.2007Gündem
Liseliler akıllı sera geliştirdi

Liseliler akıllı sera geliştirdi

Konya'da 5 lise öğrencisi tarafından geliştirilen, içinde klasik müziğin çalındığı, bitki gelişimini hızlandıran mor ışık teknolojisine sahip prototip Ek-Yat Akıllı Sera'da, sensörler ve telefonla kumanda edilen yazılımla sulama ve iklimlendirme otomatik yapılıyor.

19.06.2019Teknoloji
Bakan Kurum: 2019 sonuna kadar hazırlamış olacağız

Bakan Kurum: 2019 sonuna kadar hazırlamış olacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Deniz çöpleri ve mikroplastiklere ilişkin uluslararası bir anlaşmanın hazırlanması son derece önemlidir. Daha fazla zaman kaybetmemeliyiz. Bu denizler, bu dünya hepimizin. 2019'un sonuna kadar, kaynakta önleme, temizlik ve bilinçlendirme çalışmalarını içeren Deniz Çöpleri Eylem Planlarını, denize kıyısı bulunan tüm illerimiz için hazırlamış olacağız. Vatandaşlarımızın da verdiği destekle 6 ay gibi kısa bir sürede plastik poşet kullanımını yüzde 80 azalttık" açıklamasında bulundu.

15.06.2019Ekonomi
Yeni seralara 1.7 milyar lira

Yeni seralara 1.7 milyar lira

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, kış aylarında taze sebze ve meyve fiyatlarındaki artışa karşı açıkladığı Seracılık Finansman Kredisi, son üç yılın seracılık kredilerini 3’e katladı. Ziraat Bankası’nın kullandırdığı kredilere 6 bin 905 üretici başvurdu ve 1.7 milyar liralık kredi kullandırıldı.

14.06.2019Ekonomi
Antalyada beş yıldızlı otellerin yanı başında şaşırtan görüntü

Antalya'da beş yıldızlı otellerin yanı başında şaşırtan görüntü!

Türkiye'nin farklı illerinden gelen vatandaşlar, beş yıldızlı otellerin yanı başında kurdukları çardaklarda doğal hayatla iç içe tatil yapıyor. Tatilci Erol Savaş "Doğal ortam olduğu için turistler de merak ediyor, gelip fotoğraf çekiyorlar. Yemek erken denk gelirse ikramda bulunuyoruz. Misafirperverliğimizden çok memnun oluyorlar, teşekkür ediyorlar" şeklinde konuştu.

12.06.2019Gündem
Devlet destekli tarım sigortalarında toplam sigorta bedeli arttı

Devlet destekli tarım sigortalarında toplam sigorta bedeli arttı

Devlet destekli tarım sigortalarında toplam sigorta bedeli geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 39,3 artarak 42,2 milyar liraya yükseldi. Toplam poliçe sayısı yıllık yüzde 9,9 artışla 1 milyon 756 bin 428'e çıktı.

12.06.2019Ekonomi
Aslında plastik çağını yaşıyoruz

Aslında plastik çağını yaşıyoruz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, yaz boyu devam edecek ‘Sıfır Atık Mavi’ projesinin startını verirken “Bugün içinde bulunduğumuz çağ bilgi çağı ya da teknoloji çağı olarak anılıyor. Fakat üzülerek söylüyorum ki, bizler aslında plastik çağını yaşıyoruz” dedi.

11.06.2019Gündem
2050de 10 milyar insanı beslemenin 5 yolu

2050'de 10 milyar insanı beslemenin 5 yolu

Dünya nüfusu artmaya devam ediyor. Bazı tahminlere göre dünya nüfusu 2050'de 10 milyara ulaşacak. Bu kadar insanı beslemek için rekor düzeyde gıda üretimi gerekecek.

10.06.2019Teknoloji
Bakan Kurum açıkladı: Sayı 18 bin 750ye ulaştı

Bakan Kurum açıkladı: Sayı 18 bin 750'ye ulaştı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Ülke çapında Sıfır Atık Projesi’nin başladığı tarihten bugüne kadar geçen süreçte sıfır atık uygulamasına geçen kurum sayısı 18 bin 750'ye ulaştı. Çevre konusunda duyarlılık oluşturacağına inandığımız en büyük projemiz Sıfır Atık Projesi'dir. Projeyi yarınlara temiz bir dünya bırakmak, kaynakları daha verimli kullanarak israfı önlemek, atık miktarını azaltmak ve mevcut atıkları dönüştürmek amacıyla yürütüyoruz. Bakanlığımızdaki 23 aylık uygula sonucunda 269 ton değerlendirilebilir atık toplanarak ekonomiye kazandırıldı" açıklamasında bulundu.

5.06.2019Ekonomi
Bugün Dünya Çevre Günü... İklim değişikliğiyle mücadele için neler yapmalı

Bugün Dünya Çevre Günü... İklim değişikliğiyle mücadele için neler yapmalı?

Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü. Çevre sorunlarını ve doğanın insan yaşamındaki önemini anlatmaya çalışan pek çok vatandaş, Dünya Çevre Günü mesajını sosyal medya hesabından dile getiriyor. Uzmanlar, iklim değişikliğiyle mücadele için bireysel önlemlerin yanı sıra karar alıcıların köklü eylem planları üzerinde çalışması gerektiği görüşünü paylaşıyor. Peki, iklim değişikliğiyle mücadele için neler yapmalı?

5.06.2019Gündem
Sürdürülebilir moda markaları aramaları hızla yükseliyor

Sürdürülebilir moda markaları aramaları hızla yükseliyor

Google’ın verilerine göre, tüm dünyada “sürdürülebilir moda markaları” aramaları 2018 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 25, iki yıl öncesine göre yüzde 61 arttı. Bu iki yıl içerisinde sürdürülebilir moda markalarının satışları ise yüzde 450 oranında artış gösterdi.

31.05.2019Teknoloji
Boğaziçi ve Cambridge’ten ‘biyoteknoloji’ işbirliği

Boğaziçi ve Cambridge’ten ‘biyoteknoloji’ işbirliği

Boğaziçi ve Cambridge üniversiteleri biyoteknoloji odaklı işbirliği yaptı. İşbirliğiyle enerji ve sağlık alanında her iki ülkede de ortak araştırmalar yapılacak.

30.05.2019Eğitim
Domates eker gibi Hint keneviri ekmiş

Domates eker gibi Hint keneviri ekmiş

Antalya’nın Aksu ilçesinde bir çiftçinin domates serasının içerisinde yetiştirdiği uyuşturucu, bölgede denetlemelerde bulunan jandarmanın gözünden kaçmadı. Jandarma ekipleri tarafından yapılan operasyonda uyuşturucu maddelerine el konuldu.

30.05.2019Gündem
Boğaziçi ve Cambridge’ten ‘biyoteknoloji’ işbirliği

 Boğaziçi ve Cambridge’ten ‘biyoteknoloji’ işbirliği

Boğaziçi ve Cambridge üniversiteleri biyoteknoloji odaklı işbirliği yaptı. İşbirliğiyle enerji ve sağlık alanında her iki ülkede de ortak araştırmalar yapılacak.

30.05.2019Eğitim
Türkiye 57 ülkeye domates ihraç etti

Türkiye 57 ülkeye domates ihraç etti

Türkiye 2019 yılının ilk 5 ayında büyük oranda domates ihracatı gerçekleştirdi.

30.05.2019Ekonomi
Liselilerden yaratıcı projeler

Liselilerden yaratıcı projeler

‘Yarını İnşa Et’ projesi kapsamında düzenlenen yarışmada, teknoloji kitleriyle; çevre, enerji ve akıllı şehirler alanında yaratıcı projeler geliştiren lise öğrencilerine ödülleri verildi.

29.05.2019Eğitim
Liseliler teknolojiyle yarını inşa ediyor

Liseliler teknolojiyle yarını inşa ediyor

Sabancı Vakfı ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) iş birliğiyle düzenlenen “Yarını İnşa Et” projesi kapsamında düzenlenen yarışmada, teknoloji kitleriyle çevre, enerji ve akıllı şehirler alanında yaratıcı projeler geliştiren lise öğrencilerine ödülleri verildi.

29.05.2019Teknoloji
Mobil katiller... Köpekleri ‘Kısırlaştırıyoruz’ diye öldürüyorlar

Mobil katiller... Köpekleri ‘Kısırlaştırıyoruz’ diye öldürüyorlar

TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu, mobil faaliyet gösteren bir kısırlaştırma veterinerlik şirketinin, çeşitli illere giderek çok sayıda sokak hayvanının ölümüne neden olduğunu ortaya çıkardı.

28.05.2019Gündem
Bir kültür başkenti: 36  saatte Melbourne

Bir kültür başkenti: 36 saatte Melbourne

Avustralya’nın kültür başkenti Melbourne, Economist dergisince tam yedi yıl ‘Dünyanın en yaşanılası metropolü’ ilan edilmişti. Şimdi listedeki yerini Viyana’ya bıraksa da şehrin kahve ve kültür sevgisi devam ediyor. Melbourne, açık hava pazarları, iddialı restoranları ve Viktorya Çağı parklarıyla cazibesini koruyor.

27.05.2019Seyahat
Cemre’nin gönül işlerinden daha büyük dertleri var

Cemre’nin gönül işlerinden daha büyük dertleri var

Kanal D’nin izlenme rekorları kıran dizisi “Zalim İstanbul”da canlandırdığı Cemre rolü, dizi dünyasında gözleri Sera Kutlubey’in üzerine çevirdi. Genç oyuncuyla diziye ve Cemre’ye dair merak edilenleri konuştuk.

27.05.2019Televizyon
Zalim İstanbulun sezon finali fragmanı yayınlandı | Cerenin hamileliği ortaya çıkıyor

Zalim İstanbul'un sezon finali fragmanı yayınlandı | Ceren'in hamileliği ortaya çıkıyor

İzleyici tarafından heyecanla takip edilen Kanal D'nin sevilen dizisi Zalim İstanbul, sezon finali yaparak, ekranlara kısa bir ara verecek. İlgi çeken senaryosuyla seyirciden tan not alan Zalim İstanbul'un sezon finali yapacağı 9. bölüm fragmanı yayınlandı. Zalim İstanbul'un 9. bölümünde, Ceren hastaneye kaldırılacak ve hamileliği ortaya çıkacak. Peki, dizinin yeni bölümünde başka neler olacak? İşte, Zalim İstanbul'un 9. bölüm fragmanı...

26.05.2019Televizyon
Zalim İstanbul sezon finali yapıyor - İşte ilk görüntüler

Zalim İstanbul sezon finali yapıyor - İşte ilk görüntüler

Zalim İstanbul dizisi yayınlanan yeni bölüm fragmanıyla sezon finali haberi verdi. Çarpıcı senaryosuyla ekranlarda fırtınalar estiren Zalim İstanbul, 9. Bölümüyle sezon finali yaparak ekran macerasına ara verecek. Sezon finalinde Ceren’in hamileliği ortaya çıkacak, ortalık karışacak. İşte, Zalim İstanbul sezon finalinden ilk görüntüler

24.05.2019Televizyon
LG, 2030 yılına kadar karbonu sıfırlamayı planlıyor

LG, 2030 yılına kadar karbonu 'sıfırlamayı' planlıyor

LG Electronics (LG), 12 yıl içinde global faaliyetlerinin karbon emisyon oranını sıfırlamayı taahhüt eden “Zero Carbon 2030” girişimini başlattı.

22.05.2019Teknoloji
Camdan zirve

Camdan zirve

45 yıl önce İzmir’de cam sanayinde faaliyet göstermek için kurulan Yorglass, bugün 60 ülkeye ihracat yapıyor. 4 farklı fabrikada 700’den fazla kişiyi istihdam eden şirketin yönetim kurulu başkanı Semavi Yorgancılar, “Önümüzdeki dönem yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Yurtdışında da farklı projeler geliştiriyoruz” dedi.

21.05.2019Ekonomi
Zalim İstanbul 9. bölüm fragmanı yayınlandı mı Son bölümde neler oldu

Zalim İstanbul 9. bölüm fragmanı yayınlandı mı? Son bölümde neler oldu?

Kanal D'nin sevilen dizisi Zalim İstanbul'un 20 Mayıs Pazartesi 8. bölümü ile ekranlara geldi. Zalim İstanbul'un bu hafta yayınlanan bölümü yine izleyenleri şaşırtmaya devam etti. Peki, Zalim İstanbul'un son bölümünde neler oldu? Zalim İstanbul'un 9. bölüm fragmanı yayınlandı mı? İşte, merak edilenler.

19.05.2019Televizyon

Yazar Sonuçları

Zamana meydan okuyan kentte tarihe yolculuk

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Antalya Kaş'ta bulunan Xanthos Antik Kenti, düşmana teslim olmayı düşünmeyen insanların hüzünlü hikâyesi ve zamana meydan okuyan kalıntılarıyla dikkat çekiyor. İşte Xanthos Antik Kenti ile ilgili detaylar…

20.06.2019

Kadın Belediye Başkanları İklim değişikliğine daha mı duyarlı?

Bayram öncesi, iklim değişikliğinde fosil yakıt endüstrisine karşı yerel çözümlere odaklanan STK 350 Türkiye’nin “İklim için Kentler” kitapçığı elime ulaştı.

9.06.2019