MENÜ

Sepsis

Sepsis ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sepsis haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 148 Sepsis haberi bulunmuştur.

Sepsis Haberleri

Yoğun bakımda yatak krizi

Yoğun bakımda yatak krizi

Kış aylarında yoğun bakım yatağı ihtiyacı krize dönüyor. Bazen bir yandan 112 Acil Çağrı Merkezi yoğun bakım yatağı ararken, diğer yandan ailelere “Siz de bakın” deniyor. Hastalar acillerde, sedyelerde açılacak yoğun bakım yatağı bekliyor. Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, yoğun bakım yataklarının yüzde 25-30’unun yanlış kullanıldığını söylüyor.

22.01.2019Gündem
Bademcik ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli

Bademcik ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

Bademcik ameliyatı çocuklarda genel (narkoz), erişkinlerde genel (narkoz) veya lokal (yerel) anestezi altında yapılır. Anesteziyi takiben ağız özel bir alet ile ağız açıldıktan sonra bademcikler çevredeki dokulardan sıyrılır ve bağlantı yerlerinden ayrılarak ağızdan çıkarılır. Eğer geniz eti alınması da gerekiyorsa, o da aynı esnada çıkarılır. Takiben kanama kontrolü yapılır.

19.01.2019Gündem
Askerde hastalıktan ölüme mahkemeden karar

Askerde hastalıktan ölüme mahkemeden karar

ANKARA 15. İdare Mahkemesi, askerlik hizmeti sırasında geçirdiği zatürre sonucunda hayatını kaybeden askerin hastalığının “zamanında ve doğru teşhis konularak gerekli tıbbi müdahalenin yapılmadığı” gerekçesiyle vazife malulü sayılarak, ailesine maaş bağlanmasına karar verdi.

16.09.2018Gündem
Dünyada her 3 saniyede bir kişi Sepsisten ölüyor

Dünyada her 3 saniyede bir kişi Sepsis'ten ölüyor

Türk Yoğun Bakım Derneği 13 Eylül Dünya Sepsis Günü nedeniyle, hızla artan sepsis oranlarına dikkat çekmek için; Türk Hastane İnfeksiyonları ve Kontrolü Derneği, Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği, Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti, Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği, Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği ile ortak bir deklarasyona imza attı.

12.09.2018Sağlık
Pıhtı atması nedir Beyne pıhtı atması nasıl olur

Pıhtı atması nedir? Beyne pıhtı atması nasıl olur?

Beyin ve kalbe giden damarlarda biriken yağın sebep olduğu ve felce kadar giden ciddi hastalıklara neden olan pıhtı atması hakkında tüm merak edilenler.

12.02.2018Sağlık
Sağlık Bakanlığından Canan Karataya sert tepki

Sağlık Bakanlığı'ndan Canan Karatay'a sert tepki

Sağlık Bakanlığınca, "Aşılamayla elde edilen başarılara rağmen hiçbir bilimsel dayanağı olmadan sorumsuzca yapılan açıklamalar, aşılama konusunda vatandaşlarımızda az da olsa tereddüde yol açmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalara göre aşılar son derece güvenilir biyolojik ürünlerdir. Üretim ve dağıtım aşamalarında çok sıkı kontrolden geçmektedir." değerlendirmesi yapıldı.

26.12.2017Gündem
Grip diye gitti uzuvlarını kestiler

Grip diye gitti uzuvlarını kestiler

Galler’de yaşayan 3 çocuk babası Chris Garlick, grip olduğu düşüncesiyle hastaneye gitti ancak 46 yaşındaki adamın durumunun çok daha ciddi olduğu ortaya çıktı. Doktorlar, Garlick’de vücudun bağışıklık sisteminin kendi organlarına saldırmasına yol açan septisemi (kan zehirlenmesi) tespit etti.

23.10.2017Dünya
Sağlıkçılara eğitim

Sağlıkçılara eğitim

18.09.2017Yozgat
SDÜde Sepsis eğitimi

SDÜ'de Sepsis eğitimi

17.09.2017Isparta
Sessiz katil sepsis

Sessiz katil 'sepsis'

14.09.2017Antalya
8 yaşındaki Furkan dönüş yolunda öldü

8 yaşındaki Furkan dönüş yolunda öldü

Fransa’ya dönmek üzere yola çıkan izinci ailenin kronik septik şok ve sepsis (kan zehirlenmesi) hastası çocukları 8 yaşındaki Furkan A., Edirne’nin Keşan İlçesi’nden geçtikleri sırada hayatını kaybetti.

5.09.2017Dünya
Küresel Sepsis Birliğinden acil eylem çağrısı

Küresel Sepsis Birliği'nden acil eylem çağrısı

Türkiye de dâhil olmak üzere yetmişten fazla ülkeden sepsis konusunda öncü hekimler, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde önlenebilir ölümlerin en önde gelen nedeni olan sepsisin giderek artan tekrarlama sıklığına yönelik bir adım atılması için ortak bir eylem çağrısında bulundu. Eylem çağrısının muhatabı, Dünya Sağlık Örgütü’nün karar alma merci olan Dünya Sağlık Meclisi (WHA).

7.09.2016Sağlık
Hastaneye ROP cihazı

Hastaneye ROP cihazı

27.06.2016İzmir
Harun Kolçak’ın sağlık durumu ciddiyetini koruyor

Harun Kolçak’ın sağlık durumu ciddiyetini koruyor

Harun Kolçak’ın sağlık durumuyla ilgili tedavi gördüğü hastaneden açıklama yapıldı.

25.06.2016Magazin
Sepsis nedir

Sepsis nedir?

Geçtiğimiz yıllarda Nejat İşlerin sepsis nedeniyle ölümden dönmesi, aylarca yoğun bakımda yattıktan sonra kurtulmasının ardından Harun Kolçak'ın da septik şoka girdiği öğrenildi.

23.06.2016Sağlık