MENÜ

Selçuk Demirel

Selçuk Demirel ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Selçuk Demirel haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.464 Selçuk Demirel haberi bulunmuştur.

Selçuk Demirel Haberleri

Selçuk Demirel’den kendi hikâyesinin çizgileri...

Selçuk Demirel’den kendi hikâyesinin çizgileri...

Selçuk Demirel’i sadece ‘çizgi’ye sığdırmak yaptıklarını anlatmaya yetmiyor. ‘Kıyıda Tek Başına’ bunun tescili olarak ortaya çıkmış gibi. Çizgilerin hikâyecisi, kendi hikâyesinin çizgileriyle karşımızda bu kez.

10.10.2019Kitap Sanat
Diyarbakır  anlattığın gibidir...

Diyarbakır anlattığın gibidir...

Murat Özyaşar bir Diyarbakır öykücüsüdür. Onun öykülerinde ne çok adımlamışımdır Diyarbakır’ı. Çünkü kahramanları yürümeyi sever. ‘Aslı Gibidir’de bu kez de Diyarbakır’ı anlatıyor Murat Özyaşar ama öyküleştirmeden hikâye ediyor. Şehrin son yılları, yazarın gözlemleri ve yorumlarıyla kayda geçiyor...

27.06.2019Kitap Sanat
Freud anlatıyor, Selçuk Demirel çiziyor

Freud anlatıyor, Selçuk Demirel çiziyor

Çağımızın en üretken çizerlerinden biri olan Selçuk Demirel’in son çalışması ‘PSİ Bilinçaltından Gerçeküstüne’, Spinoza, Freud, Nietzsche gibi isimlerden pası alarak okuyucuya yeni kapılar açtığı çizimlerden oluşuyor. Demirel’in çizimleriyle zorlu ama keyifli bir yolculuğa çıkıyoruz.

9.05.2019Kitap Sanat
Bir galeri retrospektifi

Bir galeri retrospektifi

İstanbul’da henüz hiçbir özel müzenin olmadığı yıllardan başlayarak ilk sergilerini açtığı bir kuşağı bugünlere taşıyan, uluslararası sanat ortamıyla tanıştıran Galeri Nev İstanbul, açılışından 2018 yılı sonuna kadar 101 sanatçıyla gerçekleştirdiği 254 sergiyi belgeleyen ‘ARŞİV: 1987-2018’e ev sahipliği yapıyor. Sergi vesilesiyle buluştuğumuz galerinin kurucusu Haldun Dostoğlu’yla hem Nev’i hem de çağdaş Türk sanatının son 30 yıllık serüvenini konuştuk.

28.03.2019Kitap Sanat
‘Anlamsıza kadar hürsün’

‘Anlamsıza kadar hürsün’

Doğumunun 100. yılında şair İlhan Berk’in özgün kitabı ‘Mısırkalyoniğne’ Selçuk Demirel’in çizimleriyle zenginleştirilerek yeniden basıldı. Kitapta İlhan Berk ve şiirinin gençlik kadar diriliği bir kez daha hissedilecektir.

21.11.2018Kitap Sanat
Yarım asır sonra, aynı güzel sularda...

Yarım asır sonra, aynı güzel sularda...

Tam 47 yıl önce göçtü bu topraklardan ‘Maki’. Neden gittiğini anlatırken zorlanıyor, “İklim öyleydi” diyor. Geçen hafta doğup büyüdüğü Burgazada’ya geri döndü. Yüzme öğrendiği sularda kulaç attı. Eski dostlarına sıkıca sarıldı. Her şeye rağmen geçmişi unuttuğunu, kırgınlığının olmadığını, Atina Üniversitesi’nde 10 bin öğrencisine de sürekli bunu anlattığını söyleyen Adam Georgios Sotiriadis’le geçmişten bugüne uzandık.

11.08.2018Hürriyet Pazar
John Berger  ve Selçuk  Demirel  anımsatıyor: Zaman boş değil, açıktır...

John Berger ve Selçuk Demirel anımsatıyor: Zaman boş değil, açıktır...

İki usta ismin, düşünür ve yazar John Berger ile çizer Selçuk Demirel’in dostluğundan doğan son eser: ‘Saat Kaç?’ İkili, 1998’den bu yana Türkçe, İngilizce ve Fransızcada yayımlanan buluşmalarının en yenisinde zaman üzerine keşif dolu bir oyun oynuyor, zamanı şiire çeviriyor...

9.08.2018Kitap Sanat
‘Hayat romanlardan daha tuhaf’

‘Hayat romanlardan daha tuhaf’

Selçuk Altun, “Ustalık romanım” dediği ‘Ardıç Ağacının Altında’da babalar ve oğulların ilişkilerine odaklanıyor. Kurgu ve gerçek karakterlerin iç içe geçtiği romanla ilgili Altun, “Gerçek ile kurmacanın düello edeceği bir roman yazmayı yıllardır planlıyordum. Kitabımın teması, ‘Hayat romanlardan daha tuhaf’tır” diyor.

10.11.2017Kitap Sanat
‘Kara Kitap’ görsellik açısından müthiş zengin bir roman

‘Kara Kitap’ görsellik açısından müthiş zengin bir roman

Her şey Selçuk Demirel’in, Orhan Pamuk’la çıktığı bir yürüyüşte başladı. İkili Taksim’e vardıklarında ‘Kara Kitap’la ilgili bir şeyler yapmaya karar vermişlerdi bile. Uzun bir çalışma süreci sonunda Selçuk Demirel’in çizgileri ve Orhan Pamuk’un el yazısı roman sayfaları birbiriyle harmanlandı. Ortaya Yapı Kredi Yayınları’ndan sizi büyülü bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanan “Sen Surat Okumayı Bilir Misin?- Kara Kitap İçin Resimler” çıktı. Çalışmanın hikayesini ve oluşum sürecini Selçuk Demirel’le konuştuk.

20.07.2017Kitap Sanat
Yüksel Arslan’la 62 yıl

Yüksel Arslan’la 62 yıl

Geçen hafta hayata veda eden ünlü ressam Yüksel Arslan, çarşamba günü Paris’te toprağa verildi. Arslan’ın 60 küsur yıllık dostu Ferit Edgü’nün, Paris’teki cenaze töreni için kaleme aldığı mektubunu ve Selçuk Demirel’in törende dağıtılmak üzere çizdiği deseni paylaşıyoruz.

27.04.2017Kitap Sanat
Yüksel Arslan hayatını kaybetti – Yüksel Arslan kimdir

Yüksel Arslan hayatını kaybetti – Yüksel Arslan kimdir?

Ünlü Türk ressam Yüksel Arslan hayatını kaybetti. Toprak, bal, yumurta akı, yağ, kemik iliği, sidik, kömür gibi malzemelerden yaptığı boyalarla çalışmasıyla bilinen Yüksel Arslan, İstanbul Üniversitesi’nde Sanat Tarihi okuyup 1961 yılında Fransa’nın başkenti Paris’e yerleşmişti. Peki, Yüksel Arslan kimdir?

20.04.2017Keyif
Yazarın resmini çizmektense ruhunu yakalamaya çalıştım

Yazarın resmini çizmektense ruhunu yakalamaya çalıştım

Yaşamı ve yapıtları... Bir yazarı, şairi tanıtmak için yazılmış ders kitabı niteliğindeki çalışmaları hatırlarsınız. Selçuk Demirel bunu çizgisiyle yapıyor. Portrenin çok ötesinde portreler bunlar... Behçet Necatigil’den Oğuz Atay’a, Orhan Pamuk’tan Dostoyevski’ye 73 edebiyatçının Selçuk Demirel’in kaleminden çıkmış halleri var ‘Yazarların Yüzünden’de. Selçuk Demirel’le kitabını konuştuk.

3.02.2017Kitap Sanat
Karikatür Oscarları sahipleriyle buluştu

Karikatür Oscarları sahipleriyle buluştu

Aydın Doğan Vakfı tarafından bu yıl 33’üncüsü düzenlenen “Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması”nın kazananları 22 Kasım’da gerçekleştirilen törende ödüllerine kavuştu.

24.11.2016Kampüs
O karikatürler Bodrumda

O karikatürler Bodrum'da!

AYDIN Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda değerlendirilen eserlerden ilk üçe giren ve başarı ödülüne layık görülen eserler, Bodrum'daki bir tatil köyünde sergilendi.

15.06.2016Ege
Karikatür bize hoşgörü öğretiyor

'Karikatür bize hoşgörü öğretiyor'

Alanında dünyanın en prestijli etkinlikleri arasında anılan ve karikatürün ‘Oscar’ları olarak kabul edilen 32’nci Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda dereceye girenler, önceki akşam düzenlenen törenle ödüllerini aldılar.

18.11.2015Gündem
32nci Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışmasında ödüller sahiplerini buldu

32'nci Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu

Aydın Doğan Vakfı'nın (ADV) düzenlediği, sonuçları haziran ayında açıklanan 32'nci Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması ödülleri törenle sahiplerini buldu.

18.11.2015Keyif
Aydın Doğan Karikatür Yarışmasında dereceye giren eserler sergide

Aydın Doğan Karikatür Yarışması'nda dereceye giren eserler sergide

AYDIN Doğan Vakfı tarafından düzenlenen 32'nci Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda dereceye giren karikatürler, Bodrum'daki Milta Marina A.Ş. Osmanlı Tersanesi Sanat Galerisi'nde sergilenmeye başlandı.

29.06.2015Ege
Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda 1’incilik ödülü Arnavut karikatüriste

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda 1’incilik ödülü Arnavut karikatüriste

AYDIN Doğan Vakfı tarafından bu yıl 32’ncisi düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın Seçici Kurulu, finallere kalan 237 karikatürü değerlendirdi.

18.06.2015Keyif
Dünyanın karikatürleri Bodrumda buluşuyor

Dünyanın karikatürleri Bodrum'da buluşuyor

MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nde bu yıl 32'ncisi düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması seçici kurulu 15 Haziran'da Bodrum Işıl Club'da toplanacak. Seçici kurul 46 ülkeden 205 sanatçının 237 karikatürünü değerlendirecek.

17.06.2015Ege
237 karikatür yarışıyor

237 karikatür yarışıyor

Karikatürün 'Oscar'ı olarak kabul edilen ve Aydın Doğan Vakfı tarafından bu yıl 32'ncisi düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Seçici Kurulu, dün Muğla'nın Bodrum İlçesi'ndeki Işıl Club'ta toplandı.

16.06.2015Keyif
Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda final heyecanı

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda final heyecanı

AYDIN Doğan Vakfı tarafından bu yıl 32’incisi düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın Seçici Kurulu, finallere kalan 237 karikatürü değerlendirmeye başladı. Yunan Karikatürist Michael Kountouris’in Jüri başkanlığını yaptığı yarışmada, bu yıl çoğunlukla, göçmen sorununa ve savaşlara yer verildiği görüldü.

16.06.2015Ege
Gezi, AKP’nin hegemonyası için sonun başlangıcı oldu

Gezi, AKP’nin hegemonyası için sonun başlangıcı oldu

Rıza Türmen yaklaşık bir hafta daha CHP İzmir milletvekili sıfatını taşımaya devam edecek. Sonra ne yeni CHP’de ne de yeni Meclis’te olacak ama konumuz bu değil. Diplomatlık kariyerinin üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yargıcı olarak geçirdiği 10 yılın birikim ve deneyimiyle kaleme aldığı insan hakları ve hukuk eksenindeki yazıları ‘Güçsüzlerin Gücü’ ismini verdiği bir kitapta topladı. Türmen’in yakın siyasi tarihimizden seçtiği örnekler üzerinden anlatmaya çalıştığı iktidarlarla toplum arasındaki ‘haklar mücadelesi’ temelli çatışma Selçuk Demirel’in çizgileriyle can buldu.

31.05.2015Gündem

Yazar Sonuçları

Yazlık yerlerde kışın da tatil yapılır

Ben her zaman yazlık ve kışlık yerleri mevsimleri dışı seviyorum. O sakinlik, dinginlik hoşuma gidiyor. Hem de mevsiminde yükselen fiyatlar çok daha makul hale geliyor. Uludağ ya da Kartalkaya’ya neden sadece iki ay gidilir, onu da anlamam. İlkbahar ve sonbaharda da o kadar güzel oluyor ki doğa.

5.01.2019

Okurluktan çizerliğe

Bir çizer; iyi bir okur olunca çok iyi bir çizer olur. Bu yargıya nasıl vardım biliyor musunuz? Selçuk Demirel’in ‘Yazarların Yüzünden’ kitabını okurken/seyrederken... Kitapta, Behçet Necatigil’den Oğuz Atay’a, Orhan Pamuk’tan Dostoyevski’ye 73 yazın insanının çizgi-portreleri var...

3.02.2017

Krallar, Kraliçeler, Devlet Başkanları ve Yaşar Kemal

Benim kitaplarımı okuyan katil olmasın, savaş düşmanı olsun

28.02.2016

Haydarpaşa'dan Mehmet Pesen

Ben Mehmet Pesen ismini duyunca lise yıllarına dalar, çoğunlukla da hüzünlenirim.

31.01.2016