MENÜ

Sedef Hastalığı

Sedef Hastalığı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Sedef Hastalığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Sedef Hastalığı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 473 Sedef Hastalığı haberi bulunmuştur.

Sedef hastalığı (tıp dilinde: psoriasis), bir tür multifaktöryel etiyolojili deri hastalığı. HLA-Cw6 doku uygunluk antijeni birçok türünde genetik yönü oluşturur. Bu nedenle bazı hastaların ailelerinde de hastalık görülebilmektedir. Bazı ilaçlar ve duygusal dalgalanmalar hastalığı ortaya çıkarabilir veya aktifleştirebilir.

Stres, sedef hastalığını artıran faktörlerin başında gelmektedir. Ayrıca boğaz ve vücutta meydana gelen enfeksiyonlar, özellikle çocuklardaki damla tipi sedefi tetikleyen nedenlerdendir.

Bulguları
En sık görülen formu plak tipi sedef olup deride, özellikle diz, dirsek,sırt ve sakrum denen kuyruk sokumunda kızarıklık, pullanma ve deride dökülme ile karakterizedir. Fakat hastalık başka şekillerle de görülebilmektedir.

Plak tipi sedef (psoriazis) : Hastalığın en sık görülen türüdür. Diz ve dirseklerde kızarık, pullanan ve kabuklanmalar yapar.

Ters (inverse) sedef : Sıklıkla koltuk altı, kasıklar gibi derinin katlanma yerlerinde ortaya çıkar. Sıklıkla kesin tanı öncesinde diğer egzama türleriyle karışır.

Eritrodermik sedef : Hastanın tüm vücudunda yaygın kızarıklık ve deri dökülmesi bulunmaktadır. Hastada sıvı ve elektrolit dengesizliğine neden olabildiğinden sıklıkla hastane şartlarında tedavi edilir.

Damla (guttat) tipi sedef : Özellikle çocuklarda görülen sedefin bu türünde sedef yaraları damlalar şeklinde tüm vücutta görülür.

DEVAMI

Sedef Hastalığı Haberleri

Adanada çırak olarak başladı Şimdi ABD ve Avrupaya ihraç ediyor

Adana'da çırak olarak başladı! Şimdi ABD ve Avrupa'ya ihraç ediyor

Adana’da çırak olarak başladığı sabunculuk işinin ustası olan Hıdır Tunç, Almanya, Hollanda, İsveç ile Amerika’ya bıttım, eşek sütü ve ardıç katranı sabunu ihraç ediyor. Tunç, “4 ülkeye aylık 750 kilogram sabun gönderiyorum. Sabunlara rağbet şu an çok yüksek” dedi.

6.11.2019Ekonomi
Sedef nedir Sedef hastalığı bulaşıcı mı

Sedef nedir? Sedef hastalığı bulaşıcı mı?

Sedef, tüm dünyada yaygın görülen, genetik ve çevresel faktörlerle ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. Deride kırmızı, keskin sınırlı, üzerinde sedef rengi kepeklenmeler (pullar) gösteren yamalar ile tanınır. Kadın ve erkeklerde eşit oranda görülür ve genellikle 15-30 yaş arasında başlar. Peki, sedef hastalığı bulaşıcı mı?

15.09.2019Sağlık
Su altındaki antik yoldan Çarpanak Adasına ulaştılar

Su altındaki antik yoldan Çarpanak Adası'na ulaştılar

Van Gölü’ndeki dört büyük adadan biri olan Çarpanak Adası’na antik yoldan su altı yürüyüşü yapıldı.

2.09.2019Seyahat
Kurkumin nedir

Kurkumin nedir?

Kurkumin, bilim dünyasında özel bir yeri olan zerdeçalın bileşenlerinden biridir. Kurkuminin inflamatuar hastalıklar olan sedef hastalığı ve romatoid artrit şiddetinde azalmaya neden olabileceğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Kurkumin nedir?

21.07.2019Sağlık
İğrenç adama 27 yıl

İğrenç adama 27 yıl

YALOVA’da 26 senedir evli olduğu eşine fiziksel ve cinsel şiddet uygulayan, eşini zorla swinger’a (eş değiştirme) götüren ve 12 yaşındaki kızını istismar eden E.U.’nun yargılandığı davada karar çıktı.

15.06.2019Gündem
İğrenç adam davası

İğrenç adam davası

Karısına 26 yıl şiddet uyguladı... Zorla eş değiştirmeye götürdü... 16 yaşındaki oğlunu hapse düşürdü... 12 yaşındaki kızını istismar etti

12.06.2019Gündem
Vajinal Kaşıntı Neden Olur Vajinal Kaşıntının 6 Sebebi

Vajinal Kaşıntı Neden Olur? Vajinal Kaşıntının 6 Sebebi

Vajinal kaşıntı, kadınların sıklıkla karşılaştığı ve oldukça rahatsız edici bir durumdur. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, konuyla ilgili merak edilenleri anlattı. Vajinal kaşıntı neden olur? Vajinal kaşıntının 6 sebebi.

Gut hastalığı nedir Ürik asit neden yükselir

Gut hastalığı nedir? Ürik asit neden yükselir?

Ürik asit yüksekliği denince akla ilk olarak gut hastalığı geliyor. Yaşam tarzında yapılan değişiklikler ve ilaçlar, gut hastalığına neden olan ürik asit düzeylerini düşürebilir. Peki, gut hastalığı nedir? Ürik asit neden yükselir?

3.05.2019Sağlık
Sedef hastalığı nedir ve nasıl anlaşılır

Sedef hastalığı nedir ve nasıl anlaşılır?

Tıp dilinde 'psoriasis' olan ve deride görülen sedef hastalığı, günümüzde internet üzerinden merak edilen konulardan biri olmaya devam ediyor. Hastalık, özellikle diz, dirsek,sırt ve sakrum denen kuyruk sokumunda kızarıklık, pullanma ve deride dökülme ile kendisini gösterebilir. Peki, dermotolojik olarak tedavi edilen sedef hastalığı nedir ve nasıl anlaşılır? İşte merak edilenler...

29.03.2019Sağlık
Cilt Bakımı İçin Önemli Tüyolar

Cilt Bakımı İçin Önemli Tüyolar

Beslenme ve Diyet uzmanı Yıldız Melek Aksoylu, “Siz ne yer ne içerseniz cilt onu yansıtır. Cildine iyi bakmak isteyen beslenme düzenini iyi planlamalıdır” dedi, cilt bakımı için önemli tüyolar verdi.

Bu Cilt Hastalıkları En Çok Kış Mevsimini Seviyor

Bu Cilt Hastalıkları En Çok Kış Mevsimini Seviyor!

Kış mevsiminde kapalı ortamlarda daha fazla vakit geçiriyoruz. Ayrıca terleme azalıyor, içilen sıvı miktarı da önemli ölçüde düşüyor. Güneş ışığından da daha az yararlanıyoruz. Bu durum hem cildimizi hem de duygularımızı etkiliyor. Dermatoloji Uzmanı Deniz Yardımcı, kış mevsiminin tetiklediği cilt problemleri hakkında bilgi verdi. İşte kışın artan cilt hastalıkları...

17.01.2019Kişisel Bakım
Çam Fıstığının Bilinmeyen Faydaları

Çam Fıstığının Bilinmeyen Faydaları

Çam fıstığı ülkemizde daha çok dolmalık fıstık olarak biliniyor. Sofralarımızda çok sık yer almayan bu besinin faydalarını öğrenince mutfağınızdan bir daha eksik etmeyeceksiniz! İşte çam fıstığının bilinmeyen faydaları…

Sedef hastalığı nedir Sedef hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler

Sedef hastalığı nedir? Sedef hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler

Sedef hastalığı, kronik inflamasyonla seyreden ve bulaşıcı olmayan bir hastalıktır. Dünyada yaklaşık 125 milyon kişinin psorisasis (sedef) hastası olduğu tahmin edilmektedir. Yapılan araştırmalar sedef hastalarının pek çoğunun ciltlerindeki belirtiler nedeniyle ayrımcılık ve dışlanma ile karşıya kaldığını ortaya koyuyor. Peki, sedef hastalığı nedir?

21.12.2018Sağlık
Saç Dökülmesi İçin Çörek Otu Yağı

Saç Dökülmesi İçin Çörek Otu Yağı!

Çörek otu yağının her gün sayısız faydası ortaya çıkıyor. Bu faydalarından birisi de saçları kökten uca beslemesi. Çörek otu yağını hem günlük beslenmede tüketmek hem de yağını saçınıza masaj yapıp uygulamak, sağlıklı ve parlak saçlara ulaşmanızı sağlar. Peki çörek otu yağının saçlara faydaları nelerdir? Çörek otu yağı nasıl kullanılmalıdır?

19.12.2018Saç
Zerdeçalı Mutfağınızdan Eksik Etmemeniz İçin Nedenler

Zerdeçalı Mutfağınızdan Eksik Etmemeniz İçin Nedenler

'Hint safranı' olarak da bilinen zerdeçalın faydaları saymakla bitmiyor. Aksuvital Ar-Ge Merkezi, antikanser ve antioksidan olan zerdeçalı mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken sebepleri açıkladı.

En Yaygın 14 Otoimmün Hastalık ve Belirtileri

En Yaygın 14 Otoimmün Hastalık ve Belirtileri

Otoimmünite, bağışıklık sisteminin düzgün bir şekilde işlemeyerek kişinin kendi öz hücrelerine zarar verdiği tıbbi bir durumdur. Bağışıklık sistemi, bakteriler ve virüsler gibi mikrobik istilacılara karşı vücudumuzu korumak üzere tasarlanmıştır. Gerektiği gibi çalıştığında, bağışıklık sistemi bu mikrobik yabancıları algılar, onları çevrelemek ve öldürmek için savaşçı hücrelerden oluşan bir savunma gücü gönderir.

Depresyon Cilt Hastalıklarını Tetikliyor

Depresyon Cilt Hastalıklarını Tetikliyor

Depresyonun cilt hastalıklarına davetiye çıkardığını söyleyen Prof. Dr. Özlem Su Küçük, kış mevsiminde kendisini iyiden iyiye hissettiren ‘Egzama’ ile ilgili çok önemli bilgiler verdi.

31.10.2018Kişisel Bakım
Aloe Veranın faydaları nelerdir Aloe Vera nasıl kullanılır

Aloe Vera'nın faydaları nelerdir? Aloe Vera nasıl kullanılır?

Aloe Vera'nın faydaları birçok kişi tarafından sorgulanmaya başladı. Yanıklara, güneş yanığına, deri tahrişlerine, sıyrıklara ve küçük yaralara iyi gelmesiyle bilinen Aloe Vera bitkisinin nasıl kullanılacağı merak ediliyor. Peki, Aloe Vera'nın faydaları nelerdir? Aloe Vera nasıl kullanılır?

11.10.2018Sağlık
Tırnak mantarı neden olur Tırnak mantarı nasıl geçer

Tırnak mantarı neden olur? Tırnak mantarı nasıl geçer?

En sık yaşanan tırnak enfeksiyonlarından biri olan tırnak mantarı, herhangi bir ağrı veya sızıya sebep olmayan, görüntüsü bakımından rahatsız edici bir sağlık sorunudur. İtinalı bir tedavi sonucu iyileşebilmektedir. Tırnak mantarına 'dermatofitler' adı verilen tek hücreli mantarlar neden olur. Yalnız küf ve mayalarda tırnak mantarı enfeksiyonlarına yol açabilir. Tırnak mantarının nedenlerini, belirtilerini ve nasıl tedavi edildiğini öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz

26.07.2018Gündem
Sedef hastalığı neden olur Sedef hastalığı nasıl geçer

Sedef hastalığı neden olur? Sedef hastalığı nasıl geçer?

Sedef hastalığı, yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek bir tanıya sahip olmasa da kaşıntı şikayetleri nedeniyle tedavisinin gerekli olduğu bir rahatsızlık türüdür. Dermatolojik olarak kontrol altına alınması mümkün olan sedef hastalığı, stres ve alkolden uzak durmayı da gerektirmektedir. Peki, sedef hastalığı tedavi edilir? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

19.07.2018Gündem
Brezilyalı manken otobüste dehşeti yaşadı

Brezilyalı manken otobüste dehşeti yaşadı

İstanbul'da havalimanına doğru gitmek için otobüse binen Brezilyalı manken Angelica Lino De Carvalho’ya (29) karşısında oturan 46 yaşındaki S.K.'nın kendisine bakarak mastürbasyon yapması üzerine dehşeti yaşadı... S.K. sedef hastalığı olduğunu öne sürdü, hakkında cinsel tacizden dava açıldı. Ancak 3 yıldır S.K.'ya ulaşılamıyor...

8.07.2018Gündem
Adaçayı ne için kullanılır Adaçayının faydaları

Adaçayı ne için kullanılır? Adaçayının faydaları

Aktarlarda kolayca bulunan ada ayı, sağladığı faydalar nedeniyle uzmanlar tarafından da öneriliyor. Kurutulmuş yapraklar ya da toz halinde karşımıza çıkan adaçayı, içerdiği uçucu bileşenler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklara karşı direnç göstermemize yardımcı oluyor. Peki, adaçayı ne için kullanılır? Adaçayının faydaları neler?

6.07.2018Gündem
Aloe Vera nedir Faydaları nelerdir

Aloe Vera nedir? Faydaları nelerdir?

Aloe Vera nedir sorusu birçok kişi tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Saçlara yaptığı bakımla oldukça faydalı olarak bilinen Aloe Vera, vatandaşlar tarafından oldukça yaygın kullanılıyor. Peki, Aloe Vera nedir? Faydaları nelerdir?

7.06.2018Gündem
Yüksek vücut sıcaklığı tümör ve enfeksiyonla mücadeleyi artırıyor

Yüksek vücut sıcaklığı tümör ve enfeksiyonla mücadeleyi artırıyor

Yüksek vücut sıcaklığının, tümör, yara ve enfeksiyonla mücadele eden savunma sistemini hızlandırdığı belirtildi.

22.05.2018Teknoloji
Sedef hastalığı nedir, bulaşıcı mıdır

Sedef hastalığı nedir, bulaşıcı mıdır?

Sedef hastalığı, toplumda sık görülen bir sağlık problemi. Sedef hastalığının kesin nedeni bilinmemekle birlikte genetik olarak yatkın bireylerde çevresel faktörlerin etkisiyle bağışıklık sisteminin sıra dışı olarak epitel hücrelerini etkilemesiyle ortaya çıktığı düşünülür. Geçirilen mikrobik hastalıklar (boğaz enfeksiyonu vb), ilaçlar (lityum, bazı tansiyon ilaçları, aspirin vb), stres, mekanik tahriş (ovalama, kaşıma), güneş yanığı gibi çevresel faktörler arttırıcı etki yapabilir. Sedef hastalığı olan kişiler önemli rahatsızlık ve yaşam kalitesinde ciddi bir kayıp yaşayabilirler. Peki sedef hastalığı tam olarak nedir, bulaşıcı mıdır?

1.05.2018Sağlık
Sedef hastalığı nedir Sedef hastalığı belirtileri

Sedef hastalığı nedir? Sedef hastalığı belirtileri

Genetik bir hastalık olarak tanımlanan ve dünya nüfusunun yüzde 3’ünü etkileyen sedef hastalığı, ülkemizde de görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Vatandaşlar özellikle, sedef hastalığının belirtilerini ve neden olduğuna dair internette araştırma yapıyor? Peki Sedef hastalığı nedir? Sedef hastalığı kimlerde görülür? Sedef hastalığı belirtileri nelerdir? Sedef hastalığı nasıl tedavi edilir?

6.03.2018Sağlık
Dong Quai (Çin Melekotu) nedir, faydaları neler

Dong Quai (Çin Melekotu) nedir, faydaları neler?

Asırlardır şifa kaynağı olarak kullanılan ve şehir efsanelerine konu olan Dong Quai günümüzde de tüketilmeye devam ediyor. Halk arasında Çin Melekotu olarak bilinen Dong Quainin birçok faydasının olduğu biliniyor. Peki, Dong Quai nedir? Dong Quainin faydaları neler? İşte Dong Quai yani Çin Melekotu hakkında merak edilen her şey...

27.02.2018Gündem
Zerdeçal bitkisinin faydası nelerdir Hangi rahatsızlıklara iyi gelir

Zerdeçal bitkisinin faydası nelerdir? Hangi rahatsızlıklara iyi gelir?

Zerdeçal, birçok köriye sert ve misk kokulu lezzetini veren parlak altın-turuncu renkli baharatın kaynağıdır. Bu baharat, büyük ve görkemli yapraklara sahip çok yıllık bir bitki olan ve zencefille aynı aileden gelen zerdeçalın yumrulu kök ve köksaplarından elde edilir. Peki Zerdeçal başka nelere iyi gelir ve faydaları nelerdir?

26.02.2018Gündem
Aloe Vera bitkisinin faydaları neler Saça faydalarıyla biliniyor

Aloe Vera bitkisinin faydaları neler? Saça faydalarıyla biliniyor

Türkiye’de saça faydalarıyla bilinen Aloe Vera bitkisinin başka nelere iyi geldiği ve kullanım şekilleri merak ediliyor. Aloe Vera bitkisi ilk olarak deri rahatsızlıklarını ve radyasyon yanıklarını iyileştirmedeki gücü sayesinde Batı’da popülerlik kazandı. İşte Aloe Vera bitkisinin faydaları ve kullanım şekilleri!

25.02.2018Gündem
Altınmühür bitkisi ishal için çözüm kaynağı İshal nasıl geçer

Altınmühür bitkisi ishal için çözüm kaynağı! İshal nasıl geçer?

Altınmühür bitkisi, ülkemizde pek kullanılan bir tür olmasa da faydaları ile dikkat çekiyor. Genellikle Amerika’da yetişen Altınmühür, sindirim sistemi hastalıkları ve ishale iyi gelmesiyle bilinir. Bitki çayı olarak kullanılmasının yanı sıra merhemi de yapılabilen bu bitki, sedef ve mantara karşı kullanılabilmektedir. İşte, Altınmühür bitkisinin faydaları ve kullanımı hakkında bazı bilgiler

24.02.2018Sağlık
Suyla gelen sağlık ve güzellik

Suyla gelen sağlık ve güzellik

Sağlıklı olmak, stresten uzak yaşamak, beden ve zihni mümkün olduğunca dinlendirmek, genç kalmak, güzelleşmek... Tüm bunlar çağımız insanının şiddetle ihtiyaç duyduğu unsurlar. Termal kaynaklar ve suyla ilgili bakım ünitelerinin yer aldığı SPA merkezleri ise bu ihtiyaçların en kolay karşılık bulduğu yerler. Son dönemlerde tüm dünyada kabul gören; doğaya dönüş, organik besinlerle beslenme, doğal yöntemlerle tedavi gibi eğilimler, sağlık turizminin gelişmesinde önemli rol oynuyor. Termal kaynaklarıyla hem Türkiye’den, hem de yurt dışından binlerce turisti ağırlayan tesislerimiz, gelişmiş merkezleriyle misafirlerine sesleniyor.

23.01.2018Seyahat
Soğukla Gelen Çok Sayıda Cilt Hastalığı Bulunuyor

Soğukla Gelen Çok Sayıda Cilt Hastalığı Bulunuyor

“Kış aylarında soğuk havaya maruz kalan ciltlerde, nem kaybı ile birlikte cilt problemleri daha fazla artar” diyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Emine Özge Ayabakan, soğuk havayla gelen cilt hastalıkları hakkında bilgi verdi.

Kübadan dönen usta sanatçı Arif Sağ: Hiç pes etmedim

Küba'dan dönen usta sanatçı Arif Sağ: Hiç pes etmedim

Bir süredir kanser tedavisi gören usta sanatçı Arif Sağ, tedavi için Küba'ya gitmişti. Yurda dönen Arif Sağ, sağlık durumunun iyi olduğunu söylerken "Hiç pes etmedim" dedi. Sağ'ın geçen yıl eşinin hayatını kaybetmesinin ardından sazını elini almadığı ortaya çıktı.

15.12.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Glütene hassas mısınız?

Size bugün “glütene hassas” kişilerde oluşabilecekleri yeniden hatırlatmak istedik. Aşağıdaki 8 işaretten 3 veya daha fazlası sizde de varsa glüten zengini tahıl içerikli besinlerden bir süre uzak durmanızda fayda var.

9.10.2019

Gülmek ömrü uzatıyor

Fırsat buldukça, hatta aklınıza geldikçe gülün. En ufak bir fırsatta, basit ve sıradan bir espriyi bile kahkahalarla gülerek değerlendirmeye bakın. Nedeni şu...

28.05.2019

Sığla yağı mide sorunuma iyi gelir mi?

Geçmeyen mide rahatsızlığından şikayetçiyim. Son çare olarak sığla yağını denemeye karar verdim. Bu konuda doğru bir yol izlediğimden ise emin değilim.

16.05.2019

Elektronik sigaralara dikkat!

Elektronik sigaraların zararsız olduğu palavralarına sakın inanmayın! Araştırmalara göre; elektronik sigaralar lupus hastalığı, sedef hastalığı ve farklı iltihaplı damar hastalıklarını tetikleyebiliyor.

9.03.2018

Höşmerim lezzetli bir tatlı ama...

Sadece 50 gramı bile 150 kalori içeren, üstelik kalorilerinin çoğu da içindeki “şeker” ve “nişasta”dan gelen bu tatlıyı sakın abartmayın!

19.10.2017