MENÜ

Sedat Kalem

Sedat Kalem ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sedat Kalem haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 280 Sedat Kalem haberi bulunmuştur.

Sedat Kalem Haberleri

Durum vahim... İstila ediyorlar

Durum vahim... İstila ediyorlar!

İstanbul’a farklı ülkelerden gelen hayvan veya bitkilerden bazıları istilacı türe dönüşüyor. Bunların son örneği kırmızı yanaklı su kaplumbağası ve ‘Drakula’ olarak da anılan turunçgil teke böceği oldu.

8.06.2018Gündem
Türkiye’nin en güzel 10 doğal gölü

Türkiye’nin en güzel 10 doğal gölü

Memleketin dört bir yanı ayrı bir doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Bu güzellikler arasında göllerin oluşturduğu benzersiz manzaralar sizleri bekliyor. Gelin, Türkiye’nin birbirinden değerli, sizlere ferah bir nefes aldıracak göllerine doğru yolculuğa çıkalım...

16.09.2017Seyahat
Yaz bi kenara...

Yaz bi kenara...

Artık resmi olarak yaz mevsimindeyiz. Hem de en 2017’sinden... Peki sıcaklarda nasıl ‘cool’ olup serin kalacağız? Nerede güneşlenmeli, kimi dinlemeli, nasıl partilemeli? Hangi kitap, nasıl dekorasyon, nereye seyahat? Nereler popüler olacak, neleri konuşacağız, kimler kazanacak? İşin uzmanlarına sordum, cevaplardan çoktan seçmeli test yaptım. Sonra kendi hazırladığım testi oturdum kendim çözdüm. Siz de çözün bakalım kim bilecek, kim yaya kalacak...

3.06.2017Hayat
Sigortacılık  yeşilleniyor

Sigortacılık yeşilleniyor

İspanya’da güneş panellerine maddi hasar teminatı sağlandığı, Hollanda’da e-bisikletlerin bedava sigortalandığı bir yapıya geçen Alman Allianz, “yeşil ürün” adını verdiği bu sistemi Türkiye’ye de getiriyor. Şirketin CEO’su Aylin Somersan-Coqui, “Artık Y kuşağının da beklentileri de bu yönde” diyor.

2.02.2017Ekonomi
Kaş şimdilik kurtuldu

Kaş şimdilik kurtuldu

Akdeniz bölgesinin en güzel tatil beldelerinden Kaş’ı yapılaşmaya açacak yeni Çevre Düzeni Planı Antalya 4. İdare Mahkemesi’nin aldığı kararla iptal edildi.

12.08.2016Gündem
‘Kaş’ımızın üstünde göz var

‘Kaş’ımızın üstünde göz var

Akdeniz’in güzelliği ve doğallığıyla dünyada parmakla gösterilen Kaş’ın başında bugünlerde kara bulutlar dolanıyor. Nüfusu 6 bin 800 civarında olan Kaş’a 38 bin kişilik imar planı yapıldı. Yerel ve ulusal sivil toplum kuruluşları bu ‘hormonlu büyüme planı’na dava açtı. Bununla birlikte bir de devasa büyüklükte havaalanı yapımı söz konusu. Bölgedeki sivil toplum örgütlerinin raporuna göre havaalanı Atatürk Havaalanı’ndan iki kat büyük olacak. Bu da bildiğimiz, sevdiğimiz Kaş’ın sonu demek.

23.07.2016Hayat
Yeni su kanunu

Yeni su kanunu

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Cumali Kınacı, 1926’da ilk defa su hakkında bir kanun çıkarıldığını, 90 yıldır hiçbir değişiklik olmadığını söyleyerek, bir süredir yeni bir Su Kanunu taslağı üzerinde çalışıldığına dikkat çekti. Kınacı, “Şu andaki hükümetin ilk altı aydaki icraatları arasına bunu koymayı başardık” dedi.

23.04.2016Ekonomi
Sonbaharın  en güzel 10 yeri

Sonbaharın en güzel 10 yeri

Sonbaharın en güzel zamanlarının yaşandığı günlerdeyiz. Renk denizinin içinde kaybolup doğanın tadını çıkarabilir, denize girebilir, doğa yürüyüşleri, bisiklet, fotoğraf çekerek üzerinizdeki yaz yorgunluğunu atabilirsiniz. Jürimiz sizler için bu günlerde yapabileceğiniz en iyi 10 sonbahar aktivitesini belirledi.

24.10.2015Seyahat
Diren domuz

Diren domuz

Şehre inen domuzlar İstanbul’un gündemini oluşturmaya devam ediyor.

6.11.2014Gündem
Ya İstanbul ya kanal

Ya İstanbul ya kanal

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘çılgın proje’ olarak açıkladığı Kanal İstanbul’a bilim-insanlarından “Ya kanaldan vazgeçeceğiz ya da İstanbul’dan” uyarısı geldi.

29.01.2014Gündem
Ya kanal ya İstanbul

Ya kanal ya İstanbul

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘çılgın proje’ olarak lanse ettiği Kanal İstanbul Projesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere kampüsünde konunun uzmanlarınca masaya yatırıldı. Uzmanlar ekolojik dengenin bozulacağını belirterek, ''Ya kanaldan ya İstanbul'dan vazgeçeceğiz'' dedi.Prof. Dr. Naci Görür, olası İstanbul depreminde Kanal İstanbul’da yaşanacak yıkıma karşı uyardı: "Kanal nerede yapılırsa yapılsın Marmara’ya girdiği yerde en az 10 şiddetinde etkilenecek. Daha fazla olabilir."

29.01.2014Gündem
BİLİM İNSANLARINDAN UYARI: YA KANAL YA İSTANBUL

BİLİM İNSANLARINDAN UYARI: YA KANAL YA İSTANBUL

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "çılgın proje" olarak lanse ettiği Kanal İstanbul Projesi İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere kampüsünde konunun uzmanlarınca masaya yatırıldı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Turgut Tarhanlı'nın moderatörlüğünü yaptığı "Hukuki, Kentsel ve Ekolojik yönleriyle Kanal İstanbul" isimli panele Prof. Dr. Emin Özsoy, Prof. Dr. Fikret Adaman, Prof.Dr. Naci Görür, Doç. Dr. Hürriyet Öğül, Yrd. Doç. Dr. Dolunay Özbek, Dr. Nilüfer Oral, Dr. Sedat Kalem katıldı. Bilim insanları, Erdoğan'ın 2011 yılında genel seçimleri öncesinde kamuoyuna duyurduğu Kanal İstanbul projesinin ekolojik dengeleri bozacağı, İstanbul'da deprem riskini arttıracağı, maliyeti dahi hesaplanamayacak bir risk oluşturacağının altını çizdi. Panele katılan bilim insanlarının ortak eleştirisi projenin kapalı kapılar ardında yapılması ve proje yapım sürecinde bilimden faydalanılmaması. Ezgi ÇAPA/İSTANBUL/DHA

29.01.2014Haber
Yeşil Kaplumbağa’nın yakınına tatil köyü

Yeşil Kaplumbağa’nın yakınına tatil köyü

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı’nın nesli tehlike altında olan dünyadaki bin çift yeşil deniz kaplumbağasının 600’ünü barındıran Adana Yumurtalık ilçesinde tatil köyü yapımı için arazi tahsisine çıkması tartışma yarattı. Yumurtalık Belediye Başkanı Turgut Erişmen ise, "Burada alternatif turizm de olabilir. Haremlik-selamlık dedikleri yok mu. O da olur. Olursa full çeker" dedi.

2.03.2013Ekonomi
Tam 44 yetişkin saz kedimiz var

Tam 44 yetişkin saz kedimiz var

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Adana’nın Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’ndaki çalışmalarında bu yıl 44 yetişkin saz kedisi belirledi.

13.12.2012Gündem
Ormanları kendi haline bırakın

"Ormanları kendi haline bırakın"

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın (WWF) ”Ölü Ağaçlar-Yaşayan Ormanlar” adlı raporuna göre, kuru ve çürük ağaç gövdelerinin ormandan temizlenmesi, ekosisteme zarar veriyor.

18.11.2004Gündem
Küre Dağlarında Eko Turizm

Küre Dağları'nda "Eko Turizm"

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nca 'Avrupa'daki tehdit altında bulunan ve korunması gereken 9 sıcak noktadan biri' ilan edilen Küre Dağları Milli Parkı'nda “Eko Turizmi” hayata geçirmek için pilot alan seçilen yerlerde uygulanan projeler tanıtıldı.

28.07.2004Gündem
İstemsiz Gülümseme ALS Belirtisi Olabilir

İstemsiz Gülümseme ALS Belirtisi Olabilir

ALS hastalığının, istemli kas hareketinin kontrolünden sorumlu sinir hücrelerinin hasarından kaynaklanan nadir bir nörolojik hastalık olduğunu söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Leyla Polat, "Türkiye’de yaklaşık 10 bin kişi ALS ile savaşıyor. Hastalık, kalem ya da fincan tutmakta zorluk çekme, yürürken bacaklarda takılma, kaslarda kramp, yutkunmada güçlük, istemsiz gülümseme gibi belirtiler ortaya çıkabiliyor" dedi.

İsveç Parlementosunun rölyefini de yaptı...İlhan Komanın hayatından kesitler

İsveç Parlementosunun rölyefini de yaptı...İlhan Koman'ın hayatından kesitler

İlhan Koman'ın dikkat çeken yaşamı, önemli isimleri ve özel günler es geçmeyen Google'ın gündemindeki konu olmaya başladı. Yaşamı boyunca birçok esere imza atan İlhan Koman, Avrupa yaşantısında pek çok şey öğrenmiş ve uygulamalarını eserlerine yansıtmıştır. Peki, rölyefleri dikkat çeken İlhan Koman kimdir? İşte, hayatına dair detaylı bilgiler

17.06.2019Gündem
Son dakika FETÖ firarisi 74 eski asker hakkında kritik karar

Son dakika! FETÖ firarisi 74 eski asker hakkında kritik karar

FETÖ'nün darbe girişiminden sonra firar eden 490 eski askerden 74'ü daha İçişleri Bakanlığı'nın "terörden arananlar listesi"ne eklendi. Başlarına 66 milyon 900 bin lira ödül konulan FETÖ firarisi eski askerlerden 12'si kırmızı, 1'i turuncu, 61'i gri kategoride arananlar listesine girdi. Kırmızı kategoride eski tuğgeneraller Ali Kalyoncu, Mehmet Nail Yiğit ile İstanbul'daki darbe faaliyetlerini yürüten eski Albay Ahmet Zeki Gerehan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast için görevlendirilen timde bulunan eski yüzbaşı Burkay Karatepe yer aldı. Helikopterle Yunanistan'a kaçan eski binbaşılar Gençay Böyük, Ahmet Güzel, eski yüzbaşılar Abdullah Yetik, Feridun Çoban, Süleyman Özkaynakçı, Uğur Uçan, eski astsubaylar Bilal Kurugül ve Mesut Fırat da kırmızı kategoride başına 4 milyon lira ödül konulan firari darbecilerden oldu.

5.02.2019Gündem
Masadan kaldırılıyor

Masadan kaldırılıyor

Performans ve bağlantı özellikleri yüzünden bilgisayarlara muhtaç olan fotoğrafçılar, video yapımcıları ve illüstratörler gibi profesyonellere yeni alternatif geldi. Apple’ın yenilenen iPad Pro modeli ortalama bir dizüstü bilgisayar modelinden yüzde 92 daha fazla hız sunarken, USB-C girişi ve ergonomisiyle öne çıkıyor.

12.11.2018Ekonomi
Marmaris’te şehir merkezinde ATV kullanımına yasak

Marmaris’te şehir merkezinde ATV kullanımına yasak

MARMARİS’te, şehir içinde kazalara neden olduğu ve tehlike arz ettiği gerekçesiyle, dört tekerlekli motorlu araç ATV ve UTV kullanımı, İlçe Turizm Danışma Kurulu tarafından yasaklandı. Billboardlara İngiliz ve Türkçe ’ATV’ler şehir trafiğinde kullanılmaz. Kaza yapmanız durumunda yasa dışı kullanımdan dolayı cezai işlem uygulanır’ yazılı afişler asılarak yasak duyuruldu.

24.05.2018Gündem
Altın Kalem Ödülleri sahiplerini buluyor

'Altın Kalem Ödülleri' sahiplerini buluyor

Kitap, Kültür, sanat gazetesi 'Book Culture Art Time's’ın bu yıl ilkini gerçekleştirdiği “Altın Kalem Ödülleri” 14 Mayıs Pazartesi akşamı Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek. 'Siyah Gelinlik', 'Yabancı Ses', 'Yoksul Ruh', 'Öznesi Sen' ve 'Sarı Yaz' kitaplarının yazarı Seda Küçük, “Siyah Gelinlik” kitabıyla “Dram Roman” dalında ödül alacak.

7.05.2018Keyif
Ataman bombaladı

Ataman bombaladı!

Spor Arena Plus’a konuşan Ergin Ataman, kongre üyesi olduğu Galatasaray başta olmak üzere, Fenerbahçe ve Arda Turan hakkında gündem yaratacak açıklamalar yaptı.

5.03.2018Basketbol
Elektrikler ne zaman gelecek İstanbul elektrik kesintisi

Elektrikler ne zaman gelecek? İstanbul elektrik kesintisi

Elektrikler ne zaman gelecek sorusu, İstanbul'da yaşayan vatandaşlar tarafından araştırılan konu oldu. Ekipler tarafından sürdürülen anlık ya da planlı kesinti çalışmalarının detaylarını merak eden vatandaşlar, elektrikler ne zaman gelecek sorusuna cevap aradı. İşte, 20-21 Kasım İstanbul elektrik kesintisi haberleri

20.11.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Su israfını derhal kesmeliyiz

 Geçtiğimiz günlerde muazzam bir şey oldu.

23.03.2017

Diyanet’e uyarı ve bir dilek

CENAZE namazlarında vefat eden kişinin hayırla yâd edilmesi, bu bağlamda ‘helallik istenmesi/verilmesi’ uygulaması, Hz. Peygamber zamanında yaşanmış kimi cenaze olayları üzerine “Hayırla anılan insanlar cennete gider, kötülükle hatırlanan/anılanlar cehenneme gider” hadisi şerifi gereği olarak İslami bir gelenektir.

25.08.2015

Yedikule Hayvan Barınağı takvimi ezber bozacak

Feyza Hanımcığım, sizden ricamız, ekiplerimizin bugün Yedikule Hayvan Barınağı’na getirdiği anneler ve bebekleri için yorgan, yastık, battaniye, mama gibi yardımlar beklediğimizi duyurmanız.

8.11.2013

Kürt’e sövmemiş adayı destekleyebiliriz

HDP’nin, bir davette karşılaştığımız güvenilir bir ismine sorduk: Yerel seçimlerde CHP ile birliktelik olacak mı?

5.04.2018

Bu yıl ‘Troia Yılı’

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı 2018’i resmi olarak Troia Yılı ilan etti, küresel ölçekte bir kültür ve turizm hamlesi başlattı.

24.03.2018