MENÜ

Schengen

Schengen ile ilgili tüm haberleri, son dakika Schengen haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Schengen haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.641 Schengen haberi bulunmuştur.

Schengen güneydoğu Lüksemburg'da küçük bir şarapçılık köyüdür. Almanya, Fransa ve Lüksemburg sınırlarının birleştiği bölgeye yakındır. Komün içerisinde Remerschen ve Wintrange adlı diğer köyler bulunur. 2005 itibariyle Köy 10,63 kilometrekare bir alana sahip ve 1527 kişilik bir nüfusa sahiptir. 14 Haziran 1985 tarihinde köyde Schengen Antlaşması İmzalandı ve bu ismi ile ünlü oldu. Schengen Lüksemburg'un komünleri'nden biridir.

 

Schengen Haberleri

Matis: Macarlar Türkiyeyi ikinci evleri olarak görüyor

Matis: Macarlar Türkiye'yi ikinci evleri olarak görüyor

Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Matis, "Macarlar Türkiye'yi ve Türk kültürünü seviyor. Macarlar Türkiye'yi ikinci evleri olarak görüyor." dedi.

22.10.2019Dünya
Sınır kontrolüne Bavyera’dan destek

Sınır kontrolüne Bavyera’dan destek

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Türkiye ziyareti öncesi sınır kontrollerini 6 ay daha uzatacaklarını ve kontrollerin daha da yoğunlaşacağını açıkladı. Seehofer’a destek Bavyeradan geldi.

1.10.2019Avrupa
Suudi Arabistan da turizme açılıyor

Suudi Arabistan da turizme açılıyor

Petrole bağımlı ekonominin gelir kaynaklarını çeşitlendirmeyi hedefleyen Suudi Arabistan turizme açılma kararı aldı. Suudi Arabistan artık turist vizesi de verecek. Ayrıca kadın turistler, ülkeyi ziyaret ederken ‘abaya’ diye anılan siyah feraceyi giymek zorunda kalmayacak.

28.09.2019Dünya
AB ile vize serbestisi süreci hız kazanacak

AB ile vize serbestisi süreci hız kazanacak

72 kriterden 66'sını yerine getiren Türkiye, kalan altı başlığa odaklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni genelgesiyle çalışmaların hız kazanması bekleniyor. Terörle mücadele mevzuatının gözden geçirilmesi, Europol anlaşması, GRECO tavsiyeleri, üye ülkelerle adli iş birliği, kişisel verilerin korunması ve Geri Kabul Anlaşması'nın tam uygulanması serbest vizenin önündeki son engeller.

20.09.2019Dünya
‘Tehdit etmiyoruz, acı gerçeği ortaya koyuyoruz’

‘Tehdit etmiyoruz, acı gerçeği ortaya koyuyoruz’

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, Berlin Büyükelçiliği’nde Türk sivil toplum örgütü temsilcileriyle bir araya geldi. Büyükelçi Ali Kemal Aydın ile birlikte Almanya’daki temaslarını değerlendiren Kaymakcı, dernek temsilcilerinin görüşlerini aldı, sorunlarını dinledi. Almanya ile Türkiye arasında ilişkilerin normalleşmeye başladığını belirten Kaymakçı, şunları söyledi:

10.09.2019Avrupa
Sierra Leonedan Türk vatandaşlarına vize kolaylığı

Sierra Leone'dan Türk vatandaşlarına vize kolaylığı

Batı Afrika ülkelerinden Sierra Leone, Türk vatandaşları için kapıda vize uygulaması başlattı.

10.09.2019Dünya
Türkiye ile konuşmak her zaman iyidir

"Türkiye ile konuşmak her zaman iyidir"

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, BM Genel Kurulu'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmeyi planladığını belirterek, "Bu ilk görüşme olacak. Türkiye ile konuşmak her zaman daha iyidir." dedi.

8.09.2019Dünya
5 kıta 5 tablo projesi için dünyayı geziyor

"5 kıta 5 tablo" projesi için dünyayı geziyor

Dünyanın birçok ülkesini 5 yıldır motosikletiyle gezen Tuna Duman, üniversite bitirme projesi "5 kıta 5 tablo" kapsamında Nepal'e gidecek.

2.07.2019Gündem
Almanya vize başvrusu için iş birliği imzalandı

Almanya vize başvrusu için iş birliği imzalandı

Türkiye’de Almanya vize başvurusu için resmi olarak yetkilendirilmiş iDATA ile iş birliği protokolü imzalayan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), bir ilki hayata geçirerek Almanya için vize başvurularını artık oda bünyesindeki iDATA ofisinden kabul edilmesini sağladı.

1.07.2019Avrupa
Türkiye’den ‘Schengen’ başvuruları yüzde 10 düştü

Türkiye’den ‘Schengen’ başvuruları yüzde 10 düştü

Schengen vizesine ait 2018 yılı istatistikleri açıklandı. B2Press’in derlediği verilere göre, Türkiye’den Schengen vizesine başvuranların oranı 2017’ye göre yüzde 10.5 düşerken, başvurular sonucunda alınan ret oranları ise yüzde 18 artarak 74 bin 360’a ulaştı.

19.06.2019Avrupa
Dubai’den ev alana AB’ye vizesiz giriş

Dubai’den ev alana AB’ye vizesiz giriş

Dubai’den 1.3 milyon dolarlık ev alanlara, Moldova pasaportu verilmesi AB’de güvenlik endişesi yarattı.

13.06.2019Dünya
İzlandanın o yalanı ortaya çıktı

İzlanda'nın o yalanı ortaya çıktı

İzlanda Dışişleri Bakanlığı'nın A Milli Futbol Takımı'na havalimanından hızlı geçiş hakkı tanınması için geç başvuru yapıldığı iddiasının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

10.06.2019Dünya
Rodos’ta  üç gün

Rodos’ta üç gün

Kanuni Sultan Süleyman’ın, Pargalı İbrahim Paşa’nın, St. Jean Şövalyeleri’nin, Cem Sultan’ın izleri halen adanın sokaklarında. Yunanistan’ın 12 Adalar yönetim merkezi olan Rodos, konumu, turkuaz rengi koyları, mezeleriyle ünlü tavernaları ve konukseverliğiyle sizi kendine bağlıyor.

10.06.2019Seyahat
ABden vize ücret zammına onay

AB'den vize ücret zammına onay

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, vize başvuru ücretlerinin 60 avrodan 80 avroya çıkartılmasını onayladı.

6.06.2019Dünya
Komşu’da ’Kapı vizesi’ başladı

Komşu’da ’Kapı vizesi’ başladı

Yunan adalarına günübirlik vizeyle geçişler başladı. ’Kapı vizesi’ olarak adlandırılan sistemin başlamasıyla Ramazan Bayramı tatilini Yunan adalarında geçirmek isteyenlerin ön rezervasyonlarında artış yaşandı.

26.05.2019Ekonomi
Avrupa’nın birliği tehlikede

Avrupa’nın birliği tehlikede

Avrupa kıtası refaha savaşla değil, barışla ulaşacağı gerçeğini iki dünya savaşını yaşadıktan sonra anladı. Savaşlarla birbirini yiyen Avrupa, bir barış projesi olarak AB’yi kurdu.

24.05.2019Avrupa
Son dakika: Vize dolandırıcılarına şok operasyon Googlea günlük 20 bin liralık reklam

Son dakika: Vize dolandırıcılarına şok operasyon! Google'a günlük 20 bin liralık reklam

Tatil veya iş amaçlı yurt dışı seyahatler için vize almak isteyenleri dolandıran suç örgütüne yönelik Ankara merkezli 8 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Vize işlemlerinde yetkili aracı kurumların internet sitelerini ve iletişim numaralarını taklit eden şebekenin, kurduğu çok sayıda sahte internet sitesinin Google'a günlük 20 bin lira reklam ödemesi yaptığı, Facebook ve Twitter'a da sponsorlu reklam verdiği belirlendi. Şebekenin bugüne kadar binlerce kişiyi dolandırdığı ve aylık gelirinin yaklaşık 1 milyon 200 bin lira olduğu ortaya çıktı. Savcılık ve polisin yürüttüğü soruşturmada vize dolandırıcılarının tuzağına düşenler arasında oyuncu Akasya Asıltürkmen'in de olduğu belirlendi.

22.05.2019Gündem
‘2021’den sonra hiçbir siyasi makam için yokum’

‘2021’den sonra hiçbir siyasi makam için yokum’

Başbakan Angela Merkel, Alman gazetesine verdiği mülakatta, şimdiye kadar olduğundan çok daha fazla Avrupa’nın geleceği için mücadele edeceğini söyleyince ortalık karıştı. “Merkel AB Komisyonu Başkanı olmaya mı hazırlanıyor” tartışmaları başladı. Rutte’yle görüşen Merkel bu konuya son noktayı koydu.

16.05.2019Avrupa
Schengen’de dağı aşamadık

Schengen’de dağı aşamadık

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Brüksel yolcusu mu? Merkel’in Avrupa üzerine sözleri, “AB’nin başbakan koltuğu olarak nitelenen Komisyon Başkanlığına hazırlanıyor” spekülasyonlarını yeniden ateşledi.

16.05.2019Avrupa
Macaristan’dan Romanya’ya Schengen desteği

Macaristan’dan Romanya’ya Schengen desteği

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Romanya’nın Avrupa Birliği’nin (AB) dış sınırlarını koruyabildiğini dolayısıyla Schengen bölgesinin bir parçası olmayı hak ettiğini bildirdi.

9.05.2019Avrupa
Dar Schengen’e Hollanda’dan destek

Dar Schengen’e Hollanda’dan destek

Göç konusunun Avrupa Parlamentosu’nun yeni üyelerini belirlemek amacıyla 23-26 Mayıs’ta yapılacak seçimlerinin ana tartışma konuları arasında yer almayı sürdürdüğü bir ortamda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından ortaya atılan ‘Schengen bölgesinin daraltılması’ fikrine Hollanda’dan tam destek geldi.

8.05.2019Dünya
Orban’dan Macron’a: Boşuna deneme, başaramazsın

Orban’dan Macron’a: Boşuna deneme, başaramazsın

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, mülteci kabul etmek istemeyen ülkeleri yaptırımlarla tehdit eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a “Schengen kurallarını değiştirmek istiyorsan önce sözleşmeyi değiştirmelisin. Bunu da boşuna deneme, başaramazsın” dedi.

4.05.2019Avrupa
İslam karşıtları Çekya’da buluştu

İslam karşıtları Çekya’da buluştu

Avrupa’nın İslam ve göçmen karşıtı liderleri Çekya’nın başkenti Prag’da toplandı. Fransa aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi Lideri Marine Le Pen ve Hollanda’da aşırı sağcı Özgürlükler Partisinin (PVV) Lideri Geert Wilders, Çekya’daki İslam karşıtı Özgürlük ve Doğrudan Demokrasi Partisinin (SPD) Genel Başkanı Tomio Okamura ile bir araya geldi.

26.04.2019Avrupa
Macron’dan ‘dar Schengen’ vurgusu

Macron’dan ‘dar Schengen’ vurgusu

AYLARDIR halkla bire bir temasta bulunarak sorunlarını dinleyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, iki yıldır ilk kez düzenlenen, 320 gazetecinin katıldığı basın toplantısında büyük bölümü günlük yaşamı etkileyecek ekonomik önlemlerden oluşan bir yol haritası açıkladı.

26.04.2019Dünya
Schengeni tartışmaya açtı: Yeniden kurulmalı

Schengen'i tartışmaya açtı: Yeniden kurulmalı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, çalışan vatandaşların ödemesi gereken gelir vergisinin düşürüleceğini ve şirketlerin ödemesi gereken bazı vergilerin kaldırılacağını söyledi. Öte yandan Macron AB’de serbest dolaşımının temelini oluşturan Schengen bölgesinde reform çağrısında bulundu. “Schengen bölgesi çalışmıyor” dedi.

25.04.2019Dünya
ABnin üyelik için Türkiye ile oynadığı oyunlar saygısızlık”

"AB'nin üyelik için Türkiye ile oynadığı oyunlar saygısızlık”

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine ilişkin, “Son derece dürüst olmamız gerek çünkü biz Türkiye'ye, Türk halkına ve liderinize saygı duyuyoruz. AB'nin Türkiye ile oynadığı oyunlardan gerçekten hoşlanmıyoruz çünkü bu bir saygısızlık göstergesi.” dedi.

24.04.2019Dünya
En kolay vize veren ülkeler belli oldu İşte başvuru sayısı ve yanıtlar

En kolay vize veren ülkeler belli oldu! İşte başvuru sayısı ve yanıtlar

26 Avrupa ülkesinden oluşan Schengen vizeleri ile ilgili 2018 istatistiği ortaya çıktı. İstatistiğe göre 879 bin 238 başvuru yapan Türk vatandaşlarının 74 bin başvurusu olumsuz sonuçlandı. Türk vatandaşları 2018 yılında toplam 52 milyon 754 bin 280 Euro, Schengen vizesi ücreti ödedi.

19.04.2019Ekonomi
Schengen vizesi 2018 raporu: Türkler 52,7 milyon Euro vize ücreti ödedi

Schengen vizesi 2018 raporu: Türkler 52,7 milyon Euro vize ücreti ödedi

26 Avrupa ülkesinden oluşan Schengen vizeleri ile ilgili 2018 istatistiği ortaya çıktı. İstatistiğe göre 879 bin 238 başvuru yapan Türk vatandaşlarının 74 bin başvurusu olumsuz sonuçlandı. Türk vatandaşları 2018 yılında toplam 52 milyon 754 bin 280 Euro, Schengen vizesi ücreti ödedi.

18.04.2019Avrupa
APden vize ücretleri zammına onay

AP'den vize ücretleri zammına onay

Avrupa Parlamentosu, vize başvuru ücretlerinin 80 avroya yükseltilmesini onayladı.

18.04.2019Dünya
Yunanistan’dan Türkiye’ye mülteci çağrısı

Yunanistan’dan Türkiye’ye mülteci çağrısı

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Bolaris, Hürriyet’e yaptığı açıklamada 2018’de Yunanistan’a kaçak göçmen sayısının yüzde 37 arttığını belirterek, Ankara’nın geçen yıl askıya aldığı ikili Geri Kabul Anlaşması’nı yeniden uygulama çağrısında bulundu. Bolaris, bazı Yunan adalarında Türk turistler için ‘kapı vizesi’ uygulamasının ise süreceğini söyledi.

18.04.2019Dünya
Almanya sınır kontrollerini 6 ay daha uzatacak

Almanya sınır kontrollerini 6 ay daha uzatacak

Almanya’nın, Avusturya sınırında uyguladığı kontrolleri 6 ay daha uzatacağı bildirildi.

13.04.2019Avrupa
Tatile çıkacaklar vize başvuru işlemini nasıl yapabilir

Tatile çıkacaklar vize başvuru işlemini nasıl yapabilir?

Yaz tatilinin yaklaşmasıyla birlikte yurt dışında tatil yapmak isteyen birçok kişinin gündeminde vize başvuru işleminin nasıl yapılacağına dair detaylar yer aldı. Peki, vize başvurusu nasıl yapılır ve hangi adımları tamamlamak gerekir? İşte, vize başvurusu hakkında merak edilen bazı detaylar

11.04.2019Seyahat
APden Brexit sonrası vizesiz seyahate onay

AP'den Brexit sonrası vizesiz seyahate onay

Avrupa Parlamentosu (AP), İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasının (Brexit) ardından vatandaşlara karşılıklı olarak vize muafiyeti sağlanmasına yönelik düzenlemeyi onayladı.

4.04.2019Dünya
ABden İngiliz vatandaşlarına vizesiz seyahat hazırlığı

AB'den İngiliz vatandaşlarına vizesiz seyahat hazırlığı

AP Sivil Özgürlükler Komitesi, Brexit sonrası AB ve İngiliz vatandaşlarına karşılıklı vizesiz seyahat hakkı verilmesine ilişkin düzenlemeyi onayladı.

3.04.2019Dünya
Rus turistlere kimlik yetecek

Rus turistlere kimlik yetecek

Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkeler sıralamasında 5.9 milyon kişiyle ilk sırada yer alan Rusya’dan gelecek turistler için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan müjdeli haber geldi.

26.03.2019Ekonomi
APden onay... Vize sistemine güncelleme

AP'den onay... Vize sistemine güncelleme

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği'nin (AB) vatandaşı olmayan kişilerin kayıtlarının tutulduğu Vize Bilgi Sistemi'nin (VIS) güncellenmesi ve geliştirilmesine yeşil ışık yaktı.

13.03.2019Ekonomi
AB’ye vizesiz girişte yeni sistem

AB’ye vizesiz girişte yeni sistem

AVRUPA Birliği (AB), serbest dolaşıma olanak veren Schengen Bölgesi’ne giriş çıkışların daha güvenli hale gelmesini sağlamak amacıyla, ABD’nin yıllardır uyguladığı ve bu ülkeye girişlere elektronik onaya dayanan ESTA’nın bir benzerini devreye sokmaya hazırlanıyor. Yolculuklara ilişkin onay ve bilgi sistemi olan ETIAS’ın 2021’de devreye girmesiyle birlikte Schengen Bölgesi’ne vizesiz girme hakkına sahip olan kişiler ‘ön onay’ almak durumunda kalacak.

11.03.2019Dünya
AB’den ABD vatandaşlarına vize zorunluluğu

AB’den ABD vatandaşlarına vize zorunluluğu

Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları, 2021’den itibaren Avrupa Birliği ülkelerini ziyaret etmek için vize almak zorunda kalacak.

10.03.2019Dünya

Macron'dan Avrupa'ya açık mektup

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, AP seçimleri öncesinde yayımladığı "Avrupa'nın rönesansı için" adlı mektupta, Avrupa'nın 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana bu kadar sorun yaşamadığını belirtti.

5.03.2019Dünya
Macron AB’de Rönesans istiyor

Macron AB’de Rönesans istiyor

FRANSA Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliği tarihinin en önemlisi olarak nitelendirilen 23-26 Mayıs seçimlerine üç aydan az süre kala 28 üye ülkenin medyalarında yayımlanmak üzere bir makale kaleme aldı.

5.03.2019Dünya
Bakan Çavuşoğlu: Çok sıkı müzakereler yapıyoruz…

Bakan Çavuşoğlu: Çok sıkı müzakereler yapıyoruz…

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bugün 20 ülkeyle serbest ticaret anlaşmamız var ama 17 ülkeyle de müzakere ediyoruz. Yani Ekvador'dan tutun da Ukrayna'dan Japonya'ya, Tayland'a Endonezya'ya kadar birçok ülkeyle çok sıkı müzakereler yapıyoruz. Ukrayna ile önümüzdeki günlerde imzalama imkanımız var, sona geldik." dedi.

2.03.2019Dünya
Son dakika... Bakan Çavuşoğlundan vizesiz Rusya açıklaması

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan vizesiz Rusya açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Rusya'yla da vizeleri kaldırmak için adımları attık, bir yerden başladık. Yakın zaman içinde de tamamen kaldırmak için yoğun çaba sarf ediyoruz." dedi.

1.03.2019Dünya
Berlin’de 12 kişi öldüren Anis Amri’yi olay yerinden Fas istihbaratçı kaçırmış

Berlin’de 12 kişi öldüren Anis Amri’yi olay yerinden Fas istihbaratçı kaçırmış

Berlin’de Noel pazarına terör saldırısı düzenleyen ve 12 kişiyi öldüren Anis Amri’nin olay yerinden kaçışını, Fas istihbaratına çalışan arkadaşı Bilel Ben Ammar’ın sağladığı ve saldırıyla bağlantısının örtbas edilmesi için olaydan 9 gün sonra Almanya’dan sınır dışı edildiği iddia edildi. Ammar’ın bu sınır dışıyla korunduğu ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in olayla ilgili bu sabah bilgi sahibi olduğu belirtildi.

23.02.2019Avrupa
AB ülkeleri vize ücretini 80 avroya çıkaracak

AB ülkeleri vize ücretini 80 avroya çıkaracak

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, vize başvuru ücretlerinin 80 avroya yükseltilmesine onay verdi.

20.02.2019Dünya
Çok Güzel Hareketler Bunlar yeni bölüm 2. fragmanı yayınlandı

Çok Güzel Hareketler Bunlar yeni bölüm 2. fragmanı yayınlandı

Çok Güzel Hareketler Bunlar yeni bölümleriyle kaldığı yerden devam ediyor. Birbirinden yetenekli 22 gençten oluşan Çok Güzel Hareketler Bunlar ekibi, sadece oyunculukları ile değil, kendi yazdıkları skeçleri ile de izleyenleri kahkahaya boğuyor. İşte, Çok Güzel Güzel Hareketler Bunlar yeni bölümünden ilk görüntüler

17.02.2019Televizyon
Fransa G7 için sınır kontrollerini yeniden uzatacak

Fransa G7 için sınır kontrollerini yeniden uzatacak

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, 2015'te yaşanan Paris saldırıları sonrası Schengen'i askıya alarak uygulamaya koydukları sınır kontrollerini, ağustos ayında Biarritz kentinde düzenlenecek G7 Zirvesi'ni kapsayacak şekilde uzatmayı planladıklarını söyledi.

13.02.2019Dünya

Yazar Sonuçları

Komşu’nun en şirin adası: Meis

Antalya’nın göz bebeği Kaş’a her gittiğimde aklıma düşer Meis Adası. “Acaba günübirlik geçip gelsem mi? Kahvemi içer, öğle yemeğimi yer dönerim” derim. Çünkü Meis hem çok yakın hem de renkli evlerin ve kedilerin eşlik ettiği begonvilli sokaklarında yürümesi çok zevkli bir ada…

20.09.2019

Türkiye’nin En Güzel Denizi Nerede Sizce?

Bence Kaş, Adrasan ve Fethiye’de… Bugün sizlerle çok yakın zamanda yapmış olduğum Kaş gezimi tüm detaylarıyla paylaşacağım.

10.09.2019

Giderken 40 dakika dönerken 30 dakika

İstanbul Havalimanı’ndan her uçuş yeni bir macera demek...

17.07.2019

İstanbul’da göçükler neden oluyor

HAFRİYAT hafriyat dökümleriyle doğal yapısı değiştirilen arazilerde zemin kaymasına bağlı olarak istinat duvarı, yol ve bina gibi yapılarda sık sık çökmeler yaşanıyor. Bunun son örneği Esenyurt’ta yaşandı, yol çöktü.

3.05.2019