MENÜ

Sarı Kantaron

Sarı Kantaron ile ilgili tüm haberleri, son dakika Sarı Kantaron haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Sarı Kantaron haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 108 Sarı Kantaron haberi bulunmuştur.

Sarı Kantaron Haberleri

Güneş Yanıkları İçin Doğal Öneriler

Güneş Yanıkları İçin Doğal Öneriler

Güneş yanıklarına ilk müdahale çok önemli. Öğr. Üyesi Gaye Hafez, güneş yanıklarına nelerin iyi geldiğini anlattı.

Kantaron yağı nasıl yapılır İşte kantaron yağı tarifi ve püf noktaları

Kantaron yağı nasıl yapılır? İşte kantaron yağı tarifi ve püf noktaları

Çeşitli sağlık sorunlarına iyi geldiğine inanılan kantaron yağı, sarı kantaron çiçeğinden elde ediliyor. Birçok kişi son dönemde popülerliği artan kantaron yağını evde yapıp kullanmak istiyor. Bunun için kantaron yağının yapılışını ve püf noktalarını arama motorlarında arayanların sayısı günden güne artıyor. Siz de bu gruptaysanız ve kantaron yağı yapmak istiyorsanız, püf noktalarımızı gözden geçirmelisiniz.

Kapsüldeki her bitki ilaç değil

Kapsüldeki her bitki ilaç değil

TBMM’de Tıbbi ve Aromatik Bitkileri (TAB) Araştırma Komisyonu’na sunum yapan Hacettepe Üniversitesi Farmasötik ve Botanik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İffet İrem Tatlı Çankaya, bitkisel ürünlerin yanlış kullanımıyla ilgili hayati uyarılarda bulundu. Aynı zamanda TÜBİTAK’ın Bitkisel Tıbbi Ürün Geliştirme Projesi’nde araştırmacı olan Prof. Çankaya, bazı aktarlardaki bilinçsiz yönlendirmeler ve sorumsuz yayınlara karşı mücadele ettiklerini vurguladı. Çankaya, şunları söyledi:

1.06.2019Gündem
150 yıl sonra görülen kandamlası bitkisine özel koruma

150 yıl sonra görülen 'kandamlası' bitkisine özel koruma

Giresun ve Gümüşhane'de, 1867 yılında tespit edilerek Türkiye endemik bitki türü literatürüne giren ve 150 yıl aradan sonra 2 yıl önce Giresun'da yeniden görülen 'kandamlası' bitkisi için koruma eylem planı uygulanıyor

31.05.2019Seyahat
150 yıl sonra görülen kandamlası’ bitkisine özel koruma

150 yıl sonra görülen 'kandamlası’ bitkisine özel koruma

GİRESUN ve Gümüşhane'de, 1867 yılında tespit edilerek Türkiye endemik bitki türü literatürüne giren ve 150 yıl aradan sonra 2 yıl önce Giresun'da yeniden görülen 'kandamlası' bitkisi için koruma eylem planı uygulanıyor. Kandamlası bitkisinin araziden alınan kök örnekleri, dikildiği özel sahada yetiştirilmeye başlandı. Bitkinin doğal yaşam alanında korunması için yöre halkı da bilgilendiriliyor.

30.05.2019Gündem
Akademisyenlerden ‘kişiye özel’ kozmetik ürün

Akademisyenlerden ‘kişiye özel’ kozmetik ürün

Çevre ve sağlık alanlarında çalışma yapan DÜ akademisyenleri, bölgedeki çiftçilerin yetiştirdiği ürünlerle kişisel kozmetik ürünü geliştirmeye başladı.

4.03.2019Eğitim
Dikkat Bitki Çayları Zehir Değil Şifa Olsun

Dikkat! Bitki Çayları Zehir Değil Şifa Olsun

Sağlıklı bir yaşam sürmek için bitkisel ürünlere rağbet her geçen gün artıyor. Cilde sürülen bitki yağları, zayıflamak için içilen bitki çayları ve bitkisel ilaçların bilinçsizce kullanımı sağlığımız için risk oluşturduğunu dile getiren Beslenme ve Fitoterapi Uzmanı Başak İnsel bitki çayları tüketilirken dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

Çiftçilerin bilim mesaisi meyvelerini vermeye başladı

Çiftçilerin bilim mesaisi meyvelerini vermeye başladı

Akademisyenlerin desteğiyle çiftçiler tarafından üretilen bitkilerden krem, çay, yağ ve kolonya yapılıyor.

6.11.2018Kampüs
Türkiye’de sürdürülebilir yaşamı mümkün kılan 10 ekolojik yaşam çiftliği

Türkiye’de sürdürülebilir yaşamı mümkün kılan 10 ekolojik yaşam çiftliği

Buğday Derneği’nin kurduğu 'TaTuTa' ağı kapsamında, Türkiye’nin dört bir yanındaki ekolojik çiftlikler, gönüllü veya ziyaretçilerini bekliyor. TaTuTa, hem Türkiye’den, hem de yurt dışından gelen gönüllü ve konuklarla Türkiye’de ekolojik tarım yapan çiftlikleri buluşturuyor. İşte detaylar…

9.05.2018Seyahat
Siyah Yılankökü bitkisi nedir, faydası ve zararları nelerdir

Siyah Yılankökü bitkisi nedir, faydası ve zararları nelerdir?

Siyah Yılankökü'nün anavatanı Kuzey Amerika’nın nemli ve gölgeli ormanlarıdır. Zaman geçtikçe bahçelerde yetiştirilen çok yıllık bir bitki olmuştur.Peki Siyah Yılankökü bitkisi nedir, faydası ve zararları nelerdir?

27.02.2018Gündem
Sarı kantaronun faydaları - Sarı kantaron yağı nasıl yapılır

Sarı kantaronun faydaları - Sarı kantaron yağı nasıl yapılır?

Yaraları iyileştirme özelliğiyle bilinen sarı kantaron bitkisinin faydaları ve kullanım şekli merak ediliyor. 20. yüzyılın başlarında kullanımı oldukça azalan sarı kantaron, son zamanlarda ülkemizde popüler bir hal aldı. Peki ismini sarı yapraklarından alan bu bitkinin diğer faydaları neler? Sarı Kantaron yağı nasıl yapılır?

23.02.2018Gündem
150 yıl sonra görülen kandamlası bitkisi korumaya alınıyor

150 yıl sonra görülen 'kandamlası' bitkisi korumaya alınıyor

GİRESUN ve Gümüşhane'de, 1867'de tespit edilerek Türkiye endemik türü literatüre giren 'kandamlası' bitkisi, 150 yıl aradan sonra geçen yıl mayıs ayında Giresun'da yeniden görüldü.

10.01.2018Gündem
İyi gelmez mi hiç çiftlik havası

İyi gelmez mi hiç çiftlik havası

Biraz uzaklaşmak, doğanın içinde bağ-bahçe işleriyle uğraşıp tavukları beslemek, uzun yürüyüşler yapmak, yeni insanlarla tanışmak...  Şu aralar bu plana hepimizin ihtiyacı var. Bunu bedavaya yapmak elinizde. Tek yapmanız gereken, çiftlik işlerine yardım etmeniz. Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış ‘Tarım, Turizm, Takas’ (TaTuTa) çiftlikleri içinden Ocak ayında da misafir kabul edenleri sizin için derledik.

6.01.2017Sağlık
Mehmet Gürs ile Anadolu’nun gastronomik topraklarında...

Mehmet Gürs ile Anadolu’nun gastronomik topraklarında...

Restoranı Mikla dünyanın en iyileri listesinde daha da üst sıralara tırmandıkça, o yüzünü iyice Anadolu’ya dönüyor, daha da derinleri kazıyor. Şef Mehmet Gürs’ün peşine takıldık, Kars’ta mükemmel gravyerin, sihirli otların ve en iyi kaz etinin peşine düştük.

20.08.2016Hürriyet Pazar
Bitkisel diye aldığın kimyasal çıkabilir

Bitkisel diye aldığın kimyasal çıkabilir

Bitkisel ürün kullanımı son yılların belirgin eğilimlerinden biri. “Doğal olanın zararı yok” inancı, kimyasal ilaçlara güvensizlik ve direnç, çok yaygın bulunması, medya organları aracılığıyla satış ve tanıtım kampanyaları yapılması gibi pek çok neden, bitkisel “ilaç”lara yönlendiriyor.

4.07.2016Sağlık
Her bitkinin otu yenmez

'Her bitkinin otu yenmez'

Sağlık Bakanlığı vatandaşları faydalı olduğu düşünülen bitkilerle ilgili uyardı. Buna göre bazı bitkiler kanser tedavilerinin seyrini olumsuz etkileyebilir, komaya sokabilir, doğum kontrolünü azaltabiliyor.

7.04.2016Gündem
Depresyona karşı nasıl beslenmeliyiz

Depresyona karşı nasıl beslenmeliyiz?

Depresyon yaşamdan zevk alamama, sürekli yorgunluk ve uyku hali, karamsarlık, güven duygusunda azalma, istemsiz davranışlar, dikkatsizlik, nedeni belirsiz ağrılar gibi sonuçlar doğurur. Nedenleri arasında genetik yapı, hormonal ve biyokimyasal bulgular, sosyo-kültürel ve psikolojik yapı en büyük etkenler. Ancak yapılan çalışmalar yanlış beslenme alışkanlıklarının da depresyona neden olduğunu gösteriyor.

5.04.2016Sağlık
Depresyon ve tiroide karşı şifalı yemekler

Depresyon ve tiroide karşı şifalı yemekler

Prof. Dr. Ahmet Maranki’nin yazı dizisinde bugün kalp, damar, depresyon ve tiroit sorunlarına savaş açacak şifalı yemek tarifleri var.

24.02.2016Magazin
Osmanlıdan Günümüze Beslenme Ve Seks Sırları

Osmanlıdan Günümüze Beslenme Ve Seks Sırları

Osmanlı Devlet’indeki “harem” asıl adıyla “Darüs-saade” hala merak konusu olmaya devam ediyor. Haremde yüzlerce birbirinden güzel cariyenin yanında afrodizyak menüleriyle, cinsel uyarıcı macunları ve şerbetleriyle dünyanın en eşsiz Osmanlığı Mutfağı da yer alıyor.

5.11.2015Cinsellik
Bitkisel ilaç yüzünü bu hale getirdi

Bitkisel ilaç yüzünü bu hale getirdi

İngiltere'de yaşayan Nilüfer Atik, depresyonu için doktorunun tavsiyesiyle bitkisel içerikli, reçetesiz satılan bir ilaç kullanmaya başladı. Yakın bir arkadaşını kaybettikten sonra derin bir üzüntüye boğulan fitness uzmanı Atik, uyku uyuyamaz hale geldi. 3 ay geçmesine rağmen kaybı atlatamayan Atik, Türkiye'ye tatile geldi. Ancak güneşlendikten sonra koruyucu kullanmasına rağmen yüzünde lekeler oluşmaya başladı.

3.06.2015Sağlık
Saç şekillendiricileri seçtik

Saç şekillendiricileri seçtik!

Saçlarınız düz ya da dalgalı farketmez, nasıl olursa olsun bir türlü şekil almıyor mu? O zaman bu saç şekillendiricilere bir göz atın...

18.11.2014Stil
Zehirlenmede bitkisel şüphesi olacak

Zehirlenmede 'bitkisel' şüphesi olacak

Sağlık Bakanlığının gıda takviyesi ya da bitkisel ürün olup bir hastalığı iyileştirdiği iddiasıyla satılan ürünlerle mücadelede başlattığı uygulama kapsamında, böbrek ya da karaciğerinde kimyasal ya da zehirli madde tespit edilenlerde mutlaka bitkisel ürün kullanımı sorgulanacak.

17.06.2014Sağlık
Bitkisel ilaç uyarısı

Bitkisel ilaç uyarısı

İZMİR Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Aksun, bitkisel kaynaklı ilaçların etken maddelerinin birden fazla olduğunu belirterek, özellikle cerrahi müdahale hastalarının şifa amaçlı bitki kullanımlarını kesmeleri gerektiğini söyledi.

26.11.2013Ege
Bir aydan fazla sürüyorsa dikkat

Bir aydan fazla sürüyorsa dikkat

Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, bir ay ya da daha uzun süreli uyku sorunlarında mutlaka bir hekime gitmek gerektiğini ancak bu süre içinde bazı bitkisel ürünlerin kısa süreli çözüm sunabileceğini söyledi.

25.05.2013Sağlık
200 yıllık alternatif umut: Homepati

200 yıllık alternatif umut: Homepati

Doğadaki ‘Benzerlik ilkesinden’ yola çıkan homeopati, soğanı gribe karşı, yakıcı özelliği bulunan ısırgan otunu alerjik cilt hastalıkları, çiçek polenlerini saman nezlesi, yararlı bakterileri ishal hastalığının tedavisinde kullanır.

7.04.2013Sağlık
Fiziksel ve ruhsal diktatör stres

Fiziksel ve ruhsal diktatör 'stres'

Kontrol altına alınmayan stres, bağışıklık sistemini çökertiyor, psikolojik ve bedensel hastalıkları mıknatıs gibi çekiyor. Reanimasyon ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Dr. Ender Vardar, “Farkına varıp onu yönetemezseniz, stres diktatörünüz olur” diyor.

7.04.2013Sağlık
Tansiyonu olana şifalı tarif

Tansiyonu olana şifalı tarif

Tansiyon yüksekliği çok ciddi bir problemdir. Tansiyonun 140/90 değerlerinden daha yüksek olduğu durumlar, “yüksek tansiyon” olarak adlandırılır.

21.06.2012Sağlık

Yazar Sonuçları

Sorunum grip mi nezle mi?

Nezle ve grip, farklı virüslerin neden olduğu iki önemli sağlık sorunu. İkisi de kış keyfinin tadını kaçıran problemler. Peki aralarındaki farklar neler?

27.09.2019

Stres Şişmanlatır mı?

Geçmişte anlatılanlara bakılırsa; günümüzde epey ağırlaşmış olan yaşam koşullarımız mevcut… Bu zorlu koşulların getirdiği stres; sadece ruh halinizi değil aynı zamanda vücut ağırlığınızın da dengesini bozabiliyor. Hatta hayatınızın dümenini ele geçiriyor.

26.02.2019

6 önemli doğal destek

Bugün sayfamızı doğal bazı besin desteklerine, daha doğrusu doğal eczaneye ayırdık. Çok sık gündeme gelen ama özellikleri pek de iyi bilinmeyen bu 6 besin desteği konusunda sizi biraz daha aydınlatmak istedik. Buyurun...KALiTELi BiR UYKUNUN VAZGEÇiLMEZi

14.09.2017

Depresyon neler yapıyor neler!

Depresyon hayatın tadını tuzunu kaçırıyor. Uyku dengesini altüst ediyor, ağrılara yol açıyor, mutsuzluk hissi veriyor, yorgun düşürüyor.

28.12.2016

Sivas'ta nesli tükenen tıbbi aromatik bitkileri köylüler koruyacak

Sivas'ta yetişen endemik bitkiler için üniversite köylülere toplama dersi verecek... Bilecikliler kurutulmuş kırmızı biber konusunda çok iddialı... Edirne'de Eczacılık Fakültesi'nden iki öğrenci diyabet hastalarının yiyeceklerini satın alırken kullanacakları cep telefonu uygulaması geliştirdi...

16.11.2016

Her ilaç iki ucu keskin bıçaktır

İlaçları doğru kullanmak, yan etki ve zararlarının farkına varmak bilgi, ilgi ve dikkat ister. Yoksa ‘ilaçla iyileşeyim’ derken sağlığımız ciddi riskler altında kalabilir. Peki ne mi yapacağız? Okuyup öğrenelim...

21.08.2016

Kalça ağrısı neden olur nasıl geçer

Diz ve kalça romatizması (ve diğer eklemlerdeki kıkırdak tahribatı) son yılların en önemli sağlık problemlerinden biri.

5.02.2016

Fidan’ın istifası ve hasta bina sendromu

HAKAN Fidan’ın, MİT Müsteşarlığı’ndan istifasının Cumhurbaşkanı’nın arzusu hilafına gerçekleştiğine inanan çok kimse yok.

10.02.2015

Kış bunaltır

Güneşsiz, ışıksız, bulutlu, sisli ve hatta karlı kış günleri, uzun ve soğuk kış geceleri yorucudur. Kimi zaman bir “iç sıkıntısı”, kimi zaman “bunalma ve daralma hissi” bazen de dayanılmaz bir ruhsal çöküntünün tetikleyicisi olabilir. Böyle anlarda ortaya çıkan belirtiler depresyonda görülenlerle neredeyse aynıdır. Daha çok kış aylarında ortaya çıkan bu psikolojik rahatsızlığa tıp dilinde Mevsimsel Duygu Durum Bozukluğu denilmektedir.

2.01.2015

Zeytin ömrü uzatıyor

Zeytin ağacının meyveleri de, yaprakları da insan hayatının süresini uzatıyor ve bunun bilimsel kanıtları da var.

20.08.2014

Depresyonu ciddiye alın

Depresyon yaygın bir sağlık problemi haline geldi.

28.11.2013

Bitkisel tehlike

Yılda 100 bin kişinin ilaçlarla etkileşime giren bitkisel ürünlerden öldüğünü biliyor musunuz?

2.11.2012