MENÜ

Saltanat

Saltanat ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Saltanat haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.485 Saltanat haberi bulunmuştur.

Saltanat Haberleri

Osman Gazi kimdir Osman Gazi kaç yılında doğdu

Osman Gazi kimdir? Osman Gazi kaç yılında doğdu?

Osman Gazi, 600 yıldan fazla hüküm süren ve Türkiye Cumhuriyeti'nin atası olarak bilinen Osmanlı Devleti'nin temellerini atan isim olmuştur. Ertuğrul Gazi'nin oğlu olan Osman Gazi, Osmanoğullarını kurduktan sonra devletin adını da Osmanlı Devleti olarak belirlemiştir. Peki, Osman Gazi kimdir ve kaç yılında doğmuştur. İşte, Türk tarihi için önemli bir rol oynayan isim hakkında bazı bilgiler

14.3.2018Televizyon
İsmail Demirci, Şehzade Orhan rolü ile Mehmed Bir Cihan Fatihi’nde

İsmail Demirci, Şehzade Orhan rolü ile Mehmed Bir Cihan Fatihi’nde!

Kanal D’nin, yapımını O3 Medya’nın üstlendiği 2018’in en iddialı projesi Mehmed Bir Cihan Fatihi, 20 Mart Salı akşamı izleyicisi ile buluşacak.

12.3.2018Televizyon
Yürüyen merdiven paniği: Öğrenciler yaralandı

Yürüyen merdiven paniği: Öğrenciler yaralandı

Ankara'dan okul gezisi ile Bursa'ya gelen öğrenci ve velilerden oluşan grup, yukarı çıkan yürüyen merdiveninin bir anda ters yöne hareket etmesiyle dengelerini kaybederek düştü. Birbirlerinin üzerine düşen gruptakilerden 7'si öğrenci 8 kişi yaralandı.

10.3.2018Gündem
Bursada yürüyen merdiven ters yöne hareket etti: 7si öğrenci 8 yaralı

Bursa'da yürüyen merdiven ters yöne hareket etti: 7'si öğrenci 8 yaralı

Bursa'da yürüyen merdiven ters yöne hareket etti: 7'si öğrenci 8 yaralı

10.3.2018Merkez
Devlet Bahçeli: Kandil elebaşları teker teker tutuklanıp yaka paça mahkemeye çıkarılmalıdır

Devlet Bahçeli: Kandil elebaşları teker teker tutuklanıp yaka paça mahkemeye çıkarılmalıdır

Devlet Bahçeli: Kandil elebaşları teker teker tutuklanıp yaka paça mahkemeye çıkarılmalıdır

27.2.2018Ankara
Başbakan Yardımcısı Akdağ: CHPnin içinde kakafoni var

Başbakan Yardımcısı Akdağ: "CHP'nin içinde kakafoni var"

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, "Kimse kusura bakmasın CHP'nin bu duruşuyla, HDP ile kol kola verişiyle milli ve yerli bir duruşu yok. Ana muhalefet partisinin tabii ki milli, yerli bir duruşu olmalıdır ama CHP'nin içinde kakafoni var, yani her kafadan bir ses çıkıyor, bir CHP yok, 5-6 CHP var." dedi.

24.2.2018Gündem
İnsanlar ve otomatonlar

İnsanlar ve otomatonlar

‘Değmez’le başlayıp ‘Gölge’yle süren ‘Fenni Sihirler’ üçlemesinin üçüncü ve son kitabı ‘Hatırla’, fantastikle bilimkurgunun, trajikle komiğin, hayal ile hakikatin, tarih ile güncelin, masal ile hikâyenin harmanlandığı tipik bir İsmail Güzelsoy romanı: Çok canlı ve eğlenceli.

22.2.2018Kitap Sanat
CHPden seçim ittifakı tepkisi

CHP'den seçim ittifakı tepkisi

CHP Grup Başkanvekili Özel, seçim ittifakına ilişkin düzenlemeye dair, "AK Parti ile MHP'nin birbirinin paçasına tutunarak yükselmeye çalışma ittifakına verilecek tavizimiz, katkımız yok" dedi.

22.2.2018Gündem
Sultan Alaaddin Keykubat ne zaman öldü İşte hayatı hakkında bilgiler

Sultan Alaaddin Keykubat ne zaman öldü? İşte hayatı hakkında bilgiler

Sultan Alaaddin Keykubat, TRT 1 ekranlarının amiral dizisi Diriliş Ertuğrul nedeniyle araştırılmaya başlandı. Türkiye Selçuklu Devleti'nin sultanı olan Alaeddin Keykubat, hükümdarlığı boyunca birçok yapı inşa etmiştir. Peki Alaaddin Keykubat ne zaman ölmüştür? İşte, Sultan Alaaddin Keykubat'ın ölümü hakkında merakla araştırılan hakkında detaylı bilgiler

7.2.2018Televizyon
CHP Parti Sözcüsü Tezcan: Abdullah Gülün adaylığı meselesi üzerinden bir tartışmanın parçası olmayı doğru bulmuyoruz (1)

CHP Parti Sözcüsü Tezcan: Abdullah Gül'ün adaylığı meselesi üzerinden bir tartışmanın parçası olmayı doğru bulmuyoruz (1) 

CHP Parti Sözcüsü Tezcan: Abdullah Gül'ün adaylığı meselesi üzerinden bir tartışmanın parçası olmayı doğru bulmuyoruz (1) 

3.1.2018Ankara
Emir Sadeddin Köpek kimdir İşte hayatı

Emir Sadeddin Köpek kimdir? İşte hayatı

Emir Sadeddin Köpek kimdir sorusu birçok tarih meraklısı vatandaş tarafından en çok araştırılan ve sorgulanan isimlerin başında yer alıyor. Selçuklu döneminde yaşamış ve birçok söz sahibi olmayı başaran Emir Sadeddin Köpek kimdir? İşte hayatı hakkında bazı bilgiler.

26.12.2017Gündem
Osmanlı Kayıp Hazineleri resim sergisi

Osmanlı Kayıp Hazineleri resim sergisi 

Ünlü Ressam Metin Asağ’ın “Osmanlı Kayıp Hazineleri” temalı resim sergisi,15 Kasım – 10 Aralık 2017 tarihlerinde Ofis Sanat Merkezi’nde sanat severlerle buluşuyor  

12.11.2017Keyif
Sevr anlaşması maddeleri nelerdir Kimler imzalamıştır

Sevr anlaşması maddeleri nelerdir? Kimler imzalamıştır?

Sevr anlaşması maddeleri, Vatanım Sensin dizisinde gündeme gelmesinin ardından araştırılan konular arasında yer aldı. Dizi içerisinde konu olarak alınan Sevr anlaşması maddeleri kapsamında nelerin değişeceğini sorgulanması, izleyicilerin de dikkatini çekti. Peki, Sevr anlaşması nedir, kimler arasında imzalanmıştır? İşte, merak edilen tüm detaylar

9.11.2017Televizyon
CHP’li Tezcandan tepkiler üzerine yeni açıklama

CHP’li Tezcan'dan tepkiler üzerine yeni açıklama

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, ’Faşist diktatör’ sözlerine ilişkin, "Tehdit ve kuru gürültüye de pabuç bırakmayacağız. Her yandan saldırarak susturacaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Öyle yağma yok. Gerçeği söylemeye devam edeceğiz. Benimki siyaset literatüründen alınmış sözler. Kimin sözü hakaret içerikli vatandaşlarımın vicdanına bırakıyorum. Kötü söz sahibine aittir. bunun üzerinden bir kutuplaştırma siyasetini getirip merkeze oturttular. Siyaseten savunacağın bir şey varsa çık söyle. Beni yıldıracağınızı sanıyorsunuz, yok öyle yağma. Toplumu kutuplaştırmak faşizm yöntemidir. Türkiye’de Demokrasi yok. Bu rejimin adı; faşist diktatörlük diyoruz. Bu sözleri söylemenin bir bedeli olduğunu biliyoruz. Bunu göze alarak çıkıp söyledik" dedi.

1.11.2017Gündem
CHPli Tezcan: Toplumu kutuplaştırmak faşizm yöntemidir

CHP'li Tezcan: Toplumu kutuplaştırmak faşizm yöntemidir

CHP'li Tezcan: Toplumu kutuplaştırmak faşizm yöntemidir

1.11.2017Ankara
Prof. İlber Ortaylı’dan A’dan Z’ye Cumhuriyet

Prof. İlber Ortaylı’dan A’dan Z’ye Cumhuriyet

Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Cumhuriyet’i ilan etmesinin bugün 94’üncü yıldönümü. Modern Türkiye’nin kurulduğu 29 Ekim 1923’e giden yolda neler yaşandı. Cumhuriyet’in ilanından sonra hangi alanda nasıl bir ilerleme kaydettik, bugün ne durumdayız? Gazetemizin yazarı Prof. Dr. İlber Ortaylı anlatıyor.

28.10.2017Hürriyet Pazar
29 Ekim şiirlerinde en güzel seçenekler | 2017 Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim şiirlerinde en güzel seçenekler | 2017 Cumhuriyet Bayramı

Cumhuriyet'in 94. yılı için en güzel 29 Ekim şiirleri günler öncesinden gündeme geldi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı her yıl olduğu gibi Türkiye'nin dört bir yanında büyük coşku ve Atatürk'e duyulan minnetle kutlanacak. İşte bu özel ve anlamlı günün önemini en güzel şekilde hissettiren 29 Ekim şiirleri!

27.10.2017Gündem
94. yılında 29 Ekim şiirleri derlemesi En güzel ve kısa 29 Ekim şiirleri

94. yılında 29 Ekim şiirleri derlemesi! En güzel ve kısa 29 Ekim şiirleri

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı şiirleri yurt genelinde birçok vatandaşın araştırmasına konu oluyor. Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında okunacak olan şiirleri belirlemek isteyen vatandaşlar, araştırmalarını internet üzerinden gerçekleştiriyor. İşte, bu günde kullanabileceğiniz en güzel 29 Ekim şiirleri derlemesi ve bu güne anlam kazandıracak sözler

26.10.2017Gündem
Kayseri MHPden 126 istifa

Kayseri MHP'den 126 istifa

KAYSERİ'nin Sarız İlçesi’nde 126 kişi, üyesi bulundukları MHP'den istifa ettiklerini açıkladı.

18.10.2017Gündem
Kayseri MHP’den 126 kişi istifa etti

Kayseri MHP’den 126 kişi istifa etti

Kayseri MHP’den 126 kişi istifa etti

18.10.2017Kayseri
O yolda mutlaka fotoğrafınız olsun

O yolda mutlaka fotoğrafınız olsun!

“Beykoz bilmediğimiz yer mi” demeyin hemen. Otobüsüne binerken ben de öyle dedim ve çok kısa sürede kendimden özür diledim! Aksi halde iki yanda sıralı çınar ağaçlarıyla insanı saran, aşırı Instagram’lık o yoldan veya adıyla bile sersemleten Bombalıdere’yi hiç bilmeyecektim. Tokatköy’den Ortaçeşme’ye, tarihi kasırdan yemyeşil çayıra detaylar burada...

25.8.2017Hürriyet Cumartesi
Beşiktaşta motosiklet kazası: 1 yaralı

Beşiktaş'ta motosiklet kazası: 1 yaralı

Beşiktaş'ta motosiklet kazası: 1 yaralı

14.8.2017Beşiktaş
Vali Özkandan 15 Temmuz mesajı

Vali Özkan'dan 15 Temmuz mesajı

Vali Özkan'dan 15 Temmuz mesajı

13.7.2017Kahramanmaraş
Muhteşem Yüzyıl Kösem final bölümü ile ekrana geldi Turhan Sultan kimdir

Muhteşem Yüzyıl Kösem final bölümü ile ekrana geldi! Turhan Sultan kimdir?

Muhteşem Yüzyıl Kösem yayınlanan sn bölümü ile finali gerçekleştirdi. Taht oyunlarına aralıksız devam eden Kösem Sultan, Muhteşem Yüzyıl final bölümünde sert bir kayaya çarpmıştır. Yaşanabilecek sıkıntıları önceden sezen Turhan Sultan, her türlü tedbiri almıştır. Tek başına mücadele etmekte zorlanan Kösem Sultan daha fazla dayanamamış ve naibeliğini almak isteyen Turhan Sultan'a boyun eğmiştir. İşte, Muhteşem yüzyıl Kösem final bölümü ve detaylı bilgiler

28.6.2017Televizyon
Kaçak çalışan Kırgızlar yakalandı

Kaçak çalışan Kırgızlar yakalandı

Kaçak çalışan Kırgızlar yakalandı

22.6.2017Alanya
İğrenç başlığa pişkin savunma

İğrenç başlığa pişkin savunma!

Atatürk'ün ölüm yıl dönümünde “Zulüm 1938'de son buldu" başlığıyla Akit TV'de yayınlanan haberle ilgili açılan davanın ikinci duruşması yapıldı. Duruşmaya katılan ve “Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" suçundan 4,5 yıla kadar hapsi istenen tutuksuz sanık AKİT TV'nin sorumlu müdürü Ali Özken (27) duruşma salonunda kendisini “Hakaret ve suç yoktur" diyerek tek cümle ile savundu. Mahkemeye de 5 sayfalık savunma dilekçesini sundu.

21.6.2017Gündem
Akitin Atatürk için attığı o manşeti mahkemede de savundu; Hakaret ve suç yoktur

Akit'in Atatürk için attığı "o manşet"i mahkemede de savundu; Hakaret ve suç yoktur

Akit'in Atatürk için attığı "o manşet"i mahkemede de savundu; Hakaret ve suç yoktur

21.6.2017İstanbul
Yarım yüzyıllık bir serüven

Yarım yüzyıllık bir serüven

1965’te dönemin öncü edebiyat dergisi Yeni Dergi’de değerli Ferit Edgü ‘Yeni Roman’ı irdeleyen bir yazı yayımlamıştı. Sözü, akımın önemli yazarlarından Nathalie Sarraute’a bırakıyordu. Sarraute’un roman sanatındaki değişimler üzerine denemeleri, yirmi yıl sonra, Bedia Kösemihal’in duru çevirisiyle yayımlanacaktı.

1.6.2017Kitap Sanat
Bursada 62 bin inciyle yapılan kaftan, Guinness adayı

Bursa'da 62 bin inciyle yapılan kaftan, Guinness adayı

Bursa'da 62 bin inciyle yapılan kaftan, Guinness adayı

26.5.2017Merkez
Bursada 19 Mayıs törenlerinde işaret diliyle İstiklal Marşı okundu

Bursa'da 19 Mayıs törenlerinde işaret diliyle İstiklal Marşı okundu 

Bursa'da 19 Mayıs törenlerinde işaret diliyle İstiklal Marşı okundu 

19.5.2017Bursa
Yusuf Halaçoğlundan Mustafa Armağana çok sert sözler

Yusuf Halaçoğlu'ndan Mustafa Armağan'a çok sert sözler

MHP'den ihraç edilen Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, tarihçi- yazar Mustafa Armağan’ın, Atatürk ile ilgili yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. “Bu gibi kişilerden dolayı artık tarihçiyiz demeye utanır olduk vesselâm” diyen Halaçoğlu, “Bu ülkede sandığımdan daha çok hain var maalesef” dedi.

9.5.2017Gündem
Halaçoğlu: Bu ülkede sandığımdan daha çok hain var

Halaçoğlu: Bu ülkede sandığımdan daha çok hain var

Halaçoğlu: Bu ülkede sandığımdan daha çok hain var

9.5.2017Kayseri
CHPli Güven: Yaşasın 1 Mayıs

CHP'li Güven: Yaşasın 1 Mayıs

CHP'li Güven: Yaşasın 1 Mayıs

1.5.2017İzmir
İstanbulda tehlikeli gerilim... Bu kez silahlar patladı

İstanbul'da tehlikeli gerilim... Bu kez silahlar patladı

Esenler'de vatandaşlar, Suriyeli grup ile birbirine girdi. Silah ve sopaların kullanıldığı olaylar sırasında bir kadın vurularak ağır yaralandı. Yaşlı kadının vurulma anı, güvenlik kamerasına da saniye saniye yansıdı.

25.4.2017Gündem
Bursada coşkulu 23 Nisan yürüyüşü

Bursa'da coşkulu 23 Nisan yürüyüşü

Bursa'da coşkulu 23 Nisan yürüyüşü

23.4.2017Bursa
Bandırma’daki 23 Nisan gösterisinde Vahdettin tartışması

Bandırma’daki 23 Nisan gösterisinde 'Vahdettin' tartışması

Bandırma’daki 23 Nisan gösterisinde 'Vahdettin' tartışması

23.4.2017Balıkesir

Yazar Sonuçları

Yılbaşına telefonsuz girmek de güzelmiş...

Yılbaşına bir gün kala cep telefonum yere düştü, sizlere ömür...

2.1.2018

Vefatının 79. yıldönümünde saygı, minnet ve özlemle anıyoruz: Atatürk ve ‘Miras 7’

ERDOĞAN ve AKP’nin 2019’a dönük Atatürkçü söylemi dikkat çekerken, yeni yayınlanan ‘Miras-Atatürk’ün 7 Emaneti’ (Remzi) adlı kitap tartışmaya yeni bir boyut getiriyor.

9.11.2017

‘Yarın Cumhuriyet’

MECLİS Reisi Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın 28 Ekim 1923 akşamı arkadaşlarına “Yarın cumhuriyeti ilan ediyoruz” demesiyle 29 Ekim’de cumhuriyet ilan edildi,

29.10.2017

İşte bunlardan dolayı seviyorum Cumhuriyet’i

- Fesli Deli Kadir’i bunca yıl sonra bile çılgına çevirtip delirtiyor ya... İşte ondan seviyorum Cumhuriyet’i...

28.10.2017

Türkiye devleti

OSMANLI devleti yerine Türkiye devleti denilmesi Osmanlı’nın son döneminde yaygınlaşıyordu.

12.10.2017

Mezhep ve siyaset

CUMHURBAŞKANI Erdoğan Tahran’da Hz. Ali, Hz. Hüseyin ve Hz. Hasan’a büyük saygı ifade eden bir konuşma yaptı. Sünni bir ülkeye gitseydi bu özel vurguları yapmazdı; yapmamıştı zaten.

4.10.2017

Mustafa Kemal Anadolu’da

BİRİNCİ Dünya Savaşı’na girmemek mümkün müydü? Bu konuda ancak spekülasyon yapılabilir.

14.9.2017

Büyük uçaklar büyük geldi

On yıl önceydi. Havacılık sektörü, iki katlı dev yolcu uçağı A380’le tanıştı. Liste satış fiyatı 436,9 milyon dolar olan A380, üç sınıfta 550 koltuk kapasiteli.

8.8.2017

Mükemmel temsilci

1916 yılında doğan Halil İnalcık Hoca, yokluğun ve yenilginin İstanbul’undaki zor hayatını belki kendinden evvelki nesil kadar sürdürmeyecekti. Ne var ki üstün zekâsı, Cumhuriyet’in verebildiği eğitim imkânlarıyla birleşti. Anadolu’daki mekteplerde seçkin hocalarla okudu. Çünkü o zaman bu mümkündü. Eğitim, vatan coğrafyasına eşitlikle dağılmıştı. İnalcık Hoca, Atatürkçü eğitim idealinden gelen bir aydın olarak kendini mükemmel bir şekilde yetiştirdi ve Osmanlı tarihçilerinin kutbu haline geldi. Onu, ölümünün birinci yıldönümünde anıyoruz.

22.7.2017

İki dünya arasındaki ‘Krallar Vadisi’

Sabah çok erken, gün doğumuyla birlikte koyuldum yola. Güneş fazla yakmaya başlamadan ‘Krallar Vadisi’ olarak bilinen, firavun mezarlarıyla dolu bölgeye ulaşmalıydım. Günü birliğine kiraladığım külüstür taksi, delikanlı şoförün yönetiminde, beklenmedik bir hızla Nil’in sağ kıyısı boyunca, ırmağın akışına ters yönde ilerliyordu. İlerlerken de boş yolda, hiçbir neden yokken, düğün alayındaymışız gibi korna çalıp duruyordu. Belki düğün alayında değildik ama kabir ziyaretine çıktığımız, bunca yolu görkemli piramitlerin aksine firavunların gizli kalmış izlerini sürmek amacıyla teptiğimiz kesindi.

3.7.2017

Piramidin en altında ezilenler, üstünde tanrı kral

Mısır deyince çoğunuz gibi benim de aklıma piramitler gelir. Nil kıyıları boyunca Sudan’dan İskenderiye’ye uzanan topraklara yaklaşık üç bin yıl boyunca hükmetmiş firavunların anıt mezarlarını gökyüzüne kat kat yükselen tonlarca ağırlıktaki taşları, karanlık, dar koridorlarıyla gizemli odaları, bu odalarda keşfedilen duvar resimleri ve paha biçilmez hazineleriyle hayal ederim. dünyanın en büyük heykeli olarak bilinen, insan başlı aslan gövdeli Sfenks’in koruduğu piramitlerin önünde fotoğraf çektirmekle kalmadım, onların fotoğraflarını da, bir mimarlık mucizesiyle karşılaşmanın heyecanıyla, çekmeyi denedim. İşte size Mısır gezi rehberi..

19.6.2017

Urfa’da mozaiklerin renkli dünyasında

Yerin altındaki zenginlik ve güzelliklerin üstündekilerden değerli, hatta görkemli olduğu dünyada kaç ülke vardır, bilmiyorum. Türkiye öyle bir ülke... Dağın başında ya da şehrin içinde nereye bir kazma vursanız, altından tarih çıkar. Burası, Türkiye topraklarında son 10 yılda bulunan en değerli arkeolojik alanların belki de en önemlisi.

22.5.2017

İslamcılığı yanlış biliyor olmayasın!

ERDOĞAN’ın İslamcıları AK Parti’den tasfiye etmesini isteyen kimi azgın tetikçiler başlattı tartışmayı.

28.4.2017

1. Meclis’te tablolarla zaman yolculuğu

Yapının tasarımı yapan Hafi Bey’di, Mimarı Hasip Ağa. Mimarı 1. Dünya Savaşı’na katıldı. Şehit oldu. Yapı yarım kaldı.

24.4.2017