MENÜ

Sağlıklı Uyku

Sağlıklı Uyku ile ilgili tüm haberleri, son dakika Sağlıklı Uyku haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Sağlıklı Uyku haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 3.946 Sağlıklı Uyku haberi bulunmuştur.

Sağlıklı Uyku Haberleri

Sağlıklı uyku için yatış pozisyonu

Sağlıklı uyku için yatış pozisyonu!

Balçiçek ile Dr. Cankurtaran 5 Kasım 2019'da yayınlanan 7. Bölümde konuk olan Prof. Dr Demirhan Dıraçoğlu, sağlıklı bir uyku için yatış pozisyonlarının nasıl olması gerektiğini uygulamalı olarak anlattı!

5.11.2019Sağlık
Samsung Galaxy Watch Active2 Türkiyede satışa çıktı

Samsung Galaxy Watch Active2 Türkiye'de satışa çıktı

Güney Kore merkezli teknoloji üreticisi Samsung, yeni akıllı saati Galaxy Watch Active2'yi Türkiye'de satışa sundu. Peki yeni saat hangi özelliklerle geliyor? Fiyatı ne oldu?

22.09.2019Teknoloji
Uyumadığın Zaman Yemek Yiyor, Kilo Alıyorsun

'Uyumadığın Zaman Yemek Yiyor, Kilo Alıyorsun'

Prof. Dr. Mehmet Öz, "Uyumayan kişiler yüksek tansiyon hastalığı geçiriyor. Obez oranı da bu nedenle çok artıyor. Çünkü uyumadığın zaman yemek istiyorsun ve kilo alıyorsun" dedi.

13 ülkede stres atacak

13 ülkede stres atacak

Yaklaşık 53 yıl önce koltuk üretmek amacıyla kurulan, 1998 yılından itibaren yatak üretimine yönelen Bambi Yatak, bugün 520 kişiye istihdam sağlıyor. Bambi Yatak Yönetim Kurulu üyesi Emre Gökmen, “5.5 milyon liralık yatırım ile ‘stres azaltan’ yatak ürettik. Bu ürün bizi dünya yatak pazarında marka yapacak” dedi.

26.03.2019Ekonomi
Sağlıksız Uyku Ömürden 6-10 Yıl Çalıyor

Sağlıksız Uyku Ömürden 6-10 Yıl Çalıyor!

“Akşam yatmak bilmiyorsun, sabah kalkmak bilmiyorsun” sözleri size de tanıdık geldi mi? Çoğumuzun gençlik döneminde annelerimizden sık sık duyduğu bu söz, uykuya dair muhtemelen akılda en çok kalan kullanımlardan biri. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu, uykunun sağlıklı, yeterli ve iyi olmasının yaşlanmayla ortaya çıkan sağlık sorunlarının oluşumunu engellediğinin net olarak ortaya konulduğuna dikkat çekiyor.

Çocuklara uyku alışkanlığı nasıl kazandırılır

Çocuklara uyku alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocukların büyüme ve gelişmesinde en önemli faktörün uyku olduğunu biliyoruz. Düzenli uyuyan çocuklarda büyüme daha hızlı oluyor. Peki, çocuklara sağlıklı uyku alışkanlığı nasıl kazandırılır? İşte konuyla ilgili ebeveynlere birkaç öneri…

17.01.2019Life Style
Kaliteli Bir Uyku İçin 12 Öneri

Kaliteli Bir Uyku İçin 12 Öneri

Eminiz ki herkes günde en az 7 saat uyumak gerektiğini duymuştur. 7 saat, uyumamız gereken sürenin aslında minimumu. Genç erişkinlerin mümkünse 8 saat, ergen ve çocukların ise en az 10 saat uyuması gerekiyor. Kaliteli ve sağlıklı bir uyku için bazı şartların hazır olması gerekiyor. İşte kaliteli bir uyku için 12 öneri...

Kaçırılmaması gereken seyahat fırsatları

Kaçırılmaması gereken seyahat fırsatları

Haftanın kaçırılmaması gereken seyahat ve gezi fırsatlarını sizin için derledik. İşte güzel vakitler geçirebileceğiniz fırsatlarla ilgili bilgiler...

28.05.2018Seyahat
Türkiyede 10 kişiden biri uykusuz

Türkiye'de 10 kişiden biri uykusuz

Türk Uyku Tıbbı Derneği (TUTD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fuat Özgen, "Dünyada ve Türkiye'de yapılan araştırmalara göre toplumun yüzde 10'u, yani 10 kişiden 1'i uykusuzluk çekiyor" dedi.

16.03.2018Gündem
Gerçekte ne kadar uykuya ihtiyacınız var

Gerçekte ne kadar uykuya ihtiyacınız var?

Uyku bozukluğu terimini duyduğunuzda bütün gece yatakta dönüp duran birini hayal ediyor olabilirsiniz. Ancak bu rahatsızlık çok daha ciddi bir şekilde seyredebilir ve saatlerinizi uyumadan yatakta geçirip günler boyunca uykusuz kalabilirsiniz. Bu nedenle uyku problemi üzerinde durulması gereken tüm hayat kalitenizi etkileyen ciddi bir durumdur.

21.02.2018 Sağlık
Okullar ne zaman kapanacak Yaz tatili ne zaman başlayacak İşte 2018 tatil günleri

Okullar ne zaman kapanacak? Yaz tatili ne zaman başlayacak? İşte 2018 tatil günleri

Okullar ne zaman kapanacak, yaz tatili ne zaman başlayacak soruları milyonlarca öğrencinin gündeminde yer alan konular arasında yer almaya devam ediyor. Sömestr tatilini bitirip yeniden eğitim ve öğretime geçen öğrenciler bu yıl oldukça yoğun bir sene geçirecekler. Yoğun sınav temposundan kurtulup artık tatil yapmaya başlamak isteyen öğrenciler, MEB tarafından belirlenen tatil takvimini sorguluyorlar. İşte, İşte 2018 yılı tatil günleri.

6.02.2018Gündem
Okullar ne zaman kapanacak Yaz tatili ne zaman

Okullar ne zaman kapanacak? Yaz tatili ne zaman?

5 Şubat pazartesi itibariyle sömestr tatili sona erdi, tatile doyamayan öğrenciler şimdiden 'Okullar ne zaman kapanacak? Yaz tatili ne zaman?' gibi soruları gündeme taşıdı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı 2017-2018 iş takvimine göre bu yıl öğrenciler ve öğretmenler, haziran ayında bir eğitim- öğretim dönemini daha geride bırakmış olacak. İşte okulların kapanış tarihine ilişkin net bilgi!

4.02.2018Eğitim
Okullar açılırken öğrencilerin uyku düzenine dikkat

Okullar açılırken öğrencilerin uyku düzenine dikkat!

Tüm Uyku Tıbbı ve Teknologları Derneği (TUTDER) Genel Başkanı Doç. Dr. Vural Fidan, çocukların sömestr tatilinde edindiği geç kalkma alışkanlığını okullar başlamadan önce tekrar düzene sokmanın, başarıyı etkileyen sağlıklı uyku için son derece önemli olduğunu söyledi.

3.02.2018Eğitim
Yatağa girmeden önce yapmamanız gereken 6 şey

Yatağa girmeden önce yapmamanız gereken 6 şey

Uyku sağlığımız için en önemli faktörlerden biridir. Eğer yeterli ve sağlıklı bir şekilde uyumazsak kilo alabiliriz, konsantrasyonumuz bozulabilir, stresimiz ve kalp hastalığı riskimiz artabilir, bağışıklık sistemimiz zayıflayabilir. Bu yüzden her gün sağlıklı bir şekilde uyumamız gerekir. Fakat biz sağlıklı bir şekilde uyuduğumuzu düşünürken, birçok etken uykumuzu negatif yönde etkiler. İşte sağlıklı uyku uyumanız için yatağa girmeden önce yapmamanız gerekenler…

22.01.2018Sağlık
Dizginleyemediğiniz İştahınızın Nedeni Ne

Dizginleyemediğiniz İştahınızın Nedeni Ne?

Günümüzde sürekli stres altında olan modern insanın en önemli şikayetlerinin başında ‘uykusuzluk’ geliyor. Kaliteli uyku uyuyamamak ise birçok sağlık sorunun yanında şişmanlığa da neden olabiliyor. Alınan kiloların bir nedeninin de uykusuzluk olabileceği söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Korkmaz, doğru beslenmeyi anlattı.

Uyku düzenine ve sirkadiyen ritim bozukluğuna dikkat

Uyku düzenine ve sirkadiyen ritim bozukluğuna dikkat

Nobel Tıp Ödülü, bu yıl vücut saatinin işleyişini aydınlatan bilim insanlarına verildi. İnsanlar dahil canlı organizmaların 24 saatlik güne adapte olduğu bilinmesine karşın içsel saatin moleküler düzeyde işlendiği bilinmiyordu. Amerikalı 3 bilim insanı yaptıkları araştırmalar ile sistemin inceliklerini detaylı olarak açıkladılar.

6.10.2017Sağlık
Öğrencilere düzenli uyku uyarısı

Öğrencilere düzenli uyku uyarısı

Türk Uyku Tıbbı Derneği (TUTD) Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Sinan Yetkin, başarı elde etmek için birçok farklı eğitim sisteminden bahsedilebildiğini belirtti. Yetkin, "Hangi eğitim sistemini alırsanız alın, sağlıklı uyku ve beslenme olmadan başarıyı elde edemezsiniz" dedi.

8.09.2017Eğitim
Möbel Ferrari’den uyku sorunu olanlar İçin kampanya

Möbel Ferrari’den uyku sorunu olanlar İçin kampanya

İsviçre’nin önde gelen mobilya mağazalarından Möbel Ferrari, Hinwil’de uyku sorunu yaşayanlar için ‘Konforlu Uyku’ sloganıyla yeni bir kampanya başlattı. Kampanyanın en önemli özelliği, klimalı yataklar olacak.

24.08.2016Avrupa
Fazla uyumanın bir zararı var mı

Fazla uyumanın bir zararı var mı?

Fazla uyumanın zararları var mı? Fazla uyursak ne olur? Fazla uyursak sağlığımız nasıl etkilenir? Sorularınızın cevabı haberimizde..

21.04.2016Gündem
Fazla uyumanın bir zararı var mı

Fazla uyumanın bir zararı var mı?

Kısa cevap: Öyle görünüyor.

8.02.2016Gündem
Çocukların uyku saati ile ilgili kurallar konulmalı

Çocukların uyku saati ile ilgili kurallar konulmalı

Çocukların uyku saatlerinin düzensiz olması hem onların günü yorgun geçirmelerine hem de anne ve babaların kendilerine hiç vakit ayıramamasına neden olur.Çocuğunuz için bir uyku vakti belirlediniz mi? Çocuğunuz her defasında bu saatleri ihlal mi ediyor? Çocuğun uyku düzeni nasıl sağlanır?

7.01.2016Kelebek
5 Dakikalık Çay Depresyonu Azaltıyor

5 Dakikalık Çay Depresyonu Azaltıyor!

Mevsimsel depresyon en sık kışın görülüyor. Yağışlı ve bulutlu hava şartları nedeniyle güneş ışığının eksikliği beyinde, mutluluk hormonu ve ciltte D vitamini üretimini azaltıyor.

Kış aylarında bu ikiliye dikkat: Virüs ve bakteri

Kış aylarında bu ikiliye dikkat: Virüs ve bakteri

Grip, nezle, bronşit; virüs ve bakterilerin yol açtığı bu hastalıklardan korunmak o kadar da zor değil. İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Saka’ya göre bunun yolu ilk olarak, yeterli ve dengeli beslenmek, düzenli uyumak ve bol bol su içmekten geçiyor.

16.11.2015Eğitim
İyi ki kanser olmuşum diyorum

İyi ki kanser olmuşum diyorum

10 yıl önceydi. Dida Kaymaz’a “180 gün ömrün kaldı” dediklerinde kanser vücudunun büyük bir bölümüne yayılmıştı.

18.07.2015Hayat
İftarda Cildin Düşmanı Olan Şekerden Uzak Durulmalı

İftarda Cildin Düşmanı Olan Şekerden Uzak Durulmalı!

Yaz aylarına denk gelen Ramazan’daki yanlış beslenme, uykusuzluk ve susuzluk cildi olumsuz etkiliyor. Ciltteki nem kaybı ve yanlış beslenme cildin yıpranmasına neden olabiliyor.

Uyku pozisyonuna göre karakter analizi

Uyku pozisyonuna göre karakter analizi

Uyku üzerine araştırma ve analizler yapan uzmanlara göre, 6 ortak uyku pozisyonu ile farklı kişilikler birbiriyle ilişkili...

27.05.2015Kelebek
Egzersiz Yapmadan Kolay Kilo Vermenin 8 Yolu

Egzersiz Yapmadan Kolay Kilo Vermenin 8 Yolu

Herhangi bir egzersiz programına bağlı kalmadan kilo vermek mümkün! İşte, spor ve egzersiz olmadan kolayca kilo vermenin 8 yolu...

İşte güçlü hafızanın sırları

İşte güçlü hafızanın sırları

Beyin hücreleri 25 yaşında en yüksek seviyeye ulaşıyor. Bu yaşa kadar hem beynimizi hem hafızamızı güçlendirmek elimizde. İşe ‘hareket’lenerek ve hafıza dostu besinleri seçerek başlayabiliriz.

4.02.2015Eğitim
Okul döneminden bir hafta önce uykuyu düzenleyin

Okul döneminden bir hafta önce uykuyu düzenleyin

Tatil döneminde geç yatıp geç saatte kalkmaya alışan, okula başlayacak çocukların uyku düzeninin en az bir hafta öncesinde eski haline dönmesi gerekiyor.

6.09.2014Sağlık
Mahalleyi ayağa kaldırıyordu

Mahalleyi ayağa kaldırıyordu

Horlayan ve uykusunda sık sık nefesi kesilen Manisalı Recep Gür (51), eşinin isteği üzerine gittiği hastanede "ileri derecede uyku apnesi" teşhisiyle dil kökü pili operasyonu geçirdi.

15.04.2014Gündem
Uyku apnesi basit bir test ile anlaşılıyor

Uyku apnesi basit bir test ile anlaşılıyor

İnsan ömrünün ortalama üçte birini oluşturan uyku, sağlıklı bir yaşam için büyük önem taşıyor. Kalitesiz uyku gündüz sürekli uyur halde dolaşma, konsantrasyon eksikliği gibi şikayetlere yol açarken; yüksek tansiyon, kalpte ritim bozuklukları, felç veya ani gece ölümlerine de neden olabiliyor.

9.12.2013Kelebek

Yazar Sonuçları

Sabah karanlığında kalkınca, ne oluyor

Görünen o ki önümüzdeki aylar boyunca gecenin kör karanlığında kalkıp güne başlamak zorundayız.

2.11.2017

Bayrama özel seyahat sağlığı önerileri

Bayramla ilgili ilk önerimiz araçlarıyla yola çıkacaklara ve profesyonel sürücülere. Uykunuzu almadan yola koyulmayın. Gece seyahat yerine, gündüz saatlerini tercih edin.

28.08.2017

Tatil uykunuzu kaçırmasın

Seyahatlerde yemek yeme, yatma, kalkma saatleri gibi rutinlerimiz değişiyor. Günler bazen haftalar süren izinden sonra dönüşte bilhassa uykuyu toparlamak güç olabiliyor. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Yılmaz hem tatil ve dönüşü hem de sıcaklarda kaliteli uykunun ipuçlarını verdi.

16.07.2017

Yeni doğan bebeğin odası ayrı mı olmalı?

Birçok ebeveyn bebek doğmadan kesin kurallar koyuyor. Bazıları “Benim çocuğum kendi odasında kendi yatağında yatacak, öyle zırt pırt kucak istemeyecek” diye tutturuyor, bazıları ise “Ben bebeğimden ayrılmam” diyor. Peki, ama hangisi doğru? Pedagog Gözde Erdoğan ile konuştuk.

7.04.2017