MENÜ

Sağlığa Faydalı Besinler

Sağlığa Faydalı Besinler ile ilgili tüm haberleri, son dakika Sağlığa Faydalı Besinler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Sağlığa Faydalı Besinler haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 107 Sağlığa Faydalı Besinler haberi bulunmuştur.

Sağlığa Faydalı Besinler Haberleri

SORU VE CEVAPLAR 47

SORU VE CEVAPLAR 47

Sağlığınızla ilgili soru ve sorunlarınızı paylaşabilir ve yol gösterici yanıtlar alabilirsiniz. Ancak unutmayınız ki, sağlık sorunlarınıza çözüm bulmanın en doğru yolu, uzman bir hekime muayene olmaktır. Sorularınıza verilen cevaplar öneri niteliğinde ve bilgilendirme amaçlıdır. Her türlü tıbbi tedavi için mutlaka hekiminize danışınız.

20.08.2007Sağlık
Her gün ceviz yiyin

Her gün ceviz yiyin

Ceviz, Akdeniz diyetinin vazgeçilmez parçası. ceviz bitkisinin hem meyvesi hem de yapraklarının yıllardır ilaç olarak kullanılıyor.

Akdeniz diyeti + 30 gram kuruyemiş

Akdeniz diyeti + 30 gram kuruyemiş

Kuruyemişler yüksek miktarda zeytinyağına benzer doymamış yağın yanı sıra lif, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi faydalı besinler içeriyor.

Kahvaltı için tam tahıllıları seçin

Kahvaltı için tam tahıllıları seçin

Enerjinin yavaş ve dengeli şekilde vücutta kullanılmasını sağlayarak uzun süre dinç ve tok hissetmemizi sağlayan tam tahıllıların, obezite tedavisinden daha birçok şeye faydası var.

Tam tahıllı beslenin

Tam tahıllı beslenin

Tam tahıllı besinlerle geçirilen öğünler gün boyunca zinde ve tok hissetmeyi sağlıyor.

13.04.2009Kelebek
Alışveriş listesinde neler olmalı

Alışveriş listesinde neler olmalı?

Gıda alışverişi sırasında hele de karnımız açsa, ne kadar gereksiz ürün aldığımızı ancak kasada fark ederiz. Bunu önlemenin yolu markete gitmeden önce alışveriş listesi yapmaktan geçer.

İşte yaşlanmayı durduran besinler

Zamana meydan okumanın yolu sadece estetik ameliyatlardan geçmiyor.

29.12.2009Kelebek
İşte yaşlanmayı durduran besinler

İşte yaşlanmayı durduran besinler

Zamana meydan okumanın yolu sadece estetik ameliyatlardan geçmiyor. Sağlıklı beslenerek yıllara fark atabilir ve olduğunuzdan çok daha genç gösterebilirsiniz.

12.01.2010Kelebek
Yoğurt, peynir ve kefir: Hangisi iyi

Yoğurt, peynir ve kefir: Hangisi iyi?

Süt ürünleri, sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez unsurlarının başında geliyor.

29.01.2010Kelebek
Yoğurt, peynir ve kefir: Hangisi iyi

Yoğurt, peynir ve kefir: Hangisi iyi?

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu bu sorunun cevabını arayanlara cevap veriyor.

29.01.2010Kelebek
Süt ürünleri kilo almayı kolaylaştırır mı

Süt ürünleri kilo almayı kolaylaştırır mı?

Yaşayan her şey gibi biz de yaşlandıkça yoruluyoruz. İşin kötüsü yorulan yanımızın yalnızca bedenimiz olduğunu zannediyoruz. Oysa asıl yorulan bedenlerimiz değil, ruhlarımız. Biz hayatı ıskaladıkça ruhumuz bizden kopuyor. Koptukça yalnız ve yorgun düşüyor.

21.02.2010Kelebek
Sarımsaklı limon suyu faydalı mı

Sarımsaklı limon suyu faydalı mı

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu merak edilen soruların cevaplarını veriyor.

24.02.2010Kelebek
Sarımsaklı limon suyu faydalı mı

Sarımsaklı limon suyu faydalı mı

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu merak edilen soruların cevabını sizin için buluyor.

25.02.2010Kelebek
Akıllı beslenenler daha başarılı

'Akıllı beslenen'ler daha başarılı

Yoğun rekabet ortamındaki yüksek çalışma temposu, motivasyonun sürekli canlı tutulmasını ve istikrarlı bir performans sergilenmesini engelliyor. Bilimsel çalışmaların da ortaya koyduğu üzere, dengeli ve düzenli beslenmenin çalışan verimliliği üzerinde önemli bir etkisi bulunuyor. Diyet ve Beslenme Uzmanı Gonca Güzel, “Akıllı Beslenme” yaklaşımı sayesinde hem çalışan sağlığının hem de iş performansının sürekli olarak yüksek seviyelerde tutulabileceğini söylüyor.

8.12.2010Kelebek

Yazar Sonuçları

Ne yediğiniz mi ne kadar yediğiniz mi  

Bazıları çok fazla yeseler bile kilo almıyor. Bazılarıysa kuş kadar yemelerine rağmen fil kadar olabiliyor. Diğer taraftan birine bir gram yağ aldırmayan bir gıda, diğerini şişiriyor. Kilo sorunu söz konusu olduğunda sadece “ne kadar yediğiniz?” değil, “ne yediğiniz” de aklınıza gelsin.

14.03.2016

Temel Reis neden ıspanak yer?

Temel reis akıllı adammış, ıspanakta hayat var. Mutfağınızda bu süper besine daha sık ve bol yer açın. Sadece pişmişinden değil, çiğinden de faydalanın.

25.04.2016

Sendrom X

En azından şişmanlık sorunu kadar önemli ve tehlikeli. O da hızla yayılıyor, çoğalıyor.

21.02.2004

Doğal yaz destekleri

Yaz aylarını sağlığınızı düzeltmeniz, bedeninizde ve cildinizde oluşan bazı sorunları gidermeniz için fırsat ayları haline getirebilirsiniz.

7.06.2004

Kolesterol sörfü nedir biliyor musunuz?

Kolesterol yüksekliğiyle başetmek, daha da önemlisi bu sorundan korunmak istiyorsanız yapabileceğiniz pek çok şey var.

19.06.2004

Savaşçılarınız güçlü mü

Havaların soğuduğu, grip ve nezlenin kolaylaştığı bugünlerde güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyacınız var. Bağışıklık sisteminiz, en az kalp-damar ya da solunum sisteminiz kadar önemlidir. Sağlıklı bir bağışıklık sis-temi, kaliteli bir hayatın garantisidir. Güçlü bir bağışıklık sisteminiz varsa hastalıklı günlerinizin sayısı azalır.

21.12.2005

Yağın iyisi de var, kötüsü de

Besin olarak aldığınız yağların miktarı kadar cinsi de önemlidir. Özellikle kalp-damar hastalığının yoğun olduğu bir genetik mirasa sahipseniz, aldığınız yağların iyi yağ mı, kötü yağ mı olduğuna dikkat etmelisiniz.

17.02.2006

O sofralarda bile kalori bombardımanından kurtuldu

Cavit Çağlar’ın beslenmesi, aktivite düzeyi, kilo kontrolü ve uyku düzeninde yakaladığı performans takdir edilecek düzeyde.

30.06.2007

Reflü kanser yapar mı

Reflü problemi son dönemde sık görülen bir sindirim sistemi sorunudur. Reflü hastalığının sebebi mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasıdır.

25.07.2007

Türk kadınlarının ortak derdi kansızlık

Bugüne kadar karşılaştığım tek sağlık sorunum kansızlık. Ailemdeki belli başlı iki rahatsızlık kolesterol yüksekliği ve hipertansiyon.

4.08.2007

Sadece beslenmek yetmiyor

Vücudunuz hücre, doku, organ ve sistemlerden oluşuyor ve bu sistemler bir fabrika gibi sürekli olarak üretiyor, tüketiyor.

16.10.2007

Uyku borcu hemen ödenmeli

İyi bir sağlık için güzel bir uyku şarttır. Eğer kaliteli ve düzenli bir uykunuz varsa daha az hastalanır daha keyifli bir hayat sürersiniz.

14.01.2008

Aort darlığı şuur kaybı yapabilir

Hastam, son zamanlarda ortaya çıkan göğüs ağrılarından yakınıyordu.

22.01.2008

Pas mı, rest mi

"Neden yaşlanıyoruz?" Sorusunu yanıtlamak pek kolay değil.

18.02.2008

Zayıflatıcı destekler işe yarıyor mu

Kilo kaybını hızlandırdığı ya da yağları erittiği (!) ileri sürülerek satılan besin desteklerinin çoğunun işe yaradığını gösteren hiçbir güvenilir bilimsel kanıt yoktur.

24.03.2008

Nefes almayı biliyor musunuz

2003 yılında ilk kitabımız "Yaşasın Hayat!" ile size dört temel mesajı ulaştırmayı hedeflemiştik.

1.04.2008

Pankreas iltihabı çok can yakıyor

Bazı organlarınızın üstlendiği görevler boylarından büyüktür.

20.05.2008

Resveratrol gençleştiriyor mu

Geçen hafta gazete ve televizyonlarda şarabın gençleştirdiğini düşündüren bir çalışmanın sonuçları yayınlandı.

10.06.2008

Kalp kontrolü nasıl yapılıyor

Sağlığınızın iyi olduğundan emin olmak istiyorsanız, belirli aralıklarla sağlık kontrolleri yaptırın. Sağlık kontrolleri denince de aklınıza ilk önce kalp ve damarlarınızın kontrolü gelsin!

6.08.2008

Yoğurt, peynir ve kefir: Hangisi iyi?

Süt ürünleri, sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez unsurlarının başında geliyor.

28.01.2010

Biraz mayonez, azıcık kahve

Yaşayan her şey gibi biz de yaşlandıkça yoruluyoruz. İşin kötüsü yorulan yanımızın yalnızca bedenimiz olduğunu zannediyoruz. Oysa asıl yorulan bedenlerimiz değil, ruhlarımız. Biz hayatı ıskaladıkça ruhumuz bizden kopuyor. Koptukça yalnız ve yorgun düşüyor.

20.02.2010

Çocuklarımız neden şişmanlıyor?

Evde anne-babaları, okulda öğretmenleri endişelendiren bu önemli sorunun yanıtı sadece şu cümlede gizlidir: Çocuklarımız çok yedikleri için değil, yanlış besinler tükettikleri ve yeteri kadar hareket etmedikleri için şişmanlıyor.

23.02.2010

Kolesterole karşı 10 emir

Yaşı kırkı geçen herkesin, kolesterol hakkında bir şeyler bilmesinde fayda var. Geçen hafta Hürriyet’te başlayıp Kelebek’te devam eden kolesterol dizisini, bu yazı ile tamamlamayı düşündüm. İşte, kolesterol bilmecesinin çözümünde çok önemli saydığım önemli köşe taşları...

2.05.2010

Kahve ve çikolata kalbe faydalı mı?

Avustralya’da yapılan son bir çalışma, çikolata ve kahvenin zannedildiği kadar ciddi bir kalp yararının olmadığını gösterdi

19.06.2010

Sağlığın kaskosu multivitaminler mi

Vitaminler konusunda sizi birazcık aydınlatmak, yeni bilgileri aktarıp bilinenleri yeniden gözden geçirmek üzere bu küçük diziye-vitamin dosyası- başlıyoruz. “Sağlığı korumak” veya “güçlendirmek” konusunda, tıpkı araç sigortası gibi “vitamin sigortası” yapmak ne kadar doğru, bugün onu tartışıyoruz.

4.07.2010

Antioksidanlar hayatı uzatıyor mu?

Antioksidanlar son 10 yılda beslenme konusunda en sık konuşulan konuların başında geliyor.

5.07.2010

DNA diyeti

Yeme içme seçimlerini yapan yalnız biz değiliz. Bu işe genler de karışıyor. Market sepetine neleri dolduracağımıza biraz da genlerimiz karar veriyor ve “gen-yiyecek ilişkisi” doğumdan ölüme kadar sürüyor.

1.08.2010

Beslenmenin anayasası bu 10 maddede gizli

Her şey gibi beslenmenin de bir anayasası var! Beslenme anayasasının maddelerinden bazıları tıpkı anayasamızdaki gibi değiştirilemez ya da değiştirilmesi teklif dahi edilemez kurallar! Diğer kurallar hep bu temel kurallara göre düzenleniyor. İşte beslenme anayasasının o ‘Değiştirilemeyen Temel 10 Madde’si...

23.10.2010