MENÜ

Sağlığa Faydalı Besinler

Sağlığa Faydalı Besinler ile ilgili tüm haberleri, son dakika Sağlığa Faydalı Besinler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Sağlığa Faydalı Besinler haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 106 Sağlığa Faydalı Besinler haberi bulunmuştur.

Sağlığa Faydalı Besinler Haberleri

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır Akdeniz Diyetinin Faydaları Nelerdir

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır? Akdeniz Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Akdeniz diyeti, Akdeniz’in kıyı bölgelerinde yaşayan insanların beslenme alışkanlıklarından ilhamla ortaya çıkan bir diyet türüdür. Bolca meyve, sebze ve yeşilliğe dayalı beslenme programını içeren Akdeniz diyeti nasıl yapılır? Akdeniz diyetinin faydaları nelerdir?

GAPS diyeti nedir Bütün sağlığı onarıyor

GAPS diyeti nedir? Bütün sağlığı onarıyor!

GAPS diyeti nedir sorusu vatandaşların sorguladığı ve merak ettiği diyetler arasında yer alıyor. Bu diyeti uygulayanlar ayda 6 veya 8 kilo verebiliyor. GAPS diyeti ile sindirim sistemi inanılmaz bir işleyişe kavuşuyor. Peki, GAPS diyeti nedir? İşte detaylar.

14.11.2018Sağlık
Soğuk algınlığı ve gribin doğal ilacı beyran çorbası

Soğuk algınlığı ve gribin doğal ilacı beyran çorbası

UNESCO'nun gastronomi dalında "yaratıcı şehirler" ağında olan Gaziantep'in tescilli lezzetlerinden "beyran" özellikle kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirerek, soğuk algınlığı ve gribe karşı koruyor.

Keten tohumu faydaları nelerdir Metabolizmayı güçlendiriyor

Keten tohumu faydaları nelerdir? Metabolizmayı güçlendiriyor!

Keten tohumu, yapılan klinik çalışmalarda kanser hastalığında önleyici etkileri, kolesterol seviyesinde düşüş sağladığının gözlemlenmesi, altenatif tıp alanında sıklıkla kullanılmasına olanak sağlamıştır. Keten tohumunun faydaları arasında eklem romatizmasına sağladığı yararlar da bilim insanlarının yaptığı klinik çalışmalarla ortaya çıkmıştır. İşte, keten tohumunun faydaları hakkında merak edilen bazı bilgiler

26.09.2018Gündem
Beyin Sağlığınızı Koruyacak Mucizevi Besinler

Beyin Sağlığınızı Koruyacak Mucizevi Besinler!

Yağlar hayatta kalmamız ve akıl sağlığımızı korumamız için çok önemlidir. İşte beyin sağlığınızı koruyacak mucizevi besinler...

En sağlıklı 10 besin

En sağlıklı 10 besin

Her gün bir başka yiyeceğin ne kadar 'mucizevi' olduğunu okuyoruz. İngiliz internet sitesi Daily Mail tüm yiyecekler içinde sağlığa en faydalı 10 besini ve faydalarını anlattı. İşte o besinler...

23.12.2015Sağlık
Çikolata için son karar

Çikolata için son karar

Avrupa Gıda Güvenliği Dairesi (AGGD), yararları ve zararları her zaman tartışılan çikolatayla ilgili önemli bir açıklamada bulundu.

18.07.2012Kelebek

Yazar Sonuçları

Temel Reis neden ıspanak yer?

Temel reis akıllı adammış, ıspanakta hayat var. Mutfağınızda bu süper besine daha sık ve bol yer açın. Sadece pişmişinden değil, çiğinden de faydalanın.

25.04.2016

Ne yediğiniz mi ne kadar yediğiniz mi  

Bazıları çok fazla yeseler bile kilo almıyor. Bazılarıysa kuş kadar yemelerine rağmen fil kadar olabiliyor. Diğer taraftan birine bir gram yağ aldırmayan bir gıda, diğerini şişiriyor. Kilo sorunu söz konusu olduğunda sadece “ne kadar yediğiniz?” değil, “ne yediğiniz” de aklınıza gelsin.

14.03.2016

Hayatın senin elinde! 

OTURDUĞUNUZ her sofrada sadece karnınızı doyurup damaklarınıza lezzet patlamaları yaşatmadığınız; aynı zamanda çatal, bıçak ya da kaşığı elinize her alışınızda “yaşam ile ölüm arasında” bir seçim yaptığınızın da farkında mısınız?

28.10.2019

Tatlı krizlerini azaltabilen 10 tavsiye

Tatlı krizleri, özellikle “insülin direnci” ile başı belada olanlar için ciddi bir problemdir. Ruhsal dalgalanmalar, özellikle depresif hallerde de aynı krizler sık sık tetiklenir.

12.09.2019

GGT’nin artısı alarm işaretidir

Eğer kan analizlerinde GGT seviyesi yüksek çıkarsa, bu karaciğerin glutatyon rezervlerinin azaldığının, zavallı organın çaresizlik içinde kaldığının işaretidir!

1.08.2019

Hassas erkek sendromu!

Etrafınıza şöyle dikkatle bir bakarsanız çevrenizdeki 50 yaş üstü her 5 erkekten en az birinde bu sendromu düşündüren işaretleri siz de görürsünüz. İsimlendirmede “huysuz erkek sendromu” tanımı daha doğru ama şimdilik “hassas” sözcüğünü “huysuz” sözcüğüne tercih etmek daha nazik bir yaklaşım da olabilir.

6.03.2019

Boza mı şalgam mı

Probiyotik zengini içeceklere ilgi son yıllarda çok fazla. Bu grupta turşu suları, Kombucha ve kefir de var ama en çok tercih edilenler şalgam ve boza.

4.01.2019

Kabahat buğdayda mı unda mı?

Buğday, tanesi ve yapısı bozulmadan tüketilirse ciddi bir sağlık sorunu çıkarmaz. Ama “rüşeym” içeren bir unu bugünkü unlar gibi depolayamazsınız. Ekmek de, “kabuk ve rüşeym” bölümü ayrıldıktan sonra glüten zengini boş kaloriden ibaret bir besindir ne yazık ki!

23.01.2018

En sağlıklı 10 meyve

Evet, meyvelerde fruktoz var. Evet, fruktozun fazlası sağlığa zararlı.

28.09.2017

Doğal ürünler ne kadar güvenli?  

Ortalık ot-çöp tüccarı kaynıyor. Kimi diyabeti, kimi kanseri, kimi de yağlı karaciğeri otla-çöple tedavi ettiğini ileri sürüyor. Çoğu da bu ürünleri internet yoluyla satıp para kazanmanın peşinde.

12.09.2017

Abur cubur sonu budur

Yeni hayatın hızına, reklamların çekiciliği ve “stres-endişe” durumları da eklenince hepimiz birer “abur cubur canavarı” olduk. Özellikle de çalışanlar, gençler ve çocuklar!

19.01.2017

Nezleyim, gribim ne yapayım?

“Hapşırıyorum, burnum akıyor, gözüm sulanıyor, her yerim ağrıyor, yorgun ve bitkinim” diyenlerin önemli bir bölümünün sorunu grip değil, nezle. Peki nezlenin tedavisi ne?

13.01.2017

5 mühim beslenme günahı

Günaha yatkınlık hepimizin kurgusunda var. Hedonistik yani “zevk odaklı” yanımız bunun başlıca nedeni. Beslenme alanında da farklı günahlar işliyoruz. Bunlardan bazılarının ciddi sonuçları var. İşte o “neticesi ağır günahlar”ın ilk beşlisi...

2.01.2017

Hangisini tercih edelim?

Sizden gelen soruları yanıtlamak bizim için öncelikli bir görev. Aynı zamanda büyük bir keyif. Bazen aynı sorular tekrar tekrar geliyor ama zararı yok. Siz merak ettiğiniz her konuda bize yazmaya devam edin. Yanıtlamaya hazırız. Bugün sık gelen dört sorunuza dört eski yanıtımızı hazırladık. Buyurun...

13.12.2016

Gıdalarınız da kaliteli olsun!

Sağlığa kalite kazandıran şeylerin başında yiyip içtiklerimiz ve onların kalitesi, yani “gıda kalitesi” konusu var. Dolayısıyla “gıda kalitesi” en az “hayat kalitesi” kadar önemli bir alan.

22.11.2016

Yeşil çayın fazlası karaciğere zararlı

Yeşil çayda bol bulunan kateşinler, fazla miktarda alındığında karaciğerde hasar oluşturabiliyor.

26.10.2016

Kalp dostu buluşmadan sağlıklı yemek tarifleri

BU yıl ikincisi düzenlenen Kardiyovasküler Akademi Derneği Kongresi, ilginç anlara da sahne oldu. Malum, Türkiye’deki en büyük ölüm nedenlerinden biri kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları.

16.10.2016

Aşureme sahlebime karışma

Aşure ve sahlep dünya mutfağına bizim hediyelerimiz. Ne var ki bazı “yasaklama uzmanları” her kış başında bunları “yüksek kalorili besinler” listesine koyup yasaklar. Ama ben “kalorisi yüksek” diye ne soğuk kış gecelerinde arada bir zevkle içtiğim sahlepten, ne de yılda en fazla birkaç kez tadına doyamadan kaşıkladığım aşuremden vazgeçerim.

12.10.2016

Ev yoğurdu mu market yoğurdu mu

Birinciliği geleneksel ev yoğurduna verelim, imkânımız varsa taze süt kullanarak aktif yoğurt mayasıyla yoğurdumuzu evde kendimiz üretelim. İkinciliği market yoğurtlarına verelim, ev yoğurdu yapamıyorsak eğer bunları tercih edelim. Sokak yoğurtlarından da uzak duralım.

28.06.2016

Yoğurt neden bir süper besindir?

Yoğurdu süper besin yapan özellik, yapısında “probiyotik” bakterileri ve “prebiyotik” besinleri bir arada, birlikte bulundurması. Detayları merak ediyorsanız, buyurun...

20.06.2016

Karnım niye şiş?

Karın şişkinliğine yol açabilecek başlıca sebepleri özetlemeye çalıştık. İşte ilk 10 neden. Buyurun...

18.04.2016

Besinler genetiğimizi değiştirebilir

Genetik yapı besinleri, besinler de genetiği etkileyebiliyor. Eğer bazı genleriniz yetersiz ya da tersine gereğinden fazla aktifse, yiyip içtikleriniz sizde daha az fayda veya daha çok zarar oluşturabiliyor.

21.03.2016

10 soruda pilates

Pilates popülaritesi hızla artan bir egzersiz. Çok yönlü faydaları nedeniyle benim de yürekten desteklediğim bir aktivite. Ama onda da kafa karıştıran, yanlış algılanan ya da doğru sayılan bazı ayrıntılar var. İsterseniz daha kolay akılda kalabileceğinden hemen sorular ve cevaplara geçelim.

18.02.2016

Ispanak mı pazı mı

Ispanak ya da pazı fark etmiyor, hangisini yerseniz yiyin yeter ki yiyin! İkisi de sağlığınıza düşündüğünüzden çok daha fazla destek verir.

4.02.2016

Spora en çok yakışan sanatçı

Mustafa Sandal’la uzun geçmişe dayalı, güzel bir dostluğumuz var. Birbirimizi sık görmeyiz belki ama buluşur buluşmaz son görüşmemiz sanki dünmüş gibi bıraktığımız yerden başlarız. Müziğe başladığı ilk yıllardan bu yana düzenli spor yapan ve yediğine dikkat eden sevgili Mustafa için spora en çok yakışan sanatçı diyebilirim. Bakın neler söylüyor...

7.11.2015

DİKKAT! YAKMAYIN, YANARSINIZ…

Pişirme konusu çok ama çok önemli. Önemli ama sağlığına çok önem verenlerimiz bile bu konuda bilgi fakiri. Gıda güvenliği ve pişirme konusuna ciddi şekilde kafa patlatan Prof. Dr. Nezih Hekim’le pişirme konusunda uzunca bir görüşme yaptım. Nezih Hoca’nın anlattıklarının özeti şunlar...

2.11.2015

Yeni Trend: Pegan diyet!

Konu beslenme oldu mu, birçok ayrıntı işin içine anında dâhil oluveriyor. Örneğin, sağlık durumunuza dikkat etmeniz lazım. Tansiyonluysanız az tuzlu yemelisiniz. Diyabetliyseniz şekere elinizi bile sürmemelisiniz. Kalp damar hastasıysanız yağlı hayvansal yiyeceklere soğuk bak-malısınız. Kısacası konu mühim ve bir o kadar da karışık.

19.10.2015

Yeni Trend: Pegan diyet!

Konu beslenme oldu mu, birçok ayrıntı işin içine anında dâhil oluveriyor. Örneğin, sağlık durumunuza dikkat etmeniz lazım. Tansiyonluysanız az tuzlu yemelisiniz. Diyabetliyseniz şekere elinizi bile sürmemelisiniz. Kalp damar hastasıysanız yağlı hayvansal yiyeceklere soğuk bakmalısınız. Kısacası konu mühim ve bir o kadar da karışık.

19.10.2015

Mercimek mi kinoa mı

Sürekli okurlarım iyi bilirler, ben “besinlerin bedenlerle konuştuğuna” inanırım.

15.10.2015

Yaşlılar vitamin desteği almalı mı?

Yaşlıların gerektiğinde “multivitamin/multimineral ve benzeri bir besin desteği” almalarının faydalı olabileceğini düşünenlerdenim. Çünkü yaşlıların çoğu iyi beslenmez, yeteri kadar gıda tüketmez.

10.09.2015

Tatlı krizleri önlenebilir mi?

Tatlı krizleri sık ve şiddetli oldu mu can sıkıcı bir soruna dönüşüyor. Şiddetli ataklar, kontrolü en güçlü kişileri bile savunmasız bırakıp adeta çocuklaştırıyor. Yeme içme seçimleri saçma sapan hale geliyor, kilo kontrolü bozuluyor, hipoglisemiler tetikleniyor, yorgunluktan uykuya, dalgınlıktan kafa karışıklığına, öfkeden sinire kadar pek çok anlamsız tepki gelişiyor. Özetle “tatlı krizi” deyip geçmemek lazım, konu mühim...

24.07.2015

Damar çatlatan lezzetler

Et-patates, rosto-püre, karpuz-beyaz peynir... Bu “ikili”lerin lezzetli olduklarını ben de biliyorum ama “sağlık” söz konusu olunca kendimi de sizi de uyarmadan duramıyorum. Zira bu tür “damak çatlatan lezzetler”, dikkat edilmezse “damar çatlatan zehirler” haline de gelebilirler. Yanlış yerde, yanlış zamanda kullanıldığında iyi gıdalar zararlı, en azından faydasız olabilir.

12.06.2015

3 önemli yanlış

Sağlık sorunlarımız artıyor. Özellikle diyabet, hipertansiyon, obezite, artrit gibi sorunlar toplumsal birer tehdide dönüşüyor. Peki, bu sorunlar neden arttı ve artmaya devam ediyor?

21.05.2015

Moda besinler

Beslenmenin “modası” olur mu demeyin, bal gibi oluyor, bazı besinler gözden düşerken, diğerleri -çoğu zaman da hiç hak etmedikleri halde- beslenme gündeminin ilk maddesi oluveriyor.

26.06.2014

Cevizi mi yiyelim, suyunu mu içelim

İkisini de deneyebilirsiniz. Çünkü her iki durumda da ceviz kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı oluyor. 2004 yılından bu yana Amerikan Besin ve İlaç Dairesi günde 30-40 gram ceviz yemenin kalp sağlığını korumaya yardımcı olabileceği şeklinde bir önermeyi ceviz paketlerinin üzerine yazmanıza bile izin veriyor.

6.06.2014

Atıştırmak doğru mu yanlış mı?

Kimi uzmanlar ‘sık aralıklarla yiyin, atıştırma yapmayı ihmal etmeyin’ diyor kimi de ‘atıştırma yapmak insülin patlamalarına yol açıp kilo aldırır’ diyor... Peki bu iki görüşten hangisi doğru? Bu iki uzman grubundan hangisi haklı? Bana sorarsanız, her iki görüş de doğru... Ama kişiye özel çözümler üreterek... Nedeni de şu...

6.04.2014

Yaz yanlışları

Yazla birlikte çarşıda, pazarda satılanlar da, mutfağımızda pişirilenler de değişti.

25.07.2013

Karbonhidratı azaltmak iyi mi kötü mü

Doktorlar, karbonhidrat tüketiminin biraz sınırlanması gerektiğini savunuyor.

5.07.2013

Çok fazla'dan kaçının

Pek çok şey gibi insan bedeni de adeta ‘denge’ ya da ‘makul’ sözcükleri üzerine kurgulanmıştır.

12.05.2013

Hangi takviye ne zaman kullanılmalı?

Vücudumuzun üretemediği ama gereksinim duyduğu, ürettiği halde fazla miktarda kullanılarak şu veya bu nedenle kaybettiği bazı vitamin, mineral, antioksidan ya da benzeri yaşamsal -eski deyimle “HAYATİ”- bazı maddeler var.

4.02.2013

Şeker sarhoşluğu

Bayramda şekerli gıdalar çok tüketilecek. Ama unutmayın, eğer genetik olarak belirli bir enzimden fakirseniz, fazla şeker bedeninize alkol yükleyebiliyor. Alkol almadıkları halde, kanlarında ya da idrarlarında alkol çıkan çok sayıda adli vaka bu hastalığı gerekçe gösterip davalarını kazandı.

18.08.2012