MENÜ

Robot Yarışması

Robot Yarışması ile ilgili tüm haberleri, son dakika Robot Yarışması haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Robot Yarışması haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 386 Robot Yarışması haberi bulunmuştur.

Robot Yarışması Haberleri

MEB Robot Takımları ve Projeleriyle TEKNOFEST’te

MEB Robot Takımları ve Projeleriyle TEKNOFEST’te

1. Uluslararası MEB Robot Yarışması’nda sıralamaya giren lise ve üniversite düzeyindeki toplam 70 takım, 17 - 22 Eylül tarihlerinde İstanbul Atatürk Havaalanı’nda yapılacak TEKNOFEST’te projelerini sergileyecek

11.09.2019Eğitim
Robotların dünyayı yönetmesi, bizim  ne kadar aptal olacağımıza bağlı

Robotların dünyayı yönetmesi, bizim ne kadar aptal olacağımıza bağlı

Robotlarla yaşamaya ne kadar hazırsınız? Evinizi veya işyerinizi robotlarla paylaşma fikri kulağınıza nasıl geliyor? İngiliz araştırma şirketi Oxford Economics’e göre 2030’a kadar 20 milyon işçinin yerine robotlar geçecek. Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Akın’la bu alandaki son gelişmeleri konuştuk. Prof. Akın, yapay zekâ konusunda araştırmalar yapıyor, zeki robotlar tasarlıyor ve dünyanın en büyük robot yarışması RoboCup’ı 2011’de İstanbul’da düzenleyen kişi. İyi haber: Akın’a göre yapay zekâyla rekabet, bizim kuşağımızın sorunu olmayacak.

21.07.2019Hürriyet Pazar
Sivasta ortaokul öğrencileri robotlarını yarıştırdı

Sivas'ta ortaokul öğrencileri robotlarını yarıştırdı

Sivas Kongresi'nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında "Ortaokullar Arası Robot Yarışması" düzenlendi.

12.06.2019Teknoloji
Öğrencilerin robotları egemenlik yolunda yarıştı

Öğrencilerin robotları 'egemenlik yolunda' yarıştı

Zonguldak'ta ilk ve ortaokul ile lise öğrencilerinde milli şuur, vatan sevgisi ve kardeşlik duygularının canlı tutulması ve öğrencilerin bilimsel çalışmalar içinde bulunması amacıyla çizgi izleyen robot yarışması düzenlendi.

16.05.2019Teknoloji
8 ülkenin robotları Kahramanmaraşta görücüye çıktı

8 ülkenin robotları Kahramanmaraş'ta görücüye çıktı

2. Uluslararası Kahramanmaraş Teknokent Robot Yarışması, Türkiye, Japonya, Çin, Meksika, Romanya, Malezya, Azerbaycan ve Tunus'tan 510 robot ve 650 yarışmacının katılımıyla başladı.

5.05.2019Teknoloji
8 ülkenin robotları Kahramanmaraşta yarışacak

8 ülkenin robotları Kahramanmaraş'ta yarışacak

2. Uluslararası Kahramanmaraş Teknokent Robot Yarışması'nda dereceye girecek robotlar, dünyanın en prestijlisi olarak nitelendirilen "All Japan Robot-Sumo Tournament 2019"a katılma hakkı elde edecek.

3.05.2019Teknoloji
Dünyaya robot ülkeye müfredat

Dünyaya robot ülkeye müfredat

ABD’deki uluslararası robot yarışması FIRST Robotics Competition’da (FRC) ilk 3’e giren Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi robotik takımı ‘Integra-3646’, insansız hava aracı ve robotikle ilgili müfredat da yazdı. Ders seçmeli olarak okutulabilecek.

27.04.2019Eğitim
Uzaya topu attılar ödülü kaptılar

Uzaya topu attılar ödülü kaptılar 

Ebeveynlerini kaybeden öğrencilerin okuduğu Darüşşafaka Lisesi’nin robot kulübü takımı ‘Sultans of Türkiye’, ABD’de 40 ülkeden 15 bine yakın öğrencinin katıldığı uluslararası robot yarışması FIRST Robotics Competition (FRC) finallerinde ‘Engineering Inspiration Award’un sahibi oldu. Yarışmada katılımcılardan kargo ve uzay gemisine top atabilen, disk yerleştiren ve belirli yükseklikteki platformlara tırmanabilen bir robot tasarlamaları talep edilmişti.

24.04.2019Eğitim
Yapay zekalı robotlar TEKNOFESTte boy gösterecek

Yapay zekalı robotlar TEKNOFEST'te boy gösterecek

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Özer, "Samsun'da yapay zeka temasıyla düzenlediğimiz Uluslararası Robot Yarışması'nda yarışan ekiplerden belirli bir grup, TEKNOFEST etkinliklerine katılma hakkı kazanacak." dedi.

16.04.2019Teknoloji
Yapay zekalı robotlar TEKNOFESTte yarışacak

Yapay zekalı robotlar TEKNOFEST'te yarışacak

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Samsun'da yapay zeka temasıyla düzenlediğimiz Uluslararası Robot Yarışması'nda yarışan ekiplerden belirlenecek belirli bir grup, 16-22 Eylül’de İstanbul'da yapılacak TEKNOFEST etkinliklerine katılma hakkı kazanacak. Yarışmaya 16 ülke başvurdu, 28 takımla katılım sağladı ve 6 binin üzerinde katılım oldu" dedi.

16.04.2019Eğitim
Denizlide liseliler insansı robot yaptı

Denizli'de liseliler insansı robot yaptı

Denizli'de bir lise öğretmeni, iki öğrencisiyle birlikte uzaktan kumanda edilebilen insansı robot yaptı.

14.04.2019Teknoloji
13. Uluslararası Robot Yarışması ödül töreni yapıldı

13. Uluslararası Robot Yarışması ödül töreni yapıldı

Samsun'da düzenlenen ve 3 gün boyunca 878 kurumdan 5 bin 999 yarışmacıya ait 3 bin 848 robotun katıldığı yarışmada dereceye giren yarışmacılara ödülleri verildi.

14.04.2019Teknoloji
Robot yarışmasının kazananları, ödüllerini aldı

Robot yarışmasının kazananları, ödüllerini aldı

Samsun'da düzenlenen ve üç gün boyunca 878 kurumdan 5 bin 999 yarışmacıya ait 3 bin 848 robotun katıldığı yarışmada dereceye giren yarışmacılara ödülleri verildi.

13.04.2019Eğitim
Öğrenciler 8 saatte robot yapıp yarıştırıyor

Öğrenciler 8 saatte robot yapıp yarıştırıyor

MEB’in düzenlediği 13. Uluslararası Robot Yarışması'nda, tasarla ve yarıştır kategorisinde ön elemeden geçen 80 kişi, ikişerli gruplar halinde sekiz saat içinde tasarlayıp kodladıkları robotlarla yarışıyor.

12.04.2019Eğitim
Öğrenciler 8 saatte robot yapıp yarıştırıyor

Öğrenciler 8 saatte robot yapıp yarıştırıyor

Samsun'un ev sahipliğinde Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen 13. Uluslararası Robot Yarışması'nda tasarla ve yarıştır kategorisinde, yarışmacılar, 8 saatte yaptıkları robotları yarıştırıyor.

12.04.2019Teknoloji
13. Uluslararası Robot Yarışması başladı

13. Uluslararası Robot Yarışması başladı

Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen 13. Uluslararası Robot Yarışması, Samsun'un ev sahipliğinde başladı.

10.04.2019Teknoloji
13. Uluslararası Robot Yarışması başladı

13. Uluslararası Robot Yarışması başladı

MEB tarafından düzenlenen 13. Uluslararası Robot Yarışması'nda, Milli Mücadele'nin başlangıcının 100'üncü yıl dönümü dolayısıyla Samsun'un ev sahipliğinde, 17 ülkeden 5 bin 999 yarışmacıya ait 3 bin 848 robot yarışıyor.

10.04.2019Eğitim
‘Yapay zeka’ temalı robot yarışması Samsunda yapılacak

‘Yapay zeka’ temalı robot yarışması Samsun'da yapılacak

Mustafa Kemal Atatürk'ün, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışının 100'üncü yıl etkinlikleri kapsamında Samsun'da gerçekleştirilecek Uluslararası MEB Robot Yarışması'nda; 16 ülkeden 6 bin 2 katılımcı, 3 bin 489 robotla yarışacak.

4.04.2019Eğitim
Liselilerden gemilere yük taşıyacak robot

Liselilerden gemilere yük taşıyacak robot

Lise öğrencilerinden oluşan ‘7684 Nilülfer Team’, tasarladıkları yük taşıma robotuyla İstanbul’da düzenlenen FRC İstanbul Regional Uluslararası Robot Yarışması’nda 3’üncü oldu. Gemilere yük taşımak için tasarlanan kargo robotu, Wifi ve Bluetooth yardımıyla uzaktan kumandayla kontrol ediliyor.

4.04.2019Eğitim
2 yılda 13 ödül alan robotik ekibi 8 yeni projeye hazırlanıyor

2 yılda 13 ödül alan robotik ekibi 8 yeni projeye hazırlanıyor

Üniversiteler yapay zeka ve robotik alanında yapılan proje yarışmalarına yoğun ilgi gösteriyor. İstanbul Gelişim Üniversitesi olarak 2018 yılında açılan Araştırma Altyapıları destek Programı’na toplam bütçesi 1 milyon 26 bin olan proje başvurusu yaptıklarını belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Okatan, 2019 yılı için şimdiden 8 farklı projeye hazırlandıklarını kaydetti.

1.02.2019Teknoloji
Bursa Robot Takımı Dünya 3’üncüsü oldu

Bursa Robot Takımı Dünya 3’üncüsü oldu

Bursa BenMaker Robot Takımı, Çin’de düzenlenen MAKE X Robot Yarışmas'ında, 3’üncü oldu. Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, çocukları makamında ağırladı. Dülger, “Bugün robotik alanda başarı gösteren çocuklarımız yarın ülkemiz için belki de uçak, tank, araba üretecek. Çocuklarımızın dünya sıralamasında derece elde etmeleri ülkemiz adına da oldukça güzel bir gurur kaynağı’ dedi.

26.12.2018Eğitim
Çindeki robot yarışmasında hafızlara en popüler takım ödülü

Çin'deki robot yarışmasında hafızlara "en popüler takım" ödülü

Çin'in Şanghay kentinde düzenlenen 2018 Dünya Robot Yarışması'na Konya'dan katılan 11 kız hafızlık öğrencisinden oluşan takım, 7 bin yarışmacı arasında "En popüler takım" ödülü aldı.

17.12.2018Teknoloji
Çindeki robot yarışmasında hafızlar da yarışacak

Çin'deki robot yarışmasında "hafızlar" da yarışacak

Konya'da yaşayan yaşları 10 ila 12 arasındaki 11 hafızlık öğrencisi kız, Çin'de düzenlenen 2018 Dünya Robot Yarışması'nda hünerlerini sergileyecek.

15.12.2018Teknoloji
MEB ‘yapay zeka’ temalı uluslararası robot yarışması yapacak

MEB ‘yapay zeka’ temalı uluslararası robot yarışması yapacak

MEB’in, ‘yapay zeka uygulamaları’ temasıyla gelecek yıl düzenlenecek ‘Uluslararası MEB Robot Yarışması’na 20 ülkeden 4 binin üzerinde yarışmacının katılması bekleniyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Yarışmayla lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimleri süresince edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. 2019'daki yarışmada ilk defa yapay zeka alanına odaklanılacak. Tüm lise ve üniversite öğrencilerimizi yarışmamıza davet ediyoruz" dedi.

3.12.2018Eğitim
Fatih Sultan Mehmetten ilham aldılar fetih robotu yaptılar

Fatih Sultan Mehmet'ten ilham aldılar fetih robotu yaptılar

Haydarpaşa Mesleki Ve Anadolu Teknik Lisesi öğrencilerinin Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethinden ilham alarak yaptıkları robot, TEKNOFEST İstanbul kapsamında gerçekleştirilen Robotik Fetih yarışmasında birincilik ödülüne layık görüldü.

24.09.2018Teknoloji
Öğrenciler robot tasarımlarıyla yarıştı

Öğrenciler robot tasarımlarıyla yarıştı

Türkiye genelinde 30 lise ve 15 üniversiteden öğrenciler, İstanbul’da bir vakıf üniversitesi tarafından düzenlenen yarışmada uluslararası enformatik bilimler uygulamaları ile robot teknolojileri alanındaki projeleriyle yarıştı.

4.06.2018Eğitim
Liseliler robot tasarımlarıyla şaşırttı

Liseliler robot tasarımlarıyla şaşırttı  

 Lise öğrencilerine yönelik düzenlenen ‘Enerji Verimli, Çevre ve Canlı Dostu Robot’ yarışması yapıldı. Öğrenciler robot tasarımlarıyla yarıştı.

30.05.2018Eğitim
İlkokul öğrencileri robotlarını yarıştırdı

İlkokul öğrencileri robotlarını yarıştırdı

İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin bilişim uygulamalarında aktif olmalarını özendirmek amacıyla düzenlenen 'Gülnihal Eğitim Kurumları Türkiye Geneli 1. Çizgi İzleyen Robot Yarışması'nda, öğrencilerin tasarladığı robotlar yarıştı.

13.05.2018Eğitim
Yedikleri bozuk hamburgerden ilham aldılar

Yedikleri bozuk hamburgerden ilham aldılar

Üç elektronik bölümü öğrencisi yedikleri bozuk hamburgerden zehirlenince, başkalarının da zehirlenmemesi için gıdaların tazeliğini ölçen bir cihaz geliştirdi

12.05.2018Ekonomi
Hemşireler için yardımcı robot tasarladılar

Hemşireler için yardımcı robot tasarladılar

Trabzon'un Beşikdüzü ilçesinde lise öğrencileri, hemşirelere yardımcı olması amacıyla hastane girişinde hastanın ateş, nabız ve tansiyonunu ölçebilen 'ANTA' adlı robot tasarladı Robotu tasarlayan öğrencilerden Ömer Kadir Kurt, "Robotun üzerindeki sensör nabzı ölçüyor, kızıl ötesi kamerayla sıcaklık, robottaki kolla da tansiyon ölçülüyor" dedi.

11.05.2018Eğitim
Liseliler yakıt tasarrufu için makine geliştirdi

Liseliler yakıt tasarrufu için makine geliştirdi 

İzmir’den lise öğrencileri motorlarda benzini koklayarak çalışan ve yüzde 90 oranında yakıt tasarrufu sağladığı belirtilen bir makine geliştirdi.

10.05.2018Eğitim
‘3 bin robotlu’ yarışma başladı

‘3 bin robotlu’ yarışma başladı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, teması ‘Endüstri 4.0 Yenilenebilir Enerji Kaynakları’, sloganı da ‘Ahican Sivas Yollarında’ olarak belirlenen ve 3 binin üzerinde robotun katılımıyla düzenlenen 12. Uluslararası Robot Yarışması'nın açılışını gerçekleştirdi. Bakan Yılmaz, "(Endüstri 4.0) Böylesine önemli bir aşamada olduğumuzun farkında olarak kendimizi ve gençlerimizi geleceğe hazırlıyoruz. Bu süreçte en önemli avantajımız, teknolojiyle iç içe yaşayan, araştıran, üreten, öğrenen, geliştiren, sorgulayan genç ve çalışkan bir nesle sahip olmamız. Bu gençlerimiz başta olmak üzere, tüm gençlerimizin canla başla çalışmasını istiyorum" dedi.

9.05.2018Eğitim
Robot yarışları başlıyor

Robot yarışları başlıyor

MEB Robot Yarışması, 9 Mayıs’ta başlıyor. 12'nci Uluslararası öğrencilerin tasarladığı 3 binden fazla robot katılacak.

8.05.2018Eğitim
Robotlar Sivasta yarışacak

Robotlar Sivas'ta yarışacak

Sivas'ta düzenlenen 12'nci Uluslararası MEB Robot Yarışması yarın başlayacak.

8.05.2018Teknoloji
Robotun Darüşşafakalı sultanları

Robotun Darüşşafakalı sultanları

‘Darüşşafaka Lisesi Sultans Of Türkiye’ robot takımı, dokuz yıldan beri uluslararası turnuvalardan 15 önemli ödülle döndü. Son olarak dünyaca ünlü robotik yarışması FIRST’te en prestijli ödüle layık görüldü. 81 ilden ebeveynini kaybeden öğrencilerin okuduğu lisenin robotik ekibi, imkânsızlıklara rağmen nasıl başarılı olunacağının ilham veren bir örneği.

7.05.2018Eğitim
Öğretmenini yendi, 3’üncü oldu

Öğretmenini yendi, 3’üncü oldu

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘1’inci Uluslararası Kahramanmaraş Teknokent Robot Yarışması’nda, lise öğrencisi Ömer Faruk Kol, ‘mini sumo kategorisi’nde öğretmeni Özgün Özen’i yenerek, 3’üncü oldu. Özen, öğrencisine yenilmesiyle ilgili "Boynuz kulağı geçti" dedi. ‘Mini sumo kategorisi’nin 1’inci ise Ahmet Faruk Atmaca oldu.

30.04.2018Eğitim
Robotlar Kahramanmaraşta görücüye çıktı

Robotlar Kahramanmaraş'ta görücüye çıktı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Teknokent ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle ilki düzenlenen Uluslararası Teknokent Robot Yarışması, Türkiye, Meksika ve Tunus'tan 284 yarışmacının katılımıyla başladı.

28.04.2018Teknoloji

Yazar Sonuçları

‘Dron’un Schumacher’i Türkiye’ye geliyor

Dünya şampiyonu dron takımı XBlades ve onun star pilotu Luke Bannister, GameX İstanbul ve sonra final için Antalya Muratpaşa’da yarışacak. 16 yaşındaki genç milyonere merak ettiklerimi sordum.

31.08.2019