MENÜ

Robert Lisesi

Robert Lisesi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Robert Lisesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Robert Lisesi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 873 Robert Lisesi haberi bulunmuştur.

Robert Lisesi Haberleri

Özel okulların kayıt takvimi açıklandı

Özel okulların kayıt takvimi açıklandı

Özel okulların kayıt takvimi açıklandı. Okullar, 25 Haziran saat 17.00 itibariyle taban puanlarını ve kayıt esaslarını içeren kılavuzlarını web sitelerinde ilan edecek, 26 Haziran itibariyle ön kayıtlarına başlayacaklar.

25.06.2019Eğitim
Liseli mucitler ödüllerini aldı

Liseli mucitler ödüllerini aldı

Fizik, kimya ve biyoloji alanlarındaki yetenekli lise öğrencilerini bilimsel araştırmalara özendirmeyi amaçlayan 28’inci Uluslararası Dr. İbrahim Arıkan MEF Eğitim Kurumları Araştırma Projeleri Yarışması’nın ödülleri sahiplerini buldu. Türkiye dahil 15 ülkenin 90 projeyle finale kaldığı yarışmanın ödül törenine, onur konuğu olarak Kuşak Araştırmacısı Evrim Kuran katıldı.

10.05.2019Eğitim
Yaşam boyu eğitim şart

'Yaşam boyu eğitim şart'

Galatasaray Lisesi’nin tarihçesi 1481 yılında Sultan II. Beyazıd tarafından kurulan “Galata Sarayı Ocağı”na uzanıyor. 1868’de “Mekteb-i Sultani” adıyla, Fransa’daki liselere denk bir kurum olarak eğitim vermeye başlandı. 1924’te Galatasaray Lisesi adını alarak, Cumhuriyet devrimleri doğrultusunda eğitime devam edildi.

3.02.2019Eğitim
Gülsüm Azeri kimdir

Gülsüm Azeri kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla Ekonomi Politikaları Kurulu'nun atamaları gerçekleşti. Kurula atanan isimlerden biri de Gülsüm Azeri oldu. Bu önemli gelişmenin ardından, Gülsüm Azeri'nin kim olduğu ve kariyeri merak konusu oldu. Peki, Gülsüm Azeri kimdir?

9.10.2018Gündem
LGS tercih sonuçları ne zaman hangi gün açıklanacak İşte MEB tarafından belirlenen tarih

LGS tercih sonuçları ne zaman hangi gün açıklanacak? İşte MEB tarafından belirlenen tarih!

LGS tercih sonuçları için öğrenci ve velilerin araştırması devam ediyor. Lise eğitimleri için Milli Eğitim Bakanlığı'nın yurt genelinde düzenlediği sınavlara katılım gösteren öğrenciler, LGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak sorusuna yanıt aradı. Bakanlığın yayımladığı kılavuzda net olarak yayımlanan tercih sonuçları tarihi, adaylara duyuruldu. Peki, LGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, o tarih hakkında detaylı bilgiler

16.07.2018Eğitim
Lise tercih maratonu tamamlandı... Nakiller ağustosta

Lise tercih maratonu tamamlandı... Nakiller ağustosta

Devlet liseleri için tercih, özel okullar için de kayıt maratonu 13 Temmuz’da tamamlandı. LGS ile öğrenci alan özel okullarda kontenjanlar doldu. Devlet okullarında olduğu gibi kolejlerde de nakiller 6 Ağustos-14 Eylül arasında dört dönemde yapılacak.

14.07.2018Eğitim
Özel okullara serbest kayıtlar sona eriyor... İsteyenler 13 Temmuz’a kadar kayıt alabilecek

Özel okullara serbest kayıtlar sona eriyor... İsteyenler 13 Temmuz’a kadar kayıt alabilecek

LGS ile öğrenci alan özel okullar için serbest kayıt dönemi 11 Temmuz'a sona eriyor. Ancak isteyen okullar 12-13 Temmuz’da da kayıt almaya devam edecek. Kolejlerin büyük çoğunluğu kayıtlarını doldururken, aralarında ‘yoğun talep’ nedeniyle kontenjanını arttıran da oldu.

11.07.2018Eğitim
LGS ile öğrenci alan özel okullara kayıt için son 2 gün

LGS ile öğrenci alan özel okullara kayıt için son 2 gün

LGS ile öğrenci alan özel okullara serbest kayıtlar için son iki gün kaldı. Okullar 10-11 Temmuz’da ön başvuru alarak, asil ve yedek listeden kayıtlarını tamamlıyor.

10.07.2018Eğitim
LGSde yabancı dil düzeltmesi

LGS'de yabancı dil 'düzeltme'si

LİSELERE Geçiş Sınavı’nda (LGS) yabancı dil testinde puanların hatalı hesaplandığı gerekçesiyle yaklaşık 800 öğrencinin puanı yenilendi.

6.07.2018Eğitim
Köklü okulda mezuniyet coşkusu

Köklü okulda mezuniyet coşkusu

Türkiye’nin önde gelen okullarından olan kolej, bu yılki mezunlarını verdi. Okul birincisini ise dünyaca ünlü üniversiteye yolladı.

6.07.2018Eğitim
Özel okullarda ikinci kesin kayıt günü

Özel okullarda ikinci kesin kayıt günü

Merkezi sınavla öğrenci alan özel okulların, ikinci ön kayıt dönemi için yeni taban puan ve boş kontenjanlarını açıklamasının ardından 4 Temmuz'da okulların internet sitelerinden ikinci dönem ön kayıtlar alındı. Bugün ise (5 Temmuz) kesin kayıtlar yapılıyor. Robert, Alman ve Saint Joseph ile Sainte Pulcherie Fransız liseleri birinci kayıt döneminde tüm kontenjanlarını doldurdu. Bazı okullarsa taban puanlarını 5-10 puan düşürdü.

4.07.2018Eğitim
LGSde özel okulların taban puanı belli oldu

LGS'de özel okulların taban puanı belli oldu

Liselere Geçiş Sınavı’nın (LGS) sonuçlarının açıklanmasının ardından, merkezi sınav puanına göre öğrenci alacak özel okulların taban puanları belli olmaya başladı. LGS’de adayları zorlayan sorular nedeniyle Robert, Alman ve Fransız liselerinin taban puanları, 500 tam puanın uzağında kaldı. Robert Lisesi 500 üzerinden 450, Özel Alman Lisesi ise 440 taban puanla öğrenci alacak.

27.06.2018Eğitim
LGS’ye bir hafta kaldı... Özel okullar nasıl öğrenci alacak

LGS’ye bir hafta kaldı... Özel okullar nasıl öğrenci alacak?

Yaklaşık 1 milyon ortaokul son sınıf öğrencisi 2 Haziran Cumartesi günü LGS’ye girecek. Bu öğrencilerin bazıları sınavla öğrenci alacak devlet okullarına, bazıları da kolejleri tercih edecek. Peki özel okullar nasıl öğrenci alacak, hangi kolejler LGS puanıyla kayıt yapacak, sınavla öğrenci alacak özel ve devlet okulları hangileri?

25.05.2018Eğitim
Hangi kolejlerin LGS ile öğrenci alacağı belli oldu... İşte o 81 lise

Hangi kolejlerin LGS ile öğrenci alacağı belli oldu... İşte o 81 lise

Türkiye genelindeki 81 özel okul, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2 Haziran’da düzenlenecek Liseye Giriş Sınavı (LGS) puanına göre öğrenci alacağını açıkladı.

27.04.2018Eğitim
6 yaşında felsefe eğitimi

6 yaşında felsefe eğitimi

Ezgi Emel, 27 yaşında. Amerikan Robert Lisesi’nin ardından Manchester Üniversitesi’nde felsefe eğitimi aldı. İngiltere’de Education Endowment Foundation tarafından yarım milyon pound hibe alan ve giderek yaygınlaşan Philosophy for Children programıyla tanıştı. Yaklaşık beş yıldır bu programı İstanbul’da iki özel okulda uyguluyor ve yaygınlaştırmak için mücadele veriyor.

8.12.2017Eğitim
Yeni sistemin ilk provası 101 kampuste aynı anda yapıldı

Yeni sistemin ilk provası 101 kampuste aynı anda yapıldı

Liseye girişte TEOG yerine gelen yeni sistemde öğrencileri bekleyen sınavın ilk provası bir özel okul tarafından yapıldı. 101 kampuste aynı anda yapılan sınavda öğrencilere yüzde 70’i sekizinci sınıfı, yüzde 30’u altıncı ve yedinci sınıfı kapsayan toplam 60 soru soruldu.

7.11.2017Eğitim
Osman Kavalanın gözaltına alınması sosyal medyayı salladı...

Osman Kavala'nın gözaltına alınması sosyal medyayı salladı...

Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı, işadamı Osman Kavala, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındı. Polisin sivil toplum çalışmaları yapılan Anadolu Kültür A.Ş. ofisinde arama yaptığı bildirildi. Osman Kavala'nın gözaltına alınması sosyal medyanın da en çok konuşulan konusu oldu.

18.10.2017Ekonomi
Spor ve sanatla uğraşan liseye girişte öne çıkacak

Spor ve sanatla uğraşan liseye girişte öne çıkacak

Lise ve üniversiteye geçiş yapacakların bu yıl işi zor. Nasıl zor olmasın ki! TEOG değişecek denildi; ikinci haftaya giriyoruz hiçbir ayrıntı yok. Olanlar da yalanlanıyor.

29.09.2017Eğitim
TEOG’da 4 model

TEOG’da 4 model

Bugüne kadar liselere girişte neredeyse iki yılda bir değişiklik oldu. Adı ya da ambalajı değişti ama içeriği hep aynı kaldı.

19.09.2017Eğitim
Özel okullar el yakıyor Bir yıllık ücret 112 bin 800 TL

Özel okullar el yakıyor! Bir yıllık ücret 112 bin 800 TL

Yabancı özel liseler, taban puanları ile birlikte 2017-2018 öğrenim yılı ücretlerini açıklamaya başladı. Amerikan Robert Lisesi puanda da ücrette de rekor kırdı. Okulun gündüzlü ücreti peşin 71 bin, 10 taksitte 73 bin 300 TL. 7 gün yatılı 10 taksit öğrenim ücreti ise 112 bin 800 TL

15.06.2017Eğitim
Kolejde taban puan arttı

'Kolej'de taban puan arttı

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kapsamında yapılan merkezi sistem ortak sınavlarının tamamını veya bir kısmını kullanan özel okullar, taban puanlarını açıkladı.

14.06.2017Eğitim
TEOG’da bundan sonra ne yapılacak

TEOG’da bundan sonra ne yapılacak?

Ortaokul son sınıfta çocuğu olan 1 milyon 100 bini aşkın aile geçtiğimiz çarşamba günü TEOG puanlarını öğrendi. Bu puanlar ne işe yarıyor? Kayıt takvimi nasıl işleyecek? Anadolu lisesi ve özel okullara kayıt nasıl olacak?

5.06.2017Eğitim
TEOG yerleştirmede ağlatacak

TEOG yerleştirmede ağlatacak

Sınava giren 1 milyonu aşkın öğrenciden 17 bininin ikinci sınavda tüm soruları doğru yapması bugüne kadar liselere giriş sınavlarında görülmeyen bir başarı.

3.06.2017Eğitim
Yabancı özel okulların öğrenci alım koşullarında değişiklik yok

Yabancı özel okulların öğrenci alım koşullarında değişiklik yok

Yabancı özel okullar kaliteli eğitimleriyle veli ve öğrencilerin dikkatini çekiyor. Bu okullar, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) ortak sınavı sonuçlarına göre hesaplanan ve devlet iselerine giriş için kullanılan Yerleştirmeye Esas Puan’ı (YEP) dikkate almayabiliyor.

23.04.2017Eğitim
‘Çağımızın dilsiz tanığı’

‘Çağımızın dilsiz tanığı’

17 Ağustos akşamı Özgür Gündem gazetesine yapılan polis baskınının ardından, gazetenin yayın danışma kurulu üyesi ve yazarı Aslı Erdoğan gözaltına alınmış ve duruşmasında tutuklama kararı çıkması üzerine Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk edilmişti. Pazartesi günü Aslı Erdoğan için cezaevi önünde başlatılan ‘Özgürlük Nöbeti’ devam ediyor.

24.08.2016Gündem
Çemişgezekli TEOG şampiyonu Mahir Robert’li oldu

Çemişgezekli TEOG şampiyonu Mahir Robert’li oldu

Ders çıkışlarında ailesine destek için ders kitaplarını ve romanlarını alarak koyunları otlatmaya götüren Çemişgezek’in Yemişdere Köyü’nden Mahir, artık Amerikan Robert Lisesi öğrencisi

2.07.2016Gündem
Turizmciler sevindi ama özel okullar da tatil olmalı

Turizmciler sevindi ama özel okullar da tatil olmalı

BU yıl zor bir sezon geçiren turizme can suyu olması için okulların kurban bayramından sonra açılması kararlaştırıldı. Turizm sektörü temsilcilerinden ve tatil bölgelerinin belediye başkanlarından gelen yoğun talep sonrası böyle bir karar alındı. Türkiye gelen yabancı sayısındaki düşüşün yanı sıra asıl kaybın turizm gelirlerinde olduğunu ifade eden sektör temsilcileri, tatilin uzaması ve kurban bayramıyla birleştirilmesi ile birlikte tatile çıkan kişi yerli turist sayısının artabileceği ifade edildi. Ancak Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Başkanı (TUROB) Tİmur Bayındır, okulların geç açılmasının turizm sektörüne ‘sınırlı bir etkisi’ olacağını dile getirdi.

22.08.2015Ekonomi
TEOG puanıyla koleje iki kayıt daha

TEOG puanıyla koleje iki kayıt daha

Amerikan Robert Lisesi’ne mahkeme kararıyla ve TEOG puanı dikkate alınarak bir öğrencinin 9. sınıfa yapılan kaydının ardından şimdi de iki öğrencinin açtığı dava sonucunda aynı yöntemle Üsküdar Amerikan Lisesi’ne kayıt hakkı kazandığı ortaya çıktı.

29.07.2015Eğitim
168 kişilik kontenjana 1250 kişi başvurdu

168 kişilik kontenjana 1250 kişi başvurdu

TEOG kapsamında puanla öğrenci alan özel okulların serbest kayıtları (okulların kendi belirlediği tarihe göre ön ve kesin kayıt işlemleri) dün bitti. Bu yıl, özel okulların kayıtlarına yoğun başvuru oldu.

11.07.2015Eğitim
BÜde, Bizans Araştırmaları Merkezi kuruldu

BÜ'de, Bizans Araştırmaları Merkezi kuruldu

Türkiye'de ve dünyada Bizans uygarlığı ile ilgili çalışmaların gelişimine katkıda bulunmak, bugüne kadar yapılan araştırmalar için bir platform işlevi görmek amacıyla Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) bünyesinde Bizans Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

6.07.2015Eğitim
Özel okullar taban puanlarını açıkladı

Özel okullar taban puanlarını açıkladı

Yabancı özel okulların taban puanları belli olmaya başladı. Bu okullar, liselere girişte kullanılan TEOG ortak sınavlarından bazılarını dikkate alarak öğrenci kaydı yapacak. Kayıtlar, 24 Haziran-5 Temmuz tarihleri arasında 4 ön, 4 kesin ve bir serbest kayıt olmak üzere beş turda tamamlanacak.

17.06.2015Eğitim
Özel okullara kayıtta 2 yol: TEOG ya da 4 ders puanı

Özel okullara kayıtta 2 yol: TEOG ya da 4 ders puanı

Özel okulların öğrenci alım koşulları belli oldu. Yabancı özel okulların bir kısmı bakanlığın, devlet liselerine giriş için hesapladığı Yerleştirmeye Esas Puan (YEP), bir kısmı da Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı’nda (TEOG) dört dersi dikkate alarak öğrenci kaydı yapacak. Her özel okul için birinci ve ikinci dönem TEOG ortak sınav ağırlıkları farklı olacak. Taban puanların ise 16 Haziran Salı gününden itibaren açıklanması bekleniyor. Amerikan Robert Lisesi, Alman Lisesi, Fransız okulları, Amerikan kolejleri, İtalyan ve Avusturya Lisesi’nin puan hesaplamaları özetle şöyle:

15.06.2015Eğitim
Her sorunun puanı aynı, katsayısı farklı

Her sorunun puanı aynı, katsayısı farklı

TEOG ortak sınavlarında yanlış cevaplar doğruları etkilemeyecek. Her oturum başladıktan sonra ilk 20 ve son 5 dakika öğrenciler salondan çıkamayacak. Geç kalanlara ek süre verilmeyecek.

28.04.2015Eğitim
Her sorunun puanı aynı, katsayısı farklı

Her sorunun puanı aynı, katsayısı farklı

TEOG ortak sınavlarında yanlış cevaplar doğruları etkilemeyecek. Her oturum başladıktan sonra ilk 20 ve son 5 dakika öğrenciler salondan çıkamayacak. Geç kalanlara ek süre verilmeyecek.

28.04.2015Eğitim
Ortaokul 5’e hazırlık sınıfı

Ortaokul 5’e hazırlık sınıfı

Milli Eğitim Bakanlığı her ne kadar “yabancı dil ağırlıklı sınıf” dese de ortaokul 5’ler hazırlık sınıfı oluyor. Bu haber ilk kez Hürriyet’te yayımlandı. Bakanlığın uzun süredir üzerinde çalıştığı proje aslında umut verici.

25.04.2015Eğitim
Oxford’da liseli sunumu

Oxford’da liseli sunumu

Robert Koleji son sınıf öğrencisi Nazlı Elsa Koç, ‘Hasta tedavi süreçlerinde kötü haberin etkisi’ üzerine yaptığı çalışmayla Oxford Üniversitesi’nin düzenlediği ve dünya çapında doktorların, bilim insanlarının katıldığı Evidence Live 2015 konferansında konuşma yapmaya hak kazandı.

5.04.2015Eğitim
Kişiye özel kayıt

Kişiye özel kayıt

Çocuğu Üsküdar Amerikan Lisesi’nde okuyan bir grup veli Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya bir mektup yazarak, bir örneğini de bana göndermiş.

4.04.2015Eğitim
Robert Kolej’den ‘tepeden öğrenci’ açıklaması

Robert Kolej’den ‘tepeden öğrenci’ açıklaması

Hürriyet’in 25 Mart’ta ortaya çıkardığı Türkiye’nin en tepedeki okuluna, Bakanlık talimatıyla puanı düşük bir öğrencinin kaydının yapıldığı haberinin ardından Robert Koleji Okul Müdürü Anthony Jones, imzasıyla bir açıklama yapıldı. Lisesin resmi internet sitesinde yapılan duyuruda, “Okulumuza Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yollanan bir yazı ile 2014 - 2015 akademik yılında yeni bir öğrencinin hazırlık sınıfına kaydedilmesi talimatı verilmiştir” denildi.

27.03.2015Eğitim
Roberte tepeden öğrenci

Robert'e tepeden öğrenci

Türkiye’nin en tepedeki okuluna, Bakanlık talimatıyla puanı düşük bir öğrenci alındı. Bu haksız alımla öğrenci, Robert Lisesi’ne 7 puan düşük performansla girmiş oldu.

25.03.2015Eğitim
83 kolejin öğrenci alımı onaylandı

83 kolejin öğrenci alımı onaylandı

Sınavla öğrenci alan özel okulların başvuruları sona erdi. Milli Eğitim Bakanlığı, yönetmelik hazırlayıp kendilerine sunan 396 okulun 83’ünün başvurusunu onayladı, 313’ünü yeniden düzenlenmek üzere iade etti.

3.02.2015Eğitim

Yazar Sonuçları

Spor ve sanatla uğraşan liseye girişte öne çıkacak

Lise ve üniversiteye geçiş yapacakların bu yıl işi zor. Nasıl zor olmasın ki! TEOG değişecek denildi; ikinci haftaya giriyoruz hiçbir ayrıntı yok.

28.09.2017

TEOG’da 4 model

Bugüne kadar liselere girişte neredeyse iki yılda bir değişiklik oldu. Adı ya da ambalajı değişti ama içeriği hep aynı kaldı.

18.09.2017

Ortaokul 5’e hazırlık sınıfı

Milli Eğitim Bakanlığı her ne kadar “yabancı dil ağırlıklı sınıf” dese de ortaokul 5’ler hazırlık sınıfı oluyor.

24.04.2015

Kişiye özel kayıt

Çocuğu Üsküdar Amerikan Lisesi’nde okuyan bir grup veli Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya bir mektup yazarak, bir örneğini de bana göndermiş.

4.04.2015

Kişiye özel kayıt

Çocuğu Üsküdar Amerikan Lisesi’nde okuyan bir grup veli Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya bir mektup yazarak, bir örneğini de bana göndermiş.

4.04.2015