MENÜ

Ressam

Ressam ile ilgili tüm haberleri, son dakika Ressam haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Ressam haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 13.952 Ressam haberi bulunmuştur.

Ressam Haberleri

Ceren resim alanında dünya ikincisi oldu

Ceren resim alanında dünya ikincisi oldu

Japonya’da yapılan resim yarışmasına katılan 8’inci sınıf öğrencisi Ceren Yalçınkaya, dünya ikincisi oldu. ‘İnsan’ konulu yarışmaya, 76 ülkeden 18 bin 146 kişi katıldı. Yalçınkaya, geçen yıl Azerbaycan’daki resim yarışmasında da ikinci olmuştu.

15.02.2019Eğitim
Bu hafta hangi filmler vizyona girecek Sinemalarda 8 film vizyonda

Bu hafta hangi filmler vizyona girecek? Sinemalarda 8 film vizyonda

Hafta sonu tatili öncesi, vizyona girecek filmlere dair araştırmalar hız kazandı. Cumartesi ve pazar günlerini film keyfi yaparak değerlendirmek isteyen sinemaseverler, bu hafta vizyona girecek yerli ve yabancı yapımları araştırıyor. Peki, bu hafta hangi filmler vizyona girecek?

14.02.2019Keyif

Baba-kızın ‘mutluluk sarhoşluğu’

Son dönemde müzisyen olarak şöhreti ülke sınırlarını aşsa doğuştan ressam Gaye Su Akyol, babası usta ressam Muzaffer Akyol’la ‘Tahayyüller Okyanusunda İki Kuş’ başlıklı ortak sergiyle karşımızda. Sergi vesilesiyle baba-kızı bir araya getirdik.

13.02.2019Kitap Sanat
Yapay zeka hukuk merkezi

Yapay zeka hukuk merkezi

Ankara Barosu Yasa İzleme Enstitüsü bünyesinde Yapay Zekâ Hukuk Merkezi kuruldu. Merkez bu alanda bir ilk olma özelliğini taşıyor.

13.02.2019Gündem
Victor Hugo Guernesey müze-evi

Victor Hugo Guernesey müze-evi

Dünyaca ünlü yazar Victor Hugo'nun Paris'teki müze-evi şu sıralar ilginç bir sergiyle gündemde: İngiltere'nin Guernesey adasındaki Victor Hugo evi!

12.02.2019Seyahat
Hitlerin tablolarına alıcı çıkmadı

Hitler'in tablolarına alıcı çıkmadı

Nazi Almanyası'nın lideri Adolf Hitler'in 5 sulu boya tablosuna açık artırmada alıcı çıkmadı.

11.02.2019Keyif
Çin’in eşsiz Yangzhou Kütüphanesi

Çin’in eşsiz Yangzhou Kütüphanesi

Yangzhou, Çin'in Jiangsu eyaletinde bulunan bir şehir. Birçok şair, ressam ve âlimlere ev sahipliği yapan Yangzhou tarihi açıdan Çin’in en zengin şehirlerinden sadece biri… Şehirde görülmesi gereken yerlerin başında Slender West Gölü, Wang Residence ve Daming Tapınağı geliyor. Ayrıca burayı özel kılan bir başka özellikse Yangzhou Kütüphanesi... Birçok turist sırf bu kütüphane için şehre geliyor.

11.02.2019Seyahat
Hitler’in tablolarına açık artırmada alıcı çıkmadı

Hitler’in tablolarına açık artırmada alıcı çıkmadı

Nazi Almanyası’nın lideri Adolf Hitler’in 5 sulu boya tablosuna açık artırmada alıcı çıkmadı.

10.02.2019Avrupa
Bedri Baykam’ın 10 yılı, Murat Morova’nın evreni

Bedri Baykam’ın 10 yılı, Murat Morova’nın evreni

Haftanın sergileri arasında Bedri Baykam’ın son işlerinden bir seçki sunan ‘Göreceli Zamanlar’ ve Murat Morova’nın, Doğu-Batı sentezi üzerinden yaptığı evren tasvirlerini konu alan ‘Cosmic Latte’ de bulunuyor. (Erkan Aktuğ)

‘Yeni Hayat’ın resimleri

‘Yeni Hayat’ın resimleri

RESSAM Orhan Deliorman’ın ‘Yeni Hayat’ adını verdiği sergisi dün İstanbul Balat’taki Perispri Sanat Galerisi’nde açıldı. Serginin adının ‘Yeni Hayat’ oluşu tesadüf değil.

8.02.2019Kitap Sanat
Çığlık Taksimde sahnede

'Çığlık' Taksim'de sahnede

Ressam Edvard Munch'un aynı adlı tablosunun ilham kaynağı olduğu 'Çığlık' oyunu bu akşam 20.30'da Taksim Kabile Sahnesi'nde

7.02.2019Kitap Sanat
Bölünmüş döngü, tamamlanmış yolculuk

Bölünmüş döngü, tamamlanmış yolculuk

Aylin Zaptçıoğlu’nun ‘Bölünmüş Döngü’ başlıklı sergisini bir tür ‘kahramanın yolculuğu’ haline getiren şey, sona doğru kahramanın vardığı bir ayrım; dışadönük bir dişilik ile kendini bir eskrim maskesi altında gizleyen içedönük bir dişilik arasındaki yol ayrımı...

6.02.2019Kitap Sanat
İç dünyalarını resmettiler

İç dünyalarını resmettiler!

Otuz ressam kendi iç dünyalarını anlattıkları eserler ile 12-20 Şubat tarihleri arasında Kadıköy Kaş Sanat Galerisi’nde buluşuyor.

5.02.2019Keyif
İç dünyaları tuvalde

İç dünyaları tuvalde

Otuz ressam kendi iç dünyalarını anlattıkları eserler ile 12-20 Şubat tarihleri arasında Kadıköy Kaş Sanat Galerisi’nde buluşuyor.

4.02.2019Keyif
Barış Manço vefatının 20. yılında anılıyor... İşte Barış Mançonun bilinmeyenleri

Barış Manço vefatının 20. yılında anılıyor... İşte Barış Manço'nun bilinmeyenleri

Anadolu Rock ve pop müziğinin efsane ismi Barış Manço, ölümünün 20. yılında büyük bir özlem ve saygıyla anılıyor. Müzisyen, şarkıcı, besteci, aranjör, söz yazarı, oyuncu, televizyon programcısı, sunucu, koleksiyoner, ressam ve gezgin Barış Manço'ya duyulan sevgi bugün de eksilmeden devam ediyor. Peki, onu ne kadar tanıyoruz? İşte, bir kaç nesli büyüten Barış Manço'nun bilinmeyenleri

31.01.2019Magazin
Farklı ‘Yüzler ve Yerler’ çarpışınca...

Farklı ‘Yüzler ve Yerler’ çarpışınca...

Kariyerine rock yıldızlarını fotoğraflarının çekerek başlayıp video sanatına yönelen çok kültürlü sanatçı Theo Estatu’nun Akbank Sanat’ta açılan ‘Yüzler ve Yerler’ başlıklı sergisi, farklı kültürler ve kimlikler arasındaki çatışmaları odağına alıyor.

31.01.2019Kitap Sanat
Türkiye’ye yerleşti

Türkiye’ye yerleşti!

Dünyaca ünlü modern kaligrafi sanatçısı Esmaeil Rashvand sanat hayatına Türkiye’de devam edecek.

30.01.2019Keyif
Türkiye’nin en büyük oryantalist tablosuydu Böyle taşındı…

Türkiye’nin en büyük oryantalist tablosuydu! Böyle taşındı…

Türkiye'nin en büyük oryantalist tablosu "Çölde Av", Sait Halim Paşa Yalısı'ndaki yerinden alınarak sergileneceği Milli Saraylara bağlı Resim Müzesi'ndeki yeni yerine taşındı.

30.01.2019Gündem
Çölde Av tablosu Resim Müzesine taşınacak

'Çölde Av' tablosu 'Resim Müzesi'ne taşınacak

Türkiye'nin en büyük oryantalist tablosu ‘Çölde Av’, Sait Halim Paşa Yalısı'ndan sergileneceği Milli Saraylara bağlı Resim Müzesi'ne taşınacak

30.01.2019Seyahat
Tretyakovskaya Galerisi’nden ünlü tablo çalındı

Tretyakovskaya Galerisi’nden ünlü tablo çalındı

Rusya'nın başkenti Moskova'daki ünlü Tretyakovskaya Galerisi'nden ünlü ressam Arkhip İvanoviç Kuincinin Ay-Petri.Kırım adlı tablosu çalındı. Polis operasyonuyla tabloyu çalan kişi yakalandı ve tablo bulundu.

28.01.2019Dünya
Kültür ve sanat tarihi üzerine düşünmek

Kültür ve sanat tarihi üzerine düşünmek

Metin And, ‘Çarşı Ressamları’nda Osmanlı döneminde var olan Aliciğim Baliciğim satıcısından mangala oynayan kadınlara, padişahlardan, baca temizleyicisine kadar insan portreleri anlatıyor.

24.01.2019Kitap Sanat
‘Yazarı Olmayan Eser’ Oscar adayı

‘Yazarı Olmayan Eser’ Oscar adayı

Geçen yıl Fatih Akın’ın ‘Solgun’ filmiyle ‘En İyi Yabancı Film’ dalında Oscar’a aday olan Almanya, bu yıl ‘Werk ohne Autor’la (Yazarı Olmayan Eser) aynı dalda aday oldu.

23.01.2019Avrupa
Metin Şenergüç anısına Londra’da sergi açılıyor

Metin Şenergüç anısına Londra’da sergi açılıyor

15 Aralık’ta 58 yaşındayken Londra’da hayatını kaybeden ressam Metin Senergüç anısına 27 Ocak’ta kendi eserlerinden oluşan bir sergi açılıyor.

21.01.2019Avrupa
Kaşifler için İstanbul turu rehberi

Kaşifler için İstanbul turu rehberi

İki kıtayı birleştiren boğazı ile dünyada eşine az rastlanır özelliği bulunan İstanbul, asırlardır ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin izleriyle her dönem turistleri cezbediyor.

18.01.2019Seyahat
Sarı yelekliler İngiltere’de sokağa inecek

Sarı yelekliler İngiltere’de sokağa inecek

İngiltere’de Brexit (İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması) dolayısıyla hükümetin öngördüğü kemer sıkma politikasına karşı başlayan ‘Halk Meclisi Hareketi’ cumartesi günü için Londra’da protesto çağrısı yaptı.

11.01.2019Dünya
Halil Cibran kimdir Halil Cibran’ın hayatına ilişkin bilgiler

Halil Cibran kimdir? Halil Cibran’ın hayatına ilişkin bilgiler

Eserleri ve düşünceleri dünya üzerinde geniş yankı uyandıran Halil Cibran, Ermiş, Kırık Kanatlar ve Asi Ruhlar kitabının yazarıdır. Aynı zamanda başarılı bir ressam olan Halil Cibran’ın resimlerinin bazıları günümüzde de dünyanın birçok şehrinde sergilenmektedir. İşte, eserleri ve düşünceleri dünya üzerinde geniş yankı uyandıran ve genç nesle ulaşmaya devam Halil Cibran’ın hayatına ilişkin bilgiler.

10.01.2019Gündem
Serpil Başaran’dan “b’AKIŞ”

Serpil Başaran’dan “b’AKIŞ”

Serpil Başaran tuval üzerine yağlı boya tekniğiyle figüratif çalışmalar yapan ressam Serpil Başaran, Nişantaşı Galeri İdil’de 3’ncü kişisel sergisini açtı.

9.01.2019Keyif
Googledan Zeid sürprizi

Google'dan Zeid sürprizi

Google, Fahrelnissa Zeid’in 118. yaş gününü özel bir doodle ile kutladı.

7.01.2019Kitap Sanat
Japon milyarder Twitterda rekor kırdı

Japon milyarder Twitter'da rekor kırdı

Japon milyarder Yusaku Maezawa'nın 10 milyon yen (925 bin dolar) ödül vadettiği Twitter mesajı paylaşım rekoru kırdı.

7.01.2019Dünya
Fahrelnissa Zeid kimdir Fahrelnissa Zeid hakkında merak edilenler

Fahrelnissa Zeid kimdir? Fahrelnissa Zeid hakkında merak edilenler

Sanay-i Nefise'nin ilk kadın öğrencileri arasında yer alan Fahrelnissa Zeid'in doğum gününe özel Doodle, Google tarafından hazırlandı. Bu gelişmenin ardından, Fahrelnissa Zeid’in kim olduğu ve neler yaptığı merak konusu oldu. Peki, Fahrelnissa Zeid kimdir?

7.01.2019Gündem
Fahrelnissa Zeid kimdir İşte Fahrelnissa Zeidin hayatı

Fahrelnissa Zeid kimdir? İşte Fahrelnissa Zeid'in hayatı

Fahrelnissa Zeid kimdir sorusunun yanıtı, Dünyanın en büyük arama motoru olan Google'ın sürpriz doodle'ı sonrasında birçok kişi tarafından sorgulanmaya başladı. Halikarnas Balıkçısı'nın kız kardeşi olarak da bilinen Fahrelnissa Zeid'in hayatı hakkında bilgiler araştırılmaya başladı. Peki, Fahrelnissa Zeid kimdir? İşte hayatı hakkında bilinmeyenler.

6.01.2019Gündem
Cemal Süreya’nın kaleminden Gülriz Sururi Ka­de­rini ke­ndi  çizdi bu kız

Cemal Süreya’nın kaleminden Gülriz Sururi! 'Ka­de­rini ke­ndi çizdi bu kız'

Sanatçı Gülriz Sururi bu hafta, yılın son günü aramızdan ayrıldı. Tiyatromuzun önde gelen isimlerinden olan Sururi’yi büyük şair Cemal Süreya’nın satırlarıyla uğurluyoruz. Süreya’nın 1 Mayıs 1988 tarihli yazısı, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan ‘99 Yüz, İzdüşümler-Söz Senaryosu’ isimli kitabında yer alıyor. Ünlü şair yazısında Sururi için, “Ressam bir tanrıya düşmüş” diyor ve Haldun Taner’in şu sözlerini alıntılıyor: “Ka­de­rini ke­ndi çizdi bu kız. Ka­ra­rını­ ve­rdi. Ge­rçe­kle­şt­irdi. Sı­rf ira­de­s­i ile­. Doğuşta­n ye­t­e­ne­kle­rine­ he­r gün ye­ni bir şe­yle­r ka­t­a­ra­k, t­a­ a­rka­la­rda­n ge­ldi, Türk t­iya­t­ros­unun e­n ö­nde­ ge­le­n ka­dın s­a­na­t­çılar­ı a­rasında­ ye­rini a­lı­ve­rdi.”

Yazar Sonuçları

‘Süper’ler dinlensin, sahne sırası ‘siber kahraman’da...

Bir doktorun himayesinde hayata dönen ‘siber kahraman’ Alita’nın sistemin kötülerine karşı verdiği mücadeleyi anlatan ‘Savaş Meleği’, James Cameron-Robert Rodriguez işbirliğinin ürünü. Film kurduğu bilgisayar destekli görsel dünyayla ilgi çekse de öykü bazında ‘distopik sinema’nın çok tanıdık limanlarına uğruyor.

16.02.2019

Deliliğin ve dehanın resmi

Willem Dafoe’nun Oscar’lık performansıyla Van Gogh’a hayat verdiği “Sonsuzluğun Kapısında” haftanın en iyisi. Aksiyon arayanlara “Alita: Savaş Meleği”, popüler duygusal sinemadan hoşlananlara “Bir Aşk İki Hayat” ve küçük büyük tüm animasyon severlere “Asterix: Sihirli İksirin Sırrı”, haftanın diğer seçenekleri...

15.02.2019

Tehlikeli ilişkiler...

‘Sarayın Gözdesi’, üç ana kadın karakter odağında iktidar ilişkileri, yükselme hırsı ve bitmeyen entrikalar üzerine Makyavelist tatlar taşıyan bir öykü anlatıyor. Yorgos Lanthimos’un komik ve hınzırca bir bakış açısına sahip filminin bir başka özelliği de Alfonso Cuaron’un ‘Roma’sıyla birlikte başta ‘En İyi Film’ ve ‘En İyi Yönetmen’ kategorileri olmak üzere 10 dalda Oscar’a aday olması...

9.02.2019

Melankolik resimler

Bu köşede mümkün olduğunca genç kuşak ressamlara da yer vermeye çalışıyorum.

4.02.2019

Baksı Müzesi ve Bayburt türküleri

Baksı müzesi, Anadolu’nun bir kentinde, Bayburt’ta İstanbul’u etkileyen bir mekân yaratılabileceğinin imrenilecek bir örneği.

3.02.2019

Bir dünya markamız La Diva Turca Leyla Gencer

Dünyanın önde gelen müzik eleştirmenleri tarafından 20. yüzyılın en önemli opera sanatçıları arasında gösterilen Leyla Gencer’in  İKSV tarafından hayata geçirilen, “Leyla Gencer: La Diva Turca” belgeselini önceki gün seyrettim.

3.02.2019

Ege’nin şubat ajandası

Şubata ‘güdük ay’ deyip hor görenler bir daha düşünsün zira bu sefer ters köşe olacaklar! Badem dalları çiçek açıyor, dünyanın kuklası şehre geliyor, sanat her türü bünyeye şifa oluyor. İşte Ege’nin hareketli gündemi...

2.02.2019

Vahap Demirbaş'tan adım adım Anadolu

Atölye olarak kullanılan daireye girdiğiniz zaman, sizi klasik bir atölye karşılamıyor. İki bölümlü dairenin bir bölümü suluboya, diğer bölümü ise yağlıboya çalışmalar için ayrılmış. Duvarlar tavana kadar raflarla kaplı. Boş olan yerlere sıra sıra değişik ebatlarda tuvaller dizilmiş. Büyük çoğunluğunda alt dokuları çalışılmış resimler var. Birkaç saatlik çalışmayla hemen hepsi tamamlanacak durumda.

28.01.2019

Ruhu olan mistik İtalyan: Matera

2019 Avrupa Kültür Başkenti ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Matera kentinde gerçekleşen kutlamalar, göz kamaştıran masalsı görüntülere sahne oldu. İtalya’nın Basilicata Bölgesi’nde yer alan esrarengiz dokusuyla, Kapadokya ve Mardin’in ruh eşi Matera kentinden büyülenmemek neredeyse imkânsız...

23.01.2019

Mühürlenmiş zamanlar

Ne kadar planlarsanız planlayın, bazı şeyler istediğiniz gibi olmuyor. Çoğunlukla “Zamanı gelince olur” kuralı işliyor.

21.01.2019

Kaydırmazlar olmayınca…

Okurumuz Umut Bayram: “Her gün rast geldiğim ve de özellikle kış aylarında daha çok aradığımız kaydırmazlardan bahsetmek istiyorum (!).

20.01.2019

Popüler dergilerin içeriği

POPÜLER kültür dergilerinin işleviyle eksikliğine daha önceleri de değinmiştim. Birçok yazarı, şairi daha geniş bir okur kitlesine ulaştırdığı iddia edilebilir. Rakamlarla bunu ispatlayamasalar da diyelim ki bu doğru olsun.

15.01.2019

Serap Soyaltın’ın sıcak resimleri

“Yeni yıl nasıl başlarsa, bütün yıl öyle geçer” denir ya, ben de bu sözden hareketle yeni yılın ilk yazısının sevimli, bol renkli ve bıcır bıcır hareketli olmasını istedim.

7.01.2019