MENÜ

Ressam

Ressam ile ilgili tüm haberleri, son dakika Ressam haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Ressam haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 13.952 Ressam haberi bulunmuştur.

Ressam Haberleri

Yattan çalınan Picasso tablosu 20 yıl sonra Amsterdam’da bulundu

Yattan çalınan Picasso tablosu 20 yıl sonra Amsterdam’da bulundu

Picasso’nun, 1999’da Arap iş adamının yatından çalınan ‘Buste de Femme- Kadının Büstü’ tablosu, Amsterdam’da bulundu. Picasso’nun sevgilisi Dora Maar’ın portresi olan tablonun şu anki değerinin 25 milyon Euro olduğu belirtiliyor.

26.03.2019Avrupa
Feci kaza Ünlü profesör cipiyle yayaların arasına daldı…

Feci kaza! Ünlü profesör cipiyle yayaların arasına daldı…

Üsküdar’da ünlü Profesör Zeki Fındıkoğlu cipini park ederken yanlışlıkla fren yerine gaza basınca kaldırımdaki yayaların arasına daldı. Yayaları ezdikten sonra panikleyen sürücü, ardından park halindeki bir kamyona arkadan çarptı. Kamyona çarpan sürücünün art arda yaptığı kazalar, güvenlik kamerasına yansıdı.

26.03.2019Gündem
Randevuyla ziyaret edilebilen Salvador Dalinin müzesi

Randevuyla ziyaret edilebilen Salvador Dali'nin müzesi

Ünlü ressam Salvador Dali'nin doğup yaşadığı İspanya'nın Figueres kentinde bulunan 'Salvador Dali Müzesi', talep yoğunluğu nedeniyle her gün belirlenen sınırlı sayıdaki ziyaretçi tarafından gezilebiliyor.

25.03.2019Seyahat
Abidin Dino kimdir Neden Doodle oldu

Abidin Dino kimdir? Neden Doodle oldu?

Abidin Dino 106. doğun gününde Google tarafından Doodle olarak özel bir tema ile ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Peki Abidin Dino kimdi? Nazım Hikmet'in bugünlere kadar taşınmış aslında şiirin bir parçası olan sözü 'Mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin?' ile de hafızalara kazınmıştır. Abidin Dino aynı zamanda Nazım Hikmet'in kitap kapaklarını da tasarlamıştır.

23.03.2019Gündem
İstanbul modasında son durum

İstanbul modasında son durum

Mercedes Benz Fashion Week İstanbul 13. sezonunu geride bıraktı. Peki moda haftamızın ışıldayanları kimler oldu? İşte durum raporu...

Çanakkale Zaferi’ni yaşatan iki önemli eser Resim Müzesi’nde sergileniyor

Çanakkale Zaferi’ni yaşatan iki önemli eser Resim Müzesi’nde sergileniyor

Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü yılında, ziyaretçilere adeta bir tarih dersi veren ve milli duyguları kabartan iki önemli eser, Dolmabahçe Resim Müzesi’nde sergileniyor.

18.03.2019Gündem
Tasarımın temel gıdası resimdir

Tasarımın temel gıdası resimdir

Dünyada yükselen bir değer olan tasarım kültürü, resim geleneğinden beslenir ve tüm dünyadaki üretim araçlarının gelişmesinde ve kullanılmasındaki süreçlerde en temel ögedir. Bu nedenle çocuklarımızın dünyadaki yaşıtlarıyla rekabet edebilmesi için tasarım kültürünü edinebilmelerini sağlamalı ve resim eğitimine gerekli önemi vermeliyiz. Evimizde temel ihtiyaç maddesi gibi resim defteri ve boya kalemleri bulundurmalıyız. Çocukların temel gıdası olan bu malzemelerle yaptıkları resim ve izler, onların ve ülkemizin geleceğine katkı sağlayan en güzel hazineler olacaktır.

18.03.2019Eğitim
Trenle Hindistan’ın kalbine yolculuk

Trenle Hindistan’ın kalbine yolculuk

Yeni Delhi’de Cuma Camisi yakınlarında üç tekerlekli bisikletin yolcu koltuğundayım. Delirtici bir trafik, susmayan kornalar... Egzoz dumanı ve hava kirliliğinden ağzımdaki maske kararmış. Yarım saattir aynı yerde duruyoruz. Bisikleti süren Rişa’ya “Ne zaman açılır” diye soruyorum. Can havliyle bir ses çıkarıyor sadece. Bu hayattan vazgeçmiş, bir an önce reenkarne olmak istiyor. Allahtan hızımız saatte 1 km. Biraz etrafı seyredeyim bari... Kaldırım insan seli; Sih, Parsi, Afgan, ne ararsan var.

18.03.2019Seyahat
Tabloyla çocukların umutları yeşerecek

Tabloyla çocukların umutları yeşerecek

Pek çok insanın emeğiyle hazırlanan bir tablo, ilkokula bağışlandı. 23 Ocak-3 Şubat tarihleri arasında Mersinliler tarafından ‘Bir Tablo Bin Fırça’ projesi olarak hazırlanan tablonun çocukların umutlarını yeşertmesi amaçlanıyor.

16.03.2019Eğitim
Bir tür hikâye anlatıcısıyım

Bir tür hikâye anlatıcısıyım

Seçil Erel, ‘Bir Başka Gerçeklik’te denge, değişim, ölüm ve yeniden doğmak konularını ele alıyor. Sanatçı, “Bu sergi İstanbul’dan Londra’ya taşınmamın ardından, her şeye yeniden başladığım bir süreçte doğdu” diyor.

ArtAnkara 5. Çağdaş Sanat Fuarı açıldı

ArtAnkara 5. Çağdaş Sanat Fuarı açıldı

Yurt içinden ve yurt dışından sanat galerilerini bir araya getiren ArtAnkara Çağdaş Sanat Fuarı, kapılarını 5'inci kez açtı.

14.03.2019Kitap Sanat
Bir Nedim Gürsel klasiği

Bir Nedim Gürsel klasiği

Usta yazar Nedim Gürsel, ‘Yalnızlığın Yarattığı Yazar Sait Faik’ kitabında Sait Faik’in hem edebi değerini hem de kimliğini, kişiliğini ortaya koyuyor.

13.03.2019Kitap Sanat
‘Kurtuluş Savaşı teması bende hiç tükenmedi’

‘Kurtuluş Savaşı teması bende hiç tükenmedi’

Ressam, yazar ve sanat tarihçisi Gürol Sözen’in Kurtuluş Savaşı’na özel bir vurgu yaptığı ‘60. Yıl... ve Onlar’ sergisi İş Sanat Kibele Galerisi’nde açıldı. Sözen’in sanattaki 60. yılını kutladığı sergi, izleyicisini uzun bir dönem içinde yolculuğa çıkarıyor.

13.03.2019Kitap Sanat
Ahmet Selçuk İlkan sanatevi açtı

Ahmet Selçuk İlkan sanatevi açtı

Bir fotoğrafın çekildikten sonra resmedilmesi düşüncesiyle yola çıkan Yasemin Elçiçek, bu hayalini Bağdat Caddesi’nde hayata geçirdi..

11.03.2019Keyif
Yaşamıyoruz ama ölü de değiliz...Türkiyenin 4 farklı şehrinden Suriyeli 53 kadın anlatıyor

Yaşamıyoruz ama ölü de değiliz...Türkiye'nin 4 farklı şehrinden Suriyeli 53 kadın anlatıyor

Türkiye’de 1 milyon 667 bin 192 Suriyeli mülteci kadın var. İçlerinden Türkiye’nin farklı şehirlerinde yaşayan 53’üyle sohbet ettik. İstanbul, Bursa, Mardin ve Eskişehir’de... Bu kadınlarla bizi üç kurum buluşturdu: BM Nüfus Fonu, Hayata Destek Derneği ve bu konuda çalışan İstanbul Arel Üniversitesi. Bazıları bize evini açtı, aileleriyle tanıştırdı. Diğer röportajları bu kuruluşlara ait merkezlerde gerçekleştirdik. Aralarından “Bizi Suriye’ye geri mi göndereceksiniz” diye soranlar oldu. Bu yüzden evlere psikologlarla gittik. Onlardan Türkiye’deki yaşamlarını dinledik. Ve anladık ki Türkiye’de kadın olmak zor ama Suriyeli kadın olmak daha da zor. Hayata bir de onların gözüyle bakmanız umuduyla...

10.03.2019Hürriyet Pazar
TRT 2’nci bahar

TRT 2’nci bahar

1986’da Türkiye’nin kültür-sanat kanalı olarak açılan ve 2010’da kapanan TRT 2, dokuz yıllık bir aradan sonra ansızın yayına başladı ve yayın hayatının ikinci döneminde iki haftayı geride bıraktı bile. Bu iki haftada da epey konuşuldu, izlendi, tartışmalara konu oldu. Magazin, reality programları ve dizilerle dolu ekran hayatımızda yepyeni bir pencere açan kanala yakından baktık, merak ettiklerimizi de TRT 2 Kanal Koordinatörü Selman Yılmaz’a sorduk.

Diyarbakırda Picasso imzalı tablo ele geçirildi

Diyarbakır'da Picasso imzalı tablo ele geçirildi

Diyarbakır'da İspanyol ressam ve heykeltıraş Pablo Picasso'ya ait olduğu iddia edilen ve üzerinde 'Çıplak ve katil' anlamına gelen 'The naked & killer' yazılı Irak Ulusal Müzesi mührü bulunan tablo ele geçirildi.

8.03.2019Haber
Diyarbakırda Picasso imzalı tablo ele geçirildi

Diyarbakır'da Picasso imzalı tablo ele geçirildi

Diyarbakır'da İspanyol ressam ve heykeltıraş Pablo Picasso'ya ait olduğu iddia edilen ve üzerinde 'Çıplak ve katil' anlamına gelen 'The naked & killer' yazılı Irak Ulusal Müzesi mührü bulunan tablo ele geçirildi.

8.03.2019Gündem
Türkiyenin en büyüğü Kasım ayında sergilenecek

Türkiye'nin en büyüğü! Kasım ayında sergilenecek

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı koleksiyonuna kazandırılan Türkiye'nin en büyük Oryantalist tablosu "Çölde Av", kasımda sanatseverlerle buluşturulacak.

7.03.2019Gündem
Onun adı Mihri...

Onun adı Mihri...

SALT Galata’da açılan ‘Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı’ sergisi, kadınlara mahsus güzel sanatlar okulu İnas Sanayi-i Nefise Mektebi’nin kuruluşunda yer alan, dönemine göre kadınlar için sıra dışı bir öncü ve rol modeli olan gezgin portre ressamı Mihri’nin az bilinen, kısmen efsaneleşmiş renkli yaşamına ışık tutuyor.

6.03.2019Kitap Sanat
Bizimkilerin Abbası Hikmet Karagöz kimdir

Bizimkiler'in Abbas'ı Hikmet Karagöz kimdir?

Bir döneme damga vuran Bizimkiler dizisinde Abbas karakterine hayat veren Hikmet Karagöz, yaşadığı talihsiz olayla gündeme geldi. Yürüyen merdivenlerden inerken düşen Hikmet Karagöz’ün hayatına ilişkin bilgiler de bir kez daha gündeme geldi. Peki, Bizimkiler'in Abbas'ı Hikmet Karagöz kimdir?

6.03.2019Magazin
Fransız Rivierasının gözde kenti Antibes

Fransız Rivierası'nın gözde kenti Antibes

Antibes, kırmızı çatılı 16. yüzyıldan kalma binaları, kumsal plajları, masmavi suları, kent surlarına çarpan dalgalarıyla ünlü Güney Fransa'nın gözde tatil kentlerinden biri. Taş surların içinde kalan ve eski şehir olarak da adlandırılan Vieil Antibes, yüzyıllardır değişmemiş gibi gözüküyor.

5.03.2019Seyahat
Zamanı kimsenin umursamadığı yer: 36  Saatte  St. Moritz

Zamanı kimsenin umursamadığı yer: 36 Saatte St. Moritz

İsviçre’nin küçük dağ kasabası, Avrupa yüksek sosyetesinin gözde kayak tatili mekânlarından. 1960’larda ünlüleri ağırlamaya başladı. Fiyatlar baş döndürse de kentin İsviçre atmosferi, karları, spor tutkunlarını büyüleyen pistleri eskisi kadar cazip. Bu nedenle St. Moritz çağa ayak uydurma telaşından uzak: Badrutt’s Palace’da hâlâ piyanistin çaldığı müzik eşliğinde şampanyalar yudumlanıyor, kübik görünümlü Kulm’un kapalı havuzlarında dağ manzarası eşliğinde yüzülüyor, dik yamacın başındaki Suvretta’nın 1970’lerden kalma dekorasyonu henüz yenilenmedi. Yine de herkes hayatından memnun.

4.03.2019Seyahat
Rekor bekliyor

Rekor bekliyor

İtalyan ressam Michelangelo Merisi da Caravaggio’nun 2014 yılında bir evin tavan arasında bulunan tablosu Fransa’nın Toulouse kentinde açık arttırmaya çıkarılıyor.

4.03.2019Kitap Sanat
Bedenin sınırlarında...

Bedenin sınırlarında...

Genç kuşağın güçlü fırçalarından Nesli Türk’ün 11 Mart-1 Nisan tarihleri arasında Galeri MERKUR’da görülebilecek ‘Corpus Magnum’ başlıklı sergisinde ‘kıvrılma’, ‘sıvılar’ ve ‘saçılma’larla bedenin sınırlarında geziniyor.

1.03.2019Kitap Sanat
Epilepsiye dikkat çektiler

Epilepsiye dikkat çektiler

Ressam Tülin Kanun’un “Bir Resim Yap” projesi kapsamında ünlü isimlerin çizdiği resimler açık artırmayla satıldı. Elde edilen gelir, Türkiye Epilepsi ile Savaş Derneği’ne bağışlandı.

28.02.2019Magazin
Okullarına ‘renk’ kattılar

Okullarına ‘renk’ kattılar

Kocaeli'de bir okulda, öğrenciler öğretmenleriyle okulun duvarlarını bilime, sanata, tarihe ve edebiyata dair görsellerle işleyerek renklendiriyor.

27.02.2019Eğitim
Sahte Miro sergisinin üniversiteye zararı 9 bin 500 lira

Sahte Miro sergisinin üniversiteye zararı 9 bin 500 lira

5 yıl önce Tophane-i Amire Binası’nda düzenlenen İspanyol ressam Joan Miro sergisinde, 56 eserin sahte olduğu iddiasıyla açılan davada bilirkişi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin katalog basımından yaklaşık 9 bin 500 lira maddi zararı olduğuna karar verdi.

27.02.2019Kitap Sanat
Da Vinci çizse böyle olurdu

Da Vinci çizse böyle olurdu

Avustralyalı Ian Starr Kalatzis, özgüvenini arttırmak için Leonardo Da Vinci’den ‘yardım’ aldı. Da Vinci’nin yüzyıllar önce belirlediği ‘ideal yüz hatları’na sahip olabilmek için onun ‘hesaplarına uygun’ bir dizi estetik ameliyat geçiren Kalatzis, Da Vinci tipi yüzünden son derece memnun.

26.02.2019Dünya
İlk kişisel sergisi Söz

İlk kişisel sergisi 'Söz'

Şair ve ressam Eylül Deniz’in “Söz” adını verdiği ilk kişisel sergisi Merkür Galeri’’de açıldı.

22.02.2019Keyif
“Rengarenk” bir bahar sergisi

“Rengarenk” bir bahar sergisi

Türkiye’nin resim alanında tanınmış sanatçıları “Rengarenk” adlı bir sergi ile baharın renklerini sanatseverlerle buluşturuyor.

22.02.2019Keyif
‘Bu bir öfke kitabı’

‘Bu bir öfke kitabı’

Yazar Mine Söğüt, ‘Gergedan - Büyük Küfür Kitabı’nda ‘Deli Kadın Hikâyeleri’nin izinden gidiyor. Farklı ama birbirine ince bir iple bağlı öyküler son bölümdeki ‘Gergedan’da birleşiyor, bütüncül bir anlam kazanıyor. Kitabı Mine Söğüt’ten dinledik...

20.02.2019Kitap Sanat
Osman Hamdi Bey’in ‘Yeşil Galeri’si

Osman Hamdi Bey’in ‘Yeşil Galeri’si

Baştan söyleyelim: İmparatorluğun kuruluş dönemine tesadüf eden Yeşil Külliye’nin her yapısı, ayrı bir bahis. Ama yazımızda sadece şehrin en sanatlı camisini yazmaya gayret edeceğiz. Bugün milyonluk şehrin ortasında bir biblo gibi duran bu şaheser, Osman Hamdi Bey’in o, şöhreti kendisini aşmış bulunan eşsiz tablolarının da ana mekânı. Hatırlatmakta tabi ki fayda var: 1842-1910 yılları arasında yaşamış bulunan Osman Hamdi Bey, arkeolog, müzeci, ressam… Siz bu unvanların başına ‘ilk’ sıfatını eklemeyi unutmayın.   

19.02.2019Seyahat
Öğrencimin annesi beni taciz ediyor uzak tutun

Öğrencimin annesi beni taciz ediyor uzak tutun

Devlet sanatçısı piyanist Hüseyin Sermet (64), öğrencisinin kendisine ilgi duyan annesi ressam Melahat A. tarafından (49) sürekli rahatsız edildiğini iddia ederek korunma talebinde bulundu. Mahkeme, Melahat A.’nın 2 ay süreyle Hüseyin Sermet’in konutuna ve işyerine yaklaşmamasına, iletişim araçlarıyla da rahatsız etmemesine karar verdi.

19.02.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Sanat turu

Başkentte sanatın kalbi geçen hafta ARTANKARA’da attı.

19.03.2019

Bu müzenin değeri benim gözümde en az 1 milyar dolar

Çuhardaroğlu Alüminyum Yönetim Kurulu Başkanı, Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’nin kurucusu Nejat Çuhadaroğlu aradı:

17.03.2019

Geçmişinizde olanların artık sizi incitebilecek bir gücü yok.

Geldik haftanın son gününe. Bugünü yaşıyorum, geleceğe güveniyorum; geçmişten hiçbir pişmanlık duymuyorum diyebiliyor musunuz?

16.03.2019

Yılın duruşmasından geriye kalan

Sıla ve Ahmet Kural’ın davasının ilk duruşmasından geriye kalanlar şunlardı:

9.03.2019

Rüyasında gördüğü şeyi yıllar sonra gerçeğe dönüştürdü

Önceki akşam şehrin konuştuğu sergi açılışlarından biriydi Taner Ceylan’ın küratörlüğünü üstlendiği “Olimpos Sergileri 1: Portre”. Sergi kadar arkasındaki hikaye de beni çok etkiledi. Çünkü her şey bir rüyayla başlıyordu. İşte bugün o hikayeyi anlatacağım size, gördüğünüz rüyaları unutmayıp bir yere not edin diye!

8.03.2019

Neşet Günal Sempozyumu

TÜRK resminin ustaları üzerine sempozyumlar düzenlenmesi, onların öğrencileri, tablolarını görenler, koleksiyonerler dışında da tanınmasını sağlıyor.

5.03.2019

"Kokteyl kuşları"

Bu yazının başlığındaki ifade bana değil, Ankara’daki bazı sanat galerileri sahiplerine ait olduğu için tırnak içerisinde yazdım.

4.03.2019

Halifelik

95 yıl önce, 1924’te 3 Mart günü çıkarılan kanun gereği hilafetin lağvı ve Osmanlı ailesi üyelerinin yurtdışına sürgünü yürürlüğe girdi.

3.03.2019

Müşteri her zaman haklı değildir! AIDA VINO E CUCINA

.Burayı işleten Andrea ve Elif Uluhan çiftinin felsefeleri farklı. Andrea ‘Türk damak zevkine göre’ İtalyan lokantası işletme derdinde değil. Kendi damak zevkini yansıtan, kendisinin yemeyi sevdiği yemeklerin bulunduğu bir lokanta işletiyor.

2.03.2019

Asgari ücret vergi dışı kalsın

2 bin 28 liraya ulaşan açlık sınırı net 2 bin 20 lira olan asgari ücreti solladı.

28.02.2019

Bilbao’dan çıktım yola…

Nerede kalmıştık? Tek bir yazıda güzelliklerini anlata anlata bitiremediğim Bilbao ve Bask bölgesinde. Nefis mi nefis yemekler tatmış, sanatsal bir şehirde hatıralar edinmiştim. Artık Bilbao’dan ayrılma vakti… Sırasıyla belirlediğim köy ve kasabaları görme zamanı gelmişti. Bask bölgesi kendine özgü yapısıyla İspanya’nın diğer bölgelerinden ayrılır. Burada konuşulan dil Baskça’dır. Ancak Bask dilinin, henüz herhangi bir dille ya da halkla akrabalığı hiç bir şekilde kanıtlanmamıştır. Dilin orijinal adı ‘ Euskera’dır. Sadece gramatik açıdan, Kafkas dilleriyle benzerlik gösterdiği iddia edilir.

27.02.2019

Sait Günel'in saf renkleri

Fırça Sanat Galerisi’nde (Hilal Mahallesi) 1 Mart Cuma günü sergisi açılacak olan Sait Günel, ağırlıklı insan ve doğadan esinlenerek yaptığı resimlerinde değişik boya ve malzeme kullanmayı tercih eden bir sanatçı. Günel’in resimlerindeki en belirgin özellik ise gerçek olanın, yer yer deformasyonlarla, dokusal soyutlamayla bütünleşmesi.

25.02.2019