MENÜ

Ressam

Ressam ile ilgili tüm haberleri, son dakika Ressam haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Ressam haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 14.064 Ressam haberi bulunmuştur.

Ressam Haberleri

TBMM Başkanı Binali Yıldırımdan önemli açıklamalar

TBMM Başkanı Binali Yıldırım'dan önemli açıklamalar

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, "Fikirler akademik yapının temelidir ve tehdit altında asla olmamalıdır. Güvenlik ve özgürlük ortamında serbestçe her fikir konuşulmalı, tartışılmalıdır. Öğretim görevlisi ve üyesi olmak kendini bilime adamak demektir. Her eline fırça alan ressam olamayacağı gibi her önüne gelen de akademik personel olamaz." dedi.

19.10.2018Gündem
Tarihi handaki çelik kapı söküldü İşte yeni görüntüsü...

Tarihi handaki çelik kapı söküldü! İşte yeni görüntüsü...

Bursa’da II. Beyazıd tarafından 1508 yılında yaptırılan Pirinç Han'daki çelik kapı söküldü.

18.10.2018Gündem
Tarihi handa şaşırtan görüntü Her yer çelik kapı…

Tarihi handa şaşırtan görüntü! Her yer çelik kapı…

Bursa’da 2'nci Beyazıt tarafından 1508 yılında yaptırılan Cumhuriyet Caddesi'ndeki Pirinç Han'a gidenler, karşılaştıkları manzara karşısında şaşkına dönüyor. Restore edildikten sonra aslına uygun bir şekilde kullanılan hanın 7 odasına çelik kapı takılması tepkilere sebep oluyor.

17.10.2018Gündem
‘Sanatçı yoldaşlar’ın çok ilginç hikâyesi: ‘Rus Avangardı’

‘Sanatçı yoldaşlar’ın çok ilginç hikâyesi: ‘Rus Avangardı’

1920’lerde ‘Rus Avangardları’ diye bilinen sanatçıların, şair, yazar, ressam, tiyatrocu ya da sinemacı ve fotoğrafçıların hep birlikte oluşturduğu yaratıcı fırtına, şimdi Sabancı Müzesi’nde açılan devasa sergiyle İstanbul’a da ulaşmış görünüyor. ‘Rus Avangardı’, özgürlüğün yaratıcılığı nasıl harekete geçirdiğinin de hikâyesi. Müze bize bir kez daha dünya sanat tarihinin önemli bir sayfasını, unutulmaz aktörlerini tanıma fırsatı sunuyor. Kaçırılmayacak bir buluşma...

17.10.2018Kitap Sanat
Bir edebiyatsever ressam

Bir edebiyatsever ressam

Sessiz sedasız aramızdan ayrılan Tülay Tura Börtecene benim çok sevdiğim bir dostum, büyüğüm, geride kalmayı özellikle seçmiş çok değerli bir ressamdı. Sevgi Soysal’ın unutulmaz ‘Tante Rosa’sının ilk basımı (1968) Tülay’ın o kadar sıcak, o kadar şenlikli görselleriyle bezenmiştir.

17.10.2018Kitap Sanat
İspanyanın Oscarı olarak bilinen uluslararası film festivalinde verilen ödülün adı nedir

İspanya'nın Oscar'ı olarak bilinen uluslararası film festivalinde verilen ödülün adı nedir?

İspanyol sinemasının en büyük ödülü olan ve İspanya Sinema Akademisi tarafından verilen ödülün adı merak konusu oldu. İspanyol sinemasının en saygın ödülü, her yıl farklı branşlarda sahiplerini buluyor. Vatandaşlar da bu ödüle ne isim verildiğini merak ediyor. Peki, İspanya'nın Oscar'ı olarak bilinen uluslararası film festivalinde verilen ödülün adı nedir?

17.10.2018Gündem
Tartışma yaratan tablo

Tartışma yaratan tablo

ABD Başkanı Donald Trump’ın, kendisini eski başkanlarla aynı masada gösteren bir tabloyu Beyaz Saray’da duvara astırması, sosyal medyada tartışma yarattı.

16.10.2018Dünya
Ölüm ilanındaki fotoğrafın sırrı: Gary Cooper nasıl Mehmet Nâzım oldu

Ölüm ilanındaki fotoğrafın sırrı: Gary Cooper nasıl Mehmet Nâzım oldu

Şair Nâzım Hikmet’in Fransa’da yaşayan oğlu ressam Mehmet Nâzım’ın vefatı üzerine dostları tarafından verilen ölüm ilanında Amerikalı aktör Gary Cooper fotoğrafının kullanılması şaşkınlık yarattı.

15.10.2018Kitap Sanat
Kelimenin Kalbi sergisi Sırbistanda

"Kelimenin Kalbi" sergisi Sırbistan'da

Ressam ve hattat Ahmet Sula'nın eserlerinden oluşan "Kelimenin Kalbi" adlı sergi, Sırbistan'da açıldı.

15.10.2018Keyif
Nâzım Hikmet’in oğlu öldü

Nâzım Hikmet’in oğlu öldü

Ünlü şair Nâzım Hikmet’in öz oğlu ressam Mehmet Nâzım (67), Fransa’da hayatını kaybetti.

14.10.2018Kitap Sanat
Renklerin alfabesini resme döktü

Renklerin alfabesini resme döktü

ÜNLÜ ressam Hülya Düzenli, görme engelli kişilerin renkleri ve desenleri 3 boyutlu imgeler ve renk alfabesi yardımıyla kendi zihinlerinde canlandırabilmesinin amaçlandığı ‘İnfografik – Yaşam’ sergisini açtı. 19 resmin bulunduğu sergi, 6 Kasım tarihine kadar açık olacak.

12.10.2018Keyif
Akbank Caz Festivali 17 Ekim’de Başlıyor

Akbank Caz Festivali 17 Ekim’de Başlıyor

28. Akbank Caz Festivali, 17 Ekim’de Akbank Sanat ve Babylon’da iki konser ile başlıyor. 28 Ekim’e kadar sürecek festival; 100’den fazla sanatçının performansıyla 37 ayrı mekanda 37 konser ile gerçekleşecek. Festival kapsamında ayrıca 3 söyleşi ve 16 atölye çalışması hayata geçecek.

Savaşçı Kadınlar sergisi

"Savaşçı Kadınlar" sergisi

Yeditepe Üniversitesi Heykel, Resim ve Seramik bölümü mezunu genç ressam Handan Korkmaz Özsoy yeni sergisi"Savaşçı Kadınlar - Warrior Women"ın heyecanını yaşıyor.

10.10.2018Keyif
Utku Derventten Yer-Yol-Yön sergisi

Utku Dervent'ten Yer-Yol-Yön sergisi

Sanat mekanı adas, ekim ve kasım aylarında Utku Dervent’in ‘Yer-Yol-Yön’ isimli solo sergisini ağırlıyor.

9.10.2018Kitap Sanat
Paris yakınlarındaki masalsı ressam evinde: ‘Çizgilerin güzelliği’

Paris yakınlarındaki masalsı ressam evinde: ‘Çizgilerin güzelliği!’

Ünlü ressam Monet’in meslektaşı ve arkadaşı, izlenimcilik akımının önde gelen isimlerinden Gustave Caillebotte’un masalsı kır evi, şu sıralar eşsiz bir fotoğraf koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor: ‘Çizgilerin güzelliği!’

8.10.2018Seyahat
‘Türk Alman ilişkileri doktor arkadaşımın hastalarına dediği gibi...’

‘Türk Alman ilişkileri doktor arkadaşımın hastalarına dediği gibi...’

Nürnberg Maritim Otel’de düzenlenen TİAD 25’nci yıl balosu, Türk ve Alman dostluğuna sahne oldu. Baloda ‘Diyalog Ödülü’ verilen eski Bavyera Başbakanı Dr. Günther Beckstein “Türk doktor arkadaşımın hastalarına dediği gibi çok şükür Türk Alman ilişkileri iyileşme yolunda” dedi.

7.10.2018Avrupa
Berksoyun yapıtları Londrada

Berksoy'un yapıtları Londra'da

Türkiye'de modern kültürel tarihin önemli isimlerinden biri olan opera sanatçısı ve ressam Semiha Berksoy'un tabloları Londra'daki Frieze Masters 2018 sergisinde yer alıyor.

4.10.2018Keyif
‘Karelerimin içi doludur’

‘Karelerimin içi doludur’

Renkli, gösterişli ve hareketli kadın figürlerinin yer aldığı tablolarıyla tanınan usta ressam Mustafa Ayaz’ın sanat hayatının 50 yılının izini süren retrospektif sergisi İş Sanat Kibele Galerisi’nde açıldı. DNA’sını çizimlerine yansıttığını söyleyen Ayaz, sergisini ve resme bakış açısını anlattı.

3.10.2018Kitap Sanat
Sigur Rosun davulcusu Dyrason tecavüz iddiası üzerine gruptan ayrıldı

Sigur Ros'un davulcusu Dyrason tecavüz iddiası üzerine gruptan ayrıldı

Ünlü İzlandalı rock grubu Sigur Ros'un davulcusu Orri Pall Dyrason, hakkında tecavüz suçlaması yapılmasının ardından gruptan ayrıldı.

2.10.2018Dünya

Yazar Sonuçları

Portekiz’e ismini veren şehir: Porto

Avrupa kıtasının en batı ucuna ev sahipliği yapan Atlas Okyanusu kıyılarındaki güzel ülke Portekiz deyince, akla ilk Lizbon gelir. Porto, Lizbon’un biraz gölgesinde kalsa da ülkeye adını veren şehirdir aslında. Uzun yıllar Emevilerin yönetiminde kaldıktan sonra Portekiz Krallığı’nın önemli bir şehri haline gelen Porto, bugün UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde de yer alıyor. Boğazı andıran Rio Douro nehri, martı sesleri ve bol yokuşlu, dar sokakları ile Türk misafirlerine biraz İstanbul’u anımsatır. Gelin Portekiz’e ismini veren bu şehri yakından tanıyalım…

17.10.2018

Hakan Atilla her an Türkiye’ye getirilebilir

ESKİDEN radyo ajanslarında falan şöyle bir habercilik jargonu vardı:

15.10.2018

Svan kuleleriyle korunan bir ortaçağ müzesi: Svaneti

Gürcistan'ın Svaneti bölgesinde yer alan Mestia şehrinin resmini ilk gördüğümde çok etkilenmiştim. Uzun yıllar önce Kafkas dağlarının zirvelerinde kurulmuş buzul ve dağ manzaralı, kuleli taş evler beni eski klasik dünya filmlerine götürmüştü. Bir süre daldığımı ve o doğal güzelliklerle çevrili o çekici resme bakakaldığımı anımsıyorum. Her doğa aşığı keşifçi gibi bu enteresan coğrafya beni içine çekmeye başladığında tutamadım kendimi. Hemen kararımı vererek yeni sıra dışı bir plan yapmıştım bile… Hedef bu kez Mestia çevresiydi.

3.10.2018

Asıl kusur, kusura bakmaktır.

Haftanın en önemli ve kaliteli gününden herkese merhaba diyoruz. Bugün Ay yengeç burcunda ilerliyor. Kendimizi daha güvende hissetmek isteyeceğimiz bir gün genelindeyiz. İşler istediğimiz gibi gitmiyor olabilir. Bu hemen kendi kabuğunuza çekilmenize neden olmasın.

1.10.2018