MENÜ

Resmi Din

Resmi Din ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Resmi Din haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.629 Resmi Din haberi bulunmuştur.

Resmi Din Haberleri

Cehennem kapısı ziyarete açılıyor

"Cehennem kapısı" ziyarete açılıyor

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Pamukkale Hierapolis Antik Kenti'nde 2013'te gün yüzüne çıkarılan ve antik kaynaklarda "ölüler ülkesine geçiş kapısı" olarak adlandırılan "Plütonyum" (cehennem kapısı), eylülde ziyarete açılacak.

29.07.2018Gündem
Türk camilerine finansman yasağı tasarısına ret: ‘Hak vermiyorken bir de kısıtlama haksızlık olur’

Türk camilerine finansman yasağı tasarısına ret: ‘Hak vermiyorken bir de kısıtlama haksızlık olur’

İsviçre’de Kantonlar Meclisi, İsviçre Türk Diyanet Vakfı’na (İTDV) bağlı camilere yurt dışından finansman desteğinin yasaklanması ve vaazların İsviçre’nin resmi dillerinden birinde verilmesini öngören tasarıyı 7’ye karşı 29 oyla reddetti.

31.05.2018Avrupa
İsviçrede Türk cami kararı

İsviçre'de 'Türk cami' kararı

İsviçre'de Kantonlar Meclisi, İsviçre Türk Diyanet Vakfına (İTDV) bağlı camilere yurt dışından finansman desteğinin yasaklanmasını öngören tasarıyı reddetti.

31.05.2018Dünya
‘Başörtüsü yasağı’ hükümetin bir taktiği mi

‘Başörtüsü yasağı’ hükümetin bir taktiği mi?

Avusturya’da aşırı sağcı hükümetin kreş ve ilkokullarda başörtüsünü yasaklamaya yönelik yasal düzenleme hazırlığı içinde olması, ülkede yaşayan Müslümanların yanı sıra, birçok sivil toplum temsilcisi, akademisyen ve aktivistin tepkisine neden oldu.

5.04.2018Avrupa
Bizleri dışlayarak ülkenin sorunlarını çözemezsiniz

Bizleri dışlayarak ülkenin sorunlarını çözemezsiniz

Macaristan İslam Hakları Koruma Derneği (MIJE), son dönemde ülkede artan İslamofobik saldırılar karşısında siyasetçilere ve medyaya sağduyu çağrısında bulundu.

5.04.2018Avrupa
Kostantin kimdir İşte hayatı

Kostantin kimdir? İşte hayatı

Konstantin 306 yılında imparator olduktan sonra tetrarşinin diğer imparatorlarıyla birçok iç savaş yaptı. 312 yılında Roma’da Maxentius’u yenerek Batı Roma’nın tek hâkimi oldu. Peki Kostantin kimdir? İşte hayatından dikkat çeken ayrıntılar

13.03.2018Gündem
‘İslam, İsviçre’de resmi din olarak tanınmalı

‘İslam, İsviçre’de resmi din olarak tanınmalı

İsviçre Sosyal Demokrat Partisinin lideri Christian Levrat, İslam’ın resmi din olarak tanınması önerisini tekrarladı. Levrat, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, ülkesindeki faaliyetlerine de destek verdi.

20.11.2017Dünya
‘Dini vecibeler ulusal güvenlik riski değildir’

‘Dini vecibeler ulusal güvenlik riski değildir’

Macar İslam Hakları Koruma Derneği, Macaristan’da iktidar partisi Fidesz’in Meclis Grup Başkanı Gergely Gulyas’ın “Macaristan’da cami olmayacak” açıklamasına tepki gösterdi.

6.11.2017Dünya
Mutlaka okunması gereken bir roman: Kuyruk

Mutlaka okunması gereken bir roman: 'Kuyruk'

Baskılara karşı dik duruşuyla ülkesi Mısır’da büyük saygı gören Basma Abdel Aziz, ilk romanı ‘Kuyruk’ta bir Arap ülkesindeki totaliter yönetimin yarattığı çürümeyi distopik bir hikâye eşliğinde anlatıyor. Gerçeküstü bir hikâyeyi, hemen her gün tanıklık ettiğimiz bir gerçeklikte anlatan ‘Kuyruk’, mutlaka okunması gereken bir roman.

13.07.2017Kitap Sanat
Tuttuğu takım için soyadını değiştirdi

Tuttuğu takım için soyadını değiştirdi

Amerikan Futbol Ligi (NFL) takımlarından Green Bay Packers’ın taraftarı olan Ryan Holtan-Murphy, soyismi Packer olan eşinin soy ismini aldı.

22.06.2017Diğer
Laoların ülkesi: Laos

Laoların ülkesi: Laos

Burası Laos Demokratik Cumhuriyeti... Adı demokratik ama komünizm adı altında diktayla yönetiliyorlar. Zor vize veriyorlar. Biz Vietnam'dan uçağa üç saat kala alabildik. İşte size Laos gezi rehberi...

14.04.2017Seyahat
4 bin kişi başörtüsü için yürüdü

4 bin kişi başörtüsü için yürüdü

Avusturya’nın başkenti Viyana’da ‘Başörtüme dokunma’ protestosuna katılan lyaklaşık 4 bin kişi, Avusturya Dışişileri Bakanlığına yürüdü.

5.02.2017Dünya
Hemşireye otobüste tekme atan saldırgan tutuklandı

Hemşireye otobüste tekme atan saldırgan tutuklandı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul’da evine giderken otobüste bir saldırganın tekmeli saldırısına maruz kalan Ayşegül T. ile telefonda görüştü. Öte yandan saldırgan Abdullah Çakıroğlu, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Abdullah Çakıroğlu "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" ve "İnanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme" suçlarından tutuklandı.

19.09.2016Gündem
İsviçrede İslam resmi din olsun önerisi

İsviçre'de 'İslam resmi din olsun' önerisi

İsviçre Sosyal Demokrat Partisi'nin lideri Christian Levrat, İslam'ın resmi din olarak tanınması önerisinde bulundu.

23.08.2016Dünya
Erdoğandan anayasa çıkışı: İslam vurgusuna ihtiyaç yok

Erdoğan'dan anayasa çıkışı: İslam vurgusuna ihtiyaç yok

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın, “Yeni anayasada laiklik olmasın” sözlerine ilişkin, “AK Parti’yi kurarken laiklikle ilgili düşüncemizi programa koymuştuk. İsmail Bey de parti mensubu olarak o programı kabul etmiştir. Ancak, anayasa çalışmaları gündemde iken şahsi görüşünü ortaya koymuştur. Laikliği ladinilik, din karşıtlığı gibi sunar ve uygularsanız elbette itirazlarla karşılaşırsınız” dedi. Erdoğan “Yeni anayasada İslami vurgu olmalı” görüşleri için de “Bunlar boş şeyler. Ben bir Müslüman olarak inancımı yaşayabiliyorsam mesele bitmiştir” yorumu yaptı. Hırvatistan ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan özetle şu mesajları verdi:

27.04.2016Gündem
Kılıçdaroğlu: Din görevlilerinin sandıkların başında olması, seçim güvenliği için çok önemli

Kılıçdaroğlu: Din görevlilerinin sandıkların başında olması, seçim güvenliği için çok önemli

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesindeki terör saldırısına ilişkin, "En azından bayramda bir çatışmanın olmaması en büyük dileğimizdi. Ama maalesef terör her zaman olduğu gibi kan ve gözyaşı demek" dedi. Seçim güvenliği hakkında da açıklamalar yapan Kılıçdaroğlu, "Din görevlilerinin sandıkların başında olması, seçim güvenliği için çok önemli" dedi.

25.09.2015Dünya
Avusturyada İslam Yasası mahkemeye taşınıyor

Avusturya'da "İslam Yasası" mahkemeye taşınıyor

Avusturya Türk İslam Birliği (ATİB) Genel Başkanı Karadaş, ülkede 1912'de kabul edilen İslam Yasası'nın yenilendiğini ve 33 maddelik yeni bir İslam Yasası çıkarıldığını belirtti.

22.06.2015Avrupa
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bir daha kimse 28 Şubatlara teşebbüs edemesin başkanlık sistemi diyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bir daha kimse 28 Şubatlara teşebbüs edemesin başkanlık sistemi diyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir daha kimse 27 Mayıslara, 12 Eylüllere, 28 Şubatlara, 17-25 Aralıklara teşebbüs edemesin diye 'yeni Türkiye, yeni anayasa ve başkanlık sistemi' diyoruz" dedi.

28.02.2015Gündem
Almanca bilmeyen imam istemiyor

Almanca bilmeyen imam istemiyor

Avusturya Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz, İslam Yasa Tasarısı ile ilgili olarak, "Almanca bilmeyen imamlar ve Avusturya kültürünü bilmeyen imamları istemiyoruz" dedi.

22.01.2015Avrupa
Almanya İçişleri Bakanı Maiziere çarpıcı açıklama

Almanya İçişleri Bakanı Maiziere çarpıcı açıklama

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, ülkelerinde toplumu bir arada tutmak için birliğe ihtiyaç duyduklarını söyledi.

8.07.2014Avrupa
Alevilik inancı Almanyada resmi din olarak kabul ediliyor

Alevilik inancı Almanya'da resmi din olarak kabul ediliyor

Avrupa'da 14 ülkede 253 kültür merkezi ve cemevine sahip Alevi cemaatinin, Almanya'da ise 147 kültürmerkezi ve cemevi var. Alevi cemaatinin Almanya'da tıpkı Hırıistiyan ve Musevi cemaati gibi üç eyalet yönetimiyle devlet sözleşmesi de bulunuyor.

30.04.2014Gündem
Gölün altındaki 1600 yıllık bazilika ilk kez görüntülendi

Gölün altındaki 1600 yıllık bazilika ilk kez görüntülendi

Bitinya, Roma, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapan İznik'in adını verdiği gölde kıyıdan yaklaşık 20 metre açıkta ve 2 metre derinlikte, erken Hristiyanlık mimarisinin özelliklerini taşıyan, Roma dönemine ait yaklaşık 1600 yıllık bazilika keşfedildi.

27.01.2014Gündem
Almanyanın göç politikasi tartışıldı

Almanya'nın göç politikasi tartışıldı

CDU, SPD, Yeşiller, FDP, Sol Parti ve BİG Partisi temsilcileri Köln'de katıldıkları panelde çifte vatandaşlık ve göç politikası konularını tartıştı.

8.07.2013Avrupa
Kızıl’n Naadym Festivali

Kızıl’n Naadym Festivali

Budist ve Şamanist Türklerin Tuva Cumhuriyeti, Asya’nın tam ortasında. Başkenti Kızıl’da her yıl ağustosun ilk haftasında en renkli festivallerden biri kutlanıyor. Okçuluk, at binme, güreş turnuvalarını, kömey konserleri, şaman ritüelleri izliyor. Türkiye Gezginler Derneği ikinci başkanı Selman Arınç gitti, izlenimlerini yazdı.

30.06.2013Kelebek
Mollaların ilim, irfan kenti

Mollaların ilim, irfan kenti

Tahran’ın 157 kilometre güneybatısındaki Kum, Şiilerin kutsal kenti. Aynı zamanda teoloji merkezi. Taassubun kalesi olarak bilinen şehirde kadınların konumu ve Türklere gösterilen sevgi şaşırtıcı.

17.03.2013Kelebek
Sünnetten sonra yeni tartışma

Sünnetten sonra yeni tartışma

Almanya’da okullarda Müslüman öğrencilere İslam din derslerinin verileceği ilk eyalet olan Kuzey Ren Vestfalya’da (NRW), bu derslerin önündeki engellerin tam olarak aşılamadığı ortaya çıktı.

9.08.2012Gündem
Türkiyede dinimi kısıtlı yaşamayı Avrupadaki aşırı hürriyete yeğlerim

Türkiye'de dinimi kısıtlı yaşamayı Avrupa'daki aşırı hürriyete yeğlerim

Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan, Türkiye'de yaşadığı dini, yurtdışındaki aşırı din hürriyetine tercih edeceğini söylüyor. Ateşyan bu düşüncesini 14 Şubat'ta Londra'da buluşacağı dini liderlerle de paylaşacağını ifade ediyor. Ateşyan, Ermeni Patrikhanesi'nin kazan dairesine kurdukları müzede, İsa Peygamber'in gerildiği çarmıhın öyküsünden, Noel Baba'nın kemiğine kadar Hıristiyanlığın çok özel ayrıntılarını paylaştı

28.01.2012Gündem
İsveçte dosya paylaşımı artık resmen din

İsveç'te dosya paylaşımı artık resmen din

İsveç’te dosya paylaşımı bir din olarak kabul edildi. İsveç hükümeti korsan dosya paylaşımının kutsallığına inanan “Kopimizm Misyoner Kilisesi”nin resmiyetini onayladı.

5.01.2012Gündem
Almanya’ya Müslüman Demokrat Parti

Almanya’ya Müslüman Demokrat Parti

Almanya’da ilk kez adında “Müslüman” kelimesini taşıyan bir siyasi parti kuruldu.

7.08.2011Gündem
Gelinlikli cenazede iki din bir arada

Gelinlikli cenazede iki din bir arada

Anders Behring Breivik’in Norveç’in Utoya Adası’nda düzenlediği korkunç saldırıda ölen 68 kişi arasında yer alan Gizem Doğan, dün gözyaşları arasında toprağa verildi. Stockholm Din İşleri Müşaviri Prof. Dr. Adnan Bülent Baloğlu’nun kıldırdığı cenaze namazına, kilise yetkilileri de geldi. Cenazeye katılan Dışişleri Bakanı Davutoğlu aileye, “Şimdiye kadar o sizin evladınızdı, ama şu andan itibaren Gizem bütün insanlığın ortak vicdanının sembol ismidir” diye seslendi.

1.08.2011Gündem
Gizem için dualar edildi

Gizem için dualar edildi

Utoya katliamında katilin kurşunlarına hedef olarak yaşamını yitiren 17 yaşındaki Türk kızı Gizem Doğan için, dün Trondheim şehrine bağlı Heimdal’daki Türk camiinde dualar edildi, namaz kılındı.

29.07.2011Gündem
Anne ölen var mı

Anne ölen var mı

Utoya katliamında yaşamını yitiren 17 yaşındaki Gizem Doğan’ın Heimdal'daki evinde hüzün hakim. Gizem’in annesi Gülderen Hanım, kızının saldırı günü Oslo’nun merkezinde bomba patladıktan sonra kendisini aradığını ve “Anne ölen var mı?” diye sorduğunu belirtti. Gizem, bu konuşmadan yaklaşık iki saat sonra yaşanan saldırıda hayatını kaybetti.

29.07.2011Gündem
Kitap: Haftanın yenileri

Kitap: Haftanın yenileri

16.07.2011Kelebek
Şeriata göre kırbaçlanmışsa soruşturma olmaz

Şeriata göre kırbaçlanmışsa soruşturma olmaz

Pantolon giydiği için Sudan polisi tarafından kırbaçlanan bir kadının görüntüleri video paylaşım sitesi YouTube'da yayınlanmıştı. Bu konuda görüşü sorulan Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir, "Eğer şeriat hukukuna göre kırbaçlanmışsa soruşturma olmaz" dedi.

19.12.2010Dünya
Almanya’da İslam resmi din olsun

Almanya’da İslam resmi din olsun

SPD ve Yeşiller, Hıristiyanlık ve Yahudilik’in yanı sıra İslam’ın da resmi din olarak Alman devleti tarafından tanınmasını istedi. Hıristiyan Demokrat politikacılar ise İslam’ın Almanya’nın bir parçası olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Wulff’a yönelik eleştirilerini sürdürdü.

7.10.2010Dünya

Yazar Sonuçları

'Hükümet deviren medya'yı tanıyalım

BAŞBAKAN Davutoğlu’nun dünkü grup konuşmasını dinlerken şunu düşündüm; hangi medyayı kastediyor?

26.04.2016

Otoriterlikten dönüş değilse ne!

İRAN ve Suudi Arabistan’dan üst üste gelen haberleri takip ediyor musunuz?

20.04.2016

Katır sırtında geçmişe yolculuk

Katırlarımız gık demiyor, boyunları kendilerinden önde, bir katır inadıyla yılmadan ve yorulmadan ufak ve ritmik adımlarla tırmanıyorlar sarp ve taşlı dağlara. 1700 metre kadar tırmanacağız. Aşılan her tepede soluklanıp geriye dönerek müthiş manzaraya büyüleniyoruz. Bilimkurgu filmlerindeki zaman makinesi ile MS 200 yılına ışınlandık. Roma çağının Pisidya bölgesinin başkentine yaklaştıkça heyecanımız artıyor, yorgunluğumuz azalıyor. Sagalassos şenliklerine katılacağız. Dünyanın en leziz ve hayat uzatan suyundan yudumlayacağız. Agorada, yıldızlı lokantalarda yemekler yiyeceğiz...

18.03.2016

Toplum bu hale neden geldi

ESKİ Bürokrat Necati Güngör Ankara’da bir otobüste yaşadığı manzarayı anlatıyor:

1.03.2016

Nazarbayev’den dersler...

‘Kızlarımız nasıl giyineceğini bilir. Araplardan öğrenecek değiliz.’

4.10.2014

Japonya’nın ilk imamı

Marmaray’ın açılışında Japonya Başbakanı’nın nezaketen ellerini açıp duaya eşlik etmesinden çok uzun yıllar önce Abdürreşid İbrahim iki ülkenin siyasal güç birliği için çalışıyordu.

3.11.2013

Türbanlı bir annenin yazılmamış öyküsü

Hizbullah tarafından kaçırıldı. Günlerce sorgulandı. Şükür namazı kılınıp boğuldu.

8.01.2011

Bayar’ın kızından ‘hayır’

12 Eylül referandumu sonuçlarıyla birlikte tarihe geçecek ve çok uzun süre gündemde kalacak. Tıpkı ilk 12 Eylül gibi: Birinci 12 Eylül, İkinci 12 Eylül. Birincisinin trajik sonuçları oldu, kronik travmalar yarattı. İkincisi de ayrı etki ve tepkileri yaratacak.

10.09.2010