MENÜ

Referandum

Referandum ile ilgili tüm haberleri, son dakika Referandum haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Referandum haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 17.176 Referandum haberi bulunmuştur.

Referandum Haberleri

Sisinin görev süresini uzatacak Anayasa değişikliği

Sisi'nin görev süresini uzatacak Anayasa değişikliği

Sisi’nin görev süresini 4 yıldan 6 yıla uzatacak olan Anayasa değişiklik teklifi geçen hafta pazar günü yapıldı.

5.02.2019Dünya
Son dakika Madurodan seçim hamlesi...

Son dakika! Maduro'dan seçim hamlesi...

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "Ulusal Kurucu Meclis, bu yıl içinde parlamento seçimleri düzenleyecek. Ben ülkenin yasama yetkisine güveniyorum. Halkın karar vereceği özgür ve garanti edilmiş parlamento seçimlerine gideceğiz." dedi.

2.02.2019Dünya
Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Ben de sarı yelekliyim

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Ben de sarı yelekliyim

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Eğer sarı yelekli olmak daha az parlamenter ve daha iyi maaşlı iş istemek anlamına geliyorsa ben de sarı yelekliyim" açıklamasında bulundu.

1.02.2019Dünya
Bozkurter: Önce Gençlerbirliği, sonra Başakşehir Sırada Galatasaray var...

Bozkurter: 'Önce Gençlerbirliği, sonra Başakşehir! Sırada Galatasaray var...'

Hatayspor Kulübünün Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) temsilcisi Hasan Bozkurter, Ziraat Türkiye Kupası'nda eşleştikleri Galatasaray'ı elemek istediklerini söyledi.

30.01.2019Futbol
İngilterede Brexit için kritik gün

İngiltere'de Brexit için kritik gün

İngiliz parlamentosu Başbakan Theresa May'in Brexit anlaşmasının reddedilmesinin akabinde ülkenin izleyeceği yolu belirleyecek bir dizi oylama yapacak.

29.01.2019Dünya
Küresel piyasalar negatif seyrediyor

Küresel piyasalar negatif seyrediyor

Küresel piyasalar, ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakerelerine ilişkin endişelerle negatif seyrederken, bugün İngiltere parlamentosunda gerçekleştirilecek Brexit oylaması takip edilecek.

29.01.2019Ekonomi
Son dakika: Yasak kalktı, uçuşlar başladı 29 Eylül 2017den beri ilk kez...

Son dakika: Yasak kalktı, uçuşlar başladı! 29 Eylül 2017'den beri ilk kez...

Türkiye'nin Irak'taki Süleymaniye Havalimanı'na uyguladığı 15 aylık uçuş yasağını kaldırmasının ardından direkt uçak seferleri bugün başladı.

26.01.2019Ekonomi
Moro Müslümanları referandumla özerklik hakkı kazandı

Moro Müslümanları referandumla özerklik hakkı kazandı

Filipinler'in Moro Yarımadası'nda çoğunluğu Müslümanların oluşturduğu halk, bu hafta yapılan referanduma yüzde 85 oranında 'evet' oyu vererek daha geniş özerklik hakkı kazandı.

26.01.2019Dünya
Veda mesajı: Kararlı mücadelenin  canlı tanığı oldum

Veda mesajı: Kararlı mücadelenin canlı tanığı oldum

TÜRKİYE’nin Vatikan Büyükelçiliği’ne atanan Lütfullah Göktaş, atama kararnamesinin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Twitter’dan veda mesajı yayınladı.

26.01.2019Gündem
Türkiyenin Vatikan Büyükelçiliğine atanan Göktaştan veda mesajı

Türkiye'nin Vatikan Büyükelçiliğine atanan Göktaş'tan veda mesajı

Türkiye'nin Vatikan Büyükelçiliği görevine atanan Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Lütfullah Göktaş, "Tam sekiz yıl boyunca Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Basın Başdanışmanı olarak çalışma onurunu yaşadım. Şimdi yeni bir göreve başlıyorum, Vatikan nezdindeki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği. Beni bu yeni vazifeye layık gören muhterem Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum." değerlendirmesinde bulundu.

25.01.2019Gündem
İngiliz şirketler anlaşmasız Brexit’e hazır değil

İngiliz şirketler anlaşmasız Brexit’e hazır değil

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, İngiltere şirketlerin ülkenin Avrupa Birliği’nden anlaşmasız bir şekilde çıkmasına karşı hazırlıklı olmadığını söyledi.

25.01.2019Ekonomi
Yunanistan ve Makedonya arasındaki anlaşmada son düzlüğe girildi

Yunanistan ve Makedonya arasındaki anlaşmada son düzlüğe girildi

Yunanistan'ın kendi sınırları içinde "Makedonya" isimli bir bölge bulunması ve tarih mirası iddiaları üzerindeki çekişme nedeniyle "Makedonya Cumhuriyeti" adına karşı çıkmasından kaynaklanan ve kamuoyunda "isim sorunu" olarak da bilinen meselenin çözümünde sona gelindi.

24.01.2019Dünya
İngilterenin önündeki Brexit seçenekleri

İngiltere'nin önündeki Brexit seçenekleri

Başbakan Theresa May, kasım ayında AB ile vardığı Brexit anlaşmasının parlamentonun alt kanadı Avam Kamarasındaki oylamada 202'ye karşı 432 oy gibi tarihi bir farkla reddedilmesinin ardından önceki gün milletvekillerine "B planını" açıkladı.

23.01.2019Dünya
AK Parti’de ince hesaplar

AK Parti’de ince hesaplar

Yerel seçimler için adayların belirlenmesinin ardından AK Parti’de seçim kampanyası boyunca kullanılacak argümanlar ve uzak durulacak konular belirleniyor.

23.01.2019Gündem
Brexit belirsizliği İngiliz halkını böldü

Brexit belirsizliği İngiliz halkını böldü

İngiltere’de siyasetin bir çözüm bulmaya çalıştığı Brexit sorunu, halkı ikiye böldü.

22.01.2019Dünya
AB içinde ‘Süper AB’ mi oluyorlar Biri saldırıya uğrarsa diğeri yardıma koşacak

AB içinde ‘Süper AB’ mi oluyorlar! Biri saldırıya uğrarsa diğeri yardıma koşacak

Almanya ile Fransa, 22 Ocak 1963’te dönemin Almanya Başkanı Konrad Adenauer ve Fransa Cumhurbaşkanı Charles De Gaulle’ün imzaladığı Elysee Anlaşması’nın temeli üzerine hazırlanan 7 başlık, 28 madde ve 16 sayfadan oluşan ‘Aachen Anlaşması’nı bugün imzalıyor. Yeni anlaşmanın hedefi “İkili ilişkileri yeni bir düzeye çıkarmak ve hem iki ülkenin hem de Avrupa’nın karşılaştığı zorluklara hazırlanmak.

22.01.2019Avrupa
Theresa May B planını açıkladı

Theresa May 'B planını' açıkladı

İngiltere Başbakanı Theresa May, "Anlaşmasız Brexit'i dışarıda bırakmanın yolu, parlamentonun bir anlaşmayı onaylamasıdır. Hükümet de bunu amaçlıyor." dedi.

21.01.2019Dünya
Morolar, Bangsamoro Organik Yasası referandumu için oy kullanıyor

Morolar, Bangsamoro Organik Yasası referandumu için oy kullanıyor

Filipinler’in güneyinde yaşayan Moro Müslümanlarının geleceğini etkileyecek Bangsamoro Organik Yasası (BOL) referandumunda Morolar oy kullanıyor.

21.01.2019Dünya
Uluç Özülker: Brexit İngilterenin büyük hatası

Uluç Özülker: Brexit İngiltere'nin büyük hatası

Brexit sarmalındaki İngiltere 2016 referandumundan bu yana ciddi bir ayrışmanın eşiğinde. Hangi senaryolar devreye girebilir? İngiltere, Avrupa Birliği ve Türkiye bu karardan nasıl etkilenir? Brexit’in tüm boyutlarını eski AB Daimi Temsilcisi, emekli Büyükelçi ve Türkiye Avrupa Vakfı Başkan Vekili Uluç Özülker ile konuştuk. Özülker’e göre güneşin batmadığı imparatorluk ayrışırsa sonuç vahim olur. Bundan sadece İngiltere değil, artık yönetilemez hale gelen tüm dünya etkilenir…

21.01.2019Gündem
Atina’da olaylı miting

Atina’da olaylı miting

Yunanistan’ın başkenti Atina’da dün Yunanistan ile Makedonya Cumhuriyeti arasında geçen yıl imzalanan “Prespa Anlaşması”na karşı büyük bir protesto mitingi düzenlendi.

21.01.2019Dünya
Sivastopol neresi Sivastopol savaşı ne zaman yapıldı

Sivastopol neresi? Sivastopol savaşı ne zaman yapıldı?

Sivastopol, Osmanlı Devleti döneminde Akyar olarak bilinen Karadeniz kıyısındaki kenttir. Rusya toprakları içerisinde yer alan Sivastopol, coğrafi konumu nedeniyle birçok kez liman olmuştur. Sivastopol iki kez kuşatılmış ve büyük savaşlar görmüştür. İşte, Sivastopol savaşı ve kentin bölgedeki konumu hakkında bazı bilgiler

20.01.2019Gündem
Morolara karşı asırlardır süren adaletsizliğin yaraları sarılacak

'Morolara karşı asırlardır süren adaletsizliğin yaraları sarılacak'

Filipinler'deki Hristiyanlar'ın temsilcilerinden Evanjelik Kilisesi üyesi Aldrin Penamora, Filipinler'de Bangsamoro Müslümanlarına kapsamlı özerklik sağlayan Bangsamoro Organik Yasası'na (BOL) destek vereceklerini söyledi.

19.01.2019Dünya
Sular durulmuyor... Din adamları harekete geçti

Sular durulmuyor... Din adamları harekete geçti

Yunanistan'da Aynoroz Özerk Manastır Topluluğu üyesi din adamları, Yunanistan ve Makedonya arasında yapılan "isim anlaşması"na karşı çıkarak referandum çağrısı yaptı.

17.01.2019Dünya
Son ankete göre Brexit taraftarları güç kaybediyor

Son ankete göre Brexit taraftarları güç kaybediyor

İngiltere'de krize dönüşen Brexit sürecinde yapılan son ankete göre halkın AB üyeliği konusundaki görüşü dramatik biçimde değişti.

17.01.2019Dünya
Krallık paramparça

Krallık paramparça

İngiltere’nin AB’den ayrılması (Brexit) için hazırlanan anlaşmanın Avam Kamarası’nda tarihi bir farkla reddedilmesi ülkedeki bölünmüşlüğü gözler önüne serdi. Başbakan May güvenoyu engelini aştı. Artık sunacağı yeni plan bekleniyor. Yeniden müzakereye sıcak bakmayan AB beklemede. İskoçya’nın bağımsızlık urgusu yapması ise krallığın dağılma riskine yönelik endişeleri canlandırdı.

17.01.2019Dünya
Theresa Mayden Brexit için birlik çağrısı

Theresa May'den Brexit için birlik çağrısı

İngiltere Başbakanı Theresa May, muhalefet partilerine çağrıda bulunarak, "İki buçuk yıldan sonra şimdi bir araya gelme, ulusal çıkara öncelik verme ve referandum sonucunu hayata geçirme zamanıdır." dedi.

17.01.2019Dünya
Bangsamoro Müslümanlarının 121 yıllık mücadelesinde önemli gelişme

Bangsamoro Müslümanlarının 121 yıllık mücadelesinde önemli gelişme

Uzak Doğu Asya ülkesi Filipinlerin güneyindeki Mindanao Adası'nda yaşayan Bangsamoro Müslümanlarını kapsamlı özerkliğe kavuşturacak referandum 21 Ocak'ta yapılacak.

16.01.2019Dünya
Brexit nedir Brexit ne demek

Brexit nedir? Brexit ne demek?

İngiltere Başbakanı Theresa May'in Avrupa Birliği (AB) ile vardığı birlikten çıkış (Brexit) anlaşması İngiliz parlamentosunda yapılan oylamada reddedildi. Bu gelişmenin ardından Brexit hakkında araştırmalar hız kazandı. Brexit'in ne demek olduğunu merak eden vatandaşlar, konuya dair bilgi almak adına internette araştırma yapıyor. Peki, Brexit nedir? Brexit ne demek?

16.01.2019Dünya
AB Komisyonundan İngiltereye ABde kalın önerisi

AB Komisyonu'ndan İngiltere'ye "AB'de kalın" önerisi

İngiltere Parlamentosu'nun, Başbakan Theresa May'in Avrupa Birliği ile vardığı Brexit anlaşmasını büyük bir farkla reddetmesinin ardından, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nde kalmasını önerdi.

16.01.2019Dünya
Macron: İngilterede referandum manipüle edildi

Macron: İngiltere'de referandum manipüle edildi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Theresa May'in Avrupa Birliği (AB) ile vardığı birlikten çıkış (Brexit) anlaşmasının İngiliz parlamentosunda yapılan oylamada reddedilmesinin ardından İngiltere'nin muhtemelen AB'den anlaşma ile ilgili ek süre isteyeceğini belirtti.

16.01.2019Dünya
Son dakika... İngiltere Parlamentosu Brexit oylamasını reddetti

Son dakika... İngiltere Parlamentosu Brexit oylamasını reddetti

İngiltere Başbakanı Theresa May'in Avrupa Birliği (AB) ile vardığı birlikten çıkış (Brexit) anlaşması İngiliz parlamentosu tarafından reddedildi. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker "İngiltere'nin en kısa zamanda niyetine açıklık getirmesini talep ediyorum. İngiltere'nin anlaşmasız ayrılma riski bu akşamki oylama ile artmıştır." ifadesini kullandı. Muhalefetteki İşçi Partisi'nin Lideri Jeremy Corbyn de Başbakan Theresa May hükümetine karşı güvensizlik oylaması talep ettiğini açıkladı.

15.01.2019Dünya
Brexit anlaşması için milletvekillerine bir kez daha düşünün

Brexit anlaşması için milletvekillerine "bir kez daha düşünün"

İngiltere Başbakanı Theresa May, milletvekillerine yarınki oylamadan önce Brexit anlaşmasını “bir kez daha düşünün” çağrısında bulundu.

14.01.2019Dünya
İngilterede Brexit oylaması için kritik gün

İngiltere'de Brexit oylaması için kritik gün

İngiliz parlamentosu hükümetin AB ile vardığı Brexit anlaşmasını yarın oylayacak.

14.01.2019Dünya
İngiliz Bakandan Brexit uyarısı

İngiliz Bakan'dan Brexit uyarısı

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, parlamentonun Brexit anlaşmasını reddetmesi durumunda ülkenin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma sürecinin “felce uğrayacağını” söyledi.

11.01.2019Dünya
Kerkükte bayrak krizinde yeni perde: İzin vermeyiz

Kerkük'te bayrak krizinde yeni perde: İzin vermeyiz!

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Kürdistan Yurtseverler Birliğinin (KYB), Kerkük'teki parti binalarına Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağı asmasına karşı olduğunu belirterek, kentin IKBY'nin sınırları içerisinde yer almadığını söyledi.

9.01.2019Dünya
İngiliz parlamentosundan hükümete darbe Kabul edildi

İngiliz parlamentosundan hükümete darbe! Kabul edildi

İngiliz parlamentosu hükümetin Avrupa Birliği'nden (AB) anlaşmasız olarak ayrılmasının önüne geçmeye dönük bir yasa değişikliğini kabul etti.

8.01.2019Dünya
Fransada izinsiz gösteriler ve şiddet olayları cezalandırılacak

Fransa'da izinsiz gösteriler ve şiddet olayları cezalandırılacak

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, izinsiz gösteri yapanların ve eylemlerde şiddet olaylarına başvuranların sert bir şekilde cezalandırılması için yeni bir yasa çıkaracaklarını söyledi.

8.01.2019Dünya
Brexit, Danimarkalıları AB’ye yaklaştırdı

Brexit, Danimarkalılar'ı AB’ye yaklaştırdı

Danimarka’da ülkenin AB’den ayrılması yönünde halk oylaması yapılmasını isteyenlerin oranı azaldı.

5.01.2019Dünya
Fransız hükümetinden protestolara katılanlara suçlama

Fransız hükümetinden protestolara katılanlara suçlama

Fransa Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux, sarı yeleklilerin "siyasi bir mücadele yürüterek" hükümeti düşürmek istediğini söyledi.

4.01.2019Dünya
Macron’dan sarı yeleklilere tepki

Macron’dan sarı yeleklilere tepki

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sarı yeleklilerin sözcülerinin "halka değil, kin duyan küçük bir topluluğa" hitap ettiklerini belirtti.

1.01.2019Dünya
Fransada sarı yelekliler yeniden sokaklarda

Fransa'da sarı yelekliler yeniden sokaklarda

Fransa'daki gösterilerin 7. haftasında sarı yelekliler ülkenin değişik yerlerinde yeniden sokağa çıktı. Gösterilerdeki olaylarda 57 kişi gözaltına alındı. Nantes'taki gösteride 1 kişi ağır yaralandı.

30.12.2018Dünya
AK Parti Beyoğlu Belediye Başkan adayı Haydar Ali Yıldız kimdir

AK Parti Beyoğlu Belediye Başkan adayı Haydar Ali Yıldız kimdir?

AK Parti Beyoğlu Belediye Başkan adayı Haydar Ali Yıldız kimdir sorusunun yanıtı birçok vatandaşın sorguladığı ve araştırdığı isimler arasında yer almaya başladı. AK Parti Belediye Başkan adaylarının açıklanmasının ardından, Beyoğlu Belediyesi Başkan adayı olan Haydar Ali Yıldız'ın hayatı hakkında bilgiler merak edilmeye başladı. Peki, Haydar Ali Yıldız kimdir?

29.12.2018Gündem
Fransada polis şiddetine soruşturma

Fransa'da polis şiddetine soruşturma

Fransa'da, sarı yeleklilerin 17 Kasım'dan bu yana düzenlediği gösterilerde şiddet uyguladığı iddia edilen güvenlik görevlileri hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi.

29.12.2018Dünya

Yazar Sonuçları

İklim değişikliği komplosu!

İklim değişikliği bir aldatma ya da bilimsel bir komplo mudur? Komplo diyenler vardır elbette ama onlar hiçbir ülkede ‘etkili mevkilerde’ olmamalılar!..

1.02.2019

Davos kulislerinde konuşulan zafer maçı

Davos’un en telaşlı anlarından biri açılış gecesidir...

23.01.2019

Ayşe Nine bir demokrasi kahramanı

SEÇMEN listeleri bugün saat 17.00 itibariyle askıdan iniyor.

17.01.2019

Trump üçüncü yılında

Başkan Trump iktidar geldiğinden bu yana tam 2 sene bir süre geçti. Trump, ABD Başkanlığını 20 Ocak 2017 tarihinde devralmıştı. Trump’ın 2016 Kasım ayında yapılan Başkanlık seçimlerini kazanması ABD’de ciddi bir sarsıntıya neden oldu ve bu tarihten beri Vaşington’da sular pek durulmuyor.

17.01.2019

Erdoğan yerel seçimlerde çıtayı nereye koydu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimlerle ilgili birçok konuşma yaptı ama bir değerlendirmeyi ilk kez yapıyor.

14.01.2019

Olmayana ergi

Aday öyle mi açıklanır?

31.12.2018

Türkiye gerçek gündemine dönmeli

31 Mart’tan sonra uzunca bir süre gündemimizde seçim olmayacak.

28.12.2018