MENÜ

Referandum2017

Referandum2017 ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Referandum2017 haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.521 Referandum2017 haberi bulunmuştur.

Referandum2017 Haberleri

CHP kampanyada böyle diyecek: Sayın Cumhurbaşkanı

CHP kampanyada böyle diyecek: Sayın Cumhurbaşkanı

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve milletvekillerinin buluştuğu toplantıda referandum kampanyası için iletişim teknikleri anlatıldı. Vekillere verilen bilgi notunda, “Sahada ‘Erdoğan’ veya ‘Tayyip’ yerine ‘Sayın Cumhurbaşkanı’ hitabı kullanılacak” ifadesi dikat çekti.

1.03.2017Gündem
Başbakanlıktan referandum genelgesi

Başbakanlıktan referandum genelgesi

Anayasa değişikliği halk oylamasına ilişkin Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla yayımlanan genelgede, "seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü" ilkesine uygun bir şekilde gerçekleştirilebilmesinin önem taşıdığı belirtildi.

1.03.2017Gündem
Yurt dışında görevli kamu personelinin izinleri durduruldu

Yurt dışında görevli kamu personelinin izinleri durduruldu

Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla yayımlanan genelge ile yurt dışı 57 ülkedeki tüm kamu görevlilerinin izinleri halk oylamasında görev almaları nedeniyle durduruldu.

1.03.2017Gündem
MHPnin kampanyasında özel kalem imzası

MHP'nin kampanyasında özel kalem imzası

MHP Genel Merkezi, referandum çalışmaları kapsamında hazırlıklarını tamamladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 9 şehirde miting yapması kararlaştırılırken, ilk durak ise Elazığ olarak belirlendi. Kampanya için üç yeni müzik çalışmasını yapan MHP’de, “Yeminimiz Var” adlı çalışmanın sözlerinin altında ise Bahçeli’nin Özel Kalem Müdürü Murat Çeliker’in imzası yer aldı.

2.03.2017Gündem
Komutanlar turist diyene dava açmalı

'Komutanlar 'turist' diyene dava açmalı'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘7 Eleştiri 7 Cevap’ diye konuşulan şeyleri anlamak mümkün değil. Diyorlar ki Genelkurmay Başkanı benimle nasıl yurtdışına gelir? Bundan daha doğal ne olabilir. Bunlar dünyayı da tanımıyorlar. Kardak’a gidişini turistik ziyarete benzetiyorlar. Bence bu benzetmeyi yapanlara, Genelkurmay Başkanımızın da kuvvet komutanlarıyla birlikte dava açması gerekir. Bir Genelkurmay Başkanı’nı bir turist olarak gösteremezsin” dedi. Pakistan dönüşünde uçakta soruları yanıtlayan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

2.03.2017Gündem
MHPnin evet oyu kodları

MHP'nin 'evet' oyu kodları

MHP Genel Merkezi, Anayasa değişikliğini halka 17 başlıkta anlatacak. MHP, “Yeni Anayasa’da milli devleti parçalayan özerklik/federasyon yok, üniter milli devletin garantisi vardır” vurgusu yaparken, Cumhurbaşkanı’nın halk iradesiyle seçilmiş olduğu gerekçesiyle Anayasa’daki yetkilerini zorlamaya başladığını, devletin tepesinde hukuksuzluk iddialarının ortaya çıktığı ve sistemin krize girdiğini savundu.

2.03.2017Gündem
Bakan Çavuşoğlundan Hollandaya sert tepki

Bakan Çavuşoğlu'ndan Hollanda'ya sert tepki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda'da referandum etkinliğine izin verilmemesine ilişkin, "İşte Hollanda, o da demiş 'Bizim kamu alanımızda siz kampanya yapamazsınız' ne demek yapamazsınız? Hani demokrasi, hani özgürlükler, hani ifade özgürlüğü, bize ders veriyorsunuz ya... Hani toplanma özgürlüğü. Bu mu sizin demokrasi anlayışınız? Hiç kusura bakmayın, hiçbiriniz bizi engelleyemezsiniz. İstediğimiz yere de gideriz, vatandaşlarımızla da buluşuruz, toplantımızı yaparız." dedi.

4.03.2017Gündem
Yıldırım: Evet çıkacak, PKK yanacak

Yıldırım: Evet çıkacak, PKK yanacak

Başbakan Binali Yıldırım, "PKK da Kandil de 'Hayır' çıkması için uğraşıyor. PKK'nın elebaşları diyor ki 'Evet' çıkarsa biz yandık biz biteriz. Evet çıkacak siz de yanacaksınız" dedi.

4.03.2017Gündem
Kılıçdaroğlundan sandığa davet

Kılıçdaroğlu'ndan sandığa davet

İzmir’de sivil toplum kuruluşları ve demokratik kitle örgütleri ile buluşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Herkes sandığa gitsin. ‘Bir oyla bir şey olmaz’ demeyin. Sandığa gitmediğiniz takdirde torunlarınıza ve çocuklarınıza hesap veremezsiniz. Çocuklarınıza ileride söyleyeceğiniz en güzel cümle, ‘gittim hayır oyu kullandım’dır" dedi.

4.03.2017Gündem
Sinan Oğan konuşurken saldırıya uğradı

Sinan Oğan konuşurken saldırıya uğradı

MHP'den ihraç edilmek istenen Sinan Oğan bir konferans için gittiği Beşiktaş'taki Bahçeşehir Üniversitesi'nde bir kişinin saldırısına uğradı. Oğan saldırıyı yara almadan atlattı. Olay çıkaran kişinin salondan çıkarılmasının ardından Oğan konuşmasına devam etti. Olaya ilişkin Ömer Faruk Yıldırım adlı kişi akşam saatlerinde Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı. Yıldırım’ın polis merkezindeki işlemleri devam ediyor.

4.03.2017Gündem
Tuğrul Türkeş: Evet de çıksa hayır da çıksa Türkiye’deki barış devam edecek

Tuğrul Türkeş: Evet de çıksa hayır da çıksa Türkiye’deki barış devam edecek

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, referandumun siyasi bir yarış olmadığını ifade ederek ”17 Nisan’da evet de çıksa hayır da çıksa Türkiye sulh ve barış içinde yoluna devam edecek” diye konuştu.

5.03.2017Gündem
600 vekil yorumu: Amaç Meclisi kapatmak

600 vekil yorumu: Amaç Meclis'i kapatmak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Nisan’da oylanacak Anayasa değişikliği kapsamında milletvekili sayısının 600’e çıkarılmasını şöyle eleştirdi: “Bunlar Meclis’te ne yapacak? Maaş alıp oturacaklar. Seçilen başkan bir süre sonra diyecek ki ’Bu Meclis’e ne gerek var? Bunu da kapatalım’ diyecek.”

5.03.2017Gündem
15 Temmuzda bomba yağdıranlar bugünün hayırcıları

'15 Temmuz'da bomba yağdıranlar bugünün hayırcıları'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Bu toprağın uğrunda ölenleri biz 15 Temmuz gecesi gördük. Onlar evetçi idi. Hayırcı değildi. Hayır diyenlerin karşısına dikildiler. O F-16’larla benim vatandaşıma bomba yağdıranlar işte bugünün hayırcıları” dedi. KADEM’in ‘Kadın ve Demokrasi Buluşması’na ve ‘Tokatlılar Gecesi’ne katılan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

5.03.2017Gündem
Kürt de bizim Kürtçe de bizim

'Kürt de bizim Kürtçe de bizim'

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, "Türk de bizim, Zaza da bizim, Kürt de bizim, Laz da bizim. Kürtçe de bizim, Zazaca da bizim, Türkçe de bizim. Allah'ın birleştirdiğini kim ayırabilir? Yeter ki oynanan oyunların farkına varalım. Gün, ayık olma günüdür. Bizleri Kürt, Türk, Laz, Zaza diye birbirimizden ayırmaya çalışıyorlar. Asil milletimiz bizi parçalamaya çalışanlara gereken dersi verecek" dedi. Yıldırım, dün Bingöl ve Muş mitinginlerinde özetle şunları söyledi:

5.03.2017Gündem
CHP’li Böke: Aynı sesle dillendirselerdi

CHP’li Böke: Aynı sesle dillendirselerdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin "Sayın Cumhurbaşkanı eğer Avrupa’ya gitme kararındaysa yalnız değildir. MHP Genel Başkanı olarak ben de kendisiyle birlikte Avrupa’ya gelirim" açıklamasına ilişkin, "Dilerdik ki Türkiye dışında yaşananlara kabartıkları göz ve kulak Türkiye içinde bugün hayır diyenlere yaşatılıyor olan terörist damgasıyla ortaya konan gerçeği de aynı gözle aynı kulakla aynı sesle dillendirseydi" ifadelerini kullandı.

6.03.2017Gündem
Çok yadırgadım

'Çok yadırgadım'

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Abidik gubidik’ sözlerinden dolayı Başbakan Yıldırım’ı eleştirerek, “Siz o başbakanları küçümsediğiniz andan itibaren aslında kendi pozisyonunuzu da küçümsemiş oluyorsunuz” dedi. Kılıçdaroğlu, Best FM’de özetle şunları söyledi:

6.03.2017Gündem
Venedik Raporu hayırı teşviktir

'Venedik Raporu hayırı teşviktir'

ADALET Bakanı Bekir Bozdağ, bazı basın yayın organlarında yer alan Venedik Komisyonu’nun anayasa değişikliğiyle ilgili raporunu eleştirdi.

6.03.2017Gündem
Hayır oyuna silahlı tehdit

Hayır oyuna silahlı tehdit

SİNOP AK Parti İl Yönetim Kurulu üyesi Musa Yıldırım'ın sosyal medyadan paylaştığı video büyük tepki çekti.

6.03.2017Gündem
Bahçeli, Sinan Oğana yapılan saldırı için ilk kez konuştu

Bahçeli, Sinan Oğan'a yapılan saldırı için ilk kez konuştu

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Sinan Oğan'a yapılan saldırı için ilk kez konuştu. Bahçeli, "Bunu neresini değerlendireyim. Bir kişi kürsüyü yıkıyor kimseye bir şey olmuyor. Ülkücü hiçbir şeyi yarım bırakmaz" dedi. Bahçeli, referandum için şunları söyledi: "Bazı kokuşmuşlar diyor ki 16 Nisan’dan sonra MHP bitecek. Bre densizler bunları size kim öğretiyor. Bu, utanmalarını kaybetmiş zübüdükzadelerin canı böyle istiyor gönüllerinden bu geçiyor. MHP fani bedenlere değil ilelebet yaşayacak Türklüğün ana ve atar damarıdır."

7.03.2017Gündem
Son dakika: BBP referandum kararını verdi mi Öznurdan açıklama

Son dakika: BBP referandum kararını verdi mi? Öznur'dan açıklama

TBMM dışındaki siyasi partilerden Büyük Birlik Partisi (BBP) Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Hakkı Öznur, referandumda şahsi kararının "hayır" olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada "Partimizin Referandum ile ilgili kararını istişareler tamamlandıktan sonra, Genel Başkanımız Sayın Mustafa Destici, açıklayacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” denildi.

7.03.2017Gündem
Sinan Oğan’dan Bahçeli’ye yanıt geldi

Sinan Oğan’dan Bahçeli’ye yanıt geldi

MHP'den ihraç edilmek istenen Sinan Oğan kendisine yapılan saldırıya ilişkin Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin sözlerine cevap verdi. Oğan, "Bugün yaptığınız işler yarın sizi utandırmasın. Unutmayalım; Sel gidecek kum kalacak" dedi.

8.03.2017Gündem
Binali Bey yorulmasın onun yerine doğruları anlatıyorum

'Binali Bey yorulmasın onun yerine doğruları anlatıyorum'

Katıldığı radyo programındaki sözleri ‘gaf’ olarak değerlendirilen Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li belediye başkanlarıyla toplantısında aynı konuyu yineleyerek, “Başkan ayrı partiden, TBMM çoğunluğu ayrı partiden olacaktır. Asıl tehlikeli gerilim o süreçte başlayacak” dedi. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, toplantıda özetle şunları söyledi:

9.03.2017Gündem
Kılıçdaroğlu: Evet ile hayır siyah ve beyaz kadar açık

Kılıçdaroğlu: Evet ile hayır siyah ve beyaz kadar açık

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Nisan referandumunda “evet” ile “hayır”ın siyah ve beyaz kadar açık ve net olduğunu söyleyerek, "Yapılan değişiklikle deniyor ki; başkan aynı zamanda partinin genel başkanı da oluyor. Düşünün Salı konuşmaları olacak. Sayın Bahçeli konuşacak, ben konuşacağım, HDP konuşacak, Adalet ve Kalkınma Partisi adına da cumhurbaşkanı konuşacak. Ne diyecek bize? Her Salı gelecek bizleri kötüleyecek, hepimizi eleştirecek. Şimdi bu kabul edilir bir tablo mudur?" dedi.

10.03.2017Gündem
Bakan Çavuşoğluna Rotterdamda miting izni yok

Bakan Çavuşoğlu'na Rotterdam'da miting izni yok

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Hollanda Rotterdam'da cumartesi günü yapmayı planladığı referandum mitingine izin verilmedi.

10.03.2017Dünya
Son dakika: MHPde o ilin yönetimi görevden alındı

Son dakika: MHP'de o ilin yönetimi görevden alındı

MHP Genel Merkezi tarafından Malatya İl yönetiminin görevden alındığı öğrenildi.

10.03.2017Gündem
KKTC mesajı: Çözüm federal yönetişim

KKTC mesajı: Çözüm federal yönetişim

Başbakan Binali Yıldırım, KKTC dönüşünde uçakta önemli mesajlar verdi. Yıldırım, Rum kesiminin baştan beri çözüm niyetinde samimi olmadığını belirterek, “Gelinen noktada ciddi bir bakış açısı olmazsa burada mesafe alınamaz. Bulunacak çözüm mutlaka adil, eşit, iki toplumlu federal bir yönetişim şekli olması lazım. Bütün kesimlerin güvenliğini garanti altına alması lazım” dedi. Başbakan, özetle şunları söyledi:

10.03.2017Gündem
Pusula bozulmuş

'Pusula bozulmuş'

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, mevcut anayasadaki çift başlılığın ülkenin pusulasını bozduğunu savunarak, “Bozuk pusulayla gemi ya batar ya da karaya oturur” dedi.

10.03.2017Gündem
Siyah ve beyaz kadar net

'Siyah ve beyaz kadar net'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iş dünyasının temsilcileriyle buluşmasında, “Neden ‘evet’ neden ‘hayır’ diyeceğimizi yeteri kadar bilmiyoruz” sözlerine karşılık, “Evet ve hayır siyah ve beyaz kadar açık ve net. Sizin şu anda can ve mal güvenliğiniz var mı? Bir kararnamelik işiniz var” dedi. Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

10.03.2017Gündem
MHPde 4 ihraç

MHP'de 4 ihraç

MHP Merkez Disiplin Kurulu, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Isparta Milletvekili Nuri Okutan ve Balıkesir Milletvekili İsmail Ok ile mahkeme kararıyla geri dönen eski Iğdır Milletvekili Sinan Oğan’ı partiden ihraç etti.

10.03.2017Gündem
BBPden resmi açıklama: Evet oyu vereceğiz

BBP'den 'resmi' açıklama: Evet oyu vereceğiz

16 NİSAN’da yapılacak başkanlık sistemi referandumu konusunda kafa karışıklığı yaşanan BBP’den resmi açıklama dün geldi.

10.03.2017Gündem
Hayır çıkarsa Cumhurbaşkanına ne diyecek Kılıçdaroğlu açıkladı

'Hayır' çıkarsa Cumhurbaşkanı'na ne diyecek? Kılıçdaroğlu açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Korku yaratarak 'Evet'i çoğaltmaya çalışıyorlar. Kaos çıkacak diyorlar. Sayın Cumhurbaşkanı görevinde. Sayın Başbakan görevinin başında. Devletin yapısında bir değişiklik yok. Niye kaos çıksın? 'Hayır çıkarsa CHP Cumhurbaşkanı'nın istifasını isteyecek' diyorlar, açık ve net söylüyorum. Hayır çıktığı zaman biz niye Cumhurbaşkanı'nın istifasını isteyelim" dedi.

11.03.2017Gündem
MHP teşkilatında AKP vekiller Bozkurt selamı ile karşılandı

MHP teşkilatında AKP vekiller Bozkurt selamı ile karşılandı

Ak Partili vekillerin MHP İlçe Teşkilatı ziyaretinde Bozkurt selamı ile yapılan karşılaşma sosyal medyada geniş yer buldu. AK Parti Konya milletvekili Mehmet Babaoğlu, referandum çalışmaları kapsamında Beyşehir ilçesindeki MHP ilçe teşkilatını ziyaret etti. AK Partili heyet burada MHP Beyşehir İlçe Başkanı Muzaffer Duymuş ile bir süre görüştü.

11.03.2017Gündem
BBPde Sivas krizi

BBP'de Sivas krizi

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'nin  "Arkadaşlarımızın hepsi itirazlarını söyledi ama daha sonra aldığımız kararın yanında olduğunu ifade etti" dediği Sivas teşklatından açıklama geldi. BBP Sivas İl Başkanı Uğur Bulut, "Genel merkezin vebaline ortak olmayacağız. Orucunu bozanlar kefaretini kendi ödemeli, bizleri bu kefarete ortak etmemeli" dedi.

11.03.2017Gündem
Erdoğan: 2 kat zengin olacaktık

Erdoğan: 2 kat zengin olacaktık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şayet Türkiye son 25 yıldır, cumhurbaşkanlığı sistemi ile yönetiliyor olsaydı ekonomik açıdan bugünkünden 2 kat daha büyük olacaktık, 2 kat daha zengin olacaktık. Koalisyon dönemlerinde milletimizin cebinden çalınan paralar son 14 yılda olduğu gibi yatırıma istihdama dönüştürülseydi, bugün olduğumuz yerin 2 kat daha ilerisinde olacaktık" dedi.

11.03.2017Gündem
Yeni sistemde başbakan yok öğren, öğren

'Yeni sistemde başbakan yok öğren, öğren'

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, dün İstanbul’da katıldığı açılış törenlerinde CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na “Yeni sistemde başbakan yok öğrendin mi? Öğren öğren. Akıl hocan kim” diye yüklendi. Erdoğan konuşmalarında özetle şu mesajları verdi:

11.03.2017Gündem
Mesele memleket olunca Binali feda olsun

'Mesele memleket olunca Binali feda olsun'

Başbakan Binali Yıldırım, “Bana diyorlar ki, ‘Başbakanlığı bu halk oylaması ortadan kaldırıyor, aklından zorun mu var?’ Mesele memleket olunca Binali de feda olsun, bir Ali de feda olsun” dedi. Yıldırım, dün Balıkesir mitinginde özetle şöyle konuştu:

11.03.2017Gündem
18 yaş yorumu: Ankaradaki beylerin çocukları için geldi

18 yaş yorumu: Ankara'daki beylerin çocukları için geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün İstanbul’da Hilton Otel’de Karadeniz dernek, federasyon ve vakıf temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda Anayasa referanduma ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

11.03.2017Gündem
Halk meseleyi çözecektir

'Halk meseleyi çözecektir'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk’u evinde ziyaret etti. Ziyaret sonrası Kılıçdaroğlu ile Cindoruk açıklama yaptı.

11.03.2017Gündem
Vatan Partisi kararını açıkladı: Hayır diyoruz

Vatan Partisi kararını açıkladı: Hayır diyoruz

VATAN Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, “16 Nisan’da Türkiye’yi tuzaklara sürüklemek isteyen girişime ‘hayır’ diyoruz. ‘Hayır’ çıkacak göreceksiniz. Türk milletinin kararına, cesaretine, birikimine, sağduyusuna kesinlikle güveniyoruz” dedi.

11.03.2017Gündem
Her okula bir avukat

Her okula bir avukat

ANKARA Barosu, Anayasa referandumunda sandık güvenliğine katkıda bulunabilmek için ‘Her okula bir avukat’ projesi başlattı.

11.03.2017Gündem
AK Partili vekil: Almanya ve Hollandaya belki azıcık da teşekkür etmeliyiz

AK Partili vekil: Almanya ve Hollanda'ya belki azıcık da teşekkür etmeliyiz

AK Parti İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, Almanya ve Hollanda ile Türkiye arasında yaşanan krizin ardından “Almanya'ya Hollanda'ya hep kızmayalım. Belki azıcık teşekkür de etmeliyiz. Evet oylarına en az iki puan katkı yaptılar” dedi.

13.03.2017Gündem
Kılıçdaroğlundan idam çıkışı: Niye değişilkliğin içine koymadılar

Kılıçdaroğlu'ndan idam çıkışı: Niye değişilkliğin içine koymadılar?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "15 Temmuz’dan sonra meydanlarda idam istendi mi? İstendi. Yenikapı mitinginde idam istendi. Aradan geçti aylar, anayasa değişikliği geldi. Niye idamı koymadılar. Hem AK Parti hem MHP istiyordu. İkisi beraber yaptılar niye idamı koymadılar? Biz mi engel olduk?" dedi.

13.03.2017Haberler

Yazar Sonuçları

Mahalle maçı  

Bir dostum var. HAYIR’cı.

1.03.2017

Sandığa sahip çıkmak

HER seçimden önce olduğu gibi referandum öncesi de en çok karşılaştığım soru, sonuçlar üzerinde hile yapılıp yapılmayacağı.

1.03.2017

Artı 1

Hergün yeni bir şey uyduruyorlar.

7.03.2017

Seçimlere dijital müdahale tehlikesi

Hemen aklınıza sandığa atılan oyların kaybedilmesi, yok sayılması, fazla sayılması türünden zorbalıklar, hileler gelmesin.

8.03.2017

Kırık dökük

Avrupalı dostlar, EVET’çilere unutulmaz bir kıyak yaptı.

8.03.2017

Rüzgârın hızından hızlı dönen rüzgâr

ABDULKADİR Selvi arkadaşımız kesin bir dille söylüyor:

14.03.2017

Cumhurbaşkanı da tam bilmiyor

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, önceki akşam atv’ye çıktı ve soruları yanıtladı.

14.03.2017

Akıllı düşman aptal dosttan evladır

Hemen hemen bütün dillerde benzerleri var, Türkçemizde "Akıllı düşman, aptal dosttan evladır" diye kullanılıyor.

14.03.2017