MENÜ

Referandum2017

Referandum2017 ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Referandum2017 haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.514 Referandum2017 haberi bulunmuştur.

Referandum2017 Haberleri

Son dakika: Evet çıkarsa dükkanı kapatırız diyen şirketten son anket tweeti

Son dakika: 'Evet çıkarsa dükkanı kapatırız' diyen şirketten son anket tweeti

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi, son kamuoyu araştırmasında elde ettiği bulguları Twitter'den açıkladı.

12.04.2017Gündem
Seçmenin oy tercihini ne etkileyecek

Seçmenin oy tercihini ne etkileyecek?

Anayasa değişikliği referandumu için son birkaç güne girilirken kamuoyuna sızan anketlerde zaman zaman 'Evet' bazen de 'Hayır' öne geçiyor. Oy oranları arasındaki fark ise kıl payı. Seçmenin oy tercihini etkileyecek başlıklar olarak 'psikilojik aidiyet, hemşerilik, istikrar, sevgi, nefret gibi birçok etmen ortaya çıkıyor.

12.04.2017Gündem
Alman medyasına göre, Hayır çıkarsa erken seçim gelecek

Alman medyasına göre, "Hayır" çıkarsa erken seçim gelecek

Alman gazetelerinin yorum sütunlarındaki ağırlıklı konular; Türkiye’deki anayasa referandumu, idam cezası tartışmaları, Suriye’deki savaş ve ABD’nin dış politikası. Die Welt gazetesi, referandumda hayır çıkması durumunda Erdoğan'ın erken seçime gideceğini savunuyor.

12.04.2017Dünya
Kılıçdaroğlu: 3’ünüz değil, isterseniz 33 kişi gelin

Kılıçdaroğlu: 3’ünüz değil, isterseniz 33 kişi gelin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ankara’daki o beylere hodri meydan diyorum. Yüreğiniz varsa, cesaretiniz, bilginiz varsa 3’ünüz değil, isterseniz 33 kişi gelin, ben tek başımayım. Devletin her şeyi ellerinde. Biz devletin parasını, arabasını, imkanlarını kullanmıyoruz” dedi.

11.04.2017Gündem
Akşenerden referandum açıklaması: Siyaseti bırakırım

Akşener'den referandum açıklaması: Siyaseti bırakırım

MHP'den ihraç edilen Meral Akşener referanduma ilişkin konuştu. Akşener, 'Referandum sonuçlarına göre yüzde 61 evet çıkarsa bırakacağım' dedi.

11.04.2017Gündem
Kılıçdaroğlundan önemli açıklamalar

Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu canlı yayında açıklamalarda bulundu.

10.04.2017Gündem
Bu afiş Saadet Partisini kızdırdı... Seçim Kuruluna şikayet

Bu afiş Saadet Partisi'ni kızdırdı... Seçim Kurulu'na şikayet

Saadet Partisi, Kayseri'de Necmettin Erbakan'ın fotoğrafının afişlerde kullanılmasına tepki gösterdi. Pankart Seçim Kurulu'na şikayet edildi.

10.04.2017Gündem
Kılıçdaroğlu :Askeriye de bir partinin genel başkanına bağlı olacak

Kılıçdaroğlu :Askeriye de bir partinin genel başkanına bağlı olacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partinin genel başkanının aynı zamanda komutan olacağını belirterek, "Partinin genel başkanı aynı zamanda komutan da olacak. Hani kışlaya siyaset girmesin diyorduk. Askeriye de bir partinin genel başkanına bağlı olacak. Olur mu? Devleti kuranlarda akıl yok muydu? Bunları düşünmediler mi? Hepsini düşündüler. Cumhurbaşkanı tarafsız olmalıdır" dedi.

10.04.2017Gündem
İçişleri Bakanı açıkladı: Serseriler bir şeyi unutmuş

İçişleri Bakanı açıkladı: Serseriler bir şeyi unutmuş

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, referandumda sandık güvenliğine ilişkin düzenlediği basın toplantısında, "Oyların sayımı sırasında planlı bir sabotaj veya kendiliğinden gerçekleşebilecek herhangi bir elektrik arızasına karşı gerekli bütün tedbirler önceden alınmıştır. Halk oylaması sonuçlarının kısmen veya tamamen belli olmasından sonra istenmeyen olayların meydana gelmemesi, herhangi bir taşkınlık yaşanmaması için gerekli bütün tedbirler planlanmıştır" dedi. Soylu Okmeydanı'nda gerçekleşen silahlı tehdit olayı için ise, "Dün akşam Okmeydanı’nda 2-3 serseri, bir kıraathaneye girdi ve orada vatandaşımıza güya ’Biz buradayız’ deyip, bir taraftan da arkalarına bakarak, korkak ve ürkek şekilde, maskeyle tehdit etmeye çalıştılar. Fakat bir yanlış yapmışlar. İçlerinden birisi pantolonunu değiştirmeyi unutmuş" dedi.

10.04.2017Gündem
Başbakana Ahmet Davutoğlu soruldu... Televizyonda gergin anlar

Başbakan'a Ahmet Davutoğlu soruldu... Televizyonda gergin anlar

Fox Tv'ye çıkan Başbakan Binali Yıldırım, İsmail Küçükkaya'nın "Sayın Cumhurbaşkanı Davutoğlu'nu aldı" demesi üzerine sert bir yanıt verdi. Yıldırım "Davutoğlu'nu Cumhurbaşkanı almadı. Yıldırım "Davutoğlu, Olağanüstü Genel Kurul ile gitti, kongreye gitti" dedi. Küçükkaya'nın "Sayın Cumhurbaşkanımız bunu istedi de öyle oldu" sözü üzerine Başbakan Yıldırım, "Hayır, öyle bir şey olmadı. AK Parti olağanüstü kongreye gitti. Biz şimdi kişileri mi, sistemi mi konuşacağız. Sen nasıl böyle bir şey düşünürsün?" yanıtını verdi.

10.04.2017Gündem
HDP’nin Bodrum mitinginde gerginlik

HDP’nin Bodrum mitinginde gerginlik

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü,Bodrum’da partisinin ilçe başkanlığı tarafından düzenlenen ’hayır mitingi’nde alanda toplananlara seslendi. Küçük bir grup mitingdekilere tepki gösterince, gerginlik yaşandı. Kısa süreli gerginlikte, iki grup arasında su şişeleri, sopa ve levhalar havada uçuştu.

10.04.2017Gündem
O vekil karşılanmayacak denilince istifa ettiler

'O vekil karşılanmayacak' denilince istifa ettiler

MHP'nin Isparta Uluborlu İlçe Başkanı Ülkü Işıldar ve yönetim kurulu üyeleri istifa etti. İstifaya gerekçe olarak ise partiden ihraç edilen Isparta Milletvekili Nuri Okutan'ın ilçeye yapacağı ziyaret öncesi il teşkilatından gelen 'milletvekilini karşılar ve kabul ederseniz sonuçlarına katlanırsınız' uyarısı gösterildi.

10.04.2017Gündem
Denize dökeriz diyen CHPli vekilin zor anları

'Denize dökeriz' diyen CHP'li vekilin zor anları

Referandum çalışmaları kapsamında Beyşehir ilçesine giden CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt'a, konuşma yapacağı kahvehaneye girişi esnasında Atatürk Anıtı önünde toplanan bir grup, ellerinde Türk bayrağı açıp "Denize dök hadi bizi" diyerek tepki gösterdi. Bu duruma, "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sloganları ve alkışlarla karşılık veren CHP'lilerle grup arasında gerginlik yaşandı.

10.04.2017Gündem
Avrupa’da oy verme işlemi sona erdi

Avrupa’da oy verme işlemi sona erdi

Avrupa’da 27 Mart’ta başlayan ve 14 gün devam eden, 16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliği halk oylamasına yönelik Türk seçmenlerin oy kullanma işlemi sona erdi.

9.04.2017Dünya
550 eski vekilden ‘hayır’

550 eski vekilden ‘hayır’

GEÇMİŞTE AK Parti, MHP, DYP, ANAP, DP, CHP, DSP başta olmak üzere 16 farklı partide siyaset yapan 550 eski milletvekili ‘hayır’ çağrısı yaptı.

9.04.2017Gündem
Kontrolsüz çarpıtma

'Kontrolsüz çarpıtma'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Antalya’daki mitinginde CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na sert sözlerle yüklendi. “15 Temmuz’a kontrollü darbe demek, kasten ve kontrolsüzce yapılmış çarpıtmadır” diyen Bahçeli, mitingde özetle şunları söyledi:

8.04.2017Gündem
Sadece milletin değil ümmetin de umudusunuz

Sadece milletin değil ümmetin de umudusunuz

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’dan önce kürsüye çıkan Başbakan Binali Yıldırım Yenikapı’daki konuşmasında özetle şunları söyledi:

8.04.2017Gündem
Bizde tarafsızlığın daniskası var

'Bizde tarafsızlığın daniskası var'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tek adam eleştirilerine Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü üzerinden yanıt vererek, “Böyle olan bir cumhurbaşkanı tarafsız olabilir mi diyor. Demek ki Gazi Mustafa Kemal tarafsız değildi. Demek İnönü tarafsız değildi. Öyle saçmalık olur mu? Siz hizmette tarafsız olacaksınız. Ya bizde tarafsızlığın daniskası var ya?” dedi. Yenikapı’daki Büyük İstanbul Buluşması’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan özetle şunları söyledi:

8.04.2017Gündem
Seçim yasakları bugün başlıyor

Seçim yasakları bugün başlıyor

SEÇİM takvimine göre propaganda serbestliği ve kısmi seçim yasakları bugün başlıyor. Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtımı da bugün tamamlanıyor.

8.04.2017Gündem
Hesaplaşmak istiyorsanız karşıma çıkın

'Hesaplaşmak istiyorsanız karşıma çıkın'

Trabzon’da konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Doğrudan benimle mücadele etmek istiyorlar. Miting yapıyorlar, sabah, öğle, akşam, ikindi Kılıçdaroğlu. Arkadaş Kılıçdaroğlu size ne yaptı? Haram yemedi, kul hakkı yemedi, millete doğruları anlatıyor. Benimle hesaplaşmak istiyorsanız çıkar karşıma hesaplaşırsınız, ondan da çekinmiyorum. Bana yapılan hakaretlere cevap vermeyeceğim, milletin vicdanına havale edeceğim” dedi. Kılıçdaroğlu, mitingde özetle şunları söyledi:

8.04.2017Gündem
Yenikapı miting alanı doldu

Yenikapı miting alanı doldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın birlikte gerçekleştireceği "Evet" mitingi için Yenikapı'daki miting alanı doldu. Alana Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım meydana ayrı ayrı helikopterle geldi. Mitingde ilk olarak Yıldırım konuştu.

8.04.2017Gündem
CHP Kadın Kolları eski Genel Başkanı: Yeni anayasaya evet diyeceğiz

CHP Kadın Kolları eski Genel Başkanı: Yeni anayasaya 'evet' diyeceğiz

CHP Kadın Kolları eski Genel Başkanı Deniz Pınar Atılgan, “Cumhuriyet kadını olarak, ekibim ile birlikte yeni anayasaya 'evet' diyeceğiz” dedi.

8.04.2017Gündem
CHPli Tuncay Özkanın sözlerine inceleme

CHP'li Tuncay Özkan'ın sözlerine inceleme

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan'ın, Trabzon'un Maçka İlçesi'ndeki programı sırasında söylediği sözler üzerine idari inceleme başlatıldığı bildirildi.

8.04.2017Gündem
Pankart asan CHP’lilere otomobilden kuru sıkı tabancayla ateş edildi

Pankart asan CHP’lilere otomobilden kuru sıkı tabancayla ateş edildi

İstanbul Beykoz'da 'Hayır' pankartı asan CHP’li gruba, bir otomobilden kurusıkı tabancayla ateş edildi. Olayla ilgili 3 kişi gözaltına alındı.

8.04.2017Gündem
Türkiye barışın tarafı olmalı

'Türkiye barışın tarafı olmalı'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Suriye rejim güçlerine yönelik ABD müdahalesi için “Kimyasal gaz kullanımı insanlık suçudur. Asıl faillerin bulunup cezalandırılması gerekir” dedi. Kılıçdaroğlu Türkiye’nin “Üzerimize düşeni yaparız” açıklamasını ise “Türkiye’nin bölgede savaşın tarafı olmasını asla istemeyiz; Türkiye’nin barışı inşa etmek için aktif rol üstlenmesi lazım” diye yorumladı.

7.04.2017Gündem
Esad layığını buldu

'Esad layığını buldu'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD’nin Suriye’deki hava üslerini vurmasına değinerek, “Bebeklere zehirli gaz fırlatan Esad yönetimi layığını bulmuş, cevabını almıştır. Esad, Suriye’nin geleceğinden sökülüp atılmalıdır” dedi. Bahçeli, Afyonkarahisar’daki mitingde özetle şunları söyledi:

7.04.2017Gündem
Kılıçdaroğlundan TRTye canlı yayın tepkisi

Kılıçdaroğlu'ndan TRT'ye canlı yayın tepkisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TRT Haber ve kuruma ait bazı kanallarda müşterek başlayacağı duyurulan canlı yayınının, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşması nedeniyle yarım saat geç başlatılmasına tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, tepkisini “Bakın tek adam rejimine en tipik örneği bu akşam yaşadık. Sayın Cumhurbaşkanı konuşuyor, bana saat 19.00’da televizyon programı yapılacak denmiş ama onun sözü kesilemiyor, kimse kesmeye cesaret edemiyor” sözleriyle dile getirdi. Kılıçdaroğlu, "TRT'nin tarafsız davranması lazım. Sayın Başbakan çıktığında ayrı, biz çıktığında ayrı veriyorsunuz. Böyle olmaz. Ben bu kanala vergi ödüyorum" dedi.

7.04.2017Gündem
Başbakan Yıldırım: PKK bitecek, Türkiye rahat nefes alacak

Başbakan Yıldırım: PKK bitecek, Türkiye rahat nefes alacak

Başbakan Binali Yıldırım, Şırnak’ta yaptığı konuşmada HDP’yi eleştirerek, "Bu ülkede siyaset yapacaksan, sırtını Kandil’e değil, Türkiye ve millete dayayacaksın. Bunlar yaptıkların hesabını verecekler. Bu işin dönüşü yok. PKK bitecek, Türkiye rahat nefes alacak. Yıkılanları en iyi şekilde yapacağız" dedi.

7.04.2017Gündem
248 şehidin hesabını soracağım

'248 şehidin hesabını soracağım'

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, OHAL sonrası 1 milyondan fazla ailenin mağdur edildiğini belirterek, “Darbenin üzerine kapatmaya çalışacaklar. Allah izin verdiği sürece izin vermeyeceğim, 248 şehidin hesabını soracağım. Hem zulmedeceksin, hem Müslüman geçineceksin, bunu kabul etmiyorum. Vicdanım buna izin vermez” dedi. Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş’taki konuşmasında özetle şunları söyledi:

6.04.2017Gündem
Erdoğanın başdanışmanından öneri: Yurtdışına da vekillik

Erdoğan'ın başdanışmanından öneri: Yurtdışına da vekillik

REFERANDUMDA oylanacak Anayasa değişikliğini hazırlayan ekipte yer alan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum, 16 Nisan sonrası için “Türkiye milletvekilliği, Milli Bakiye Sistemi ve yurtdışı milletvekilliğini” gündeme getirdi. Uçum, halkoylaması ve yeni anayasa hakkında Hürriyet’e özetle şu açıklamaları yaptı:

6.04.2017Gündem
1.2 milyon seçmen ilk kez sandığa gidecek

1.2 milyon seçmen ilk kez sandığa gidecek

YÜKSEK Seçim Kurulu (YSK) dün 16 Nisan’daki referandum öncesi kesinleşen seçmen ve sandık sayılarını, mahalle ve köy köy, internet sitesinden ilan etti.

6.04.2017Gündem
550 eski milletvekilinden hayır kampanyası

550 eski milletvekilinden hayır kampanyası

GEÇMİŞTE MHP, AK Parti, CHP, DYP, ANAP ve Demokrat Parti’nin de bulunduğu 16 farklı siyasi partide görev yapan 550 eski milletvekili bir araya gelerek halkoylaması için ‘hayır’ kampanyası başlattı.

6.04.2017Gündem
Kılıçdaroğluna: Bırak bunları da biraz çalış

Kılıçdaroğlu'na: Bırak bunları da biraz çalış

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu, “Bırak bunları da biraz çalış, yalan dolanla iktidar olunmaz, çalışmakla olur” sözleriyle hedef aldı. Yıldırım, dün Kilis ve Osmaniye mitinglerinde ve Mersin’de STK temsilcileriyle görüşmesinde özetle şöyle konuştu:

6.04.2017Gündem
Türkiye düşmanlarının ayakları dolaşıyor

'Türkiye düşmanlarının ayakları dolaşıyor'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “16 Nisan yaklaştıkça, Avrupa, terör örgütleri, hem de Türkiye düşmanlarının ayakları dolaşıyor” derken, CHP yönetimine de “Ağızlarını her açtığında ‘Biz Atatürk’ün partisiyiz’ derler. Şu anda sağ olsa gidecek yer ararsınız” diye yüklendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Balıkesir Kuvayi Milliye Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada özetle şu mesajları verdi:

6.04.2017Gündem
Başbakan Yıldırım: Kılıçdaroğlu 15 Temmuz gecesi bizi aradı

Başbakan Yıldırım: Kılıçdaroğlu 15 Temmuz gecesi bizi aradı

Başbakan Binali Yıldırım referandum çalışmaları kapsamında Osmaniye’de konuştu.

6.04.2017Gündem
Pelin Batu: Ben buraya gelirken anneme yalan söyledim

Pelin Batu: 'Ben buraya gelirken anneme yalan söyledim'

250 sanatçının 'hayır' sloganıyla başlattığı kampanyada konuşan Pelin Batu gözyaşları içinde konuştu. Pelin Batu, 'buraya gelirken anneme yalan söyledim. Bunu söylerken gözlerim doluyor, çok üzülüyorum. Niye söyledim anneme; şiirlerimi başmak için fotokopiciye gideceğim dedim. Çünkü annem benim için korkuyor.' dedi.

6.04.2017Gündem
Son dakika.. CHPli vekile saldırı son anda önlendi

Son dakika.. CHP'li vekile saldırı son anda önlendi

CHP Kayseri milletvekili Çetin Arık, Kayseri'de referandum çalışması yürütürken bıçaklı bir kişinin saldırısına uğradı. Alkollü olduğu iddia edilen saldırgan yakalandı, Arık'ın durumu iyi.

6.04.2017Gündem
Başbakan Yıldırım: Şeytan taşlamaktan vakit kaldıkça muazzam eserler yaptık

Başbakan Yıldırım: Şeytan taşlamaktan vakit kaldıkça muazzam eserler yaptık

Başbakan Binali Yıldırım, 14 yıllık iktidarları boyunca engellemelere rağmen gece gündüz çalıştıklarını söyledi. Yıldırım, "14 senedir bu işleri yaptık ama burnumuzdan getirdiler. Binbir engelle karşılaşarak, engelleri aşa aşa bu işleri yaptık. Şeytan taşlamadan vakit kaldıkça Türkiye’ye bu muazzam eserleri kazandırdık. Engelli koşu yaparak geliyoruz. Şimdi 16 Nisan’da inşallah kararımız net, oyumuz ’evet’ olacak" dedi.

6.04.2017Gündem
Kılıçdaroğlu: Teklik Allaha mahsustur, kula mahsus değildir

Kılıçdaroğlu: Teklik Allah'a mahsustur, kula mahsus değildir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, vatandaşları 16 Nisan'da demokrasiden yana oy kullanma çağrısında bulunarak, "Tek adam rejiminden yana kullanmayın. Teklik Allah'a mahsustur, kula mahsus değildir" dedi.

6.04.2017Gündem
MHPyi karıştıran yazı

MHP'yi karıştıran yazı

Sivas’ın Koyulhisar İlçesi’nde MHP İlçe teşkilatı binasındaki ışıklı tabelada ’Hayır’ yazılması üzerine, ilçe yönetimi feshedildi. MHP Koyulhisar İlçe Başkanı, yönetimdeki 1 kişinin tutumu üzerine, fesih talebini kendilerinin istediğini söyledi.

6.04.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Pek de adil bir yarış sayılmaz, değil mi?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bir süredir devlet televizyonu TRT’nin “Hayır” kampanyasına, CHP’nin mitinglerine yer vermediğinden yakınıyordu.

11.04.2017

Tam da burası

Son dakikada, hem de kendi kalesine gol atmak nasıl bir şey?

11.04.2017

'İstikrar', öngörülebilir olmaktır

BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Türkiye’deki belirsizlikler ortadan kalkınca normalleşme süreciyle birlikte bu etkiler de değişecek. Referandumun siyasi belirsizliği ortadan kaldırmasıyla Türkiye’nin uzun vadeli görünümü muazzam şekilde pozitife dönüşecek” de dedi.

11.04.2017

O fotoğrafa dudak bükülmesinin sebebi...

BİRKAÇ gün önce çok tatlı bir fotoğraf dikkatimi çekti.

11.04.2017

17 Nisan'a hazırlık

16 Nisan’a 4 gün kala ANAR’ın anketi çıktı.

11.04.2017

'Adeta' Kılıçdaroğlu'nu oyluyoruz

KOMŞUM Özkök benden atak davrandı. Cumhuriyet gazetesi iddianamesindeki ‘adeta’ nakaratını işledi dün.

11.04.2017

Ne mantık ama

Bu kimyasal bombalar insanlık dışıdır da, kimyasal olmayan bombalar sanki nedir?

5.04.2017

On gün kala Evet-Hayır gayet yakın

Dün Türkiye’nin önde gelen anket şirketlerinden üçünün yöneticileriyle 16 Nisan referandumunda nasıl bir sonuç çıkabileceği üzerine konuştum.

5.04.2017