MENÜ

Referandum2017

Referandum2017 ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Referandum2017 haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.516 Referandum2017 haberi bulunmuştur.

Referandum2017 Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğandan referandum açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan referandum açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan referandum için 'Bu hafta içinde anayasa konusunda kararı veririz. Çıkan spekülasyonlar birer uydurmadır. Mevsim koşulları itibarıyla değerlendirme yapıyoruz.' diye konuştu.

7.02.2017Gündem
Diyanet o görüntüler hakkında açıklama yaptı

Diyanet o görüntüler hakkında açıklama yaptı

İstanbul Belediyesi Soğanlık Mezarlıklar Müdürlüğü'nde görevli 11 imam referandumda 'Evet' diyeceklerini belirten bir video çekti ve sosyal medyada paylaştı. İmamlar görüntünün sonunda Karacaahmet Mezarlığı'nda görevli imamlara da çağrı yaptı. Görüntünün sosyal medyada paylaşılmasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı resmi Twitter hesabından konuya ilişkin açıklama yaptı.

7.02.2017Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karşılarında beni bulurlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Karşılarında beni bulurlar'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 36. Muhtarlar Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, "Cumhuriyetten geri adım atmak isteyenler her şeyden önce karşılarında milletimizi ve şahsımı bulur" dedi.

8.02.2017Haber
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Askerlikten muaf tutarsın olur biter

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Askerlikten muaf tutarsın olur biter'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 36. Muhtarlar Toplantısı’nda konuştu.

8.02.2017Haber
Referandum ne zaman Bakandan önemli açıklama

Referandum ne zaman? Bakandan önemli açıklama

Referandumun ne zaman yapılacağı merak ediliyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, referandum tarihinin 16 Nisan olarak öngörüldüğünü söyledi. Bozdağ, CHP tarafından yapılan "İktidar, hayırcıların hepsine terörist diyor" açıklamalara tepki göstererek, "Biz, 'hayır veren teröristtir' demiyoruz. Bunu kim söylerse çok büyük bir yanlışlık yapar iftira eder" diye konuştu.

9.02.2017Gündem
Kılıçdaroğludan iki kuruma ve rektörlere çok sert eleştiri

Kılıçdaroğlu'dan iki kuruma ve rektörlere çok sert eleştiri 

CHP lideri Kılıçdaroğlu, OHAL KHK'larına ilişkin kararı üzerinden Anayasa Mahkemesi'ni eleştirdi ve "Türkiye'yi kaosa sürükleyen temel öğe Anayasa Mahkemesi'dir" dedi.Akademisyenlerin ihraç edilmesini ahlaksızlık olarak değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Birinci sorumlusu YÖK'tür. İkinci sorumluluk rektörlerdedir" dedi.

10.02.2017Gündem
Son dakika: Erdoğandan referandum onayı... Referandum ne zaman

Son dakika: Erdoğan'dan referandum onayı... Referandum ne zaman?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, anayasa değişiklik teklifini onayladı. Değişiklik Başbakanlığa gönderildi. Peki referandum ne zaman düzenlenecek? Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Sayın Cumhurbaşkanımızın anayasa değişiklik kanununu onaylamasıyla birlikte bundan sonra gözler Yüksek Seçim Kurulundadır. Yüksek Seçim Kurulu, muhtemelen 16 Nisan tarihini uygun görerek 60 gün içinde seçim yapılmasıyla ilgili kararını önümüzdeki günlerde verecektir" dedi.

10.02.2017Gündem
YSK Başkanı Güvenden referandum açıklaması

YSK Başkanı Güven'den referandum açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, anayasa değişiklik teklifini onayladı. Onayın ardından YSK Başkanı Sadi Güven'den açıklama geldi.

10.02.2017Gündem
Başbakan Yıldırımdan flaş referandum tarihi açıklaması

Başbakan Yıldırım'dan flaş referandum tarihi açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, "Cumhurbaşkanımız anayasa değişikliğini onayladı, dolayısıyla artık halk oylaması, diğer adıyla referandumun tarihi de netleşti. İnşallah 16 Nisan tarihinde referandum yapılacak. Meclisin hallettiği cumhurbaşkanımızın imzaladığı bu değişikliğin vatandaşlarımız tarafından da nihai tasdiki yapılacak" dedi.

10.02.2017Gündem
Başbakan Yıldırım:İnşallah 16 Nisanda referandum olacak

Başbakan Yıldırım:"İnşallah 16 Nisan'da referandum olacak"

Başbakan Binali Yıldırım, "Cumhurbaşkanımız anayasa değişikliğini onayladı, dolayısıyla artık halk oylaması, diğer adıyla referandumun tarihi de netleşti. İnşallah 16 Nisan tarihinde referandum yapılacak. Meclisin hallettiği cumhurbaşkanımızın imzaladığı bu değişikliğin vatandaşlarımız tarafından da nihai tasdiki yapılacak" dedi.

10.02.2017Haber
Yarım ağız evet olmaz

'Yarım ağız evet olmaz'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, başkanlık sistemi getiren Anayasa referandumunun kabul edilmemesi halinde ‘Ülke bölünür mü?’ sorusuna “Türkiye çok ciddi tehlikelerle karşı karşıyadır. Karmakarışık olur Türkiye. Tersinden okursak, geçmezse çok iyi olur cümlesi hiç doğru bir cümle değil” diye yanıtladı. MHP Lideri Bahçeli, önceki akşam partisini izleyen gazetecilerle buluştuğu yemekte özetle şunları söyledi:

10.02.2017Gündem
Ahlaksızlık

'Ahlaksızlık'

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, KHK’larla akademisyenlerin üniversitelerden ihraç edilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Bunun adı ahlaksızlıktır. Bir rektör muhbir olabilir mi” dedi. Referandum stratejisini belirlemek üzere CHP’nin Parti Meclisi, Yüksek Disiplin Kurulu ve Meclis grubunun ortak toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

10.02.2017Gündem
16 Nisanı imzaladı

16 Nisan'ı imzaladı

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, başkanlık sistemini de içeren Anayasa değişikliği yasasını dün onayladı.

10.02.2017Gündem
Seçmen sayısı 2 milyon arttı

Seçmen sayısı 2 milyon arttı

REFERANDUMDA sandık başına gidecek seçmen sayısı 1 Kasım 2015 seçimlerine göre 15 ayda 2 milyon daha arttı.

10.02.2017Gündem
Bu sistem pranga

'Bu sistem pranga'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Anayasa değişikliği teklifini onaylamasının ardından ilk halkla buluşmasını Aksaray’da gerçekleştirdi. 16 Nisan’daki referandumda halktan ‘evet’ oyu vermelerini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu sistem bizim bileklerimizde prangaydı. 16 Nisan’da bileklerimizdeki bu prangayı söküp atmaya var mıyız” diye sordu. Erdoğan, Tuzgölü Doğalgaz Yeraltı Depolama Tesisi açılışında özetle şunları söyledi:

10.02.2017Gündem
Tarih yazmaya var mısınız

Tarih yazmaya var mısınız

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, Türkiye’nin muasır medeniyetler seviyesinde yoluna ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle emin bir şekilde ilerleyeceğini belirterek, “Birlikte 16 Nisan’da yeni bir tarih yazmaya var mısınız” dedi. Yıldırım, Tuzgölü Doğalgaz Yeraltı Depolama Tesisi ve toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

10.02.2017Gündem
Başbakan Yıldırım: Tuzaklara dikkat

Başbakan Yıldırım: Tuzaklara dikkat

Başbakan Binali Yıldırım, "Yapılan algı operasyonlarının bizi çekmek isteyeceği tuzaklara karşı dikkatli olmalıyız" dedi.

11.02.2017Gündem
Son dakika... Referandumda evet ve hayırın renkleri belli oldu

Son dakika... Referandumda 'evet ve hayır'ın renkleri belli oldu

Son dakika haberi... YSK Başkanı Sadi Güven, "Halk oylamasında beyaz renk üzerine 'evet', kahverengi üzerine 'hayır' ibareleri bulunan 2 ayrı renkten müteşekkil birleşik oy pusulası kullanılacaktır" dedi.

11.02.2017Gündem
Referandum tarihi kesinleştikten sonra Erdoğandan ilk açıklama

Referandum tarihi kesinleştikten sonra Erdoğan'dan ilk açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandum tarihi resmen belli olduktan sonra ilk açıklamasını yaptı. Erdoğan, "Devlet yönetim sisteminde bir aktör varsa bu hiçbir zaman sembolik olarak kalmaz" dedi.

11.02.2017Gündem
Meral Akşener’in toplantısında kriz

Meral Akşener’in toplantısında kriz

MHP’den ihraç edilen Meral Akşener’in konuşmacı olduğu Çanakkale’deki ‘Milli iradeye saygı’ toplantısının yapılacağı salona, otel yönetimi son dakika kullanıma izni vermeyince ortalık karıştı. Baskılar nedeniyle otel yönetiminin salonun elektriğini kestiği iddia edildi. Buna rağmen otele gelen Akşener, yaklaşık 1000 kişinin bulunduğu salonda konuşmasını yaptı.

11.02.2017Gündem
Kılıçdaroğlundan televizyonda tartışma  teklifi

Kılıçdaroğlu'ndan televizyonda tartışma teklifi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Uygar insanlar gibi pekala çıkıp televizyonlarda bir araya gelip konuşabiliriz. Onlar da anlatırlar, ben de anlatırım. Evinde rahat çayını, kahvesini içen vatandaş da bizi dinler. Kim, hangi gerekçeyle neyi söylüyor, neyi söylemiyor? Yeri geldiği zaman oturup konuşuyoruz, televizyonlara ortak görüntü veriyoruz. Niye bir araya gelip bu kadar Türkiye'nin geleceğini ilgilendiren bir konuda yan yana gelip de bir televizyon ekranında oturup konuşmuyoruz" dedi.

11.02.2017Gündem
AK Partinin onsuz ilk sınavı

AK Parti'nin onsuz ilk sınavı

AK Parti, başkanlık sistemini içeren Anayasa paketinin halka anlatılması için 8 kişiyle bir ‘strateji ekibi’ kurdu ve çalışmalara başladı. Kimi toplantılarda bu sayı 20’ye ulaştı ve ekip “Söylem grubu”, “Strateji grubu” ve “Koordinasyon grubu” diye üçe ayrıldı.

11.02.2017Gündem
Biz burada sistem mücadelesi veriyoruz

'Biz burada sistem mücadelesi veriyoruz'

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA) düzenlediği Cumhurbaşkanlığı Sistemi Sempozyumu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Şahıslar üzerinden ürettikleri yalanlarla kafaları bulandırmaya çalışıyorlar. İşiniz gücünüz Tayyip Erdoğan” dedi. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

11.02.2017Gündem
Eyy... Kemal Bey

Eyy... Kemal Bey

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu, ‘FETÖ’cülerle, PKK’lılarla, HDP’lilerle aynı ağızdan konuşmakla’ suçladı ve “Bir vatandaşlık görevi olarak bunu buradan ifade ediyorum. Bir partinin genel başkanı olarak değil bu ülkenin vatandaşı olarak, ‘Eyyy... Kemal Bey bırak bu terör örgütlerinin söylediklerine kulak vermeyi, milletin sesine kulak ver” dedi. Antalya’da AK Partili 872 belediye başkanı ile bir araya gelen Başbakan Yıldırım, konuşmasına “Eveeet, Dört harf. Evet” diyerek başladı ve özetle şunları söyledi:

11.02.2017Gündem
Arka bahçe diyemezler

Arka bahçe diyemezler

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Merkez Yönetim Kurulu, Merkez Disiplin Kurulu ve milletvekilleri ile dün Konya’da bir araya geldi. Bahçeli, “Kimse bize ‘Beştepe’nin arka bahçesi’ diyemez. Bana onu teklif edecek bir yiğit de henüz doğmadı” dedi.

11.02.2017Gündem
Muhtar ve müftülere mektup yazacak

Muhtar ve müftülere mektup yazacak

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, muhtarlara ve müftülere mektup yazarak, yapılacak olan Anayasa değişikliğinin neler getireceğini anlatacak.

12.02.2017Gündem
Erdoğan 18’i anlatacak

Erdoğan 18’i anlatacak

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, 16 Nisan’da yapılacak referandum kampanyasını mart ayından itibaren hızlandırmaya hazırlanırken, Anayasa değişikliğiyle seçilme yaşının 18’e indirilmesine dikkat çekerek gençlerden destek isteyecek.

12.02.2017Gündem
Partili başkanlardan % sözü aldı

Partili başkanlardan % sözü aldı

AK Partili 878 belediye başkanı ile Antalya’da bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, toplantının basına kapalı bölümünde büyükşehir kapsamında olanlardan referandum hedefi aldı.

12.02.2017Gündem
1923 ruhuyla bu şartlar altında mümkün değil

'1923 ruhuyla bu şartlar altında mümkün değil'

MHP Lideri Devlet Bahçeli, “Bu kadar sorun içinde, devlet güçlü olmadığı, seri kararlar alamadığı, yönetimde fiili - hukuki karmaşa sürdüğü müddetçe Türkiye Cumhuriyeti’nin 1923 ruhuyla devamı bu şartlar altında mümkün görülmemektedir” dedi. Merkez Yönetim Kurulu, Merkez Disiplin Kurulu ve milletvekilleri ile Konya’da düzenlediği iki günlük toplantıyı dün basın toplantısıyla sonlandıran Bahçeli, özetle şunları söyledi:

12.02.2017Gündem
Özel TVlere karşı yeni yol: Canvassing

Özel TV'lere karşı yeni yol: Canvassing

Referandum öncesi özel radyo ve televizyonlar için YSK ilkelerine uyma şartının kaldırılmasının ardından CHP, Kartacalı Hannibal’ın “Ya yeni bir yol bulacağız ya yeni bir yol yapacağız” sözünden yola çıkarak, alternatif yöntemlere yöneldi. CHP’liler, yüz yüze iletişimi gerektiren ‘canvassing’ tekniği ile seçmeni ikna etmeye çalışacak.

12.02.2017Gündem
Evet önde

'Evet önde'

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin açıklamalar yaptığı basın toplantısında Anayasa referandumuna ilişkin soruları da yanıtladı.

13.02.2017Gündem
HDP’li Önder: Uzay mekiğinin kullanma kılavuzu daha anlaşılır

HDP’li Önder: Uzay mekiğinin kullanma kılavuzu daha anlaşılır

HDP grup toplantısında konuşan Sırrı Süreyya Önder Başbakan Binali Yıldırım’ın anayasa değişikliği teklifi ve referanduma ilişkin "Siz daha sistemin adını doğru düzgün söyleyemiyorsanız halk nerden anlasın. İki gün önce Binali Bey, Antalya’da STK temsilcilerine başkanlık sistemini anlattı. Peki nasıl anlattı? Uzay mekiğinin kullanma kılavuzu ondan daha çok anlaşılır bir şey" dedi.

14.02.2017Gündem
CHP lideri, merakla beklenen soruyu yanıtladı

CHP lideri, merakla beklenen soruyu yanıtladı

CHP lideri Kılıçdaroğlu, merakla beklenen soruyu yanıtladı. Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, anayasa değişiklik teklifiyle ilgili olarak Anayasa Mahkemesi'ne gitmeyeceklerini söyledi.

14.02.2017Gündem
Kılıçdaroğlundan son dakika açıklaması: Anayasa Mahkemesine gitmeyeceğiz

Kılıçdaroğlu'ndan son dakika açıklaması: Anayasa Mahkemesi'ne gitmeyeceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu anayasa değişiklik teklifiyle ilgili Anayasa Mahkemesi'ne gitmeyeceklerini duyurdu.

14.02.2017Haber
AYMye gitmiyoruz, söz miletin

'AYM'ye gitmiyoruz, söz miletin'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa değişikliği teklifini, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) götürmeyeceklerini açıkladı. Kılıçdaroğlu, “Şimdi söz, karar ve yetki millettedir, konu milletin divanına gelmiştir. Son söz milletin divanıdır” dedi.

14.02.2017Gündem
Referandumda yüzde 50yi geçemezsek iç savaşa hazır olun demişti Flaş gelişme

'Referandum'da yüzde 50'yi geçemezsek iç savaşa hazır olun' demişti! Flaş gelişme

AK Parti Manisa İl Başkan Yardımcısı Ozan Erdem, geçtiğimiz pazartesi günü düzenlenen konferansta referandumla ilgili olarak, 'Size tek bir benzetme yapayım. Eğer yüzde 50’yi geçemezsek ve bu referandum oylamasında başarısız olursak iç savaşa hazır olun' demişti. Bu sözlerin ardından AK Parti yönetimi Erdem'in istifasını istemişti. Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı Erdem'in sözleriyle ilgili soruşturma başlattı.

15.02.2017Gündem

Yazar Sonuçları

AK Parti nasıl bir kampanya yürütecek?

REFERANDUM tarihi aşağı yukarı belli oldu.

7.02.2017

Evet-hayır fark etmez, sağlıklı olsun da!

‘EVET’çilerin de ‘Hayır’cıların da sloganlarından, trollerinden gına geldi.

7.02.2017

Dilin kemiği

Ölçüyü kaçırmayın.

7.02.2017

Koşun muhafızlar Fehmi Abi kaçıyor

İÇİNDEN geleni söylemiş Fehmi Koru.

8.02.2017

Hiç mağlup yok

Evetçiler!.. Ve hayırcılar!..

8.02.2017

Üniversiteleri 'yüksek lise' yapacaklar

KANUN Hükmündeki Kararname ile 330 akademisyen daha üniversiteden ihraç edildi.

8.02.2017

Evet rüzgârı tersine döndü

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, referandum kampanyasının 25 Şubat’ta Ankara Arena’da başlayacağını açıkladı.

14.02.2017

Bahçeli'nin öngörüsü doğru çıktı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AKP’ye “Anayasa değişikliği önergenizi Meclis’e getirin” dediğinde tezi şuydu:

14.02.2017

'Evet'çilerle 'Hayır'cıları uzlaştırmaya var mısınız?

BAŞKANLIĞA karşı gelmeyi Allah’a karşı gelmekle, desteklemeyi Cumhuriyet’e düşmanlıkla bir tutmuyor musunuz?

14.02.2017

Kazan kazan

Evetmiş, hayırmış.

14.02.2017

Propaganda

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli referandum için “demokrasinin Sakarya Savaşı” diyor.

15.02.2017

Kampanyanın dili kararsızların kararı

YASAKLAR referandumunda Demirel, evet kampanyasını yürütüyordu.

15.02.2017

Kim korkar milletten

KENDİLERİ gibi düşünmeyenlerin söz söyleme haklarını ve alanlarını kısıtlamaya kalkışanlar KORKAR.

15.02.2017