MENÜ

Referandum

Referandum ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Referandum haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 16.541 Referandum haberi bulunmuştur.

Referandum Haberleri

AİHMden Selahattin Demirtaş kararı

AİHM'den Selahattin Demirtaş kararı

AİHM, tutukluluk sürecininin uzatılmasının yeterli hukuki dayanaklardan yoksun olduğu gerekçesiyle eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılmasını talep etti.

20.11.2018Dünya
İngilterede Brexit çıkmazı

İngiltere'de Brexit çıkmazı

Theresa May hükümetini istifalarla sarsan ve May’in kendi partisi tarafından devrilmesi ihtimalini gündeme getiren Brexit anlaşmasının kaderi belirsizliğini koruyor.

19.11.2018Dünya
İYİ Parti çerçeveyi çizdi

İYİ Parti çerçeveyi çizdi

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, CHP ve İYİ Parti arasındaki ittifak görüşmelerinde Türkiye'nin tamamına yönelik bir iş birliği arayışı olmadığını belirterek, "Daha dar çerçevede bir alan oluşturmak mümkün olur mu, onun çalışmasını yapmaya karar verdik." dedi.

16.11.2018Gündem
Theresa May Brexit anlaşmasını savundu

Theresa May Brexit anlaşmasını savundu

İngiltere Başbakanı May, hükümetinin AB ile vardığı Brexit anlaşmasına ilişkin, "AB'den sistemli şekilde ayrılmamıza imkan sağlayan ve ulusal çıkarlarımıza uygun ilişki için çerçeve çizen taslak anlaşmadır." dedi.

15.11.2018Dünya
Brexit ne demek Brexit nedir

Brexit ne demek? Brexit nedir?

Gündemde yer alan haberlerin ardından Brexit hakkındaki araştırmalar hız kazandı. Brexitin ne olduğunu merak eden vatandaşlar, Brexite dair bilgi almak adına internette araştırma yapıyor. Peki, Brexit nedir? Brexit ne demek?

15.11.2018Dünya
İngiliz kabinesi özel gündemle toplanacak

İngiliz kabinesi özel gündemle toplanacak

İngiliz kabinesi Avrupa Birliği (AB) ile varılan Brexit anlaşmasını görüşmek amacıyla bugün özel gündemle toplanacak.

14.11.2018Ekonomi
İngilterede şok Brexit çatlağı: İstifa etti

İngiltere'de şok Brexit çatlağı: İstifa etti

İngiltere'de eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın kardeşi Jo Johnson, 2. Brexit referandumu yapılmasını isteyerek hükümetten istifa etti.

9.11.2018Dünya
Trumpa fren: Seçmen sarı kart gösterdi

Trump'a fren: Seçmen sarı kart gösterdi

ABD’de Kongre’nin üst kanadı 100 üyeli Senato’daki 35 sandalye ile alt kanadı Temsilciler Meclisi’ndeki 435 sandalyenin tamamı için önceki gün yapılan seçimlerde ülkedeki siyasi tablo kısmen değişti.

7.11.2018Dünya
Son dakika... Dolar ve Euro güne böyle başladı

Son dakika... Dolar ve Euro güne böyle başladı

Dolar fiyatları şu dakikalarda 5.33 TL'de hareket ederken, Euro fiyatları ise 6.13 TL'de bulunuyor.

7.11.2018Ekonomi
ABD ara dönem seçimlerinde halk sandık başında

ABD ara dönem seçimlerinde halk sandık başında

Amerika Birleşik Devletleri’nde, ara dönem seçimleri için oy kullanma işlemleri devam ediyor. ABD’de halk Temsilciler Meclisi'nin 435 sandalyesinin tamamı, 100 sandalyelik Senato'nun 35'i ve 30’un üzerinde valiyi belirlemek için sandık başına gitti. Seçimler kapsamında, ayrıca yerel yönetimlerin uygulamayı planladığı vergilerden okulların bütçelerine kadar birçok konuda referandum gerçekleşiyor.

7.11.2018Haber
En çekişmeli araseçim

En çekişmeli araseçim

ABD’de dün Kongre araseçimleri yapıldı. Bu, 2016 yılında ABD Başkanı seçildikten sonra Trump’ın ilk seçim sınavı oldu. Araseçimler Trump faktörü nedeniyle her zamankinden daha heyecanlı geçerken hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar kıran kırana bir yarış verdi.

6.11.2018Dünya
ABDde halk kritik ara seçimler için sandık başında

ABD'de halk kritik ara seçimler için sandık başında

ABD'de Kongre üyelerinin yenileneceği ara seçimler Başkan Trump'ın politikaları açısından da referandum niteliğinde. Anketler muhalefetteki Demokratların Temsilciler Meclisi'nde üstünlüğü ele geçireceğini gösteriyor.

6.11.2018Dünya
Trump için referandum

Trump için referandum

ABD bugün Kongre için araseçimlere gidiyor. Araseçimlere önceki dönemlere göre daha çok ilgi var. Seçimler, 2016’da seçilen Başkan Donald Trump için bir nevi halkoyuna dönüşürken anketler rakip Demokratların Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde üstünlük sağlayabileceğine işaret ediyor.

5.11.2018Dünya
Yeni ortak istemedi Münih genişlemeyecek

Yeni ortak istemedi Münih genişlemeyecek

Almanya’nın en büyük ikinci havalimanı olan Münih Havalimanı’nın 3’üncü pist ile genişletilmesi, yeni hükümet ortağı Hür Seçmenler Partisi’nin istememesi nedeniyle 2023 yılına kadar rafa kalktı.

5.11.2018Avrupa
ABDde tarihi Kongre ara seçimlerine saatler kaldı

ABD'de tarihi Kongre ara seçimlerine saatler kaldı

6 Kasım'da yapılacak ara seçimlerde 100 sandalyeli Senato'nun 35'i, 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi'nin tamamı değişecek.

5.11.2018Dünya
Yeni Kaledonya bağımsızlığa hayır dedi

Yeni Kaledonya bağımsızlığa 'hayır' dedi

Pasifik Okyanusu'nda bir ada olan ve Fransa'ya bağlı özerk Yeni Kaledonya bölgesi, 31 yıl sonra bağımsızlık için tekrardan sandık başına gitti. Yüzde 80 oranında katılımın olduğu referandumda, 3'te 2'si sayılan oylardan yüzde 60 ile bağımsızlığa 'hayır' sonucu çıktı.

4.11.2018Dünya
Yeni Kaledonya’da bağımsızlık oylaması

Yeni Kaledonya’da bağımsızlık oylaması

Yeni Kaledonyalılar Fransa’dan bağımsızlıklarını elde etmek için sandık başında.

4.11.2018Dünya
Hessen’de referandumdan idama ‘hayır’ çıktı

Hessen’de referandumdan idama ‘hayır’ çıktı

Almanya, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 1949’da kabul edilen anayasasında idam cezasını kaldırdı. Ancak Hessen eyaleti anayasasında Nazi savaş suçlularını idamla yargılamak için 1946’dan kalma idam cezası bugüne kadar geçerliydi.

2.11.2018Avrupa
701 sayılı KHK Genel Kurulda kabul edildi

701 sayılı KHK Genel Kurul'da kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda görüşülen 701 Sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kabul edildi.

31.10.2018Gündem
‘Bir uyku tulumu veremediniz mi’

‘Bir uyku tulumu veremediniz mi’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tunceli’de donarak şehit olan askerlerle ilgili “Bir uyku tulumu da veremediniz mi bu askerlerimize” dedi.

30.10.2018Gündem
Merkel’in koltuğu için üç kişi adaylağını açıkladı

Merkel’in koltuğu için üç kişi adaylağını açıkladı

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in aralık ayındaki kurultayda aday olmayacağını açıklamasının ardından CDU liderliği için kıyasıya bir yarış başladı. Şimdiden üç politikacı resmi olarak adaylığını açıkladı.

30.10.2018Avrupa
Eski Katalan lider Puigdemont yeni parti kurdu

Eski Katalan lider Puigdemont yeni parti kurdu

Katalonya’nın tek taraflı bağımsızlığını ilan etmesinin birinci yılında sürgündeki eski Katalan lider Carles Puigdemont yeni bir parti kurduğunu duyurdu.

28.10.2018Avrupa
Hessen, bugün sandık başında

Hessen, bugün sandık başında

Hessen’de tansiyon yüksek. 4 milyon 400 bin seçmen, eyalet parlamentosunda beş yıl boyunca görev yapacak 110 milletvekilini seçmek için bugün sandığa gidiyor. CDU ve SPD’nin büyük oranda oy kaybetmesi ve farklı koalisyon modelinin çıkması beklenen seçimlerde 15 Türk aday da yarışıyor.

26.10.2018Avrupa
Adalet Bakanı Gül’den flaş açıklamalar

Adalet Bakanı Gül’den flaş açıklamalar

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül katıldığı bir televizyon programında önemli açıklamalar yaptı. Gül, açıklamasında MHP’nin af teklifi ile ilgili “Cezaevlerini boşaltalım şeklinde yaklaşım doğru olmaz. Teklif siyasetin, Meclis’in takdirinde olduğu bir konu” dedi. Bakan Gül, sahipli sahipsiz hayvan ayrımının kaldırılacağını belirterek, ''Hayvanlara eziyet gösterenlere hapis cezası gelecek'' diye konuştu.

24.10.2018Gündem
Barzani’nin geri dönüşü

Barzani’nin geri dönüşü

Geçen yılki bağımsızlık referandumunun ardından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) başkanlığını bırakan Mesut Barzani, hem Irak ve hem de IKBY’de yapılan seçimlerden en önemli siyasi aktörlerden biri olarak çıktı.

22.10.2018Dünya
Şirin köyü referanduma gitti

Şirin köyü referanduma gitti

Kastamonu’nun Araç ilçesine bağlı Şirin Güney köyü sakinleri yeterli hizmetleri alamadıkları için kendilerine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Safranbolu’ya bağlanmak için referanduma gitti. 

22.10.2018Gündem
IKBY’deki seçimlerde KDP birinci oldu

IKBY’deki seçimlerde KDP birinci oldu

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) yapılan milletvekili seçiminin nihai sonuçlarına göre, Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) birinci parti oldu.

21.10.2018Dünya
İngilizler sokağa döküldü

İngilizler sokağa döküldü

İngiltere'nin başkenti Londra'da yüzbinlerce Avrupa Birliği yanlısı İngiliz, yeni bir referandum yapılması talebiyle Cumartesi günü sokaklara döküldü.

20.10.2018Dünya
Brexit karşıtları Londrada buluştu

Brexit karşıtları Londra'da buluştu

Birleşik Krallık'ta, iktidar ve muhalefet partilerinden ve çok sayıda sivil toplum kuruluşundan Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılması (Brexit) karşıtları, Londra'da büyük bir yürüyüş düzenledi

20.10.2018Dünya
İsim sorununda sona doğru

İsim sorununda sona doğru

Makedonya Meclisinde yapılan oylamada, Yunanistan ile daha önce varılan anlaşma kapsamında ülkenin adının "Kuzey Makedonya" olarak değiştirilmesini kapsayan anayasa değişikliği önerisi kabul edildi.

19.10.2018Dünya
‘Türkiye’de güvenlik yüzde yüz devletindir’

‘Türkiye’de güvenlik yüzde yüz devletindir’

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Türkiye’nin terörle mücadelede son iki yılda büyük bir başarı gösterdiğini belirterek “Güvenlik Türkiye’nin her yerinde yüzde yüz devletindir” diye konuştu. Yıldırım, Marmara Üniversitesi’nin 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Töreni’ne katıldı.

18.10.2018Gündem

Yazar Sonuçları

AİHM’nin Demirtaş kararını nasıl anlamalıyız?

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), HDP’nin eski eşbaşkanı Selahattin Demirtaş hakkındaki kararında, başvurudaki bazı taleplerine olumsuz yanıt verirken bazı şikâyetlerinde ise kendisini haklı bularak Türkiye hakkında ihlale hükmetti.

21.11.2018

Nasıl anlatsak...

Zannedersiniz ki, hükümet sistemi için referandum falan yapılmadı.

6.11.2018

Pankarta dikkat

Urla Balıklıova’da pazar günü “Hayır” oyu kullananların tulum çıkarttığı temsili bir referandum düzenlendi.

5.11.2018

Ankara vahşeti anlatırken Riyad’dan gelen 2 fotoğraf

ÖNCEKİ gün Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara’da dünyanın kanını donduran Kaşıkçı cinayetini detaylarıyla anlatırken, Riyad’dan dünyaya iki fotoğraf düştü.

24.10.2018