MENÜ

Rasat

Rasat ile ilgili tüm haberleri, son dakika Rasat haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Rasat haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 172 Rasat haberi bulunmuştur.

Rasat Haberleri

Bu tabloyu incelemeden sokağa çıkmayın

Bu tabloyu incelemeden sokağa çıkmayın

Tahmin edilen sıcaklığa göre değil, sıcaklık ve neme bağlı olarak hissedilen sıcaklığın dikkate alınarak dışarı çıkılması öneriliyor. Nem ile birlikte ölçülen sıcaklıklar çok daha yüksek hissediliyor.

4.08.2010Gündem
Kapadokya’ya gittiğinizde Kırşehir’e uğramadan dönmeyin

Kapadokya’ya gittiğinizde Kırşehir’e uğramadan dönmeyin

Hitit’ten Osmanlı’ya pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Kırşehir, Anadolu’nun ekonomik hayatında önemli merkezlerden biriydi.

4.01.2010Seyahat
Kapadokya’ya gittiğinizde Kırşehir’e uğramadan dönmeyin

Kapadokya’ya gittiğinizde Kırşehir’e uğramadan dönmeyin

Hitit’ten Osmanlı’ya pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Kırşehir, Anadolu’nun ekonomik hayatında önemli merkezlerden biriydi. Türk dilinin öncüsü Aşıkpaşa, Gökbilim Medresesi’nin kurucusu Cacabey, Ahiliğin kurucusu Ahi Evran-ı Veli, Hacı Bektaş-ı Veli gibi pek çok önemli kişi yetiştirdi. Arzu Kılıçözü “Ekimde beş günlük bir gezi planlamıştık. Uzun olabileceğini, sıkılacağımızı düşünürken, bu süre yetmedi” diyor.

3.01.2010Seyahat
Galaksilerin sırrını çözecek

Galaksilerin sırrını çözecek

Galaksilerin meydana geldiği uzay-zamana dek inecek ve yıldızların doğumunu izleyebilecek Avrupa Uzay Ajansı (ESA) yapımı bir gözlem cihazı, 2014'te uzaya gönderilecek James Webb teleskobuna takılmak üzere yakında Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi'ne (NASA) teslim edilecek.

20.10.2009Teknoloji
İlk yerel uydu uzay yolunda

İlk yerel uydu uzay yolunda

Türkiye, tamamen yerel kaynaklarla geliştirilen ilk yerel uydusunu uzaya gönderecek.

8.09.2009Teknoloji
Cinayetin böylesi

Cinayetin böylesi

ESKİŞEHİR'de evine davet ettiği inşaat ustası 43 yaşındaki Reşat Aydeniz'i biriktirdiği 15 bin TL'yi almak için başına tencere ile vurarak bayılttıktan sonra çamaşır asma teliyle boğan ve öldüğünden emin olmak için su dolu küvetin içerisine sokan, ardından cesedi karton kutuya koyup balkonuna bırakan 40 yaşındaki Ersan Çolak yakalandı.

19.03.2009Gündem
GAPta ikinci bahar umudu

GAP'ta "ikinci bahar" umudu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 10 Ocak 2008'deki basın toplantısıyla duyurduğu 60 hükümet Eylem Planı kapsamında, GAP projelerine “süratle başlanıp, azami 5 yıl içinde bitirileceği” açıklaması, bölgede memnuniyetle karşılandı.

27.01.2008Gündem
Türkiyenin yeni gözlem uydusu

Türkiye'nin yeni gözlem uydusu

Türkiye, yeni bir gözlem uydusuna kavuşacak. TÜBİTAK, Türkiye'nin yerel kaynaklarla RASAT uydusunun yapımını sürdürürken, diğer yandan Milli Savunma Bakanlığı için TAI ile “GÖKTÜRK-2” isimli yeni bir uydunun yapımına başladı.

24.09.2007Gündem
Hava korsanları İzmirde yargılanacak

Hava korsanları İzmir'de yargılanacak

KIBRIS'tan kalkan Atlasjet uçağını kaçırıp Antalya'ya indirten ve polise teslim olan hava korsanları 33 yaşındaki Mümin Abdülaziz Cuma Talikh ile 27 yaşındaki Mehmet Raşat Özlü, İzmir'de yargılanacak.

1.09.2007Gündem
RASAT uydusuna fırlatma yeri aranıyor

RASAT uydusuna fırlatma yeri aranıyor

TÜBİTAK Başkan Vekili Prof. Dr. Nüket Yetiş, ülkelerin kendi uydularını yapmalarının stratejik açıdan büyük önem taşıdığını belirterek, TÜBİTAK'ın üretim çalışmalarını sürdürdüğü RASAT uydusunun fırlatma yerinin tespiti için çalıştıklarını bildirdi.

23.03.2007Gündem
Trakya ırmaklarının debileri ölçülüyor

Trakya ırmaklarının debileri ölçülüyor

Elektrİk İşleri Etüt İdaresi (EİE) Bursa Etüt Merkezi’nde rasat teknisyeni Şaban Güre, Trakya’da Meriç ve Tunca nehirleriyle birlikte 12 akarsunun debisinin her ay ölçüldüğünü bildirdi.

19.03.2007Gündem
Yeni uydu 2008’de

Yeni uydu 2008’de

Türkiye'nin BİLSAT’tan sonra sahip olacağı ikinci gözlem uydusu olacak RASAT’ın, 2008 başında tamamlanması ve aynı yıl uzaya fırlatılması öngörülüyor.

18.02.2007Ekonomi
Yeni uydu 2008de fırlatılacak

Yeni uydu 2008'de fırlatılacak

Türkiye'nin BİLSAT'tan sonra sahip olacağı ikinci gözlem uydusu olacak RASAT'ın, 2008 başında tamamlanması ve aynı yıl uzaya fırlatılması öngörülüyor.

18.02.2007Gündem
ESAnın gözü Türk uydusunda

ESA'nın gözü Türk uydusunda

Ay'a insanlı uçuş yapmayı ve sonrasında “Ay Üssü” kurmayı planlayan Avrupa Uzay Ajansı (ESA), 2008'de uzaya fırlatılması öngörülen ilk Türk yapımı RASAT uydusuyla yakından ilgileniyor. Uydunun, ESA işbirliğinde uzaya gönderilmesi gündemde.

22.12.2006Gündem
Yatağanda termik santral sisi

Yatağan'da termik santral 'sisi'

Muğla’nın Yatağan İlçesi’ni yaşanmaz hale getiren termik santral, meteorolojiden inversiyon alarmı verilmesine rağmen çalıştırıldı. Üç gün içinde ilçede 250 öğrenci hastaneye başvurdu. Çoğuna üst solunum yolu enfeksiyonu teşhisi kondu.

17.12.2006Gündem
Yatağan rezaleti

Yatağan rezaleti

Muğla’nın Yatağan İlçesi’ndeki termik santralin, inversiyon dönemlerinde, yasağa rağmen üç üniteyle çalışarak halkı soluksuz bıraktığı ortaya çıktı. İlçede hastaneye başvuran öğrenci sayısında yüzde 30 artış oldu, çoğuna, üst solunum yolu enfeksiyonu teşhisi konuldu.

17.12.2006Ege
Yatağana 208 bin YTL kirlilik cezası

Yatağan'a 208 bin YTL kirlilik cezası

MUĞLA'nın Yatağan İlçesi'ni yaşanmaz hale getiren termik santralin, inversiyon dönemlerinde, yasağa rağmen üç üniteyle çalışarak halkı soluksuz bıraktığı ortaya çıktı. İlçede hastaneye başvuran öğrenci sayısında yüzde 30 artış oldu, çoğuna, üst solunum yolu enfeksiyonu teşhisi konuldu. Sağlık ocağının çatısındaki kirlilik ölçüm cihazının yerinin değiştirilerek, kirlilik değerlerinin daha düşük gösterilmeye çalışıldığı öne sürülürken, İşletme Müdürü Aziz Tığ hakkında suç duyurusunda bulunulup santrala 208 bin YTL ceza kesildi.

17.12.2006Gündem
İlk Türk tasarımı uydu vitrine çıktı

İlk Türk tasarımı uydu vitrine çıktı

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Uğur Murat Leloğlu, ilk Türk tasarımı uydu "Rasat"ı tanıtırken, "Rasat uydusunun kendisini geliştirmek için 6 milyon dolar, yer istasyonlarını geliştirmek için 2-3 milyon dolar harcıyoruz. Dolayısıyla, bütün proje 10 milyon dolara mal oluyor" dedi.

16.12.2006Ekonomi
Türk uydusu “RASAT” 2008 e hazırlanıyor

Türk uydusu “RASAT” 2008 'e hazırlanıyor

Türk uydusu “RASAT”, 2008 yılına hazırlanıyor. TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsünün çalışmalarını sürdürdüğü uyduya ait proje, 10 milyon dolara mal oldu.

16.12.2006Gündem
Yağmurdan önce kavuracak

Yağmurdan önce kavuracak

Sıcaklar kavurmaya devam edecek. Hafta sonu sıcaklık 35 dereceyi bulacak. İşte 5 günlük hava tahmini. <1+>Yeni

24.08.2006Gündem
Türkiye en sıcak günlerini yaşadı

Türkiye en sıcak günlerini yaşadı

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinde etkisini sürdüren sıcak ve kuru havanın ağustos ortalamasının üzerinde gerçekleştiğini bildirdi. Meteoroloji, Türkiye’nin 10-20 Ağustos günleri arasında en sıcak günlerini yaşadığını bildirdi.

22.08.2006Gündem
Telası bırakıp bilinclenelim

Telası bırakıp bilinclenelim

Kandilli Rasathanesi’nde kurulan müzeyi açan Başbakan Erdoğan, acı olayları yeniden yaşamamak için depreme hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi. Erdoğan, "Bizde telaş var, bilinç yok. Telaşı bilince dönüştürmeliyiz" dedi.

21.06.2006Gündem

Helikopterle tur attırıp GAP’ı Körfez parasıyla bitirme planı

Türkiye’nin en büyük kalkınma projesi GAP’ın tamamlanması için 15 milyar dolar kaynak gerekiyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bütçe imkanları ile bitirilmesi yılan hikayesine dönen projeyi kısa sürede tamamlayıp Demirel ve Özal gibi tarihe geçmek istiyor. Erdoğan’ın yakında Körfez sermayesini GAP semalarında helikopterle uçuracağı bildiriliyor.

18.03.2006Ekonomi
Memurun fazla mesaisine 5 kuruş zam

Memurun fazla mesaisine 5 kuruş zam

Devlet memurlarının fazla mesai ücreti, yeni yılda 5 Yeni Kuruş (YKr) zamlanacak. Bu yıl saat başına 75 yeni kuruş fazla mesai ücreti alan devlet memurlarına 2006'da 80 yeni kuruş ödenecek.

29.10.2005Ekonomi
“RASAT” uydu projesi hayata geçiriliyor

“RASAT” uydu projesi hayata geçiriliyor

TÜBİTAK, teknoloji transferiyle üreterek uzaya gönderdiği BİLSAT uydusunun ardından, bu kez büyük oranda Türkiye'de yapılacak “RASAT” uydusunun yapımında bir aşama daha kaydetti.

25.10.2005Gündem
TÜBİTAKtan ikinci uydu yolda

TÜBİTAK'tan ikinci uydu yolda

TÜBİTAK, teknoloji transferiyle ürettiği ilk Türk uydusu olan BİLSAT’ın ardından "RASAT" adı verilen ikinci mini uydunun yapımına başlıyor. TÜBİTAK, Hazine'den uydu yapımı için 41.5 milyon YTL’lik teşvik aldı.

25.02.2005Gündem
TÜBİTAKtan ikinci uydu yolda

TÜBİTAK'tan ikinci uydu yolda

TÜBİTAK, ürettiği ilk Türk uydusu olan BİLSAT’ın ardından "RASAT" adı verilen ikinci mini uydunun yapımına başlıyor. TÜBİTAK, Hazine'den uydu yapımı için 41.5 milyon YTL’lik teşvik aldı.

25.02.2005Gündem
1 trilyon lira harcadı Ordu’daki köyüne gözlemevi yaptı

1 trilyon lira harcadı Ordu’daki köyüne gözlemevi yaptı

Cumaittin Turap, ilk kez ay tutulmasına tanık olduğunda 6 yaşındaydı. Babası ‘Ayı canavarlar sardı’ diye açıkladı olayı. Köylülerin teneke çalıp, kurşun atarak, aydedeyi kurtarmaya çalışmaları Turap’ın hayatını değiştirdi.

5.02.2005Kelebek
Fazla mesai ücreti 75 Yeni kuruş

Fazla mesai ücreti 75 Yeni kuruş

Devlet memurlarının fazla mesai ücretleri, 2005'te yüzde 15.4 zamlanacak. Fazla mesai yapan memur, her 1 saatlik fazla çalışma için '75 Yeni Kuruş' mesai ücreti alacak.

20.10.2004Ekonomi

Yazar Sonuçları

Bilge Köyü’ne tayfsal olarak bakarsak...

Aileden Sorumlu Bakanımız, Mardin’in Bilge Köyü’nde yaşanan facianın tekrarlanmaması için, olaya "bilimsel" yaklaşmak gerektiğini söylemiş.

8.05.2009

Yapanlar ve eleştirenler

TELEFERİĞE yıllar önce Uludağ’da binmiştim.

25.12.2007

Doğunun en büyük rasathanesi

Geçmişe uzanan kültür, tıpkı binanın temelleri gibi bence.

30.01.2007

Her Türk meteorolog doğar ama uluslararası standartlarda eğitim veremez

‘Havacılık’ denince akla ilk gelen, ileri teknolojiyle birlikte uluslararası kuruluşlarca kabul görmüş kural ve standartların güncel olarak uygulanmasıdır.

25.09.2005

Her Türk meteorolog doğar ama uluslararası standartlarda eğitim veremez

‘Havacılık’ denince akla ilk gelen, ileri teknolojiyle birlikte uluslararası kuruluşlarca kabul görmüş kural ve standartların güncel olarak uygulanmasıdır.

25.09.2005

Her Türk meteorolog doğar ama uluslararası standartlarda eğitim veremez

‘Havacılık’ denince akla ilk gelen, ileri teknolojiyle birlikte uluslararası kuruluşlarca kabul görmüş kural ve standartların güncel olarak uygulanmasıdır.

24.09.2005

Her Türk meteorolog doğar ama uluslararası standartlarda eğitim veremez

‘Havacılık’ denince akla ilk gelen, ileri teknolojiyle birlikte uluslararası kuruluşlarca kabul görmüş kural ve standartların güncel olarak uygulanmasıdır.

24.09.2005

Devlet parasıyla ‘ADAM’ olanlar

Cumhuriyet rejimini kuranlar; bunun kültürle, bilimle, sanatla yaşayacağının bilincindeydiler.

23.09.2005

Türkiye’de fırıldak enerjisi!

Küresel iklim değişimi, artan petrol fiyatları ve yaygınlaşan eko turizm uygulamaları temiz enerji kaynaklarını daha fazla öne çıkartmakta.

8.05.2005