MENÜ

Rasat

Rasat ile ilgili tüm haberleri, son dakika Rasat haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Rasat haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 172 Rasat haberi bulunmuştur.

Rasat Haberleri

Uzaydan adım adım 3. köprü

Uzaydan adım adım 3. köprü

3. köprünün yapım aşaması TÜBİTAK'ın RASAT uydusu tarafından adım adım görüntülendi.Yavuz Sultan Selim köprüsünün temeli 2013 yılında atıldı. Köprünün son tabliyesi ise 10  gün önce konuldu ve Asya ile Avrupa 3. kez birleşti.  TÜBİTAK'ın RASAT uydusundan çekilen fotoğraflar köprünün temel atım aşamasından son tabliyenin yerleştirdiği anı içeriyor. Fotoğraflarda köprü ile birlikte çevre yolların yapımın ilerlemesi de net bir şekilde ortaya çıkıyor.Haber: Gökhan DANACI - İSTANBUL DHA

16.03.2016Haber
Çiftlik bekçisini, eski bekçi öldürmüş

Çiftlik bekçisini, eski bekçi öldürmüş

Adana'da bekçilik yaptığı çiftlik evinde satırla öldürülmüş olarak bulunan 61 yaşındaki Yusuf Bolat’ın katil zanlısının, eski bekçi 52 yaşındaki Raşat Konaç olduğu ortaya çıktı. Yakalanan Konaç, "Patron 5 bin lira alacağımı vermeyince çiftlikteki kasayı açmak isterken bekçi beni yakaladı. Çıkan kavgada öldürdüm" dedi.

1.02.2016Çukurova
Milli lazer silahı geliyor

Milli lazer silahı geliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Dünyada sadece birkaç ülkede bulunan Yüksek Güçlü Lazer Sistemi Projesi ile milli lazer sistemlerini, altyapılarını ve lazer silahını geliştiriyoruz" dedi.

29.01.2016Ekonomi
Türkiye uzayda da büyüyor

Türkiye uzayda da büyüyor

Uzayda uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye'nin, haberleşme uydularının sayısı Türksat 4B'nin yörüngede teslim alınmasıyla 6'ya yükseldi.

28.01.2016Ekonomi
Başbakan Davutoğlu, AK Parti İstanbul İl Danışma Meclisi Toplantısında konuştu

Başbakan Davutoğlu, AK Parti İstanbul İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuştu

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti kurulduktan sonra milletin iktidara geldiğini belirterek, "AK Parti hükümetleriyle Türkiye de bambaşka bir Türkiye oldu. Adalet, vicdan, merhamet, demokrasi, hukuk, refah ülkeye hakim oldu. Bir başkaldırı olarak, bir direniş olarak doğan AK Parti'ye karşı iktidardayken de ne kumpaslar kurmaya çalıştılar ama hiçbirinde başarılı olamadılar, başarılı olamazlar, başarılı olamayacaklar" dedi.

17.01.2016Gündem
40 milyon Euro’luk yerli oto prototipleri İsveç’ten böyle gelmiş

40 milyon Euro’luk yerli oto prototipleri İsveç’ten böyle gelmiş

Bakan Fikri Işık’ın dün ‘ilk etapta 40 milyon Euro ödedik’ dediği, İsveç’te geliştirilen yerli otomobil prototipleriyle ilgili detaylar netleşiyor. Çinli NEVS ile TÜBİTAK arasındaki anlaşma belgeleri araçların teslim tarihi ve özelliklerini yansıtıyor. Araçlar sorun çıkınca 7 Haziran’daki seçime yetişmemiş, ek sözleşme yapılmış.

20.10.2015Ekonomi
Cepte dayanıklılık ilk kez ölçüldü

'Cep'te dayanıklılık ilk kez ölçüldü

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Piyasa Gözetim Laboratuvarı'nda cihazlara ilk kez yıkıcı tahribat testi yapıldı.

28.09.2015Ekonomi
Artvindeki felaketin boyutları uyduyla görüntülendi

Artvin'deki felaketin boyutları uyduyla görüntülendi

Doğu Karadeniz'deki şiddetli yağmur sonrasında Artvin'in Arhavi ilçesinde meydana gelen sel felaketinin etkileri RASAT uydusuyla görüntülendi.

25.08.2015Gündem
Sanayi Bakanı Işıktan yerli oto açıklaması

Sanayi Bakanı Işık'tan yerli oto açıklaması

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil üretme hedefinde olduklarını bir kez daha vurguluyarak, "Yerli otoda işler iyi gidiyor" dedi.

9.05.2015Ekonomi
İlk yerli yer gözlem uydusu RASAT çekti  ‘Türkiye Mozaik Görüntüsü’

İlk yerli yer gözlem uydusu RASAT çekti ‘Türkiye Mozaik Görüntüsü’

İlk yerli yer gözlem uydusu olan RASAT’ın 2012, 2013 ve 2014 yıllarında çektiği görüntülerin birleştirilmesiyle ‘Türkiye Mozaik Görüntüsü’ oluşturuldu.

26.03.2015Eğitim
LYS’de felsefe testi zorladı

LYS’de felsefe testi zorladı

Coğrafya-2, tarih ve felsefe bölümünden testlerinin yer aldığı LYS-4 (Sosyal Bilimler) yapıldı. Uzmanların, öğrenci yorumlarından yola çıkarak verdiği bilgiye göre, tarih ve coğrafya testlerinde müfredat dışı soru çıkmadı. Felsefe ise öğrencileri zorladı.

14.06.2014Eğitim
Google Mapse rakip Türk Maps geliyor

Google Maps'e rakip Türk Maps geliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bir web portalı üzerinden gözlem uydularının çektiği görüntülerin kullanıcılarla paylaşılmasına yönelik hazırlıkların TÜBİTAK UZAY'da devam ettiğini belirterek, "İnşallah yakında Türk Maps'i görürüz ama çözünürlük açısından önümüzdeki süreçte daha güzel fotoğraflar, haritalar sunma imkanı olacak" dedi.

11.04.2014Teknoloji
Para var, proje yok

Para var, proje yok

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, araştırma fonlarına ayrılan paraların proje yetersizliğinden harcanamadığını söyledi.

13.01.2014Ekonomi
Erdoğan: Hem yasamayız hem yürütmeyiz

Erdoğan: Hem yasamayız hem yürütmeyiz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya Üniversitesi'nde katıldığı toplu açılış töreninde "Bizim iki özelliğimiz var, hem yasamayız hem yürütmeyiz. Ben şuna inanıyorum; egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, egemenlik kayıtsız şartsız yargının değildir. Ama kalkıp yargı, 'Egemenlik kayıtsız şartsız benimdir diyorsa' bunu da bilelim. O zaman da adımlarımızı ona göre atarız. Yeni Türkiye'de egemenlik kayıtsız şartsız yargının olamaz, eskisinde de yenisinde de egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" dedi.

28.12.2013Gündem
Yörüngede birinci yılını tamamladı

Yörüngede birinci yılını tamamladı

TÜRKİYE’nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu GÖKTÜRK-2, yörüngede birinci yılını tamamladı. Dünya etrafında 5 bin tur atan uydu, uzaydaki görevi boyunca 2 bin 400 görüntü çekti.

19.12.2013Teknoloji
GÖKTÜRK-2, YÖRÜNGEDE 1. YILINI TAMAMLADI

GÖKTÜRK-2, YÖRÜNGEDE 1. YILINI TAMAMLADI

Türkiye'nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu GÖKTÜRK-2, yörüngede birinci yılını tamamladı. Dünya etrafında 5 bin tur atan uydu, uzaydaki görevi boyunca 2 bin 400 görüntü çekti. TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) ve TUSAŞ iş ortaklığı tarafından yüksek yerlilik oranıyla üretilen GÖKTÜRK-2, 18 Aralık 2013 tarihi itibariyle yörüngede birinci yılını tamamladı. Çin'deki Jiuquan Fırlatma Merkezi'nden geçen yıl uzaya gönderilen uydu, dünya etrafındaki kutupsal yörüngede toplam 5 bin 344 tur attı. Bu süre içinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın Ahlatlıbel'deki yer istasyonundan 2 bin 850 defa iletişim kuruldu. 17 Ağustos 2011'de uzaya fırlatılan ilk yerli gözlem uydusu RASAT'ın ardından GÖKTÜRK-2'nin de uzaydaki yerini almasıyla ülkemizin gözlem uydusu sayısı 2'ye yükseldi. GÖKTÜRK-2 uydusu, RASAT uydusuna göre 3 kat daha yüksek görüntü çözünürlüğüne ve 4 kat daha yüksek kütleye sahip. DHA

19.12.2013Haber
965 bin şirket 3.2 trilyon ciro

965 bin şirket 3.2 trilyon ciro

Girişimci Bilgi Sistemi’nin çok önemli bir veri haline gelmeye başladığını açıklayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “GBS’ye kayıtlı 965 bin firma 2012 yılını 3.2 trilyon TL’lik ciroyla kapattı. GSB sayesinde çok önemli analizler gerçekleş-tiriyoruz” dedi.

14.11.2013Ekonomi
10 yıl içinde yerli uydumuzu yapıp kendimiz fırlatırız

10 yıl içinde yerli uydumuzu yapıp kendimiz fırlatırız

Çin, Bangladeş, İran, Moğolistan, Pakistan, Tayland ve Peru’nun da üyesi olduğu Asya Pasifik Uzay İşbirliği Örgütü’nün Genel Sekreterliği’nin artık Türkiye’de olduğunu açıklandı.

2.11.2013Ekonomi
Piri Reis sergisine Muhteşem Yüzyıl ilgisi

Piri Reis sergisine "Muhteşem Yüzyıl" ilgisi

Muhteşem Yüzyıl dizisinin ilgiyle izlendiği ülkelerden Hırvatistan'da düzenlenen "Sultan Süleyman'ın Kartografı Piri Reis" sergisi, beklenenin üzerinde ilgi görüyor.

29.07.2013Gündem
GÖKTÜRK-2den 70 günde 1000 devrialem

GÖKTÜRK-2'den 70 günde 1000 devrialem

Türkiye'nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu olarak 18 Aralık'ta uzaya fırlatılan GÖKTÜRK-2, uzaydaki 70 günlük görevi boyunca dünya etrafında bin kez tur attı.

28.02.2013Teknoloji
Başbakan tarih verdi

Başbakan tarih verdi

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu, Başbakan Erdoğan başkanlığında toplandı. Katma değeri yüksek proje üretme kararı doğrultusunda geliştirilen “Akıllı Kimlik Kartı Projesi”nin tamamlandığını belirten Erdoğan, 2015 yılı sonuna kadar tüm vatandaşların bu kimliklere sahip olacağını açıkladı.

15.01.2013Teknoloji
Erdoğan: Hayali gerçeğe dönüştürdük

Erdoğan: Hayali gerçeğe dönüştürdük

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Göktürk-2 uydusunun uzaya fırlatılmasıyla ilgili, “Türkiye olarak geçmişte de uzaya uydu gönderdik, ancak gönderdiğimiz Göktürk-2 uydusu bu alanda artık iddia sahibi bir ülke konumuna yükseldiğimizin de somut bir ispatı oldu” dedi.

18.12.2012Gündem
Göktürk-2nin uzaya fırlatılmasına sayılı günler kaldı

Göktürk-2'nin uzaya fırlatılmasına sayılı günler kaldı

Türkiye'nin yerli kaynaklarla ürettiği ikinci gözlem uydusu Göktürk-2, 19 Aralık'ta Türkiye saati ile 18.13'te Çin'deki Jiuquan Üssü'nden uzaya fırlatılacak.

10.12.2012Teknoloji
İki hafta sonra uzayda

İki hafta sonra uzayda

Türkiye’nin ikinci gözlem uydusu Göktürk-2 Çin’deki üsten 19 Aralık’ta fırlatılacak.

1.12.2012Gündem
İçinden dünya akan nehir

İçinden dünya akan nehir

Anlat anlat bitmez New York. Son yolcuğumda yine sokak sokak dolaştım, bulvarları köprüleri aştım, kaldırımlarında dinlendim. Kentin simgelerini anlatacağım üç yazıya Fifth Avenue’yla başlıyorum. Burası cadde değil, içinden dünyanın aktığı bir nehir.

25.11.2012Kelebek
Dünya uzaydan Türk malı kameralarla gözetlenecek

Dünya uzaydan Türk malı kameralarla gözetlenecek

Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü şimdi de uydudan detaylı ve net görüntüler veren, neredeyse bir uçak fiyatına satılan hipersektral uydu kamerası yapımına başladı.

22.11.2012Teknoloji
Uzaydan çekilen 2 boyutlu Türkiye haritası hazır

Uzaydan çekilen 2 boyutlu Türkiye haritası hazır

TÜBİTAK’ın gözlem uydusu RASAT’ın uzaydan çektiği yüzlerce görüntü kullanılarak Türkiye’nin ilk 2 boyutlu haritası hazırlandı.

5.11.2012Ekonomi
İki boyutlu harita hazır

İki boyutlu harita hazır

TÜBİTAK'ın gözlem uydusu RASAT'ın uzaydan çektiği yüzlerce görüntü kullanılarak Türkiye'nin ilk iki boyutlu haritası hazırlandı.

5.11.2012Teknoloji
Göktürk-2 için geri sayım

Göktürk-2 için geri sayım

Türkiye'nin milli kaynaklarla geliştirdiği ikinci gözlem uydusu Göktürk-2, Kasım ayının ilk haftası Çin'in Jiuquan Uzay Üssü'ne gönderilecek.

1.11.2012Teknoloji
Başbakan Erdoğan: Rotamızı bozmaya çalışıyorlar

Başbakan Erdoğan: Rotamızı bozmaya çalışıyorlar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye terörle mücadelede dün bulunduğu yerden çok daha ötelerde bir yere gelmiş durumdadır. Her şeyden önce terör karşısında kararlı bir siyasi iradeye sahibiz. Güvenlik güçlerimiz de teröristlerle mücadele konusunda sarsılmaz bir bir inanca ve cesarete sahiptir” dedi.

7.08.2012Gündem
“Google earth”e yerli rakip “RASAT earth” geliyor

“Google earth”e yerli rakip “RASAT earth” geliyor

Google Earth'e Türk rakip geliyor. TÜBİTAK, ağustos ayında uzaya fırlattığı ilk yerli yer gözlem uydusu RASAT'ın uzaydan çektiği görüntüleri yerli bir yazılım üzerinden ücretsiz dağıtmaya başlayacak.

13.02.2012Teknoloji
RASAT’ın ilk hasadı

RASAT’ın ilk hasadı

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından DPT desteğiyle tasarlanıp üretilen Türkiye’nin ilk uzaktan algılama uydusu RASAT’ın uzaydan çektiği ilk görüntüler, 10 gündür enstitünün ODTÜ yerleşkesinde kurulu binasındaki yer istasyonundan alınıyor.

18.10.2011Gündem
Türk uydusunun uzaydan çektiği ilk görüntüler

Türk uydusunun uzaydan çektiği ilk görüntüler

Türkiye'nin uzaya fırlattığı ilk milli yer gözlem uydusu RASAT'ın, dünyanın dört bir tarafından çektiği ilk görüntüler, TÜBİTAK'ın yer istasyonundan başarıyla indirilmeye başlandı.

18.10.2011Gündem
HAFTALIK

HAFTALIK

20.08.2011Gündem
Rasat yörüngeye yerleşti, ilk sinyali gönderdi

Rasat yörüngeye yerleşti, ilk sinyali gönderdi

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından, Türkiye’de tasarlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusu Rasat, dün uzaya başarıyla fırlatıldı.

17.08.2011Ekonomi
İlk yerli gözlem uydusu Rasat Yasny Üssü’nden fırlatılıyor

İlk yerli gözlem uydusu Rasat Yasny Üssü’nden fırlatılıyor

İlk yerli gözlem uydusu Rasat Yasny Üssü’nden fırlatılıyorTürkiye’nin ilk yerli gözlem uydusu Rasat, bugün uzaya fırlatılıyor.

16.08.2011Ekonomi
Türkiyenin ilk yerli gözlem uydusu

Türkiye'nin ilk yerli gözlem uydusu

Türkiye, yarın tarihi bir gün yaşayarak, ilk yerli yer gözlem uydusu RASAT'ı uzaya yollayacak.

16.08.2011Teknoloji
İran ikinci uydusunu fırlattı

İran ikinci uydusunu fırlattı

İran dün uzaya kendi yapımı ikinci uydusunu başarıyla fırlattı.

16.06.2011Gündem
İlk yerli uydu Rasat uzaya fırlatılmak için Rusya’ya gitti

İlk yerli uydu Rasat uzaya fırlatılmak için Rusya’ya gitti

DEVLET Planlama Teşkilatı’NIN (DPT) sağladığı kaynakla, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından Türkiye’de tasarlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusu Rasat, fırlatılmak üzere Rusya’ya gönderildi.

15.06.2011Ekonomi
Ademle Havva’nın kovulduğu cennet

Ademle Havva’nın kovulduğu cennet

Efsaneler içinde istisnasız en kabul göreni, Şanlıurfa’nın Balıklı Göl’ü. Putpereset Kral Nemrut, Hz. İbrahim’i mancınıkla ateşe attırır. Ateş göle, odunlar balığa dönüşür. Bu nedenle Balıklı Göl kutsaldır. Her gün, her mevsim binlerce ziyaretçisi vardır. Ancak Şanlıurfa’yı, Balıklı Göl’den ibaret sanmak büyük haksızlık. Kentin zengin tarihine, kültür ve sanat hazinesine eklenen Göbekli Tepe ve Amazon Kraliçeleri mozaikleri, bir an önce gidilip görülmesi gereken çok önemli iki yeni adres.

15.05.2011Seyahat
Kütahya’yı son set kurtardı

Kütahya’yı son set kurtardı

Kütahya’nın Gümüş Köyü yakınında gümüş üretimi yapılan Eti Gümüş A.Ş.’ye ait tesisteki üç kademeli siyanürlü su atık barajındaki setlerden birinin çökmesi, ikincisinin de zarar görmesi çevre paniğine neden oldu.

8.05.2011Gündem
TÜBİTAKta medya mensuplarıyla Bilim sohbeti

TÜBİTAK'ta medya mensuplarıyla "Bilim" sohbeti

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Türkiye'de bilim ve teknoloji alanının ikinci planda olacak bir konu olmadığını bildirdi.

28.04.2011Teknoloji
Türkiye’nin ilk yerli haberleşme test uydusu 2011de fırlatılacak

Türkiye’nin ilk yerli haberleşme test uydusu 2011'de fırlatılacak

İSTANBUL Teknik Üniversitesi Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan, Türkiye’de üretilen ilk yerli test uydusunun 2011 yılının Eylül ayında uzaya gönderileceğini açıkladı.

28.12.2010Gündem

Yazar Sonuçları

Tarih içinde vaktin önemi üzerine

Zaman benim için çok önemli bir kavramdır. Mutlaka saat taşırım. Şimdilerde çoğu kişinin yaptığı gibi saat sorulduğunda cep telefonuna bakanlardan değilim. Saatle ve saatli yaşayanlar grubundanım

20.08.2010