MENÜ

Prof. Dr. Yekta Saraç

Prof. Dr. Yekta Saraç ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Prof. Dr. Yekta Saraç haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 781 Prof. Dr. Yekta Saraç haberi bulunmuştur.

Prof. Dr. Yekta Saraç Haberleri

Bakan Akar, YÖK Başkanı Saraç ile bedelliyi görüştü

Bakan Akar, YÖK Başkanı Saraç ile 'bedelli'yi görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile bedelli askerlikten yararlanacak gençlerin eğitim faaliyetlerinde aksaklık oluşmaması için alınması gereken tedbirleri görüştü.

15.08.2018Gündem
Nişantaşı Üniverstesi’nden akademiye ‘birlik’ çağrısı

Nişantaşı Üniverstesi’nden akademiye ‘birlik’ çağrısı

Nişantaşı Üniverstesi’nden akademiye ‘birlik’ çağrısı

13.08.2018Merkez
YÖKDİL başvuru nasıl yapılır YÖKDİL başvuruları ne zaman bitiyor

YÖKDİL başvuru nasıl yapılır? YÖKDİL başvuruları ne zaman bitiyor?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), beşinci Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) sınavı için başvuruları almaya başladı. 22 Eylül Cumartesi günü yapılacak YÖKDİL sınavı öncesi henüz başvuru yapmayan vatandaşlar, 'YÖKDİL başvuru nasıl yapılır?' ve 'YÖKDİL başvuruları ne zaman bitiyor?' gibi sorularına yanıt arıyor. İşte, merak edilen detaylar...

10.08.2018Gündem
ALES başvurusu nasıl yapılır ALES geç başvuru fırsatı

ALES başvurusu nasıl yapılır? ALES geç başvuru fırsatı

ÖSYM, geçtiğimiz günlerde tamamlanan ALES başvurularını çeşitli nedenlerle kaçırmış vatandaşlar için geç başvuru sürecini başlattı. ÖSYM'nin bu uygulamasından yararlanmak isteyen vatandaşlar, 'ALES başvurusu nasıl yapılır?' sorusuna yanıt arıyor. İşte, ALES geç başvuru sürecine dair merak edilen detaylar...

9.08.2018Gündem
47 lisans programına ‘YÖK Başarı Bursu’... Aylık 700 TL

47 lisans programına ‘YÖK Başarı Bursu’... Aylık 700 TL

2016 yılında başlatılan ‘YÖK Başarı Bursları’nın kapsamı genişletildi ve burs verilen lisans programı sayısı 47’ye çıkarıldı. 12 ay verilecek bursun miktarı ise aylık 700 TL olacak. 

8.08.2018Eğitim
YÖKDİL başvurusu nasıl yapılır YÖKDİL başvuru ekranı

YÖKDİL başvurusu nasıl yapılır? YÖKDİL başvuru ekranı

Yükseköğretim Kurulu, beşinci Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil sınavı için başvurular başladı. Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), beşinci Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) sınavının, 22 Eylül Cumartesi günü saat 14.00'te, tek oturum halinde yapılacağı bildirildi. Buna göre sınava başvurular da 8-17 Ağustos 2018 tarihleri arasında yapılacak. Peki, YÖKDİL başvurusu nasıl yapılır?

8.08.2018Eğitim
YÖKten engelsiz üniversitelere dikkat uyarısı

YÖK'ten 'engelsiz üniversitelere' dikkat uyarısı

YÖK'ten, engelli öğrencilerin YKS tercihlerini yaparken mekanda, sosyokültürel faaliyetlerde ve eğitimde erişilebilirlik konularında öne çıkan üniversiteleri takip etmeleri önerisi geldi. YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, "Bütün üniversitelerin tüm programlarının engelli öğrenciler için erişilebilir olması için gayret sarf ediyoruz ancak henüz tüm yükseköğretim kurumlarında yapısal ve içeriksel erişilebilirlik sağlanamadı. Dolayısıyla engelli öğrencilerin, tercihlerini yaparken ilgili üniversiteler ve programları hakkında güncel bilgileri takip etmeleri yararlı olur" dedi.   

2.08.2018Eğitim
YÖKDİL ne zaman yapılacak YÖKDİL başvuru tarihleri

YÖKDİL ne zaman yapılacak? YÖKDİL başvuru tarihleri

YÖKDİL ne zaman yapılacak sorusu, yabancı dil bilgisini resmiyete dökmek isteyen vatandaşların araştırdığı konu oldu. İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça dillerinde gerçekleştirilen YÖKDİL sınavı, Anadolu Üniversitesi'nin organizasyonu ile uygulanacak. Peki, YÖKDİL sınavı ne zaman yapılacak? İşte, binlerce kişinin merakla araştırdığı başvuru tarihi ve detaylı bilgiler

2.08.2018Eğitim
Seneye devletlerin ‘not’ları açıklanacak

Seneye devletlerin ‘not’ları açıklanacak

YÖK, önemli bir çalışmaya imza attı. Raporun önemli ayrıntılarını arkadaşımız Esra Ülkar’ın yaptığı haberde okuyabilirsiniz. Bugüne kadar pek de açıklanması istenmeyen verilerin ‘Vakıf Yükseköğretim Kurumları 2018’ başlıklı raporda yer alması sevindirici.

27.07.2018Eğitim
YÖKten yeni rapor... Vakıf üniversitesi sayısı 76 oldu

YÖK'ten yeni rapor... Vakıf üniversitesi sayısı 76 oldu

YÖK tarafından ilk kez Türkiye'deki vakıf yükseköğretim kurumlarıyla ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı bir rapor yayımlandı. ‘Vakıf Yükseköğretim Kurumları 2018’ adlı raporda, Türkiye'deki tüm vakıf yükseköğretim kurumlarının öğrenci, öğretim üyesi, fakülte ve meslek yüksekokulu ve kitap sayıları ile kurumların dünya sıralamalarındaki yerleri, mezunlarının KPSS, ALES, TUS gibi merkezi sınavlardaki başarıları gibi bilgilere yer verildi. Rapora göre, vakıf üniversitesi sayısı 76 oldu.

24.07.2018Eğitim
2018 ALES ne zaman yapılacak ALES başvuruları ne zaman başlıyor İşte o tarih

2018 ALES ne zaman yapılacak? ALES başvuruları ne zaman başlıyor? İşte o tarih

Yüksek lisans eğitimi almak isteyen ya da akademik personel olma hayali kuran kişilerin girdiği ALES'in bu yıl düzenlenecek olan ikinci etabı için geri sayım sürüyor. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı'nın (ALES) ne zaman yapılacağı, bu sınava katılmayı düşünen kişiler tarafından merak ediliyor. Peki, ALES ne zaman yapılacak? ALES başvuruları ne zaman başlıyor?

19.07.2018Gündem
YÖKDİL ne zaman Başvurular ne zaman yapılacak

YÖKDİL ne zaman? Başvurular ne zaman yapılacak?

YÖKDİL ne zaman yapılacak sorusu birçok kişi tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. YÖKDİL sınavı 22 Eylül'de 30 ilde toplam 35 sınav merkezinde saat 14.00'de tek oturum halinde gerçekleştirilecek. Peki, YÖKDİL başvuruları ne zaman yapılacak?

18.07.2018Eğitim
YÖKDİL sınavı ne zaman yapılacak Başkan Saraç açıkladı…

YÖKDİL sınavı ne zaman yapılacak? Başkan Saraç açıkladı…

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖKDİL sınavının beşincisinin 22 Eylül Cumartesi günü yapılacağını açıkladı.

17.07.2018Eğitim
YÖK’ten akademisyenlere müjde... Yurtdışında dil eğitimi  için maaş gibi burs

YÖK’ten akademisyenlere müjde... Yurtdışında dil eğitimi  için maaş gibi burs

Doktora derecesine sahip araştırma görevlisi, öğretim görevlisi ve doktor öğretim üyelerinin yabancı dil eğitimini desteklemek amacıyla YÖK tarafından yeni bir burs programı başlatıldı. Her yıl yurtdışına gönderilecek 400 akademisyene aylık 2 bin 500 TL destek sağlanacak.

3.07.2018Eğitim
İGÜ, ABli işadamları ve uluslararası diplomatlarla ortak proje üretecek

İGÜ, AB'li işadamları ve uluslararası diplomatlarla ortak proje üretecek

İGÜ, AB'li işadamları ve uluslararası diplomatlarla ortak proje üretecek

3.07.2018Merkez
YKS maratonu başladı... Bol şans gençler

YKS maratonu başladı... Bol şans gençler

Bu yıl ilk defa uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) bugün yapılıyor. 15 dakika kuralı bu sınavda da uygulanacak. Sınav saat 10.15’te başlayacak, saat 10.00’dan itibaren de salonlara kimse alınmayacak. Yarın da sabah AYT (Alan Yeterlilik Testi), öğleden sonra ise YDT (Yabancı Dil Testi) yapılacak. YKS’de 2 milyondan fazla aday üniversiteli olmak için yarışacak.

29.06.2018Eğitim
ALES bu yıl ne zaman yapılacak 2018 ALES sınav tarihleri

ALES bu yıl ne zaman yapılacak? 2018 ALES sınav tarihleri

ALES ne zaman yapılacak sorusu, akademik anlamda ilerleyişlerini sürdürmek isteyen vatandaşların araştırdığı konu oldu. ÖSYM'nin yıl içerisinde gerçekleştirdiği en önemli sınavlar arasında yer alan ALES, yeni bir düzenleme ile bundan sonra yılda 3 kez gerçekleştirilecek. Peki, puan sahibi olmak isteyen binlerce kişinin merakla araştırdığı ALES ne zaman yapılacak? İşte, ÖSYM'in takviminde yer alan bilgilere göre detaylar

29.06.2018Eğitim
YÖK Başkanı Saraç’tan YKS mesajı: Başarı, azim ve sabır ister

YÖK Başkanı Saraç’tan YKS mesajı: Başarı, azim ve sabır ister

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 30 Haziran ve 1 Temmuz'da yapılacak YKS’de tüm adaylara başarılar diledi. Saraç, sosyal medyadan paylaştığı mesajında “Yıllardır emek vererek çalıştığınız bu sınav; sakinlik, kendine güven ve bedenen sağlıklı olmayı gerektiriyor. Başarı, çok çalışmak kadar olumlu düşünceler, azim ve sabır da ister” dedi.

29.06.2018Eğitim
Araştırmacılara asgari ücretten fazla burs

Araştırmacılara asgari ücretten fazla burs

Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararına göre, ilk kez üniversitelerin araştırma projelerinde görev alan yüksek lisans öğrencilerine aylık 1.400 TL, doktora öğrencilerine ise aylık 2 bin 100 TL’ye kadar burs ödenecek. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Bu düzenleme, yükseköğretim kurumlarınca desteklenen projelerin niteliğini daha da artıracak ve böylelikle üniversitelerimizin Ar-Ge yetkinliği daha da gelişecek" dedi.

21.06.2018Eğitim
YÖK’ten önemli ALES kararı... Adaylar mağdur olmayacak

YÖK’ten önemli ALES kararı... Adaylar mağdur olmayacak

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Danıştay’ın ALES’in geçerlilik süresini beş yıla çıkaran yönetmelik değişikliğinin yürütmesini durdurma kararının ardından, mağduriyet yaşayan adaylarla ilgili önemli bir karar aldı. Buna göre, 30 Eylül’de yapılacak ALES sonuçları açıklanana kadar geçen beş yıl içinde alınan herhangi bir ALES puanı ile adaylar başvuru yapabilecek.

21.06.2018Eğitim
YÖK Başkanı’ndan ALES açıklaması

YÖK Başkanı’ndan ALES açıklaması

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Danıştayın ALES'in geçerlilik süresini beş yıla çıkaran yönetmelik değişikliğinin yürütmesini durdurma kararıyla ilgili şunları söyledi:“Bu sorunun çözümüyle ilgili bir çalışma yürüttüğümüzü ifade etmek isterim. Bu konuda gerekli adımı en kısa sürede atarak sizlerle paylaşacağız."

21.06.2018Eğitim
YÖK Başkanından flaş ALES açıklaması

YÖK Başkanı'ndan flaş ALES açıklaması

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (ALES) geçerlilik süresini 5 yıla çıkaran yönetmelik değişikliğinin yürütmesinin durdurulmasına ilişkin, "Bu sorunun çözümüne ilişkin bir çalışma yürüttüğümüzü ifade etmek isterim. Bu konuda gerekli adımı en kısa sürede atarak sizlerle paylaşacağız" değerlendirmesinde bulundu.

21.06.2018Gündem
Kodlama eğitimiyle gençlere istihdam müjdesi

Kodlama eğitimiyle gençlere istihdam müjdesi

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, YÖK'ün koordinatörlüğünde ve İŞKUR'un desteğiyle üniversitelerimizin ilgili bölümlerindeki öğretim üyelerimiz tarafından gençlerimize farklı düzeylerde ücretsiz kodlama eğitimleri verilecek. Hedef kitlemiz, üniversitelerin matematik, mühendislik, iktisat, işletme, istatistik gibi algoritmik düşünce yeteneğinin kazandırıldığı ancak kodlamanın yeterince öğretilmediği programlarda okuyan ya da bu programlardan mezun olan gençlerimiz. Böylece gençlerimiz, kolay ve kısa sürede yeni bir beceri ve yetkinlik kazanarak farklı sektörlerde iş imkânına kavuşacak" dedi.

20.06.2018Eğitim
Fenerbahçe Üniversitesi’ne bir yıl erteleme

Fenerbahçe Üniversitesi’ne bir yıl erteleme

Fenerbahçe Kulübü, Fenerbahçe Üniversitesi'nin eğitim hayatına başlamasının bir yıl ertelendiğini açıkladı.

19.06.2018Eğitim
5 lisans programı başarı bursuna eklendi

5 lisans programı başarı bursuna eklendi

YÖK, 31 alanda verilen ‘Başarı Bursu’nun kapsamını genişletti. Böylece burs kapsamına veterinerlik, astronomi ve uzay bilimleri, uzay bilimleri ve teknolojileri, hidrojeoloji mühendisliği, tohum bilimi ve teknolojisi olmak üzere beş yeni alan daha eklendi. Öğrencilere, 12 ay boyunca aylık 700 TL burs verilecek.

16.06.2018Eğitim
YÖK’ten müjde… Beş lisans programı daha Başarı Bursu’ndan yararlanacak

YÖK’ten müjde… Beş lisans programı daha Başarı Bursu’ndan yararlanacak

YÖK, 31 alanda verilen Başarı Bursu’nun kapsamını genişletti. Böylece burs kapsamına veterinerlik, astronomi ve uzay bilimleri, uzay bilimleri ve teknolojileri, hidrojeoloji mühendisliği, tohum bilimi ve teknolojisi olmak üzere beş yeni alan daha eklendi. Öğrencilere, 12 ay boyunca 700 TL burs verilecek.

16.06.2018Eğitim
YÖK başarı burslarının kapsamı genişletildi

YÖK başarı burslarının kapsamı genişletildi

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, "YÖK Başarı Burslarının kapsamını genişlettik. Ülkemizin öncelikli alanlarını belirliyor ve bu programlara yerleşen başarılı öğrencilerimizi destekliyoruz" dedi.

16.06.2018Eğitim
Öğretim Elemanı Belgesi artık e-Devlette

Öğretim Elemanı Belgesi artık e-Devlet'te

YÖK tarafından e-Devlet kapısı üzerinden hizmete açılan ‘Öğretim Elemanı Belgesi Sorgulama ve Doğrulama Sistemi’ sayesinde artık akademisyenler, kendi kadro bilgilerini içeren belgeyi üniversitelerine dilekçe ile müracaat edip yazı sürecini beklemeden e-Devlet’e girerek çok daha kolay ve hızlı bir şekilde alabilecek.

14.06.2018Eğitim
“Üniversitelerin patent sayıları artıyor

“Üniversitelerin patent sayıları artıyor"

“Üniversitelerin patent sayıları artıyor"

11.06.2018Merkez
İşaret dili ve sağır çalışmaları bölümü kuruldu

İşaret dili ve sağır çalışmaları bölümü kuruldu

YÖK'ün ‘engelsiz eğitim’ çalışmaları kapsamında, Ankara Üniversitesi bünyesinde kurulan Türk İşaret Dili ve Sağır Çalışmaları Anabilim Dalı'na, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Dönemi'nde öğrenci alınabilecek.

9.06.2018Eğitim
Marmara Üniversitesi ve Sabri Ülker Vakfı arasında önemli işbirliği

Marmara Üniversitesi ve Sabri Ülker Vakfı arasında önemli işbirliği

Sabri Ülker Vakfı toplum sağlığının geleceği için, Marmara Üniversitesi ile önemli bir işbirliği gerçekleştirdi.

8.06.2018Ekonomi
‘Türkiyenin üniversite mezunu profili değişiyor’

‘Türkiye'nin üniversite mezunu profili değişiyor’

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Halen Türkiye'de üniversitelerde okuyan öğrencilerimizin ebeveynlerinin yüzde 73'ünün üniversite mezunu olmadığını görüyoruz. Avrupa Yükseköğretim Alanı üye ülkelerindeki genel eğilimden farklı olarak, Türkiye'de ebeveynleri yükseköğrenim görmemiş ailelerden gelen bireylerin üniversite eğitimi alma oranı Avrupa ülkelerine göre çok daha fazla. Türkiye'nin üniversite mezunu, yetişmiş insan profili değişiyor. Bu önemli, olumlu bir sosyolojik süreç. Türkiye'de ebeveynlerinden farklı yeni bir nesil yetişecek" dedi.

5.06.2018Eğitim
Avrupadan Türk yükseköğretimine üç başlıkta tam not

Avrupa'dan Türk yükseköğretimine üç başlıkta tam not

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Türk yükseköğretim sistemi, 24-25 Mayıs'ta Fransa'da düzenlenen Avrupa Yükseköğretim Alanı Bakanlar Zirvesi'nde 'Yeterlilikler Çerçevesi, 'Avrupa Kredi Transfer Sistemi' ve 'Diploma Eki' başlığı altındaki üç konuda da tam puan yani 5 üzerinden 5 aldı. Bu zirvedeki tespitler bize gösteriyor ki Bologna Süreci'nde pek çok Avrupa ülkesinin önündeyiz. Bu çok önemli ve olumlu bir gelişme. Türk yükseköğretiminde güzel gelişmelerin Avrupa farkında. Türkiye'de güzel şeyler oluyor, yükseköğretim alanında da güzel şeyler oluyor. Henüz istediğimiz noktada olmasak da gelişmeler ve iyileşmeler doğru yolda olduğumuzu gösteriyor" dedi.

1.06.2018Eğitim
Tıp ve diş hekimliğinde uzmanlık YÖK gündeminde

Tıp ve diş hekimliğinde uzmanlık YÖK gündeminde

YÖK tarafından, 'Tıp ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık ve Doktora Eğitimi' toplantısında tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık ve doktora eğitiminin nasıl yapılabileceği, eğitimlerin süreleri, tezlerin yönetimi gibi hususlar ve mevzuat düzenlemeleri masaya yatırıldı.

30.05.2018Eğitim

YÖK Başkanı: Yükseköğretime erişimde dünyada ikinciyiz

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Artık yükseköğretime erişim diye bir sorun Türkiye'nin gündeminden çıktı. Yükseköğretime erişimde tatminkar bir seviyedeyiz. Türkiye, 137 ülke arasında yükseköğretime erişim noktasında dünyada ikinci sırada yer alıyor" dedi.

30.05.2018Eğitim
Cerrahpaşa buluşması

Cerrahpaşa buluşması

YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü ve yeni kurulan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’nın Rektör Vekili Prof. Dr. Mahmut Ak başkanlığındaki üniversitenin senato üyeleriyle bir araya geldiğini duyurdu.

29.05.2018Gündem
Tıp ve diş hekimliği için uzmanlık eğitiminde doktora fırsatı

Tıp ve diş hekimliği için uzmanlık eğitiminde doktora fırsatı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, tıp ve diş hekimliğinde uzmanlık eğitimi sırasında doktora yapılması için ‘Tıp ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık ve Doktora Eğitimi’ toplantısı yapıldığını açıkladı.

29.05.2018Eğitim
(yeniden) Gayretli: “Üniversitelerin patent başvurusu 8 yılda yüzde 28 arttı

(yeniden) Gayretli: “Üniversitelerin patent başvurusu 8 yılda yüzde 28 arttı

(yeniden) Gayretli: “Üniversitelerin patent başvurusu 8 yılda yüzde 28 arttı

29.05.2018Merkez
Gayretli: “Üniversitelerin patent başvurusu 8 yılda 28 arttı

Gayretli: “Üniversitelerin patent başvurusu 8 yılda 28 arttı

Gayretli: “Üniversitelerin patent başvurusu 8 yılda 28 arttı

29.05.2018Merkez
Fakülte bahçeleri propaganda yeri değil

'Fakülte bahçeleri propaganda yeri değil'

YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, CNN Türk canlı yayınında, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin ziyareti sonrası Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alaattin Duran’ın görevden ayrılmasıyla ilgili konuştu.

26.05.2018Gündem
YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç: Fakülte bahçeleri siyasi propaganda yeri değil

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç: Fakülte bahçeleri siyasi propaganda yeri değil

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, CNN Türk’te katıldığı canlı yayında yükseköğretimle ilgili soruları yanıtladı. Prof. Dr. Saraç, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alaattin Duran’ın görevden ayrılmasıyla ilgili “Bir fakülte bahçesinde bir partinin açıklamalarının, propaganda yapmasının doğru olmadığını düşünüyoruz. Biz bunu akademinin kendi adabı, formatı içinde çözümlemeye çalışıyoruz. Burada bir dekana karşı olma durumu söz konusu değil” dedi.

26.05.2018Eğitim
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi sevinci

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi sevinci

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi sevinci

26.05.2018Merkez
YÖK’ten ERÜ’ye turuncu bayrak ödülü

YÖK’ten ERÜ’ye turuncu bayrak ödülü

YÖK’ten ERÜ’ye turuncu bayrak ödülü

18.05.2018Kayseri
25 öğretmenlik programı güncellendi

25 öğretmenlik programı güncellendi

YÖK, 25 öğretmenlik programını güncelledi. Yapılan çalışmayla öğretmenlik programlarının ders saatleri, kredi sayıları, seçmeli dersler gibi birçok alanda değişikliğe gidildi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç yaptığı konuşmada, öğretmenlik bölümleriyle ilgili öğrenci ve öğretim üyesi oranında da ciddi iyileşmeler yapılacağını belirterek, “Fakat bizim bu mesleğe gereken önemi verdiğimizin asıl göstergesi öğretmen yetiştirme ile ilgili özel bir modelin/sınıfların pilot uygulama şeklinde bu sene başlatmamız olacak” dedi.

16.05.2018Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi’ne YÖK’ten Engelsiz Üniversite Ödülü

Boğaziçi Üniversitesi’ne YÖK’ten "Engelsiz Üniversite Ödülü"

Engelli öğrencilerin üniversite hayatı boyunca karşılaştıkları zorlukları azaltmak, onlara daha uygun kaynak ve ortamlar sunmak için titiz çalışmalar gerçekleştiren Boğaziçi Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu tarafından “Engelsiz Üniversite” olarak ödüllendirildi.

16.05.2018Kampüs
18 yükseköğretim kurumuna ‘Engelsiz Üniversite’ ödülü

18 yükseköğretim kurumuna ‘Engelsiz Üniversite’ ödülü

YÖK’te düzenlenen ‘Engelsiz Üniversite Ödül’ töreninde konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, gelecek eğitim öğretim yılından itibaren özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programların kontenjanının yüzde 10’unun engelli öğrenciler için ayrıldığını söyledi. Törende, 18 üniversiteye engelsiz üniversite bayrak ödülleri, üç üniversiteye de nişan ödülü verildi.

15.05.2018Eğitim
Kırklareli Üniversitesi 2017-2018 mezuniyet töreni gerçekleştirildi

Kırklareli Üniversitesi 2017-2018 mezuniyet töreni gerçekleştirildi

Kırklareli Üniversitesi 2017-2018 mezuniyet töreni gerçekleştirildi

13.05.2018Kırklareli
İstanbul Üniversitesinde yeni bir model deneyeceğiz

'İstanbul Üniversitesi'nde yeni bir model deneyeceğiz'

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerin bölünmesiyle ilgili “Bu yeni durumu yükseköğretim için fırsata dönüştürmemiz lazım” dedi. Prof. Dr. Saraç, İstanbul Üniversitesi ve kurulması planlanan İstanbul Cerrahpaşa üniversitelerine yeni bir model kurguladıklarını, bu modelin her iki üniversite için akademik konularda ve alanlarda birlikte yönetişim sergileyebilecekleri daha özerk bir sistemi peşi sıra getireceğini savundu.

2.05.2018Gündem
YÖK Üstün Başarı Ödülleri’ne başvurular başladı

YÖK Üstün Başarı Ödülleri’ne başvurular başladı  

YÖK tarafından, bu yıl ikinci kez verilecek YÖK Üstün Başarı Ödülleri’ne başvurular başladı. Bireysel ve kurumsal olmak üzere iki kategoride verilen ödüller için 4 Haziran'a kadar başvurular alınacak. İsteyen adaylar, "odul.yok.gov.tr" adresi üzerinden başvuru yapabilecek.

24.04.2018Eğitim

Yazar Sonuçları