MENÜ

Prof. Dr. Mete Tunçay

Prof. Dr. Mete Tunçay ile ilgili tüm haberleri, son dakika Prof. Dr. Mete Tunçay haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Prof. Dr. Mete Tunçay haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 122 Prof. Dr. Mete Tunçay haberi bulunmuştur.

Prof. Dr. Mete Tunçay Haberleri

‘Hocaların hocası’ konuştu: Bu millette hala ümit var

‘Hocaların hocası’ konuştu: Bu millette hala ümit var

Prof. Dr. Mete Tunçay’la Boğaz’da bir kahvede oturuyoruz. Şiddetli rüzgâr bazen sesimizi bastırıyor. İstifini bozmadan, sakin sakin anlatıyor Tunçay. Karl Popper’dan girip Niyazi Berkes’ten çıkarak neredeyse sınırsız bir fikir âleminde dolaştırıyor beni. Tüm öğrencilerinin hayran olduğu Tunçay’ı bu rahatlıkla dinlemek bir şans. Siyasi düşünceler tarihi ve Türkiye’de sol hareketler üzerine tartışmasız otorite Prof. Tunçay, 81 yaşında da öğretmeye, eserler vermeye devam ediyor. ‘Hocaların Hocası’yla yeni kitabı ‘Türkiye Sol Tarihine Notlar’ için bir araya geldik; memleketi, yaşamını, yadırgadığı ve yanıldığı konuları konuştuk.

Ahmet Mümtaz İdil hayatını kaybetti

Ahmet Mümtaz İdil hayatını kaybetti

Ahmet Mümtaz İdil dün gece yaşama veda etti. Bir süredir Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören Ahmet Mümtaz, 65 yaşında hayatını kaybetti. Peki, Ahmet Mümtaz İdil kimdir?

16.05.2017Gündem
Prof. Dr. Mete Tunçaydan AK Parti ve Erdoğan yorumu: 16 yıl daha

Prof. Dr. Mete Tunçay'dan AK Parti ve Erdoğan yorumu: 16 yıl daha

Türkiye’de siyasal düşüncenin, özellikle de sol siyasetin kitabını yazan akademisyen Prof. Dr. Mete Tunçay bu sene 80 yaşında. Tunçay sol akımlarla ilgili derinlikli çalışmalarının yanı sıra tek parti dönemi ve erken Cumhuriyet konusundaki yetkinliğiyle haklı şöhrete sahip bir tarihçi. Toplumsal Tarih dergisinin Tunçay’ın 80. yaşı için hazırladığı dosyada kaleme aldığı yazıda Tanıl Bora şöyle bir hatırlatma yapıyor: “Mete Tunçay’ın ‘palto’sundan çok bahsedildi, Türkiye’nin siyasal tarihi üzerine çalışanların hep onun paltosundan çıktığı çok söylendi...” Akademideki yerleşik anlayışla kavgalı, eleştirel duruşu nedeniyle tepki görmeye alışık olan Tunçay, son 10 yılını soldan gelen ‘İslamcılara yaklaştı’ suçlamalarının gölgesinde geçirse de aldırmadı. AK Parti iktidarının toplam 30 yılı bulabileceğini iddia eden Prof. Tunçay, kimseye de lafını esirgemedi.

10.07.2016Gündem
Eve hapsetmeyecek, nerede olduğunu gösterecek, haber verecek

Eve hapsetmeyecek, nerede olduğunu gösterecek, haber verecek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadına yönelik şiddetle mücadeleyle ilgili olarak, “Kadını eve hapsetmeyecek, yolda giderken nerede olduğunu gösterecek ve sinyale bastığında hemen haber verecek bir sistemi de hayata geçiriyoruz” dedi.

12.12.2011Gündem
İki eski rektör Emeritus profesör

İki eski rektör Emeritus profesör

Sabancı Üniversitesi’nin kurucu rektörü Prof. Dr. Tosun Terzioğlu ile Boğaziçi Üniversitesi’nin eski rektörlerinden İstanbul Politikaları Merkezi Direktörü Prof. Dr. Üstün Ergüder, ‘emeritus profesör’ oldu.

24.12.2010Gündem
Reddi miras mı

Reddi miras mı

Tek parti uygulamaları altında Mustafa Kemal ve İsmet İnönü dönemine yapılan gönderme şanssız bir gönderme olmuştur. Nitekim aklımızda ’Acaba bir reddi miras anlayışıyla karşı karşıya mıyız?’ düşüncesi doğdu.

3.12.2008Gündem
CNN Türk’te ’Ama Hangi Atatürk’ tartışılıyor

CNN Türk’te ’Ama Hangi Atatürk’ tartışılıyor

CNN Türk Genel Müdürü ve Milliyet gazetesi yazarı Taha Akyol’un yayımlandığı günden beri büyük ilgi gören ve kısa sürede ikinci baskısını yapan "Ama Hangi Atatürk" isimli kitabında gündeme getirdiği fikirler, bu aksam CNN Türk’teki "Tarafsız Bölge" programında tartışılıyor.

4.03.2008Gündem
Tarih Vakfı: Halaçoğlu, tarihçi olmanın sorumluluğuyla hareket etsin

Tarih Vakfı: Halaçoğlu, tarihçi olmanın sorumluluğuyla hareket etsin

Tarih Vakfı'nın eski ve yeni yönetim kurulu üyeleri, yaptıkları ortak açıklamada Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu'nu tarihçi olmanın sorumluluğuyla hareket etmeye çağırdı.

28.08.2007Gündem
Ben doğumumu bilmem Mete ise her şeyi bilir

Ben doğumumu bilmem Mete ise her şeyi bilir

Uluslararası üne sahip tarihçilerimizden Prof. Dr. Mete Tunçay’ın 70. yaşı, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen bir törenle kutlandı.

2.12.2006Gündem
Zana gibiler çağrılmadı

Zana gibiler çağrılmadı

Helsinki Yurttaşlar Derneği'nce düzenlenen “Sivil ve Demokratik Çözüm Arayışları 1 - Türkiye'nin Kürt Meselesi” başlıklı toplantı, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde başladı.

11.03.2006Gündem
Sütçüler Kaymakamı olayı gibi

Sütçüler Kaymakamı olayı gibi

Soykırım iddiasına karşı çıktığı için İsviçre’nin TTK Başkanı Prof. Dr. Halaçoğlu hakkında gıyabi tutuklama kararı vermesine, tarihçiler ve Türkiye Ermenileri de sert tepki gösterdi.

1.05.2005Gündem
Sütçüler Kaymakamı olayı gibi

Sütçüler Kaymakamı olayı gibi

İsviçre'de 'Ermeni soykırımı yoktur' dediği için TTK Başkanı Prof. Halaçoğlu hakkında tutuklama kararı verilmesine tarihçiler sert tepki gösterdi.

1.05.2005Gündem
Latife Hanım’ın günlüğünü bir bilim kurulu incelesin

Latife Hanım’ın günlüğünü bir bilim kurulu incelesin

25 yıl önce Latife Hanım’ın günlük ve mektuplarını okuyan tek kişi olan Ord. Prof. Dr. Reşat Kaynar, mahkemeye bunların 25 yıl boyunca kamuoyuna açıklanmamasını tavsiye etti.

2.01.2005Gündem
Latife Hanım’ın günlüğünü bir bilim kurulu incelesin

Latife Hanım’ın günlüğünü bir bilim kurulu incelesin

Mustafa Kemal Atatürk’ün 2.5 yıl evli kaldığı Latife Hanım’ın günlükleri ve mektupları üzerinde mahkemece verilen 25 yıllık yayın yasağı 2005 Şubatı’nda doluyor.

2.01.2005Gündem
Unutulmaz filmler Osmanlı Bankası Müzesinde

Unutulmaz filmler Osmanlı Bankası Müzesi'nde

Yeni yılın ilk ayından bu yana sanatseverlere hizmet veren Karaköy'deki Osmanlı Bankası Müzesi, mart ayında sinemaseverlere keyifli bir seçki sunuyor. Gösterim programında Woody Allen'ın Radyo Günleri, John Boorman'ın Umut ve Zafer, Robert Mulligan'ın Bülbülü Öldürmek gibi filmleri yeralıyor. Filmler; perşembe ve cuma günleri 20:30, cumartesi günleri ise 14:30 ve 18:30’da başlıyor. Bilet indirimli 4, tam 6 milyon lira.

11.02.2004Kelebek
Osmanlıdan bugüne 1 Mayıs

Osmanlı'dan bugüne 1 Mayıs

İşçiler, 1 Mayıs'ı, Osmanlı İmparatorluğu'nda ilk kez, 1909 yılında Üsküp'te kutladılar. II. Meşrutiyet'in ilanından sonra Bulgar, Sırp ve Türk işçilerin katılımıyla yapılan bu kutlamada yüz kadar işçi kızıl bayraklarla yürüdü.

30.04.2003Gündem
Bakanla profesörün eğitim sohbeti

Bakanla profesörün eğitim sohbeti

Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu ile görüşmeye İstanbul Bilgi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi eski dekanı ve Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mete Tunçay'la birlikte gittik. Prof. Tunçay'ın kafasında, özellikle tarih öğretmenlerinin ve öğretiminin geliştirilmesine yönelik bazı projeler vardı.

11.01.2003Gündem
Laz İsmail TKPnin Stalini’ydi

Laz İsmail TKP'nin Stalini’ydi

Hatırlayacaksınız, Nazım Hikmet'in Türkiye'den kaçışının tek tanığı olan kızkardeşi Melda Kalyoncu, geçtiğimiz hafta kendisiyle yaptığımız söyleşide, ‘‘Laz İsmail, Nazım abimi öldürtmek istedi’’ demişti.

27.01.2002Gündem
Salkım Hanım’ın gizli zabıtları kayıp

Salkım Hanım’ın gizli zabıtları kayıp

Varlık Vergisi kararının alındığı tek parti döneminde, CHP Meclis Grubu'nda hararetli münakaşalar yaşandığı biliniyordu. Salkım Hanım'ın Taneleri filmi gündeme gelince, ben de CHP Meclis Grubu tutanaklarının peşine düştüm.

22.12.2001Gündem
İlk muhbir vatandaş

İlk muhbir vatandaş

Elleri bilgiyasar klavyesinin üzerindeyken ‘‘Bilgi çağının kıyısında geziniyoruz işte!’’ diyenler de vardı; internet cafelerde erotik siteler ararken, ‘‘bilgi toplumu başka bir şey abi ya!’’ diye hayret nidaları atanlar da.

5.10.2001Gündem
Abant bildirgesi: Devletle halkın talepleri uyuşmuyor

Abant bildirgesi: Devletle halkın talepleri uyuşmuyor

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın ''fikir oluşumu'' olarak nitelendirilen 4. Abant Platformu, sonuç bildirgesinin yayınlanmasıyla sona erdi. Bildirgede “Türkiye’nin temel sorunlarından biri, devlet yönetimi ile halkın talepleri arasındaki uyuşmazlıktır” denildi.

15.07.2001Gündem
Yenilikçiler de Abant toplantılarında

Yenilikçiler de Abant toplantılarında

Geleneksel olarak düzenlenen 4. Abant Platformu, Abant Palas Otel'de çalışmalarına başladı. Yenilikçiler’in önde gelen isimlerinden Bülent Arınç da toplantıya katıldı. Arınç, “Fikirlerden istifade etmek için” platformda yer aldıklarını söyledi.

13.07.2001Gündem

Yazar Sonuçları

Bir Sosyal Bilimler Lisesi’nde olanlar

PROF. Dr. Sina Akşin, Dr. Murat Katoğlu (Kültür Bakanlığı eski Müsteşar Yardımcısı), Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Mete Tunçay bir araya gelip bir Edebiyat Lisesi kurulmasını tasarladılar. Fen Lisesi’nden esinlenmişlerdi. Amaçları, edebiyat ve sosyal bilimler alanında yetenekli gençlerin dünya ölçeğinde yetiştirilmesini sağlamaktı.

1.04.2006

Neyin inkárı?

NESNESİ belirsiz cümlelerde bütün ağırlık fiilin üzerine bindiği için, böyle kurulan cümleler son derece tehlikelidir. Bir örnek verelim:

1.10.2005