MENÜ

Prof. Dr. Mahmut Özer

Prof. Dr. Mahmut Özer ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Prof. Dr. Mahmut Özer haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 589 Prof. Dr. Mahmut Özer haberi bulunmuştur.

Prof. Dr. Mahmut Özer Haberleri

Bu yıl sevindiren PISA’da neler oldu

Bu yıl sevindiren PISA’da neler oldu?

ULUSLARARASI Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından geliştirilen ve uluslararası ölçekte uygulanan bir izleme çalışması.

7.12.2019Eğitim
PISA 2018 sonuçları açıklandı: Türkiye yükselişte ama daha yolu var

PISA 2018 sonuçları açıklandı: Türkiye yükselişte ama daha yolu var

3 Aralık'ta yayınlanan PISA 2018 sonuçlarına göre Türkiye’nin performansı üç yıl önceki değerlendirmeyle kıyaslandığında yükşelişte. ‘Okuma’, ‘matematik’ ve ‘fen bilimleri’ alanlarında yapılan değerlendirmelerde Türkiye yaklaşık 10 sıra kazandı ancak OECD ortalamalarını yine yakalayamadı. Listelerin zirvesindeyse tek bir grupta toplanan Çin’den Pekin, Şangay, Jiangsu, Zhejiang şehirleri yer aldı. Türkiye’de kızlar erkekleri tüm testlerde geride bırakırken, yoksul öğrenciler 76 puan düşük performans gösterdi.

4.12.2019Eğitim
10 soruda lise tercihi

10 soruda lise tercihi

İyi bir liseye girmek için Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) 1 milyon 29 bin 555 öğrenci katılmıştı. Bu öğrenciler, 1-12 Temmuz arasında tercihlerini yaparak hayallerindeki liseye girmek için başvuracak. Sonuçlar ve boş kontenjanlar 22 Temmuz’da ilan edilecek. Bazı aileler özel okullar için kapı kapı dolaşmaya başladı bile. Bu koşturma 12 Temmuz’a kadar sürecek. Velilerin kafası karışık. Ortalama puanı olan çocukların aileleri, nasıl bir yöntem izleyecekleriyle ilgili net bir yol haritasına sahip değil. MEB Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer’e tercihlerle ilgili velilerin merak ettiği 10 soruyu sordum:

29.06.2019Eğitim
Meslek liseliler daha kolay iş buluyor

Meslek liseliler daha kolay iş buluyor

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında yaklaşık iki milyon öğrenci eğitim alıyor. Bu kurumlardan her yıl 350-400 bin aralığında mezun veriliyor. Hem mezun sayısına hem de okuyan öğrenci sayısına bakıldığında büyük bir ölçek söz konusu. Her ne kadar mesleki ve teknik eğitim kurumlarının başarılı olmadığı yönünde yaygın bir kanaat olsa da TÜİK verileri bunun aksini söylüyor.

20.05.2019Eğitim
MEB’den güzel sanatlar liselerinde ‘konservatuvar’ dönemi

MEB’den güzel sanatlar liselerinde ‘konservatuvar’ dönemi

Milli Eğitim Bakanlığı, Türk müziği eğitimi alanında güzel sanatlar liselerinde program ve müfredat geliştirme süreçlerine destek için İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı ile iş birliğine gitti. İmzalanan protokol ile İstanbul’da bulunan güzel sanatlar liselerindeki müzik alan derslerinde İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı uzmanları görev alabilecek.

14.04.2019Eğitim
Türkçe becerisi 4 sınavla ölçülecek

Türkçe becerisi 4 sınavla ölçülecek

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere dört beceride yeterlilikleri ölçmeye yönelik Türkçe sınav yapmak için çalışma başlattıklarını söyledi.

23.11.2018Eğitim
MEB dört beceride Türkçe sınav yapacak

MEB dört beceride Türkçe sınav yapacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "MEB olarak ölçme ve değerlendirme süreçlerimizi sürekli iyileştirmek ve yeni yaklaşımları kullanmak istiyoruz. Bu kapsamda dört beceride Türkçe sınav yapabilmeyle ilgili çalışmalarımızı başlattık. Özellikle Suriyelilere yönelik Türkçe öğretiminde bu sınavları kullanmayı planlıyoruz. Daha sonra öğrencilerimizin ana dil becerilerini ölçmek için de yaygın bir şekilde kullanacağız. Bu amaçla 81 ilimizdeki mevcut elektronik sınav merkezlerimizi kullanacağız. Ayrıca tüm illerimizde ölçme ve değerlendirme merkezlerimizin kurulumunu yıl sonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz" dedi.

22.11.2018Eğitim
Bakan Selçuk: Mesleki ve teknik eğitim Türkiyede gözde olacak

Bakan Selçuk: Mesleki ve teknik eğitim Türkiye'de gözde olacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Mesleki eğitimle ilgili önümüzdeki yıllarda çok farklı atılımların, hamlelerin olduğunu hep beraber göreceğiz. Bu hamleler ilerledikçe bu tür okullara rağbetin çok artacağını, mesleki ve teknik eğitimin Türkiye'de gözde kurumlar haline geleceğine birlikte şahit olacağız" dedi.

1.11.2018Eğitim
MEB, ölçme ve değerlendirme süreçleri için çalışma grubu kurdu

MEB, ölçme ve değerlendirme süreçleri için çalışma grubu kurdu

MEB tarafından ölçme ve değerlendirme süreçlerinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi amacıyla çalışma grubu oluşturuldu. Çalışma grubunun ilk toplantısı Bakan Selçuk Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Selçuk, “Ölçme ve değerlendirme süreçlerinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi için dış değerlendirmeye ve bakışa ihtiyacımız bulunuyor. Bu kapsamda, ölçme ve değerlendirme süreçleriyle ilgili çalışma ve deneyimi olan öğretim üyeleri ile uzmanların katkılarını almak üzere bir çalışma grubu oluşturduk. Eğitimle ilgili analiz ve değerlendirme raporları yayımlayacağız. Bu raporların hazırlanmasında da çalışma grubunun katkısını alacağız" dedi.

18.10.2018Eğitim
Batmanlı meslek liselilerin rekoru

Batmanlı meslek liselilerin rekoru

Batman ve çevredeki tüm anaokulu, ilk ve ortaokullarının malzemeleri Batman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından yapılıyor.

2.10.2018Eğitim
YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYM yerleştirme sonuçları

YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM yerleştirme sonuçları

Üniversiteli adaylarının heyecanlı bekleyişi bugünde devam ediyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı'nın (ÖSYM) YKS tercih sonuçlarını bugün içinde açıklayıp açıklamayacağı merak konusu oldu. Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanacağı tarihe yönelik beklenti içinde olan yüz binler genç ve ailesi, ÖSYM'den gelecek YKS tercih sonuçları haberine odaklanmış vaziyette. Peki, YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

29.08.2018Gündem
YKS tercih sonuçları yarın mı açıklanacak ÖSYM eski başkanı tarih vermişti

YKS tercih sonuçları yarın mı açıklanacak? ÖSYM eski başkanı tarih vermişti

Yaklaşık iki milyon üniversite adayının gözü kulağı YKS tercih sonuçlarında... Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı bu yıl ilk kez gerçekleştirilmişti. Tercihler ise 7-14 Ağustos tarihleri arasında osym.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirildi. YKS tercih sonuçlarıyla ilgili en net açıklamayı ise geçtiğimiz temmuz ayında ÖSYM eski Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer yapmıştı. Peki, YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

28.08.2018Gündem
Üniversite adaylarından ÖSYM’ye... #tercihimiaçıkla

Üniversite adaylarından ÖSYM’ye... #tercihimiaçıkla

YKS puanlarını öğrendikten sonra 7-14 Ağustos’ta tercih yapan üniversite adayları, şimdi de yerleştirme sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. ÖSYM Eski Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, daha önce yaptığı açıklamada sonuçların 31 Ağustos’ta ilan edileceğini duyurmuştu. Sosyal medyada #tercihimiaçıkla hashtag’i açan adaylar ise, sonuçların bir an önce açıklanmasını istiyor. Kayıtların 3 Eylül’de başlayacağını hatırlatan adaylar, gereken hazırlıkların yetişmeyeceğini belirtiyorlar.

28.08.2018Eğitim
YKS tercih sonuçları için nefesler tutuldu... Üniversite sonuçları ne zaman erişime açılacak

YKS tercih sonuçları için nefesler tutuldu... Üniversite sonuçları ne zaman erişime açılacak?

Üniversite adaylarının gözü kulağı YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) tercih sonuçlarında. YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından, herhangi bir üniversite ve bölüme yerleşenler için kayıt maratonu başlayacak. Yükseköğretim kurumlarına kayıtlar 3-7 Eylül’de yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 3-5 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Peki, YKS tercih sonuçları ne zaman, ayın kaçında erişime açılacak?

27.08.2018Gündem
YKS tercih sonuçları ne zaman, ayın kaçında açıklanacak

YKS tercih sonuçları ne zaman, ayın kaçında açıklanacak?

YKS tercih sonuçları için nefesler tutuldu, üniversite kayıt tarihlerinin yaklaşmasıyla birlikte beklentiler yükseldi. Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakan Yardımcılığı görevine getirilen ÖSYM eski Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer’in, temmuz ayında yaptığı açıklamada YKS tercih sonuçları için bir tarih belirtmişti. Peki, YKS tercih sonuçları ne zaman, ayın kaçında açıklanacak?

27.08.2018Eğitim
Bir yıl daha LGSyle devam

Bir yıl daha LGS'yle devam

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, eğitim editörleriyle Dolmabahçe’deki eski Başbakanlık Ofisi’nde önceki gün bir araya geldi. Lise yerleştirmeleriyle ilgili üçüncü nakil döneminde büyük rahatlamalar olacağını söyleyen Selçuk, Liselere Geçiş Sınavı’nın (LGS) önümüzdeki yıl devam edeceğini belirtti. Bakan Selçuk’un açıklamasının ana başlıkları şöyle:

11.08.2018Eğitim
MEB’e iki yeni atama... ÖSYM Başkanı, bakan yardımcısı oldu

MEB’e iki yeni atama... ÖSYM Başkanı, bakan yardımcısı oldu

Milli Eğitim Bakan Yardımcılığına iki yeni atama yapıldı. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, ÖSYM Başkanlığı görevinde bulunan Prof. Dr. Mahmut Özer ve YÖK Denetleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Safran, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı olarak atandı.

9.08.2018Eğitim
Mahmut Özer kimdir Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer

Mahmut Özer kimdir? Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer

Mahmut Özer, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı olmasının ardından kamuoyunun araştırdığı isim oldu. Daha önce ÖSYM Başkanı olarak görev alan Mahmut Özer, yeni dönemde Milli Eğitim Bakan Yardımcısı olarak görevine başlayacak. Peki, Mahmut Özer kimdir? İşte o isim hakkında bazı bilgiler

9.08.2018Gündem
İşte yeni atanan Bakan yardımcıları ve Cumhurbaşkanı danışmanları

İşte yeni atanan Bakan yardımcıları ve Cumhurbaşkanı danışmanları

Tarım ve Orman ile Milli Eğitim Bakan Yardımcılıkları ve Cumhurbaşkanı danışmanlıklarına ait atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. Tarım ve Orman Bakan Yardımcılıklarına Mehmet Hadi Tunç, Akif Özkaldı ve Mustafa Aksu atandı. Milli Eğitim Bakan Yardımcılıklarına ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer ile Prof. Dr. Mustafa Safran getirildi.

9.08.2018Gündem
KPSS ÖABT sınavı ne zaman yapılacak KPSS sınav giriş belgesi sorgulama

KPSS ÖABT sınavı ne zaman yapılacak? KPSS sınav giriş belgesi sorgulama

Lisans mezunlarına yönelik düzenlenen 2018 Lisans Kamu Personel Seçme Sınavı'nın (KPSS) Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavı ile Alan Bilgisi Oturumları geçtiğimiz haftalarda tamamlandı. Geriye bir tek öğretmen adaylarına yönelik düzenlenen Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) kaldı. Peki, KPSS ÖABT sınavı ne zaman?

2.08.2018Gündem
YKS tercih kılavuzu yayınlandı.. İşte uzmanların tercih süreci değerlendirmesi

YKS tercih kılavuzu yayınlandı.. İşte uzmanların tercih süreci değerlendirmesi

Yüz binlerce kişinin heyecanla beklediği YKS tercih kılavuzu, ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden adayların erişimine açıldı. Kılavuza göre, ÖSYM, 7-14 Ağustos tarihleri arasında üniversite adaylarının tercihlerini kabul edecek. Uzmanlar YKS tercih kılavuzunun yayınlanmasının ardından değerlendirmelerde bulundular.. İşte, YKS tercih kılavuzu ve merak edilen detaylar...

2.08.2018Gündem
Uzmanlar tercih sürecini değerlendirdi: Sürprizler yaşanabilir

Uzmanlar tercih sürecini değerlendirdi: Sürprizler yaşanabilir

Üniversite adayları, 7-14 Ağustos’ta doğru tercih yapmak için ter dökecek. ‘2018 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nun son hali dün açıklandı. Son üç yıla ait başarı sırası verildi. ÖSYM, adayları verileri değerlendirirken sistemin değiştiğini unutmamaları konusunda uyardı. ‘Sürprizli’ bir dönemin yaşanabileceğini söyleyen uzmanlar ise, öğrencilere tercih sıralamalarını geniş tutmalarını öneriyor.

1.08.2018Eğitim
YKS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYM Başkanı tarih verdi

YKS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM Başkanı tarih verdi

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, "Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nun son halini 1 Ağustos’ta yayımlayacağız. Üniversite tercihleri 7-14 Ağustos'ta yapılacak. ÖSYM tarafından tercih süreciyle ilgili bilgilendirmeler sürekli yapılacak. Ayrıca tercihlerle ilgili sıkça sorulan sorular ve cevaplarını da paylaşacağız. Yerleştirme sonuçları, 31 Ağustos'ta açıklanacak. Yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra üniversite kayıtları 3-7 Eylül'de yapılacak. YKS değerlendirme raporu üzerinde çalışmalarımız devam ediyor; son halini 6 Ağustos'ta kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.

31.07.2018Eğitim
ÖSYM, 28 sınavda yaklaşık 4 bin 500 soru kullandı

ÖSYM, 28 sınavda yaklaşık 4 bin 500 soru kullandı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, "ÖSYM 2018'in yedi ayında yaptığı 28 sınavda 4 bin 429 soru kullandı. Şu ana kadar soruların hiçbirisi iptal edilmedi. Sınavlarda 1 milyon 73 bin 784 sınav görevlisi hazır bulundu. Sınav görevlisi başına düşen aday sayısı ortalama yedi oldu. Yıl sonuna kadar dört değerlendirme raporu daha yayımlanacak" dedi.

30.07.2018Eğitim
KPSS ÖABT sınavı ne zaman 2018 KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi

KPSS ÖABT sınavı ne zaman? 2018 KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi

KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavı'nın 22 Temmuz'da, KPSS lisans alan bilgisi oturumlarının da 29 Temmuz'da tamamlanmasıyla birlikte, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'nin (ÖABT) hangi tarihte yapılacağı, söz konusu sınava girmek için başvuru yapan vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Peki, KPSS ÖABT ne zaman yapılacak?

29.07.2018Gündem
KPSS alan bilgisi sınavları yapıldı

KPSS alan bilgisi sınavları yapıldı

KPSS alan bilgisi sınavlarının oturumları tamamlandı. Bu yılki KPSS'nin 22-28-29 Temmuz'da yapılan oturumlarına toplam 1 milyon 918 bin 21 aday başvurdu.

29.07.2018Eğitim
ÖSYMden yeni uygulama

ÖSYM'den yeni uygulama

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), yıllık sınav takviminde yer alan tüm sınavlara giren adaylara yönelik "memnuniyet anketi" uygulaması başlattı.

27.07.2018Eğitim
ÖSYMden adaylara müjde Bu yıl 3 kez yapılacak

ÖSYM'den adaylara müjde! Bu yıl 3 kez yapılacak

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, yılda iki kez yapılan Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı'nın (YDS) bu yıl üç kez yapılmasının kararlaştırıldığını belirterek, sınav takviminde yeni YDS'nin tarihinin 2 Aralık 2018 olarak belirlendiğini açıkladı.

23.07.2018Gündem
DGS ve KPSSye 2 milyonun üzerinde aday katıldı

DGS ve KPSS'ye 2 milyonun üzerinde aday katıldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, 21 Temmuz'da düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile 22 Temmuz'da iki oturumda yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı'na (KPSS) toplam 2 milyon 63 bin 156 adayın katıldığını, sınavlarda 273 bin 893 görevlinin hazır bulunduğunu söyledi.

22.07.2018Eğitim
DGS sınavı ne zaman hangi gün yapılacak Sınavda kaç soru sorulacak

DGS sınavı ne zaman hangi gün yapılacak? Sınavda kaç soru sorulacak?

DGS ne zaman yapılacak sorusu, bu sınava katılım sağlamak isteyen birçok kişinin sorguladığı konu oldu. İki yıllık eğitimlerini dört yıla tamamlamak isteyen binlerce kişinin katılım sağlayacağı DGS, birçok vatandaşın sorguladığı konu olmaya devam ediyor. Peki, DGS ne zaman yapılacak? İşte, DGS kontenjanları ve detaylı bilgiler

18.07.2018Eğitim
ÖSYM, akademik çalışmalar için sınav verilerini paylaşacak... Şartlar neler

ÖSYM, akademik çalışmalar için sınav verilerini paylaşacak... Şartlar neler?

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, "Yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü tezler ile kamu kurumlarındaki uzmanlık tezlerini desteklemek için verilerimizi paylaşacağız. Bu konudaki usul ve esasları belirledik ve bugün web sitemizden yayımladık. Başvuruları almaya başlıyoruz. Her ayın ilk haftası alınacak başvurular, Danışma Kurulu tarafından değerlendirilecek. ÖSYM hizmet vermeye başladıktan günümüze kadar 44 yılda yaklaşık 150 milyon adaya hizmet verdi" dedi.

16.07.2018Eğitim
ÖSYMden önemli karar Bugünden itibaren başladı

ÖSYM'den önemli karar! Bugünden itibaren başladı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, "Yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü tezler ile kamu kurumlarındaki uzmanlık tezlerini desteklemek için verilerimizi paylaşacağız. Bu konudaki usul ve esasları belirledik ve bugün web sitemizden yayımladık. Başvuruları almaya başlıyoruz. Her ayın ilk haftası alınacak başvurular, Danışma Kurulu tarafından değerlendirilecek" dedi.

16.07.2018Gündem
2018 DGS sınavı ÖSYM tarafından ne zaman yapılacak Sınav giriş belgesi nasıl alınır

2018 DGS sınavı ÖSYM tarafından ne zaman yapılacak? Sınav giriş belgesi nasıl alınır?

2018 DGS (Dikaye Geçiş Sınavı) sınav giriş belgeleri, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından erişime açıldı. Bu yıl ilk kez 81 ilde gerçekleşecek olan DGS’de 15 dakika kuralı uygulanacak. Belgelerinde eksik bulunan ve 15 dakika kuralına uymayan adaylar, sınav binalarına alınmayacak. Peki, DGS 2018 ne zaman? Sınav giriş belgesi nasıl alınır?

12.07.2018Gündem
DGS tüm illerde yapılacak

DGS tüm illerde yapılacak

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, “Önceki yıllarda 17 ilde düzenlenen DGS için sınav merkezi kısıtlamasını kaldırdık. Gençlerimizin bu sınava erişimlerini artırabilmek, dolayısıyla yükseköğretime bu bağlamda erişimi desteklemek için 21 Temmuz’da DGS’yi 81 ilde yapacağız” dedi.

12.07.2018Eğitim
ÖSYM Başkanından açıklama: YKSde soru iptali var mı

ÖSYM Başkanı'ndan açıklama: YKS'de soru iptali var mı?

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, “YKS’nin tüm oturumlarının sınav sorularını ve cevap anahtarlarını 1 Temmuz Pazar akşamı internet sitemizden yayımladık. Şu ana kadar herhangi bir sorunun iptali söz konusu değil” dedi.

4.07.2018Eğitim
Mahmut Özerden YKS yorumları.. YKS kontenjanları ve kılavuz bilgileri yayımlandı

Mahmut Özer'den YKS yorumları.. YKS kontenjanları ve kılavuz bilgileri yayımlandı

YKS için ön bilgi amacı taşıyan tercih kılavuzu, 3 Temmuz Salı akşamı öğrenciler ve eğitimcilerin erişimine açıldı. YKS'nin sona ermesiyle birlikte ilk açıklamada bulunan Prof. Dr. Mahmut Özer, soru iptalinin olmadığına vurgu yaptı. YKS yerleştirme kılavuzu ve kontenjanlar için ise ilk bilgiler yayımlandı. İşte, YKS kılavuz bilgileri ve sınav süreci hakkında Başkan Mahmut Özer'den açıklamalar

4.07.2018Eğitim
YKS soru ve cevapları ÖSYM tarafından yayımlandı... İşte TYT ve AYT sınavının soru ve cevapları

YKS soru ve cevapları ÖSYM tarafından yayımlandı... İşte TYT ve AYT sınavının soru ve cevapları

Üniversite eğitimi alma hayali kuran milyonlarca öğrencinin başvuru yaptığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) soru kitapçıkları ve cevap anahtarları, adayların incelemesi için yayımlandı. Sınava katılım sağlayan adaylar yayımlanan soru kitapçıkları ve cevap anahtarlarını inceleyerek, sınav sonuçları açıklanmadan önce tahmini olarak kaç puan alabileceklerini hesaplayabilir. İşte, ÖSYM'nin bugüne kadar yaptığı en büyük sınav organizasyonu olan YKS 2018'e ait soru kitapçıkları ve cevap anahtarları...

2.07.2018Eğitim
ÖSYM Başkanı Özer: YKSnin iki oturumu da sorunsuz tamamlandı

ÖSYM Başkanı Özer: YKS'nin iki oturumu da sorunsuz tamamlandı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) lojistik olarak ÖSYM tarihinde bir hafta sonunda gerçekleştirdiği en büyük sınav organizasyonu olduğunu belirtti. Özer, "Her iki oturum da tüm sınav merkezlerimizde sorunsuz bir şekilde tamamlandı" dedi.

1.07.2018Eğitim
ÖSYM Başkanından YKS soru ve cevapları için flaş açıklama

ÖSYM Başkanı'ndan YKS soru ve cevapları için flaş açıklama

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, bu yıl ilk kez uygulanan YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. AA muhabirine yaptığı açıklamada, YKS'nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'nin (TYT) dün, ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri'nin (AYT) ise bugün tamamlandığını ifade eden Özer, YKS soruları ve cevaplarının yayımlanacağı tarihi yeninden hatırlattı.

1.07.2018Gündem
Yoruma dayalı uzun sorulara zaman yetmedi

Yoruma dayalı uzun sorulara zaman yetmedi

İki milyondan fazla aday, bu yıl ilk kez uygulanan üniversite sınavının ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi’nde dün ter döktü. Adaylar uzun sorular nedeniyle zaman sıkıntısı yaşarken uzmanlar “Yorum gücüne dayalı, uzun sorular adayları süre yetiştirmekte zorladı” dedi. Adaylar, bugün de son oturumlar olan Alan Yeterlilik Testi ve Yabancı Dil Testi’ne girecek.

30.06.2018Eğitim
YKS maratonu başladı... Bol şans gençler

YKS maratonu başladı... Bol şans gençler

Bu yıl ilk defa uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) bugün yapılıyor. 15 dakika kuralı bu sınavda da uygulanacak. Sınav saat 10.15’te başlayacak, saat 10.00’dan itibaren de salonlara kimse alınmayacak. Yarın da sabah AYT (Alan Yeterlilik Testi), öğleden sonra ise YDT (Yabancı Dil Testi) yapılacak. YKS’de 2 milyondan fazla aday üniversiteli olmak için yarışacak.

29.06.2018Eğitim
Başarı için stresinizi azaltın

Başarı için stresinizi azaltın

2 milyonu aşkın aday, yarın ve ertesi gün Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) ter dökecek. Aylardır iyi bir üniversite için çalışan adayların baş etmesi gereken bir konu da sınav kaygısı.

28.06.2018Eğitim
‘YKS evrakları, 428 tır ve 1 uçakla naklediliyor’

‘YKS evrakları, 428 tır ve 1 uçakla naklediliyor’

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, “YKS şu ana kadar lojistik olarak ÖSYM'nin tarihinde bir hafta sonunda gerçekleştirdiği en büyük sınav organizasyonu. Sınav evraklarının naklinde 428 adet tır ve 1 uçak kullanılıyor. Sınavla ilgili tüm hazırlıklarımız tamamlandı. Sınavı yapmaya hazırız. Sınav evraklarının hazırlanması, basımı ve paketlenmesi 40 gün sürdü. 4 milyon 548 bin 224 adet sınav kitapçığı ve cevap kağıdı basıldı. 150 bin sınav evrakı kutusu kullanıldı. Sınav evrakları basımı, paketlenmesi ve araçlara yüklenme işlemleri tamamlandı" dedi.

28.06.2018Eğitim
ÖSYM tarihindeki en büyük sınav organizasyonu bu hafta sonu

ÖSYM tarihindeki en büyük sınav organizasyonu bu hafta sonu

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) lojistik olarak ÖSYM'nin tarihinde bir hafta sonunda gerçekleştirdiği en büyük sınav organizasyonu olduğunu belirterek "Sınav evraklarının naklinde 428 adet tır ve 1 uçak kullanılıyor. Sınavla ilgili tüm hazırlıklarımız tamamlandı. Sınavı yapmaya hazırız" dedi.

28.06.2018Gündem
10.00’dan sonra adaylar binaya alınmayacak

10.00’dan sonra adaylar binaya alınmayacak

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) iki gün kala Hürriyet Eğitim Servis Müdürü Nuran Çakmakçı’nın sorularını yanıtladı.

27.06.2018Eğitim
ÖSYM’den önemli karar... Sınav verileri açıklanacak

ÖSYM’den önemli karar... Sınav verileri açıklanacak

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, başlatacakları yeni bir uygulama kapsamında, yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü tezler ile kamu kurumlarındaki uzmanlık tezlerini desteklemek için verilerini paylaşacaklarını açıkladı. Özer, “Verilerimizi kullanmak isteyenler bize başvuru yapacak. Başvuruların bir takvimi olacak ve bir Danışma Kurulu tarafından değerlendirilecek. Başvuru takvimi, önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacak” dedi.

18.06.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

Bu yıl sevindiren PISA’da neler oldu?

ULUSLARARASI Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından geliştirilen ve uluslararası ölçekte uygulanan bir izleme çalışması.

7.12.2019

10 soruda lise tercihi

İyi bir liseye girmek için Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) 1 milyon 29 bin 555 öğrenci katılmıştı. Bu öğrenciler, 1-12 Temmuz arasında tercihlerini yaparak hayallerindeki liseye girmek için başvuracak. Sonuçlar ve boş kontenjanlar 22 Temmuz’da ilan edilecek. Bazı aileler özel okullar için kapı kapı dolaşmaya başladı bile. Bu koşturma 12 Temmuz’a kadar sürecek. Velilerin kafası karışık. Ortalama puanı olan çocukların aileleri, nasıl bir yöntem izleyecekleriyle ilgili net bir yol haritasına sahip değil. MEB Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer’e tercihlerle ilgili velilerin merak ettiği 10 soruyu sordum:

29.06.2019

Batmanlı meslek liselilerin rekoru

Batman ve çevredeki tüm anaokulu, ilk ve ortaokullarının malzemeleri Batman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından yapılıyor.

1.10.2018