MENÜ

Prof. Dr. Hikmet Yılmaz

Prof. Dr. Hikmet Yılmaz ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Prof. Dr. Hikmet Yılmaz haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 427 Prof. Dr. Hikmet Yılmaz haberi bulunmuştur.

Prof. Dr. Hikmet Yılmaz Haberleri

Türkler yan yatıp, 7,5 saat uyuyor

Türkler yan yatıp, 7,5 saat uyuyor

TÜRK Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, ülkelere göre uyku alışkanlıklarını açıkladı. Türk insanının yüzde 50'sinin yan yattığını, genellikle de sağ tarafa yatarak uyuduğunu belirten Prof. Dr. Yılmaz, "En çok uyuyanlar İtalyanlar, İspanyollar ve Yunanlılar. Türkler ise ortalama 7 saat 30 dakika uyuyor" dedi.

10.10.2018Sağlık
‘Ders arası uyku başarıyı arttırıyor’

‘Ders arası uyku başarıyı arttırıyor’

Okulların açılmasıyla birlikte öğrenciler yoğun bir tempoya girerken uzmanlar uykunun önemine dikkat çekti. Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, ders çalışırken verilen arada uyuyup uyanan öğrencilerin daha kolay öğrendiğini söyledi. 2017’de yapılan bir araştırmaya göre kötü uyuyanlar da Alzheimere yakalanma riskinin arttığına dikkat çekti. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Nöroloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Derya Uludüz ise ilkokul öğrencilerinin 10, ortaokul öğrencilerinin dokuz, lise öğrencilerinin sekzi saat uyumaları gerektiğini belirtti.

1.10.2018Eğitim
Ders arası uyku başarıyı arttırıyor

Ders arası uyku başarıyı arttırıyor

OKULLARIN açılması ile birlikte öğrenciler yoğun bir tempoya girerken uzmanlar uykunun önemine dikkat çekti. Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, ders çalışırken verilen arada uyuyup uyanan öğrencilerin daha kolay öğrendiğini söyledi. 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre kötü uyuyanlar da Alzheimer’e yakalanma riskinin arttığına dikkat çekti. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Nöroloji Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Derya Uludüz de ilkokul öğrencilerinin 10, ortaokul öğrencilerinin 9, lise öğrencilerinin 8 saat uyumaları gerektiğini vurguladı.

1.10.2018Sağlık
‘Uyku yoksunluğu öğrenme becerisini azaltıyor’

‘Uyku yoksunluğu öğrenme becerisini azaltıyor’

Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, okulların açılmasıyla öğrencilerin uyku saatlerinin düzene sokulması gerektiğini belirtti. Yılmaz, "Geç yatıp erken kalkmayla kısalan uyku süresi uyku yoksunluğuna yol açıyor. Bu yoksunluk çocuklarda olumsuz etki yaratıyor. Öğrenme becerisi azalan çocuklarda psikiyatrik problemler de ortaya çıkabiliyor" dedi.

14.09.2018Eğitim
Jet lag ile baş etmek kolay değil

Jet lag ile baş etmek kolay değil

Gazeteniz Seyahat artık her hafta kafanıza takılan sorulara cevap bulmaya çalışacak. Uzmanlarımız, sorularınıza yanıt verecek. Siz de seyahatdoktoru@hurriyet.com.tr adresine sorularınızı gönderebilirsiniz.

8.03.2015Seyahat
Kısırlığa kadar gidebilir..

Kısırlığa kadar gidebilir..

MANİSA Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi Uyku ve Epilepsi Birim Başkanı Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, uyku yoksunluğunun kısırlığa neden olabileceğini söyledi.

7.09.2014Ege
Uyku sorunu kısırlık yapabilir

Uyku sorunu kısırlık yapabilir

MANİSA Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi Uyku ve Epilepsi Birim Başkanı Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, uyku yoksunluğunun kısırlığa neden olabileceğini söyledi.

6.09.2014Sağlık
Uyku getiren yiyecekler

Uyku getiren yiyecekler

Kasları gevşetiyor, serotonin (mutluluk) ve melatonin (uyku getiren) hormonlarının üretimini arttırıyorlar. Bu gıdaları yiyince derin ve kaliteli bir uykuyla buluşmak çok daha kolay.

Akıllı telefonlar unutkanlığı arttırdı

Akıllı telefonlar unutkanlığı arttırdı

MANİSA Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Nöroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, unutkanlık hastalığının giderek arttığını belirterek, kullanımı giderek artan akıllı telefonların bu artışa neden olduğunu söyledi. Prof. Dr. Yılmaz, "Akılı telefonlar bizim algıda seçici olmamıza, daha az bilgi kaydetmemize neden oldu. Bilgiyi kendileştirme sürecimize bir darbe vurdu" dedi.

3.04.2014Ege
Akıllı telefon unutkan insan

Akıllı telefon unutkan insan

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Nöroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, unutkanlık hastalığının giderek arttığını belirterek, kullanımı giderek artan akıllı telefonların bu artışa neden olduğunu söyledi.

3.04.2014Gündem
Baykuş tipi olduğunuz için mi uyuyamıyorsunuz

Baykuş tipi olduğunuz için mi uyuyamıyorsunuz?

Uykusuzluğun kronikleşmiş hali olan insomnia sık rastlanan uyku bozukluklarından. Türk Uyku Tıbbı Derneği’nin araştırmasına göre Türkiye’de her yüz kişiden 30’u uykusuzluktan yakınıyor. Peki gerçekten uykusuz musunuz? Yoksa gece daha verimli çalışan “baykuş tipi uyku alışkanlığı”nız mı var?

13.03.2014Kelebek
Baykuş mu tavuk mu

Baykuş mu tavuk mu

Uykusuzluğun kronikleşmiş hali olan insomnia sık rastlanan uyku bozukluklarından.

12.03.2014Kelebek
Türkiyenin yüzde 80i uykusuz

Türkiye'nin yüzde 80'i uykusuz

MANİSA Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi Uyku ve Epilepsi Birim Başkanı Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, Türkiye nüfusunun yüzde 80'ninin hayatının bir döneminde uyku problemi yaşadığını açıkladı.

21.01.2014Ege
Yaz saati uygulamasından en çok çocukları etkileniyor

Yaz saati uygulamasından en çok çocukları etkileniyor

Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, kış saati/yaz saati uygulamalarının insanlardaki biyolojik saatin (iç saatin) düzenini geçici de olsa bozarak, uyku veriminde azalmaya neden olabileceğini belirterek, kış saati uygulamasının en fazla 3 yaş öncesi çocukları etkilediğini söyledi.

27.10.2013Sağlık
Her 3 kişiden 1ini tehdit ediyor

Her 3 kişiden 1'ini tehdit ediyor

Türk Uyku Tıbbı Derneği (TUTD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Aksu, Türkiye genelinde uyku sorunuyla ilgili bir çalışma yaptıklarını belirterek, "Her üç kişiden birinin hayatı boyunca en az bir kez uyku sorunu nedeniyle hekime başvurmak zorunda kaldığını tespit ettik" dedi.

9.10.2013Sağlık
Ne kadar uyumalısınız

Ne kadar uyumalısınız

Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, gündüzlerin kısaldığı gecelerin uzadığı kış mevsimine geçişte hormonal yapıdaki değişiklikler nedeniyle uykuyu düzene sokmanın büyük önem taşıdığını belirterek, "Yapılması gereken gece saatlerinde uyumak, gündüz saatlerinde ise uyanık kalmaktır" dedi.

7.10.2013Sağlık
Bir aydan fazla sürüyorsa dikkat

Bir aydan fazla sürüyorsa dikkat

Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, bir ay ya da daha uzun süreli uyku sorunlarında mutlaka bir hekime gitmek gerektiğini ancak bu süre içinde bazı bitkisel ürünlerin kısa süreli çözüm sunabileceğini söyledi.

25.05.2013Sağlık
Dikkat Seksomanya Hastası Olabilirsiniz

Dikkat Seksomanya Hastası Olabilirsiniz!

Gecenin bir yarısı eşiniz sizi arzuyla kaldırıyor ve her zamankinden daha farklı bir şekilde sevişmek istiyor. Daha da ötesi, sabah kalktığında hiçbir şey hatırlamıyor. Dikkat, eşiniz 'seksomanya' hastası olabilir!

20.05.2013Cinsellik
Çarşaf kırışıklığı uyku bozukluğu habercisi

Çarşaf kırışıklığı uyku bozukluğu habercisi

Sabah yatak kenarında toplanmış çarşaf hem uykuyu hem de sağlığı olumsuz etkileyen "uykuda hareket bozukluğu"nun habercisi olduğu bildirildi.

23.04.2013Sağlık
Uyur gezen yiyen sevişen

Uyur gezen yiyen sevişen

Bazen uykuya anormal hareket ve davranışlar eşlik ediyor. Kimi uykusunda yürüyor, kimi ne bulursa yiyor, kimi seks yapıyor ve ertesi günü hiçbir şey hatırlamıyor. Uyku tıbbında parasomni denen bu sorunlar çocuklukta başlıyor, neyse ki yaşlanmayla birlikte sıklığı ve şiddetini azaltıyor.

6.02.2013Sağlık
Hiçbir şey hatırlamıyorlar

Hiçbir şey hatırlamıyorlar

Seksomanyanın Türkçesi 'uykuda seks hastalığı'. Hasta, gecenin bir saatinde kontrol edilemez bir cinsel istekle kalkıyor.

22.02.2010Kelebek
Uykuda hiç olmadığı gibi sevişiyor, sabah hiçbir şey hatırlamıyorlar

Uykuda hiç olmadığı gibi sevişiyor, sabah hiçbir şey hatırlamıyorlar

Seksomanyanın Türkçesi “uykuda seks hastalığı”. Hasta, gecenin bir saatinde kontrol edilemez bir şekilde cinsel ilişkiye girme ihtiyacı hissederek kalkıyor. Uykuda partnerinin istekli olup olmadığına bakmaksızın, anormal bir cinsel dürtüyle seksi başlatıyor, alışılmadık bir şekilde, normalde yapmadığı fantazilerle sevişiyor. Bazen şiddet de uyguluyor. Ama olup bitenlerden hiçbir şey hatırlamıyor.

20.02.2010Kelebek
1071 akademisyenden, Anayasa Mahkemesi kararına karşı ortak bildiri

1071 akademisyenden, Anayasa Mahkemesi kararına karşı ortak bildiri

Anayasa Mahkemesinin (AYM), "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" metnine imza atan 10 akademisyenin "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan cezalandırıldıkları gerekçesiyle yaptıkları bireysel başvuruda "hak ihlali" kararı vermesine ilişkin 1071 akademisyen karşı bildiri imzaladı.

29.07.2019Gündem
30. Ankara Uluslararası Film Festivali başlıyor

30. Ankara Uluslararası Film Festivali başlıyor

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 30. Ankara Uluslararası Film Festivali, 18-28 Nisan 2019 tarihleri arasında düzenlenecek. Festival biletleri 6 Nisan’da satışa çıkıyor.

8.04.2019Kampüs
Atama kararları Resmi Gazetede yayımlandı

Atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı

CUMHURBAŞKANI Başdanışmanlığı, büyükelçilik ve general atamaları ile hakim ve savcı atamalarına ilişkin kararlar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

22.02.2019Gündem
Yol kısa yük ağır

Yol kısa yük ağır

Türkiye’nin ilk konservatuvarı, tarihi ve manevi mirasıyla taşınmaya hazırlanıyor. 1936 yılında kurulan Ankara Devlet Konservatuvarı, Atatürk’ün yatı Savarona’nın piyanosu, Türkiye’de üretilen ‘Sanat Enstitüsü’ markalı ilk piyano ve Âşık Veysel’in sazıyla birlikte önümüzdeki günlerde yeni mekânına taşınıyor.

14.12.2018Kitap Sanat
Elektrikler ne zaman gelecek 27 Kasım planlı kesinti programı

Elektrikler ne zaman gelecek? 27 Kasım planlı kesinti programı

İstanbul’dan elektrik kesintisi haberleri gelmeye devam ediyor. BEDAŞ ve AYEDAŞ, kesinti yaşanacak ilçe ve mahalleleri resmi sayfası üzerinden duyurdu. Peki, elektrikler ne zaman gelecek? İşte 27 Kasım tarihli planlı kesinti programı

27.11.2018Gündem
Nilüferde sezon Lorca ile açılıyor

Nilüfer'de sezon Lorca ile açılıyor

Beşinci sezonunu 3 Ekim’de Lorca’nın 'Kanlı Düğün’ü ile açacak olan Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu, sezon boyunca ikisi çocuklara yönelik toplam yedi oyunla tiyatroseverlerin karşısında olacak.

19.09.2018Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Tatil uykunuzu kaçırmasın

Seyahatlerde yemek yeme, yatma, kalkma saatleri gibi rutinlerimiz değişiyor. Günler bazen haftalar süren izinden sonra dönüşte bilhassa uykuyu toparlamak güç olabiliyor. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Yılmaz hem tatil ve dönüşü hem de sıcaklarda kaliteli uykunun ipuçlarını verdi.

16.07.2017

Geceyle birlikte risk de artar

Soru: Araba ile gece yola çıkmak istiyorum. Trafik kazaları açısından gece araba kullanmak daha mı riskli? Nelere dikkat etmeliyim?

15.08.2015

Jet lag ile baş etmek kolay değil

Kıtalar arası yolculuklarda hem gittiğim yere hem de döndüğümde buraya zor uyum sağlıyorum. Nasıl baş edebilirim?

7.03.2015

Uyku getiren yiyecekler

Kasları gevşetiyor, serotonin (mutluluk) ve melatonin (uyku getiren) hormonlarının üretimini arttırıyorlar.

6.10.2013

Yaz sıcağında tatlı uyku

Uzun ve sıcak günler, kısa geceler ve daha pek çok faktör bizi yazın kaliteli uykuya hasret bırakıyor. İşte sıcağa rağmen iyi uykunun sırları.

10.08.2013

638 sayfalık rapor 23 dakikada okunmaz

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Ekrem İmamoğlu seçildikten sonra 15 yıldır ayda beş gün olan toplantı sayısını iki güne düşürdü. Geçen pazartesi gününden sonra ekim toplantısının ikincisi yapıldı. Kürsüde AKP’li Göksel Gümüşdağ vardı. Meclis gündemine bakıldığında, meclise havale edilen dosya sayısı 153 adetti, bunun 109’u imarla ilgiliydi. Raporların toplam sayfa sayısı da 628 idi.

18.10.2019