MENÜ

Prof. Dr. Hasanoğlu

Prof. Dr. Hasanoğlu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Prof. Dr. Hasanoğlu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 69 Prof. Dr. Hasanoğlu haberi bulunmuştur.

Prof. Dr. Hasanoğlu Haberleri

Dünya çocuklarının sağlığı Türk baba-oğula emanet

Dünya çocuklarının sağlığı Türk baba-oğula emanet

140 ülkeden, 156 kurumla bir milyon 200 bin çocuk hekimini temsil eden küresel kuruluş Uluslararası Pediatri Kurumu'nun (International Pediatric Association) IPA Direktörlüğüne tarihinde ilk kez bir Türk getirilerek geçtiğimiz yıl Kerem Hasanoğlu ‘nin atanmıştı. Bu yıl ise başkanlık seçiminde oyların %70’ni alan Türkiye Milli Pediatri Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Enver Hasanoğlu gelecek dönem Başkanı olarak göreve başladı.

16.04.2019Sağlık
YÖK Başkanı kim olacak

YÖK Başkanı kim olacak

Görev süresi 8 Aralık’ta dolacak olan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç’in yerine Gazi Üniversitesi eski rektörü Prof.Dr. Enver Hasanoğlu’nun ismi ön plana çıkıyor. Prof.Dr. Hasanoğlu, YÖK eski başkanı Prof.Dr. İhsan Doğramacı’ya yakınlığıyla biliniyor.

31.10.2007Eğitim

Toplumsal cinsiyet eşitsizliği Bilgi'de tartışılacak

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi, 11 Aralık Salı günü, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine farklı disiplinlerden yaklaşımların yer alacağı, “Kadın = Erkek, Ne Eksik! Ne Fazla” seminerini düzenliyor. Açılış konuşmasını BİLGİ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Nalçaoğlu ve Türkiye’nin halkla ilişkiler duayeni Betül Mardin’in yapacağı seminerde cinsiyet eşitsizliği ve kadın hakları konularında uzman isimler sorunlar, öncelikler ve çözüm önerilerini tartışacak.

5.12.2018Kampüs
Bakan Selçuk: Suriyeli öğrenci sayısı 600 binden fazla

Bakan Selçuk: Suriyeli öğrenci sayısı 600 binden fazla

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Çocuk üzerinden birçok şeyin pazarlanması ve çocuk üzerinden sektörlerin oluşması aslında çocuğun kendi hayatiyetini ve saflığını koruması bakımından da bazı riskler taşıyor. Çocuk aslında insanlığın öz yurdudur, vicdanıdır. Çocuğa dokunmak çocukla ilgili bir karar vermek, başlı başına bir vebaldir. Bu vebalin sorumluğu altında da çocuğun eğitimiyle sağlığıyla ve her türlü gelişimiyle ilgilenen uzmanların daha dikkatli olmasında yarar var. Finlandiya'nın tüm öğrencilerinin sayısı 600 binin altında, bizim sadece Suriyeli öğrenci sayımız 600 binin üzerinde" dedi.

15.11.2018Eğitim
Çoluk çocuk hapı yuttuk

Çoluk çocuk hapı yuttuk

Terör, şiddet, işsizlik, iklim koşullarındaki değişiklikler, kontrolsüz nüfus artışı ve göç, popüler kültürün ve teknolojinin dayattığı hızlı yaşam biçimi değişiklikleri... Şimdi bütün bunların üstüne bir de hayat pahalılığı ve gelecek kaygısı eklendi. IPSOS’un verilerine göre, nüfusun neredeyse yarısı ruh sağlığı için doktora başvurmuş; bir kısmı doktor tavsiyesi, bir kısmı komşu tavsiyesiyle antidepresan kullanıyor. İşin en ürkütücü yanı, çocuk depresyonu ve ilaçlarının tüketimindeki artış. Peki bu ilaçlar yaşantımızı nasıl etkiliyor? Yanlış ve reçetesiz kullanımın verdiği zararlar neler? Ve en önemli soru: Depresyon dediğimiz ruh hali psikolojik mi sosyolojik mi? Hayattan memnuniyetsiz olmak, mutsuzluk antidepresanla tedavi edilebilir mi?

Türk Dil Bayramı’nda büyük buluşma

Türk Dil Bayramı’nda büyük buluşma

Türkiye’den ve dünyadan 120 akademisyen 26 Eylül Türk Dil Bayramı’nda Polonya’nın başkenti Varşova’da Türk dili için buluştu. Kurultay Düzenleme Başkanı Prof. Dr. Rasim Özyürek, “Bayrağımızı koruduğumuz gibi dilimizi de korumalıyız” dedi.

26.09.2018Ekonomi
Eşitlik isteyen 40 erkek

Eşitlik isteyen 40 erkek

Sanattan edebiyata, basından iş dünyasına, farklı alanlarda kadın-erkek eşitsizliğini dert edinen 40 erkek, ‘Yanındayız Derneği’ni kurdu. Dernek, cinsiyetler arası uçurumu kapatmak için yola çıktı.

25.09.2018Gündem
Ünlü 40 isim ’kadın hakları’ için çalışıyor

Ünlü 40 isim ’kadın hakları’ için çalışıyor

TÜRKİYE’DE ilk defa sanat ve iş dünyasından 40 erkek, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak ve her türlü cinsiyet ayrımcılığıyla mücadele etmek için ’Yanındayız Derneği’ni kurdu.

25.09.2018Gündem
Mutluluk  nedir Nasıl  mutlu  olunur

Mutluluk nedir? Nasıl mutlu olunur?

Bir çırpıda mutlu olduğunu düşündüğünüz beş kişinin ismini sayabilir misiniz?

21.04.2018Hürriyet Pazar
Türkiye’deki 3 milyon mültecinin yarısından fazlası çocuk

Türkiye’deki 3 milyon mültecinin yarısından fazlası çocuk

Türk ve yabancı çocuk doktorları, Türkiye ve diğer ülkelerdeki mülteci çocukların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini Antalya’daki çalıştayda masaya yatırdı.

16.11.2017Hayat
Dilimizi korumalı, yeni nesle anlatmalıyız

'Dilimizi korumalı, yeni nesle anlatmalıyız'

Türkiye'den ve farklı ülkelerden 144 akademisyen Bükreş'te Türkçe için buluştu. Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rasim Özyürek, "Dilimizi daima korumalıyız yeni nesle bunu anlatmalıyız" dedi.

28.09.2017Gündem
Darbe travmasıyla nasıl başa çıkılır

Darbe travmasıyla nasıl başa çıkılır?

15 Temmuz sonrası yaşanan toplumsal travmanın artçıları devam ediyor. Darbe ikliminde nasıl huzur bulunur, sakin kalınır, rahat bir uyku çekilir? Sosyal psikoloji uzmanı Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı, klinik psikolog Deniz Bolsoy Erdem, psikoterapist/yazar Dr. Alper Hasanoğlu ve psikiyatr Dr. Gülcan Özer’e danıştık.

6.08.2016Hayat
Yaş 65.. Yolun yarısı mı Ortalama insan ömrü uzuyor

Yaş 65.. Yolun yarısı mı? Ortalama insan ömrü uzuyor

Antibiyotiği keşfettik, hijyen şartlarını iyileştirdik, hastalıklara karşı yeni tedavi yöntemleri geliştirdik... İnsanlık üzerine düşeni yaptıkça karşılığını da alıyor: Ortalama insan ömrü uzuyor! Dünya yakında 50’lik çıtırların, 65’lik delikanlıların hâkimiyetine girecek, 100 yaşında olmak haber değeri taşımayacak. Ama önemli olan uzun yaşamak değil, uzun ve sağlıklı yaşamak. Geçen günlerde düzenlenen, ‘Türkiye Aktif ve Sağlıklı Yaşlanma Zirvesi’nde ele alınan konulardan yola çıktık, istatistiklere baktık, uzmanlara sorduk: 20 maddede; ömrümüz ne kadar uzadı, daha da uzamasına hazır mıyız?

13.03.2016Hayat
Cumhuriyet’in canlı örneğiyim

Cumhuriyet’in canlı örneğiyim

Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi’nin açılış töreninde konuşan 9. Cumhurbaşkanı Demirel “Türkiye Cumhuriyeti herkese fırsat tanır. İşte Demirel’e tanımış. Bir köylü çocuğu... ‘Herkese fırsat tanınıyor, bu fırsatları kullanın’ diyoruz. Çocuklarınız ülkeniz hizmetinde rol alsınlar. Önleri açıktır, misali benim” dedi.

26.10.2014Gündem
Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi açıldı

Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi açıldı

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in 50 yıllık siyasi yolculuğunun, memleketi İslamköy’den Çankaya’ya olan serüveninin bilgi ve belgeleriyle yer aldığı Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi, çok sayıda davetlinin katılımıyla açıldı. Demirel açılışta yaptığı konuşmada, bugünün ve geleceğin idarecilerine "Yola devam" diye seslendi, "Demokrasi sayesinde yapacaksınız. Demokrasi seyisinde eksik kalan hizmetler tamamlanır, yenileri yapılır. Bütün bu hizmetler yapılırken dikkat ettiğimiz şey demokrasi ve Türkiye’nin birliği ve beraberliğinin zedelenmemesidir" dedi. Demirel konuşmasında Atatürk'ü anarak "O bizim her şeyimizdir. Onu unuttuğumuzda her şeyi kaybederiz" dedi.

26.10.2014Gündem
Trabzonda patlama: 3 asker yaralı

Trabzon'da patlama: 3 asker yaralı

Trabzon’un Düzköy İlçesi’nde Jandarma Karakolu’nda görevli askerlerin çöp dökmek istedikleri sırada konteynere yerleştirilen bombanın uzaktan kumandayla patlatılması sonucu 1’i ağır 3 asker yaralandı. Bu arada Vali Recep Kızılcık, yaralı askerleri hastanede ziyaret etti. Vali'nin 'Nasılsın?' diye sorduğu yaralı askerlerden Jandarma Er Doğan Özkartal, 'Komutanım nerede?' diye sorduktan sonra bayıldı.

26.06.2012Gündem
Meslek seçiminde ortak nokta tıp ve hukuk oldu

Meslek seçiminde ortak nokta tıp ve hukuk oldu

Üniversiteye girişte sınavların nasıl yapılacağı, kriterlerin ne olacağı, üniversite kontenjanları ve yükseköğretime ilişkin daha birçok konuda karar yetkisine sahip olan YÖK’ün eski ve yeni üyeleri adaylara üniversite tercihlerini nasıl yapmaları gerektiği konusunda aydınlatıcı ipuçları verdi.

26.07.2011Gündem
Gençlik için 5 dev imza

Gençlik için 5 dev imza

Hürriyet, Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK ve Bilinçli Gençler Derneği, “Türkiye Bilinçli Gençlik Projesi” için işbirliği yaptı. 20 milyon öğrenci birlikte hareket ederek, çevrelerindeki sosyal sorunları çözmek için proje üretecekler.

30.03.2011Gündem
YÖK Genel Kurulu toplantısı başladı

YÖK Genel Kurulu toplantısı başladı

YÖK Genel Kurulu toplantısı başladı.

15.01.2009Gündem
Dersimiz YÖK üyelerini tanıyalım

Dersimiz YÖK üyelerini tanıyalım

Birkaç haftadır YÖK genel kurul üyelerinin birbirleriyle atışmasını izliyoruz. YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan bir açıklama yapıyor. Muhalif üyeler hemen karşı bildiri yayınlıyor. Genel Kurul toplandığında, karar alamadan dağılıyor. Başkan Özcan, Üniversitelerarası Kurul’un seçtiği üye adayını veto ediyor. Bu çekişme son birkaç ayın gelişmelerinin sonucu: Abdullah Gül cumhurbaşkanı oldu, YÖK Başkanı Erdoğan Teziç’in görev süresi doldu. Gül, YÖK başkanlığına Yusuf Ziya Özcan’ı atadı. Son olarak cumhurbaşkanlığı kontenjanından üç yeni üyenin atanmasıyla YÖK’ün iç dengesi tamamen değişti.

1.03.2008Gündem
Yeni YÖK Başkanı kim olacak

Yeni YÖK Başkanı kim olacak?

Prof. Dr. Erdoğan Teziç, 12 Aralık 2003’te Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Salonu’da Prof. Dr. Kemal Gürüz’den YÖK Başkanlığı görevini aldığında heyecanlıydı. Önümüzdeki 8 Aralık’ta görev süresi doluyor. Ama, günlerdir yeni YÖK Başkanı’nın kimin olacağı tartışılıyor. AKP Hükümeti ile yıldızı barışmayan, birçok konuda hükümete yönelik sert açıklamalarda bulunan Teziç’in ardından heyecanlı bekleyiş sürüyor, ama bir yandan da kulisler kaynıyor.

4.12.2007Eğitim
İki sürpriz aday

İki sürpriz aday

YÖK Başkanlığı’na 8 Aralık’ta yapılacak atama için AKP’nin Anayasa taslağını hazırlayan komisyonun başkanı Prof. Dr. Ergun Özbudun ve TCK’nın hazırlayıcılarından Prof. Dr. İzzet Özgenç’in adı üzerinde duruluyor.

28.11.2007Eğitim

Yazar Sonuçları

Müzisyen cerraha Süperstar vokal

Ağız, çene ve yüz cerrahisi uygulamalarındaki başarısıyla tanınan Prof. Dr. Selçuk Basa, “Amorf” adlı bir albüm çıkardı. Albümün sürprizi ise “Yasak Aşklar” ve “Bir O Yana Bir Bu Yana” adlı şarkılara vokal yapan Ajda Pekkan oldu.

1.02.2016

Türk, dövün, çalış, mutlu ol

Yeni düzende mutlu olmak bir lüks değil, zorunluluk. Durmadan mutluluk peşinde koşmanız, işten güce aşktan meşke dört dörtlük bir yaşam sürmeniz beklenirken bu sistemde kimler mutlu, kimler değil? En taze araştırma sonuçları, son çıkan kitaplar eşliğinde araba ister gibi istenen mutluluğun haritasını çıkardık, toplumun yüzündeki belirsiz ifadeyi çözmeye çalıştık

10.05.2013

Özcan’dan üniversitelere bilinçli gençlik yazısı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Bilinçli Gençlerin yürüttüğü Türkiye Bilinçli Gençlik Projesi’ne övgüler yağdırdı. Projenin yürütücüsü ve Bilinçli Gençler Derneği Genel Başkanı Kerem Hasanoğlu’nun dünyaya örnek bir proje gerçekleştirdiğini belirten Özcan, “Müthiş bir adım” dedi.

27.11.2010

Bilinçli Gençler engel tanımıyor

Türkiye Bilinçli Gençlik Projesi’nin yürütücüsü Hasanoğlu, “Her yaştan gencimizi proje üretir hale getirirsek, geleceğimizin garanti altında olduğunun göstergesi olacaktır” dedi.

21.11.2010