MENÜ

Prof. Dr. Erhan Erkut

Prof. Dr. Erhan Erkut ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Prof. Dr. Erhan Erkut haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 129 Prof. Dr. Erhan Erkut haberi bulunmuştur.

Prof. Dr. Erhan Erkut Haberleri

Necmeddin öğretmeni unutmayalım

Necmeddin öğretmeni unutmayalım

Seçim telaşında pek konuşulamadı ama Necmeddin öğretmen okulda şiddetin kurbanı oldu. Gebze Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Necmeddin Kuyucu, 11’inci sınıf öğrencisi F.C.’nin bıçaklı saldırısı sonucu hayatını kaybetti. F.C. ocak ayında okul disiplin kurulu kararıyla 3 gün uzaklaştırma cezası almıştı. Bu olay maalesef okulda şiddetin ilki değil, umarız sonuncusu olur.

6.04.2019Eğitim
“Abbas Güçlü İle Büyük Oyun” da ikinci haftanın finalisti seçildi

“Abbas Güçlü İle Büyük Oyun” da ikinci haftanın finalisti seçildi!

Gençlerin sesi Abbas Güçlü, yeni yarışma programı ile 13 Mart Çarşamba günü Kanal D’de izleyicisi ile buluştu.

14.03.2019Televizyon
Türkiye’nin ilk Spor İnovasyonu programında şampiyon belli oldu

Türkiye’nin ilk "Spor İnovasyonu" programında şampiyon belli oldu

1907 Fenerbahçe Derneği, MEF Üniversitesi ve HYPE Sports Innovation işbirliği ile hayata geçen sporda ilk İnovasyon Hızlandırıcısı - SPIN Accelerator® programında kazanan girişimler yatırımcılarla ‘Demo Day’de buluştu.

12.03.2019Diğer
Eğitimde İnovasyon Zirvesi-EİZ’18 gerçekleşti

'Eğitimde İnovasyon Zirvesi-EİZ’18' gerçekleşti

#paylasacakcokseyimizvar mottosuyla organize edilen ve eğitim alanında çalışan profesyonelleri, akademisyenleri, eğitim fakültesindeki öğretmen adaylarını bir araya getiren, 'Eğitimde İnovasyon Zirvesi-EİZ’18' yapıldı.

19.12.2018Eğitim
Gençliğin kalbi MZV Gençlik Zirvesinde attı

Gençliğin kalbi MZV Gençlik Zirvesi'nde attı

Gençlerin her yıl büyük bir heyecanla beklediği MZV Gençlik Zirvesi’nin üçüncüsü, ilham veren konuşmacılar ve nefes kesen performanslar ile, Van’dan Tekirdağ’a, Balıkesir’den Manisa’ya Türkiye’nin dört bir yanından gelen 2.500’ü aşkın lise ve üniversite öğrencisini Zorlu PSM’de bir araya getirdi.

26.11.2018Kampüs
Kodlamanın geleceği ‘4. İstanbul Tasarım Bienali’ne taşındı

Kodlamanın geleceği ‘4. İstanbul Tasarım Bienali’ne taşındı

Kodlamayı geniş kitlelere öğretmeyi ve girişimcileri desteklemeyi hedefleyerek oluşturulan bir program kapsamında düzenlenen ‘Geleceğin Kültürel Kodları Buluşmaları’ devam ediyor. Buluşmaların üçüncüsü, İKSV tarafından düzenlenen ‘4. İstanbul Tasarım Bienali’ kapsamında, yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

17.10.2018Eğitim
Kodlamanın geleceği masaya yatırıldı

Kodlamanın geleceği masaya yatırıldı

Yapı Kredi, kodlamayı geniş kitlelere öğretmeyi ve girişimcileri desteklemeyi hedeflediği programı Code.YapıKredi kapsamında yaptığı buluşmalara bir yenisini daha ekledi. Buluşma; İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve bankanın tema sponsorları arasında yer aldığı 4. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında gerçekleştirildi.

16.10.2018Teknoloji
Üniversite ve Fenerbahçe’den ortaklık

Üniversite ve Fenerbahçe’den ortaklık

1907 Fenerbahçe Derneği ve bir vakıf üniversitesi, Türkiye’de hayata geçecek olan ilk ‘Spor İnovasyonu-SPIN Accelerator®’ programı için HYPE Sports Innovation ile ortaklığa imza attı. Ekim ayında başlayacak program sporda inovasyon yapmaya ve bölgedeki spor teknolojisi startup’larının sahip olduğu potansiyeli en üst düzeye çıkarmaya odaklanacak.

18.09.2018Eğitim
1907 Fenerbahçe Derneği ve MEF Üniversitesi, Hype Sports Innovatıon ile güçlerini birleştirdi

1907 Fenerbahçe Derneği ve MEF Üniversitesi, Hype Sports Innovatıon ile güçlerini birleştirdi

1907 Fenerbahçe Derneği ve MEF Üniversitesi, Türkiye'de hayata geçecek olan ilk Spor İnovasyonu - SPIN Accelerator® programı için HYPE Sports Innovation ile ortaklığa imza attı. Anlaşmayı, 1907 Fenerbahçe Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Rıfat Perahya, MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan ERKUT, HYPE Sports Innovation Yönetim Kurulu Başkanı Bernd Wahler, HYPE Sports Innovation CEO'su Dr. Ilan Hadar ve HYPE MEF Üniversitesi - 1907 Fenerbahçe Derneği Accelerator Programı CEO’su Nir Ben Lavi imzaladı. Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç da toplantıyı yakından takip etti.

18.09.2018Diğer
Girişimci gençlere 10 öneri

Girişimci gençlere 10 öneri

Girişimci gençlerin daha üniversite yıllarında adım atması gerekiyor. Yeni girişimleri takip etmek, staj yapmak, yeni bir girişimde ücretsiz çalışmak bunların başında. Mezun olduktan sonra ise, kurumsal bir şirkette 5-10 yıl çalışmanızı öneriyorum.

9.07.2018Eğitim
15 ülkeden liseliler 90 projeyle yarışıyor

15 ülkeden liseliler 90 projeyle yarışıyor

İstanbul’da bir özel okul tarafından düzenlenen uluslararası araştırma projeleri yarışması başladı.  Etkinlikte 15 ülkeden liseliler, ‘Akıllı UV bileklik, elektronik cihazlarla yeni nesil soğutma sistemi ve susuz bitki yetiştirme’ gibi fizik, kimya, biyoloji alanlarındaki 90 projeyle yarışıyor. Kazananlar 11 Mayıs’ta açıklanacak.

8.05.2018Eğitim
15 ülkeden liseliler projeleriyle yarışacak

15 ülkeden liseliler projeleriyle yarışacak

İstanbul’da özel bir eğitim kurumunun geleneksel olarak düzenlediği uluslararası araştırma projeleri yarışması 8-11 Mayıs’ta yapılacak. Yarışmaya 15 ülkeden ortaöğretim düzeyinde ekipler katılacak. Seçilen projeler 3 gün boyunca sergilenecek.

7.05.2018Eğitim
Eğitimciler dönüşen okulları konuştu

Eğitimciler dönüşen okulları konuştu

Eğitim alanında çalışan profesyoneller, akademisyenler ve öğretmen adayları ‘Eğitimde İnovasyon Zirvesi’nde buluştu. Etkinlikle ‘Değişen Eğitim, Dönüşen Okullar’ teması işlenirken, 25 eğitimci çeşitli branşlarda atölye çalışması ve sunum yaptı.

25.12.2017Eğitim
OECD’den çarpıcı rapor: Türk öğrenciler takım çalışmasında sınıfta kaldı

OECD’den çarpıcı rapor: Türk öğrenciler takım çalışmasında sınıfta kaldı

OECD, PISA 2015 kapsamında 51 ülkede 15 yaş düzeyindeki öğrencilerin takım çalışması yaparken problem çözme becerilerini değerlendirdi. ‘İşbirliğine Dayalı Problem Çözme’ raporuna göre Türkiye, 35 OECD ülkesi arasında son sıraya yerleşirken; genel sıralamada sondan beşinci oldu. Her 10 öğrenciden 6’sı bu beceride en düşük seviyede yer aldı. Rapor, Türkiye’de öğrencilerin grup çalışmasını sevmediğini de ortaya koydu, yalnız çalışmak yerine bir takımın parçası olmayı tercih edenlerin oranı yüzde 48’de kaldı. Bu, tüm ülkeler arasındaki en düşük oran. Listenin ilk sırasında ise Singapur var. PISA'nın patronu Andreas Schleicher'e göre Türkiye'nin düşük performansının nedeni, eğitim sisteminin, öğrencilerin sınavlarda gösterdiği bireysel başarılarla sınırlandırılması.

23.11.2017Eğitim
Eğitimin yarını konuşulacak

Eğitimin yarını konuşulacak

Eğitimin geleceği konusunda yaptığı çalışmalarla dikkat çeken birçok isim 25 Kasım’da Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenecek Yarının Eğitimi Zirvesi’nde buluşuyor.

8.11.2017Eğitim
Akademide üretkenlik araştırması... En üretken üniversiteler hangileri

Akademide üretkenlik araştırması... En üretken üniversiteler hangileri?

Türkiye’deki üniversitelerin araştırma çıktıları incelendi. Prof. Dr. Erhan Erkut’un yaptığı araştırmaya göre en üretken üniversiteler Koç, Sabancı ve Bilkent oldu. Devlet üniversiteleri arasında Gebze Teknik ön plana çıkarken, onu Orta Doğu Teknik, Hacettepe, Boğaziçi, İstanbul Teknik ve Yıldırım Beyazıt üniversiteleri izledi. Başkent Üniversitesi de ilk 10’da yer aldı.

24.09.2017Eğitim
Yeni akademik yıla konserli açılış

Yeni akademik yıla konserli açılış

İstanbul’da bir vakıf üniversitesi, 2017-2018 akademik yılına konserle başlangıç yaptı. İlk dersi İTÜ Eski Rektörü Prof. Dr. Gülsün Sağlamer’in verdiği açılışta, keman virtüözü Prof. Dr. Cihat Aşkın ve Aşkın Ensemble ise konuklara konser verdi. Üniversitenin ilk yüksek lisans mezunlarının diploma aldığı tören, yeni öğrencilere verilen oryantasyonla sona erdi.

19.09.2017Eğitim
Rekor boş kontenjanda 3 neden

Rekor boş kontenjanda 3 neden

Üniversitelerde geçen yıla oranla yaklaşık 4 kat fazla (214 bin 430) boş kontenjan kalırken uzmanlara göre bunun 3 önemli nedeni var: Meslek liselerine sınavsız geçiş hakkının kaldırılmasıyla bu adayların doğru tercihte bulunamaması, açıköğretime LYS’yle öğrenci alınması, vakıflarda artan üniversite ve kontenjan sayısına rağmen öğrenci talebinin düşmesi...

9.08.2017Eğitim
Öğrenciler dünyanın lider üniversitelerini gezdi

Öğrenciler dünyanın lider üniversitelerini gezdi

İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı (İELEV) tarafından organize edilen, hedefi lise öğrencilerini girişimciliğe ve iyi üniversitelerde eğitim almaya teşvik etmek olan ‘İELEV Boston Girişimcilik ve Üniversiteler Turu’nun ilki 22-30 Nisan’da düzenlendi. Öğrenciler turda Harvard gibi dünyanın lider üniversitelerini gezdi ve çalışmalarını ABD’de sürdüren bilim insanı Canan Dağdeviren ile buluştu.

25.05.2017Eğitim
Boğaziçi’ndeki girişimcilik karnavalının gözdesi belli oldu

Boğaziçi’ndeki girişimcilik karnavalının gözdesi belli oldu!

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki girişimcilik ekosisteminin ve girişimcilik kültürünün en eğlenceli etkinliklerinden biri olan Startup Carnival’a liseli girişimcilerden üniversite mezunlarına, fark yaratan çok sayıda Startup katıldı.

22.05.2017Kampüs
Liseye Almanya’dan akreditasyon

Liseye Almanya’dan akreditasyon

İstanbul’da özel bir okul Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından, Alman Lisesi ve İstanbul Erkek Lisesi’nden sonra özel statüye tabi tutularak akredite edildi. Akreditasyon 5 Nisan’da Almanya Federal Cumhuriyeti’nin İstanbul Başkonsolosluğunda atılan imzalarla yürürlüğe girdi. Yeni akreditasyonla Almanya’dan gelecek 6 öğretmen 2017-2018 eğitim öğretim yılında okulda göreve başlayacak, ayrıca maddi destekle fiziki altyapıya katkı sağlanacak.

12.04.2017Eğitim
Türkiye eğitimi OECDde son 2de

Türkiye eğitimi OECD'de son 2'de

OECD’nin üç yılda bir yayınladığı PISA 2015 açıklandı. 15 yaş düzeyinde öğrencilerin katıldığı programda Türkiye matematik, fen bilimleri ve okumada sıra kaybetti. Üç alanda da 35 OECD üyesi arasında sondan ikinci oldu. Eğitimciler düşüşün Türkiye’de daha fazla öğrencinin eğitime katılmasından kaynaklanabileceğini söylüyor.

6.12.2016Eğitim
TOBB Startup İstanbul’un en iyi girişimleri belli oldu

TOBB Startup İstanbul’un en iyi girişimleri belli oldu

63 ülkeden gelen 4 binden fazla katılımcı ve 1.000 girişimciyi ağırlayan TOBB Startup İstanbul Konferansı Volkswagen Arena’da gerçekleştirildi. Türkiye ekonomisinin önemli isimlerinin de konuşmalar yaptığı etkinlikte düzenlenen Startup İstanbul Challenge yarışmasında ise Ürdün’den Cash Basha birinci olurken onu sırasıyla Türkiye’den Innovera Labs ve Yunanistan’dan Pobuca girişimleri takip etti.

15.10.2016Ekonomi
Akademisyenlerden tercih tüyoları

Akademisyenlerden tercih tüyoları

Üniversiteye giriş sınavları artık geride kaldı. Sıra, ortaöğretimden hatta ilköğretimden beri süren hazırlığınızın artık son ve zor aşaması olan, tercihlerde. Bazılarının aklında hedeflediği yerler vardır elbette ancak tercihler, sınav sonucuna göre son halini alacak. Bu zorlu ve stresli süreçte size usta akademisyenlerden mesaj var: “Başkalarının söylediklerini dinleyin ancak son kararı kendiniz verin”.

1.08.2016Eğitim
Rektörden öğrencisinin girişimine melek yatırım

Rektörden öğrencisinin girişimine melek yatırım

Özyeğin Üniversitesi’nin başarılı mezunlarından, Fortune Dergisi’nin 2015 “40 Yaş Altı 40 Lider Yönetici” listesinde gelecek vaat eden 20 kişi arasında 1. olan ve 2016 yılında kendi şirketiyle, Red Herring’in düzenlediği Avrupa’nın En İyi 100 Şirketi listesine giren Efe Kethüda’nın son girişimi için, Özyeğin Üniversitesi eski kurucu rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut melek yatırımcı oldu.

21.06.2016Teknoloji
Çok geç olmadan kendinizi 21’inci yüzyıla göre geliştirin

Çok geç olmadan kendinizi 21’inci yüzyıla göre geliştirin

İşverenler kritik düşünme becerileri, bilgi okuryazarlığı, esneklik ve uyum, üretkenlik, liderlik gibi 21’inci yüzyıl yetkinliklerine sahip mezunlar arıyor. Bunun için de öğrencilerin özellikle lise ve üniversitedeyken eğitim ortamları dışında da kendilerini geliştirmeleri gerekiyor. Mutluluk ve başarıyı, kendilerini tasarlayabilen gençler yakalıyor. Prof. Dr. Erhan Erkut edinilmesi gereken yetenekler ve yapılabileceklerle ilgili bazı önerilerde bulunuyor.

2.05.2016Eğitim
İki üniversite arasında ‘Flipped Learning’ işbirliği

İki üniversite arasında ‘Flipped Learning’ işbirliği

Türkiye’de vakıf üniversiteleri arasında işbirliği her geçen gün artıyor. MEF Üniversitesi, dünya çapında dikkat çeken projesi ‘Flipped Learning’ konusunda TED Üniversitesi ile bilgi paylaşımı yapmak için bir anlaşma imzaladı. Buna göre, iki üniversitenin öğretim kadrolarının katılacağı seminer ve atölye çalışmaları yapılacak.

30.03.2016Eğitim
Egosu küçük, kalbi büyük zihni berrak, elleri hızlı

Egosu küçük, kalbi büyük zihni berrak, elleri hızlı

Liderlik kabiliyetinin, karar verirken ve sorumluluk alırken gelişeceğine inanan YGA, özenle seçtiği liderlerini, kendi ürettikleri sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirirken sahada yetiştiriyor.

26.10.2015Eğitim

Yazar Sonuçları

Necmeddin öğretmeni unutmayalım

Seçim telaşında pek konuşulamadı ama Necmeddin öğretmen okulda şiddetin kurbanı oldu. Gebze Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Necmeddin Kuyucu, 11’inci sınıf öğrencisi F.C.’nin bıçaklı saldırısı sonucu hayatını kaybetti. F.C. ocak ayında okul disiplin kurulu kararıyla 3 gün uzaklaştırma cezası almıştı. Bu olay maalesef okulda şiddetin ilki değil, umarız sonuncusu olur.

6.04.2019

Beşiktaş’a nasıl biri aday olmalı?

“BEN mimar Erhan İşözen. Bilgi ve liyakatle belediye başkan adaylarını değerlendireceğinizi düşündüğüm için bir aydın genel başkan yardımcısı olarak size (Oğuz Kaan Salıcı) yazmayı uygun buldum. Ankara’ya gidip kendimi tanıtıp anlatmam çok zor. Ayrıca insan kendini anlatamaz.

16.11.2018

Girişimcilikten başka çare yok!

Son yıllarda Türkiye’de girişimcilik ve yetkinlik gelişimi konularında aktif olarak çalışmalar yürüten MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut, aynı zamanda ülkemizde üniversite içindeki ilk hızlandırıcı, kuluçka merkezini açan isim. Özellikle bu alanda kariyer planlayanlar tarafından aranan isimlerin başında gelen Prof.Erkut ile Kalite ve Başarı Sempozyumu için geldiği Bursa’da girişimcilik üzerine önemli mesajlar içeren bir söyleşi gerçekleştirdik. Prof.Dr. Erhan Erkut, Türkiye’nin istihdam sorununun giderek büyüdüğüne dikkat çekerek, girişimcilikten başka çare olmadığının altını çizdi.

28.05.2018

Yeter ki hayallerimiz eksik olmasın

19. yüzyıl mantığıyla kurulan okul 21. yüzyıla yetmiyor. Çocuklarımızı geleceğe hazırlamak için yeni yollar bulmamız gerekiyor...

12.05.2018

Kobiler dijital dönüşümü başarmak zorunda

DÜNYADA olduğu gibi Türkiye’de de işletmelerin teknolojik gelişmelere ve dijital dönüşüme ağırlık vermeleri gerektiği açık. Bu kapsamda sadece büyüklerin değil, KOBİ’lerin dijital dönüşümü de hem kendileri hem Türkiye ekonomisi açısından büyük önem taşıyor.

4.03.2018

Hayalini yitiren ülkeden girişimci çıkar mı?

Türkiye’de bir hayal kıtlığı yaşanıyor. Çocuklarımızın yarısı, yetişkinlerimizin ise yalnızca % 14’ü hayal kuruyor! Hayalini yitiren bir ülkenin yeni ekonomide rekabet etmesi mümkün değil. Ne yapmalı?

15.05.2016

Küresel Yaratıcılık Endeksi’nin neresindeyiz?

BENİM de çok hoşuma giden, doğru bulduğum bir laftır, “Medya” der, “tartışmayı içerikten biçime kaydırır”.

8.04.2016