MENÜ

Prof. Dr. Abdullah Atalar

Prof. Dr. Abdullah Atalar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Prof. Dr. Abdullah Atalar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 106 Prof. Dr. Abdullah Atalar haberi bulunmuştur.

Prof. Dr. Abdullah Atalar Haberleri

Türkiye, çocuk sağlığı alanında dünya 7’ncisi

Türkiye, çocuk sağlığı alanında dünya 7’ncisi

Dünyada yayınlanan bilimsel çalışma sayısını son 20 yılda katlayarak dünya sıralamasında 44’ten 24’e çıkan Türkiye, dünya çocuk sağlığı dalında büyük bir başarıya imza attı. Artık çocuk sağlığı (pediatri) alanında, dünya bilim literatürüne giren her 100 bilimsel çalışmadan 3’ü Türk damgası taşıyor.

11.04.2004Gündem
Prof. Dr. Abdullah Atalara büyük unvan

Prof. Dr. Abdullah Atalar'a büyük unvan

Başarılı çalışmalarından dolayı Bilkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Abdullah Atalar, Uluslararası Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Birliği (IEEE) tarafından, 2007 yılı en üst düzey üyelik anlamına gelen “fellow” unvanına layık görüldü. Atalar, “fellow” unvanını alan 9. Türk bilim adamı oldu.

26.02.2007Gündem
Atatürk Bilkentte

Atatürk Bilkent'te

Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Doğramacı'nın konuşması üzerine mezunlar ayağa kalkarak Atatürk'ün posterlerini açtılar.

18.06.2008Eğitim
Bilkentte gözyaşı sel oldu

Bilkent'te gözyaşı sel oldu

Doğalgaz kurbanı 7 öğrenci için anma töreni düzenlendi.

5.01.2009Gündem
Kopyala-yapıştır jenerasyonuyla nasıl başa çıkacağız

Kopyala-yapıştır jenerasyonuyla nasıl başa çıkacağız

2007’de ABD’nin en saygın üniversitelerinden Duke Üniversitesi’nin iş okulunda işletme yüksek lisansı yapan öğrencilerin yüzde 10’unun bitirme tezlerini başkalarının araştırmalarından çalarak hazırladığı ortaya çıktığında, Business Week Dergisi şu soruyu sormuştu: Bu öğrenciler hırsızlık mı yapıyor, yoksa yeni çağın öğrenme biçimi bu mu?

14.02.2009Gündem
Domuz gribi görülen okul bir hafta tatil

Domuz gribi görülen okul bir hafta tatil

Sağlık Bakanlığı, domuz gribi vakası sekize çıkınca, Özel Bilkent Laboratuvar Okulu’nda (BUPS) eğitim ve öğretime bir hafta süreyle ara verdi.

14.10.2009Gündem
Bilkente Prof. Dr. Doğramacının adı verilecek

Bilkent'e Prof. Dr. Doğramacı'nın adı verilecek

Bilkent Üniversitesi Senatosu, Bilkent Üniversitesinin ismine önceki gün vefat eden üniversitenin kurucusu Prof. Dr. İhsan Doğramacı'nın adının da eklenmesi için karar aldı.

27.02.2010Gündem
Bilkent Üniversitesinde rektör değişikliği

Bilkent Üniversitesi'nde rektör değişikliği

Prof. Dr. İhsan Doğramacı'nın vefatının ardından oğlu Prof. Dr. Ali Doğramacı, bugünden itibaren Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyet başkanlığını üstlenirken, rektörlük görevine Prof. Dr. Abdullah Atalar'ın getirilmesi için YÖK'e teklif sunuldu.

1.03.2010Gündem
Bilkent Üniversitesine yeni rektör

Bilkent Üniversitesi'ne yeni rektör

YÖK Genel Kurulunca, Bilkent Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Abdullah Atalar'ın getirildiği bildirildi.

5.03.2010Gündem
Intelden büyük destek

Intel'den büyük destek

İşlemci teknolojilerinde dünyanın önde gelen firmalarından İntel, ODTÜ ve Bilkent Üniversitesi'nde üç ayrı projeye yatırım yapma kararı aldı.

24.03.2010Teknoloji
Dünya sıralamasında Bilkent 112’nci, ODTÜ 183’üncü sırada

Dünya sıralamasında Bilkent 112’nci, ODTÜ 183’üncü sırada

İNGİLTERE’deki Times Higher Education (THE) kuruluşu tarafından hazırlanan dünyadaki en başarılı 200 üniversite listesine Bilkent Üniversitesi ve ODTÜ de girdi.

16.09.2010Gündem
Anne beni dünyanın en sıkıcı gününde doğurmuşsun

Anne beni dünyanın en sıkıcı gününde doğurmuşsun

Cambridge Üniversitesi’nden bilim adamları, 11 Nisan 1954 gününü, “20’nci yüzyılın en sıkıcı günü” ilan etti. Bu tarihi kurtaran olay ise Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar’ın doğumu oldu. Bilim adamları “tarihin en sıkıcı günü”nde doğan “en dikkate değer kişi” olarak Prof. Dr. Atalar’ı seçti.

26.11.2010Gündem
65. yaşında dimdik ayakta

65. yaşında dimdik ayakta

İlk kez 7 Ocak 1946 tarihinde “ENIAC” adıyla kullanımına başlanan elektronik bilgisayar, 65. yılına hayal edilemeyecek güçte giriyor.

7.01.2011Teknoloji
Bilkent Üniversitesinde eğitime kar engeli

Bilkent Üniversitesi'nde eğitime kar engeli

Başkentteki kar ve tipi nedeniyle Bilkent Üniversitesinde eğitime bir gün ara verildi.

8.03.2011Gündem
O istifa etmiyor siz görevden alın

O istifa etmiyor siz görevden alın

YGS’deki şifreli kitapçık skandalının ‘dumanı’ tüterken önce intihal suçlaması, ardından da ALES’teki hatalı soru kitapçığı skandalı, ÖSYM Başkanı Ali Demir’e karşı öğretim üyelerinin de sabrını taşırdı. Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, Gül, Erdoğan ve Çubukçu’ya mektup yazarak, “Madem kendi istifa etmiyor, atayanlar onu görevden almalı” çağrısı yaptı.

25.04.2011Gündem
En iyi üniversiteler listesine Türkiyeden dört üniversite girdi

En iyi üniversiteler listesine Türkiye'den dört üniversite girdi

Times Higher Education'un 2011 yılı en iyi üniversiteler sıralamasına Türkiye'den 4 üniversite girdi: Bilkent, İTÜ, ODTÜ ve Boğaziçi.

7.10.2011Gündem
Prof. Laçiner yılın rektörü seçildi

Prof. Laçiner yılın rektörü seçildi

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdeal Hukuk Topluluğu’nun düzenlediği ankette, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, “Yılın Rektörü” seçildi.

25.10.2011Ege
Bilkent Üniversitesinden önemli hamle

Bilkent Üniversitesi'nden önemli hamle

Bilkent Üniversitesi ABD’nin önde gelen üniversitelerinden Tufts University, The Fletcher School of Law & Diplomacy (Fletcher Hukuk ve Diplomasi Okulu) ile, fakülte ve öğrenciler arası ortak araştırma ve çalışmalar gerçekleştirmek üzere bir mutabakat zaptı imzaladı.

27.05.2012Ekonomi
Sanal dünyada patron olup parayı ikiye katladılar

Sanal dünyada patron olup parayı ikiye katladılar

Bilkent Üniversitesi öğrencileri, sanal döviz piyasasında girdikleri yatırım yarışmasında, paralarını 10 günde ikiye katlamayı başardı.

16.04.2013Eğitim
8 Türk üniversitesi dünya sıralamasında

8 Türk üniversitesi dünya sıralamasında

Dünyaca tanınan eğitim danışmanlığı firması QS - Quacquarelli Symonds’ın (İngiltere) 2013 için Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasını açıkladı. Bu listeye göre bu yıl 8 Türk Üniversitesi sıralamaya girdi.

10.05.2013Eğitim
Pedagojik formasyon kontenjanı 10 bin arttırıldı

Pedagojik formasyon kontenjanı 10 bin arttırıldı

16 Ocak’ta toplanan YÖK Genel Kurulu’nda, 20 bin olan pedagojik formasyon kontenjanının 30 bin’e çıkarılmasına karar verildi. Önceden başvuru yapan adayların, ÖSYM tarafından en kısa zamanda yeniden açılacak aday başvuru sisteminde tercihlerini güncellemesi gerekiyor. Ayrıca, bazı üniversitelerin Cumhurbaşkanlığı’na sunulacak 3 rektör adayları da belirlendi.

17.01.2014Eğitim
Akademik yayınlar derece getirdi

Akademik yayınlar derece getirdi

QS 2014-2015 Dünya Üniversiteleri sıralamasında ilk 400’e Türkiye’den iki üniversite girdi. Geçen yıl 431-440 bandında bulunan Bilkent Üniversitesi ve 461-470 bandında yer alan Boğaziçi Üniversitesi 399’uncu sıraya yükseldi.

Akademik yayınlar derece getirdi

Akademik yayınlar derece getirdi

QS 2014-2015 Dünya Üniversiteleri sıralamasında ilk 400’e Türkiye’den iki üniversite girdi. Geçen yıl 431-440 bandında bulunan Bilkent Üniversitesi ve 461-470 bandında yer alan Boğaziçi Üniversitesi 399’uncu sıraya yükseldi.

22.09.2014Eğitim
Türkiyenin ilk çip fabrikasının temeli atıldı

Türkiye'nin ilk çip fabrikasının temeli atıldı

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Bilkent yerleşkesinde kurulacak çip fabrikasıyla Türkiye'nin elini kolunu bağlayan iplerden birinin daha kesildiğini belirterek, "Türkiye düne göre bir adım daha özgür, bir adım daha güçlü, bir adım daha kendine güvene sahip olacak" dedi.

24.12.2014Teknoloji

Yazar Sonuçları

Ranta değil eğitime

SON yıllarda büyük kentlerde nice yeşil alanların, nice tarihi binaların, nice doğal güzelliklerin rant uğruna bir kalemde harcandığına o kadar çok şahit oluyoruz ki, Ankara’nın en güzel yerinde, şehrin neredeyse tamamına hakim bir terasın öğrenci yemekhanesi olarak kullanılacağını duyunca inanmakta güçlük çektim.

12.10.2011