MENÜ

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Polikistik Over Sendromu Tedavisi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Polikistik Over Sendromu Tedavisi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Polikistik Over Sendromu Tedavisi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 101 Polikistik Over Sendromu Tedavisi haberi bulunmuştur.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi Haberleri

Polikistik over sendromu nedir Polikistik over sendromu tedavisi var mı

Polikistik over sendromu nedir? Polikistik over sendromu tedavisi var mı?

Polikistik over sendromu nedir sorusu bu hastalık hakkında bilgi arayan vatandaşlar tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Polikistik over sendromu doğurganlık çağında en sık görülen hormonal bozukluktur. Peki, Polikistik over sendromu tedavisi var mı?

4.07.2018Sağlık
Polikistik Over Sendromu Olan Kadınlarda Yaşam Tarzı Değişikliği Şart

'Polikistik Over Sendromu Olan Kadınlarda Yaşam Tarzı Değişikliği Şart'

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Remzi Abalı, kısa ve uzun dönem etkileri bulunan Polikistik Over Sendromu’nun düzensiz yumurtlamaya veya yumurtlamanın tamamen bozulmasına neden olabildiğini belirtti, "Kısırlık nedeniyle doktora başvuran hastaya ilk olarak kilo vermesi, yaşam tarzını değiştirmesi ve spor yapması tavsiye ediliyor" dedi.

Hamile Kalmayı Zorlaştıran 5 Önemli Neden

Hamile Kalmayı Zorlaştıran 5 Önemli Neden

Kadın infertilitesi (kadınlarda görülen kısırlık) özellikle son dönemlerde bir hayli arttı. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Murat Arslan, kadınlarda en sık rastlanan 5 önemli infertilite nedeni hakkında da detaylı bilgiler paylaştı.

Kadın Hastalıklarında Kendi Doktorunuz Olun

Kadın Hastalıklarında Kendi Doktorunuz Olun

Bugün binlerce kadın meme kanseriyle mücadele ediyor, rahim kanseriyle savaşıyor ve daha birçok kadın hastalığıyla uğraşıyor. Çoğu durumda tedavi edilebilecek hastalıklar, erken teşhis edilemediği için olumsuz bir şekilde sonuçlanıyor. Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan, kadınlarda en sık görülen kadın hastalıklarını ve tedavi yöntemlerini sizler için anlattı.

Polikistik over sendromu nedir Polikistik over nasıl anlaşılır

Polikistik over sendromu nedir? Polikistik over nasıl anlaşılır?

Genellikle 30 yaş üstü kadınlarda görülen polikistik over rahatsızlığı, tedavi edilmediği takdirde hipertansiyon, pıhtılaşma bozuklukları, obezite gibi hastalıklara kapı aralayabiliyor. Kadınlarda ergenlik adet kanamalarının başlaması ile başlayan polikistik over sendromu, kadınlar tarafından internette en fazla araştırılan konulardan biri olmaya devam ediyor. Peki, sivilce, yağlı cilt, tüylenmede artış ile kendisini gösteren polikistik over nedir? Polikistik over nasıl anlaşılır? İşte, merak edilenler.

1.05.2019Sağlık
Tatlı Krizlerine Karşı Leziz Öneriler

Tatlı Krizlerine Karşı Leziz Öneriler

Her ne kadar zararlı olduğu bilinse de pek çok insan gününü tatlı yemeden geçirmiyor. Tatlı isteği bazen ise kriz haline gelebiliyor. Hal böyle olunca kilo alımı kaçınılmaz olabiliyor. Ancak pek çok kişinin doğru yönetemediği tatlı krizini aşmak bazı önerilerle mümkün. Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt Büşra Mutlu, tatlı krizlerini atlatmanın yolları hakkında bilgi verdi.

Kadınlarda En Çok Görülen Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri

Kadınlarda En Çok Görülen Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri

Bugün binlerce kadın meme kanseriyle mücadele ediyor, rahim kanseriyle savaşıyor ve daha birçok kadın hastalığıyla uğraşıyor. Çoğu durumda tedavi edilebilecek hastalıklar, erken teşhis edilemediği için olumsuz bir şekilde sonuçlanıyor. 8 Mart Kadınlar Günü’ne özel açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan, kadınlarda en sık görülen kadın hastalıklarını ve tedavi yöntemlerini sizler için anlattı.

Aşırı Tüy Sorununun Nedeni Kist Olabilir

Aşırı Tüy Sorununun Nedeni Kist Olabilir!

Kadınların en büyük kozmetik ihtiyaçlarından biri tüylerinden kurtulmaktır.Vücut fonksiyonları normal çalışan kadınlar; ince, kısa, renksiz ve yaygınhalde bulunan bu tüylerden kurtulmak için sürekli olarak özel bir çaba harcarlar. Ancak bazı kadınlar ve genç kızlar, vücutlarının belli bölgelerinde çok daha yoğun bir tüylenme sorunu yaşarlar. Aşırı tüylenmenin hafife alınmaması gerektiğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Osman Temizkan, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Polikistik Over nedir Belirtileri nelerdir

Polikistik Over nedir? Belirtileri nelerdir?

Polikistik Over, çoğunlukla 30 yaş üstü kadınlarda görülmektedir. Bu hastalık, hormonal dengeyi bozabilmektedir. Yumurtalıklarda bazı sıkıntılar oluşturan bu rahatsızlık, hipertansiyon, pıhtılaşma bozuklukları, obezite gibi sonuçları doğurabilmektedir. Erkeklik hormonunun baskın bir şekilde artış göstermesi üzerinde adet düzensizliği ve tüylenme ile sonuçlanmaktadır.

26.02.2019Sağlık
Kadınların Yüzde 10unun Gizli Sorunu: Hirsutizm

Kadınların Yüzde 10'unun Gizli Sorunu: Hirsutizm

Kadınlarda ve genç kızlarda görülen 'hirsutizm' kadın vücudunda fazla miktarda kıllanma olarak tanımlanıyor. Erkek tipi bu kıllanmaya 'Kadınlarda Aşırı Kıllanma' adını verdiklerini belirten, Tıbbi Koordinatörü ve Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İnsülin direnci nedir

İnsülin direnci nedir?

İnsülin direnci önemli bir sorundur, fakat bir hastalık değildir. İnsülin direnci yüksek kişilerin diyabet hastalığına yakalanma riski de oldukça yüksektir. Bu soru, metabolik sendrom ile ilişkili bulgularla kendisini göstermektedir. Peki, insülin direnci tam olarak nedir?

10.08.2018Gündem
İnsülin Direnci nedir

İnsülin Direnci nedir?

İnsülin insan vücudunda glukoz dediğimiz temel enerji kaynağını hücre içine sokan ve büyüme dahil bir çok sürecin üzerine etkileri olan bir pankreas hormonudur. Bu etkisini hücrelerin üstünde yer alan reseptör denilen belli anahtarkilit yapısındaki almaçlara bağlanarak gerçekleştirir.

26.07.2018Gündem
Polikistik over sendromu nedir Polikistik over sendromu belirtileri neler

Polikistik over sendromu nedir? Polikistik over sendromu belirtileri neler?

Her 5 kadından 1’inde ortaya çıkan ve genç kadınlarda görülen polikistik over sendromu (PCOS) en sık görülen hormon bozukluklarından bir tanesi olarak biliniyor. Bu hastalıkltan muzdarip kadınlar, hastalığın belirtilerini ve tedavi yöntemlerini araştırıyor. Peki, Polikistik over sendromu nedir? Polikistik over sendromu belirtileri neler?

12.07.2018Gündem
İyi gıda, iyi hayat: Ochi Food

İyi gıda, iyi hayat: Ochi Food

81. sayımızın Girişimcilik sayfasında zorlu bir hastalık sürecini girişimine de ilham veren sağlıklı beslenme yöntemleriyle aşan Ochi Food’un kurucusu Tuğçe Ergün ile umut ve inanç dolu bir sohbet gerçekleştirdik.

22.02.2018Kampüs
Her 100 kadından 15inde görülüyor

Her 100 kadından 15'inde görülüyor

Adet düzensizliği, kadınlarda yüz ve vücutta tüylenme, sivilcelenme ve çocuk sahibi olamama gibi belirtiler ile kendisini gösteren polikistik over sendromu kadınlarda yaygın olarak görülüyor. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Okan Yıldız polikistik over sendromunun belirtileri, polikistik over sendromunun tedavisi hakkında bilgi verdi.

9.01.2018Sağlık
Embriyon detoksu

Embriyon detoksu

TÜP bebek tedavilerinde başarı oranlarını artırma çabalarına her geçen gün yenisi ekleniyor. Bu yöntemlerden kimi klinikte kalıcı yer bulurken, kiminden zaman içinde vazgeçiliyor.

18.09.2017Gündem
Renkli Sayfalar sunucusu Op.Dr. Aytuğ Kolankaya kimdir

Renkli Sayfalar sunucusu Op.Dr. Aytuğ Kolankaya kimdir?

Doktorum programıyla tanınan Op.Dr. Aytuğ Kolankaya, Renkli Sayfalar’ın yeni sunucularından oldu. Viyana Üniversitesi’nde kadın doğum alanında ihtisasını yapan Aytuğ Kolankaya, ünlü sunucu Şule Zeybek ve şarkıcı Lerzan Mutlu ile birlikte Renkli Sayfalar’ın sunuculuğunu üstleniyor. Peki, Op.Dr. Aytuğ Kolankaya kimdir, kaç yaşında? İşte, ünlü doktorun hakkındaki detaylar!

20.02.2017Televizyon
Sorularla diyabet (şeker hastalığı)

Sorularla diyabet (şeker hastalığı)

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalından Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız’ın editörlüğünü yaptığı bu bölüm aynı üniteden diyetisyen Meral Mercanlıgil ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalından Prof. Dr. Haydar Demirel ve Prof. Dr. Sedat Tolga Aydoğ’un katkıları ile hazırlandı. İşte diyabetle ilgili merak ettiğiniz her şey...

28.12.2016Sağlık
14 yaşından beri traş oluyor

14 yaşından beri traş oluyor

Şu anda 33 yaşında olan Renee isimli genç kadın'ın 14 yaşından beri sakalları ile çetin bir mücadelesi var. Renee'de bir çeşit hormonal bozukluk olduğu düşünülüyor ancak bir türlü çare bulunamıyor. Ağda, lazer operasyon gibi birçok yönteme başvuran genç kadın sonunda çözüm bulamayınca sakalları ile barışmaya karar verdi ve sakalları ile bir kariyer oluşturdu. Renee artık sirklerde çalışıyor.

24.05.2016Sağlık
Kadınlığı çalan hastalık: Polikistik over sendromu

Kadınlığı çalan hastalık: Polikistik over sendromu

Kozmetikten, tekstil ürünlerine, hazır gıdalardaki katkı maddelerinden, su içtiğimiz damacanalara birçok üründe bulunan hormon bozucu maddeler, vücuttaki yağ dokusunun artması hatta hava kirliliği bile etken.

17.05.2016Sağlık
Polikistik Over Sendromu Nedir

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlardaki önemli bir yumurtlama problemi. Sorun, toplumdaki her 5 kadından birinde görülebiliyor. Peki ne yapmalı?

Siyah üzümdeki madde polikistik over sendromu hastalığını tedaviye yardımcı

Siyah üzümdeki madde polikistik over sendromu hastalığını tedaviye yardımcı

Türk bilim insanları siyah üzüm tüketmenin, kadınlarda adet düzensizliği, kısırlık, düşük yapma gibi birçok soruna neden olan, polikistik over sendromunu tedaviye yardımcı olduğunu ortaya koydu.

26.06.2015Sağlık
Polikistik over sendromlu kadınlarda obezite daha yaygın

Polikistik over sendromlu kadınlarda obezite daha yaygın

Polikistik Over Sendromu (PCOS), yumurtalıklarda irileşme ve birçok küçük kist oluşumu ile seyreden ve kadınlarda hormonal problemlere neden olan bir durumdur.

28.02.2015Sağlık
Çocuk sahibi olmayı zorlaştırıyor

Çocuk sahibi olmayı zorlaştırıyor

Doğurganlık döneminin herhangi bir bölümünde ortaya çıkabilen ve hastaların genellikle adet düzensizliği, aşırı tüylenme, sivilcelenme ve kısırlık gibi şikayetlerle doktora başvurduğu bir hastalık olan polikistik over sendromu, oluşumunda genetik faktörler ve bunun yanında beslenme ve egzersiz gibi çevresel faktörlerin rol oynadığı bir hastalıktır.

22.01.2015Sağlık
Çocuk sahibi olamayanlara 10 önemli bilgi

Çocuk sahibi olamayanlara 10 önemli bilgi

AMERİKA’da yapılan araştırmalar doğurganlık hakkında bilinmesi gereken ama çiftler tarafından bilinmeyen 10 bilgiyi ortaya koydu. The New York Times’ta yayınlanan araştırma sonucu yorumlayan Tüp Bebek, Üreme İmmünolojisi ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Halit Fırat Erden "Araştırma uzmanların sık sık değindiği noktaların doğruluğunu bir kez daha ortaya koydu. Doğuştan gelen genetik faktörler, yaşam içindeki stres, hastalık, beslenme şekli çiftlerin doğurganlık kabiliyetini olumsuz etkiler" dedi.

11.11.2014Sağlık
Diyabet riskiniz ne kadar

Diyabet riskiniz ne kadar

Yaşam boyu süren diyabet yani şeker hastalığı kontrol altına alınmadığı takdirde kalp hastalıkları, böbrek yetmezliği, körlük gibi birçok hastalığa yol açabilmektedir.

10.11.2013Kelebek
Diyet ve spor ilaç kadar etkili

Diyet ve spor ilaç kadar etkili

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr. Faruk Buyru, "Günümüzde kadınlarda çok sık görülen bir tür hormon bozukluğu olan polikistik over sendromu görülen kişilerin diyet ve egzersiz yapması, en az ilaçlar kadar etkili oluyor" dedi.

4.09.2013Sağlık
Polikistik over sendromuna özel diyet

Polikistik over sendromuna özel diyet

Kadınlarda görülen Polikistik Over Sendromu (PCOS) büyük bir hızla artıyor. Kesin bir tedavisi olmayan hastalığın en büyük düşmanı da spor ve sağlıklı beslenme.

15.05.2013Sağlık
17’ncide Ali oldu

17’ncide Ali oldu

Almanya’da yaşayan 27 yaşındaki Fatoş Badem tam 17 kez tüp bebek tedavisi gördü. Almanya ve tatillerde geldikleri Gaziantep’teki denemeler yüzünü güldüremedi. Yılmadı, devam etti. En son İstanbul’daki denemede tedavi başarıyla sonuçlandı. Yaklaşık bir ay önce Ali bebeğe kavuştu. Badem hikâyesini anlatıyor...

26.01.2013Sağlık
Kadınların kabusunu yenmek mümkün

Kadınların kabusunu yenmek mümkün

Polikistik over sendromu, kadınlarda adet düzensizliği, tüylenme ve kilo problemleri ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır.

11.12.2012Sağlık
Her 5 kadından birinde var

Her 5 kadından birinde var

Seyrek adet görme, kanda testosteron yüksekliği, tüylenmede artış, yağlı cilt, sivilce, saç dökülmesi ve şişmanlıkla ortaya çıkan polikistik over sendromu ile ilgili önemli bir araştırma yapıldı.

22.11.2012Sağlık
Kadınların kabusu ve her 10 kadından 1inde görülüyor

Kadınların kabusu ve her 10 kadından 1'inde görülüyor

Kadınların korkulu rüyası halini alan polikistik over sendromunun belirtileri ve etkileri de can sıkıcı olabiliyor. Kelime olarak çok sayıda kist içeren yumurtalık dokusu anlamına gelen polikistik over sendromu en basit tanımıyla kadınlarda yumurtlama yani adet döngüsünü bozan (seyrek adet görme) ve tedavi edilmezse tehlikeli boyutlara ulaşan bir yumurtalık sendromu.

15.01.2012Sağlık

Yazar Sonuçları

Yumurtalık (Over) Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Yumurtalık kanseri, kadınlık organı (rahim, yumurtalık, vajen ve vulva) kanserleri içinde sık görülen bir çeşitidir. Bu hastalık, bazen erken evrede bulgu verirken bazen ileri evrede hasta tarafından hissedilebilmektedir.

25.06.2019

Rahim Duvarı Kalınlaşması Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Rahim iç duvarını kaplayan tabakaya “endometrium” adı verilir. Bu tabakanın normalden fazla kalın olmasına ise “endometrial hiperplazi” denir. Bu durum kanser değildir, ancak nadiren de olsa gelecekte kansere dönüşebilen bir durumdur. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel, rahim duvarı kalınlaşması hakkında merak edilen soruları sizler için yanıtladı.

3.01.2019

Bazen neden cok terleriz

Hava sıcaksa veya aşırı bedensel faaliyet gösterdiğimizde terleriz. Korkup sinirlendiğimizde terleriz. Kontrolsüz ölçüde heyecanlandığımızda terleriz. Bu tür terlemelerin hepsi normaldir. Ne var ki bazen ortada ciddi bir neden yokken de ter dökebiliriz. Mesela mı? Buyurun...

11.05.2016

PKOS’ta ne oluyor?

Kadınların yumurtalıklarında çok hassas dengeler var. Bu durum hormon üretiminde de aynen geçerli. Polikistik over sendromunda erkeklik hormonu androjen ile kadınlık hormonu östrojen arasındaki hassas denge bozuyor. Bu da sendromun başlangıç noktası oluyor.

19.05.2015

Sivilceli, kilolu ve yüzü tüylü

Özellikle orta ve alt gelir grubundaki ailelerimizin genç kızlarında her gün biraz daha yaygınlaşan önemli bir problem var: PKOS!

18.05.2015

Sivilceli, tüylü, kilolu ve mutsuz

Polikistik Over Sendromu (PKOS), genç kız ve kadınlarda inatçı sivilceler, düzensiz adetler, olmadık oranda ve bölgede tüyler, dökülen saçlar, fazla kilolar ile seyreden bir sağlık sorunu.

9.12.2013

Kilolu kızları bekleyen tehlike PKOS

Polikistik over sendromu, bir kadın sağlığı sorunudur.

19.08.2013

Genç kadınların dikkatine PKOS artıyor!

Genç kız ve kadınlar arasında adet düzensizlikleri, tüylenme, kilo fazlalığı, hipertansiyon, şeker hastalığı, koroner kalp hastalığı, karaciğer yağlanması gibi sorunlar giderek artıyor. Peki bu hızlı artışın nedeni ne?

1.10.2012

Su içsem yarıyor

“Su içsem yarıyor!” veya “Bana su bile kilo aldırıyor!” deseniz belki size kimse inanmaz ama bazılarının daha kolay kilo alıp, zor kilo verdiği hatta kilo vermede ciddi biçimde zorlandığı doğrudur.

13.06.2012

Yumurtalık kistleri şişmanlatır mı?

Kilo sorunu olan bütün genç kızların, “polikistik over sendromu”ndan haberdar olmalarında fayda var. Yumurtalık kistleri, adet düzensizlikleri, tüylenme, sivilceler ve insülin direncinin yol açtığı kilo fazlalığı, sendromun ana işaretleri.

26.04.2012

AMH AMH söyle bana kaç yılım kaldı şu hayatta

Son yıllarda kısa adı AMH (antimüllerian hormon) olan bir hormon üzerinde çok duruluyor. Kanda bakılan bu hormon bekar, evli veya daha ileri yaştaki kadınlara gebelik şanslarını söylüyor. Ya da yardımla üreme yöntemlerine başvuranlara başarı ve maliyet konusunda fikir veriyor. Ayrıca menopozun ne kadar yakın veya uzak olduğunu da gösteriyor.

23.03.2012