MENÜ

Polikistik Over Sendromu Nedir

Polikistik Over Sendromu Nedir ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Polikistik Over Sendromu Nedir haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 44 Polikistik Over Sendromu Nedir haberi bulunmuştur.

Polikistik Over Sendromu Nedir Haberleri

Polikistik over sendromu nedir Polikistik over nasıl anlaşılır

Polikistik over sendromu nedir? Polikistik over nasıl anlaşılır?

Genellikle 30 yaş üstü kadınlarda görülen polikistik over rahatsızlığı, tedavi edilmediği takdirde hipertansiyon, pıhtılaşma bozuklukları, obezite gibi hastalıklara kapı aralayabiliyor. Kadınlarda ergenlik adet kanamalarının başlaması ile başlayan polikistik over sendromu, kadınlar tarafından internette en fazla araştırılan konulardan biri olmaya devam ediyor. Peki, sivilce, yağlı cilt, tüylenmede artış ile kendisini gösteren polikistik over nedir? Polikistik over nasıl anlaşılır? İşte, merak edilenler.

1.05.2019Sağlık
Polikistik over sendromu nedir Polikistik over sendromu belirtileri neler

Polikistik over sendromu nedir? Polikistik over sendromu belirtileri neler?

Her 5 kadından 1’inde ortaya çıkan ve genç kadınlarda görülen polikistik over sendromu (PCOS) en sık görülen hormon bozukluklarından bir tanesi olarak biliniyor. Bu hastalıkltan muzdarip kadınlar, hastalığın belirtilerini ve tedavi yöntemlerini araştırıyor. Peki, Polikistik over sendromu nedir? Polikistik over sendromu belirtileri neler?

12.07.2018Gündem
Polikistik over sendromu nedir Polikistik over sendromu tedavisi var mı

Polikistik over sendromu nedir? Polikistik over sendromu tedavisi var mı?

Polikistik over sendromu nedir sorusu bu hastalık hakkında bilgi arayan vatandaşlar tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Polikistik over sendromu doğurganlık çağında en sık görülen hormonal bozukluktur. Peki, Polikistik over sendromu tedavisi var mı?

4.07.2018Sağlık
Her 100 kadından 15inde görülüyor

Her 100 kadından 15'inde görülüyor

Adet düzensizliği, kadınlarda yüz ve vücutta tüylenme, sivilcelenme ve çocuk sahibi olamama gibi belirtiler ile kendisini gösteren polikistik over sendromu kadınlarda yaygın olarak görülüyor. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Okan Yıldız polikistik over sendromunun belirtileri, polikistik over sendromunun tedavisi hakkında bilgi verdi.

9.01.2018Sağlık
Polikistik Over Sendromu Nedir

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlardaki önemli bir yumurtlama problemi. Sorun, toplumdaki her 5 kadından birinde görülebiliyor. Peki ne yapmalı?

Her gün 3 defa traş oluyor

Her gün 3 defa traş oluyor

İngiltere'de yaşayan Cheryl Howe'a 12 yaşında polikistik over sendromu teşhisi koyuldu.

18.07.2015Sağlık
Önce kariyer yapacağım derken...

'Önce kariyer yapacağım' derken...

Bebek sahibi olmada anne yaşı kritik öneme sahip. 35 yaşından sonra gebe kalmada güçlükler de başlıyor.

100 kadından 3ü Polikistik Over Sendromlu

100 kadından 3'ü Polikistik Over Sendromlu

Polikistik Over Sendromu, doğurganlık çağındaki kadınlarda sık görülüyor. Kısırlıktan adet düzensizliğine kadar birçok ciddi soruna yol açıyor. Yumurtalık kistleri, aşırı kıllanma, şişmanlık gibi pek çok şikayeti de beraberinde getiriyor.

100 kadından 3’ ü Polikistik Over Sendromlu

100 kadından 3’ ü Polikistik Over Sendromlu

Polikistik Over Sendromu, doğurganlık çağındaki kadınlarda sık görülüyor. Kısırlıktan adet düzensizliğine kadar birçok ciddi soruna yol açıyor. Yumurtalık kistleri, aşırı kıllanma, şişmanlık gibi pek çok şikayeti de beraberinde getiriyor.

13.05.2004Kelebek
Kısırlığı dikkate alın

Kısırlığı dikkate alın

Belki sizin için daha çok erken, belki de çok yakın ama bebek sahibi olmak istiyorsanız, ufak ihmalkarlıkların bile kısırlığa yol açabileceğini unutmayın.

Düşük Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır

Düşük Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?

Günlük hayatın içinde en çok gündem yaratan konu kilo verme. Az ya da çok herkesin vermesi gereken kilosu var. Kilo verme sürecinde ise düşük karbonhidratlı beslenme kilit nokta. Peki düşük karbonhidrat diyeti nasıl yapılır?

Her 10 kadından 1’inde  Polikistik Over Sendromu Var

Her 10 kadından 1’inde Polikistik Over Sendromu Var

Değişen dünyayla birlikte değişen alışkanlıklarımızla bir nevi kendimizin yarattığı ve her 10 kadından 1’inde görülen polikistik over sendromu giderek artış gösteriyor. Öyle ki, çok genç yaşlardaki kadınlarda ve çocuklarda görülebilen polikistik over sendromu tedavi edilmediğinde kısırlığa kadar götürebiliyor. Çağın ciddi bir problemi olan bu hastalığı ve hastalığa dair tüm detayları Avrasya Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan sizler için anlattı.

Yumurtalıklarınızın verimli olduğuna dair 5 işaret

Yumurtalıklarınızın verimli olduğuna dair 5 işaret

Hayatınızın bir döneminde çocuk sahibi olmak istiyor olabilirsiniz. Bu isteği gerçekleştirmek bazı kadınlar için çok kolay olsa da, bazıları için bir hayli zor olabilir. Çünkü her kadının yumurtalık sağlığı ve doğurganlığı birbirinden farklıdır. Peki, bir kadının yumurtalıklarını, diğerininkinden daha verimli kılan şey nedir? Kadın sağlığı ve doğurganlık uzmanları, bu soruya cevap olarak hem genetik faktörleri hem de doğurganlığı etkileyebilecek polikistik over sendromu, prematür overyan yetmezliği gibi çeşitli hastalıkları işaret ediyor. Uzmanlar ayrıca yaşam tarzı, beslenme yetersizlikleri gibi çevresel etkilerin de doğurganlık üzerinde etkileri olduğundan söz ediyorlar. Tüm bu bilgilerden sonra, eminiz siz de sağlıklı yumurtalıklara sahip olup olmadığınızı merak ediyorsunuzdur. Az sonra okuyacağınız bazı işaretler, yumurtalıklarınızın verimli olduğunu, yani diğer kadınlara göre daha doğurgan olduğunuzu gösteriyor. Eğer bu işaretleri taşıdığınızı düşünüyor; ancak bebek sahibi olmak istemenize rağmen bu konuda problemler yaşıyorsanız tabii ki bir uzmana başvurmalısınız. İşte yumurtalıklarınızın verimli olduğuna dair 5 işaret…

12.03.2018Sağlık
İyi gıda, iyi hayat: Ochi Food

İyi gıda, iyi hayat: Ochi Food

81. sayımızın Girişimcilik sayfasında zorlu bir hastalık sürecini girişimine de ilham veren sağlıklı beslenme yöntemleriyle aşan Ochi Food’un kurucusu Tuğçe Ergün ile umut ve inanç dolu bir sohbet gerçekleştirdik.

22.02.2018Kampüs
Sorularla diyabet (şeker hastalığı)

Sorularla diyabet (şeker hastalığı)

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalından Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız’ın editörlüğünü yaptığı bu bölüm aynı üniteden diyetisyen Meral Mercanlıgil ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalından Prof. Dr. Haydar Demirel ve Prof. Dr. Sedat Tolga Aydoğ’un katkıları ile hazırlandı. İşte diyabetle ilgili merak ettiğiniz her şey...

28.12.2016Sağlık
Ev yapımı pratik reçetelerle yüzdeki tüylenme nasıl azaltılır

Ev yapımı pratik reçetelerle yüzdeki tüylenme nasıl azaltılır?

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için ev yapımı pratik reçeteler nasıl hazırlanır? Yüzdeki tüylenme nasıl azaltılır?

19.09.2015Sağlık
Polikistik over sendromu 10 kadından 1inde görülüyor

Polikistik over sendromu 10 kadından 1'inde görülüyor

Her 10 kadından 1'inde görülüyor. Tüylenme, sivilcelenme ve kilo almaya neden oluyor. Zaten hastaların çoğu da bu şikayetlerle doktora başvuruyor. 90'lı yıllardan itibaren görülme sıklığı artış gösterdiği için beslenme türü ve yaşam tarzı ile de ilişkisi olduğu düşünülüyor. Hastaların en çok merak ettiği şey ise polikistik over sendromuna yakalananların nasıl beslenmesi gerektiği. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi'nden kadın hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Bülent Baysal PKOS için beslenme önerileri verdi.

28.08.2015Sağlık
Hamilelikte şeker yükleme testi zararlı mı

Hamilelikte şeker yükleme testi zararlı mı

Hamilelerde şeker yükleme testinin anne ve bebek sağlığı açısından zararlı olup olmadığı merak edilen konulardan biri. Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Doğum Anabilim Dalı ve Acıbadem Maslak Hastanesi'nden Prof. Dr. Tansu Küçük, hamilelikte anne ve bebek sağlığı açısından en istemedikleri durumlardan birinin de diyabet olduğunu belirtiyor.

26.09.2014Sağlık
Dirençli kilolarınız varsa nedeni insülin direnci olabilir

Dirençli kilolarınız varsa nedeni insülin direnci olabilir

Beslenmenize ne kadar dikkat ederseniz edin, atıştırmaktan vazgeçemiyorsanız, özellikle öğlen saatlerinde tatlı bir uykuya yenik düşüyorsanız dikkat edin diyabet hastalığının ilk adımı olan insülin direnci yaşıyor olabilirsiniz.

9.07.2014Sağlık
Atkins, Dukan ve Karatay diyetlerinden kaçınması gerekenler kim

Atkins, Dukan ve Karatay diyetlerinden kaçınması gerekenler kim

Bahar ve yaz aylarında, standart diyet listeleri zirve yapar.

12.06.2012Sağlık
Sperm koçu jel hamilelik şansını artırıyor

Sperm koçu jel hamilelik şansını artırıyor

Hem kadın hem de erkek için herşey yolunda ve yumurtlama zamanı olsa bile aylık gebe kalabilme şansı sadece yüzde 20-25. Bu oran bir yılın sonunda yüzde 85’e kadar çıkabiliyor.

19.04.2010Kelebek
Cinsel ilişkide 10.güne dikkat

Cinsel ilişkide 10.güne dikkat

Günümüzde çiftlerin en büyük sorunlarından biri çocuk sahibi olmak. Tüp bebek merkezleri çocuk sahibi olmak için her yolu denemiş çiftlerle dolup taşarken, uzmanlar, çocuk sahibi olmanın zorlaşma nedenini kadınların değişen hayatına bağlıyor.

18.02.2010Kelebek
Cinsel ilişkide 10.güne dikkat

Cinsel ilişkide 10.güne dikkat

Günümüzde çiftlerin en büyük sorunlarından biri çocuk sahibi olmak. Çocuk sahibi olmanın zorlaşma nedenini kadınların değişen hayatına bağlıyor.

1.02.2010Kelebek
Bebek sahibi olmak için 10. güne dikkat

Bebek sahibi olmak için 10. güne dikkat

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin, kadın adet gördükten sonra 10., 12., 14. ve 16. günlere dikkat etmesi gerekiyor.

Artan kilolar hastalık habercisi mi

Artan kilolar hastalık habercisi mi?

Kilo artışı çoğu zaman bazı hastalıkların bir bulgusu olarak ortaya çıkar. Toplumda bu durumun göz ardı edilip kilo artışının sadece aşırı yemekten kaynaklandığı düşüncesi, hastaneye başvurunun ve tanının gecikmesine, şişmanlığın kişinin kendi kendine yaptığı bir hata gibi algılanmasına yol açabilir.

Obeziteye davetiye: İnsülin direnci

Obeziteye davetiye: İnsülin direnci

Şeker hastalığı, obezite ve metabolik sendrom gibi pek şikayete yol açan insülin direncine karşı bilinçli ve dikkatli olmak gerekiyor.

Diyabet soru ve cevaplar 1

Diyabet soru ve cevaplar 1

Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği ve Hurriyet.com.tr'den dev işbirliği. 3 bin uzman doktor sağlıklı ilgili tüm soru ve sorunlarınızı cevaplayacak. İlk olarak hipertansiyonla ilgili sorularınızı cevaplayan doktorlarımız, şimdi de diyabetle ilgili sorularınızı cevaplandıracak. İşte sorularınızın cevapları...

26.05.2008Sağlık
Sorularla Diyabet (Şeker Hastalığı)

Sorularla Diyabet (Şeker Hastalığı)

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ünitesinden Doç. Dr. Bülent Okan Yıldız'ın editörlüğünü yaptığı bu bölüm aynı üniteden diyetisyen Meral Mercanlıgil ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalından Prof. Dr. Haydar Demirel ve Doç. Dr. Sedat Tolga Aydoğ'un katkıları ile hazırlanmıştır.

23.05.2008Sağlık
POLİKİSTİK OVER SENDROMU (PCOS)

POLİKİSTİK OVER SENDROMU (PCOS)

Memorial Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nden Op. Dr. Güvenç Karlıkaya, yumurtlama probleminin önde gelen sebebi 'Polikistik Over Sendromu' hakkında bilgi verdi.

10.04.2008Sağlık
Bunları biliyor musunuz

Bunları biliyor musunuz?

Kilo vermek isteyenlere rehber olabilecek önemli bilgileri ve bilinmesi gereken soruları sıraladık.

SORU VE CEVAPLAR 44

SORU VE CEVAPLAR 44

Sağlığınızla ilgili soru ve sorunlarınızı paylaşabilir ve yol gösterici yanıtlar alabilirsiniz. Ancak unutmayınız ki, sağlık sorunlarınıza çözüm bulmanın en doğru yolu, uzman bir hekime muayene olmaktır. Sorularınıza verilen cevaplar öneri niteliğinde ve bilgilendirme amaçlıdır. Her türlü tıbbi tedavi için mutlaka hekiminize danışınız.

10.08.2007Sağlık
Kistleri ciddiye alın

Kistleri ciddiye alın!

Son yıllarda özellikle genç kızlarda sıkça görülmeye başlayan yumurtalık kistlerinin oluşma nedenleri, belirtilerini ve tedavisi hakkında neler biliyorsunuz?

Yazar Sonuçları

Rahim Duvarı Kalınlaşması Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Rahim iç duvarını kaplayan tabakaya “endometrium” adı verilir. Bu tabakanın normalden fazla kalın olmasına ise “endometrial hiperplazi” denir. Bu durum kanser değildir, ancak nadiren de olsa gelecekte kansere dönüşebilen bir durumdur. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel, rahim duvarı kalınlaşması hakkında merak edilen soruları sizler için yanıtladı.

3.01.2019

Sorular ve cevaplar

“Gİ diyeti” dizisini, bugün “sorular ve cevaplar” bölümüyle sonlandırıyoruz.

7.08.2014

Hormonlarımız neden önemli

Hastalanmaktan hepimiz korkarız. Ne var ki hastalıklara paçamızı kaptırmayıp da sağlıklı kalabilmek sanıldığı kadar kolay değil. Çünkü bizi hasta eden bir değil, binlerce sebep var. Bunlardan biri de hormonal dengenin bozulması...

8.03.2014

Kilolu kızları bekleyen tehlike PKOS

Polikistik over sendromu, bir kadın sağlığı sorunudur.

19.08.2013

Saçlarınıza iyi bakın

Saçın yapısı, kalitesi ve miktarını doğrudan etkileyen yaşamsal maddeleri vücudumuza yeteri kadar veremiyoruz. Beslenme eksikliğiyse önce saçları vuruyor. Peki ne yapmalıyız?

9.02.2013

İştahımı neden kontrol edemiyorum

Şikayetlerini sıralayan obez hastamda ciddi bir insülin direnci ve şiddetli bir ‘hiperinsülinemi’ yani insülin patlaması söz konusuydu. Sorununu bir türlü çözememesinin nedeni de işte bu patlamalardı

18.12.2010

Gİ diyeti: Sorular ve cevapları

Gİ diyeti sık yaptığımız bazı beslenme yanlışlarını düzeltmenin, bu yanlışların doğal sonucu kilo problemine kalıcı çözüm üretmenin en etkili yollarından biridir.

1.04.2010

İnsülin direncine bağlı kilo sorunu nasıl çözülür

Fazla kilolardan kurtulmak bazen içinden çıkılmaz bir problem haline gelebilir.

20.07.2009

Kilo direnci ne anlama geliyor

Kilo probleminin çözümü her zaman kolay olmuyor. "Kilo direnci" hastaların da kilo yönetimi ekibinin de canını sıkıyor.

20.10.2008

Kolonoskopi yaptırmayı ihmal etmeyin

Kalın bağırsak kanserleri sık görülen kanserlerin ilk sıralarında yer alıyor.

9.10.2008

Tüylenme, kilo fazlalığı ve hipoglisemi atakları

Anne-kız birlikte geldiler. Mutsuz ve ümitsizdiler. Genç kızın adet düzensizlikleri bir türlü düzelmiyordu.

1.08.2007