MENÜ

Plan Ve Bütçe Komisyonu

Plan Ve Bütçe Komisyonu ile ilgili tüm haberleri, son dakika Plan Ve Bütçe Komisyonu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Plan Ve Bütçe Komisyonu haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 5.782 Plan Ve Bütçe Komisyonu haberi bulunmuştur.

Plan Ve Bütçe Komisyonu Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycana gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan'a gitti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) 7. Zirvesi'ne katılmak üzere Azerbaycan'a gitti.

14.10.2019Dünya
Gereksiz MRa iskonto önlemi

Gereksiz MR'a iskonto önlemi

Türkiye’de yılda yaklaşık 12.5 milyon MR (manyetik rezonans görüntüleme), 15 milyon BT (bilgisayarlı tomografi), yaklaşık 28 milyon ultrasonografi çekimi ile bu konuda dünya lideri. Sağlık Bakanlığı ise bu duruma karşılık gereksiz MR çekimini engelleyebilmek için ödemeleri iskontolu yapmaya başlıyor. Bunun MR iştahını azaltması bekleniyor.

21.07.2019Ekonomi
İkinci konutun cazibesi azalacak

İkinci konutun cazibesi azalacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 11. Kalkınma Planı’nda önceliklerinden birinin yurtiçi tasarrufları arttırmak olduğunu belirterek, “2023’e kadar tasarrufların yüzde 30.3’e çıkarılmasını hedefledik. Bunun büyük kısmı özel kesimden sağlanacak. Bunun için özel birikim hesaplarına teşvik uygulanacak, ikinci ve sonraki konut alımlarının cazibesi azaltılacak, imar değeri artışlarından kamu pay alacak” dedi.

17.07.2019Ekonomi
Şehir hastanelerine kur revizyonu

Şehir hastanelerine kur revizyonu

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen düzenlemeyle, hastanelere ödenecek kullanım bedellerinin (kira bedellerinin) aşağı yönlü revize edilmesi için yetki verildi.

14.07.2019Ekonomi
400 milyarlık yapılandırma

400 milyarlık yapılandırma

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu torba yasa teklifini kabul etti. 400 milyar liralık krediye yeniden yapılanma yolu açıldı. 10 yıldan bu yana sinyal alınmayan 70 milyon telefon sistemden silinecek.

13.07.2019Ekonomi
Son dakika... Dengir Mir Mehmet Fırat hayatını kaybetti

Son dakika... Dengir Mir Mehmet Fırat hayatını kaybetti

AK Parti ve HDP'de milletvekilliği yapan Dengir Mir Mehmet Fırat (76), Ankara'da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

12.07.2019Gündem
Gurbetçilere 4B’li emeklilik

Gurbetçilere 4B’li emeklilik

SGK Başkanı Selim Bağlı, yurtdışında yaşarken borçlanıp kolay emekli olanlara yönelik kuralların yeniden belirlendiğini belirterek, “Şu anda ödeme yapıldığında 4.5 yılda amorti ediyor. Prim oranı 32’den 45’e çıkınca, amorti etme süresi de 10-11 yıla çıkıyor. Ayrıca 4A’lı olarak emekli oluyorlardı ve otomatikman emekli maaşları yüksek oluyordu. Artık 4B’li (Bağ-Kur) emekli olunması sağlanıyor” dedi.

12.07.2019Ekonomi
Yerli Bitcoin... Merkez sanal para çıkaracak

Yerli Bitcoin... Merkez sanal para çıkaracak

Türkiye’nin 2023’e kadar ekonomik, sosyal ve eğitim alanında izleyeceği politikalar, 11. Kalkınma Planı ile netleştirildi. Plana göre ‘Bitcoin’ benzeri sanal para çıkarılacak.

10.07.2019Ekonomi
‘Adı ne Garo, haydi buyurun bakalım’

‘Adı ne Garo, haydi buyurun bakalım’

TRT’de yayınlanan Payitaht Abdülhamid dizisi, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda tartışmalara yol açtı.

24.05.2019Gündem
Vatandaşa iyi haber Cezaların silinmesi komisyondan geçti

Vatandaşa iyi haber! Cezaların silinmesi komisyondan geçti

Köprüden kaçak geçiş yapanlara ilişkin kesilen cezaların silinmesi ve hurda araçlarda ÖTV indiriminin 15,000 TL'ye çıkartılmasını öngören torba teklif TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

23.05.2019Ekonomi
Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor... Ana gündem ekonomi

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor... Ana gündem ekonomi!

Seçimlerin tamamlanmasıyla birlikte Nisan ayında Türkiye’nin ana gündeme ekonomi olacak, 8 Nisan haftasında yeni çerçeve açıklanacak. Kıdem tazminatı ve vergi reformu, hal yasası, kamu işçilerine verilecek zam ile kalkınma planı yeni dönemin ana gündemlerinden olacak.

1.04.2019Ekonomi
AK Parti Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Savaş kimdir

AK Parti Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Savaş kimdir?

AK Parti, Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Mustafa Savaş'ı gösterdi. 26. Dönem Milletvekili ve MKYK üyeliği yapan Mustafa Savaş'ın hayatı ve siyasi kariyerine ilişkin bilgiler hem bölgede ikamet eden hem de diğer seçmenler tarafından merak konusu oldu. Peki, AK Parti Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Savaş kimdir?

29.03.2019Gündem
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Şentopu ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Şentop'u ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanlığı'na seçilen Mustafa Şentop'u makamında ziyaret ederek tebrik etti.

26.02.2019Gündem
Son dakika... TBMM yeni başkanını seçiyor

Son dakika... TBMM yeni başkanını seçiyor

Binali Yıldırım'ın görevinden ayrılmasının ardından TBMM yeni başkanını bugün seçiyor. TBMM'nin yeni başkanını seçeceği Genel Kurul'daki oturumu TBMM Başkanlığına vekalet eden Celal Adan yönetiyor. İlk tur oylama sona erdi oyların sayımına geçildi.

24.02.2019Gündem
Tanzim satıştan sonra kooperatif market geliyor

Tanzim satıştan sonra kooperatif market geliyor

MANAV ürünleriyle ilgili olarak başlatılan tanzim satışlardan sonra sırada kooperatif marketler var. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, piyasayı regüle etmek için, belli ölçeklerde ve belli illerde kooperatif marketler açılmasına sıcak baktıklarını belirterek,

22.02.2019Ekonomi
İşverene işçi başına 9 bin TL’lik destek

İşverene işçi başına 9 bin TL’lik destek

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen önergeye göre, 2018 yılındaki istihdama ilave olarak, şubat-nisan ayında işe yeni alınanların 2020 TL’lik ücretleri ve 986 TL’lik vergi ve sigorta primleri 3 ay süresince işsizlik sigortası fonundan karşılanacak.

21.02.2019Ekonomi
‘Her türlü  entrika  çevriliyor’

‘Her türlü entrika çevriliyor’

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, İYİ Parti’nin Mersin adayı isminin il seçim kuruluna zamanında teslim edilmemesinin arkasında ‘tezgâh’ bulunduğunu öne sürdü.

21.02.2019Gündem
Yeni işe alınan sigortalılara üç aylık destek

Yeni işe alınan sigortalılara üç aylık destek

Ekonomi alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

19.02.2019Ekonomi
MHP istedi, AK Parti ayrı teklif olarak Meclise sundu

MHP istedi, AK Parti ayrı teklif olarak Meclis'e sundu!

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin adı, 'Alparslan Türkeş' olarak değiştiriliyor. AK Parti'nin hazırladığı torba yasa teklifinin içine konulan düzenleme, MHP'nin isteğiyle torbadan çıkarıldı, ayrı teklif olarak Meclis Başkanlığı'na sunuldu.

19.02.2019Gündem
İthal ‘cep’e yüzde 50 ÖTV yetkisi

İthal ‘cep’e yüzde 50 ÖTV yetkisi

TBMM’ye dün sunulan yasa teklifiyle kitap, gazete ve dergideki KDV sıfırlanırken, yüksek fiyatlı telefona da yüzde 50 ÖTV uygulanmasının yolu açılıyor.

14.02.2019Ekonomi
Kılıçdaroğlundan önemli açıklamalar

Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar

Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda, kim ne derse desin doğruları konuşmaya ve Türkiye'nin çıkarlarını savunmaya devam edeceklerini söyledi.

5.02.2019Gündem
Torbadaki dürüstlük ...‘Dürüst mükellef’ için ihmal sınırı 10 tl’den 250 tl’ye çıkarılıyor

Torbadaki dürüstlük ...‘Dürüst mükellef’ için ihmal sınırı 10 tl’den 250 tl’ye çıkarılıyor

Vergilerini zamanında ödeyen ‘uyumlu mükellef’ tanımına şimdiye kadar 56 bin 835 kişi girdi. Bu kişiler yüzde 5’lik vergi indiriminden yararlanıyor. Yaklaşık 290 bin mükellef ise beyannamelerini zamanında verdi ancak 40 liralık damga vergisini ödemediği için dürüst mükellef sınıfına giremedi. Bunun üzerine geçen hafta Meclis’e sunulan torba teklifte sınır 250 TL’ye çıkarıldı ve 290 bin mükellefe ‘dürüst’ yolu açıldı.

15.01.2019Ekonomi
81 ilde ev kadınlarına  e-ticaret eğitimi

81 ilde ev kadınlarına e-ticaret eğitimi

EV kadınları için girişimcilik seferberliği başlatılıyor. TOBB, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın ortak projesiyle tüm illerde el becerisi olan ev kadınları eğitime alınacak.

15.01.2019Ekonomi
2019’a ‘kalkınma plansız’ girdik

2019’a ‘kalkınma plansız’ girdik

Türkiye 2019 yılına kalkınma planı olmaksızın girdi. 10. kalkınma planının süresi 2018 yılı itibariyle bitti. Araya giren seçim nedeniyle, 2019 yılını da kapsayacak kalkınma planı hazırlanamadı. Çalışmaları halen devam eden kalkınma planı, 2020 yılından itibaren geçerli olabilecek.

2.01.2019Ekonomi
MHP Grup Başkanvekili Akçay: Af teklifinin çıkması gerekir

MHP Grup Başkanvekili Akçay: Af teklifinin çıkması gerekir

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, çeşitli suçlardan hüküm giyenlere af getiren ve Meclis'e sundukları yasa teklifinin takipçisi olduklarını belirtti. Akçay, "Biz verdiğimiz bu teklifin arkasındayız. 'Şu gün, bu saat' demek mümkün olmaz. Meclis gündemi çerçevesinde, bütün siyasi aktörlerin gündemi çerçevesinde, ortak mutabakat çerçevesinde çıkabileceğini, çıkması gerektiğini düşünüyoruz. O konunun da takipçisiyiz" dedi.

İmar barışı başvurusu için son gün ne zaman İmar barışı uzatılacak mı

İmar barışı başvurusu için son gün ne zaman? İmar barışı uzatılacak mı?

İmar barışı ne zaman bitiyor sorusu, yapı kayıt belgesi bulunmayan gayrimenkul sahiplerinin araştırdığı konu olmaya başladı. 31 Aralık tarihinde sona ereceği geçtiğimiz aylarda açıklanan imar barışı için 'uzatılacak mı?' sorusu gündemde yer alıyor. Peki, henüz kaydı olmayan taşınmazlarını kayıt altına almak isteyen birçok kişinin yakından takip ettiği imar barışı uzatılacak mı? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

27.12.2018Ekonomi
‘Cezalar gelire göre olsun’ tartışması

‘Cezalar gelire göre olsun’ tartışması

TBMM’de ilginç bir öneri tartışmaya açıldı. Muhalefet, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda trafik cezaları başta olmak üzere para cezalarının gelire orantılı belirlenmesini istedi. Geliri düşük olana düşük, yüksek olana yüksek tutarda ceza kesilmesi önerisine AK Parti temsilcisi “Değerlendirilebilir” diyerek sıcak baktı.

26.12.2018Gündem
İmar barışında süre uzatma sinyali

İmar barışında süre uzatma sinyali

31 Aralık’ta sona erecek olan imar barışı başvurularında yeni uzatma gündemde.

25.12.2018Ekonomi
‘Helal’de tek yetkili kurum dönemi

‘Helal’de tek yetkili kurum dönemi

Helal akreditasyon pazarı iştah kabartınca, önleyici düzenleme geldi. Buna göre artık Türkiye’de helal akreditasyon tek bir kurum tarafından yapılabilecek. Böylece bu alana girmeye hazırlanan yerli ve yabancı kuruluşların faaliyetlerine son verilmesi hedefleniyor.

9.12.2018Ekonomi
Komisyonda kritik kararlar

Komisyonda kritik kararlar

TBMM Plan Bütçe Komisyonu bir dizi önemli karara imza attı. Komisyon mesaisi boyunca en düşük emekli maaşının 1000 liraya çıkarılmasından kira zamlarında tüketici enflasyonunun kullanılmasına ve vergi barışına başvurup ödemesini aksatarak sistem dışı kalanlara kadar birçok yenilik getirildi.

8.12.2018Ekonomi
Borç yapılandırmasında son dakika gelişmesi

Borç yapılandırmasında son dakika gelişmesi

Borç yapılandırması bozulanlara gecikme faizini ödeme şartıyla yeni hak verildi.

7.12.2018Ekonomi
Yeni polise zorunlu POLSAN

Yeni polise zorunlu POLSAN

Emniyete yeni girecek polislerden aylık 170 ila 330 TL arasındaki Polis Bakım ve Yardım Sandığı (POLSAN) kesintisi artık zorunlu olacak.

6.12.2018Gündem
1.1 milyar liralık torba

1.1 milyar liralık torba

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki torba teklifte yer alan düzenlemeler kamuda 1.1 milyar TL’lik ek gider oluşturacak.

6.12.2018Ekonomi
Banka ve odalar prim indiriminden çıkarılıyor

Banka ve odalar prim indiriminden çıkarılıyor

Torba tekliften oda ve bankalar için sürpriz düzenleme çıktı. Görüşmesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda dün başlayan teklife göre çalışanlar için verilen 5 puanlık sigorta prim indirimi artık banka ve odalar için uygulanmayacak.

5.12.2018Ekonomi
Kapıdan döndüler

Kapıdan döndüler

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat çeşitli gerekçelerle sınır kapılarından döndürülen 460 ton limon, 17 ton çilek ve 30 ton kayısı hakkında soru önergesi verdi. Önergeye Ticaret Bakanlığı cevap verdi. Bakanlık, “Geri dönen ürünlere ilişkin söz konusu oranlar çok düşük seviyelerde ve ticaretin olağan akışında makul karşılanabilecek düzeydedir” dedi.

4.12.2018Ekonomi
TSK personeli için fazla mesai çalışması

TSK personeli için fazla mesai çalışması

MİLLİ Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) görevli tüm devlet memurlarına fazla çalışma ücreti ödenebilmesi veya bu kapsamda idari izin verilebilmesine yönelik çalışma yürütüldüğünü açıkladı.

26.11.2018Gündem
Turhan: Kanal köprüleri genel bütçeden

Turhan: Kanal köprüleri genel bütçeden

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Kanal İstanbul’da gemi trafik projeksiyonlarının sadece ticari gemiler için yapıldığını belirtirken, savaş gemilerinin geçişiyle ilgili, “Stratejik açıdan kritik olan gemi türlerinin geçişi ile ilgili çalışmalar devam ediyor” açıklamasını yaptı.

25.11.2018Ekonomi
Yeni istisna ve muafiyet yok

Yeni istisna ve muafiyet yok

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Plan Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunumda, vergi mevzuatında etkinliği olmayan istisna, muafiyet ve indirimlerin kademeli olarak arttırılacağını belirterek mecbur olmadıkça yeni istisna ve muafiyet getirmeyeceklerini vurguladı.

23.11.2018Ekonomi
15-20 kat biz de istemiyoruz

15-20 kat biz de istemiyoruz

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda önceki gün yapılan bütçe görüşmelerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul ile ilgili “Biz bu şehrin kıymetini bilmedik, biz bu şehre ihanet ettik, hâlâ da ediyoruz” sözleri üzerinden sert tartışmalar oldu. CHP’li Ali Şeker, heyelan bölgesine 30-40 kat konut izni verilerek buraların depremi de beklemeden yıkılıp insanlara mezar olacağını söyledi. Bakan Murat Kurum, “15-20 kat katlı binalar veya 5 emsal, 10 emsal -ki 10 emsal yönetmelik gereği zaten verilemiyor ama- projeleri istemiyoruz” dedi.

23.11.2018Gündem
Son dakika... 2019 Yılı Bütçe Teklifi komisyonda kabul edildi

Son dakika... 2019 Yılı Bütçe Teklifi komisyonda kabul edildi

2019 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

22.11.2018Gündem