MENÜ

Pitaya

Pitaya ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Pitaya haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 41 Pitaya haberi bulunmuştur.

Pitaya Haberleri

Tanesi 15 TL Yok satıyor...

Tanesi 15 TL! Yok satıyor...

Hem görünümüyle hem de tadıyla ilgi çeken ejder meyvesi, üretiminin büyük kısmının yapıldığı Mersin'de tanesi 15 liradan alıcı buluyor.

18.09.2019Ekonomi
Narenciye sektöründen 900 milyon dolar ihracat hedefi

Narenciye sektöründen 900 milyon dolar ihracat hedefi

Ege Bölgesi’nin geleneksel tarım ürünleri nar, mandalin, nektarin, şeftali ve ayva başta olmak üzere pitaya (ejder meyvesi), avokado ve muz gibi alternatif ürünlere yönelen narenciye sektörü, yeni sezon için 900 milyar dolar ihracat hedefi belirledi. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (EYMSİB) sektörel değerlendirme toplantılarına üreticilerin yoğun olduğu bölgelerde devam ediyor.

30.08.2019Ekonomi
Tanesi 35 lira Hasat başladı...

Tanesi 35 lira! Hasat başladı...

TÜRKİYE’nin tropikal meyve üssü olarak adlandırılan, Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde mango hasadına başlandı. Bahçe sahibi Hatice Güven, geçen yıl 2 bin 350 mango hasadı yaptıkları bahçeden bu sene 5 bin meyve toplamayı hedeflediklerini söyledi.

16.08.2019Ekonomi
Afrika değil Gazipaşa

Afrika değil Gazipaşa

Asırlardır Türk kahvesi içiyoruz. Ancak bugüne kadar topraklarımızda -birkaç denemenin dışında- kahve çekirdeği yetiştirilmedi. Şimdi bir ilk gerçekleşiyor. Hayatının 50 yılını Almanya’da geçirmiş Yaşar Dağtekin 10 ağaçtan 30 kilo kahve çekirdeği üretti. Satışa başlayan üreticiyle bahçesinde buluştuk.

Gazipaşada mango ağacı sayısı 5 bini buldu

Gazipaşa'da mango ağacı sayısı 5 bini buldu

ANTALYA'nın Gazipaşa ilçesinde 7 yıl önce çekirdekten fide üretimiyle bölgedeki mango ağacı sayısı 5 bine yükseldi.

21.05.2019Gündem
Ejder Meyvesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ejder Meyvesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ejder meyvesi, ülkemizde yavaş yavaş tanınmaya başladı. Bu meyve, pek çok özelliği içinde barındırıyor. Görüntüsü oldukça sevimli tadı da bir hayli farklı olan ejder meyvesi hakkında bilmeniz gerekenler aşağıda.

Pitaya bahçesi servet kazandırıyor

Pitaya bahçesi servet kazandırıyor

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde son yıllarda artan pitaya bahçeleri sahiplerine servet kazandırıyor. Bakımı kolay, masraf yapmadan üretilebilen pitaya meyvesi, turfanda üretimin yerini almaya başladı. Tanesi 7 liradan satılan meyveye büyük rağbet görüyor.

18.12.2018Haber
Bir dönümlük serada yılda 50 bin lira kazandırıyor

Bir dönümlük serada yılda 50 bin lira kazandırıyor!

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde son yıllarda artan pitaya bahçeleri sahiplerine servet kazandırıyor. Bakımı kolay, masraf yapmadan üretilebilen pitaya meyvesi, turfanda üretimin yerini almaya başladı. Tanesi 7 liradan satılan meyveye büyük rağbet görüyor.

18.12.2018Ekonomi
Gazipaşa’dan çıkıyor, dünyaya ihraç ediliyor Bu yıl ilk kez...

Gazipaşa’dan çıkıyor, dünyaya ihraç ediliyor! Bu yıl ilk kez...

ANTALYA’nın Gazipaşa ilçesinde bu yıl ilk kez Rusya, Gürcistan ve Ukrayna’ya avokado ihracatı yapılmaya başlandı. İlçede toplam 1700 dekar avokado bahçesinde yılda ortalama 850 ton rekolte elde ediliyor.

9.12.2018Ekonomi
Ejder Meyvesi Nedir Faydaları Nelerdir

Ejder Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ejder meyvesi, Dragon fruit, Pitaya olarak da bilinen bu tropikal meyve son zamanların en popüler meyvesi. Peki ejder meyvesi nedir, nelere iyi gelir?

Türkiyede ilk Tescil verildi...

Türkiye'de ilk! Tescil verildi...

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde yetiştirilen ve halk arasında ejder meyvesi olarak bilinen Güney Amerika orijinli pitaya, Türkiye'nin tescillenen ilk tropikal meyvesi oldu.

25.11.2018Ekonomi
Durian, jackfruit, rambutan... Adları da tatları da değişik egzotik meyveler

Durian, jackfruit, rambutan... Adları da tatları da değişik egzotik meyveler

Dünyanın çeşitli yerlerinde yetişen ve ülkemizde sık rastlanmayan pek çok egzotik meyve çeşidi var. Rengarenk yapıları ve birbirinden farklı lezzetleriyle bu meyveler genellikle tropikal iklimin hakim olduğu bölgelerde yetişiyor. Görünüşleri ile oldukça albenili olan bu meyveler insanda adeta tadına bakma isteği uyandırıyor. İşte değişik lezzetlerinin yanında sayısız faydası olan egzotik meyveler...

Mersinde kahve üretimi için bahçe

Mersin'de kahve üretimi için bahçe

Günlük hayatta birçok insanın vazgeçilmezleri arasında yer alan kahveyi Mersin'de yetiştirmeyi başaran Toroslar Belediyesi ekipleri, seri üretime geçmek amacıyla belediyenin 8 dönümlük arazisinde 2 bin fidanla kahve bahçesi oluşturdu.

26.10.2018Ekonomi
Ejder meyvesinin faydaları nelerdir

Ejder meyvesinin faydaları nelerdir?

Ejder meyvesi nedir sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Ejder meyveleri, içerdikleri vitaminler, minareller ve lifli yapısı nedeniyle birçok faydası sayılmaktadır. Peki, ejder meyvesi nedir? Nasıl yenilir?

3.10.2018Sağlık
Kış Aylarına Doğal Koruma: Pitaya Meyvesi

Kış Aylarına Doğal Koruma: Pitaya Meyvesi!

En bilinen adıyla Pitaya, içeriğindeki C vitaminin etkisiyle güçlü antioksidan bir özellik gösteriyor. İşte muhteşem faydaları...

20.10.2017İyi Yaşam
Sebzeyi bıraktı, pitaya üretecek

Sebzeyi bıraktı, pitaya üretecek

ANTALYA’nın Kumluca İlçesi’nde örtü altı turfanda sebze üretiminden beklediği kazancı elde edemeyen Bilal Bayram, pitaya meyvesi üretimine yöneldi.

23.09.2017Ekonomi
Ejder meyvesi pitaya beklenenden daha karlı

Ejder meyvesi "pitaya" beklenenden daha karlı

Mersin'in Erdemli İlçesi'nde, alternatif ürün olarak dikilen ve halk arasında 'Ejder meyvesi' olarak bilinen Pitaya'nın ilk denemesinde beklenenden fazla ürün elde edildiği belirtildi.

25.10.2016Haber
Mersin’de ejder meyvesi mucizesi

Mersin’de ejder meyvesi mucizesi

Mersin'in Erdemli İlçesi'nde, alternatif ürün olarak dikilen ve halk arasında 'Ejder meyvesi' olarak bilinen Pitaya'nın ilk denemesinde beklenenden fazla ürün elde edildiği belirtildi.

25.10.2016Gündem
Tanesini 16.5 TLden satıyor

Tanesini 16.5 TL'den satıyor

Mersin'in Erdemli İlçesi'nde, alternatif ürün olarak dikilen ve halk arasında 'Ejder meyvesi' olarak bilinen Pitaya'nın ilk denemesinde beklenenden fazla ürün elde edildiği belirtildi.

25.10.2016Gündem
Mersinde Pitaya üretimini gerçekleştirdi

Mersin'de Pitaya üretimini gerçekleştirdi

MERSİN’de 26 yıldır tropikal meyve yetiştiren Mehmet Tanrıverdi, anavatanı Vietnam olan ve ’Ejder Meyvesi’ olarak da bilinen, ’Pitaya’ üretimini gerçekleştirdi.

8.09.2014Ekonomi
Marmariste tropikal bahçe

Marmaris'te tropikal bahçe

Marmaris'in İçmeler Beldesi'nde eski MİT çalışanı Yalçın Kaya, evinin bahçesinde tropikal cennet yarattı. 70 yaşındaki Kaya, Türkiye'de yetişmeyen 35 çeşit tropikal meyveyi evinin bahçesinde üretmeyi başardı.

2.03.2007Kelebek

Yazar Sonuçları

Tarımda katma değerli ürün üretmeliyiz

İLKOKULDAKİ yerli malı haftalarını hatırlıyorum.

23.05.2019

Gökdelenler şehri ‘Kuala Lumpur’

Malezya’nın başkenti ve 1.7 milyonluk nüfusuyla en kalabalık şehri Kuala Lumpur, alışveriş merkezleri, huzurlu parkları, yağmur ormanları ve dik dağlarıyla geniş bir coğrafyada görülecek birçok yer ve her anı dolu bir seyahat vaat ediyor. Malay, İslam, Çin ve Hint kültüründen izler taşıyan Kuala Lumpur, bu yönüyle Asya ülkelerinin kozmopolit bir karışımı. İşte Kuala Lumpur gezi rehberi…

25.04.2019

İncili Gastronomi Rehberi raflarda

Bir yıla yakın süren zorlu bir sürecin ardından “İncili Gastronomi Rehberi” yayınlandı.

10.11.2017

Tüm dünyaya köpek kozmetiği satıyor

Sevi Kay, Amerika’da yaşayan bir Türk. Alerjik köpeği için tesadüfen yarattığı sabun, onun mesleğini değiştirdi.

31.10.2008