MENÜ

Pisa

Pisa ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Pisa haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 886 Pisa haberi bulunmuştur.

Pisa Haberleri

Misis antik kentinde ölümsüzlük festivali

Misis antik kentinde ölümsüzlük festivali

Misis antik kentinde ölümsüzlük festivali

19.10.2017Merkez
Meral Abla’nın liyakata önem verdiğini gördüm, geldim

Meral Abla’nın liyakata önem verdiğini gördüm, geldim

Gencecik bir adam… 37 yaşında… Dahi çocuk olarak başladığı hayatını, müthiş başarılarla taçlandırmış… Boğaziçi, ardından dünyada yılda en fazla iki kişinin kabul edildiği Stanford Üniversitesi’nde doktora… Sonra Silikon Vadisi’nde Google tarafından adeta kapılmış, milyar dolarları yöneten bir koltuk ona verilmiş. Şimdi anaokulu öğretmeni olan eşiyle birlikte bavulunu toplayıp, kariyerini arkasında bırakıp Türkiye’ye geldi. Amacı, hayatı boyunca istediği şeyi yapmak: “Dünyayı değiştirmek, ülkesine hizmet etmek…” Taylan Yıldız, geçen haftalarda Meral Akşener’in partisini anlattığı bir toplantıda, “Yeni Adnan Kahveciler çıkaracağız” sözünün karşılığı… Yakında diğerlerini de tanıyacağız. Peki Adnan Kahveci’nin siyasette temsil ettiği şey neydi, Taylan Yıldız kim ve siyasette neyi hedefliyor? Gelin yakından tanıyalım…

14.10.2017Hürriyet Pazar
“Sınav odaklı eğitim sistemi kaygıyı artırıyor”

“Sınav odaklı eğitim sistemi kaygıyı artırıyor”

“Sınav odaklı eğitim sistemi kaygıyı artırıyor”

10.10.2017Merkez
Eğitimde 10 yılda ne ektik, ne biçtik

Eğitimde 10 yılda ne ektik, ne biçtik?

Eğitim Reformu Girişimi (ERG), Eğitim İzleme Raporu 2016-2017’yi yayımladı. Bu, 2007’de başlayan çalışmaların 10’uncusu. Raporlar, her yıl eğitimdeki gelişmelere dair kapsamlı, objektif ve veri temelli bir değerlendirmeyle hem kamu ve kamuoyunu bilgilendirmeyi, hem de tarihe bir iz bırakmayı amaçlıyor.

9.10.2017Eğitim
Batıda 6ya giden öğrenci doğuda 8. sınıf düzeyinde

Batıda 6'ya giden öğrenci doğuda 8. sınıf düzeyinde

ERG’nin ‘Eğitim İzleme Raporu 2016-2017’ye göre, 2019’da bitirilmesi planlanan ikili eğitim için yeterli bütçe ayrılmadı. TEOG yerine gelecek sistemin ekonomik durum ve başarı arasındaki ilişkiyi göz önünde bulundurması önemli. Ayrıca PISA 2015’ten edinilen bulgulara göre, batı ile doğudaki öğrenciler arasında neredeyse iki okul yılı gibi ciddi bir fark olduğu vurgulandı.

5.10.2017Eğitim
Okul seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli

Okul seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli?

Okul seçimi çocuklarımız için vereceğimiz en önemli kararların başında geliyor. Her veli doğal olarak canından çok sevdiği en değerli varlıkları için elinden gelen en iyi eğitim ortamını sağlamaya çalışır. Birçok okul seçeneği arasından karar vermek zor olur çoğu zaman.

5.10.2017İstanbul
Türkiye öğretmen maaşlarında OECD ortalamasının altında

Türkiye öğretmen maaşlarında OECD ortalamasının altında

OECD geçen ay yayınladığı ‘Eğitime Bir Bakış 2017’ raporunda 2015 verilerine göre öğretmenlerin yıllık kazançlarına da yer veriyor. Buna göre Türkiye OECD ülkeleri arasında ilk ve ortaokulda 21; lisedeyse 23’üncü sırada bulunuyor. Türkiye üç düzeyde de OECD ortalamasının altında. En yüksek maaşlar Lüksemburg, İsviçre ve Almanya; en düşük ise Letonya’da.

5.10.2017Eğitim
Çelikcan: Bölgenin turizm merkezi olacak

Çelikcan: Bölgenin turizm merkezi olacak

Çelikcan: Bölgenin turizm merkezi olacak

3.10.2017Yüreğir
PISA’dan objektif sınav için 3 öneri

PISA’dan objektif sınav için 3 öneri

TEOG’un kaldırılmasının ardından liseye geçiş için alternatifler tartışılırken, sınavların güvenilirliği tüm dünyada kabul gören Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nın (PISA) patronu ve OECD Eğitim ve Beceriler Başkanlığı Direktörü Andreas Schleicher de bu yıl uygulanacak olan “açık uçlu sorular” konusunda uyarılarda bulundu. “Zorluk olsa da son 10 yılın eğilimine bakınca ülkeler çoktan seçmeli yerine açık uçlu sorulara geçiyor” diyen Schleicher, Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları’nın Antalya’da yapılan ‘Liderler Zirvesi’ne telekonferansla katılarak üç önerisini şöyle sıraladı:

3.10.2017Eğitim
Pisa Kulesinden daha eğri minare Üstelik Türkiyede...

Pisa Kulesi'nden daha eğri minare! Üstelik Türkiye'de...

Tüm dünya Pisa kulesinin eğik olduğunu bilirken Elazığ’da yer alan Harput Camii’nin eğik minaresi Türkiye’de yaşayanların çoğunluğu dahil olmak üzere çok fazla insan tarafından bilinmiyor. Halen ibadete açık olan caminin minaresi hafif sağ tarafa eğik konumda... Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bulgulara göre, minarenin Pisa Kulesi’nden daha eğik bir açıyla temellendirildiği tespit edilmiş. İşte Harput Camii ile ilgili detaylar…

3.10.2017Seyahat
Alternatif sistemde eşitsizlik uyarısı

Alternatif sistemde eşitsizlik uyarısı

Eğitimciler, TEOG’a alternatif modellerin eşitsizliği artırabileceğini söylüyor. Adrese dayalı kayıt için yeterli altyapı olmadığına dikkat çekerken, ailelerin taşınması gibi durumların yaşanabileceğini vurguluyorlar.

2.10.2017Eğitim
TEOGun yerine 3 alternatif

TEOG'un yerine 3 alternatif

Bakan İsmez Yılmaz, 3 alternatiften birinin her lisenin kendi sınavını yapması, ikincisinin soruların bakanlıkça merkezi sorulması, üçüncüsünün de adrese dayalı kayıt sistemine göre yerleştirme ve başarılı öğrenciye sınav yapılması olduğunu söyledi. Testin kesinlikle öğrencinin ne öğrendiğini ölçmediğini vurgulayan Bakan Yılmaz, “Yazılı olacak, klasik olacak, açık uçlu olacak. Çocuklar kendini ifade edebilmeli” dedi.

1.10.2017Gündem

Özel okullar ‘liseye geçiş’ yolu arayacak

Özel okullar, liseye geçişte etkili olan TEOG kaldırılmasının ardından yerine öğrenci yerleştirmelerinde izlenmesi gereken yolu belirlemek için çalıştay düzenliyor. Akademisyen ve eğitimcilerin katılacağı etkinlik 30 Eylül’de Antalya’da olacak.

27.9.2017Eğitim
ABD’li Eğitim Ekonomisti Hanushek: Ekonomisi gelişen PISA’da ilerliyor

ABD’li Eğitim Ekonomisti Hanushek: Ekonomisi gelişen PISA’da ilerliyor

Dünyanın lider üniversitelerinden Stanford’ta çalışmalarını sürdüren eğitim ekonomisti Eric Hanushek, TEDMEM Kürsü’nün konuğu oldu. Eğitim politikalarından alternatif yaklaşımlara birçok konunun konuşulup tartışıldığı etkinlikte Hanushek, ülkelerin gelişme hızlarıyla beceri düzeyleri arasındaki ilişki hakkında açıklamalarda bulundu. Ünlü akademisyen, ülkelerin 25 yıllık PISA eğilimleri incelendiğinde, ekonomik büyümenin performansları geliştirdiğini belirtti.

23.9.2017Eğitim
Teknoloji destekli eğitime talep çığ gibi büyüyor

Teknoloji destekli eğitime talep çığ gibi büyüyor

Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de eğitimin ve okulların dönüşümü her platformda tartışılıyor.

20.9.2017İstanbul
Fin Eğitim Sistemi yerinde incelediler

Fin Eğitim Sistemi' yerinde incelediler

Fin Eğitim Sistemi' yerinde incelediler

20.9.2017Çankırı
Maltepe Üniversitesi Çocuk Üniversitesi yeni öğrencilerini bekliyor

Maltepe Üniversitesi Çocuk Üniversitesi yeni öğrencilerini bekliyor

Maltepe Üniversitesi Çocuk Üniversitesi yeni öğrencilerini bekliyor

20.9.2017Merkez
Çocukların yarısı okula gitmemeli

Çocukların yarısı okula gitmemeli

Milyonlarca öğrenci bugün dersbaşı yapıyor. Uluslararası değerlendirme ve kalkındırma raporları PISA ve OECD’de karnemiz zayıf... Peki eğitimdeki sorun nedir? Müfredatı hemen her yıl değişen bir sistemde yetişen çocukları umutlu bir geleceğin beklediğini söylemek olası mı? TEOG kaldırılmalı mı, beyin göçü nasıl engellenir? Eğitimbilimci Dr. Özgür Bolat’a göre, “Önce ‘var olma’ meselemizi halletmemiz gerekiyor, bu set kalkınca gelişim kendiliğinden gelecek… Bizim sadece bilgilendirme zannettiğimiz eğitim aslında bir özgürleşme süreci”...

17.9.2017Gündem
Okullar onlarda da açılıyor

Okullar onlarda da açılıyor

Yaz tatili bitti. Yaklaşık 18 milyon öğrenci 18 Eylül Pazartesi ders başı yapacak. Peki, Avrupa ülkelerinde okullar ne zaman açılıyor? Avrupalı öğrenciler kaç hafta yaz tatili yapıyor? İşte Avrupa Komisyonu’nun güncel verileriyle Avrupalı öğrencilerin ülke ülke tatil süreleri...

15.9.2017Eğitim
İşte 20 ülkede okul kıyafetleri... Tişört giyen de var, gömlek giyen de

İşte 20 ülkede okul kıyafetleri... Tişört giyen de var, gömlek giyen de

Anaokulu öğrencilerinin yanı sıra ilkokul, ortaokul ve lise birinci sınıflar için bu hafta okula uyum programları başladı. Diğer ara sınıf öğrencileri ise yeni eğitim dönemine 18 Eylül’de başlayacak. Her ne kadar velilerin tercihine göre bazı okullarda serbest kıyafet uygulamasına geçildiyse de, forma ile eğitim verenler de bulunuyor. Bu nedenle son haftada aileler okul üniformaları için alışverişe başladı. Dünyada bu telaş eylülde kapılarını açan birçok okulda da yaşanıyor. ABD’li eğlenceli içerikler sitesi Mashable 20 ülkede okul üniformalarını inceledi.

13.9.2017Eğitim
Son dakika: İtalyada büyük felaket Ölü ve kayıplar var

Son dakika: İtalya'da büyük felaket! Ölü ve kayıplar var

İtalya'nın kuzey ve orta kesiminde etkisini gösteren şiddetli yağışlar nedeniyle 6 kişi hayatını kaybetti.

11.9.2017Dünya
Şiddetli yağışlar hayatı durdurdu

Şiddetli yağışlar hayatı durdurdu

İtalya’nın kuzey ve orta kesiminde etkisini gösteren şiddetli yağışlar nedeniyle 6 kişi hayatını kaybetti. Toprak kaymaları ve heyelanlar yaşandı, yollar ve metro istasyonları kapatıldı.

10.9.2017Dünya
PISA’nın patronundan kaliteli eğitimin sırları: Para her şey değil

PISA’nın patronundan kaliteli eğitimin sırları: Para her şey değil

OECD’nin 3 yılda bir 15 yaş düzeyinde öğrencilere uyguladığı Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nın (PISA) direktörü Andreas Schleicher, kaliteli eğitim için gerekenleri anlattı. Eğitime ayrılan paranın her şey olmadığını vurgulayan direktör, “Önemli olan ne kadar değil, nasıl harcadığınız” dedi.

4.9.2017Eğitim
Eğitimde kalkınmışlıkta 71inci sıradayız

Eğitimde kalkınmışlıkta 71'inci sıradayız

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) ‘İnsani Gelişmişlik Raporu 2016’da her yıl olduğu gibi eğitim de incelenen başlıklar arasında yer aldı. Türkiye rapor kapsamında yapılan ‘eğitim başarısı’ sıralamasında 188 ülke içerisinde 71’inci sıraya yerleşti. Listenin tepesinde Norveç yer alırken, Avustralya ve İsviçre ikinciliği paylaştı.

29.8.2017Eğitim
5 çocuktan 1i zorbalık görüyor

5 çocuktan 1'i zorbalık görüyor

OECD’nin ‘Okullarda zorbalık ne kadar problem’ raporuna göre Türkiye’de 15 yaş düzeyindeki öğrencilerin yüzde 19’u ayda en az birkaç kez akranları tarafından fiziksel ya da sözel şiddete maruz kalıyor. Türkiye de OECD ortalamasında.

24.8.2017Eğitim
MEBden 81 ile ‘Ölçme Değerlendirme Merkezi’

MEB'den 81 ile ‘Ölçme Değerlendirme Merkezi’

MEB, tüm Türkiye'de öğrencilerin il bazında gelişimlerinin takip edilmesi, okul bazlı eğitim durumlarının ölçülmesi ve eğitimi etkileyen faktörlerin ortaya çıkartılması amacıyla ‘ölçme değerlendirme merkezleri’ kurulacak.

10.8.2017Eğitim
Finlandiyalı eğitimciler: Öğretmen eğitimine yatırım yapın

Finlandiyalı eğitimciler: Öğretmen eğitimine yatırım yapın

Finlandiyalı eğitimcilere göre dünyanın değişmesiyle öğrenme şekilleri de farklılaştı. Ülkenin yeni bir müfredata geçmesinin nedeni de bu. Yeni müfredat öğrenci merkezli. Amacı ise öğrenmeyi öğretmek. Eğitimcilerin, Türkiye için önerisi ise net: “Öğretmen eğitimine yatırım yapılmalı. Öğretmene destek verilmeli.” Türkiye’nin yeni müfredatla birlikte eğitimin kalitesini yükseltmek için uğraştığı şu günlerde, Finlandiyalı akademisyenlerin önerileri de yol gösterici olabilir.

5.8.2017Eğitim
Milli Takımın yeni teknik direktörü Mircea Lucescu oldu

Milli Takım'ın yeni teknik direktörü Mircea Lucescu oldu

A Milli Takım yeni teknik direktörü TFF tarafından resmiyete kavuşturuldu. Mircea Lucescu ile 2+1 yıllığına anlaşmaya varıldığını duyuran TFF, A Milli Takım yeni teknik direktörü ile imza töreninin 4 Ağustos Cuma günü gerçekleşeceğini duyurdu. Mircea Lucescu'nun TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile birlikte akşam saatlerinde İstanbul'da olması bekleniyor

2.8.2017Futbol
Dünyayı kurşun kalem ucuna sığdırıyor

Dünyayı kurşun kalem ucuna sığdırıyor

Dünyayı kurşun kalem ucuna sığdırıyor

29.7.2017Mardin
Yurtdışında eğitim hayal değil

Yurtdışında eğitim hayal değil

OECD’nin 2015 verilerine göre, dünya üzerinde toplamda 4.6 milyon uluslararası öğrenci bulunuyor. 2002’de bu sayısının 2 milyon olduğu düşünüldüğünde artık daha fazla sayıda gencin kendi ülkesi dışında eğitim fırsatlarının peşine düştüğü görülüyor. ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve Avustralya gibi büyük oyuncuların yanı sıra özellikle Avrupa’da Polonya gibi diğer ülkeler de ortaya koydukları stratejik planlarla “Yarışta ben de varım” diyor. Uluslararası Eğitim Danışmanları Derneği (UED), geçen haftalarda yayınladığı rehberde bu ülkelerde eğitim almak isteyenlerin merak ettiği soruları cevaplandırdı. İşte ABD, Kanada, Avustralya, Almanya, Avusturya, Polonya ve İngiltere’de lisans eğitimi için aranan kriterler:

25.7.2017Eğitim
TEOGda açık uçlu soru dönemi başlıyor

TEOG'da "açık uçlu" soru dönemi başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenecek 2017-2018 eğitim öğretim yılı, birinci ve ikinci dönem ortak sınavlarında açık uçlu sorular yöneltileceği bildirildi.

17.7.2017Eğitim
Bonucciden 5 yıllık imza

Bonucci'den 5 yıllık imza

İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) ekibi Milan, Leonardo Bonucci'nin transferi için oyuncunun kulübü Juventus ile anlaşmaya vardığını duyurdu.

14.7.2017Futbol
MEBden PISAya ‘yerli rakip’

MEB'den PISA'ya ‘yerli rakip’

MEB, eğitimde öğrencilerin gelişimlerini ve okul bazlı başarılarını ölçecek, PISA ile TIMSS’e rakip olacak ‘Eğitimde Öğrenci Gelişimini İzleme Sistemi’ni hayata geçiriyor.

10.7.2017Eğitim

Yazar Sonuçları

10 yılda eğitim bütçesi 2 kat olmuş ama çocuklarımız ne mutlu, ne de başarılı

SABANCI Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi bünyesindeki Eğitim Reformu Girişimi (ERG) 15. yılını doldurmuş.

5.10.2017

500 milyar Dolar

CUMHURBAŞKANI Erdoğan partisinin grup toplantısında “500 milyar dolar ihracat” hedefini tekrar vurguladı; bunun 2023 hedefi olduğunu bu defa söylemedi.

3.10.2017

PISA’dan objektif sınav için 3 öneri

TEOG’un kaldırılmasının ardından liseye geçiş için alternatifler tartışılırken, sınavların güvenilirliği tüm dünyada kabul gören Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nın (PISA) patronu ve OECD Eğitim ve Beceriler Başkanlığı Direktörü Andreas Schleicher de bu yıl uygulanacak olan “açık uçlu sorular” konusunda uyarılarda bulundu.

2.10.2017

Çocukların kaderini ne adrese ne de notlara bağlayamayız!

Türkiye’nin en başarısız ilinin en başarısız lisesinden, üstelik ikmale kalarak mezun olduğumda tek bir başvuruyla ODTÜ’ye yerleşmiştim.

1.10.2017

Eğitim niye başarısız?

CUMHURBAŞKANI Erdoğan akademik yıl açılış töreninde, özeleştiri yaptığını belirterek eğitim ve kültür alanlarında başarısız olduklarını söyledi.

26.9.2017

TEOG’un yerini alması gereken ideal sınav Bakanlığın çekmecesinde!

TEOG sınavı, Google hafızasını ölçen saçma sapan bir sistemdi.

24.9.2017

Üç videoda TEOG MEOG

Önce şu videoyu bir izleyin:

19.9.2017

Çocukların yarısı okula gitmemeli

Milyonlarca öğrenci bugün dersbaşı yapıyor. Uluslararası değerlendirme ve kalkındırma raporları PISA ve OECD’de karnemiz zayıf... Peki eğitimdeki sorun nedir? Müfredatı hemen her yıl değişen bir sistemde yetişen çocukları umutlu bir geleceğin beklediğini söylemek olası mı? TEOG kaldırılmalı mı, beyin göçü nasıl engellenir? Eğitimbilimci Dr. Özgür Bolat’a göre, “Önce ‘var olma’ meselemizi halletmemiz gerekiyor, bu set kalkınca gelişim kendiliğinden gelecek… Bizim sadece bilgilendirme zannettiğimiz eğitim aslında bir özgürleşme süreci”...

17.9.2017

Yaratıcı yaramazlık

Yaratıcı yazarlık konusu son yıllarda oldukça gözde. Peşi sıra çıkan yaratıcı yazarlık kitapları hem ailelerin hem de çocukların ilgisini çekerken, bu kitaplar arasından sıyrılan bir tanesi ile tanıştırmak istiyorum sizi. Nilay Yılmaz’ın yazdığı ‘Yaratıcı Yaramazlık’ kitabı Altın Kitaplar’dan çıktı. Yazar ile hem yaratıcı yazarlık konusunu hem de yeni kitabını konuştuk.

12.9.2017

Parlak beyinler

CUMHURBAŞKANI Erdoğan İslam dünyasının “en parlak beyinlerini Batı’ya kaptırdığını” söyledi.

11.9.2017

Toskana güneşinin altında bir rüya

Bazı yerler vardır ki; hiç gitmemiş ve görmemiş dahi olsanız, adını duyduğunuzda sebepsiz bir mutluluğa sebep olur. Toskana benim için o yerlerden biri. Uçsuz bucaksız yeşil vadileri, üzüm bağları, Ortaçağ kasabaları ve sakin yaşam tarzıyla büyülendiğim bir dünya… İşte size Toskana gezi rehberi…

5.9.2017

- Gençlik ne ister? -Gerçeği, önce gerçeği!

Evrim Kuran bir araştırmacı, kuşak araştırmacısı. Daha çok gençlerle ilgili çalışıyor. Bu konuda Türkiye’deki en yetkin kişilerden biri. Ulusal ve çokuluslu şirketlere danışmanlık yapıyor. Konferanslar veriyor. Üniversitelere gidiyor. Konuşuyor, anlatıyor. Kanada’da ve Türkiye’de yaşıyor. Bir orada, bir burada ve dünyanın geri kalanında...

26.8.2017

Başbakan haklı

BAŞBAKAN Binali Yıldırım’ın sosyal medyada yaygınlaşan özensiz ve çarpık dil hakkındaki yakınmaları haklıdır; dinlediğimde ferahladım, “Oh” dedim.

16.8.2017

Müfredat

MİLLİ Eğitim Bakanlığı’nın yeni müfredatı, Türkiye’nin “ideolojik eğitim” tarihinde yeni bir ideolojik eğitim dönemini yansıtıyor.

31.7.2017

Maltepe’de rakamlarla dans

Siyasette meydanlar önemlidir.

10.7.2017

Eğitilmeyen Suriyeli mülteci çocuklar karşımıza Taliban olarak çıkabilir!

Şahane hoca! Profesör Selçuk Şirin… Benim ufkumu açtı, bir saatlik konuşmadan inanılmaz çok şey öğrendim. Ondan öğrenecek daha çok şey var.

8.7.2017