MENÜ

Piramid Sanat

Piramid Sanat ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Piramid Sanat haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 82 Piramid Sanat haberi bulunmuştur.

Piramid Sanat Haberleri

Sanat eserlerine pasaport önerisi

Sanat eserlerine pasaport önerisi

ULUSLARARASI Plastik Sanatçılar Derneği (UPSD) sanat eserlerinin pasaportu yerine geçecek ‘Eser Piyasaya Veriliş Onayı’ (EPİVERON) belgesini sanat piyasasına sundu.

16.01.2019Kitap Sanat
68 Hareketi’nde bir sanatçıyı etkileyecek her şey var: Risk, devrimcilik, başkaldırma,  yeni bir yaşam tarzı  ve estetik anlayışı...

68 Hareketi’nde bir sanatçıyı etkileyecek her şey var: Risk, devrimcilik, başkaldırma, yeni bir yaşam tarzı ve estetik anlayışı...

Sanatçı Bedri Baykam, 68’li yılların 50’nci yılını kapsamlı bir karma sergiyle gündeme taşıyor. Farklı kuşaklardan 22 sanatçının eserlerini bir araya getiren ‘1968: Yarım Asırlık Genç’ vesilesiyle buluştuğumuz Baykam: “68 kuşağı; direnci, korkusuz tepki verme geleneğini, ölümden korkmamayı, insanın kendi değerleri için mücadelesinin kaçınılmazlığını dünyaya miras bıraktı.”

18.05.2018Hürriyet Cumartesi
‘Bulutlarımız bizi  yarınlar için koruyor’

‘Bulutlarımız bizi yarınlar için koruyor’

‘Kral Yolu’ başlıklı yeni sergisiyle Piramid Sanat’a konuk olan Barış Sarıbaş, “Yeşillerimiz, mavilerimiz, sarılarımız, bulutlarımız bizi yarınlar için koruyor” diyor.

24.02.2017Kitap Sanat
Bedri Baykam: Bu mekânın henüz yaşıyorken değeri bilinmeli

Bedri Baykam: Bu mekânın henüz yaşıyorken değeri bilinmeli

Sanatçı Bedri Baykam’ın 2006’da kurduğu çağdaş sanat merkezi ‘Piramid Sanat’, onuncu doğum gününü kutluyor. Baykam, Türk çağdaş sanatı için kıymetli platformlardan biri olan merkezi şöyle anlatıyor: “Biz de burada Türk çağdaş kültürünün halkla buluşması için, sanat okyanusuna nehir olarak onları taşımak için elimizden geleni yapıyoruz.”

16.12.2016Keyif
Che’nin oğlunun hayali İstanbul’da gerçekleşti

Che’nin oğlunun hayali İstanbul’da gerçekleşti

Camilo Guevara March’ın 10 yıldır üzerinde çalıştığı TABÙ projesi, Türkiye’de hayata geçti. Serginin küratörü Bedri Baykam, oğul Guevara ile tanışmasını ve projenin şekillenmesini anlattı: “Bu sergi Guevara ailesi ve Türkiye arasında kalıcı bir yakınlaşmaya vesile olacak.”

28.10.2016Keyif
Camilo Guevara İstanbulda

Camilo Guevara İstanbul'da

Camilo Guevara March, sergi açılışına katılmak üzere İstanbul’a geldi. Sanat dünyasının ünlü yüzleri, onunla tanışmak için birbiriyle yarıştı.

28.10.2016Magazin
Chenin oğlu Camilo Guevara: Babam kasırganın kalbinde yaşadı

Che'nin oğlu Camilo Guevara: 'Babam kasırganın kalbinde yaşadı'

Tatlı tatlı şakalaşıyor, iki eski dostmuşuz gibi sohbet ediyoruz. Sonra birdenbire, karşımdaki insanın, tarihin unutulmaz figürlerinden Che Guevara’nın oğlu olduğunu hatırlayıveriyorum. O anda ne anlattığımı, neden bahsettiğimizi unutuyorum. Aklım uçup bambaşka yerlere gidiyor: Gerçekten de ne kadar benziyor! Puro içişi tıpkı babası gibi… Che ile ilgili sorularıma cevap verecek mi acaba? Camilo Guevara (54), 1959 Küba Devrimi liderlerinden Che Guevara ile devrimci Aleida March’ın oğlu. Havana’da babasıyla ilgili bir araştırma merkezini yönetiyor, ayrıca fotoğrafla uğraşıyor. Bu çarşamba ‘Tabu’ adlı sergisi Piramid Sanat Merkezi’nde açılıyor. Guevara’yı İstanbul’daki ilk gecesinde Beyoğlu’na çıkardık. Rakı masasında memleket ve dünya meselelerini konuştuk. Babasıyla ilgili bugüne kadarki en kapsamlı söyleşilerden birini yaptık.

22.10.2016Hayat
Koleksiyonere sitem gibi sergi

Koleksiyonere sitem gibi sergi

Bedri Baykam ‘Arka Bahçe’ isimli 136. kişisel sergisini Piramid Sanat Galerisi’nde açtı. Baykam sergisini yalnızca yabancı sanat eseri alan koleksiyonerlere ithaf etti.

11.02.2016Gündem
25 yılın sergisi

25 yılın sergisi

7.02.2016Ankara
25 yılın  sergisi

25 yılın sergisi

24.01.2016Ankara
Bennu Gerede ve Koray Erkaya’nın oğlu Dilan Gerede grafitici oldu

Bennu Gerede ve Koray Erkaya’nın oğlu Dilan Gerede grafitici oldu

Fotoğraf sanatçıları Bennu Gerede ve Koray Erkaya’nın oğlu Dilan Gerede Erkaya sekiz yaşından beri resim, 10 yaşından beri grafiti yapıyor. Şimdi 16 yaşında. İlk kişisel sergisi ’Doors of Perception’ı 26 Ocak’a kadar Piramid Sanat’ta görebilirsiniz.

22.01.2016Keyif
27 yıllık çalışmanın ürünü

27 yıllık çalışmanın ürünü

Suat Akdemir’in yeni kişisel sergisi ‘Hayattan Soyut İzler’, Piramid Sanat’ta açıldı. 13 Nisan’a kadar görülebilecek serginin küratörlüğünü Bedri Baykam yaptı.

22.03.2014Kelebek
Benimki de Kennedy suikastı gibi bir sipariş cinayetti

Benimki de Kennedy suikastı gibi bir sipariş cinayetti

Ressam Bedri Baykam, 22 Kasım 1963’te suikasta kurban giden eski ABD Başkanı John F. Kennedy’nin ölümünün 50’nci yılında bir sergi hazırladı. Adı: “Dünyayı Değiştiren 8 Saniye”. Çünkü anlattığına göre, Kennedy öldükten sonra dünya çok daha kötü bir yer haline geldi.

22.11.2013Gündem
Yıllar önce aynı karede

Yıllar önce aynı karede

Ünlü moda fotoğrafçısı Tamer Yılmaz, Piramid Sanat'ta, 'by TAMER YILMAZ' adıyla bir sergi açtı.

24.09.2012Gündem
Fotoğrafın sokak çocuğu Tamer Yılmaz

Fotoğrafın sokak çocuğu Tamer Yılmaz

38 yıllık fotoğrafçı ama hayatında ilk defa kişisel sergi açıyor. Sadece bunun yüzünden bile sokak çocuğu unvanını fazlasıyla hak ediyor. Öte yandan “Fotoğraf eşittir Tamer” diyecek kadar da aşık mesleğine. Tarkan, Mr Big, Cansu Dere, Seda Sayan, Türkan Şoray gibi ünlülerin fotoğraflarının olduğu ‘By Tamer Yılmaz’ sergisi 12 Ekim tarihine kadar Tarlabaşı Piramid Sanat’ta.

21.09.2012Kelebek
Çok şeyi değiştirebiliriz

Çok şeyi değiştirebiliriz

Tam ismi Sevinç Yıldız. Ama o, tuvallere ‘Sevincy’ adıyla imza atıyor. İşlerinde daha çok köpüksü bir görünüm sağlayan poliüretan malzemesini kullanan ressam, henüz 29 yaşında. ‘What the Fuck’ ise onun yedinci kişisel sergisi. Sevincy’i en son Piramid Sanat’ın ‘Dişi Sanat’ adlı karma sergisinde görmüştük. Üzerinden bir ay geçmedi ki, geçtiğimiz perşembe günü Galeri Eksen’de ‘What the Fuck’ adlı kişisel sergisini açtı. 2 Nisan’a kadar ziyarete açık olacak sergi, galeriyle eş zamanlı olarak Nişantaşı’ndaki Biber Bar’da da gösterilecek. Bakın, Sevincy işleri ve sanatçı kimliğine dair bize neler anlattı...

24.03.2012Kelebek
Hangisi daha dişi

Hangisi daha dişi

Cesur ve yenilikçi sergilerin mekânı Piramid Sanat, ‘Dişi Sanat’ sergisiyle bu kez üç kadın sanatçının işlerini bir araya getiriyor. Burçin Ayebe, Hülya Küpçüoğlu ve Sevincy’nin çalışmalarına yer veren sergi, 11 Mart’a kadar ziyaret edilebilir.

23.02.2012Kelebek
Kendini tekrarlamaktan korkan bir mükemmeliyetçi

Kendini tekrarlamaktan korkan bir mükemmeliyetçi

A. Halim Kulaksız, 50 yılı aşkın fotoğraf sanatçılığında, gelenekçi söylemlerden uzak durarak yeni arayışlar peşinde ilerledi. Piramid Sanat’ta açılan ‘Döngü’ adlı yeni sergisiyle sanatçı, kendi ürettiği özel bir bilgisayar tekniğiyle düzenlediği 30 fotoğrafını paylaşıyor. Kulaksız sergiyi, 9 Kasım 2011 tarihinde kaybettiği 41 yıllık hayat arkadaşı, sevgili eşi R. Aysel Kulaksız’ın anısına ithaf etti.

12.01.2012Kelebek
Show off Bedri Baykam

Show off Bedri Baykam!

Bedri Baykam 20-23 Ekim 2011 tarihleri arasında Paris, Port Des Champ Elyseés’te, Show Off Fuarı’nda, Piramid Sanat standında sanatseverlerle buluşacak.

18.10.2011Kelebek
Çağdaş sanatın kalbi Art Beat’te atacak

Çağdaş sanatın kalbi Art Beat’te atacak

Çağdaş sanatın yeni buluşma noktası Art Beat İstanbul, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda bu akşam yapılacak resmi açılışla başlıyor. 18 Eylül tarihine kadar açık kalacak etkinliğe 27 galeri katılıyor.

12.09.2011Gündem
Çağdaş sanatın kalbi Art Beat Istanbul’da atacak

Çağdaş sanatın kalbi "Art Beat Istanbul"’da atacak

İstanbul’un yeni çağdaş sanat platformu Art Beat Istanbul, 14-18 Eylül’de sanatseverlerle buluşuyor. İstanbul’daki çağdaş sanat galerilerini ve profesyonel sanat dünyasını temsil eden Art Beat, İstanbullu sanat profesyonellerine ve yatırımcılarına yeni bir zemin oluşturmayı, aynı zamanda İstanbul sanat dünyasını, sanatçılarını ve galerilerini dünyaya tanıtmayı hedefliyor.

12.09.2011Kelebek
‘Ressamı indirdim inşallah ölmüştür’

‘Ressamı indirdim inşallah ölmüştür’

Ressam Bedri Baykam ve asistanı Tuğba Kurtulmuş’u bıçaklayan Mehmet Çelikel’in olaydan sonra “Ressamı indirdim” dediği öğrenildi. Psikolojik tedavi gören ve adam yaralamadan sabıkası olan Çelikel’in, Baykam’ı Facebook’tan takip ettiği ortaya çıktı.

19.04.2011Gündem
Baykamı bıçaklayan akıl hastası çıktı

Baykam'ı bıçaklayan akıl hastası çıktı

Ressam Bedri Baykam dün ‘İnsanlık Anıtı’ heykelinin yıkımını protesto için Beşiktaş Akatlar Kültür Merkezi’nde yapılan toplantının çıkışında bıçaklı saldırıya uğradı. Saldırıda Baykam’la birlikte asistanı Tuğba Kurtulmuş da yaralandı. Çelikel’in kaçtığı sırada bir su taşıma aracının sürücüsüyle de kısa süreli konuştuğu saptandı. Baykam'ı bıçaklayan kişinin manik depresif hastası olduğu ortaya çıktı. Baykam ve asistanı Tuğba Kurtulmuş’u bıçaklayan Mehmet Çelikel’in toplantıya katıldığı ve Baykam’ın konuşmasını da dinlediği belirlendi.

18.04.2011Gündem
Bedri Baykamı bıçaklayan zanlı teslim oldu

Bedri Baykam'ı bıçaklayan zanlı teslim oldu

Ünlü Ressam Bedri Baykam, Beşiktaş Akatlar Kültür Merkezi'nde "İnsanlık Anıtı"yla ilgili katıldığı toplantının ardından rambo bıçağıyla saldırıya uğradı. Bedri Baykam'ı bıçakladığını söyleyen Mehmet Ç. isimli zanlı Bayrampaşa Karakolu'na gelerek teslim oldu. Sağlık kontrollerinin ardından Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirilen zanlı Mehmet Çelikel, 'Allah'tan başka ilah yoktur" dedi.

18.04.2011Gündem
Şehvetin tadına davet

Şehvetin tadına davet

Yarın Piramid Sanat’ta ilginç bir sergi açılıyor. Adı ‘Şehvetin Tadı’. Adından başlayarak davetiyesindeki görsele ve tanıtım metnine kadar baştan aşağı kışkırtıcı bir sergi olacağının işaretini veriyor

5.03.2011Kelebek
Türkiye’de ahlaksız Almanya’da az erotik görülüyor

Türkiye’de ahlaksız Almanya’da az erotik görülüyor

Hepimiz belli bir yaştan sonra hayatını değiştireceğinden söz eden şehir yorgunlarını tanıyoruz.

30.01.2011Kelebek
ÇırılÇIPLAK bir sergi

ÇırılÇIPLAK bir sergi

Nü fotoğrafın usta ismi Niko Guido'nun “Çıplak” adlı sergisi, yarın Piramid Sanat'ta açılacak.

27.01.2011Gündem
Bu da Ergenekon sergisi

Bu da Ergenekon sergisi

Bedri Baykam’ın Ergenekon davasına dikkat çekmek için hazırladığı “İçim Parçalanıyor” isimli sergisi, yarın Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde açılıyor.

14.10.2010Kelebek
Bedri Baykamdan Ergenekon sergisi

Bedri Baykam'dan Ergenekon sergisi

Bedri Baykam’ın Ergenekon davasına dikkat çekmek için hazırladığı “İçim Parçalanıyor” isimli sergisi, yarın Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde açılıyor.

13.10.2010Kelebek

Yazar Sonuçları

Huzur...

İNSANOĞLU asırlardır ‘huzur’u arıyor.

10.05.2018

Trabzon nasıl bu hale düştü?

“DÜNYA kenti olan Trabzon’u az gelişmiş bir ülke varoşu yaptılar” diyen kim? Bu kentin CHP milletvekili Av. Haluk Pekşen...

9.05.2018

TİM-Kimya’da tartışma büyük: Paravan adaylar sahnede

DÜNKÜ ‘TİM’de neler oluyor’ yazısında adı geçen İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz bir açıklama gönderdi. ‘Düzeltme’ deniyor ama açıklama bir anlamda yazdıklarımızı da doğruluyor. Ama konu çok çetrefilli, kavga büyük.

12.04.2018

Fenerbahçe kendini zora soktu

Fenerbahçe, geçtiğimiz haftaki Beşiktaş mağlubiyetinin ardından ligin 24. Haftasında evinde Akhisarspor’a 3-2 mağlup oldu. Bu skor Fenerbahçe’nin zirve planlarını önemli ölçüde zora soktu. Akhisar mağlubiyeti, sarı-lacivertlileri 17 Mart’ta oynayacağı Galatasaray maçı öncesi motivasyon açıdan olumsuz etkileyecektir. Nitekim Aykut Hoca, maç sonunda yaptığı açıklamada şampiyonluk yolunda direksiyonu kaybettiklerini söyledi. Fenerbahçe, Akhisarspor karşısında geleneksel oyununu oynadı. Fakat karşısında 3. Bölgeye blok olarak hızla çıkabilen, kontratakları değerlendirebilen bir ekip vardı. Akhisarspor, kondisyon açısından Fenerbahçe kadar hazır ve dirençli bir görüntü arz etti. Fenerbahçe’nin kora kor mücadelede kullanması gereken silah olarak oyuncularının yeteneklerini sahaya yeteri kadar yansıtamaması, Akhisarspor karşısında üstünlüğü sağlamasına engel oldu.

5.03.2018

Termik santral toprağın sağlığını bozar

TÜRKİYE’nin gıdasını üreten önemli tarım alanlarına kömür ocakları ve kömürlü termik santrallar kurulması planlanıyor.

17.05.2017

YSK, TCK 250'nci maddeyi yok saydı

ESKİ DPT uzmanı, ekonomist ve eski CHP milletvekili Ali Nejat Ölçen Odatv’de diyor ki:

18.04.2017

Piramid Sanat 10 yaşında!

Sanatçı Bedri Baykam’ın atölye/sanat merkezi olarak kurduğu Piramid Sanat 10. Yaşına girdi. Üretme hızını hiç kesmeyen bir sanatçının, düzenlediği söyleşilerle fikir dünyamızı genişlettiği, genç sanatçılara işlerini kendilerini gösterme fırsatı sunduğu bu ‘düşünce laboratuarı’,  kendisinin ‘geçen yüzyılın Paris’ine’ benzettiği Beyoğlu-Talimhane’de yer alıyor.

28.01.2017

Sadrazamlık/başbakanlık makamı Türk geleneğidir

TÜRK tarihinde sadrazamlık (başvekillik/başbakan) makamının işlevini bir araştırın” diyor bir okurumuz.

10.01.2017

Kahraman yargıçlara gereksinim var artık

BASIN Konseyi’nin düzenlediği Medya ve Etik Toplantısı’nda konuşan Yargıtay Onursal Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk, “Türk yargısı önüne gelen eylemlerle ilgili konularda yargılama dışında kalanların dedikodularından rahatsız” dedi.

14.12.2016

Şu cümleler size hangi dönemi hatırlatıyor

CUMHURİYET gazetesi mensuplarının evlerinin aranmasından bazı sahneler.

1.11.2016

Kızlar sahaya destek AÇEV’e!

Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Kızlar Sahada Turnuvası’nda Elif Boyner, “Erkeklerin olduğu her alanda biz de varız!” dedi. Topuklu ayakkabılarını çıkartıp şut çekti.

1.05.2016

Armut dibine düştü

Bennu Gerede’nin Koray Erkaya’dan olan oğlu Dilan Gerede Erkaya, ilk kişisel sergisini açtı. “Doors Of Perception” adlı serginin açılışı sanatseverleri buluşturdu.

7.01.2016

Türkiye, Merkel’den ‘o CD’yi isteme cesaretini gösteremiyor

BERLİN’de bulunan bir Alman yetkili, Türkiye’nin dinlemeler karşısında bu kadar sessiz kalmasındaki nedenleri soruyor. (Peşinen kimdir bu kişi diye soru sormayın lütfen! Y.B.:)

28.08.2014

Göksu’da 400 metrelik kanyon bulundu

Aslan Özmen: K. Maraş-Adana il sınırında doğa harikası iki kanyon ‘keşfettiğimizi’ ilan ediyoruz.

27.06.2014

Araştırmacı bir ressam sorgulayan bir sergi

BEDRİ BAYKAM hem iyi bir ressam hem de iyi bir araştırmacıdır.

6.01.2014

GENÇLERİN RENK VE AHENK DENİZİ!

Hayal gücü ve özgünlük bir arada! Foto-realizmden heykele, pop art’tan grafiti çalışmalarına kadar birbirinden farklı çalışmalardan oluşan, 22 genç sanatçının eserleri 4 Eylül 2013’e kadar Piramit Sanat’ta!

24.08.2013

Tarihi renklerle röntgenleyelim mi

Şimdi derin vadileri, vıcık vıcık ilişkileri, yırtmaçlı vücutları, yapmacık gelinleri, pişkin kaynanaları, röntgenlemek varken tarihi gözetlemek de neyin nesi!

23.01.2013

YERALTINDAKİ SANAT!

Durup bir düşünecek olursanız… Bir resme ya da bir sanat eserine baktığınızda sizi ilk etkileyen nedir? Karenin bütünü mü, içindeki ufacık detay mı? O eseri kimin yaptığı mı, fiyatı mı, insanlığı, sanatı nasıl ve hangi dille anlattığı mı?

2.11.2012

İstanbul’da sanatın ritmi yükseliyor

DÜN sabah Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki Artbeat’i gezdim.

17.09.2011