MENÜ

Pideli Köfte

Pideli Köfte ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Pideli Köfte haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 39 Pideli Köfte haberi bulunmuştur.

Pideli Köfte Haberleri

Sadece burada üretiliyor, tarifi sır gibi saklanıyor... Bursanın efsane ramazan lezzeti

Sadece burada üretiliyor, tarifi sır gibi saklanıyor... Bursa'nın efsane ramazan lezzeti

Bursa’da 50 yıllık geçmişiyle hurma tatlısının adı bugün şehrin kendine özgü ünlü lezzetleri İskender kebap ve pideli köfte ile birlikte anılıyor.

29.05.2019Nerede Ne Yenir
Akhisarlı taraftarlardan Antalyalı taraftarlara köfte-ayran ikramı

Akhisarlı taraftarlardan Antalyalı taraftarlara köfte-ayran ikramı

Süper Lig’in 29. haftasında bugün saat 16.00'da Spor Toto Akhisar Belediye Stadyumu'nda Antalyaspor ile karşılaşacak olan Akhisarspor’un taraftar grubu Akigolar, yaklaşık 500 kişilik Antalyaspor taraftarlarına pideli köfte ve ayran ikram etti.

20.04.2019Futbol
Et restoranında adisyon şoku İkram sanıp yediler...

Et restoranında adisyon şoku! İkram sanıp yediler...

ANTALYA’da, et restoranından 8 kişilik rezervasyon yaptıran Mehmet Kozan, hesabı istediğinde, fişte yazan 827 liranın 285’inin meze için olduğunu gördü. Restoranla ilgili valiliğe şikayette bulunan Kozan, "Biz restorana gittiğimizde mezeler masaya yerleştirilmişti. Biz de ikram olduğunu düşündük. Uyarmadılar ve fiyata işlemişler" dedi.

13.12.2018Gündem
Bursa’nın pideli köftesinin lezzeti kıyma, taş fırın ve tereyağından

Bursa’nın pideli köftesinin lezzeti kıyma, taş fırın ve tereyağından

Bursa’da yöresel lezzetlerin vazgeçilmezi pideli köfte lezzetini kıyması, taş fırında pişirilen pidesi ve keçi tereyağından alıyor.

Doğdukları yer aynı, lezzetleri farklı: Dönerin kardeşi pideli köfte

Doğdukları yer aynı, lezzetleri farklı: Dönerin kardeşi pideli köfte

Ünlü Bursa kebabının da ortaya çıktığı 600 yıllık Tarihi Kayhan Çarşısı'nda, yaklaşık yarım asır önce dönere alternatif olarak yapılmaya başlanan pideli köfte, damakları tatlandırıyor. Sıcak pide üzerine döner yerine köfteler yerleştirilen, domates sosu ve keçi tereyağı ile servis edilen, isteğe göre sunumuna yoğurt, domates ve biber eklenen pideli köfte, yoğun ilgi görüyor.

Evvel zaman içinde bir köy ve pideli köfte

Evvel zaman içinde bir köy ve pideli köfte

Bursa’yı öyle bir çırpıda anlatmak zor! Bu coğrafyada kültürlerin iç içe geçmiş yüzlerce yıllık tarihi ve doğa harikaları bir arada duruyor. Gezilecek görülecek o kadar çok yer var ki. Yakın yerlerdeki güzellikler sessizce sizi bekliyor. Bunlardan bir tanesi de Misi Köyü.

7.05.2018Seyahat
Türkiyeden 8 lezzet durağı

Türkiye'den 8 lezzet durağı

Çeşit çeşit balıklardan şişe dizilen kebaplara ve neredeyse kağıt kadar ince açılan baklavalara kadar ülkemiz damak tadına düşkün gezginler için adeta bir cennet... Peki, bu çeşitlilik içinde Türkiye'de mutlaka tadılması gereken lezzetler neler ve bu tatları denemek için rotanızı nerelere çevirmelisiniz dersiniz? İşte size Türkiye'den 8 lezzet durağı

1.07.2017Seyahat
Sanat eserini çaldınız diyelim Peki ya sonra

Sanat eserini çaldınız diyelim Peki ya sonra?

16 Ekim gecesi herkes evinde mışıl mışıl uyurken, Rotterdam’da birtakım hırsızlar Kunsthal Müzesi’nde kol geziyordu.

26.10.2012Kelebek
Avrupa’nın en iyi projesi Bayrampaşa’da

Avrupa’nın en iyi projesi Bayrampaşa’da

Bayrampaşa’daki Forum İstanbul Alışveriş Merkezi, tüm dünyadan projeleri değerlendiren Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri’nde, Avrupa ve Afrika’nın en iyi perakende gelişimi seçildi. Ödüllerini dün Londra’da aldılar.

24.09.2010Kelebek
Lezzet Ajanı Hakkı Dayı 3K peşinde

Lezzet Ajanı Hakkı Dayı 3K peşinde

Hakkı Arıkan büyük bir GSM şirketinde pazarlama uzmanı. Köfte, kuru fasulye, kebap üçlüsü ise hobi uzmanlığı. Bir yıldır Türkiye’de gidip, yemek yediği bütün 3K lokantalarının çetelesini tutuyor, agzimintadi adlı blogunda yorumlarını yazıyor.

25.08.2007Kelebek
Gurmeler, akademisyenler, yemek yazarları, şefler ve işletmecilerden oluşan 100 kişilik dev gastronomi heyeti seçti: Türkiyenin en lezzetli 100 yemeği

Gurmeler, akademisyenler, yemek yazarları, şefler ve işletmecilerden oluşan 100 kişilik dev gastronomi heyeti seçti: Türkiye'nin en lezzetli 100 yemeği

Yüzlerce yıllık birikim, devasa bir külliyat, kuşaktan kuşağa aktarılan pratikler... Türkiye’nin lezzet hazinesi, kimilerine göre yeryüzünün en zengin birkaç mutfağından biri, pek çoğumuza göre de en güzeli. Peki bütün bu güzeller içinde en güzel 100 hangileri? Artık tereddüde gerek yok: Gastronomi düzeyi tartışılmayacak büyük bir heyet bunları sizin için belirledi.

20.01.2018Hürriyet Pazar
2016’nın dev mönüsü

2016’nın dev mönüsü

Mutfağımızın dünyada yeri nerede? Geçmişi nedir? Geleceği var mıdır? Kimi bilerek, kimi bilmeden ahkâm keser. Kimi birkaç asırlık kebabın şarapla iyi gideceğini söyler... Bu hafta size, 2016’da tadına bakmanız gereken geleneksel lezzetleri sıralayacağım. Tatlarına bakarsanız, yukarıdaki sorulara rahatlıkla yanıt verebilir, bilerek ukalalık yapmış olursunuz.

12.12.2015Hürriyet Pazar
Bienal’in tadını çıkarabileceğiniz en iyi 10 mekân

Bienal’in tadını çıkarabileceğiniz en iyi 10 mekân

Bugün başlayan 11. Uluslararası İstanbul Bienali, kenti dünya sanat çevrelerinin ilgiyle izlediği bir sanat platformuna dönüştürecek.

11.09.2009Seyahat
Çok özel Ege mönüsü

Çok özel Ege mönüsü

İZMİR’in ünlü aşçılarından Hasan Akgül, yakın arkadaşlarıyla birlikte Alsancak’ın Akdeniz Caddesi’nde ’Çeşnili’ isimli restoran açtı.

31.01.2009Ege
Türkiye’nin en iyi 10 köftecisi

Türkiye’nin en iyi 10 köftecisi

Köfte ve piyaz. Bu ikiliye kim hayır diyebilir? Peki köftenizi nasıl tercih edersiniz? Tekirdağ, Sultanahmet, Filibe, İnegöl? Ya da belki ıslama veya şiş köfte olarak! Evet, bildiniz bu hafta en iyiler listemizde köfteciler var.

14.03.2003Gündem
Ekmekli Tatlı ve Yemekler

Ekmekli Tatlı ve Yemekler

Her türlü yemeğin yanında tüketilen ve sofraların en vazgeçilmez gıdası olan ekmekten, 46 ayrı tatlı ve yemek çeşidi üretmek de mümkün.

Ekmek deyip geçmeyin

Ekmek deyip geçmeyin

Her türlü yemeğin yanında tüketilen ve sofraların en vazgeçilmez gıdası olan ekmekten, 46 ayrı tatlı ve yemek çeşidi üretmek de mümkün. Kavurma, kalacuş, siron, bayat ekmek köftesi gibi yemeklerin yanı sıra, çeşitli tatlıların yapılışında da ekmek kullanılabiliyor.

21.12.2001Kelebek

Yazar Sonuçları

BTSO’dan coğrafi işaret atağı

Ülkemizde veya yurtdışında bir yöreye gittiğimizde ilk sorduğumuz sorulardan biri ‘Buranın neyi meşhur?’ olur.

19.09.2019

Sonbaharda Bursa

Tekrar merhaba. Tatil bitti çoğumuz için. Çocukları okula gitmeyenler son günlerini yaşıyor sahillerin.

10.09.2019

Bursa Gastronomi Haritası

Bir turist şehre geldiğinde o şehri temsil eden, şehrin kültürüne, dokusuna uygun yeme içme adreslerini bulabileceği, basılı bir materyal veya digital olarak görebileceği haritaya o şehrin Gastronomi Haritası diyoruz. Peru’dan tutun da Atina’ya, Roma’dan Tokya’ya kadar pek çok şehrin bir Gastronomi Haritası vardır.

2.09.2019

Bursa’da Zaman...

Kurban Bayramı’nın ilk günü Bursa’nın sokaklarında dolaşırken Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Bursa’da Zaman” şiirinin “Billur bir avize Bursa’da zaman” dizesi hiç aklımdan çıkmadı.

24.08.2019

Bursa’nın gastronomik kimliği

Bursa’mızı ‘UNESCO’nun 27. Gastronomi Şehri’ ve ‘Türkiye’nin 3.Gastronomi Şehri’ projemiz inanılmaz ses getirdi.

29.06.2019

Bursa’da yapılacak 29 şey

Osmanlı’nın ilk başkenti olan, tarihi 8 bin 500 yıl öncesine uzanan Bursa, her adımından tarih fışkıran bir kent. 2 binin üzerinde korunması gereken kültürel varlığa sahip. Üzerine bir de kendisine ‘yeşil’ unvanını armağan eden ve yaşları 1 ile 6 asır arasında değişen 800’ün üzerindeki anıt ağacı ekleyin. Bir sanayi kenti olmasının getirdiği hareketliliği ve şehrin kazandığı yeni değerleri de göz önüne alın. Tüm bunların yanına, zincire bir de lezzet halkasını ekleyin. Doğası, tarihi, kültürü, yemekleri, olmazsa olmaz durakları ve yepyeni mekânlarıyla karşınızda adım adım Bursa!

28.01.2019

Yeşil Bursa Evi’nin manzaralı iskenderi

Bursa’ya yolu düşenlerin, tadına bakmak istedikleri ilk yemek iskender kebap olur.

2.01.2014

Kebapçı, köfteci Bursa

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olan Bursa, aynı zamanda Osmanlı mutfağının temellerinin atıldığı şehirlerden biridir.

27.05.2011

Erçetin Parkorman’da

Parkorman’ın yeni salonu ‘Parkhall’, 2006’ya ‘Bir Yılbaşı Eğlencesi’ ile merhaba demeye hazırlanıyor.

20.12.2005

Şimdi pideli köfte zamanı

Bursa denince aklıma ne kadar çok şey geliyor. Dünya kenti ‘Yeşil Bursa’mız kebaplarıyla da zengin bir mutfağa sahip.

27.07.2004

Gemlik atından Gemlik zeytinine

Geçenlerde bir haber yayımlandı: Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan en çok coğrafi işaret tescili alan il Şanlıurfa olurken, bölge kategorisinde Karadeniz Bölgesi öne çıktı.

9.09.2019

Konya yemekleri parmaklarımızı yedirtti!

Selçuklu kültürünü yemeklerinde yaşatan Konya, damağına düşkünler için tam bir cennet. Her köşesinde ayrı bir lezzet var. Konya’da bulunan lezzet duraklarını sizler için sıraladım. İşte size Konya lezzet rehberi…

14.12.2018

Her şey hasta yatarken telefonun çalmasıyla başladı

Gülben: “Refika hemen konuya giriyorum, seninle hızlıca görüşmemiz lazım.” Ben: “Öhhöö, hıkk, mıkk.. Tamam ama hastayım.. Ikk...” Gülben: “Önemli değil, neredeysen biz oraya geliyoruz...”

5.08.2016