MENÜ

Picasso

Picasso ile ilgili tüm haberleri, son dakika Picasso haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Picasso haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.544 Picasso haberi bulunmuştur.

Picasso Haberleri

Abidin Dino kimdir Neden Doodle oldu

Abidin Dino kimdir? Neden Doodle oldu?

Abidin Dino 106. doğun gününde Google tarafından Doodle olarak özel bir tema ile ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Peki Abidin Dino kimdi? Nazım Hikmet'in bugünlere kadar taşınmış aslında şiirin bir parçası olan sözü 'Mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin?' ile de hafızalara kazınmıştır. Abidin Dino aynı zamanda Nazım Hikmet'in kitap kapaklarını da tasarlamıştır.

23.03.2019Gündem
Guernica kimin eseridir

Guernica kimin eseridir?

Guernica, 1881-1973 yılları arasında yaşamış ve öğrencilik yıllarında 4 rakamı ile ilgili ilginç sorunlar yaşamış ünlü bir ressamın eseridir. Guernica eserinde 1937'de yapılan, İspanya İç Savaşı sırasında Nazi Almanyası'na ait 28 bombardıman uçağının 26 Nisan 1937'de İspanya'daki Guernica şehrini bombalamasını anlatmaktadır. Peki, Guernica kimin eseridir?

17.03.2019Gündem
Ara Güler’in çığlığını duyun

Ara Güler’in çığlığını duyun!

Fotoğrafçının tesadüfen keşfedip dünyaya tanıttığı Afrodisyas antik kenti fotoğrafları, ilginç hikâyeleriyle birlikte Ara Güler Müzesi’nde.

Son 24 saatte ne oldu (08.03.2019)

Son 24 saatte ne oldu? (08.03.2019)

İşte Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

8.03.2019Haber
Diyarbakırda Picasso imzalı tablo ele geçirildi

Diyarbakır'da Picasso imzalı tablo ele geçirildi

Diyarbakır'da İspanyol ressam ve heykeltıraş Pablo Picasso'ya ait olduğu iddia edilen ve üzerinde 'Çıplak ve katil' anlamına gelen 'The naked & killer' yazılı Irak Ulusal Müzesi mührü bulunan tablo ele geçirildi.

8.03.2019Haber
Diyarbakırda Picasso imzalı tablo ele geçirildi

Diyarbakır'da Picasso imzalı tablo ele geçirildi

Diyarbakır'da İspanyol ressam ve heykeltıraş Pablo Picasso'ya ait olduğu iddia edilen ve üzerinde 'Çıplak ve katil' anlamına gelen 'The naked & killer' yazılı Irak Ulusal Müzesi mührü bulunan tablo ele geçirildi.

8.03.2019Gündem
Fransız Rivierasının gözde kenti Antibes

Fransız Rivierası'nın gözde kenti Antibes

Antibes, kırmızı çatılı 16. yüzyıldan kalma binaları, kumsal plajları, masmavi suları, kent surlarına çarpan dalgalarıyla ünlü Güney Fransa'nın gözde tatil kentlerinden biri. Taş surların içinde kalan ve eski şehir olarak da adlandırılan Vieil Antibes, yüzyıllardır değişmemiş gibi gözüküyor.

5.03.2019Seyahat
En romantik kasabaya Fransız kalmayın

En romantik kasabaya Fransız kalmayın!

Avrupa’nın en romantik kasabalarından biri olan Kuzeydoğu Fransa’daki Colmar, nefis şaraplarından, pastel tonda kibrit kutularını hatırlatan rengarenk ahşap evlerine, arnavut kaldırımlı dar caddelerinden, içinden kanallar geçen ‘Küçük Venedik’ine kadar peri masallarını andırıyor. Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip bu küçük şirin mi şiri kasabayı keşfetmek için sadece sevgililer gününü beklemeyin.

16.02.2019Avrupa
Bedri Baykam’ın 10 yılı, Murat Morova’nın evreni

Bedri Baykam’ın 10 yılı, Murat Morova’nın evreni

Haftanın sergileri arasında Bedri Baykam’ın son işlerinden bir seçki sunan ‘Göreceli Zamanlar’ ve Murat Morova’nın, Doğu-Batı sentezi üzerinden yaptığı evren tasvirlerini konu alan ‘Cosmic Latte’ de bulunuyor. (Erkan Aktuğ)

Ara Gülerin fotoğrafları İranda

Ara Güler'in fotoğrafları İran'da

Geçen yıl ekim ayında hayatını kaybeden usta fotoğrafçı Ara Güler'in "Kayıp Tarihin Anısı" başlıklı fotoğraf sergisi İranlı sanatseverlerle buluşacak.

31.01.2019Keyif
Antik çağlara uzanan en değerli müze: Fitzwilliam

Antik çağlara uzanan en değerli müze: Fitzwilliam

İngiltere'nin Cambridge şehri merkezindeki Fitzwilliam Müzesi, içinde barındırdığı antik çağlara kadar dayanan antik eserlerin yanı sıra, güzel sanatların önemli ustalarının yapıtlarıyla her yıl 300 binin üzerinde ziyaretçiyi çekiyor.

23.01.2019Seyahat
İnsanlar neden yapmayı sevdikleri şeyi yapamaz

İnsanlar neden yapmayı sevdikleri şeyi yapamaz?

2019 yılı çok yakın ve her birimiz kendi kendimize gerçekleştirmeyeceğimiz sözler vereceğiz. Kimimiz sevdiğimiz bir işi yapmayı istiyoruz. Bu sene farklı bir yıl demeden önce neden neyi değiştirmemiz gerektiğine bakmıyoruz.

26.12.2018Kampüs
Viyana’da Bruegel, Monet ve balo mevsimi

Viyana’da Bruegel, Monet ve balo mevsimi

Valsler şehri, kışın soğuğuna, uluslararası platformdaki kasvet verici gelişmelere inat, yeni yılı rengârenk karşılıyor. Şubata kadar sürecek balolar üç hafta önce başladı. Geçmişin masalsı atmosferini sokaklara, meydanlara taşıyan Noel pazarları kuruldu. Saraylarda, meydanlarda, dini yapılarda konserler düzenleniyor. Bu yıl, yılbaşı arifesinde şehre tarihi ziyarette bulunan iki önemli konuk, Viyana’yı Avrupa’da ilgi odağına dönüştürdü. Tanık olmak istiyorsanız elinizi çabuk tutun.

24.12.2018Seyahat
Yazılımda yaratıcılığın sonuçları ölçülebilir

Yazılımda yaratıcılığın sonuçları ölçülebilir

BA-Works’ün düzenlediği iş analizi konferansı BAistanbul’un dördüncüsü geniş bir katılımla gerçekleşirken, etkinlikte açıklanan Türkiye İş Analizi Raporu, iş analistlerinin güncel bakış açılarını ortaya koydu. Rapora göre, eğitim, konferans ve danışmanlık anlamında yatırım yapmaya değer görülen konseptlerde ilk sırayı çevik dönüşüm alıyor.

7.12.2018Teknoloji

Fotoğrafları 5 ülkede sergilenecek

Geçen ay hayatını kaybeden fotomuhabiri Ara Güler’in fotoğrafları dünyanın çeşitli ülkelerinde sergilenecek.

26.11.2018Gündem
Çalıntı Picasso tablosu Romanyada bulundu haberi şaka çıktı

'Çalıntı Picasso tablosu Romanya'da bulundu' haberi şaka çıktı

Hollanda'da 6 yıl önce çalınan İspanyol ressam Pablo Picasso'ya ait "Tête d'Arlequin" adlı tablonun Romanya'da bulunduğu yolundaki haberin, Belçikalı bir tiyatro grubunun şakası olduğu ortaya çıktı.

19.11.2018Dünya
Kuzey Kıbrısta çalınan mozaik Monakoda bulundu

Kuzey Kıbrıs'ta çalınan mozaik Monako'da bulundu

Çalıntı sanat eserleri ve tarihi eserlerin izini süren, "Sanatın Indiana Jones'u" olarak da tanınan Hollandalı Arthur Brand, Kuzey Kıbrıs'ta çalınmış olan 6. yüzyıla ait bir mozaiği Monako'da bir apartman dairesinde buldu.

19.11.2018Dünya
Çalıntı Picasso tablosu bulundu

Çalıntı Picasso tablosu bulundu

Hollanda’nın Rotterdam şehrinde müzeden 6 yıl önce çalınan Picasso’nun "Harlequin Başı” isimli tablosu Romanya’da gömülü halde bulundu.

18.11.2018Kitap Sanat
100 yıllık barışa büyük buluşma

100 yıllık barışa büyük buluşma

72 ülkeden liderler bugün Paris’te Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 100’üncü yılı anma törenlerine katılıyor. Ateşkesi anmak için Paris’e gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump, liderler onuruna verilen akşam yemeğinde bir araya geldi.

10.11.2018Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından devlet, hükümet ve uluslararası kuruluş başkanları ile eşleri onuruna verilen akşam yemeğinde bir süre sohbet etti.

10.11.2018Dünya
500 bin eser 20 milyar $

500 bin eser 20 milyar $

2018, dünyada ve Türkiye’de sanat pazarının büyüme ve rekor yılı oldu. Dünya sanat pazarında müzayedelerde 500 bin sanat eseri satışa çıkarken, toplam ciro 20 milyar doları yakaladı. Son dönemlerdeki yatırımlar Türkiye’de de sanata olan ilgiyi arttırdı.

10.11.2018Ekonomi
Orhan Pamuk New York Times’a Ara Güler’i yazdı

Orhan Pamuk New York Times’a Ara Güler’i yazdı

Romancı Orhan Pamuk, 17 Ekim’de 90 yaşında hayatını kaybeden efsanevi fotomuhabiri Ara Güler ile olan dostluğunu Amerikan New York Times gazetesi için kaleme aldı.

2.11.2018Dünya
Ara Gülerin lakabı nedir İşte Ara Gülerin bilinmeyenleri

Ara Güler'in lakabı nedir? İşte Ara Güler'in bilinmeyenleri

Ekim ayında aramızdan ayrılan değerli, büyük fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in hayatına ilişkin bilgiler merak konusu olmaya devam ediyor. 'Bana İstanbul fotoğrafçısı diyorlar. Ama ben dünya vatandaşıyım. Dünyanın foto muhabiriyim.’ diyen Ara Güler’in hayatı İstanbul’un Gözü isimli belgeselle beyazperdeye aktarılmıştı. Peki, Ara Güler kimdir, lakabı nedir?

31.10.2018Gündem
İnsanların aydınlanması ve nefes alabilmesi için bazen bir şarkı yetebiliyor

İnsanların aydınlanması ve nefes alabilmesi için bazen bir şarkı yetebiliyor

Ailesi Karadenizli, kendisi doğma büyüme Kadıköylü, Yeditepe Üniversitesi Sosyal Antropoloji mezunu... Albümlerini kendisi çıkarıyor, en prestijli festivallerde sahne alıyor, Guardian, Financial Times gibi önemli yayınlarda hakkında övgüyle söz ediliyor. Yurt dışında ‘Anadolu’nun Wonder Woman’ı’ olarak anılıyor. Gaye Su Akyol’la yeni albümü ‘İstikrarlı Hayal Hakikattir’ vesilesiyle buluştuk.

27.10.2018Hürriyet Pazar
Geleceği tasarlamak,  dünyayı ve sanatı değiştirmek

Geleceği tasarlamak, dünyayı ve sanatı değiştirmek

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde sergilenen Costakis Koleksiyonu’ndan ve Rusya’daki müzelerden derlenmiş 513 yapıt bize ‘Rus öncü sanatı’nı tüm açıklığıyla gösteriyor. 20’nci yüzyılın bu çok önemli akımının, bu heyecan veren, kapsamlı sergisi en çok bir üniversite müzesine yakışırdı. ‘Rus Avangardı: Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek’, yılın en önemli sergisi.

Son dakika... Ara Güler son yolculuğuna uğurlandı

Son dakika... Ara Güler son yolculuğuna uğurlandı

Fotoğraf sanatçısı Ara Güler son yolculuğuna uğurlandı. Ara Güler için ilk tören Galatasaray Meydanı'nda yapıldı. Törene çok sayıda seveni katıldı, evinin penceresinden töreni izleyen bir kadın gözyaşlarına boğuldu. Ara Güler'in naaşı, Galatasaray Meydanı'ndaki törenin ardından Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi'ne götürüldü. Kilise, Güler'in sevenleriyle dolup taştı. Ara Güler için "Tarihi zapt eden bir insandı" diyen AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ''Cumhurbaşkanımızın talimatıyla tabutu Türk bayrağına sarıldı'' diye konuştu. Bu arada Ara Güler'in babasının memleketi olan Şebinkarahisar'dan gönderilen toprak ve karayemiş usta foto muhabirinin mezarına konuldu.

20.10.2018Gündem
Objektifiyle tarihi zapt etti

Objektifiyle tarihi zapt etti

90 yaşında hayata veda eden Ara Güler, Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük foto muhabiriydi. Nuh’un Gemisi’nin izini sürmüş, Nemrut Dağı’nı dünyaya tanıtmış, Afrodisyas antik kentinin keşfedilmesini sağlamıştı. Dünyayı gezmiş, Churcill’den Dali’ye, Hitchcock’tan Picasso’ya ünlü isimleri fotoğraflamıştı. “Fotoğraf tarih olayıdır. Tarihi zapt ediyorsun” diyordu.

18.10.2018Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Erkeklerin 50 Yaş Sendromu Kasırga Etkisi Yaratıyor

Hafta sonu 3-4 arkadaş oturup sohbet ediyorduk. 30’larının sonundaki erkek arkadaş 2 yıl önce evlenmiş ve çok mutlu görünüyordu ama laf nedense 50 yaş erkeklerine ve onların çevrelerinde yaşanan sorunlara geldi.

18.03.2019

Bilbao’dan çıktım yola…

Nerede kalmıştık? Tek bir yazıda güzelliklerini anlata anlata bitiremediğim Bilbao ve Bask bölgesinde. Nefis mi nefis yemekler tatmış, sanatsal bir şehirde hatıralar edinmiştim. Artık Bilbao’dan ayrılma vakti… Sırasıyla belirlediğim köy ve kasabaları görme zamanı gelmişti. Bask bölgesi kendine özgü yapısıyla İspanya’nın diğer bölgelerinden ayrılır. Burada konuşulan dil Baskça’dır. Ancak Bask dilinin, henüz herhangi bir dille ya da halkla akrabalığı hiç bir şekilde kanıtlanmamıştır. Dilin orijinal adı ‘ Euskera’dır. Sadece gramatik açıdan, Kafkas dilleriyle benzerlik gösterdiği iddia edilir.

27.02.2019

Beyaz şehir: Belgrad

Yaklaşık 2 milyonluk nüfusuyla Balkanlar’ın en büyük şehirlerinden olan Belgrad’ın anlamı, kalesinin etrafını çeviren beyaz duvarlardan dolayı ‘Beyaz Şehir’ olsa da çok sayıda ülkeden geçerek Karadeniz’e dökülen Tuna Nehri’nin Sava Nehri ile birleştiği platoda kuruduğundan bize daha ziyade yeşil bir şehirmiş gibi geldi...

12.02.2019

Tehlikeli ilişkiler...

‘Sarayın Gözdesi’, üç ana kadın karakter odağında iktidar ilişkileri, yükselme hırsı ve bitmeyen entrikalar üzerine Makyavelist tatlar taşıyan bir öykü anlatıyor. Yorgos Lanthimos’un komik ve hınzırca bir bakış açısına sahip filminin bir başka özelliği de Alfonso Cuaron’un ‘Roma’sıyla birlikte başta ‘En İyi Film’ ve ‘En İyi Yönetmen’ kategorileri olmak üzere 10 dalda Oscar’a aday olması...

9.02.2019

İlham vardır

‘İlham gelmiyor’ denir.

21.01.2019

Sanatın Altın Oranı

Estetik mükemmellik sanatçının en büyük gayesidir. Usta; gelenekten edindiği bilgiyi alır ve öğrencisine aktarır.

23.12.2018

New York’ta kaçırılmaması gereken 15 şey

New York’a kaç kere gitmiş olursanız olun, plan yaparken herkesin yaşadığı nereye gitsek, nerede hangi lezzetleri tatsak ya da nereyi görsek sorularına cevap bulmakta zorlanırsınız. Dünya başkenti olarak adlandırabileceğimiz New York müze cennetidir, sanatın kalbinin attığı yerdir, en iyi restoranlar buradadır, dünya modasına yön veren bir şehir olduğundan en iyi alışverişi burada yaparsınız. New York seyahatinizi, ilham veren ve ruhunuzu besleyen bir seyahate dönüştürmek elinizde. Şehirde keşfedilmeyi bekleyen onca hazine varken gelin önceliğinizi hangisine ayırmalı sorusunun cevabını bulalım.

21.12.2018

Turani anısına

Çağdaş Türk resminin önemli isimlerinden Prof. Adnan Turani’yi bugün kaybedeli tam iki yıl oldu.

17.12.2018

Mutsuz çocuklar, mutsuz yetişkinler olur

İş Sanat’ın sevilen oyun serisi ‘Evvel Zaman Dışından Masallar’ bu kez Yekta Kopan’ın ‘Orman Lokantası’ adlı oyunuyla sahnede. 2018’in son oyunu yarın sahnelenecek. Biz de bu vesileyle oyunun yazarı Yekta Kopan ve anlatıcısı Sevinç Erbulak’la bir araya geldik, hem oyunu, hem masalları hem de çocukların dünyasını konuştuk.

8.12.2018

 İtalya’nın bin yıllık mirası: Borro kasabası

Borro köyü, Valdarno tepesinde Pratomagno Dağı'nın eteğinde yer alan, sanki masallardan fırlamış şirin bir köy… İkinci Dünya Savaşı sırasında oldukça zarar görmüş olan köydeki her ev, büyük bir özen ile orijinal özelliklerine sadık kalınarak yeniden hayata döndürülmüş. Yaklaşık 1000 yıllık bir zaman diliminin en güzel mirası olan eski mimarinin izinde kasabayı keşfe çıktım. İşte size Il Borro köyü gezi rehberi…

28.11.2018

Hafızam bir atın hafızası gibi at için geçmiş yoktur

OLIVIERO Toscani, bir dönemin tasarım dünyasına damgasını vuran insan. O, düşünceleriyle bütün dünyayı etkilemiş biri. Ve karşımda. Anlatıyor, anlatıyor... Dün başlayan bu konuşma yarın da sürecek. Sizi Toscani’yle baş başa bırakıyorum...

22.11.2018

Huzurlu ve sakin: Oslo

Norveç’in başkenti ve en büyük şehri Oslo… Sadece siyasi açıdan değil, ekonomik ve kültürel açıdan da Norveç’in merkezi. Başkent ve ‘en büyük şehir’ olarak bahsetsek de aslında Oslo, diğer İskandinav başkentlerine ve Batı Avrupa şehirlerine kıyasla küçük bir kent. Şehrin huzuru ve insanların sakinliği de tam olarak buradan geliyor.

13.11.2018

Fransa'nın en sakin kasabası: Saint Paul

Bir yer hayal edin, surların içinde tepeye konumlanmış müthiş bir deniz manzarasına sahip küçük, şirin bir Ortaçağ kasabası... Henüz turistler tarafından keşfedilmemiş, keşfedilse günümüz Alaçatı'sına dönüşebilecek bir yer... Arnavut taşlı dar sokakları, bakımlı taş evleri ve neredeyse her adım başı rastlayabileceğiniz sanat mağazalarıyla sanatseverlerin ilgi odağı olan kasabayı gelin daha yakından tanıyalım.

5.11.2018

Asil kuzeyli: Stockholm

Kanalları sebebiyle Kuzeyin Venedik’i veya Kuzey’in Paris’i olarak adlandırılsa da Stockholm, o kadar kendine has bir şehir ki, herhangi bir yerle kıyaslamak haksızlık olur. İşte size Stockholm gezi rehberi...

5.11.2018

Herkes sanat yapmasın canım!

Uzun süredir tartışılıyordu, acaba yapay zeka sanat yapabilir miydi? Bir şeyler yapıyordu ama yaptığına sanat denir miydi?

27.10.2018

Kapsamlı bir post-empresyonizm sergisi

TOPHANE-İ ÂMİRE’deki Post-Empresyonizm Sergisi, akımın en önemli adlarının eserlerini bir arada sunuyor.

24.10.2018

İzmir’in, 174 sene sonraki kahramanları kimler olacak?

Olten Filarmoni Sezonu açtı... Repertuvardaki eserlerin ilki Mozart’ın; “Saray’dan Kız Kaçırma”. Operanın ilk oynanışı 1782...

18.10.2018