MENÜ

Peynir Tatlısı

Peynir Tatlısı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Peynir Tatlısı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 474 Peynir Tatlısı haberi bulunmuştur.

Peynir Tatlısı Haberleri

Höşmerim nasıl yapılır Püf noktalarıyla höşmerim tarifi

Höşmerim nasıl yapılır? Püf noktalarıyla höşmerim tarifi

Höşmerim, höşmelim, peynir tatlısı ya da peynir helvası, başta Çanakkale ve Balıkesir çevresi olmak üzere Ege’nin kuzeyinde çok sevilerek tüketilen bir tatlıdır. Ortaya çıkışıyla ilgili muhtelif rivayetler bulunur ancak höşmerim kelimesinin “Hoş mu erim?” ifadesinin söylene söylene değişmesinden kaynaklandığı iddia edilir. Çoğu zaman dışarıdan hazır alınan bu tatlıyı evde de kolayca yapabilirsiniz. İşte püf noktalarıyla höşmerim tarifi…

Höşmerim nasıl yapılır İşte höşmerim tatlısının tarifi

Höşmerim nasıl yapılır? İşte höşmerim tatlısının tarifi

Höşmerim nasıl yapılır sorusunun yanıtı tatlı lezzetler seven birçok kişi tarafından sorgulanmaya başladı. Çanakkale ve Balıkesir yöresinde çok sevilen bu tatlıyı siz de evinizde kolayca yapabilirsiniz. İşte, höşmerim tatlısının tarifi.

9.10.2018Gündem
Tarih kokan şehir: Çanakkale

Tarih kokan şehir: Çanakkale

Metropol şehirlerin o kalabalığına o karmaşasına karşın Çanakkale sükûnetiyle ruhunuzu okşar. Şehre ilk girişinizde bile tüm yerel güzelliklerin zamana karşı direndiğini görürsünüz. O yerel güzelliklerden biri olan, yedi sekiz dükkândan ibaret olan Aynalı Çarşı’nın şu anki hali insanın içine biraz hüzün koysa da, ruhunuzu temizleyen bir havası var.

13.09.2018Seyahat
Balıkesirin doğal güzellikleri

Balıkesir'in doğal güzellikleri

Türkiye birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Dağlar, milli parklar, göller gibi doğal güzelliklerinin yanında Kapadokya gibi birçok doğa harikasına da sahibiz. Balıkesir ise yeşil alanları, parkları ve dağları ile doğal güzellikleri görmek isteyenlerin uğrak bir yeri. Eğer Balıkesir'e gitmek için yola çıkarsanız doğa turuna çıkmadan dönmeyin. İşte Balıkesir doğa turunda işinize yarayacak bilgiler...

31.01.2018Seyahat
36 saatte Mumbai (Hindistan)

36 saatte Mumbai (Hindistan)

20 milyonluk Mumbai şehrinde her beğeniye uygun bir yer bulmak mümkün. Orta halli aileler Chowpatty Sahili’ndeki pamuk helva tezgahlarının etrafında toplanırken moda meraklıları Kala Ghoda'nın restorasyondan geçirilmiş tarihi yapılarındaki özel butiklerde alışveriş yapıyor. Büyük ihtimalle hafta sonunu trafikte tampon tampona araçlarda geçireceksiniz, fakat biraz dikkatli planlamayla sanattan alışverişe görülmesi gereken her yeri üç günde keşfedebilirsiniz. İşte 36 saatte Mumbai (Hindistan)...

Memleketin sonbahar güzellikleri: Kızılcık ile kolay cheesecake tarifi

Memleketin sonbahar güzellikleri: Kızılcık ile kolay cheesecake tarifi

Bu hafta size mevsimin baş döndüren lezzetlerinden kızılcıkla evde kolayca yapabileceğiniz bir tatlı tarifi veriyorum.

Marmaranın Denizinin incileri: Adalar ve Çınarcık

Marmara'nın Denizi'nin incileri: Adalar ve Çınarcık

İstanbul’dan fazla uzaklaşmadan tatil yapmak isteyenler için Marmara Denizi’nin gözde bölgeleri Avşa, Marmara Adaları ile Erdek, Çınarcık, Mudanya ve Gemlik sahilleri mavi denizi, kumsallarıyla sizi bekliyor.

20.07.2014Seyahat
Efes Cittanticada 5 adımdaçağ atlama yöntemleri

Efes Cittantica'da 5 adımdaçağ atlama yöntemleri!

Efes ruhunu 2500 yıl sonra tekrar canlandırmak için Selçuk'ta kurulan Cittantica hikayesi olan tema parklardan. Malum, tarih bilgimiz dizilerden ibaretken, Kleopatra'yı meşhur süt banyosu dışında anımsamak isterseniz, efsane kraliçenin Marcus Antonius’u karşılamasının mini bir tiyatroyla zihninize yer etmesi için yolunuzu Efes’e düşürmelisiniz.

17.06.2014Seyahat
İstanbul’dan Hatay’a yılbaşı keşifleri

İstanbul’dan Hatay’a yılbaşı keşifleri

Damağınızı şenlendirecek lezzet yolculukları... Adrenalin patlaması yaşayacağınız maceralar... Romantik alternatifler... Haydi hareketlenin, yılbaşına ve yeni yılın ilk gününe bütün bir yıl hatırlayacağınız güzel anılar iliştirin. 2014’ün çok lezzetli olmasını diliyorum.

15.12.2013Seyahat
Marmara sahillerinde bu yaz

Marmara sahillerinde bu yaz

Başta İstanbul olmak üzere, bu yaz Marmara’nın tüm sahillerinde denize girilebiliyor. Tekirdağ’daki Şarköy Halk Plajı’ndan sonra bu yıl ikinci Mavi Bayrak, Karamürsel’in Altınkemer Halk Plajı’nda dalgalanıyor.

15.07.2012Seyahat
Anzak torunları Türk Mutfağıyla tanıştı

Anzak torunları Türk Mutfağıyla tanıştı

Çanakkale'ye bir tur şirketi aracılığıyla Avustralya’dan gelen 28 lise öğrencisine, ’Kırmızı Kep Hobi Aşçılık Programı’ kapsamında Türk mutfağındaki birbirinden lezzetli yemeklerin nasıl yapıldığı gösterildi. Çanakkale Savaşı’na katılan dedelerinin mezarlarını ziyaret ettikten sonra verilen eğitimleri ilgiyle izleyen Anzak torunları, birçok yemeği yapmayı öğrendi.

5.04.2012Ege
Medyada cinsiyetçi dil

Medyada cinsiyetçi dil

İSTANBUL’da düzenlenen 14’üncü Dünya Salon Atletizm Şampiyonası, gazetelerin çoğunlukla futbol haberleriyle dolu olan spor sayfalarında atletizme de yer ayrılmasını sağladı. Ama bazı gazetelerde cinsiyetçi yaklaşım örneklerinin görülmesi üzücüydü.

18.03.2012OkurTemsilcisi
Ramazan Sofrası 23. gün tatlısı: Künefe

Ramazan Sofrası 23. gün tatlısı: Künefe

Belkide en güzel peynir tatlısı olarak kabul edilebilir. Türk Mutfağı'nda ayrı bir lezzet...

Annemle ikimiz baş başa

Annemle ikimiz baş başa

Şimdiye kadar anneleriniz sizi doyurmak ve mutlu etmek için çabalayıp durdu. Peki siz bu Anneler Günü’nde onları mutlu etmek istemez misiniz? Bunun en güzel yollarından biri de baş başa özel zamanlar geçirmek.

6.05.2011Seyahat
Avrupa Türk gıdacılardan korktu SIAL’de 40 firma yer bulamadı

Avrupa Türk gıdacılardan korktu SIAL’de 40 firma yer bulamadı

Paris’te dünyanın en büyük gıda fuarlarından SIAL’e Türk şirketler damgasını vurdu. İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, “İTO ile 128 firma geldi, 41 firmamız da bireysel olarak başvurup katlıldı. 2008’de 2 bin 6 metrekarelik alandaydık, bu yıl 4 bin 350 metrekareye yükseldik. Aslında bin metrekare daha yer istedik vermediler. 40 firma daha katılabilirdi. Sanırım rekabetimiz korkuttu” dedi.

17.10.2010Ekonomi
Hama’nın su değirmenleri Bizans’tan bu yana dönüyor

Hama’nın su değirmenleri Bizans’tan bu yana dönüyor

Hama, 325 bin nüfusuyla Suriye’nin beşinci büyük şehri. Halep’le Şam arasında. Asi Nehri’nin kıyısına kurulmuş. 400 yıl boyunca Osmanlı’nın yönetiminde kalan şehir, çapı 20 metreyi bulan dev su değirmenleriyle tanınıyor. Prontotur ve Hürriyet Seyahat’in seyahat bursuyla Suriye gezisine çıkan Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Özgün Uçar, geçen hafta şehirden geçti. İzlenimlerini yazdı.

10.10.2010Seyahat
İftariyeliğin en iyi 10 adresi

İftariyeliğin en iyi 10 adresi

Ramazan sofralarının en iddialı bölümünü oluşturur. Çünkü günün sonunda, ana yemek öncesi sizi sofrada iftariyelikler bekler, oruç onlarla açılır. Bir bardak su ve pide eşliğinde, zeytin ya da hurma ile başlanır. Peynir çeşitleri ile devam edilir. Reçeller, kuru meyve ve pekmez gibi tatlılar sizi çorbaya hazırlar.

4.09.2008Kelebek
Türkiyenin şöhretleri tescil fakiri

Türkiye'nin şöhretleri tescil fakiri

Türkiye'ye özgü binlerce üründen coğrafi işaret olanlarından sadece 95'inin “Coğrafi İşaret Tescili” bulunuyor.

27.01.2008Gündem
’Kazandibi’nden çıktı, krizde yayılıp 20 milyon dolar buldu

’Kazandibi’nden çıktı, krizde yayılıp 20 milyon dolar buldu

Kemeraltı’nda 1938’de Sefer Urlulu’nun kurduğu Özsüt Muhallebicisi, ’kazandibi’yle ünlendi. Oğul İbrahim Urlulu şirketi yeniden yapılandırıp 90 şubeli tatlı-pasta zincirine dönüştürdü. Krizde kiraların düşmesini fırsat bilip 40 şube daha açan Özsüt, 20 milyon dolar ciroya ulaştı.

13.03.2006Ekonomi
Bayan cheesecake

Bayan cheesecake

Yüz çeşidin, üstünde cheesecake (peynir tatlısı) yapan Elvan Coşkuntuna (39) dokuz yıl önce Yeniköy’de açtığı Passion Bistroya önce Tarabya’da, bu yaz da Reina’da kardeş açtı. Bayan Cheesecake dönüşümlü olarak her gün en az 10 çeşit cheesecake bulunduruyor; sabahtan mutfağa geçip günün tatlılarını bizzat hazırlıyor.

4.07.2005Kelebek
Türkiye’nin en iyi 10 Bursa kebapçısı

Türkiye’nin en iyi 10 Bursa kebapçısı

Eskiden onu İskender kebap diye bilir, yerdik. Sonra ‘İskender’, tek bir firma üzerine tescillenince adı Bursa kebap oldu. Yoğurtlu kebap diyenler de var. Gerçi halk arasında hálá İskender deniyor ama restoran tabelalarında, mönülerinde Bursa kebap diye yazıyor, ya da kebabın başına mekanın ismi konuyor.

6.05.2004Kelebek
Türkiye’nin en iyi 10 köftecisi

Türkiye’nin en iyi 10 köftecisi

Köfte ve piyaz. Bu ikiliye kim hayır diyebilir? Peki köftenizi nasıl tercih edersiniz? Tekirdağ, Sultanahmet, Filibe, İnegöl? Ya da belki ıslama veya şiş köfte olarak! Evet, bildiniz bu hafta en iyiler listemizde köfteciler var.

14.03.2003Gündem
Türkiye’nin en iyi muhallebicileri

Türkiye’nin en iyi muhallebicileri

Türkiye'nin en iyilerinde bu hafta muhallebiciler var. Gurme, gezgin ve damak tadının sayılan ustalarından oluşan jüriye en beğendikleri beşer yeri sorduk. Ortaya, cebine 3 milyon lira koyan herkes için bir porsiyon tavukgöğsü ve bir fincan çaydan oluşan enfes bir akşamüstü sefası rehberi çıktı.

14.02.2003Kelebek

Yazar Sonuçları

Gemlik atından Gemlik zeytinine

Geçenlerde bir haber yayımlandı: Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan en çok coğrafi işaret tescili alan il Şanlıurfa olurken, bölge kategorisinde Karadeniz Bölgesi öne çıktı.

9.09.2019

Kemalpaşa Tatlısı ve Kestane Şekeri’nin Geleceği

Geçen hafta İzmir’deydim. Yer gök boyoz. Tadını geç de olsa öğrendiğim boyoz enfes bir lezzet. İzmirli’nin sahip çıktığı, gündelik ve sıradan lezzetler arasına giren, İzmir denildiğinde akla gelen ilk sözcüklerden biri boyoz...

15.07.2019

Tarih kokan şehir: Çanakkale

Metropol şehirlerin o kalabalığına o karmaşasına karşın Çanakkale sükûnetiyle ruhunuzu okşar. Şehre ilk girişinizde bile tüm yerel güzelliklerin zamana karşı direndiğini görürsünüz. O yerel güzelliklerden biri olan, yedi sekiz dükkândan ibaret olan Aynalı Çarşı’nın şu anki hali insanın içine biraz hüzün koysa da, ruhunuzu temizleyen bir havası var.

11.09.2018

Açılın kadınlar geliyor

Uzun süredir masamda okuduğum, incelediğim sayfamda paylaşmak üzere ayırdığım kitaplar bekliyordu. Her biri alanında farklılık yaratan, çok özel olduklarını düşündüğüm kitapların yazarları uzun yıllardır tanıdığım, arkadaşım, meslektaşım olan kadınlar.

13.07.2018

Çanakkale ‘yemeksiz’ geçilmez

Çanakkale mutfağı hakkında ne kadar bilginiz var? Sadece balıkları sayacak olursanız, “Yanılıyorsunuz” derim. Bu kentin mutfaklarında çok lezzetli yemekler pişer. Örneğin Oğmaç çorbası, iskorpit çorbası, patlıcanla yapılan tumbi, mantıyı andıran metez, melki köftesi, tarhanalı patlıcan, börülce köftesi, lüfer pilavı... Say say bitmez. İşte size Çanakkale lezzet rehberi...

11.04.2017

Gastronomi dünyasında yükselen trend

 Gerçekler ve sorunlar her ne kadar farklı olsa da, 21. yüzyılın ilk çeyreği tarihe sağlıklı yaşam trendiyle de geçecek.

4.03.2017

Memleketin sonbahar güzellikleri

Bu hafta size mevsimin başdöndüren lezzetlerinden kızılcıkla evde kolayca yapabileceğiniz bir tatlı tarifi veriyorum.

30.10.2015

Turizmde alarm!

Bodrum ve Çeşme dahil ‘marka turizm’ merkezlerinde fırsatçılık yaparak fahiş fiyat uygulanmasına tepki büyüyor.

18.08.2014

Bir Norveçli kadar mesafeliyim olaya

CUMHURBAŞKANI adayları belli oldu.

2.07.2014

İstanbul’dan Hatay’a yılbaşı keşifleri

Damağınızı şenlendirecek lezzet yolculukları Adrenalin patlaması yaşayacağınız maceralar Romantik alternatifler...

15.12.2013

“....Bir Bayram Olmalı...”

Merhabalar sevgili okurlar. Bugün çocukluğuma dönmek, henüz engelimle tanışmadığım zamanlardaki bayram günlerini paylaşmak istiyorum sizlerle.

25.10.2012

Kadınlar dikkat! Kırışıklıklarda son nokta...Doğal gençleşmede yepyeni bir yöntem

Akapunktur ve zayıflama konusunda çok güvendiğim bir isim Dr. Tayfur Yağcı. Bugüne değin hiç hastası olmadım.

18.11.2011

Nurgül Yeşilçay haberin var mı? Bu adam kocan yüzünden kör oldu

Alaçatı’da altı yıldır evim var. Minik alışverişlerimi de, gazete, soda, ekmek, yoğurt gibi, hep evimin köşesinde bulunan Aktaş Market’den yaparım. Aslında şirin bir bakkal bence. Sahibi de İsmail Amca.

31.07.2010

Karaburun’un hazineleri

Anadolu’nun Ege’ye uzanan ucu Karaburun Yarımadası’ndaki yolculuğumun ilk bölümünde bu cennet köşeye ulaşmanın zorluğundan, rüzgarların yarışından, balıkların lezzetinden, Saip köyünde yediğim yemeklerden, festivalin seslerinden bahsetmiştim. Bu hafta, hem lezzetli hem de keyifli gezinin devamını anlatacağım.

30.08.2008

Atatürk’ün evine gittim

Uzun zamandır çocukları Selanik’e, Atatürk’ün evine götürmeyi planlıyordum. İstanbul’da oturuyorsanız Selanik’e gitmenin en kestirme yolu, Tekirdağ-İpsala gümrüğünden Yunanistan’a geçmektir.

8.06.2008