MENÜ

Peynir Helvası

Peynir Helvası ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Peynir Helvası haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 189 Peynir Helvası haberi bulunmuştur.

Peynir Helvası Haberleri

Beton, köpük, met, koz, çekme... Aralarında 665 yıllık lezzetler var

Beton, köpük, met, koz, çekme... Aralarında 665 yıllık lezzetler var

Adeta helva zengini olan Türkiye'de beton, kağıt, süt, köpük, tel, yaz, bitli, met, koz, köpük, çekme, tel, irmik, un, peynir, Pazaryeri helvası gibi yörelere göre farklılık da gösteren birçok çeşidi üretiliyor. Gelibolu'nun 665 yıllık peynir helvası, Bursa'nın 300 yıllık süt helvası ve yüzyılların eşsiz lezzeti Kastamonu'nun çekme helvası gibi birçok çeşit sevilerek tüketiliyor, yurt dışına ulaşan ünüyle döviz de kazandırıyor.

Denizle dağın, kirazla bağın buluştuğu kent: Tekirdağ

Denizle dağın, kirazla bağın buluştuğu kent: Tekirdağ

Deniz turizmi, kültürel mirası, tarihi dokusu, mavi bayraklı plajlarıyla Trakya'nın incisi konumunda olan ve ‘mavi gözlü kent’ olarak nitelendirilen Tekirdağ, doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini adeta büyülüyor.

25.04.2019Seyahat
Yarıyıl tatilinin gözde rotaları

Yarıyıl tatilinin gözde rotaları

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin binlerce yıldır çeşitli medeniyetleri bünyesinde barındıran, tarihi ve turistik mekânlarıyla göz dolduran kadim kentleri Diyarbakır ve Mardin, yarıyıl tatilinde misafirlerini bekliyor.

11.01.2019Seyahat
Höşmerim nasıl yapılır Püf noktalarıyla höşmerim tarifi

Höşmerim nasıl yapılır? Püf noktalarıyla höşmerim tarifi

Höşmerim, höşmelim, peynir tatlısı ya da peynir helvası, başta Çanakkale ve Balıkesir çevresi olmak üzere Ege’nin kuzeyinde çok sevilerek tüketilen bir tatlıdır. Ortaya çıkışıyla ilgili muhtelif rivayetler bulunur ancak höşmerim kelimesinin “Hoş mu erim?” ifadesinin söylene söylene değişmesinden kaynaklandığı iddia edilir. Çoğu zaman dışarıdan hazır alınan bu tatlıyı evde de kolayca yapabilirsiniz. İşte püf noktalarıyla höşmerim tarifi…

Enfes peynir helvası yiyebileceğiniz Ege mekânları

Enfes peynir helvası yiyebileceğiniz Ege mekânları

Kuzey Ege'nin en popüler lezzetlerinden peynir helvası 500 yıllık bir geçmişe sahip. İşte bu lezzeti tadabileceğiniz mekânlar...

Bağ evi meraklıları için İstanbul’a yakın favori mekânlar

Bağ evi meraklıları için İstanbul’a yakın favori mekânlar

Sonbahar aylarında şehirden çok uzaklaşmadan, yeşilden kızıla dönen doğayı izlemek, şömine önünde keyif yapmak ve hafta içi yoğunluğunu unutup kafa dinlemek ideal olabilir. Hadi gelin şehre iki üç saatlik uzaklıktaki romantik yerleri ve hikâyelerini beraber öğrenelim.

11.10.2018Seyahat
Çanakkale’nin efsane lezzeti: Peynir Helvası

 Çanakkale’nin efsane lezzeti: Peynir Helvası

Çanakkale deyince akla ilk gelen lezzetlerden biridir ‘peynir helvası.’ Çarşıdaki hemen her lokantanın tatlı menüsünde bulunur. Her tatlıcı dükkânında rastlamanız çok olasıdır.

18.07.2018Seyahat
Tarihe dokunmak isteyenlere: Troya Tarihi Milli Parkı

Tarihe dokunmak isteyenlere: Troya Tarihi Milli Parkı

Tarihin akışı değişti bu topraklarda… Vatanımıza göz dikenler kesin kazanılacak gözüyle baktıkları zafer hayallerini de yanlarına alarak suya gömüldü… Gözyaşları bu defa sevinçten ve artık umutlar için döküldü… Milletimizin mâkus talihi bozguna uğradı, buradan geri döndü… Bize bu günler bu topraklardan armağan oldu… Mitoloji bu coğrafyada doğdu. Efsanelerle dolu hikâyelerin beşiği bu diyarlar oldu. Tabii güzelliklerin arasından tabiatın bahar kokulu havasını içinize çekerek tarihin akışını seyretmek ve mitolojinin büyüsünü yaşamak istiyorsanız eğer işte size Troya Tarihi Milli Parkı…

24.04.2018Seyahat
Trakya’nın kuş cenneti: Gala Gölü Milli Parkı

Trakya’nın kuş cenneti: Gala Gölü Milli Parkı

Trakya’da bulunan Türkiye’nin 36. Milli parkı olarak ilan edilen kuşların en güzel yuvası Gala Gölü Milli Parkı muhteşem doğası ile ziyaretçilerini büyülüyor. İşte size Gala Gölü Milli Parkı gezi rehberi…

8.03.2018Seyahat
Beş gezgin beş öneri (EKİM)

Beş gezgin beş öneri (EKİM)

Yaz mevsimini sonlandırdığımız ve sonbaharı yavaş yavaş hissetmeye başladığımız günlerde, artık tatilin bize çok uzak olduğunu düşünmeye başlarız. Oysaki tam da şu sıralarda gidilmesi gereken birçok yer var. İnternet sitemizde yazan beş gezgin yazarımıza ‘Ekim’ ayında nereye gitmeli, neler yapmalı?’ diye sorduk. Beşinden de oldukça güzel, eğlenceli ve bütçeyi pek sarsmayacak öneriler geldi. İşte ekimde mutlaka gitmeniz gereken beş yer...

10.10.2017Seyahat
Liselilerin kültür yolculuğu

Liselilerin kültür yolculuğu

Rizeli Turgut Köse, Edirneli arkadaşını konuk etti. Erzincanlı Mine Çetin ise Bursalı arkadaşının evine misafir oldu. Ne kadar farklı kültürlerden olunsa da “Naber?” diye sorduktan sonra herkesle çok güzel muhabbet edilebildiğini böylece öğrendi Turgut. Mine ise, bir hafta tanımadığı birinin evinde kalmaktan başta korksa da, başka hayatları keşfetmekten memnun. Onlar, Türk Kültür Vakfı’nın ‘Türkiye Kardeşleri Yurtiçi Değişim Programı’na katılan 200 liseliden sadece birkaçı. Öğrenciler, Kapadokya’daki Gençlik Zirvesi’nde bakın deneyimlerini nasıl paylaştı.

4.10.2017Eğitim
Hıdırellez yemekleri bu yıl da unutulmayacak

Hıdırellez yemekleri bu yıl da unutulmayacak

Hıdırellez, her ne kadar dilek ve etkinliklerle anılsa da, farklı ritüelleriyle de unutulmuyor. Türkiye, kendine özgü mutfağı ve yemekleriyle adını dünyaya duyurmuş bir ülke. 7 bölgesinde de çeşitli lezzetlerin yer alması bu mutfağın ne kadar zengin olduğunun da en büyük göstergesi. Peki Hıdırellez gününde Türk mutfağında neler pişer? İşte Türkiye'nin 7 bölgesine göre Hıdırellez günü yapabileceğiniz lezzetler...

6.05.2017Seyahat
Güneydoğuda saklı cennet: Halfeti

Güneydoğu'da saklı cennet: Halfeti

Fırat Nehri'nin altında kalan kısmı "Saklı Cennet" veya "Kayıp Kent" olarak anılan Halfeti'yi keşfetmeye ne dersiniz? İşte Halfeti gezi rehberi...

12.12.2016Seyahat
İşte 30un altında en iyi 3 şefimiz

İşte 30'un altında en iyi 3 şefimiz

Changa ve Mikla’nın dünyanın en iyi 100 restoranı arasına girmesi dışında bir üst kuşağın kayda değer uluslararası başarısı az. Umut, Y kuşağı aşçılarda. İşte onlardan üçü, İsrail’deki ‘Young Chef-Genç Şef’ yarışmasında Türkiye adına yarışmak için seçildi.

Bu kitaplar tadından yenmiyor

Bu kitaplar tadından yenmiyor

Bu ay adeta yemek kitabı sağanağına tutuldum. Ben satın aldım, yayınevleri gönderdi, yazarlar imzaladı... Yemek kitaplığım daha da zenginleşti. Bu hafta sizi bu kıymetli kitaplardan haberdar etmek istiyorum...

31.12.2015Hürriyet Pazar
Karaköy’ün esnaf yüzü: Simitçi, kahveci, gazozcu...

Karaköy’ün esnaf yüzü: Simitçi, kahveci, gazozcu...

Bir yanda milyon dolarlık süslü püslü yeni barlar ve restoranlar; diğer tarafta küçücük dükkânında, seyyar arabasında kendi halinde takılan mahalle esnafı... Tam da şarkıdaki gibi: Simitçi, kahveci, gazozcu... Toplandılar, ‘LoKals Karaköy’ (Karaköy’ün Yerlileri) adı altında örgütlendiler. Hatta kendi aralarında bir semt haritası bile çıkardılar. Semtin pahalılığından; bir tabak yemek, bir fincan çay, bir bardak meyve suyu için ödenen fahiş fiyatlardan rahatsız olanlar, buyursun bir de buradan yaksınlar...

Köfteden 1.500 dönüm tarla

Köfteden 1.500 dönüm tarla

Balkanların en büyük köftecilerinden Özcanlar Köfte, halen 800 metrekare olan köfte fabrikasını 3 bin 750 metrekareye çıkarıyor. Mestan Özcan, “Köfteden ne kazandıksa tarla aldık. 1.500 dönüm arazimiz var” diyor.

11.05.2015Ekonomi
Bizim Lezzetlerimiz bu hafta sonu başlıyor

'Bizim Lezzetlerimiz' bu hafta sonu başlıyor

Kanal D’de, sunuculuğunu ünlü oyuncu Ceyhun Fersoy’un yapacağı, Cumartesi ve Pazar günleri ekrana gelecek olan “Bizim Lezzetlerimiz” adlı yepyeni bir yemek programı başlıyor.

30.04.2015Magazin
Marmara sahillerinde bu yaz

Marmara sahillerinde bu yaz

Başta İstanbul olmak üzere, bu yaz Marmara’nın tüm sahillerinde denize girilebiliyor. Tekirdağ’daki Şarköy Halk Plajı’ndan sonra bu yıl ikinci Mavi Bayrak, Karamürsel’in Altınkemer Halk Plajı’nda dalgalanıyor.

15.07.2012Seyahat
Gül: Kazdağları herkes için önemli

Gül: Kazdağları herkes için önemli

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül’le birlikte çeşitli temaslarda bulunmak üzere Çanakkale’ye geldi.

27.04.2012Ege
Gül, Kaz Dağları için uyardı

Gül, Kaz Dağları için uyardı

Çanakkale'ye gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Belediye Başkanı Gökhan'ın Kaz Dağları'nda altın aramalarıyla ilgili yardım talebine "Kaz Dağları dünya mirası, bu konuda ben de duyarlıyım" dedi.

27.04.2012Ege
48 yıldır çalışıyorum 2 milyon TL doğal

48 yıldır çalışıyorum 2 milyon TL doğal

Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Senatosu’nun kendisine verdiği fahri doktorluk beratını almak için Çanakkale’ye giden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Vali Güngör Azim Tuna’yı ziyareti sırasında 2 milyon liralık servetinin doğal olduğunu söyledi.

17.10.2011Gündem
Beyaz yakalıya esnaf lokantasını sevdirdi 3 yılda 24 şube açtı

Beyaz yakalıya esnaf lokantasını sevdirdi 3 yılda 24 şube açtı

Gruppo Genel Müdürü Mustafa Taşan, “Kırkpınar adlı restoranı, ‘modern esnaf lokantası’ şeklinde konumlandırdık. Beyaz yakalı çalışanları çekmeyi başardık. 3 yılda 24 restorana ulaştık. Bu yıl 45 milyon lira ciro yaparız” dedi.

2.07.2011Ekonomi
Marmara Bölgesi’nde bu yaz

Marmara Bölgesi’nde bu yaz

İstanbul, Ankara ve Bursa gibi üç büyük şehre yakınlığı ile Marmara’nın tatil beldeleri hala popüler. Erdek ve Şarköy’ün mavi bayraklı plajları var. Doğası oldukça zengin; bisikletçiler, dalgıçlar, dağcılar, yürüyüşçüler için farklı imkanlar barındırıyor. Konaklamada ağırlık hala pansiyonlarda. Bazı bölgelerde yazlıklar, sezonluk olarak kiraya veriliyor. Marmara sahillerinin eğlence hayatı güneyi aratmıyor.

8.08.2010Seyahat
Tortum, alternatif sporlar için ideal

Tortum, alternatif sporlar için ideal

Türkiye’nin gizli kalmış tatil cennetleri teker teker gün yüzüne çıkıyor. Bunlardan biri de Erzurum’un Tortum Vadisi. İsteyen trekking, isteyen rafting, isteyen dağ bisikleti, isteyen kar yürüyüşü yapabilir.

26.10.2009Seyahat
Tortum’un mucizevi vadisi meraklı gezginleri bekliyor

Tortum’un mucizevi vadisi meraklı gezginleri bekliyor

Türkiye’nin gizli kalmış tatil cennetleri teker teker gün yüzüne çıkıyor. Bunlardan biri de Erzurum’un Tortum Vadisi. İsteyen trekking, isteyen rafting, isteyen dağ bisikleti, isteyen kar yürüyüşü yapabilir. Eğer kelebeğe ve çiçeğe meraklıysanız, bölgedeki vadilerde bunların yüzlerce çeşidini görmeniz mümkün. Şimdi bu Tortum Vadisi’nde turizmi geliştirmek, yöre halkına ek kazançlar sağlayabilmek için onlarca kişi ve kuruluş projeler üretiyor.

25.10.2009Seyahat

Yazar Sonuçları

Gelibolu yavaş şehir olur mu?

Ramazan Bayramı tatilimi Gelibolu’da geçiriyorum. Yıllar sonra doğup büyüdüğüm kasabada anne evinde 10 gün kalabilmek büyük lüks.

8.06.2019

İstanbul Peynir Festivali başladı!

Peynir çeşitlerini özel olarak incelediğim, peynirciliğin ayrıntılarına odaklandığım bu yıl içerisinde benim için en önemli etkinliklerden biri dün (18 Nisan) İstanbul’da başladı. Tarım ve Orman Bakanlığı desteği ve himayesinde, İstanbul Kongre Merkezi’nde başlayan “İstanbul Peynir Festivali” 21 Nisan’a dek sürecek.

20.04.2019

Beyazın peşinde dağların zirvesinde: Erzurum

Sırtını Palandöken’e yaslamış Erzurum’un alametifarikası içinde barındırdığı pek çok güzellikte saklı. Bir yanınızda uluslararası kayak turnuvalarına ev sahipliği yapan Palandöken Dağı, bir yanınızda sayısız tarihi yapılarla dolu şehir merkezi… Ayrıca köşelerde bekleyen parmak ısırtan lezzetler de cabası… Şehrin yakınlarında bulunan Tortum Şelalesi, Oltu, Tepsicik göleti gibi doğa harikası yerler ise çok büyüleyici… Sizin için gezilecek yerlerden tadılacak lezzetlere kadar güzel bir Erzurum rehberi hazırladım…

28.12.2018

Bağ evi meraklıları için İstanbul’a yakın favori mekânlar

Sonbahar aylarında şehirden çok uzaklaşmadan, yeşilden kızıla dönen doğayı izlemek, şömine önünde keyif yapmak ve hafta içi yoğunluğunu unutup kafa dinlemek ideal olabilir. Hadi gelin şehre iki üç saatlik uzaklıktaki romantik yerleri ve hikâyelerini beraber öğrenelim.

11.10.2018

Cibalikapı Balıkçısı’na kadın eli değdi...

Tam 18 yıl olmuş gazeteci Behzat Şahin, “Artık keyif aldığım işi yapmak istiyorum” deyip Cibalikapı Balıkçısı’nı açalı.

27.04.2018

Bir yaz günü Edirne

Bu hafta Seyahat eki heyecan arayanlara önerilerde bulunuyor. Eğer sizin tercihiniz heyecan değil de keyifli bir gezintiyse bu yazı size yardımcı olabilir. Bu haftaki güzergahımızda Edirne var. Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı, eski başkent, serhat kentinde bir yanda geçmiş öte yanda ise lezzetli yemekler.

26.09.2017

Kasabam küllerinden doğuyor

Mum dibine ışık vermezmiş. Uzun süredir memleketim hakkında hiçbir şey yazmadığımı, son dönemde de çok az gidebildiğimi fark ettim.

8.09.2017

Tarımda marka kent: Çanakkale

Birkaç hafta kadar önce Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ’ın yanı sıra ilçelerin Ziraat Odaları başkanları ve üreticileriyle bir araya geldik. Çanakkale’nin tarımı tarıma dayalı sanayisi üzerine konuştuk. Başarı öykülerini dinledik.

12.05.2017

Dünya mirası bir kent: Edirne

Hürriyet Gazetesi ve TÜRSAB işbirliğiyle düzenlenen “Hürriyet’le Keşfet” seyahatlerinin durağı bu kez Edirne’ydi. “H”leri yutarak dolu dolu bir üç gün geçirdik ve “(h)ayranlık” içinde Edirne’yi keşfettik...

7.04.2017

OHAL neye mal olabilir

21 Temmuz 2016 Perşembe günü saat 01.00’den itibaren 90 günlük bir süre için başlayan Olağanüstü Hal devam ediyor.

31.10.2016

Önce demokrasi sonra yerel, temiz ve adil yemek...

28 Haziran gecesi İstanbul Atatürk Havalimanı’na IŞİD saldırısı olduğunda Roma’da bir yemekteydik.

22.07.2016

İşte 30’un altındaki en iyi üç şefimiz

Changa ve Mikla’nın dünyanın en iyi 100 restoranı arasına girmesi dışında bir üst kuşağın kayda değer uluslararası başarısı az. Umut, Y kuşağı aşçılarda. İşte onlardan üçü, İsrail’deki ‘Young Chef-Genç Şef’ yarışmasında Türkiye adına yarışmak için seçildi.

20.05.2016

Bu kitaplar ‘tadından yenmiyor’

Yıllardan beri yemek kitabı biriktiririm.

2.01.2016

Bahar lezzetleri

Doğanın en güzel haline büründüğü bahar mevsimi sadece bu aylara özel benzersiz lezzetleri tatmak için de farklı seçenekler sunuyor. İşte bu mevsimde tadabileceğiniz enfes bahar yemekleri...

12.05.2013

Ramazanda babamı andık

Bir ramazan gününde babamın 40 mevlidini yapacağımız hiç aklımıza gelmezdi. Hele Gümüşhane’den sonra ikinci memleketi ilan ettiği Bodrum’daki evinde onu anacağımızı hiç düşünmemiştik.

26.08.2010