MENÜ

Pen International

Pen International ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Pen International haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 195 Pen International haberi bulunmuştur.

Pen International Haberleri

Macron, Orban’ı öven Fransız büyükelçiyi görevden aldı

Macron, Orban’ı öven Fransız büyükelçiyi görevden aldı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’nın Macaristan politikasını eleştiren ve Macaristan Başbakanı Victor Orban’ı ‘siyasetin Real Madrid’i sözleriyle destekleyen Fransa’nın Budapeşte Büyükelçisi Eric Fournier’i görevden aldı.

2.07.2018Avrupa
Hapisteki yazarlar için adalet çağrısı

Hapisteki yazarlar için adalet çağrısı

ULUSLARARASI PEN’in hapisteki yazarların durumuna dikkat çekmek için belirlediği ‘15 Kasım Hapisteki Yazarlar Günü’nde PEN Türkiye Merkezi, Türkiye Yazarlar Sendikası, Türkiye Yayıncılar Birliği, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası ortak basın toplantısı düzenledi.

15.11.2017Kitap Sanat
PEN’den Aslı Erdoğan için dayanışma çağrısı

PEN’den Aslı Erdoğan için dayanışma çağrısı

Uluslararası Yazarlar Birliği PEN, 15 Kasım Tutuklu Yazarlar Günü için yaptığı kampanyada bu sene Türkiye’den Aslı Erdoğan’a yer verdi.

5.09.2017Kitap Sanat
Sahte danışmana ceza getiren yasa meclisten geçti

Sahte danışmana ceza getiren yasa meclisten geçti

Fransız Ulusal Meclisi, milletvekillerine, yakınlarını çalıştırma yasağı getiren tasarıyı kabul etti. 3 hayır ve 48 çekimser oya karşı 383 milletvekilin oyuyla kabul edilen tasarıya Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un kurucusu olduğu Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi, merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisi ve Demokrasi Hareketi destek verirken aşırı soldan Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi ve solcu milletvekilleri karşı çıktı.

4.08.2017Dünya
Macron’dan bir zafer daha

Macron’dan bir zafer daha

Fransa’da mayıs ayında cumhurbaşkanı seçilen Macron, dün genel seçimlerin ikinci turunda da büyük başarı elde etti. Sandık çıkış anketlerine göre Cumhurbaşkanı Macron’un partisi REM’in liderliğindeki ittifak 361 sandalye kazanarak Ulusal Meclis’te çoğunluğu elde etti.

18.06.2017Dünya
Fransa yeni Meclisini seçiyor

Fransa yeni Meclisini seçiyor

Fransa’da milletvekili seçimlerinin ilk turu bugün yapılıyor. Son anketler bu yıl 7 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı seçilen Macron'un “En Marche” (Yürüyüş) hareketinin Mecliste rahat bir çoğunluğa sahip olacağını gösteriyor.

11.06.2017Dünya
Macron’un sınavı şimdi başlıyor

Macron’un sınavı şimdi başlıyor

Fransa’da merkezdeki Emmanuel Macron’un cumhurbaşkanı seçilmesi Avrupa Birliği’nde memnuniyetle karşılandı. Ancak arkasında herhangi bir parti desteği bulunmayan Macron’un sınavı yeni başlıyor. Macron hazirandaki genel seçimlerde parlamentoda kendisine destek verecek bir siyasi güce ulaşmak zorunda. Nitekim seçimi kaybetse de rekor bir oy alan Ulusal Cephe lideri Le Pen de genel seçimler için kolları sıvadı.

8.05.2017Dünya
Türkiye karşısında birleştiler

Türkiye karşısında birleştiler!

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçim kampanyaları resmi olarak başladı. İlk turu 23 Nisan’da yapılacak seçime katılan adayların hiçbiri Türkiye’nin AB üyelik perspektifine destek vermiyor.

11.04.2017Dünya
Putin aşırı sağcı Fransız aday Le Penle görüştü

Putin aşırı sağcı Fransız aday Le Pen'le görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa'daki seçim sürecine hiçbir şekilde etki etmek istemediklerini ancak Fransız siyasetinin tüm temsilcileriyle görüşme hakkına sahip olduklarını söyledi.

24.03.2017Dünya
2017 PEN Şiir Ödülü Egemen Berköz’e

2017 PEN Şiir Ödülü Egemen Berköz’e

Yalnızlık hissini toplumsal varlık içerisinde ele alan şair Egemen Berköz, 2017 Pen Şiir Ödülü''nün sahibi oldu.

20.03.2017Kitap Sanat
2017 PEN Şiir Ödülü Egemen Berköz’e verildi

2017 PEN Şiir Ödülü Egemen Berköz’e verildi

2017 PEN Şiir Ödülü Egemen Berköz’e verildi

20.03.2017İstanbul
Fransada Türk siyasetçilere miting izni tartışması

Fransa'da 'Türk siyasetçilere miting izni' tartışması

Fransız Dışişleri Bakanı Jean Marc Ayrault, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Metz mitingi için, "Fransız siyasetine müdahale unsuru taşımadığından, bu toplantıyı yasaklayacak bir gerekçe yoktur" açıklaması yaptı. Fransa’da aşırı sağ ve merkez sağ partilerin cumhurbaşkanı adayları ise, Türk siyasetçilerin anayasa referandumu ile ilgili kampanya yapmasına izin verdiği için iktidarı suçladı.

12.03.2017Dünya
Le Pen’den sonra AB bile çökebilir

Le Pen’den sonra AB bile çökebilir

Fransa’nın yurt dışındaki büyükelçileri arasında Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen’e itirazlar artıyor. Fransa’nın Tokyo’daki Büyükelçisi Thierry Dana’nın ardından bu kez Washington’daki Büyükelçi Gerard Araud, Le Pen’in seçilmesinin ülke için “tam bir felaket olacağı” uyarısında bulundu.

10.03.2017Dünya
Fransa bu kez ırkçı bir cumhurbaşkanına evet diyecek mi

Fransa bu kez ırkçı bir cumhurbaşkanına 'evet' diyecek mi?

Fransa nefesini tutmuş Nisan'da gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunu bekliyor. Peki seçimlere katılan beş cumhurbaşkanı adayı halka ne vadediyor? Anketler kimi işaret ediyor?

21.02.2017Dünya
Artık rahatlıkla ‘Hayatımın  kitabını yazdım’ diyebilirim

Artık rahatlıkla ‘Hayatımın kitabını yazdım’ diyebilirim

7 yıl aradan sonra yazdığı romanı ‘4 3 2 1’ sonrası yorgun ve endişeli. 70 yaşına bastığına, dünyada ifade özgürlüğünün tehlike altında olmasına ve Trump’ın başkan olduğuna inanmakta güçlük çekiyor. Artık daha çok ses çıkarmaya karar veren yazar Paul Auster ile Brooklyn’deki evinde buluştuk.

11.02.2017Keyif
Biz büyük bir aileyiz ve ailemizin cezaevindeki üyelerini oradan çıkarmak istiyoruz

Biz büyük bir aileyiz ve ailemizin cezaevindeki üyelerini oradan çıkarmak istiyoruz

Uluslararası Yazarlar Birliği PEN, bugüne kadar görülmemiş büyüklükte bir heyetle Türkiye’yi ziyarete geldi. Hükümet ve muhalefet yetkilileriyle görüştüler, Silivri Cezaevi’ni ziyaret ederek 1 Ocak itibariyle cezaevinde bulunan 131 gazeteci-yazarla dayanışma içinde olduklarını açıkladılar. PEN’in ilk kadın başkanı Meksika-ABD’li edebiyatçı Jennifer Clement ile ziyaretin detaylarını, uluslararası kamuoyunun Türkiye hakkında endişelerini konuştuk. Baskı ortamı ve edebiyat ilişkisiyle ilgili olarak “Türkiye zaten cezaevine girmiş, orada eser vermiş büyük edebiyatçılara sahip. Sizinki bir hapishane edebiyatı” dedi.

28.01.2017Gündem
Biz büyük bir aileyiz ve ailemizin cezaevindeki üyelerini oradan çıkarmak istiyoruz

Biz büyük bir aileyiz ve ailemizin cezaevindeki üyelerini oradan çıkarmak istiyoruz

Uluslararası Yazarlar Birliği PEN, bugüne kadar görülmemiş büyüklükte bir heyetle Türkiye’yi ziyarete geldi. Hükümet ve muhalefet yetkilileriyle görüştüler, Silivri Cezaevi’ne giderek, cezaevinde bulunan yaklaşık 135 gazeteci-yazarla dayanışma içinde olduklarını açıkladılar. PEN’in ilk kadın başkanı Meksikalı-ABD’li edebiyatçı Jennifer Clement ile ziyaretin detaylarını, uluslararası kamuoyunun Türkiye’ye ilişkin endişelerini konuştuk. 

28.01.2017Gündem
Tutuklu gazetecilere destek

Tutuklu gazetecilere destek

Amerikan haber ajansı AP, Nobel ödülü sahipleri ve yazarlardan oluşan bir grubun, Türkiye’de hapiste olan 150’ye yakın yazar ve gazeteciyle dayanışma mesajı yayınladığını duyurdu.

27.01.2017Gündem
Aşırı sağ, Trump’ın zaferiyle umutlandı

Aşırı sağ, Trump’ın zaferiyle umutlandı

Avrupa’daki sağcı popülist ve ırkçı partilerin liderleri Koblenz’de biraraya gelerek “Yeni bir Avrupa” kuracakları mesajını verdiler. Kent sokaklarında ise binlerce kişi, aşırı sağcı partileri proteso etti.

21.01.2017Dünya
Merkel’e bir soru sordum hala bana cevap vermedi

Merkel’e bir soru sordum hala bana cevap vermedi

Alman koalisyon hükümetini ortağı SPD Genel Başkanı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, Avrupa’da dönüşüme ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Spiegel dergisine konuşan Gabriel, AB’nin ne durumda olduğunu bildiğini belirterek, “AB’nin parçalanması artık daha düşünülemez değil” dedi.

9.01.2017Ekonomi
Gazeteci örgütlerine Silivri’de basın açıklaması izni verilmedi

Gazeteci örgütlerine Silivri’de basın açıklaması izni verilmedi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Disk Basın İş Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Haber-Sen, Basın Enstitüsü Derneği (IPI), PEN Türkiye Merkezi, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye Temsilciliği tarafından tutuklu gazetcilere destek amacıyla Silivri Cezaevi önünde yapılması plalanan basın açıklamasına izin verilmedi.

10.12.2016Gündem
Fransada merkez sağın adayı belli oldu

Fransa'da merkez sağın adayı belli oldu

Fransa'da eski başbakanlardan François Fillon'un önümüzdeki yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde merkez sağın adayı olması kesinleşti. Fillon son dönemde, göçmen politikası ve İslam'la ilgili takındığı sert tavırla öne çıkmıştı. Fillon'un cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki muhtemel rakibi ise tam bir Müslüman karşıtı olan aşırı sağcı lider Marine Le Pen.

28.11.2016Dünya
Fransada sağdaki ön seçimin ilk turunu sürpriz aday kazandı

Fransa'da 'sağ'daki ön seçimin ilk turunu sürpriz aday kazandı

Fransa'da cumhurbaşkanı seçimine katılacak merkez sağ adayın belirlenmesi için düzenlenen ön seçimin ilk turunu büyük bir sürpriz yaparak, eski başbakanlardan François Fillon kazandı. Türkiye'nin AB üyeliğine yıllardır karşı çıkan Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise kendi döneminde başbakanlık yapan Fillon'un kazandığı seçimde üçüncü oldu ve ikinci tura kalamadan elendi. Ön seçimde, yine eski başbakanlardan Alain Juppe ilk turu ikinci sırada bitirdi.

20.11.2016Dünya
Soli Özel: Trump üzerinden Avrupa sağı uyarısı:Domino etkisi yapacak

Soli Özel: Trump üzerinden Avrupa sağı uyarısı:Domino etkisi yapacak

ABD’deki başkanlık seçimlerini Cumhuriyetçi Parti’nin geleneksel Amerikan siyasetinin normlarını altüst eden tartışmalı adayı Donald Trump’ın kazanması dünya gündemini salladı. Trump döneminin dünya siyaseti açısından olası sonuçlarını ve Ankara’nın kendisinden beklentilerinin ne denli gerçekçi olduğunu, Kadir Has Üniversitesi öğretim üyesi ve Habertürk yazarı siyaset bilimci Soli Özel ile konuştuk.

13.11.2016Gündem
Trump’ın seçim zaferi, aşırı sağcıları umutlandırdı

Trump’ın seçim zaferi, aşırı sağcıları umutlandırdı!

ABD başkanlık yarışı başladığında adaylığını açıklayan ancak neredeyse kimse tarafından ciddiye alınmayan Trump’ın bugün ABD’nin 45’inci başkanı olması, Avrupa’da özellikle gelecek yıl seçime gidecek ülkelerdeki aşırı sağcı liderlere doping etkisi yarattı.

11.11.2016Dünya
Artık gözden tanıyor

Artık gözden tanıyor!

Galaxy Note 7 New York'ta gerçekleştirilen dev etkinliğin ardından resmen tanıtıldı. Uzun süredir beklenen Samsung Galaxy Note 7 yepyeni özelliklerle geliyor. Bunlardan en dikkat çekeni ise iris tarama özelliği ile kullanıcıların artık parmak izi yerine Galaxy Note 7'yi gözleriyle ekran kilidini açabilecek olması! İşte Galaxy Note 7'nin tüm özellikleri, görüntüleri ve fiyat bilgisi...

2.08.2016Teknoloji
Galaxy Note 7 tanıtıldı | İşte özellikleri ve fiyatı

Galaxy Note 7 tanıtıldı | İşte özellikleri ve fiyatı

Galaxy Note 7 New York'ta gerçekleştirilen dev etkinliğin ardından resmen tanıtıldı. Uzun süredir beklenen Samsung Galaxy Note 7 yepyeni özelliklerle geliyor. Bunlardan en dikkat çekeni ise iris tarama özelliği ile kullanıcıların artık parmak izi yerine Galaxy Note 7'yi gözleriyle ekran kilidini açabilecek olması! İşte Galaxy Note 7'nin tüm özellikleri, görüntüleri ve fiyat bilgisi...

2.08.2016Teknoloji
Yaralanan kameramana ödül

Yaralanan kameramana ödül

TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti’nce 27 yıldır verilen ‘Basın Özgürlüğü Ödülü’ne bu yıl Cizre’de çekim yaparken ayağından vurulan kameraman Refik Tekin, Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz ve Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak layık görüldü.

13.07.2016Gündem
TGC Basın Özgürlüğü Ödülleri açıklandı; Basın Özgürlüğü Ödülü  kameraman Refik Tekine

TGC Basın Özgürlüğü Ödülleri açıklandı; Basın Özgürlüğü Ödülü kameraman Refik Tekin'e

TGC Basın Özgürlüğü Ödülleri açıklandı; Basın Özgürlüğü Ödülü kameraman Refik Tekin'e

13.07.2016İstanbul
Fransada aşırı sağın zaferi

Fransa'da aşırı sağın zaferi

Fransa'da bölgesel seçimlerin ilk turunu ilk sonuçlara göre aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi (FN) önde bitirdi.

6.12.2015Dünya
Tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için uluslararası kamuoyuna çağrı

Tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için uluslararası kamuoyuna çağrı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve merkezi Paris'te bulunan Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), aralarında Cumhuriyet Gazetesi Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün de yer aldığı tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için uluslararası kamuoyuna bir çağrı yaptı. Öte yandan, RSF öncülüğündeki bir kampanya kapsamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hitaben dünyaca ünlü isimlerin imzacıları arasında bulunduğu bir dilekçe yazıldı.

1.12.2015Gündem
Dr. Mucize mi

Dr. Mucize mi?

Biorezonans uzmanı bir doktorla yapılan söyleşi, 19 Ekim’de Ege ekinin manşetindeydi. Hem de “Dr. Mucize” başlığıyla. Spotlarda da bu doktorun alerji, fıtık gibi hastalıkları tedavi ettiği hatta kız kardeşi ve annesinin tedavisine yardımcı olduğu belirtiliyordu. İnanılması zor bir mucize tablosu çizilmişti.

26.10.2015OkurTemsilcisi
Baba Le Pen kurduğu partiden kovuldu

Baba Le Pen kurduğu partiden kovuldu

Fransa'da Jean-Marie Le Pen, kurucusu ve onursal başkanı olduğu aşırı sağcı Ulusal Parti'den (FN) ihraç edildi. Parti lideri kızı Marine Le Pen'le yaşadığı gerginlik nedeniyle ihraç edilen baba Le Pen, alınan kararı "onur kırıcı" olarak değerlendirdi.

21.08.2015Dünya
Yayın yasağı Avrupa demokrasileri için absürt

Yayın yasağı Avrupa demokrasileri için absürt

Dünya Yazarlar Birliği (PEN) Norveç Genel Sekreteri Carl Morten Iversen, 17 Aralık’ı soruşturan TBMM’de kurulan Yolsuzluk Soruşturma Komisyonu haberlerine getirilen yayın yasağının Avrupa’da bir demokraside olamayacak kadar absürt olduğunu söyledi, “Bu sansürdür” dedi.

28.11.2014Dünya
PEN Amerika’ya borcumu ödüyorum

PEN Amerika’ya borcumu ödüyorum

Orhan Pamuk, PEN Amerika’ya destek için başlatılan kampanyaya katılarak ‘Kar’ romanının Amerika’daki ilk baskısının içine iki desen çizerek bağışladı.

27.11.2014Keyif
Enka Grubu PİMAŞı Belçikalı Deceunincke satıyor

Enka Grubu PİMAŞ'ı Belçikalı Deceuninck'e satıyor

Enka Grubu, yapı sektörünün en çok bilinen firmalarından olan ilk PVC borunun üreticisi ve ayrıca Pimapen'in yaratıcısı Pimaş'ı satma kararı aldı. Pimaş'ta Enka'nın sahip olduğu yüzde 81.2 oranındaki hisse 57.67 milyon lira karşılığında Deceuninck'e satılacak.

25.08.2014Ekonomi
Orijinal ‘Harry Potter’a rekor fiyat

Orijinal ‘Harry Potter’a rekor fiyat

Dünyaca ünlü “Harry Potter” serisinin ilk kitabı olan “Harry Potter ve Felsefe Taşı”nın üzerinde yazar J.K. Rowling’in notları ve orijinal çizimleri bulunan ilk kopyası açık artırmada 150 bin sterline satıldı.

22.05.2013Gündem

Yazar Sonuçları

Dünya yazarlarından tutuklu gazetecilere büyük destek

DÜNYACA ünlü Amerikalı Yazar Arthur Miller ile Nobel ödüllü İngiliz yazar Harold Pinter’ın demokrasi alanındaki sorunlara, aydınların maruz kaldıkları baskılara, tutuklamalara dikkat çekmek üzere Uluslararası PEN örgütü (Pen International) adına 1985 yılında Türkiye’ye yaptıkları ziyaret, o tarihte büyük hadise olmuştu.

16.11.2012

Asgari ücret bugün belli oluyor: Sevindirecek mi üzecek mi?

ALTI milyonu aşkın emekçinin gözü kulağı, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun bugün saptayacağı yeni ücrette.

28.12.2017

ABD gazetelerinin örgütlere dönüşü

ÜÇ günden beri Güney Afrika’nın Durban şehrindeyim.

8.06.2017

Davos bitti, dönüyorum ve evde Tansu’yla fena kapışacağım

MÜSAADENİZLE bugün, ailemizi yıllardır bölen bir tartışmayı sizin hakemliğinize sunmak istiyorum.

21.01.2017

Hillary ve Trump

AMERİKAN seçimlerinde başlangıçta Hillary’ye sempatiyle bakıyordum; Trump’ı Avrupa aşırı sağının Amerikan versiyonu olarak gördüğüm için.

10.10.2016

Dünyayı saran yeni tehdit

YAŞAYAN neslin gördüğü belki de en zor dönemden geçiyoruz.

13.12.2015

Zor dönem

TÜRKİYE hayli zor geçecek bir döneme girmiş bulunuyor.

7.12.2015

Dr.Mucize mi?

Biorezonans uzmanı bir doktorla yapılan söyleşi, 19 Ekim'de Ege ekinin manşetindeydi. Hem de "Dr.Mucize" başlığıyla. Spotlarda da bu doktorun alerji, fıtık gibi hastalıkları tedavi ettiği hatta kızkardeşi ve annesinin tedavisine yardımcı olduğu belirtiliyordu. İnanılması zor bir mucize tablosu çizilmişti.

26.10.2015

Fransız 11 Eylül’ü farklı

TÜRK Hava Yolları uçağının tekerlekleri Paris’e, Charles de Gaulle Havalimanı’na vurduğunda, içimdeki sıkıntı artıyor.

11.01.2015

Gündemden düşmüyor

KÖY Enstitüleri Yasası 17 Nisan 1940’da kabul edildi. Kuruluşlarının 74. yılında Enstitüleri anma toplantıları düzenleniyor.

16.04.2014