MENÜ

Pekmez Nasıl Yapılır

Pekmez Nasıl Yapılır ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Pekmez Nasıl Yapılır haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 49 Pekmez Nasıl Yapılır haberi bulunmuştur.

Pekmez Nasıl Yapılır Haberleri

Sütlü tel kadayıf nasıl yapılır Pratik sütlü tel kadayıf tarifi

Sütlü tel kadayıf nasıl yapılır? Pratik sütlü tel kadayıf tarifi

Un ve suyun karıştırılmasıyla elde edilen hamurun ince teller haline getirilmesi sonucu elde edilen kadayıf, Türk mutfağı tatlılarında sıklıkla kullanılıyor. Genellikle şerbetle tatlandırılan kadayıfın en hafif halini denemek isteyenler için sütlü tel kadayıfın tarifini derledik. Peki, sütlü tel kadayıf nasıl yapılır?

Aşure nasıl yapılır Aşure yapımında hangi malzemeler kullanılır

Aşure nasıl yapılır? Aşure yapımında hangi malzemeler kullanılır?

Türk halk geleneğinde önemli bir yeri olan aşure, yüz yıllardır muharrem ayı içinde yapılarak komşulara ve akrabalara dağıtılıyor. İçeriğindeki zengin besinlerle sağlık içinde oldukça faydalı olan aşurenin nasıl yapılığı ve tarifi de 2019 aşure gününün gelmesiyle birlikte merak ediliyor. İşte araştırılan "Aşure nasıl yapılır?" sorusunun yanıtı..

Aşure Günü ne zaman Aşure nasıl yapılır

Aşure Günü ne zaman? Aşure nasıl yapılır?

Mübarek Muharrem ayı devam ederken, Aşure günü de merak konusu oldu. Müslümanlar için önemli bir yere sahip olan Aşure günü, Muharrem ayının 10. günü içerisinde yer alıyor. Aşure günü toplumsal dayanışma ve yardımlaşma açısından toplumumuzda geleneksel olarak manevi değerler taşıyor. Peki, Aşure günü ne zaman? Aşure nasıl yapılır? İşte, o konu hakkında bilgiler.

7.09.2019Gündem
Aşure günü için geri sayım: 2019 aşure günü ne zaman

Aşure günü için geri sayım: 2019 aşure günü ne zaman?

Muharrem ayının başlaması ardından gözlerin çevrildiği aşure günü için geri sayım devam ediyor. Aşure günü, İslam inancına göre peygamberlerin hayatına dair birçok önemli hadisenin yaşandığı Muharrem ayı içerisinde idrak ediliyor. Türkiye'nin dört bir yanından aşure kokuları yayılıyor. Peki, 2019 aşure günü ne zaman?

6.09.2019Gündem
Orcik nedir, nasıl yapılır

Orcik nedir, nasıl yapılır?

Elazığ’da köylerde yapılan ve kış aylarında çerez olarak tüketilen orcik (cevizli sucuk), Türkiye’nin dört bir yanına ün saldı. Bağ bozumu döneminde başlayan orcik, birlikte zahmetli ve sabır gerektiren aşamalardan geçiyor. Peki, orcik tam olarak nedir, nasıl yapılır?

Bugün iftara ne pişirsem 20 Mayıs iftar menüsü

Bugün iftara ne pişirsem? 20 Mayıs iftar menüsü

Sahur ve iftarda tüketilen yemek ve içecekler oruç ibadetini sağlıklı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmede doğrudan etkili. Sahur sofraları, kahvaltı tadında hafif yiyeceklerle geçse de gün boyu kaybettiğimiz enerjiyi iftar sofraları telafi ediyor. İşte, ‘iftarda ne pişirsem?’ diye düşünenler için tarifleriyle iftar menüsü...

Bugün iftara ne pişirsem 11 Mayıs iftar menüsü

Bugün iftara ne pişirsem? 11 Mayıs iftar menüsü

Sahurda tüketilen besinlerin sağlıklı ve doyurucu olması, oruç ibadetini kolay bir şekilde gerçekleştirmede doğrudan etkili. Bu sebeple ‘Bugün ne pişirsem?’ sorusu her zamankinden daha fazla soruluyor. 29 gün sürecek Ramazan ayı boyunca iftar menüsü örneklerini bir araya getireceğiz. İşte, Ramazan ayının altıncı günü için iftar menüsü

Şambali tatlısı nasıl yapılır Şambali tarifi ve püf noktaları

Şambali tatlısı nasıl yapılır? Şambali tarifi ve püf noktaları

Şam tatlısı ya da şambaba olarak da bilinen Şambali tatlısı, Batı Anadolu’nun en sevilen, en popüler tatlılarının başında geliyor. Özellikle İzmir’de çok meşhur olan ve tatlıcılarda en çok satılanlardan biri olan Şambali tatlısını evde yapacaksanız dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları bulunuyor. İşte hamurundan pişirmesine Şambali tatlısının püf noktaları ve nefis bir şambali tarifi

Krep nasıl yapılır Kahvaltılık krep tarifi

Krep nasıl yapılır? Kahvaltılık krep tarifi

En eski göçmen tatlılarından biri olan akıtma, yaygın olarak bilinen adıyla krep, son yıllarda çok daha fazla sevilmeye başlandı. Kullandığınız malzemelere göre, krepler lezzetli bir ara sıcak, tatlı veya doyurucu bir yemek olarak servis edilebiliyor. Peki, krep nasıl yapılır, krep yapımının püf noktaları neler? İşte, püf noktalarıyla krep tarifi

21 Gün Şekersiz Diyet Nasıl Yapılır

21 Gün Şekersiz Diyet Nasıl Yapılır?

21 gün şekersiz diyet, bir süredir oldukça popüler. Diğer diyetlerden farklı olan bu diyet hakkında merak edilen pek çok soru var. Neden 21 gün? Diğer diyetlerden farkı ne? 21 gün şekersiz diyet nasıl yapılır?

Nevzine tatlısı nasıl yapılır Nevzine tarifi

Nevzine tatlısı nasıl yapılır? Nevzine tarifi

Kayseri bölgesine ait olan nevzine, şerbetli tatlılardandır. Tahin ve pekmezin muhteşem uyumunu içerisinde barındıran nevzine tatlısı özellikle bayram sofralarını şenlendiriyor. Peki, nevzine tatlısı nasıl yapılır? İşte, adım adım nevzine tatlısının tarifi

Künefe nasıl yapılır İşte evde künefe tarifi ve hazırlanışı

Künefe nasıl yapılır? İşte evde künefe tarifi ve hazırlanışı

Künefe nasıl yapılır sorusunun yanıtı tatlıya hayır diyemeyen vatandaşlar tarafından araştırılan ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Ortadoğu'nun dört bir yanında yapılan künefenin nasıl yapılacağı ev hanımları tarafından merak edilmeye başlandı. Peki, künefe nasıl yapılır? İşte evde künefe tarifi ve hazırlanışı.

Haşhaşlı çörek nasıl yapılır Kolay haşhaşlı çörek tarifi

Haşhaşlı çörek nasıl yapılır? Kolay haşhaşlı çörek tarifi

Anadolu'nun birçok yerinde yaygın olan haşhaş, ekmeğinden böreğine, çöreğinden tatlısına farklı farklı tariflere malzeme oluyor. Özellikle dövülmüş (çekilmiş, ezilmiş) haşhaş ile yumuşacık hamurun bir araya gelmesinden oluşan haşhaşlı çörek en sevilen lezzetlerden biri. Peki, haşhaşlı çörek nasıl yapılır?

22.11.2018Keyif
Tahin nasıl yapılır

Tahin nasıl yapılır?

Tahinin nasıl yapıldığı son günlerde merak konusu oldu. Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan tahin, ülkemizin yanı sıra yakın coğrafyamızda da farklı şekillerde severek tüketiliyor. Peki, tahin nasıl yapılır?

31.07.2018Keyif
Aşure nasıl yapılır Aşure malzemeleri kaç çeşit olmalı

Aşure nasıl yapılır? Aşure malzemeleri kaç çeşit olmalı?

Aşure Günü için kısa bir süre kaldı, tarif araştırmaları sıklaştı. Muharrem ayının 10. gününün sembolü olan aşurenin yapımıyla ilgili en çok merak edilen konu malzeme listesi. Peki geleneksel tarife göre Aşure nasıl yapılır? Aşure malzemeleri kaç çeşit olmalı?

25.09.2017Gündem
Şeker hakkında 4 yaygın yanlış

Şeker hakkında 4 yaygın yanlış

Şeker hakkında hepimiz derin bilgi sahibiyiz. Ya da öyle olduğumuzu sanıyoruz. Bu nedenle sıfır şeker diyetlere girişmeden ve hayatımızda şekerin yerini tamamen değiştirmeden bazı abartılmış bilgileri gözden geçirmemiz lazım.

2.08.2017Sağlık
Modern yaşam diyabeti tetikledi

Modern yaşam diyabeti tetikledi

Alınan tüm önlemlere ve gelişen tedavilere rağmen diyabet giderek büyüyen bir halk sağlığı sorunu. Tüm diyabet hastalarının yüzde 90 kadarı Tip 2 diyabetli. Tip 2 diyabetse önlenebilir bir hastalık. Halen diyabet hastası olduğundan habersiz 193 milyon kişi olduğu tahmin ediliyor. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Temel Yılmaz, diyabetin dünya ve Türkiye’deki durumunu şöyle anlattı.

28.05.2017Sağlık
Hıdırellez yemekleri bu yıl da unutulmayacak

Hıdırellez yemekleri bu yıl da unutulmayacak

Hıdırellez, her ne kadar dilek ve etkinliklerle anılsa da, farklı ritüelleriyle de unutulmuyor. Türkiye, kendine özgü mutfağı ve yemekleriyle adını dünyaya duyurmuş bir ülke. 7 bölgesinde de çeşitli lezzetlerin yer alması bu mutfağın ne kadar zengin olduğunun da en büyük göstergesi. Peki Hıdırellez gününde Türk mutfağında neler pişer? İşte Türkiye'nin 7 bölgesine göre Hıdırellez günü yapabileceğiniz lezzetler...

6.05.2017Seyahat
YGS sınav giriş belgesi siyah beyaz çıkartılır mı Bu detaya dikkat

YGS sınav giriş belgesi siyah beyaz çıkartılır mı? Bu detaya dikkat!

YGS sınav giriş belgesi alma işlemini tamamlayarak sınav için son hazırlıklarını gerçekleştirecek olan adaylar, YGS sınav giriş belgesi haricinde kimlik konusundaki kargaşayı da önlemek istiyor. Sınava eski kimliklerle giriş yapılabilecek mi sorusuna yanıt arayan öğrencilere yönelik açıklama yapan ÖSYM, bu konuda meydana gelen karmaşayı ortadan kaldırdı. Peki, YGS sınav giriş belgesi çıktı alma işlemi nasıl yapılır? İşte, sınav öncesi gündeme gelen bazı detaylar ve YGS sınav giriş belgesi alma işlemi hakkında uyarılar

9.03.2017Eğitim
Ankara’da ayaküstü ziyafet

Ankara’da ayaküstü ziyafet

Geçen hafta İzmir’de başladığımız sokak lezzetleri turumuza bu hafta Ankara ile devam ediyoruz.

22.03.2013Kelebek
Gittiğim şehrin lezzet haritasını en fazla dokuz günde çıkarırım

Gittiğim şehrin lezzet haritasını en fazla dokuz günde çıkarırım

Nilhan Aras (41), aslında Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunu bir İngilizce öğretmeni. Dokuz yıldır yemek kültürü dergilerinden Metro Gastro’nun, iki yıldır da Metro Kültür Yayınları’nın yayın yönetmenliğini yapıyor.

26.07.2009Seyahat
Mutfakta 5 yıldızlı düello

Mutfakta 5 yıldızlı düello

Türkiye’nin 5 yıldızlı 11 oteli, ilk kez, yan yana jüri karşısına çıkacak ve kıran kırana mücadele edecek. Bu 5 yıldızlı düellonun konusu, Osmanlı saray mutfağı. 15’inci yüzyıl Osmanlı saray yemeklerini yeniden canlandırmak amacıyla, 15-17 Ağustos’ta "Osmanlı Saray Yemekleri Yarışması" düzenleniyor. Yarışmaya katılanlar arasında, otellerin tanınmış şefleri de bulunuyor.

9.08.2008Kelebek
SORU VE CEVAPLAR 42

SORU VE CEVAPLAR 42

Sağlığınızla ilgili soru ve sorunlarınızı paylaşabilir ve yol gösterici yanıtlar alabilirsiniz. Ancak unutmayınız ki, sağlık sorunlarınıza çözüm bulmanın en doğru yolu, uzman bir hekime muayene olmaktır. Sorularınıza verilen cevaplar öneri niteliğinde ve bilgilendirme amaçlıdır. Her türlü tıbbi tedavi için mutlaka hekiminize danışınız.

3.08.2007Sağlık
Makarnadan korkmayın

Makarnadan korkmayın

Karbonhidrat Diyeti hiçbir yiyeceği yasaklamıyor. Et serbest, ekmek ve makarna da var.

Reyan Tuvi sorularınızı cevaplıyor

Reyan Tuvi sorularınızı cevaplıyor

Kış günü Kars’ta iki genç kadın rahat bir tatil yapabilir mi? Avrupa’da yaygınlaşan ‘’Kırsal Turizm’’in örnekleri Türkiye’de var mı? Amerika’da okuyan ve Türkiye’ye tatile gelen 20’li yaşlarındaki üç arkadaş, şubat ayında Bodrum’da aradıklarını bulabilecekler mi? Reyan Tuvi, Türkiye’de seyahatle ilgili aklınıza takılan ve sormaya fırsat bulamadığınız, bu ve benzeri sorularınızı, bu sayfada cevaplamaya başlıyor...

2.01.2005Kelebek

Yazar Sonuçları

İyi pekmez nasıl yapılır?

Baba tarafından Nevşehirli olduğumdan dolayı üzüm pekmezi yapmayı Nevşehir’in köyünde öğrendim. Ancak suyu daha gizli olan elma, armut pekmezi için iki farklı teknik denedim. Şunu söylemeliyim ki sanırım suyunu sıkıp kullandığımız ayvanın pekmezini tek geçerim. Süt reçeli gibi karamelimsi bir tadı bir taraftan, incir gibi çıtır çıtır çekirdekleri bir taraftan alınabiliyor. İşte iyi pekmez yapmanın ipuçları:

17.02.2017

Demir için pekmez

İçerdiği bol miktardaki karbonhidrat nedeniyle özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olan pekmez nasıl yapılır, merak ettiniz mi hiç?

1.02.2012

Acil enerji kaynağı: PEKMEZ

Üzüm, zerdali, elma, dut... Hangi meyveden yapılırsa yapılsın, pekmez özellikle içinde bulunduğumuz kış aylarında tüketilmesi şiddetle tavsiye edilen bir tatlı. Barındırdığı yüksek miktardaki karbonhidratla çok iyi bir enerji kaynağı.

11.11.2008

Sabahların vazgeçilmezlerinden

İçerdiği bol miktardaki karbonhidrat nedeniyle özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olan pekmez nasıl yapılır diye merak ettiniz mi hiç?

7.01.2008

Glutensiz Tatlı Tarifleri

Gluten intoleransı ve çölyak hastası olanlar için mükemmel lezzetli glutensiz tatlı tarifleri…

28.02.2019

Türk Cumhuriyetleri’nden altı ülkede yapılan anket çarpıcı sonuçlar ortaya koydu: Türk dünyasında Atatürk sevgisi

TÜRK dünyasında hangi kuruluşlar yer alıyor; Türk Konseyi, Türksoy, Türk-Pa, Türk Akademisi de Astana’da kurulu bulunuyor.

29.11.2017

‘Pişi’ söyleyeceğim, daha çok özen ve önem lütfen!

Bu toprakların binlerce yıllık yemeği ‘Pişi’. Ama ona gereken ihtimamı göstermiyoruz. Gözümüz dışarda! Varsa yoksa ‘Donut’. ‘Pişi’mize itibarını geri verme zamanı geldi diye düşünüyorum...

14.07.2017

Dünya Gİ diyetini konuşuyor

Glisemik İndeks diyeti, bir süredir beslenme gündeminin ilk maddesi oldu. Göbeği büyüyen, bel çevresi genişleyen, kilo vermekte zorlanan, kilo verse bile kolayca geri alan kimselere özellikle öneriliyor.

28.02.2014

Mutfakta Gülse Birsel olmak

Yemekte ayrım yaparsanız renksiz, sığ bir dünyaya girersiniz. Gelin mutfakta Gülse Birsel gibi davranın, hafif, esprili, doğru ve direkt.

18.01.2014

Ekşi pekmeze karşı

Yemeklere tatlılık katar. Limonun yerini aratmaz. Ondan nefis içecekler yapabilirsiniz. Size bugün ekşi yapmanın püf noklarını anlatacağım.

7.12.2013

Salkım Hanım’ın taneleri üzüm

Üzüm Anadolu’nun hatta insanlığın yüzyıllarca küp şekeri oldu. Belki de insanlığa en çok faydalı meyve kendisi.

19.10.2012

Keyveni yemek yarışması üçüncülük ödülünü paylaşan tarif

Bir tencerede iki su bardağına bir miktar tuz konularak kaynatılır. Kaynayan suya mısır unu ve un katılarak yavaş yavaş karıştırılır ve hamur haline getirilir.

13.06.2011

Pek zahmetli bir kahve: Mirra

Geçen hafta birlikte Mardin’e gitmiş ve orada geçirdiğim güzel günleri yadetmiştik.

24.06.2007

Hemingway’in barında Mojito kokteyli

Ernest Hemingway, hayatının yirmi yılını Küba’da geçirmiş olan Nobel ödüllü ünlü Kuzey Amerikalı yazar. ‘Çanlar Kimin İçin Çalıyor’ kitabının ilk satış geliriyle bu ülkede bir ev satın alan Hemingway, Küba’da çok ünlü.

14.05.2005