MENÜ

Pdr

Pdr ile ilgili tüm haberleri, son dakika Pdr haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Pdr haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 215 Pdr haberi bulunmuştur.

Pdr Haberleri

Öğrenci potansiyelini tanımalı

Öğrenci potansiyelini tanımalı

Yaşam becerileriyle desteklenmiş çocuklar; hayata daha güvenli, kendilerine saygılı, sorumluluklarını yerine getiren, hayat amaçlarını belirleyerek bu doğrultuda eğitsel ve kariyer planlarını oluşturmuş ‘mutlu yetişkinler’ olarak hazırlananır. Ancak bu becerilerin gelişmemiş olması çeşitli sorunlara neden olur.

13.05.2019Eğitim
Rehberlik öğretmenleri ‘PDR Günleri’nde mesleki gelişim kazanıyor

Rehberlik öğretmenleri ‘PDR Günleri’nde mesleki gelişim kazanıyor

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile bir vakıf üniversitesi arasında imzalanan ‘Eğitimde İş Birliği’ protokolü kapsamında ‘İstanbul PDR Günleri’ düzenlendi. Etkinlikle, alanında uzman akademisyenlerle bir araya gelen rehberlik öğretmenlerinin mesleki gelişimine katkı sağlanması hedefleniyor.

15.03.2019Eğitim
TEKNOFEST 2019 yarışmaları başvuruları başladı

TEKNOFEST 2019 yarışmaları başvuruları başladı

Bu yıl ki insanlık yararına teknolojiler yarışması AFAD öncülüğünde düzenlenecek.

19.02.2019Gündem
Seksek oynarken haklarını öğrendiler

Seksek oynarken haklarını öğrendiler

Öğrenciler, evrensel çocuk haklarını anlatan resimler, afişler çizdi, kompozisyonlar yazdı. ‘Çocuk Hakları Seksek Oyunu’ oynadı, kodlama dersinde ‘coogle’ programıyla, matematik dersinde ise ‘kahoot’ oyunuyla haklarına sahip çıktı. Öğrenciler anasınıfından sekizinci sınıfa kadar tüm seviyelerde ‘çocuk hakları’nı öğrendiler.

29.11.2018Eğitim
Çocuğunuz hala okula uyum sağlayamadıysa dikkat

Çocuğunuz hala okula uyum sağlayamadıysa dikkat

Çocuğunuz hala okula giderken bahaneler buluyor, diretiyor mu? Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrenci Dekanı ve Türk PDR Derneği İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Engin Deniz, hala okula alışamamış çocukların uyum sorunu yaşadığını belirtiyor. Güven ortamının olmadığı yerde öğrenme sürecinin gerçekleşemeyeceğini söyleyen Deniz, bu noktada ailelere ve öğretmenlere sorumluluk düştüğünü hatırlatıyor.

30.10.2018Eğitim
Elverişsiz koşullarda görevli öğretmenlere teşvik geliyor

Elverişsiz koşullarda görevli öğretmenlere teşvik geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu'nda yer alan bilgilere göre; elverişsiz koşullarda görev yapan öğretmenlere ve yöneticilere yeni bir teşvik mekanizması kurulacak. Sözleşmeli öğretmenlerin 4+2 olmak üzere toplam altı yıl olan sözleşme süresi, 3+1 olarak toplam dört yıla indirilecek. Ücretli öğretmenlerin ücretleri iyileştirilecek. Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılmasıyla ilgili hazırlık çalışmaları yürütülecek.

23.10.2018Eğitim
Çocukla sağlıklı iletişimin şifreleri

Çocukla sağlıklı iletişimin şifreleri

Günümüz gençlerinin en önemli özelliği hız. Onlar hızlılar, çabuk karar alıyorlar, çabuk tüketiyorlar, oyuncak yerine iPad’le oynamayı tercih ediyorlar. Anne babalarsa zaman zaman onların bu hızına yetişmekte ve sağlıklı iletişim kurmakta zorlanıyorlar. Zaman zaman çocuklar da ebeveynleri tarafından anlaşılmadıklarından şikayet ediyorlar. Bunu aşmak içinse ebeveynin, çocuğuyla birlikte büyümeye ve keşfetmeye açık olması gerekiyor.

27.08.2018Eğitim
Okuldan önce çocuğunuzu İngilizce için hazırlayın

Okuldan önce çocuğunuzu İngilizce için hazırlayın

İngilizce günümüzde önemli bir dil. Aileler çocuklarının iyi derecede İngilizce öğrenebilmesi için okul öncesinden eğitim aldırmaya başlıyor. Uzmanlar da küçük yaşta İngilizce öğrenmenin daha faydalı olacağını vurguluyor ve okula başlamadan önce çocukların bu dil için hazırlanması gerektiğini belirtiyorlar.

6.08.2018Eğitim
ÖABT soruları ne zaman yayımlanacak KPSS ÖABT sonrası ilk yorumlar

ÖABT soruları ne zaman yayımlanacak? KPSS ÖABT sonrası ilk yorumlar

Öğretmen adaylarının katılım sağladığı KPSS ÖABT sınavının tamamlanmasıyla birlikte söz konusu sınava katılım sağlayan yüz binlerce kişi, ÖSYM'nin soru ve cevapları ne zaman yayınlanacağını merak ediyor. Öte yandan sınav sonrası katılan kişilerin yorumları da merak ediliyor. Peki, ÖABT soruları ne zaman yayımlanacak?

5.08.2018Gündem
Sınav öncesi sosyal medya detoksu önerisi

Sınav öncesi sosyal medya detoksu önerisi

YKS bu hafta sonu gerçekleşecek. Sınav öncesinde adaylara son tavsiyelerde bulunan PDR Koordinatörü Özen Yazgan, "Bu dönemde duygusal olarak kendilerini güçlü tutsunlar. Sosyal medya detoksu yapsınlar ve telefonlarına daha az baksınlar" dedi.

28.06.2018Eğitim
Uzmanlar: Yaz tatili spor ve sanat için fırsat

Uzmanlar: Yaz tatili spor ve sanat için fırsat

Öğrencilerin yoğun bir ders çalışma temposunun ardından beklediği yaz tatili geldi. Çocuklar tatili eğlenerek ve dinlenerek geçirmek isterken, anne babalar aralıklarla ders çalışmalarını ve konuları unutmamalarını bekliyor. Uzmanların önerisi ise tatilde çocukların sanat, spor ve sosyal açıdan kendilerini geliştirebilecekleri etkinlikler bulmak.

12.06.2018Eğitim
Çocuklar bizim aynamızdır

Çocuklar bizim aynamızdır

Milyonlarca öğrenci bir eğitim ve öğretim yılını daha tamamlıyor. Öğrenciler geçen sürede döneme özgü becerileri kazanmak için çok çaba harcadı. Kimileri için bir yıl çok verimli geçerken, bazıları için de daha az verimli geçmiş olabilir. Bunun birçok nedeni sayılabilir, ancak bireysel ve sosyal farklılıklar bunların başında geliyor.

4.06.2018Eğitim
Üniversite öğrencisi mezuniyet günü kazada can verdi

Üniversite öğrencisi mezuniyet günü kazada can verdi

Burdur’da üniversitesi öğrencisi genç kız mezun olduğu gün eğlence dönüşü geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.

14.05.2018Gündem
Üniversiteliler NASAda yarışacak

Üniversiteliler NASA'da yarışacak

Mühendislik ve doğa bilimleri fakültesi'nden yedi öğrenci, finale kaldıkları mini uydu projesiyle 8-11 Haziran'da ABD'nin Teksas eyaletinde Türkiye'yi temsil edecek. Geliştirdikleri iki ayrı mini uyduyla 40 proje arasına giren SwifTurk takımı, CanSat Competition'a katılmaları için NASA'dan davet aldı.

5.05.2018Eğitim
Çocuğunuzda ‘takip edilme’ hissi yaratmayın

Çocuğunuzda ‘takip edilme’ hissi yaratmayın

Liselere giriş sınavlarına yaklaşık bir ay kaldı. Öğrenciler hazırlıklarını devam ettirirken, bazen anne babaların öğrencilerin kaygı düzeyini artıran konuşmalar yaptığı veya davranışlarda bulunduğu görülüyor. Anne babalar elbette bu dönemde çocuklarıyla yakından ilgilenmeli ancak bu, gereğinden fazla olursa çocukta ‘izleniyormuş (takip ediliyormuş)’ hissi yaratabileceği için motivasyonları düşebilir.

30.04.2018Eğitim
Üniversitede PDR zirvesi

Üniversitede PDR zirvesi

Bireylerin kişisel-sosyal-kariyer gelişimi gibi konular ile karar verme sürecindeki zorluklar ve çözüm yollarının ele alındığı Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) Zirvesi İstanbul'da düzenlendi.

29.03.2018Eğitim
Özel okullar öğretmen arıyor

Özel okullar öğretmen arıyor

Türkiye’de eğitim kurumlarında yaklaşık 1 milyon öğretmen çalışıyor. İstihdam edilen öğretmenlerin 124 bini özel okullarda çalışıyor. Özel okulların her yıl yeni yatırımlar yaparak kampüs sayılarını arttırması öğretmenlerin sayısını da yükseltiyor. Gelecek eğitim döneminde özel okullarda 10 bin civarında daha öğretmenin istihdam edilmesi planlanıyor. Diğer taraftan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da şubatta 25 bin öğretmen atanacağını açıkladı.

PDR’cilerden destek çağrısı

PDR’cilerden destek çağrısı

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İstanbul Şubesi, 10 Kasım’da Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren ‘Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği’ne tepki gösterdi. Yapılan açıklamada yönetmeliğin, Psikolojik Danışma ve Rehberlik (PDR) hizmetlerinin eğitim sistemine getirdiği tüm kazanımları kaybettirdiği belirtildi. Dernek tarafından bugün (6 Aralık) saat 18.00’de Beşiktaş’ta yapılacak basın açıklamasına da destek çağrısında bulunuldu.

6.12.2017Eğitim
Öğretmenlerden Bakan Yılmaz’a ‘çözülecek sorunlar’ listesi

Öğretmenlerden Bakan Yılmaz’a ‘çözülecek sorunlar’ listesi

Türk Eğitim Sen Başkanı İsmail Koncuk, sosyal medya hesapları üzerinden öğretmenlere, Bakan İsmet Yılmaz’dan çözülmesini istediği üç sorunu sıralamasını istedi. Gelen cevaplar arasında sözleşmeli öğretmenlik, mülakatın kaldırılması ve ALO 147’nin kaldırılması gibi birçok sorun bulunuyor.

23.11.2017Eğitim
Rehber öğretmene nöbet zorunluluğu

Rehber öğretmene nöbet zorunluluğu

Taslağı ortaya çıktığı günden beri tartışmalara neden olan ‘Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği’ dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğretmenlerine nöbet tutma, sınavlarda görev alma şartı getirildi. Bu görevlerin öğrencilerin rehber öğretmene olan güvenini sarsacağını söyleyen eğitimciler, “Kaygılarımızın hiçbiri dikkate alınmamış” diyerek yönetmeliğe tepki gösterdi.

11.11.2017Eğitim

Yazar Sonuçları

Çocuğun sınıfına girmeyin!

Son zamanlarda ilkokulda okuyan çocuğunun sınıfına girip çıkan, başkalarının çocuklarını azarlayan, hatta suçlayan, onları eliyle işaret eden 'anneler’ hızla artıyor. Özellikle de ilkokulda… Öğretmenler ve bazı veliler durumdan şikâyetçi. Peki, kendi çocuklarını korumak adına başka çocuklar üzerinde baskı kurmak doğru mu? Bir veli çocuğunun sınıfına girmeli mi? Bu durum çocukları nasıl etkiler? Uzman Psikolog Rabia Ünsaldı Köle ile konuştuk.

2.03.2018

Bakü-Tiflis-Kars projesinin gerideki kahramanları kimdir

BAKÜ-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi büyük ölçüde tamamlandı; açılışı da 30-31 Ekim’de yapıldı. Hayırlı olsun... Meslektaşımız Vahap Munyar ayrıntılı bilgi verdi önceki günkü yazısında. “Hattın fitilini Yıldırım ateşledi” dedi. Bir okurumuz, bunu projelendirenlere ve emek sarf edenlere ‘teşekkür’ yok mu diye sordu.

1.11.2017