MENÜ

Payitaht

Payitaht ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Payitaht haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 415 Payitaht haberi bulunmuştur.

Payitaht Haberleri

Bursa’nın ilk renkli resimleri Fransa’dan getirildi

Bursa’nın ilk renkli resimleri Fransa’dan getirildi

Eski payitaht, ağaçları, camileri ve çeşmeleriyle 19'uncu yüzyılda da Anadolu'nun en güzel şehirlerinden biriydi. Bursa'nın eski resimlerini Tayyare Kültür Merkezi'nde açılan sergide izleyebilir, Tanpınar'ın Bursa'da Zaman şiirini hatırlayabilirsiniz.

29.12.2001Ekonomi
Saraylar ve payitahtlar konferans dizisi sürüyor

"Saraylar ve payitahtlar" konferans dizisi sürüyor

Sabancı Üniversitesi ve Topkapı Sarayı Müzesi işbirliği ile başlayan konferanslar dizisinde 11 Mayıs'ta "Tac Mahal: Mimari, Sembolizm ve Kentsel Bağlam" başlıklı bir konferans düzenleniyor. Topkapı Sarayı Müzesi’nde gerçekleşecek konferansın konuşmacısı Avusturya Viyana Üniversitesi’nden Ebba Koch.

6.05.2003Kelebek
Payitaht kapısını arıyor

Payitaht kapısını arıyor

Osmanlı'ya başkentlik yapan Bursa'da, Orhan Gazi tarafından inşa edilen, ancak kalıntılarına ulaşılamayan ”Bey Sarayı”nın, Timur'un orduları tarafından götürüldüğü bilinen ve en son St. Petersburg'daki dünyaca ünlü Hermitage Müzesi'nde görüldüğü bildirilen muhteşem kapısının, kente getirilmesi isteniyor.

9.11.2004Gündem

Yazar Sonuçları

Şehir ve diyalog

KUDÜS, Kahire, Beyrut. Hatta Saraybosna, Selanik ve bir ölçüde Sofya. Sonra, İşbiliye'den Sevilla; Gırnata'dan Granada; Kurtuba'dan Cordoba.

11.02.2002

Zaferler ayı ağustos

HER milletin tarihinde önemli günler, haftalar ve aylar vardır. Tarihi şeref ve şanla, kahramanlık ve zaferlerle dolu aziz milletimizin anılmaya ve kutlamaya değer sayısız gün ve aylarının yanında bir ay vardır ki bu, kahramanlıkların destanlaştığı, bizi biz yapan, bizi tarih yapan zaferlerimizin ayı ağustostur.

28.08.2003

Cumhuriyet hepimizin

ANKARA-Ulus'ta Cumhuriyet'in ilan edildiği binayı gezdikten sonra emin oldum ki, kimileri ne kadar ayrımcılık yapmaya kalkarlarsa kalksınlar, cumhuriyet hepimizindir.

28.10.2003

Ankara adamı bozuyor!

KIBRIS meselesi öyle kolay bitmeyecek. Sığındığı devletin gölgesini kendi gölgesi sanan statüko pekálá biliyor ki savunacağı son kale Kıbrıs'tır. Orayı da kaybederse tutunacağı başka bir dal kalmayacak.

7.03.2004

Fişime yaz komutanım!

KOMUTANIM işte buyrun, soyadım 'Uluengin', küçük ismim 'Hadi', göbek adım ise 'Mehmet'tir ve lütfen fişime yazıverin!

11.03.2004

Fişime yaz komutanım!

KOMUTANIM işte buyrun, soyadım 'Uluengin', küçük ismim 'Hadi', göbek adım ise 'Mehmet'tir ve lütfen fişime yazıverin!

11.03.2004

Ortaköy çağrısı

ORTAKÖY Camii’nin iki mimarı Garabet ve Nigoğus Balyan efendilerdir.

‘Millet-i sıdıka’ mensubu bu cennetmekán ustalarımız Ermeni aidiyet taşırlar.

30.06.2004

İki kardeş, iki girişimci düşlerini gerçek kılan iki deli

Ebru Çerezci ve Güvenç Kıraç. İki kardeş. İki girişimci. Herkesin dudak büktüğü alanlarda seyreden, zorluklardan yüksünmeyen ve sonunda hayallerini hayata geçiren iki hayali. Düşlerini gerçek kılan iki deli.

2.07.2004

Fransa’ya ve bize dair

‘HÜRRİYET, müsavat, uhuvvet’! Yani, ‘özgürlük, eşitlik, kardeşlik!’

Hani, 1789 ‘İhtilal-i Kebir’i ertesinde, Galata’daki Fransız Elçiliği’nin derhal tercüme edip Dersaadet’in İslam ahalisine de yaydığı evrensel şiar ya, işte o!

13.10.2004

İki Mütareke

MALÛM, bazen çırak ustayı geçer. Bu benzetmeyle, tarihi akışta, sonradan modelini benimseyeceğimiz Fransa’yı bizim bir dönem önde bırakmış olduğumuzu kastediyorum.

24.10.2005

Babıâli’den Çetiner geçti

YILMAZ Çetiner, Cumhuriyet’e geldiği zaman büyüklerimiz kendisini ‘büyük röportajcı’ olarak tanıtmışlardı.

4.08.2006

Zulada İiiistanbuuuul!

ŞİMDİ şu satırları yazarken, harikuláde "Baba Zula"nın rock başyapıtını dinliyorum.

1.11.2006

Türkler, Araplar ve filozoflar

KOLEKTİF hafıza láfını kullanmayayım ama en azından Arap elitler, Mercidabık’ta muzaffer Yavuz Sultan Selim’in 1516’da başlayan halifeliğinden, Halep ve Musul’u terkettiğimiz 1918’e dek, aradaki dört koca yüzyılı "Osmanlı karanlığı" olarak nitelendirirler.

14.11.2006

New York - İstanbul

Bin defa doğru, milyar defa doğru ki dünyada hiçbir mekán káinatın başkentiyle İstanbul kadar birbirlerine benzemiyor ve benzeyemez.

9.12.2006

Osmanlılık ve merkeziyetçilik

KENAN Evren’in akl-ı selim beyanatlarıyla gündeme gelen şu "eyálet tartışması"na ilkin tarihten başlamak gerekiyor. Bilhassa da kendi tarihimizden başlamak gerekiyor.

6.03.2007